//

חסימה בדרכי הדמעות בתינוקות וילדים: מהם הטיפולים שיכולים לעזור?

כ-1-2% מהילודים סובלים מהיצרות בדרכי הדמעות אשר גורמת להתפתחות תסמינים שונים, בהם דמעת מוגברת ואף דלקות מקומיות חוזרות. טיפול בבעיה בשלבים המוקדמים להתפתחותה עשוי למנוע סיבוכים וביצוע של הליכים כירורגים מורכבים יותר בהמשך: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותהדמעות הן נוזל המורכב מחומרים שונים, בהם מים, מלחים, ריר ושומנים, אשר נוצרים בבלוטת הדמעות ובבלוטות נוספות. הדמעות מופרשות בכל פעם בה אנו מעפעפים והן משמשות כמעין חומר סיכה שנועד כדי למנוע את התייבשות הקרנית והמקטע הקדמי של העין. 

ניקוז הדמעות מתבצע דרך פתחים שנמצאים בקצוות האפיים של העפעפיים העליונים והתחתונים, בהם מצויים צינורות הדמעות המתנקזים אל חלל האף. במקרים של חסימה בדרכי הדמעות מצטברים נוזלים בתוך צינורות הדמעות. הצטברות הנוזלים מובילה לדמעת מוגברת ולהתפתחות של הפרשה מוגלתית. בנוסף, נוזל הדמעות שאינו מנוקז ונמצא בצינור הדמעות עלול לגרום לתגובה דלקתית מקומית.  


אילו תסמינים יעידו על חסימה בדרכי הדמעות?
חסימה בדרכי הדמעות עלולה לגרום למגוון תסמינים, בהם דמעת מוגברת, הפרשה מוגלתית (יש לקחת בחשבון שההפרשה המוגלתית עלולה לגרום לגירוי בעור העפעפיים העדין של התינוקות וכתוצאה מכך להתפתחות פצעים באזור). בנוסף, נוזל הדמעות שאינו מנוקז ונמצא בצינור הדמעות עלול לגרום לתגובה דלקתית מקומית (השלב המוגלתי).


מה גורם לחסימה בדרכי הדמעות בילדים?
בשבועות הראשונים לחיי הילוד, קיים מעין קרום דקיק(טבעת) בחלקו העליון של צינור הדמעות. במצב תקין טבעת זו נספגת ונעלמת עד גיל חודשיים. במקרים בהם הטבעת אינה נספגת, תיווצר חסימה והפרעה בדרכי הדמעות שתתבטא בתסמינים שצוינו לעיל. מדובר בתופעה שכיחה יחסית המתרחשת ב-1-2% מכלל הילודים. במקרים בהם החסימה אינה מטופלת, הטבעת עלולה להפוך למעין עצם מעובה ולגרום לחסימה קבועה של דרכי הדמעות ולחוסר ניקוז מוחלט של נוזל הדמעות. 


כיצד מאבחנים?
התסמינים השונים שצוינו לעיל מהווים סימנים קליניים המעידים על ליקוי בניקוז הדמעות. לאור זאת, חשוב לפנות לרופא עיניים ילדים בהקדם לצורך אבחון וטיפול בהתאם לממצאים. 

בעת הבדיקה, מאשרר רופא העיניים כי אכן מדובר בחסימה של דרכי הדמעות ולא בתהליך דלקתי כלשהו. בשלב הראשון, בודק רופא העיניים את המקטע הקדמי של העין באמצעות מנורת סדק (מיקרוסקופ מיוחד) ובוחן אם קיימת הצטברות של נוזלים בשקע העפעף התחתון (בחלל שבין העפעף התחתון לבין גלגל העין). בנוסף, הרופא לוחץ על שק הדמעות כדי לבחון באם קיימת הפרשה מוגלתית/מימית אשר עלולה להעיד על חסימה או היצרות של דרכי הדמעות. תינוק סובל מדמעת בשל חסימה בדרכי הדמעות
מהן דרכי הטיפול בחסימה בדרכי הדמעות?
הטיפול במקרים אלה נחלק לטיפול שמרני ולטיפול ניתוחי:

הטיפול השמרני
עיסוי יומיומי של שק הדמעות

מטרת עיסוי שק הדמעות היא להפעיל לחץ על עמוד הנוזלים שהצטבר בתוך צינור הדמעות ולנסות ולפתוח את אזור החסימה. שיטה זו מקובלת בתינוקות עד לגיל 8-9 חודשים. לעיתים, לטיפול זה יתלווה גם טיפול אנטיביוטי בטיפות. העיסוי מתבצע באופן יומיומי במהלך כחודש ימים. 

חשוב לציין כי גם במקרים בהם טיפול זה הועיל בפתיחת החסימה בצינור הדמעות, יש להגיע לבדיקה חודשית אצל רופא עיניים ילדים כדי לוודא שאכן חלה הטבה במצב, ובמידת הצורך להמשיך בטיפול. 

עיסוי חד פעמי של שק הדמעות
במקרים מסוימים, טרם להתחלת הטיפול היומיומי, יבצע הרופא המטפל עיסוי חד פעמי של שק הדמעות באמצעות לחיצה חזקה ומבוקרת עליו. פעולה זו מסייעת לקריעה חד פעמית של אזור החסימה. יש לציין כי שיטת העיסוי החד פעמית יעילה רק בתינוקות הקטנים מגיל 3-4 חודשים וכי היא מסייעת רק לחלק מהתינוקות. 


הטיפול הניתוחי
במקרים בהם לא חלה הטבה מוחלטת במצב החסימה לאחר גיל 8 חודשים, למרות ביצוע הטיפול השמרני, הרופא המטפל עשוי להמליץ על ביצוע ניתוח לפתיחה ושטיפה של דרכי הדמעות

מדובר בהליך קצר מאוד שאורך דקות ספורות ומתבצע במסגרת חדר ניתוח בהרדמה כללית. במהלך הפעולה מרחיב הרופא המנתח את פתח צינור הדמעות ומעביר מחדר מתכתי עדין לשם פתיחת החסימה. לאחר מכן מבצע שטיפה ומוודא שאכן יש מעבר חופשי של הנוזלים בדרכי הדמעות. יש לציין כי טיפול ניתוחי זה יעיל מאוד בילדים עד לגיל שנתיים. בתום הניתוח, הילד מועבר לחדר התאוששות ומשוחרר לביתו לאחר מספר שעות מועטות. 

מהם הסיכונים שעלולים להתפתח עקב הניתוח לפתיחה ושטיפה של דרכי הדמעות?
הסיכונים הכרוכים בניתוח זה נדירים ורובם קשורים באי חדירה לצינור הדמעות או בפציעתו. במקרים מסוימים עלולה להתפתח דלקת מקומית בעפעף בה ניתן לטפל באמצעות טיפול מקומי על ידי טיפות. במידה והניתוח לא הועיל בפתיחת החסימה ניתן לבצע את הפעולה בשנית.

אם הניתוח השני לא הועיל בפתרון החסימה, תיתכנה אחת משתי הפעולות הניתוחיות הבאות. 

1. השתלת צינוריות סיליקון דרך צינור הדמעות העליון והתחתון וקשירתן בחלל האף 
פעולה זו מתבצעת בהרדמה כללית, בחדר הניתוח ובאופן אמבולטורי (ללא אשפוז). משאירים את הצינוריות בדרכי הדמעות לפרק זמן של 3-6 חודשים. פעולה זו נועדה כדי להרחיב את דרכי הדמעות באופן קבוע. בתום תקופת ההמתנה הצינוריות מוצאות באמצעות הליך כירורגי קצר המתבצע באופן אמבולטורי בחדר הניתוח או במרפאת רופא העיניים. 


2. הרחבת דרכי הדמעות באמצעות בלון
ניתן לבצע ניתוח להרחבת דרכי הדמעות באמצעות בלון. במהלך הפעולה מחדירים אל דרכי הדמעות בלון הנמצא על מוביל מתכתי. באזור החסימה מנופח הבלון לשם פתיחת דרכי הדמעות. לאחר פעולה זו מוציאים את הבלון מדרכי הדמעות.

לאחר ביצוע שני הניתוחים הללו צריך לטפל באופן מקומי  באמצעות טיפות עיניים ולהיות במעקב של רופא עיניים כדי לוודא את הצלחת הפעולה. יש לציין כי במידה ואחת מהפעולות הכירורגיות שצוינו לא הועילה בפתרון החסימה, יהיה ניסיון טיפולי בשיטה השנייה. הבחירה לגבי שיטת הטיפול הראשונה משתנה מרופא לרופא. 

במידה ונשארת חסימה למרות כל האופציות הניתוחיות שתוארו, ניתן לבצע ניתוח  DCR שנועד כדי ליצור מעבר בין רירית שק הדמעות לבין רירית האף. פעולה זו מבוצעת על ידי אוקולופלסטיקאי בחדר הניתוח באופן אמבולטורי. הכתבה בשיתוף עם פרופ' משה שניר,  רופא עיניים, מומחה לאבחון ובדיקת ליקויי ראיה בילדים ומבוגרים, תוך התאמת משקפיים לכל הגילאים, החל מגיל מספר חודשים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה שניר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח קטרקט יילודים פאני 15/07/2020 00:20
 • שלום כמה זמן אורך הניתוח? זמן ההחלמה אצל התינוק? אחרי כמה זמן משתחררים הבית? האם התינוק יראה בעתיד רגיל? עם משקפיים כל החיים מה בדיוק? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ניתוח קטרקט פרופ' גד דותן 04/08/2020 16:52
 • שלום, ניתוח קטרקט בילד שונה מניתוח קטרקט במבוגר, לרוב זהו השלב הראשון בשיקום ראיה, ולאחריו נדרש מעקב ממושך למניעת התפתחות עין עצלה.

 • + הוסף תגובה
ניתוח פזילה מירי 14/07/2020 09:49
 • האם ניתוח פזילה, לצורך קוסמטי בלבד, הוא שכיח? מומלץ? בני בן 17, מאוד מעוניין בכך. עם פזילה קלה, שבדרך כלל מסתדרת עם המשקפיים. מה דעתך?

 • + הוסף תגובה
ניתוח פזילה פרופ' גד דותן 14/07/2020 15:38
 • שלום, בכדי להעריך האם נדרש ניתוח יש להעריך את חומרת הפזילה . לרוב פזילות שמתוקנות במשקפיים אינן מצריכות ניתוח.

 • + הוסף תגובה
בדיקת ראייה יסמין 17/06/2020 17:27
 • שלום , בתי בת 5 אצל רופא עיניים התברר חשד לרפרקציה בעין שמאלית 6/9 הבדיקה בעין שניה 6/6 הרופא בקש מעקב אחרי חצי שנה , היא עשתה ניתוח להרמת עפעף הבדיקה הייתה אחרי הניתוח , הניתוח הסתיים בהצלחה אחרי המעקב אך ייתה קצת ירידה של העפעף אחרי שנה . שאלתי היא האם יש סיכוי שהראייה תתבשל עד גיל 7 , האם בבדיקה זו 6/9 יש צורך במשקפיים ? שאלתי את הרופאים אמרו שאין קשר בין הצניחה לראייה אז מאיפה הירידה כי כל הזמן ראייתה הייתה תקינה האם נחשבת בדיקה זו 6/9 תקינה תודה

 • + הוסף תגובה
בדיקת ראיה פרופ' גד דותן 13/07/2020 17:43
 • שלום, בכדי לקבוע האם ניתן לשפר את הראיה מעבר ל-6/9 נדרשת בדיקת עיניים מלאה הכוללת הרחבת אישונים. לאחריה ניתן לקבוע האם נדרש תיקון במשקפיים או טיפול בעין עצלה כגון כיסוי של העין החזקה מספר שעות ביום.

 • + הוסף תגובה
המשך יסמין 13/07/2020 17:56
 • צניחת עפעף נחשבת גם לעין עצלה ? או שהיא גרמה לעין עצלה ?

 • + הוסף תגובה
בדיקת ראיה פרופ' גד דותן 13/07/2020 18:45
 • לעין עצלה יכולות להיות סיבות שונות כולל פזילה, צורך במשקפיים, וגם צניחת עפעף.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!