סוכרת סוג 2: איך ניתן למנוע את סיבוכי המחלה?

למרות שלא מדובר במחלה מדבקת, סוכרת סוג 2 הוגדרה כמגיפה ממנה סובלים כחצי מיליון ישראלים. המחלה עלולה לגרום למגוון סיבוכים, חלקם אף עלולים להוביל למוות בטרם עת. החדשות הטובות הן כי הסיבוכים השונים יכולים להימנע באמצעות מגוון דרכים: על הטיפולים והדרכים למניעת סיבוכי הסוכרת בכתבה שלפניכם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:סוכרת היא מחלה מטבולית המאופיינת ברמות גבוהות של סוכר בדם, הנגרמות בשל פגם בהורמון האינסולין או בפעילותו. קיימים מספר סוגים של סוכרת, כאשר סוכרת מסוג 2 מהווה את צורת המחלה הנפוצה ביותר. הלכה למעשה, סוכרת סוג 2 היא המחלה הראשונה בהיסטוריה שהוגדרה כמגיפה למרות שהיא אינה מדבקת, זאת בשל השכיחות הגבוהה של התחלואה בה. בישראל חיים כחצי מיליון חולי סוכרת סוג 2. ההערכות גורסות כי 500,000 אזרחים נוספים סובלים מהמחלה אך אינם מאובחנים או שמצויים במצב טרום סוכרתי.

מהו מהלך המחלה?
בקרב אנשים בריאים קיימים מנגנונים פיזיולוגיים אשר מווסתים את ערכי הסוכר בדם, כך שלא יחרגו מעל למדד התקין (70-140 מ"ג גלוקוז לד"ל). מנגנונים אלה מבוססים בעיקר על הורמון האינסולין. אינסולין הוא הורמון המיוצר על ידי תאי הבטא שבלבלב ואמון על העברת הגלוקוז מזרם הדם אל תאי הגוף אשר זקוקים לו להפקת אנרגיה (בהם תאי שריר, תאי כבד, תאי שומן ועוד), באמצעות היתקשרות לקולטנים הנמצאים על גבי התא. 


במצבים מסוימים, השכיח שבהם בעולם המערבי הוא השמנת יתר, נפגעת פעילות הקולטנים על גבי התאים - דבר שמקשה על פעילות האינסולין להעברת הסוכר לתאים וכפועל יוצא גם גורם לעלייה ברמות הסוכר בדם. תהליך זה נקרא גם תנגודת לאינסולין. בשלבים הראשונים, הגוף מצליח להתגבר על התנגודת באמצעות ייצור מוגבר של ההורמון. עם זאת, בשלבי המחלה המאוחרים הפעילות המוגברת של תאי הבטא לשם ייצור האינסולין מובילה לפגיעה בהם ולאורך זמן הם אינם מצליחים לייצר כמות מספקת של אינסולין. 


אילוסטרציה שלט עצור במטרה לעורר מודעות לעצירת התקדמותה של מחלת הסוכרתאילו סיבוכים עלולים להתפתח כתוצאה מהמחלה?

פעמים רבות, בתחילת התפתחות המחלה היא אינה מלווה כלל בתסמינים ועל כן מאובחנת בשלבים מאוחרים בהם רמות הסוכר גבוהות מן הנורמה. מצב זה עלול לגרום להתפתחות של סיבוכים מאוחרים הקשורים בסוכרת שאינה מאוזנת, בהם סיבוכים עיניים – הפרעה קשה בראייה עד כדי עיוורון, סיבוכי כליות – עד כדי אי ספיקת כליות, צורך בטיפולי דיאליזה והשתלת כליה, סיבוכים בגפיים התחתונות – לרבות פצעים קשיי ריפוי וזיהומים שיובילו במקרים קיצוניים לצורך בקטיעת הגפה, וכן גם סיבוכים קרדיו וסקולריים – התקפי לב ואירועים לבביים המהווים את סיבת המוות המובילה בקרב חולי סוכרת סוג 2. המחלה עלולה גם לגרום לסיבוכים מוחיים שונים, בהם אירוע מוחי וירידה קוגניטיבית. מחקרים שונים אף מצאו קשר בין המחלה לבין התפתחות של דמנציה ואלצהיימר. כיצד ניתן למנוע את סיבוכי המחלה?
למרות תמונת המצב המאיימת – החדשות הטובות הן שבמקרים רבים ניתן לצמצם ואף למנוע את סיבוכי הסוכרת. קיימות מספר דרכים למניעת התופעות הקשורות בסוכרת:


התערבות ראשונית 
התערבות ראשונית כוללת צעדים שונים שיסייעו במניעת התפתחות המחלה עצמה. הכרת גורמי הסיכון השונים, כמו השמנת יתר, היסטוריה משפחתית של סוכרת סוג 2, קיום של כולסטרול גבוה ויתר שומנים בדם, מיעוט בשינה (כמו לדוגמה בקרב אלו העובדים במשמרות המצריכות ערות בלילה), ואף מצבי לחץ נפשיים מתמשכים או אקוטיים, מיתונם וכן ביצוע של בדיקות בשגרה לאבחון רמות הסוכר בדם – כל אלה יתרמו למניעת התפתחות המחלה. 


שמירה על אורח חיים בריא 
עם אבחון המחלה, הדבר החשוב ביותר שעשוי למנוע או לפחות לעכב משמעותית את החמרת הסוכרת הוא אורח חיים בריא. אורח חיים בריא כולל תזונה בריאה ומאוזנת ושילוב של פעילות גופנית מתונה (בדגש על פעילות אירובית לפחות 150 דקות בשבוע). קראו עוד:
האם דיאטת צום עומדת להחליף את התרופות לסוכרת?

טיפולים תרופתיים
בעבר, הטיפול העיקרי במחלה התבצע בעזרת תרופות גלוקוצנטריות שמטרתן העיקרית והמרכזית הייתה הורדה של רמות הסוכר בדם, ללא השפעות מיטיבות על איברי מטרה . לתרופות אלו אין סף תחתון של ירידה ברמות הסוכר ובמקרים בהם החולה לא אכל טרם ללקיחת התרופה או שלקח מינון יתר, הייתה סכנה להיפוגליקמיה (נפילת סוכר - מצב בו כמות הסוכר בדם נמוכה מהתקין הנובע מכמות גבוהה של אינסולין).


עם התפתחות המחקר על אודות המחלה, פותחו תרופות נוספות חדישות בעלות סף תחתון אשר מסייע במניעת נפילות הסוכר. תרופות מקבוצת ה-1GLP לדוגמה ניתנות בהזרקה יומית או שבועית. הן מחקות את השפעת ההורמון GLP1   המופרש מהמעי ומסייע בירידה במשקל הגוף ועל תאי הלבלב, וכך תורמות לייצור מוגבר של אינסולין ולאיזון רמות הסוכר בדם. בנוסף, הן מעניקות הגנה לבבית וכלייתית. 

קבוצת התרופות השנייה היא מעכבי SGLT2  אשר משפיעות דרך הכליות ומובילות להפרשת הסוכר העודף בדם, דרך השתן. תרופות אלו ניתנות באופן פומי ונלקחות  מידי יום תרופות הדור החדש אינן  מונעות רק את האפשרות לנפילת סוכר, אלא הן מסייעות בצמצום משמעותי של סיכוני המחלה שפורטו לעיל, בהם מחלות לב וכן גם פגיעה בכליות.  בנוסף, בניגוד לתרופות הדור הישן אשר גורמות לעיתים לעלייה נוספת במשקל, תרופות הדור החדש מסייעות גם בירידה במשקל. חלק מהתרופות גם תורמות למיתון לחץ הדם. הטיפולים התרופתיים לצד אורח חיים בריא עשויים למנוע במידה רבה את התפתחות סיבוכי המחלה. 

ניטור יומיומי של רמות הסוכר בדם
אמצעי ניטור מתקדמים, כמו גלוקומטר, מספקים נתונים בזמן אמת בכל הנוגע לרמות הסוכר בדם. מחקר שפורסם בכתב העת Diabetes Care מצא כי חולים שביצעו ניטור רציף של רמות הסוכר הצליחו להגיע לאיזון טוב יותר של רמות הסוכר בדם עם הרבה פחות נפילות סוכר, בהשוואה לקבוצה שלא השתמשה באמצעי הניטור הרציף. על כן, בחולים מסוימים, מומלץ מאד להיעזר בטכנולוגייה זו הכתבה בשיתוף עם פרופ' חוליו וינשטיין, מייסד ומנהל היחידה לטיפול בסוכרת – מרכז רפואי ע"ש א.וולפסון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' חוליו וינשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע סרעפתי א 12/11/2019 13:22
  • ביום חמישי 7.11.19 בצעתי בדיקת גסטרו עקב כאבי בטן עליונה צרבות וכאבים בנקודת הסרעפת תוצאה בקע בסרעפת הומלץ על טיפול שהתחלתי מיום ראשון ערב בנקסיום 20 מ"ג . החל מיום ראשון יש לי כאבים חזקים באזור הסרעפת ובטן עליונה וכן דימומים (אך לא מפי הטבעת), אציין שביום רביעי 6.11.19 סיימתי מחזור ואני כבת 47. האם הכאבים והדימום מתאימים לבדיקה והשלכותיה או שלא נראה שיש קשר

  • + הוסף תגובה
קרקורים בבטן לביא 11/11/2019 11:00
  • אני בן 27 סטודנט חש קרקורים רמים בבטן עליונה לאחר רעב וגם לאחר אכילה.יש גם גזים פנימיים שלפעמים יכול לשחרר.יש יציאות תקינות כל יום.הרעשים קיימים לאחר אכילת כל סוגי המזונות (גבינה בשר ירקות). האם זה מעיד על בעיות במע העיכול ואיך אפשר לפתור זאת?

  • + הוסף תגובה
הליקובקטר פילורי אנונימי 10/11/2019 14:28
  • שלום, בבדיקת צואה שערכתי נמצא אצלי החיידק הליקובקטר פילורי. ביקשתי לוודא זאת על ידי עריכת תבחין נשיפה אולם לצערי קופת חולים לא מאשרת תבחין שכזה אלא לאחר שאראה רופא גסטרו שהתורים אצלו פנויים רק לעוד 4 חודשים... בעצה אחת עם רופאת המשפחה שלי החלטתי לא לחכות ולהתחיל טיפול תרופתי. הרופאה שלי רשמה לי: AMOXICILLIN 500 MG CAP - ארבעה כדורים ליום לשבועיים. CLARITHROMYCIN TAB 500MG 14 - שני כדורים ליום לשבועיים. כמו כן, היא רשמה לי OMEPRADEX לתקופה של 30 יום. שני כדורים ביום. אתמול הסתיימו השבועיים הראשונים. כעת, אני אמור להמשיך רק עם ה-OMEPRADEX לתקופה של עוד 16 יום. שאלתי היא האם זה הכרחי? האמת היא שאני לא כל כך סומך על הרפואה. היא צעירה וכבר טעתה פעם אחת (במינון, נאלצתי להתקשר לברר והיא הודתה שאכן טעתה). קראתי גם ש-OMEPRADEX עלול לגרום לסרטן קיבה אם כי זה פחות מטריד אותי כי לא הוכח קשר סיבתי. אני בן 34, בריא בד"כ ולמעט כמה ימים לפני גילוי החיידק לא היו לי כל תסמינים. אלה היו בימים הראשונים ונעלמו עוד לפני שהתחלתי את הטיפול התרופתי. קראתי גם ברשת שאורך הטיפול הוא בין שבוע לשבועיים לכן לא ברור לי מדוע אני צריך להמשיך את ה-OMEPRADEX עד לתקופה של 30 יום. תודה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!