שום, בצל: האם ירקות אלו עשויים להפחית את הסיכון לסרטן השד?

מחקר חדש בדק את השפעתה של צריכת שום ובצל בקרב נשים בפורטו ריקו, וטוען כי ירקות אלו עשויים להפחית משמעותית את הסיכון לסרטן השד. האמנם? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/12/2019


מעבר לטעם העשיר שלהם, שום ובצל הוזכרו לא פעם כבעלי יתרונות בריאותיים בהקשר של מחלות שונות, בהן סוכרת, מחלות לב ואף סרטן. 

בהקשר של סרטן, מספר מחקרים חקרו את הקשר שבין צריכת שום ובצל ובין הסיכון לסרטן קולורקטלי, סרטן הקיבה וסרטן הפרוסטטה. באופן כללי, מחקרים אלו מצאו כי ככל שאנשים צורכים יותר שום ובצל, כך קטן הסיכוי שלהם לפתח אחד מסוגי סרטן אלו.

לצד כל אלו, עדיין לא נעשה מחקר מקיף יותר שנעשה על הקשר שבין צריכת שום ובצל וסרטן השד. כעת, מחקר חדש של אוניברסיטת המדינה של ניו-יורק שבבאפלו, אשר פורסם בכתב העת Nutrition and Cancer, בדק קשר זה באוכלוסיית נשים בפורטו ריקו. למה דווקא בפורטו ריקו? משום ששיעור הלוקות בסרטן השד במדינה זו הוא נמוך ביחס לארה"ב. בנוסף, באי זה ישנה צריכה מוגברת של רוטב סופריטו, המורכב מכמויות גדולות של שום ובצל. 


קראו עוד: גילוי מוקדם של סרטן השד: הבדיקות שחשוב שתכירי 

שום, בצל וסרטן השד

לצורך המחקר, החוקרים בחנו תיעודיים קליניים של 314 נשים בגילאים 30 עד 79 אשר חלו בסרטן השד בין השנים 2008-2014. בנוסף, החוקרים בחנו 346 נשים בקבוצת בקרה, שתאמו מבחינת גיל ואזור גיאוגרפי, אך היו ללא היסטוריה של סרטן, מלבד סרטן העור שאינו מלנומה.

החוקרים נעזרו בשאלונים כדי ללמוד על דפוסי התזונה וצריכת השום והבצל של המשתתפות, כולל צריכה של סופריטו. לאחר מכן השתמשו החוקרים במתודה המאפשרת למצוא קשר בין צריכה של שום ובצל ובין הופעה של סרטן השד, תוך התאמת גורמים כגון גיל, השכלה, היסטוריה משפחתית, BMI, מצב עישון ועוד.

67% סיכון מופחת לסרטן השד

החוקרים מצאו קשר הפוך בין צריכה בינונית וגבוהה של שום ובצל לבין מקרים של סרטן השד, וזאת בהשוואה לצריכה נמוכה של ירקות אלו. במילים אחרות – נמצא כי צריכה מוגברת של שום ובצל עשויה להגן מפני סרטן השד באוכלוסיית המחקר.

בחינה של צריכת הסופריטו לבדו הראתה כי נשים שצרכו אותו לפחות פעם ביום היו בעלות 67% סיכון מופחת לסרטן השד, בהשוואה לאלו שלא צרכו כלל.


שום ובצל מונחים על משטח עץ, מחקר חדש מצא כי צריכה יומית שלהם מפחיתה סיכון לסרטן השד ב-67%מה יש בשום ובצל אלו שעשוי להפחית את הסיכון לסרטן השד?

קיימים מעט מחקרים על סרטן השד בפורטו ריקו, ומחקר זה, שהוא שיתוף פעולה בין פורטו ריקו לארה"ב, רצה לבחון מדוע שיעור החולות במדינה זו נמוך ביחס לארה"ב, ואף נמצא במגמת ירידה, בעוד שבארה"ב שיעור החולות הולך וגדל.

למרות שזהו מחקר תצפיתי שאינו מסביר את המנגנון שמאחורי הממצאים, החוקרים משערים שתרכובות ההפלבונולים והאורגנו-גופרית המצויות בשפע בבצל ובשום, עשויות להיות אחראיות על ההשפעה נוגדת הסרטן.

למעשה, התרכובות S-allylcysteine, diallyl disulfide ו-diallyl sulfide המצויות בשום ו-alk(en)yl cysteine sulphoxides המצויה בבצל, כבר ידועות למדע כבעלות תכונות נוגדות סרטן בבני אדם, כמו גם בבעלי-חיים, כפי שנמצא בניסויים מסוימים שנעשו על בעלי חיים.

מגבלות המחקר

אחת ממגבלות המחקר היא שהוא קטן. מספר הנשים שמעולם לא צרכו שום או בצל היה קטן מדי כקבוצת התייחסות, וייתכן כי התוצאות לא העריכו נכונה את הקשר האמיתי בין צריכות שום ובצל לסרטן השד.

יתרה מזאת, אין מתכון סטנדרטי לסופריטו והוא יכול להשתנות מאדם לאדם, ולכן לא ניתן להעריך במדויק את כמות השום והבצל שבסופריטו. זאת ועוד, סופריטו מכיל מרכיבים נוספים (כגון עגבניות, כוסברה, פלפל שחור ועוד) ומאחר שמודל המחקר לא הותאם למרכיבים אלו, לא ניתן לדעת בוודאות שתוצאות המחקר נבעו רק מההשפעה של שום ובצל. פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקה גנטית לאיתור BRCA איציק 17/02/2020 20:45
 • שלום ד"ר, אני בן 34, הייתי עם אמא שלי אצלך לפני כמה ימים וסיפרתי לך בדרך אגב שאבי (ממוצא רומני), חלה בסרטן לבלב אלים וכנראה שגם אחיו. המלצת לי לבצע בדיקה של INVITAE לאיתור BRCA. כשאני חושב על זה, האם כדאי לעשות לו את הבדיקה, או שעדיף כבר שאני אבדק ישירות ואז אקבל תמונה גנטית שלמה (מצד אמא ומצד אבא) לגבי 84 מוטציות גנטיות? תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 17/02/2020 21:50
 • אתה בהחלט יכול לעשות. התשובה תהיה רלוונטית רק לגביך. כלומר אם יש לך אחים או אחיות הם יצטרכו להבדק גם כן

 • + הוסף תגובה
גוש בשד שירה 13/02/2020 07:55
 • היי ..בחודש האחרון גיליתי שיש לי גוש בשד מדי פעם יש כאבים קטנים. היום שמתי לב שהוא שקע. הלכתי לרופא כירורג שד לפני שבועיים ווהוא אמר שזה כנראה ציסטה ושאעשה us שד. אבל אני עדיין לא רגועה ופוחדת. האם יש זה שהוא שקע יכול להעיד על משהו?

 • + הוסף תגובה
שקע. ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/02/2020 16:12
היי שירה 16/02/2020 17:20
שקע ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/02/2020 20:38
 • קשה להתייחס בלי לבדוק אותך, אבל גוש ושקע בעור מחייבים ברור, הייתי מוסיפה גם ממוגרפיה ויעוץ כירורג שד עם התשובות

 • + הוסף תגובה
סיטי ריאות לחולת סרטן שד תודה 16/02/2020 12:04
 • שלום ד"ר אמא שלי חולה אונקולוגית. קרצינומה לובורלית. במהלך הטיפול כימו החלה להתגבר לה שיעול וקוצר נשימה. עשו לה סיטי ריאות כדי לשלול קריש דם וזה הפענוח. אודה על הכוונה מה תוצאות הפענוח ומה מצריך התייחסות בוצעה השוואה לבדיקת pet מה 30.7 מעט ארטיפקטים של נשימה המקשים על הערכת הריאות. אין רואים פגמי מילוי היכולים להתאים לתסחיפים בעורקים ריאתיים הראשיים, האונתיים והסגמנטריים. העורק הראתי הראשי ברוחב 2.1 סמ. ללא עדות ל strain על החדר הימני. ללא עדות ללימפאדנופתיה במיצר, בשערי ריאות ובבית שחי. שתל בשד ימין. גבולותיו סדירים אך לובולריים. סביבו נוזל בכמות קטנה. עיבוי עור של שד ימין. מעט עכירות שומן. מוקד קטן היפרדנסי אחורית אליו- יתכן משנית לניתוח. לקורלציה קלינית. מוקד הסתיידות בבית שחי מימין קרוב לוודאי לאחר alnd שינויים טרשתיים באאורטה מוקד היפודנסי בחוליה c7. היה גם בבדיקת pet יכול להתאים להמנגיומה. שינויים ניוונים בשלד הגרמי בגבהים שונים. אונה ימנית של בלוטת תריס מוגדלת. מוקדי הסתיידות ב ligament flavum תודה

 • + הוסף תגובה
סיטי ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/02/2020 16:16
 • לא רואים עדות של תסחיף ריאתי. אין בעיה ברורה בריאות. אך היה קושי בפיענוח כי היא נשמה בזמן הבדיקה

 • + הוסף תגובה
מה זה אומר בבקשה? תודה 16/02/2020 16:20
 • ד"ר מוקד היפודנסי בחוליה c7. היה גם בבדיקת pet יכול להתאים להמנגיומה מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
המנגיומה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/02/2020 16:23
סיטי ריאות לחולת סרטן שד תודה 16/02/2020 17:13
 • בבדיקות דם שעשתה נמצא תוצאות קאפה קצת גבוהות..האם יש קשר ביניהם?

 • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/02/2020 20:37

הצטרפו לאינדקס הרופאים!