חסימה בדרכי הדמעות בתינוקות וילדים: מהם הטיפולים שיכולים לעזור?

כ-1-2% מהילודים סובלים מהיצרות בדרכי הדמעות אשר גורמת להתפתחות תסמינים שונים, בהם דמעת מוגברת ואף דלקות מקומיות חוזרות. טיפול בבעיה בשלבים המוקדמים להתפתחותה עשוי למנוע סיבוכים וביצוע של הליכים כירורגים מורכבים יותר בהמשך: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:הדמעות הן נוזל המורכב מחומרים שונים, בהם מים, מלחים, ריר ושומנים, אשר נוצרים בבלוטת הדמעות ובבלוטות נוספות. הדמעות מופרשות בכל פעם בה אנו מעפעפים והן משמשות כמעין חומר סיכה שנועד כדי למנוע את התייבשות הקרנית והמקטע הקדמי של העין. 

ניקוז הדמעות מתבצע דרך פתחים שנמצאים בקצוות האפיים של העפעפיים העליונים והתחתונים, בהם מצויים צינורות הדמעות המתנקזים אל חלל האף. במקרים של חסימה בדרכי הדמעות מצטברים נוזלים בתוך צינורות הדמעות. הצטברות הנוזלים מובילה לדמעת מוגברת ולהתפתחות של הפרשה מוגלתית. בנוסף, נוזל הדמעות שאינו מנוקז ונמצא בצינור הדמעות עלול לגרום לתגובה דלקתית מקומית.  


אילו תסמינים יעידו על חסימה בדרכי הדמעות?
חסימה בדרכי הדמעות עלולה לגרום למגוון תסמינים, בהם דמעת מוגברת, הפרשה מוגלתית (יש לקחת בחשבון שההפרשה המוגלתית עלולה לגרום לגירוי בעור העפעפיים העדין של התינוקות וכתוצאה מכך להתפתחות פצעים באזור). בנוסף, נוזל הדמעות שאינו מנוקז ונמצא בצינור הדמעות עלול לגרום לתגובה דלקתית מקומית (השלב המוגלתי).


מה גורם לחסימה בדרכי הדמעות בילדים?
בשבועות הראשונים לחיי הילוד, קיים מעין קרום דקיק(טבעת) בחלקו העליון של צינור הדמעות. במצב תקין טבעת זו נספגת ונעלמת עד גיל חודשיים. במקרים בהם הטבעת אינה נספגת, תיווצר חסימה והפרעה בדרכי הדמעות שתתבטא בתסמינים שצוינו לעיל. מדובר בתופעה שכיחה יחסית המתרחשת ב-1-2% מכלל הילודים. במקרים בהם החסימה אינה מטופלת, הטבעת עלולה להפוך למעין עצם מעובה ולגרום לחסימה קבועה של דרכי הדמעות ולחוסר ניקוז מוחלט של נוזל הדמעות. 


כיצד מאבחנים?
התסמינים השונים שצוינו לעיל מהווים סימנים קליניים המעידים על ליקוי בניקוז הדמעות. לאור זאת, חשוב לפנות לרופא עיניים ילדים בהקדם לצורך אבחון וטיפול בהתאם לממצאים. 

בעת הבדיקה, מאשרר רופא העיניים כי אכן מדובר בחסימה של דרכי הדמעות ולא בתהליך דלקתי כלשהו. בשלב הראשון, בודק רופא העיניים את המקטע הקדמי של העין באמצעות מנורת סדק (מיקרוסקופ מיוחד) ובוחן אם קיימת הצטברות של נוזלים בשקע העפעף התחתון (בחלל שבין העפעף התחתון לבין גלגל העין). בנוסף, הרופא לוחץ על שק הדמעות כדי לבחון באם קיימת הפרשה מוגלתית/מימית אשר עלולה להעיד על חסימה או היצרות של דרכי הדמעות. תינוק סובל מדמעת בשל חסימה בדרכי הדמעות
מהן דרכי הטיפול בחסימה בדרכי הדמעות?
הטיפול במקרים אלה נחלק לטיפול שמרני ולטיפול ניתוחי:

הטיפול השמרני
עיסוי יומיומי של שק הדמעות

מטרת עיסוי שק הדמעות היא להפעיל לחץ על עמוד הנוזלים שהצטבר בתוך צינור הדמעות ולנסות ולפתוח את אזור החסימה. שיטה זו מקובלת בתינוקות עד לגיל 8-9 חודשים. לעיתים, לטיפול זה יתלווה גם טיפול אנטיביוטי בטיפות. העיסוי מתבצע באופן יומיומי במהלך כחודש ימים. 

חשוב לציין כי גם במקרים בהם טיפול זה הועיל בפתיחת החסימה בצינור הדמעות, יש להגיע לבדיקה חודשית אצל רופא עיניים ילדים כדי לוודא שאכן חלה הטבה במצב, ובמידת הצורך להמשיך בטיפול. 

עיסוי חד פעמי של שק הדמעות
במקרים מסוימים, טרם להתחלת הטיפול היומיומי, יבצע הרופא המטפל עיסוי חד פעמי של שק הדמעות באמצעות לחיצה חזקה ומבוקרת עליו. פעולה זו מסייעת לקריעה חד פעמית של אזור החסימה. יש לציין כי שיטת העיסוי החד פעמית יעילה רק בתינוקות הקטנים מגיל 3-4 חודשים וכי היא מסייעת רק לחלק מהתינוקות. 


הטיפול הניתוחי
במקרים בהם לא חלה הטבה מוחלטת במצב החסימה לאחר גיל 8 חודשים, למרות ביצוע הטיפול השמרני, הרופא המטפל עשוי להמליץ על ביצוע ניתוח לפתיחה ושטיפה של דרכי הדמעות

מדובר בהליך קצר מאוד שאורך דקות ספורות ומתבצע במסגרת חדר ניתוח בהרדמה כללית. במהלך הפעולה מרחיב הרופא המנתח את פתח צינור הדמעות ומעביר מחדר מתכתי עדין לשם פתיחת החסימה. לאחר מכן מבצע שטיפה ומוודא שאכן יש מעבר חופשי של הנוזלים בדרכי הדמעות. יש לציין כי טיפול ניתוחי זה יעיל מאוד בילדים עד לגיל שנתיים. בתום הניתוח, הילד מועבר לחדר התאוששות ומשוחרר לביתו לאחר מספר שעות מועטות. 

מהם הסיכונים שעלולים להתפתח עקב הניתוח לפתיחה ושטיפה של דרכי הדמעות?
הסיכונים הכרוכים בניתוח זה נדירים ורובם קשורים באי חדירה לצינור הדמעות או בפציעתו. במקרים מסוימים עלולה להתפתח דלקת מקומית בעפעף בה ניתן לטפל באמצעות טיפול מקומי על ידי טיפות. במידה והניתוח לא הועיל בפתיחת החסימה ניתן לבצע את הפעולה בשנית.

אם הניתוח השני לא הועיל בפתרון החסימה, תיתכנה אחת משתי הפעולות הניתוחיות הבאות. 

1. השתלת צינוריות סיליקון דרך צינור הדמעות העליון והתחתון וקשירתן בחלל האף 
פעולה זו מתבצעת בהרדמה כללית, בחדר הניתוח ובאופן אמבולטורי (ללא אשפוז). משאירים את הצינוריות בדרכי הדמעות לפרק זמן של 3-6 חודשים. פעולה זו נועדה כדי להרחיב את דרכי הדמעות באופן קבוע. בתום תקופת ההמתנה הצינוריות מוצאות באמצעות הליך כירורגי קצר המתבצע באופן אמבולטורי בחדר הניתוח או במרפאת רופא העיניים. 


2. הרחבת דרכי הדמעות באמצעות בלון
ניתן לבצע ניתוח להרחבת דרכי הדמעות באמצעות בלון. במהלך הפעולה מחדירים אל דרכי הדמעות בלון הנמצא על מוביל מתכתי. באזור החסימה מנופח הבלון לשם פתיחת דרכי הדמעות. לאחר פעולה זו מוציאים את הבלון מדרכי הדמעות.

לאחר ביצוע שני הניתוחים הללו צריך לטפל באופן מקומי  באמצעות טיפות עיניים ולהיות במעקב של רופא עיניים כדי לוודא את הצלחת הפעולה. יש לציין כי במידה ואחת מהפעולות הכירורגיות שצוינו לא הועילה בפתרון החסימה, יהיה ניסיון טיפולי בשיטה השנייה. הבחירה לגבי שיטת הטיפול הראשונה משתנה מרופא לרופא. 

במידה ונשארת חסימה למרות כל האופציות הניתוחיות שתוארו, ניתן לבצע ניתוח  DCR שנועד כדי ליצור מעבר בין רירית שק הדמעות לבין רירית האף. פעולה זו מבוצעת על ידי אוקולופלסטיקאי בחדר הניתוח באופן אמבולטורי. הכתבה בשיתוף עם פרופ' משה שניר,  רופא עיניים, מומחה לאבחון ובדיקת ליקויי ראיה בילדים ומבוגרים, תוך התאמת משקפיים לכל הגילאים, החל מגיל מספר חודשים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה שניר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 28/10/2019 19:16
  • שלום וברכה בגלל שי לנו את הבעיה במשפחה ( זאת אומרת קוצר ראיה גבוה גנטי) ובאמת אמרו לי שיהיה לי בעיה לא בזמן ההריון אלא בלידה האם עדיף ללכת עכשיו לייעוץ גנטי עיניים עוד לפני שמגיע השלב של ההריון כי אז הייתי מאוד מאוד מדואגת ומזה נגרם לי הפלות תודה רבה

  • + הוסף תגובה
דימום מהעין בזמן בכי עדי 18/10/2019 12:57
  • בבן שלי בן 3.5 אתמול בכה ולפתע שמתי לב שיש דם בדמעות בעין ימין. כשהסתכלתי מקרוב ראיתי כי החלק הורוד - הנקודה בזוית העין(קרוב לגשר האף) נורא אדום במקום ורוד והיה נראה שזה משם. ברגע שהפסיק לבכות זה נפסק. מה זה יכול להיות? האם דורש רופא? ישר חשבתי על חלילה דימום מוחי או גידול משהו כזה חס וחלילה. אשמח ליעוץ

  • + הוסף תגובה
קוצר ראיה יעל 16/10/2019 00:06
  • יש לי ילד בן 8.5 שיש לו מספר במשקפים 6-. שמעתי שיש דעה שמשקפי מוליטוקל יכולים לעזור לעצור את המספר במשקפים (בשילוב עם אטרופין מדולל). התחלנו לפני כשעה להשתמש בטיפות ובמשקפי מולטיפוקל והמספר לא נעצר. אנחנו צריכים עכשיו להחליף לו משקפים ומתלבטים האם לעשות שוב מוליטפוקל. התיעצתי עם אופימטריסט ועם רופאת עיניים והבנתי שכיום לא מוכח שמולטיפוקל עוזר לעצירת המספר אבל האפטימטריסט אמר שהילד יראה מקרוב יותר טוב עם מולטיפוקל מאשר עם משקפיים רגילות, כי לקרוב המספר יותר קטן מאשר לרחוק. האם נכון להשקיע שוב במולטיפוקל? האם באמת הילד יראה במולטיפוקל יותר טוב?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!