חסימה בדרכי הדמעות בתינוקות וילדים: מהם הטיפולים שיכולים לעזור?

כ-1-2% מהילודים סובלים מהיצרות בדרכי הדמעות אשר גורמת להתפתחות תסמינים שונים, בהם דמעת מוגברת ואף דלקות מקומיות חוזרות. טיפול בבעיה בשלבים המוקדמים להתפתחותה עשוי למנוע סיבוכים וביצוע של הליכים כירורגים מורכבים יותר בהמשך: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותהדמעות הן נוזל המורכב מחומרים שונים, בהם מים, מלחים, ריר ושומנים, אשר נוצרים בבלוטת הדמעות ובבלוטות נוספות. הדמעות מופרשות בכל פעם בה אנו מעפעפים והן משמשות כמעין חומר סיכה שנועד כדי למנוע את התייבשות הקרנית והמקטע הקדמי של העין. 

ניקוז הדמעות מתבצע דרך פתחים שנמצאים בקצוות האפיים של העפעפיים העליונים והתחתונים, בהם מצויים צינורות הדמעות המתנקזים אל חלל האף. במקרים של חסימה בדרכי הדמעות מצטברים נוזלים בתוך צינורות הדמעות. הצטברות הנוזלים מובילה לדמעת מוגברת ולהתפתחות של הפרשה מוגלתית. בנוסף, נוזל הדמעות שאינו מנוקז ונמצא בצינור הדמעות עלול לגרום לתגובה דלקתית מקומית.  


אילו תסמינים יעידו על חסימה בדרכי הדמעות?
חסימה בדרכי הדמעות עלולה לגרום למגוון תסמינים, בהם דמעת מוגברת, הפרשה מוגלתית (יש לקחת בחשבון שההפרשה המוגלתית עלולה לגרום לגירוי בעור העפעפיים העדין של התינוקות וכתוצאה מכך להתפתחות פצעים באזור). בנוסף, נוזל הדמעות שאינו מנוקז ונמצא בצינור הדמעות עלול לגרום לתגובה דלקתית מקומית (השלב המוגלתי).


מה גורם לחסימה בדרכי הדמעות בילדים?
בשבועות הראשונים לחיי הילוד, קיים מעין קרום דקיק(טבעת) בחלקו העליון של צינור הדמעות. במצב תקין טבעת זו נספגת ונעלמת עד גיל חודשיים. במקרים בהם הטבעת אינה נספגת, תיווצר חסימה והפרעה בדרכי הדמעות שתתבטא בתסמינים שצוינו לעיל. מדובר בתופעה שכיחה יחסית המתרחשת ב-1-2% מכלל הילודים. במקרים בהם החסימה אינה מטופלת, הטבעת עלולה להפוך למעין עצם מעובה ולגרום לחסימה קבועה של דרכי הדמעות ולחוסר ניקוז מוחלט של נוזל הדמעות. 


כיצד מאבחנים?
התסמינים השונים שצוינו לעיל מהווים סימנים קליניים המעידים על ליקוי בניקוז הדמעות. לאור זאת, חשוב לפנות לרופא עיניים ילדים בהקדם לצורך אבחון וטיפול בהתאם לממצאים. 

בעת הבדיקה, מאשרר רופא העיניים כי אכן מדובר בחסימה של דרכי הדמעות ולא בתהליך דלקתי כלשהו. בשלב הראשון, בודק רופא העיניים את המקטע הקדמי של העין באמצעות מנורת סדק (מיקרוסקופ מיוחד) ובוחן אם קיימת הצטברות של נוזלים בשקע העפעף התחתון (בחלל שבין העפעף התחתון לבין גלגל העין). בנוסף, הרופא לוחץ על שק הדמעות כדי לבחון באם קיימת הפרשה מוגלתית/מימית אשר עלולה להעיד על חסימה או היצרות של דרכי הדמעות. תינוק סובל מדמעת בשל חסימה בדרכי הדמעות
מהן דרכי הטיפול בחסימה בדרכי הדמעות?
הטיפול במקרים אלה נחלק לטיפול שמרני ולטיפול ניתוחי:

הטיפול השמרני
עיסוי יומיומי של שק הדמעות

מטרת עיסוי שק הדמעות היא להפעיל לחץ על עמוד הנוזלים שהצטבר בתוך צינור הדמעות ולנסות ולפתוח את אזור החסימה. שיטה זו מקובלת בתינוקות עד לגיל 8-9 חודשים. לעיתים, לטיפול זה יתלווה גם טיפול אנטיביוטי בטיפות. העיסוי מתבצע באופן יומיומי במהלך כחודש ימים. 

חשוב לציין כי גם במקרים בהם טיפול זה הועיל בפתיחת החסימה בצינור הדמעות, יש להגיע לבדיקה חודשית אצל רופא עיניים ילדים כדי לוודא שאכן חלה הטבה במצב, ובמידת הצורך להמשיך בטיפול. 

עיסוי חד פעמי של שק הדמעות
במקרים מסוימים, טרם להתחלת הטיפול היומיומי, יבצע הרופא המטפל עיסוי חד פעמי של שק הדמעות באמצעות לחיצה חזקה ומבוקרת עליו. פעולה זו מסייעת לקריעה חד פעמית של אזור החסימה. יש לציין כי שיטת העיסוי החד פעמית יעילה רק בתינוקות הקטנים מגיל 3-4 חודשים וכי היא מסייעת רק לחלק מהתינוקות. 


הטיפול הניתוחי
במקרים בהם לא חלה הטבה מוחלטת במצב החסימה לאחר גיל 8 חודשים, למרות ביצוע הטיפול השמרני, הרופא המטפל עשוי להמליץ על ביצוע ניתוח לפתיחה ושטיפה של דרכי הדמעות

מדובר בהליך קצר מאוד שאורך דקות ספורות ומתבצע במסגרת חדר ניתוח בהרדמה כללית. במהלך הפעולה מרחיב הרופא המנתח את פתח צינור הדמעות ומעביר מחדר מתכתי עדין לשם פתיחת החסימה. לאחר מכן מבצע שטיפה ומוודא שאכן יש מעבר חופשי של הנוזלים בדרכי הדמעות. יש לציין כי טיפול ניתוחי זה יעיל מאוד בילדים עד לגיל שנתיים. בתום הניתוח, הילד מועבר לחדר התאוששות ומשוחרר לביתו לאחר מספר שעות מועטות. 

מהם הסיכונים שעלולים להתפתח עקב הניתוח לפתיחה ושטיפה של דרכי הדמעות?
הסיכונים הכרוכים בניתוח זה נדירים ורובם קשורים באי חדירה לצינור הדמעות או בפציעתו. במקרים מסוימים עלולה להתפתח דלקת מקומית בעפעף בה ניתן לטפל באמצעות טיפול מקומי על ידי טיפות. במידה והניתוח לא הועיל בפתיחת החסימה ניתן לבצע את הפעולה בשנית.

אם הניתוח השני לא הועיל בפתרון החסימה, תיתכנה אחת משתי הפעולות הניתוחיות הבאות. 

1. השתלת צינוריות סיליקון דרך צינור הדמעות העליון והתחתון וקשירתן בחלל האף 
פעולה זו מתבצעת בהרדמה כללית, בחדר הניתוח ובאופן אמבולטורי (ללא אשפוז). משאירים את הצינוריות בדרכי הדמעות לפרק זמן של 3-6 חודשים. פעולה זו נועדה כדי להרחיב את דרכי הדמעות באופן קבוע. בתום תקופת ההמתנה הצינוריות מוצאות באמצעות הליך כירורגי קצר המתבצע באופן אמבולטורי בחדר הניתוח או במרפאת רופא העיניים. 


2. הרחבת דרכי הדמעות באמצעות בלון
ניתן לבצע ניתוח להרחבת דרכי הדמעות באמצעות בלון. במהלך הפעולה מחדירים אל דרכי הדמעות בלון הנמצא על מוביל מתכתי. באזור החסימה מנופח הבלון לשם פתיחת דרכי הדמעות. לאחר פעולה זו מוציאים את הבלון מדרכי הדמעות.

לאחר ביצוע שני הניתוחים הללו צריך לטפל באופן מקומי  באמצעות טיפות עיניים ולהיות במעקב של רופא עיניים כדי לוודא את הצלחת הפעולה. יש לציין כי במידה ואחת מהפעולות הכירורגיות שצוינו לא הועילה בפתרון החסימה, יהיה ניסיון טיפולי בשיטה השנייה. הבחירה לגבי שיטת הטיפול הראשונה משתנה מרופא לרופא. 

במידה ונשארת חסימה למרות כל האופציות הניתוחיות שתוארו, ניתן לבצע ניתוח  DCR שנועד כדי ליצור מעבר בין רירית שק הדמעות לבין רירית האף. פעולה זו מבוצעת על ידי אוקולופלסטיקאי בחדר הניתוח באופן אמבולטורי. הכתבה בשיתוף עם פרופ' משה שניר,  רופא עיניים, מומחה לאבחון ובדיקת ליקויי ראיה בילדים ומבוגרים, תוך התאמת משקפיים לכל הגילאים, החל מגיל מספר חודשים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' משה שניר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ראיה נעמי 25/11/2020 12:52
 • שלום אני חולת סכרת נעורים מילדות נבדקת כל חצי שנה אצל רופא עיניים אני מבוגרת מעל 60 שמתי לב שהעין השמאלית פוננה יותר לכיוון האף לא התיחסתי עד שבוקר אחד התעוררתי וראיתי כפל ראיה בשני העיניים הלכתי שוב להיבדק הרופא בדק טוב ונתן לי לעשות משקפיי פריזמה ואמר שאפשר לנתח את העין הפוזלת אבל בשבילי זה מורכב כי אני לא מאוזנת מבחינת הסכרת מה דעתך בנושא דר

 • + הוסף תגובה
רוחק ראיה אצל ילד בן 3 שלמה 21/11/2020 22:01
 • שלום וברכה, הבן שלנו בן 3.5 אובחן בבדיקת עיניים שגרתית כסובל מרוחק ראיה בשני העיניים (אובחן מספר +4.5 בשני העיניים). לא שמנו לב להפרעות אצלו בראיה, כך שזה היה הפתעה עבורינו. הרופא הנחה אותנו שצריך להתאים לו משקפיים על מנת שלא תתפתח פזילה. ממה שקראנו הבננו שרוחק ראיה היא תופעה שכיחה אצל ילדים, אך מעל מספר 4 זה דורש טיפול. האם יש גישות אחרות שאינן ממליצות על שימוש במשקפיים בגיל זה? (אולי על מנת שהגוף יתקן את עצמו, ולא יתרגל לבעיה?) האם התופעה צפויה להיעלם או להשתפר עם הגיל? אין לנו רוחק ראיה במשפחה, אך לי עצמי יש קוצר ראיה מבית ספר יסודי. האם יש קשר גנטי בין רוחק ראיה לקוצר ראיה? נשמח מאוד להבין ולשמוע יותר על נושא זה. בתודה, שלמה

 • + הוסף תגובה
תינוקת בת שנה ורבע עם פזילה פתאומית ציפי 05/11/2020 20:01
 • בתי החלה לפזול בשבוע וחצי האחרונים לסירוגין, בתכיפות הולכת וגדלה. יש לציין 1. שבימים האלו היא גם לא הרגישה טוב, דלקת אוזניים והפרעה בנשימה וכן שלפני שבועיים היה חיסון עם תופעות לוואי של חום והרגשה רעה.

 • + הוסף תגובה
תינוקת עם פזילה פרופ' גד דותן 09/11/2020 17:32
 • שלום, הופעה של פזילה חדשה לאחר מחלת חום או חיסון יכולה להעיד על חולשה של עצב שישי האחראי על עצבוב אחד משרירי העיניים, במצב זה נדרשת בדיקת רופא דחופה.

 • + הוסף תגובה
תינוקת בת שנה ורבע עם פזילה פתאומית ציפי 09/11/2020 19:23
 • תודה רבה! הלכתי לשני רופאי עיניים, ושניהם אמרו להתחיל עם משקפי פלוס. האם לחשוש וללכת שוב, או שסביר שבדקו את העניין של העצבוב שהזכרת. תודה רבה!!!

 • + הוסף תגובה
תינוקת עם פזילה פרופ' גד דותן 12/11/2020 20:21
 • שלום, אם נבדקה כבר ע"י שני רופאי עיניים, ושניהם המליצו על משקפיים, לא נראה שיש צורך בבדיקה נוספת, אלא רק במעקב אחרי שמתחילה להרכיב משקפיים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!