השתלת עצם: מה שחשוב לדעת לפני ביצוע ההליך

אחד התנאים לביצוע השתלה דנטלית הוא קיום של נפח עצם לסת מספק. במקרים בהם מתרחשת ספיגת עצם מסיבות שונות יהיה צורך בהשתלת תחליף עצם ממקור חיצוני: מהן השיטות השונות לביצוע השתלת עצם, האם ניתן להחדיר גם את השתלים במקביל ומהם הסיכונים האפשריים? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותשתלים דנטליים מהווים תחליף לשורש השן במצבים של מחסור בשיניים או כאשר ישנן שיניים הרוסות המיועדות לעקירה. כדי להתקין שתלים ולאפשר יציבות טובה שלהם  יש צורך בנפח עצם מינימלי. עם זאת,  לעיתים אבדן השיניים גורם גם לספיגה של עצם הלסת. ספיגת העצם יכולה להתרחש גם בשל סיבות נוספות, בהן מחלות חניכיים, טראומות קשות לאזור השיניים, עקירות מורכבות, נשיאת תותבות במשך שנים רבות ועוד. במצבים אלה יש צורך בהגדלת נפח העצם באופן מלאכותי כדי לייצר תנאים מתאימים להשתלה. 

מהי השתלת עצם?
השתלת עצם היא הליך כירורגי שנועד כדי להגדיל את נפח העצם לצורך עיגון מוצלח של השתלים בעצם הלסת. קיימות מספר שיטות להשתלת עצם. אסטרטגיית הטיפול נבחרת בהתאם לאזור בלסת בו יש צורך בתוספת של עצם. ברוב המקרים חומר העצם שיושתל יהיה ממקור חי ויופיע בצורת גרגירים. 


כיצד מתבצעת הפעולה?
הפעולה מתבצעת בהרדמה מקומית ובמקרים מורכבים ניתן לבצעה תחת סדציה (טשטוש). לרוב, המטופל יקבל טיפול אנטיביוטי לפני ואחרי ביצוע ההליך, כדי למנוע התפתחות של זיהום אזורי. במקרים בהם יש צורך בתוספת עצם בלסת העליונה מתבצע שימוש בחללים הקיימים מעל ללסת, לרבות חלל הסינוס וחלל האף. תוספת העצם תסייע בפריסת שתלים טובה ותאפשר שיקום קבוע בעל פרוגנוזה מוצלחת. השתלת עצם בחלל הסינוס או בחלל האף היא פעולה פשוטה ומבוקרת שבמהלכה מניחים תחליפי עצם מתחת לריריות בכל חלל בהתאמה. כאשר תחליף העצם מונח מתחת לריריות, נוצר מעין חלל בו מתפתחת עצם חדשה במקום זו החסרה המאפשרת התקנת משתלים דנטליים באורכים שונים שיתמכו בשיקום הקבוע. החדרת תחליף העצם בחלל האף היא פעולה בעלת שיעור הצלחה גבוה, אשר מספקת מענה לאזורים בהם לא היה ניתן בעבר להתקין שתלים אם היה מחסור בעצם. בלסת תחתונה ניתן לבצע השתלת עצם מהותית וכך לקבל עיגון של השתלים ולספק שיקום קבוע למרבית הלסת. 


אילוסטרציה: מטופלת מחזיקה דגם של שתל דנטליי לאחר השתלת עצםהאם ניתן לבצע את החדרת השתלים במקביל להשתלת העצם?
ברוב המקרים מתאפשרת גם התקנה של המשתלים הדנטליים יחד עם פעולת הרמת האף או הרמת הסינוס. זמן ההמתנה עד לשיקום נגזר מהיציבות הראשונית של השתלים ונע בין שלושה חודשים ועד לשנה. 


מהם הסיכונים הכרוכים בכל אחת מהשיטות?
בדומה לכל ניתוח קיים סיכון להתפתחות זיהום מקומי ועל כן ניתן טיפול אנטיביוטי לפני ואחרי ביצוע הפעולה. יש לציין כי בחלל האף והסינוסים לא מצויים עצבים שעלולים להיפגע ועל כן אין סכנה משמעותית לפגיעה עצבית. כמו בכל פעולת השתלה קיים סיכוי לדחיית השתלים. עם זאת, שיעור קליטת השתלים בקרב אלה שנזקקו לתוספת עצם זהה לזה הקיים בקרב מטופלים שלא הזדקקו לפעולה שיקומית מקדימה. 


כיצד מתוכננת אסטרטגיית הטיפול?
בשלב הראשון, מגיע המטופל לפגישה מקדימה שבמהלכה מתבצעת בדיקה קלינית וכן גם הדמיית CT אשר מדגימה את היחס הבין לסתי, את מצב הרקמות הרכות ואת מיקום הלסת ביחס לשפה העליונה. בנוסף מתבצעת בחינה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל ובדיקת המצב הרפואי הסיסטמי שלו. בהתאם לתוצאות הבדיקה המקדימה מתוכנן הליך הטיפול השיקומי. 

בחירה במרפאה בעלת ניסיון בהשתלות עצם וביצוע ההליך על ידי רופא שעבר הכשרה במרכז רפואי מוכר ויכול להתמודד עם כל תרחיש לא מתוכנן במהלך הניתוח, יסייעו במתן רשת תמיכה מקיפה לצורך הגעה לפתרון האולטימטיבי לכל מטופל. הכתבה בשיתוף עם ד"ר טובי לייזרוביץ' כירורג פה, פנים ולסתות במרפאת כתר פלוס . הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם כתר פלוס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות עצם חניכיים ושיניים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נשיגת חניכיים. אלא 24/02/2020 02:56
 • שלום. יש לי נשיגת חניכיים שמחמירה עם הזמן. האם שטיפות פה למיניהן כמו ליסטרין למשל, שחלקן גם מכילות אלכוהול , יכולות להחמיר את המצב?

 • + הוסף תגובה
נסיגת חניכיים פרופ' זיו מזור 24/02/2020 07:35
 • שלום שטיפות פה כגון ליסטרין אינן מחמירות נסיגת חניכיים- להיפך הן תורמות להפחתה בכמות החיידקים. נסיגת החניכיים נובעת מגורמים שונים וכדי לעצור אותה ולטפל בה עליך לגשת לרופא חניכיים לצורך אבחנה וטיפול.

 • + הוסף תגובה
השתלת חניכיים אליהו 16/02/2020 14:11
 • האם ניתן להשתיל חניכיים שלא ממקור עצמי? יש לי "בלגן" שלם בפה, ואני חושש שלא יוכלו לקחת ממני חניכיים..מעשן כבד ועוד כל מיני

 • + הוסף תגובה
השתלת חניכיים פרופ' זיו מזור 23/02/2020 08:00
 • אליהו שלום העישון אינו מונע את האפשרות לבצע השתלת חניכיים. הבעייה המרכזית היא שבמעשנים כל תהליך הריפוי איטי יותר ועל כן אחוזי ההצלחה נחותים יותר.

 • + הוסף תגובה
הליטוזיס גאיה 13/01/2020 21:24
 • שלום, מזה 20 שנה שאני סובלת מהבעיה. עשיתי אינספור ניתוחי חניכיים והקצעות דבר לא עזר. מנקה כנדרש כולל את הלשון. בדקתי את הקיבה וגם רופא א.א.ג בדק. הכל תקין. שבוע שעבר אצל השיננית היא אמרה שיש לי כיסים גדולים ברבע פה וזה הרבע פה המבאיש. האם השתלת חניכיים תעזור לי?? בבקשה אני אובדת עצות והבטלון שלי ירוד בשל הבעיה. תודה

 • + הוסף תגובה
הליטוזיס פרופ' זיו מזור 13/01/2020 23:39
 • השתלת חניכיים היא אינה מענה לכיסים או לריח רע מהפה. יש צורך בטיפול לסילוק הכיסים ולעיתים זה כרוך גם בטיפול כירורגי. אין לי אפשרות לשפוט ולהחליט למה את זקוקה מבלי שבדקתי אותך לפני כן. בברכה פרופ' מזור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!