חסימה בדרכי הדמעות בתינוקות וילדים: מהם הטיפולים שיכולים לעזור?

כ-1-2% מהילודים סובלים מהיצרות בדרכי הדמעות אשר גורמת להתפתחות תסמינים שונים, בהם דמעת מוגברת ואף דלקות מקומיות חוזרות. טיפול בבעיה בשלבים המוקדמים להתפתחותה עשוי למנוע סיבוכים וביצוע של הליכים כירורגים מורכבים יותר בהמשך: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותהדמעות הן נוזל המורכב מחומרים שונים, בהם מים, מלחים, ריר ושומנים, אשר נוצרים בבלוטת הדמעות ובבלוטות נוספות. הדמעות מופרשות בכל פעם בה אנו מעפעפים והן משמשות כמעין חומר סיכה שנועד כדי למנוע את התייבשות הקרנית והמקטע הקדמי של העין. 

ניקוז הדמעות מתבצע דרך פתחים שנמצאים בקצוות האפיים של העפעפיים העליונים והתחתונים, בהם מצויים צינורות הדמעות המתנקזים אל חלל האף. במקרים של חסימה בדרכי הדמעות מצטברים נוזלים בתוך צינורות הדמעות. הצטברות הנוזלים מובילה לדמעת מוגברת ולהתפתחות של הפרשה מוגלתית. בנוסף, נוזל הדמעות שאינו מנוקז ונמצא בצינור הדמעות עלול לגרום לתגובה דלקתית מקומית.  


אילו תסמינים יעידו על חסימה בדרכי הדמעות?
חסימה בדרכי הדמעות עלולה לגרום למגוון תסמינים, בהם דמעת מוגברת, הפרשה מוגלתית (יש לקחת בחשבון שההפרשה המוגלתית עלולה לגרום לגירוי בעור העפעפיים העדין של התינוקות וכתוצאה מכך להתפתחות פצעים באזור). בנוסף, נוזל הדמעות שאינו מנוקז ונמצא בצינור הדמעות עלול לגרום לתגובה דלקתית מקומית (השלב המוגלתי).


מה גורם לחסימה בדרכי הדמעות בילדים?
בשבועות הראשונים לחיי הילוד, קיים מעין קרום דקיק(טבעת) בחלקו העליון של צינור הדמעות. במצב תקין טבעת זו נספגת ונעלמת עד גיל חודשיים. במקרים בהם הטבעת אינה נספגת, תיווצר חסימה והפרעה בדרכי הדמעות שתתבטא בתסמינים שצוינו לעיל. מדובר בתופעה שכיחה יחסית המתרחשת ב-1-2% מכלל הילודים. במקרים בהם החסימה אינה מטופלת, הטבעת עלולה להפוך למעין עצם מעובה ולגרום לחסימה קבועה של דרכי הדמעות ולחוסר ניקוז מוחלט של נוזל הדמעות. 


כיצד מאבחנים?
התסמינים השונים שצוינו לעיל מהווים סימנים קליניים המעידים על ליקוי בניקוז הדמעות. לאור זאת, חשוב לפנות לרופא עיניים ילדים בהקדם לצורך אבחון וטיפול בהתאם לממצאים. 

בעת הבדיקה, מאשרר רופא העיניים כי אכן מדובר בחסימה של דרכי הדמעות ולא בתהליך דלקתי כלשהו. בשלב הראשון, בודק רופא העיניים את המקטע הקדמי של העין באמצעות מנורת סדק (מיקרוסקופ מיוחד) ובוחן אם קיימת הצטברות של נוזלים בשקע העפעף התחתון (בחלל שבין העפעף התחתון לבין גלגל העין). בנוסף, הרופא לוחץ על שק הדמעות כדי לבחון באם קיימת הפרשה מוגלתית/מימית אשר עלולה להעיד על חסימה או היצרות של דרכי הדמעות. תינוק סובל מדמעת בשל חסימה בדרכי הדמעות
מהן דרכי הטיפול בחסימה בדרכי הדמעות?
הטיפול במקרים אלה נחלק לטיפול שמרני ולטיפול ניתוחי:

הטיפול השמרני
עיסוי יומיומי של שק הדמעות

מטרת עיסוי שק הדמעות היא להפעיל לחץ על עמוד הנוזלים שהצטבר בתוך צינור הדמעות ולנסות ולפתוח את אזור החסימה. שיטה זו מקובלת בתינוקות עד לגיל 8-9 חודשים. לעיתים, לטיפול זה יתלווה גם טיפול אנטיביוטי בטיפות. העיסוי מתבצע באופן יומיומי במהלך כחודש ימים. 

חשוב לציין כי גם במקרים בהם טיפול זה הועיל בפתיחת החסימה בצינור הדמעות, יש להגיע לבדיקה חודשית אצל רופא עיניים ילדים כדי לוודא שאכן חלה הטבה במצב, ובמידת הצורך להמשיך בטיפול. 

עיסוי חד פעמי של שק הדמעות
במקרים מסוימים, טרם להתחלת הטיפול היומיומי, יבצע הרופא המטפל עיסוי חד פעמי של שק הדמעות באמצעות לחיצה חזקה ומבוקרת עליו. פעולה זו מסייעת לקריעה חד פעמית של אזור החסימה. יש לציין כי שיטת העיסוי החד פעמית יעילה רק בתינוקות הקטנים מגיל 3-4 חודשים וכי היא מסייעת רק לחלק מהתינוקות. 


הטיפול הניתוחי
במקרים בהם לא חלה הטבה מוחלטת במצב החסימה לאחר גיל 8 חודשים, למרות ביצוע הטיפול השמרני, הרופא המטפל עשוי להמליץ על ביצוע ניתוח לפתיחה ושטיפה של דרכי הדמעות

מדובר בהליך קצר מאוד שאורך דקות ספורות ומתבצע במסגרת חדר ניתוח בהרדמה כללית. במהלך הפעולה מרחיב הרופא המנתח את פתח צינור הדמעות ומעביר מחדר מתכתי עדין לשם פתיחת החסימה. לאחר מכן מבצע שטיפה ומוודא שאכן יש מעבר חופשי של הנוזלים בדרכי הדמעות. יש לציין כי טיפול ניתוחי זה יעיל מאוד בילדים עד לגיל שנתיים. בתום הניתוח, הילד מועבר לחדר התאוששות ומשוחרר לביתו לאחר מספר שעות מועטות. 

מהם הסיכונים שעלולים להתפתח עקב הניתוח לפתיחה ושטיפה של דרכי הדמעות?
הסיכונים הכרוכים בניתוח זה נדירים ורובם קשורים באי חדירה לצינור הדמעות או בפציעתו. במקרים מסוימים עלולה להתפתח דלקת מקומית בעפעף בה ניתן לטפל באמצעות טיפול מקומי על ידי טיפות. במידה והניתוח לא הועיל בפתיחת החסימה ניתן לבצע את הפעולה בשנית.

אם הניתוח השני לא הועיל בפתרון החסימה, תיתכנה אחת משתי הפעולות הניתוחיות הבאות. 

1. השתלת צינוריות סיליקון דרך צינור הדמעות העליון והתחתון וקשירתן בחלל האף 
פעולה זו מתבצעת בהרדמה כללית, בחדר הניתוח ובאופן אמבולטורי (ללא אשפוז). משאירים את הצינוריות בדרכי הדמעות לפרק זמן של 3-6 חודשים. פעולה זו נועדה כדי להרחיב את דרכי הדמעות באופן קבוע. בתום תקופת ההמתנה הצינוריות מוצאות באמצעות הליך כירורגי קצר המתבצע באופן אמבולטורי בחדר הניתוח או במרפאת רופא העיניים. 


2. הרחבת דרכי הדמעות באמצעות בלון
ניתן לבצע ניתוח להרחבת דרכי הדמעות באמצעות בלון. במהלך הפעולה מחדירים אל דרכי הדמעות בלון הנמצא על מוביל מתכתי. באזור החסימה מנופח הבלון לשם פתיחת דרכי הדמעות. לאחר פעולה זו מוציאים את הבלון מדרכי הדמעות.

לאחר ביצוע שני הניתוחים הללו צריך לטפל באופן מקומי  באמצעות טיפות עיניים ולהיות במעקב של רופא עיניים כדי לוודא את הצלחת הפעולה. יש לציין כי במידה ואחת מהפעולות הכירורגיות שצוינו לא הועילה בפתרון החסימה, יהיה ניסיון טיפולי בשיטה השנייה. הבחירה לגבי שיטת הטיפול הראשונה משתנה מרופא לרופא. 

במידה ונשארת חסימה למרות כל האופציות הניתוחיות שתוארו, ניתן לבצע ניתוח  DCR שנועד כדי ליצור מעבר בין רירית שק הדמעות לבין רירית האף. פעולה זו מבוצעת על ידי אוקולופלסטיקאי בחדר הניתוח באופן אמבולטורי. הכתבה בשיתוף עם פרופ' משה שניר,  רופא עיניים, מומחה לאבחון ובדיקת ליקויי ראיה בילדים ומבוגרים, תוך התאמת משקפיים לכל הגילאים, החל מגיל מספר חודשים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה שניר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
משקפיים לפזילה שיר 20/02/2020 01:02
  • היי הבת שלי בת 11 חודשים אובחנה עם פזילה קלה בשתי העיניים. הרופא נתן מרשם למשקפיים 2.00+ לשתי העיניים. למיטב ידיעתי 2.00+ זה משקפיים לקרוב כמו שיש לאבא שלי לדוגמא וזה ממש עדשה כמו זכוכית מגדלת. רציתי להבין מה היא אמורה לראות דרך זה ואיך זה לא יהרוס לה את הראייה כל היום לראות דרך זכוכית מגדלת והאם זה באמת כמו משקפיים לקרוב של מבוגרים. הרופא לא ממש הסביר ואני ממש בלחץ.

  • + הוסף תגובה
גלגל עין של תינוק עולה למעלה בתנוחה ישרה מעיין אטשגה 18/02/2020 19:11
  • הי התינוק שלי בן 7 חודשים ויש תופעה מאד מאד מוזרה. מגיל חודש הראש שלו עם טרוטוקוליס לצד ימין . עד גיל 4 חודשים לא היה מצליח לסובב את הראש לצד שמאל. (לציין שהוא מגיל חודשיים בטיפול פיזתורפי .) כאשר הוא במצב שהוא לא נתמך עם הגב על משטח כלשהו ושמנסים ליישר לו את הראש/ במצב של גיטרה שכיבה לצד הפחות מעודף - גלגל העין עולה ללמעלה והאישון מתרחב. כל פעם הבעיה באותה עין (העי השמאלית לצד השמאלי). הייתי כבר אצל מספר רופאי עיניים אף אחד לא יודע להסביר את הממצאים. הם עשו את כל הבדיקות שלהם והם יצאו תקינות ולכן הפנו אותו לבדיקת מ.ר.אי - לא בטוחה בכלל שזה נכון והתור רק ביוני. אני ממש ממש אובדת עצות ואשמח אם תוכלי לתת את החוות דעת שלך בנושא.

  • + הוסף תגובה
פזילה בתינוקות אמא אוהבת 11/02/2020 00:17
  • שלום רב, ביתי בת 10 חודשים, מזה כחודש שמתי לב כי עין ימין "רודפת" אחרי עין שמאל, כלומר, לא מתואמת אתה בכל המצבים. מה גם כשהיא מסתכלת על חפץ שמונח במרכז הפנים ודי קרוב אליה- היא מביאה את שתי העיניים קרו לגשר האף. רציתי לדעת האם זה דורש בירור ואם כן- מה רמת הדחיפות?... אני מודאגת, זו ילדה שלישית שלי ובגדולים יותר לא נתקלתי בתופעה הזו מעבר לגיל 4-5 חודשים בערך. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
פזילה בתינוקת פרופ' גד דותן 11/02/2020 08:24
  • ממליץ שתפני לבדיקת רופא עיניים ילדים להערכה של תפקוד הראיה והאם קיימת הפרעה בתנועות העיניים או פזילה.

  • + הוסף תגובה
תודה על התגובה המהירה אמא אוהבת 11/02/2020 14:24

הצטרפו לאינדקס הרופאים!