השתלת עצם: מה שחשוב לדעת לפני ביצוע ההליך

אחד התנאים לביצוע השתלה דנטלית הוא קיום של נפח עצם לסת מספק. במקרים בהם מתרחשת ספיגת עצם מסיבות שונות יהיה צורך בהשתלת תחליף עצם ממקור חיצוני: מהן השיטות השונות לביצוע השתלת עצם, האם ניתן להחדיר גם את השתלים במקביל ומהם הסיכונים האפשריים? התשובות בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:שתלים דנטליים מהווים תחליף לשורש השן במצבים של מחסור בשיניים או כאשר ישנן שיניים הרוסות המיועדות לעקירה. כדי להתקין שתלים ולאפשר יציבות טובה שלהם  יש צורך בנפח עצם מינימלי. עם זאת,  לעיתים אבדן השיניים גורם גם לספיגה של עצם הלסת. ספיגת העצם יכולה להתרחש גם בשל סיבות נוספות, בהן מחלות חניכיים, טראומות קשות לאזור השיניים, עקירות מורכבות, נשיאת תותבות במשך שנים רבות ועוד. במצבים אלה יש צורך בהגדלת נפח העצם באופן מלאכותי כדי לייצר תנאים מתאימים להשתלה. 

מהי השתלת עצם?
השתלת עצם היא הליך כירורגי שנועד כדי להגדיל את נפח העצם לצורך עיגון מוצלח של השתלים בעצם הלסת. קיימות מספר שיטות להשתלת עצם. אסטרטגיית הטיפול נבחרת בהתאם לאזור בלסת בו יש צורך בתוספת של עצם. ברוב המקרים חומר העצם שיושתל יהיה ממקור חי ויופיע בצורת גרגירים. 


כיצד מתבצעת הפעולה?
הפעולה מתבצעת בהרדמה מקומית ובמקרים מורכבים ניתן לבצעה תחת סדציה (טשטוש). לרוב, המטופל יקבל טיפול אנטיביוטי לפני ואחרי ביצוע ההליך, כדי למנוע התפתחות של זיהום אזורי. במקרים בהם יש צורך בתוספת עצם בלסת העליונה מתבצע שימוש בחללים הקיימים מעל ללסת, לרבות חלל הסינוס וחלל האף. תוספת העצם תסייע בפריסת שתלים טובה ותאפשר שיקום קבוע בעל פרוגנוזה מוצלחת. השתלת עצם בחלל הסינוס או בחלל האף היא פעולה פשוטה ומבוקרת שבמהלכה מניחים תחליפי עצם מתחת לריריות בכל חלל בהתאמה. כאשר תחליף העצם מונח מתחת לריריות, נוצר מעין חלל בו מתפתחת עצם חדשה במקום זו החסרה המאפשרת התקנת משתלים דנטליים באורכים שונים שיתמכו בשיקום הקבוע. החדרת תחליף העצם בחלל האף היא פעולה בעלת שיעור הצלחה גבוה, אשר מספקת מענה לאזורים בהם לא היה ניתן בעבר להתקין שתלים אם היה מחסור בעצם. בלסת תחתונה ניתן לבצע השתלת עצם מהותית וכך לקבל עיגון של השתלים ולספק שיקום קבוע למרבית הלסת. 


אילוסטרציה: מטופלת מחזיקה דגם של שתל דנטליי לאחר השתלת עצםהאם ניתן לבצע את החדרת השתלים במקביל להשתלת העצם?
ברוב המקרים מתאפשרת גם התקנה של המשתלים הדנטליים יחד עם פעולת הרמת האף או הרמת הסינוס. זמן ההמתנה עד לשיקום נגזר מהיציבות הראשונית של השתלים ונע בין שלושה חודשים ועד לשנה. 


מהם הסיכונים הכרוכים בכל אחת מהשיטות?
בדומה לכל ניתוח קיים סיכון להתפתחות זיהום מקומי ועל כן ניתן טיפול אנטיביוטי לפני ואחרי ביצוע הפעולה. יש לציין כי בחלל האף והסינוסים לא מצויים עצבים שעלולים להיפגע ועל כן אין סכנה משמעותית לפגיעה עצבית. כמו בכל פעולת השתלה קיים סיכוי לדחיית השתלים. עם זאת, שיעור קליטת השתלים בקרב אלה שנזקקו לתוספת עצם זהה לזה הקיים בקרב מטופלים שלא הזדקקו לפעולה שיקומית מקדימה. 


כיצד מתוכננת אסטרטגיית הטיפול?
בשלב הראשון, מגיע המטופל לפגישה מקדימה שבמהלכה מתבצעת בדיקה קלינית וכן גם הדמיית CT אשר מדגימה את היחס הבין לסתי, את מצב הרקמות הרכות ואת מיקום הלסת ביחס לשפה העליונה. בנוסף מתבצעת בחינה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל ובדיקת המצב הרפואי הסיסטמי שלו. בהתאם לתוצאות הבדיקה המקדימה מתוכנן הליך הטיפול השיקומי. 

בחירה במרפאה בעלת ניסיון בהשתלות עצם וביצוע ההליך על ידי רופא שעבר הכשרה במרכז רפואי מוכר ויכול להתמודד עם כל תרחיש לא מתוכנן במהלך הניתוח, יסייעו במתן רשת תמיכה מקיפה לצורך הגעה לפתרון האולטימטיבי לכל מטופל. הכתבה בשיתוף עם ד"ר טובי לייזרוביץ' כירורג פה, פנים ולסתות במרפאת כתר פלוס . הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם כתר פלוס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, השתלות עצם חניכיים ושיניים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתל דיוה טל 02/11/2019 11:31
  • לפני כחודש השתילה לי הרופאה שתל דיוה כתחליף להרמת סינוס פתוחה מאז החניכיים באזור נפוחים וגם הלחי הפנימי .בצילום סיטי שנעשה לפני שבועיים רואים שהכל תקין אך עדיין התחושה לא נוחה והנפיחות עדיין לא פחתה. האים ההליך ניכשל ומה ההשלכות??

  • + הוסף תגובה
השתלות עם נסיגת חניכיים חנה 22/10/2019 14:14
  • אני במצב מתקדם של נסיגת חניכיים. חוששת שההשתלות היקרות לא יחזיקו מעמד. יכול להסביר קצת? יש "עתיד" להשתלת שיניים כשהחניכיים נסוגים?

  • + הוסף תגובה
כאבים תמר 02/10/2019 05:48
  • שלום לפני שנתיים עברתי השתלת עצם בחניכיים למטה ולמעלה שמאל וימין. מאז יש לי כאבים בצד ימין של הראש הלחי וסביב האוזן. האם יתכן?

  • + הוסף תגובה
כאבים פרופ' זיו מזור 02/10/2019 08:00
  • שלום תמר אין באפשרותי לתת לך תשובה מבלי שבדקתי אותך קלינית ורנטגנית

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!