תסמונת העצב המשולש (נאורלגיה טריגמינלית): תסמינים, אבחנה והטיפול

מהי נאורלגיה טריגמינלית, מהם גורמי הסיכון שעלולים להוביל להתפרצות התסמונת, כיצד ניתן לאבחן ומהן דרכי הטיפול השמרניות והניתוחיות? התשובות בכתבה שלפניכם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


העצב הטריגמינלי אמון על העברת התחושה מאזורים שונים בפנים, בהם המצח, העיניים, הלחיים, הלסת העליונה והתחתונה ורירית הפה. באזור שבין גזע המוח לפנים עצב זה נחלק לשלוש שלוחות: 

השלוחה העליונה

אמונה על העברת התחושה מאזור המצח ועד לעיניים

השלוחה האמצעית

אמונה על העברת התחושה לאזור הלחי

השלוחה התחתונה

אמונה על העברת התחושה לאזור הלסת התחתונה


טריגמינל נאורלגיה היא תסמונת המתפתחת עקב לחץ המופעל על העצב המשולש, בשל מעבר של כלי דם בסמוך לאזור כניסת העצב אל גזע המוח. התסמונת מתבטאת בכאבים קשים מאוד בפנים, לרוב בשלוחה התחתונה, בשתי שלוחות או בכולן. הכאבים מקשים פעמים רבות על ביצוע פעולות שגרתיות, בהן אכילה, שתייה ודיבור. ברוב המקרים הם יתפתחו עקב טריגרים, כמו תחושה של משב אוויר על הפנים. לעיתים, ההתקפים מלווים גם באודם מקומי ודמעת בעין שבאותו הצד בו התפתח הכאב. תסמונת זו נפוצה בעיקר בקרב מבוגרים, בעשור השלישי ומעלה לחייהם, ונדיר שתתפתח בקרב צעירים. הגורמים להתפתחות התסמונת אמנם אינם ידועים, אך היא מופיעה פעמים רבות לאחר טיפולי שיניים. מעבר לכך, טריגמינל נאורלגיה שכיחה יותר בקרב חולי טרשת נפוצה, ואז לעיתים היא דו צדדית.
כיצד ניתן לאבחן?

אבחון התסמונת מתבסס לרוב על בדיקה קלינית ועל סיפור מקרה אופייני לבעיה. טרם לביצוע האבחנה חשוב לשלול גורמים נוספים שיכולים להוביל לכאבים, בהם בעיות שיניים, בעיות במפרק הלסת ועוד. בדיקת MRI בפרוטוקול פיאסטה מאפשרת להדגים את הקונפליקט הנוצר בין כלי הדם לבין עצב הטריגמינלי והיא משמשת כאמצעי תומך לאבחנה.   


מהן דרכי הטיפול ? 

טיפול תרופתי
תרופות מהוות את קו הטיפול הראשון בנויראלגיה טריגמינלית ומעבר להיותן אמצעי להקלה בכאב, יש להן גם היבט אבחנתי. קרבמזפין ( טגרטול ) היא תרופה אנטי אפילפטית אשר מסייעת גם בהפחתת האימפולס של העצב אשר גורם לכאבים העזים. תרופה זו ניטלת באופן פומי בזמני התקף, לתקופה ארוכה של שבועות או חודשים. הטיפול עלול להוביל להתפתחות תופעות לוואי שונות, בהן חוסר יציבות, הפרעות בתפקודי כבד, סחרחורות ועוד. במקרים בהם הטיפול התרופתי נכשל או שהוביל לתופעות לוואי קשות, יהיה צורך בטיפולים פולשניים יותר. 

הזרקות לעצב המשולש
הזרקות אלה מתבצעות על ידי רופאי כאב תחת שיקוף במרפאות כאב. מדובר בפעולה פשוטה יחסית עבור החולה, אך השפעתה ברוב המקרים זמנית בלבד. במקרים נדירים, ההזרקות עלולות לגרום להתפתחות של הפרעות בתחושה באזור הפנים.

ניתוח MVD 
הפתרון הניתוחי אינו משמש רק להקלה בכאב ומטרתו היא לטפל במקור לתסמונת. הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה, באמצעות חתך באזור האוזן בצד שבו מופיעים הכאבים. דרך החתך ניגש הרופא המנתח לאזור ההשקה בין העצב לכלי הדם (הנקרא גם אזור הקונפליקט) ומשחרר את הלחץ המופעל על העצב. 

הפעולה אורכת כשעה וחצי ולאחר מכן נדרשת תקופת התאוששות הכוללת כשלושה ימי אשפוז. אחוזי הצלחת ניתוח ה- MVD גבוהים מאוד. חשוב לציין כי  הניתוח מתבצע תחת ניטור של הפעילות המוחית ועצבי הגולגולת. בדומה לכל פעולה כירורגית, גם הליך זה כרוך בסיכון לזיהום מקומי ולדימום. הסיכוי לפגיעה מוחית או עצבית קטן מאוד. 

מי נחשב מתאים לביצוע ניתוח MVD?
לשם בחינת מועמדות לביצוע הניתוח, יהיה צורך בביצוע של בדיקת MRI , כדי להדגים את הקונפליקט בין העצב ולבין כלי הדם וכך לוודא שהחולה אינו סובל מטרשת נפוצה (במקרים אלה הטיפול בטרשת צפוי לפתור את הבעיה) ושלא קיימים גורמים אחרים שעלולים לגרום לתסמינים דומים. כמו כן, ניתוח זה יבחר רק במטופלים שנמצאו כמתאימים לביצוע הפעולה מבחינת גילם ומצב הבריאות הכללית. בחולים שלהם יהיה קשה יותר לעמוד בניתוח יבחרו טיפולי ההזרקות. 

כדי לשפר את סיכויי הצלחת הניתוח ולמזער את האפשרות להתפתחות של סיבוכים, חשוב לבחור בנוירוכירורג בעל ניסיון בביצוע ניתוחים בכלי הדם המוחיים. ניסיונו של הרופא המנתח יסייע בבחירת המועמדים המתאימים לביצוע ניתוח ה-MVD , כמו גם בתכנון אסטרטגיה כירורגית המתאימה למקרה ולמטופל. הכתבה בשיתוף עם ד"ר שגיא הרנוף, נוירוכירורג, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית בבית חולים בילינסון מרכז רפואי רבין .  ד"ר הרנוף בעל ניסיון רב בביצוע ניתוחים בכלי הדם המוחיים ובטיפול בטריגמינל נאורלגיה - ניתוחי MVD.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שגיא הרנוף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אפילפסיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אפילפסיה והריון מלודי 31/10/2019 17:46
 • היי לאחרונה גיליתי שאם אכנס להריון יש סיכוי שהילד יוולד עם מום בגלל הכדורים שאני לוקחת .. אז ישלי כמה שאלות ..הסיכון של הילד לצאת עם מום הוא רק בגלל התרופות ? אם האמא אפילפטית ולא נוטלת כדורים במהלך ההריון הילד יצא בסדר ? ואם אני משתמשת בכדור שהוא לא טוב להריון (דפלפט,אוספולוט) אבל כרגע אין לי תיכנון להיכנס להריון זה לעתיד הקרוב .. אני יכולה להחליף את הכדורים שלי למשהו אחר לפי מה שהרופא יגיד וככה אולי למנוע/להפחית את הסיכוי למום אצל הילד ?

 • + הוסף תגובה
דפלפט והיריון יובל 01/11/2019 10:17
 • היי מלודי. אשתי הייתה באותה סיטואציה כמוך (לוקחת דפלפט ולמיקטל). דפלפט אכן לא מומלץ בהיריון (ככל שהמינון שאת לוקחת גבוה יותר הסיכון עולה). ההמלצה היא לפני ההיריון לפנות לרופא המטפל ולנסות למצוא תמהיל עם תרופות שנחשבות ידידותיות להיריון (למיקטל, קפרה למשל). חשוב להגיד, התקפים במהלך הריון והסיכון הכרוך לך ולתינוק הם חמורים יותר מנטילת התרופות. במצב הזה צריך לנהל סיכונים - מוטב לקחת כדורים ולהיות מאוזנת מאשר לא לקחת בכלל (זה תקף בכל מקרה). אם תרצי הסבר נרחב יותר מהניסיון שלנו (אני לא רופא כמובן) אז בשמחה

 • + הוסף תגובה
היי יובל מלודי 01/11/2019 13:48
 • היי יובל , תודה רבה על התשובות , ויש לי עוד שאלה טיפה אישית , הייתי רוצה לדעת אם אשתך כבר עברה לידה ואם כן מה היה מצבה בזמן ההריון ומה מצב הילד? (אתה לא חייב לענות על השאלה הזו , אבל אשמח מאוד אם כן כי זה מאוד ירגיע אותי ) 🙏

 • + הוסף תגובה
לידה יובל 04/11/2019 11:01
 • אנחנו כבר הרבה אחרי הלידה והתינוקת חמודה ויפה כבר בת 9 חודשים. ההריון היה לא פשוט, במהלך ההריון אשתי נטלה קפרה שלא החזיקה אותה הכי טוב והיו הרבה התקפים (דווקא בחודשיים האחרונים להיריון לא היו התקפים בכלל משום מה). ההיריון זו תקופה מורכבת שמצריך הרבה מאוד זהירות. חשוב לציין, וזה קריטי - ההתקף עצמו לא מזיק לעובר (בהנחה שהוא קצר וסטנדרטי) מה שעלול לפגוע בעובר זו בעיקר הנפילה במהלך ההתקפה וסיכוי לקבל מכה בבטן. בכל מקרה, גם עם התרופות הקשות ביותר ובמינונים גבוהים, סיכויי ההצלחה הם גבוהים מאוד ולכן צריך לקחת את הדאגות בפרופורציה. אל תתני לדאגות על התרופות להטריד אותך, תקחו את זה בפרופורציות הרצויות ופשוט תשמרו על כללי זהירות.

 • + הוסף תגובה
אפילפסיה מוקדית מזל 02/11/2019 17:43
 • מקבלת 3000מ"ג קפרה ליום ולאחר התקף לא קשה מזה שנה התווסף טרילפטין להתחיל 150 מ"ג ליום ולהגיע ל450 מ"ג ליום. האם זה לא מוגזם מבחינת המינונים הגבוהים? תודה

 • + הוסף תגובה
החלפת תרופה מאפנוטין ללמיקטל טולי 22/10/2019 23:26
 • כשאני קורא על תופעות הלוואי בהתוויה של תרופת למיקטל לצורך טיפול באפילפסיה יש תופעות לוואי רבות מאוד ואילו לאפנוטין לא מוזכרים תופעות לוואי רבות אודה לכם באם תוכלו לחדד את ההבדלים בין שתי סוגי התרופות הללו .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!