איך נבחרת אסטרטגיית הטיפול בסרטן ריאות?

מהו הבסיס לבחירת הטיפול המתאים לחולים בסרטן ריאות ומהם סוגי הטיפולים הקיימים היום? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותכ-2,000 ישראלים מאובחנים בכל שנה כחולים בסרטן הריאות. הטיפול במחלה הממאירה מגוון וכולל ניתוח, הקרנות, טיפולים כימותרפיים וכן גם טיפולים ממוקדים. כיצד נבחרת אסטרטגיית הטיפול בסרטן הריאות והאם שינויים בגידול עצמו משפיעים על הטיפול שיינתן? צפו בפרופ' עופר מרימסקי מסביר.


 

מהם הגורמים אשר משפיעים על אסטרטגיית הטיפול בסרטן הריאות?
במאה ה-21, אסטרטגיית הטיפול בסרטן ריאות נבחרת לפי מספר גורמים, בהם מחלות הרקע מהן סובל החולה, המצב הגופני הכללי והסימפטומים השונים. אופן הטיפול תלוי גם במחלה עצמה: קיימים מספר סוגים של סרטן ריאות, לרבות סרטן ריאות מסוג של תאים קטנים וסרטן ריאות מסוג של תאים לא קטנים. סוג המחלה יהווה את הבסיס לאבחנה בין סוגי הטיפולים, כאשר מעבר לסוג המחלה, יש להתייחס גם לשלב המחלה ומידת הפיזור שלה בגוף: אם המחלה ממוקמת הטיפול יהיה מקומי, באמצעות ניתוח או טיפול קרינתי, או שילוב של ניתוח, קרינה וכימותרפיה; אם המחלה מפושטת, הטיפול יהיה סיסטמי, ללא כירורגיה וקרינה, אלא טיפול שניתן לכל הגוף.

רופא בוחן צילום סיטי ריאות של אדם החולה בסרטן ריאותהשלב הבא, המודרני, של קביעת אסטרטגיית הטיפול, מבוסס על הביולוגיה של הגידול, כלומר אילו שינויים גנטיים ו/או מולקולריים, חלים בתוכו. שינויים אלו מאפשרים להתאים תרופה מתאימה למחלה. כאן נעשית ההבחנה בין טיפולים כימותרפיים, טיפולים אימונותרפיים או טיפולים ביולוגיים, המכוונים נגד מטרות ביולוגיות בתוך הגידול.הכתבה בשיתוף עם פרופ' עופר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, סגן מנהל המערך האונקולוגי, מנהל היחידה לאונקולוגיה של שלד ורקמה רכה ומנהל מרפאת מעקב אונקולוגית במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' עפר מרימסקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרתך בפענוח CT חזה סימה 24/02/2020 13:47
  • שלום רב, בת 53, מעשנת עקב כאבים בערך שנה בחזה/גב/כתף שמאל (שללו ארוע קרדיאולוגי) נשלחתי לסי טי חזה להלן התוצאות - אבקש לקבל מידע "בעברית פשוטה" ממה אני סובלת והאם אני צריכה טיפול כלשהו: תודה מראש! ממצאים: הודגמו שינויים אמפיזמטים קלים באונות העליונות של שתי הריאות עם הרס קל על הפרנכימה ובלות תת פלאורליות מזעריות באזור הפסגות. .LLL - ו RUL, LUL - נצפו גרנולומות מסוידות תת פלאורליות ב לא הודגמו תסנינים אלוואולרים או גושים סולידים. בסריקת הריאות בחתכים דקים אין עדות למחלה אינטרסטציאלית או ברונכיאקטטית. ללא עדות לנוזל או עיבוי פלוירלי . ללא עדות להגדלת קישריות לימפה מדיאסטינליות, פריברונכיאליות או בבתי השחי. כלי הדם הגדולים במדיאסטינום תקינים. הלב תקין בגודלו, לא הודגם תפליט פריקרדיאלי. מעבר חזה בטן: ללא סטיות חריגות, פרט לציסטה פרא פלבית עד 2.6 ס"מ בכליה השמאלית. מבנים גרמיים נראים שמורים, ללא ממצאים פתולוגיים חריגים. לא הודגמו ממצאים פתולוגים חריגים בדופן בית החזה ובצלעות. התרשמות : שינויים אמפיזמטים קלים באונות העליונות של שתי הריאות, סימנים קלים של מחלה גרנולומטוטית ישנה דו-צדדי.

  • + הוסף תגובה
האם לבצע CT חזה זיו 22/02/2020 14:05
  • במשך שנתיים סובל מהתקפים שבועיים של הרגשת כללית רעה המלווה בחולשה ובתשישות ולעיתים גם כאבים בחזה. כמו כן, לאחרונה גם גלי חום והזעות לילה. עברתי בדיקות דם, צילום חזה, CT בטן ומוח והכל יצא תקין...האם יש מקום גם ל CT חזה? אם כן האם CT חזה רגיל עם חומר ניגוד או CT קרינה נמוכה?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 23/02/2020 12:19
צילום ריאות פעינול ריקי 22/02/2020 08:36
  • שמי ריקי בת 56 זאת התשובה שקיבלתי בצילום ריאות. הודגמו שינויים אינטר-סטיציאליים עם עיבוי פריברונכיאלי על פני הריאה הימנית - הממצאים האלה לא היו בצילומים הקודמים 11.11.19

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 22/02/2020 12:19
  • הממצאים ריקי יכולים להצביע על תהליך דלקתי כמו ברונכיטיס .ממלעץ בדיקת רופא והתייחסות מתאימה לתסמינים שלך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!