//

שחזור שופכה (אורתרופלסטיה): מתי מומלץ לבחור בפתרון הניתוחי?

מה גורם להיצרות של השופכה, אילו תסמינים יעוררו חשד ומתי מומלץ לבצע ניתוח לשחזור שופכה? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותהיצרות שופכה היא תגובה צלקתית המתפתחת בשופכה כתוצאה מגירוי, פציעה או דלקת וגורמת להפרעות בהשתנה ולסימפטומים אחרים הקשורים בהטלת השתן. 

בעבר, מקורם של רוב מקרי ההיצרות היה נעוץ בזיהומים, אך בעידן האנטיביוטיקה שכיחותן של היצרויות דלקתיות פחתה באופן משמעותי. כיום, מקורם של רוב המקרים הוא בחבלות ופציעות או בפגיעות שנגרמו כתוצאה מניתוחים אורולוגיים, לרבות החדרת צנתר (קטטר) או ניתוחי ערמונית  ושלפוחית שתן המבוצעים דרך השופכה. פגיעות אלה עלולות אמנם להתרחש בכל גיל, אך היצרויות הנובעות מניתוחים אורולוגים שכיחות יותר במטופלים מבוגרים. 

אילו תסמינים יעידו על היצרות של השופכה?
התסמינים הקלאסיים שעלולים להעיד על היצרות צינור השתן כוללים זרם חלש ומקוטע, מאמץ וקושי בהטלת השתן, ותחושה של חוסר התרוקנות, עד כדי עצירת שתן. בנוסף, ייתכנו גם זיהומים בדרכי השתן והאשכים הנובעים מלחצי ההשתנה והפרעת ההתרוקנות. 

חלק מהאנשים סובלים מתסמינים פתאומיים, כמו עצירת שתן, אך בקרב מרבית הסובלים התסמינים הדרגתיים ויתכן שיימשכו שנים רבות. הסימפטומים האופייניים למצב זה יכולים להעיד גם על הפרעות חסימתיות אחרות בדרכי השתן, כמו הגדלת ערמונית, ועל כן האבחנה עלולה להתבצע בשלב מאוחר להתפתחות הבעיה, לאחר שנים של ניסיונות טיפול כושלים ופגיעה ניכרת באיכות החיים. 

כיצד ניתן לאבחן?
האבחנה מבוססת בעיקרה על בחינת ההיסטוריה הרפואית של המטופל ותיאור תסמינים אופייניים המעידים על היצרות שופכה. בנוסף, הרופא המטפל עשוי להפנות את המטופל לביצוע של בדיקה לבחינת עוצמת זרימת השתן. האבחנה הסופית תתבצע לאחר הסתכלות אנדוסקופית באמצעות בדיקת ציסטוסקופיה וצילום רנטגן של השופכה. 


מהן דרכי הטיפול בבעיה?
למעשה, לא קיים טיפול תרופתי שעשוי לסייע בהיצרות השופכה. הטיפולים הקיימים מתחלקים לשניים: 

1. טיפולים פשוטים
הכוללים חיתוך פנימי של השופכה בהכוונת מצלמה, או החדרת צנתר או בלון להרחבת ההיצרות. למרות שמדובר בהליכים פחות פולשניים בהשוואה לפתרונות הכירורגיים, הם מאופיינים באחוזי הצלחה נמוכים יחסית בטווח הארוך. 


2. ניתוחי שחזור שופכה (אורתרופלסטיה)
ניתוחים אלה נועדו כדי לתקן את היצרות השופכה ולשחזר את המבנה שלה. 


קיימים שני סוגים של ניתוחים לשחזור השופכה:

ניתוח השקה קצה לקצה
ניתוח זה ייבחר במקרים בהם קיימת היצרות קצרה יחסית. במהלך הניתוח יוסר החלק הצלקתי המוצר וקצוות השופכה הבריאים יחוברו זה לזה. 


שימוש בשתל
במקרים מורכבים יותר, ובעיקר במצבים בהם ישנן היצרויות ארוכות, נדרש שימוש בשתל אשר נתפר כטלאי לשופכה. השתל נלקח מגוף המטופל: מהעור הקיים בסמוך לשופכה או מאזור הפה. 


באילו מצבים ייבחר הפתרון הניתוחי?
הפתרון הניתוחי מתאים למצבים בהם חלופות הטיפול הפשוטות נכשלו וההיצרות נשנתה, וכן גם למטופלים הסובלים מהיצרות ארוכה או מהיצרות מורכבת יותר, להם חלופות הטיפול הפשוטות לא צפויות לסייע מלכתחילה. 


מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?
מרבית הניתוחים אורכים כשעתיים עד לשלוש שעות ומצריכים אשפוז של ימים ספורים בבית החולים. לאחר מכן, תהליך ההחלמה יימשך עוד מספר שבועות עד להחלמה מלאה של התפרים. 


מהם הסיכונים?
בדומה לכל פעולה כירורגית, גם ניתוחי שחזור שופכה כרוכים בסיכונים כלליים, בהם סיבוכים שונים הנובעים מפעולת ההרדמה, סיכון לזיהום מקומי בדרכי השתן, או סיכון לדימום. עם זאת, ניתוחים אלה מאופייניים בשיעור סיבוכים נמוך יחסית ואחוזי הצלחה גבוהים.

כדי לשפר את סיכויי הצלחת הניתוח חשוב להתאים את הטיפול לנתוני ההיצרות ולמטופל. אורולוג מומחה בתחום האורולוגיה השחזורית יתפור את "החליפה הטיפולית" המתאימה ביותר לכל מטופל, בהתייחס לממצאי בדיקות האבחנה השונות, למצבו הפיזי של המטופל ולרצונותיו. בידיו של רופא מומחה, אשר עבר הכשרה ייעודית בתחום האורולוגיה השחזורית, מגוון של כלים המאפשרים התאמה אישית של הטיפול, דבר שעשוי להועיל בקבלת תוצאות מוצלחות. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אורי גור, רופא בכיר במחלקה האורולוגית ביה"ח מאיר, כפ"ס.  פרט לעיסוק בכלל תחומי האורולוגיה הכללית, ד"ר גור מתמקד בניתוחי שופכה כולל תיקון היצרויות, היפוספדיאס, נזק טראומטי וכן גם ניתוחים לתיקון ליקויים במבנה אברי המין של הגבר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אורי גור השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שפיכה לפני אורגזמ עמי 07/08/2020 09:25
  • כשאני מאונן או ביחסים לפעמים יוצא זרע ולא פריקם תוך כדי האקט מטפטף החוצה קצת לאורכו מבלי שאגמור. כמו כן כשאני קרוב אני מצליח להתאפק ולא להגיע לאורגזמה אבל יכול לצאת זרע בכל זאת. איך ניתן להמנע מזה?

  • + הוסף תגובה
אוננות אנונימי 06/08/2020 04:35
  • שלום אני בן 17 וכאשר אני מאונן אז אני גומר כמה פעמיים אחד אחרי השני בהפרשים קצרים וכל פעם יוצא קצת נוזל זרע אשמח לדעת מה זה

  • + הוסף תגובה
שפיכה מוקדמת לאחר ניתוח אנונימי 05/08/2020 13:13
  • גבר כבן 30 עבר ניתוח ברית מילה לפני כחצי שנה, לאחר הניתוח (מעל חצי שנה) שפיכה מאוד מהירה (שניות). האם הגיוני? ישתפר? מה עושים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!