שום, בצל: האם ירקות אלו עשויים להפחית את הסיכון לסרטן השד?

מחקר חדש בדק את השפעתה של צריכת שום ובצל בקרב נשים בפורטו ריקו, וטוען כי ירקות אלו עשויים להפחית משמעותית את הסיכון לסרטן השד. האמנם? הפרטים בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסותמעבר לטעם העשיר שלהם, שום ובצל הוזכרו לא פעם כבעלי יתרונות בריאותיים בהקשר של מחלות שונות, בהן סוכרת, מחלות לב ואף סרטן. 

בהקשר של סרטן, מספר מחקרים חקרו את הקשר שבין צריכת שום ובצל ובין הסיכון לסרטן קולורקטלי, סרטן הקיבה וסרטן הפרוסטטה. באופן כללי, מחקרים אלו מצאו כי ככל שאנשים צורכים יותר שום ובצל, כך קטן הסיכוי שלהם לפתח אחד מסוגי סרטן אלו.

לצד כל אלו, עדיין לא נעשה מחקר מקיף יותר שנעשה על הקשר שבין צריכת שום ובצל וסרטן השד. כעת, מחקר חדש של אוניברסיטת המדינה של ניו-יורק שבבאפלו, אשר פורסם בכתב העת Nutrition and Cancer, בדק קשר זה באוכלוסיית נשים בפורטו ריקו. למה דווקא בפורטו ריקו? משום ששיעור הלוקות בסרטן השד במדינה זו הוא נמוך ביחס לארה"ב. בנוסף, באי זה ישנה צריכה מוגברת של רוטב סופריטו, המורכב מכמויות גדולות של שום ובצל. 


קראו עוד: גילוי מוקדם של סרטן השד: הבדיקות שחשוב שתכירי 

שום, בצל וסרטן השד

לצורך המחקר, החוקרים בחנו תיעודיים קליניים של 314 נשים בגילאים 30 עד 79 אשר חלו בסרטן השד בין השנים 2008-2014. בנוסף, החוקרים בחנו 346 נשים בקבוצת בקרה, שתאמו מבחינת גיל ואזור גיאוגרפי, אך היו ללא היסטוריה של סרטן, מלבד סרטן העור שאינו מלנומה.

החוקרים נעזרו בשאלונים כדי ללמוד על דפוסי התזונה וצריכת השום והבצל של המשתתפות, כולל צריכה של סופריטו. לאחר מכן השתמשו החוקרים במתודה המאפשרת למצוא קשר בין צריכה של שום ובצל ובין הופעה של סרטן השד, תוך התאמת גורמים כגון גיל, השכלה, היסטוריה משפחתית, BMI, מצב עישון ועוד.

67% סיכון מופחת לסרטן השד

החוקרים מצאו קשר הפוך בין צריכה בינונית וגבוהה של שום ובצל לבין מקרים של סרטן השד, וזאת בהשוואה לצריכה נמוכה של ירקות אלו. במילים אחרות – נמצא כי צריכה מוגברת של שום ובצל עשויה להגן מפני סרטן השד באוכלוסיית המחקר.

בחינה של צריכת הסופריטו לבדו הראתה כי נשים שצרכו אותו לפחות פעם ביום היו בעלות 67% סיכון מופחת לסרטן השד, בהשוואה לאלו שלא צרכו כלל.


שום ובצל מונחים על משטח עץ, מחקר חדש מצא כי צריכה יומית שלהם מפחיתה סיכון לסרטן השד ב-67%מה יש בשום ובצל אלו שעשוי להפחית את הסיכון לסרטן השד?

קיימים מעט מחקרים על סרטן השד בפורטו ריקו, ומחקר זה, שהוא שיתוף פעולה בין פורטו ריקו לארה"ב, רצה לבחון מדוע שיעור החולות במדינה זו נמוך ביחס לארה"ב, ואף נמצא במגמת ירידה, בעוד שבארה"ב שיעור החולות הולך וגדל.

למרות שזהו מחקר תצפיתי שאינו מסביר את המנגנון שמאחורי הממצאים, החוקרים משערים שתרכובות ההפלבונולים והאורגנו-גופרית המצויות בשפע בבצל ובשום, עשויות להיות אחראיות על ההשפעה נוגדת הסרטן.

למעשה, התרכובות S-allylcysteine, diallyl disulfide ו-diallyl sulfide המצויות בשום ו-alk(en)yl cysteine sulphoxides המצויה בבצל, כבר ידועות למדע כבעלות תכונות נוגדות סרטן בבני אדם, כמו גם בבעלי-חיים, כפי שנמצא בניסויים מסוימים שנעשו על בעלי חיים.

מגבלות המחקר

אחת ממגבלות המחקר היא שהוא קטן. מספר הנשים שמעולם לא צרכו שום או בצל היה קטן מדי כקבוצת התייחסות, וייתכן כי התוצאות לא העריכו נכונה את הקשר האמיתי בין צריכות שום ובצל לסרטן השד.

יתרה מזאת, אין מתכון סטנדרטי לסופריטו והוא יכול להשתנות מאדם לאדם, ולכן לא ניתן להעריך במדויק את כמות השום והבצל שבסופריטו. זאת ועוד, סופריטו מכיל מרכיבים נוספים (כגון עגבניות, כוסברה, פלפל שחור ועוד) ומאחר שמודל המחקר לא הותאם למרכיבים אלו, לא ניתן לדעת בוודאות שתוצאות המחקר נבעו רק מההשפעה של שום ובצל. פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הישנות מחלת סרטן השד וחשש לגרורה לאה 09/11/2019 12:24
 • ת 74 ברקע סרטן שד לפני 20 שנה – טופל בכריתה של הגידול כולל 3 בלוטות נגועות כולל הקרנות וכימוטרפיה- במעקב כל השנים. בנוסף לפני 7 שנים סרטן ראשוני בבלוטת התריס ובאונה בריאה ניתן טיפול ניתוחי בלבד לאחרונה חלה עלייה בסמנים C125 מ25 ל30 ל40 במהלך חצי שנה(יש לציין בגיל 47 עברתי כריתת רחם ושחלות). נשלחתי לpet ct. בסריקה נמצאו הממצאים הבאים: 1. מצב לאחר למפקטומיה משד ימין עם קליטה פתולוגית במלאות גודל 3.9 ס"מ עומק 2.2 כנראה במיטת הניתוח שנעשה לפני 20 שנה ועבר הקרנות.ללא קשרי לימפה מוגדלים 2. שלד רקמות רכות- קליטה פתלוגית בגוף T7 ללא ממצא- יחד עם זאת מודגמת חוסר הומוגניות קל בקליטה בשלד מרכזי ופריפרי ללא קליטת פתולוגיות מוקדיות נוספות# לא ספסיפי- לא ניתן לשלול גרורה שאלות: 1. האם כל קליטה פטלוגית בפט סיטי – באיזור צלקת- מיטת הניתוח משמעותה ממאירות או לא ניתן לדעת ללא ביופסיה? יש צורך בכריתה השד? 2. מה משמעות סעיף 2- קליטה פתלוגית בגוף T7 ללא ממצא וכו.. כיצד ניתן לאבחן שמדובר בגרורה(כתוב שלא ניתן לשלול)? האם עושים ביופסיה בחוליה?האם יש צורך בהדמיות נוספות?איך ניתן לדעת? תודה רבה על תגובתך

 • + הוסף תגובה
הישנות ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/11/2019 09:19
 • הדרך הודאית לדעת היא ביופסיה מהשד אין בעיה לבצע מחוליה גם כן ניתן לבצע, אך יש קושי אם רואים רק בפט/סיטי ולא בסיטי. אפשר לבצע MRI של החוליה המדוברת ואז להתקדם.

 • + הוסף תגובה
מינון טמוקסיפן שרון 07/11/2019 11:59
 • שלום ד"ר בן ברוך לפני 3 שנים היה לי סרטן מסוג פאג'ט בשד שמאל. עברתי ניתוח למפקטומי והקרנות. לפני חודשיים עשיתי שיחזור של השד והקטנה של השד השני ליצירת סימטרייה. בפתולוגיה שנלקחה נמצא ריבוי של תאים מסוג LCIS . האונקולוגית שהייתי אצלה המליצה על על טיפול מניעתי בטמוקסיפן 20 מ"ג. קראתי על מחקר שנעשה ב- 2018 והראה שניתן לקחת מינון של 5 מ"ג ולהגיע לתוצאות דומות במניעה עם הרבה פחות תופעות לוואי. מה עמדתך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
טמוקסיפן ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/11/2019 15:55
 • אכן המחקר העלה ש 5 מ"ג מספק האם לא קיבלת כל טיפול תרופתי אחרי אבחון פאג'ט

 • + הוסף תגובה
טמוקסיפן שרון 07/11/2019 20:53
 • תודה רבה על תשובתך. לא קיבלתי כל טיפול תרופתי אלא רק הקרנות

 • + הוסף תגובה
בדיקה מולקולרית חנה55 07/11/2019 13:56
 • שלום רב. רקע: אני בת 55. עברתי כריתת רחם לפני 7 שנים. מזה 3 שנים גלי חום ללא כל טיפול. אבחנה: ILC 1.3cm grade 2 LCIS er 100% pr 50% her2 negativ ki 5% אחרי הביופסה נמסר לי שאצטרך סידרה של הקרנות אחרי הלמפקטומי. עברתי למפקטומי + כריתת בלוטת הזקיף.  בבלוטת הזקיף נמצא ממצא ממאיר בגודל 0.25 ס"מ. ללא חדירת קופסית.  לאחר קבלת תוצאות מהפתולוגיה, הוחלט לשלוח דגימה מהבלוטה לבדיקה מולקולרית בארה"ב.  השאלה שלי היא מדוע שולחים לבדיקה זו? מה המשמעות?

 • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/11/2019 15:58
 • אני מניחה ששלחו בדיקת אונקוטייפ הבדיקה תעזור בהחלטה באם יש לתת טיפול כימי וטיפול הורמונלי, או שטיפול הורמונלי מספק כטיפול יחיד בנוסף תקבלי הערכה של מידת סיכון להופעת גרורות ב 10 שנים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!