//

מחלת פרקינסון: התסמינים שיעוררו חשד והטיפולים שעשויים להקל

מהי מחלת 'פרקינסון' או פרקינסוניזם, אילו גורמים מובילים להתפתחות המחלות הללו, האם רעד הוא התסמין היחיד אשר מעיד עליהן ומהן דרכי הטיפול? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותכ-25,000 ישראלים סובלים ממחלת פרקינסון – מחלת מוח ניוונית שבמהלכה מתרחש מוות תאי מואץ, ביחס להזדקנות רגילה, במספר אזורי מוח. הפגיעה העיקרית היא במרכז מוחי בו קיימים תאים אשר מייצרים את החומר הכימי המשמש כמוליך עצבי (נוירוטראנסמיטור) דופמין. הדופמין אמון על העברת המידע בין הנוירונים והוא מסייע בין היתר בוויסות התנועה של חלקי הגוף (אברי הדיבור וההיגוי, הבעת הפנים, תנועות הידיים והרגליים, הליכה ועוד). מעצם כך, הביטוי העיקרי של מחלת הפרקינסון הוא הפרעת תנועה.  לדופמין תפקידים נוספים בתחומי  ההתנהגות, כמו תפקודים ניהוליים, יוזמה, הנאה, למידה ועוד.

מה גורם להתפתחות המחלה?
ברוב המקרים הסיבה להתפתחות מחלת פרקינסון אינה ידועה. עם זאת, מדובר במחלה אשר קשורה להזדקנות ושכיחותה עולה עם העלייה בגיל. למעשה, הגיל הממוצע להתחלת המחלה הוא 60 ורק בכ-10-15% מהמקרים המחלה תתפתח לפני גיל 50. על פי נתונים עולמיים, כ-1% המבוגרים מעל לגיל 60 לוקים במחלת פרקינסון. 


ידוע כי מעורבים גם גורמים גנטיים שונים בהתפתחות המחלה. כיום ב-10-20% מהחולים ניתן לזהות את הגן הלקוי, כתלות במוצא החולה. במצבים בהם קיימים קרובי משפחה אשר לוקים גם הם בפרקינסון הסיכוי כי קיים גורם גנטי גבוה אף יותר. 

בשנים האחרונות התגלו יותר מעשרה גנים שונים  הקשורים למחלת פרקינסון. שניים מהם, החשובים והשכיחים ביותר בעולם, נפוצים בעיקר באוכלוסייה היהודית אשכנזית. הלכה למעשה, לחולים ממוצא זה יש סיכוי של כ-30% לשאת מוטציה באחד משני הגנים. 

יש חשיבות לבירור הרקע הגנטי של המחלה, המגמה הקיימת כיום היא מציאת טיפולים שיוכלו למנוע את המחלה או לעצור / להאט את התקדמותה. על כן, קיימת חשיבות לזיהוי חולים נשאי מוטציות המצויים בסיכון מוגבר ללקות בפרקינסון. 

קיימות השערות נוספות הגורסות כי גורמים סביבתיים שונים, בהם תזונה, מקצוע, סביבת המגורים, חשיפה לרעלים והרגלי חיים שונים, יכולים להיות בעלי השפעה על התהוות המחלה. באופן מפתיע, מחקרים מסוימים שיערו כי עישון דווקא מגן מפני התפתחות של פרקינסון, בעוד שחשיפה לכימיקלים המשמשים בחקלאות, כמו קוטלי חרקים ועשבים, עלולים להעלות את הסיכון. 


אדם מבוגר מחזיק את ידו כי סובל מרעד בשל מחלת פרקינסוןאילו תסמינים יהוו אותות אזהרה?
התסמין האופייני והשכיח ביותר שעלול להעיד על התפתחות של מחלת פרקינסון הוא רעד בידיים במנוחה (כשהיד אינה פועלת). למרות שהרעד יכול להופיע בשתי הידיים, במקרים רבים מדובר בתופעה חד צדדית (יד אחת) או לפחות א-סימטרית המתבטאת בצורה חמורה יותר ביד אחת בלבד. מעבר לרעד, לעיתים הסימן הראשוני למחלה הוא ירידה בתפקוד התנועתי של גפה אחת או של יד ורגל, לרוב בצד אחד של הגוף. הפגיעה בתפקוד התנועתי תתבטא בכבדות, קיפאון ואיטיות בתנועה. 


למרות שהתסמינים התנועתיים, ובעיקר הרעד הם אלה אשר יובילו לרוב לאבחון, המחלה מתחילה להתפתח זמן רב לפני הופעתם וגורמת לתופעות שונות שאינן מזוהות בהכרח עם מחלה זו. תופעות אלו קרויות תופעות לא מוטוריות, כמו ירידה בחוש הריח, הפרעות בשינה, עצירות, חרדה, דיכאון ועוד. 

עם התקדמות המחלה  מתרחשת החמרה בהפרעת התנועה הכללית אשר מתבטאת באיטיות תנועתית ובמיעוט תנועות ספונטניות. למשל, קושי בביצוע פעילויות ביד אחת, כמו כתיבה ופעולות הקשורות במוטוריקה העדינה. אם מדובר בפגיעה ברגל, יתפתחו תופעות, כמו גרירת רגל בהליכה, קושי בעלייה במדרגות ועוד. 

איטיות וקושי בתנועה אופייניים מאוד בקרב חולי פרקינסון וככל שהמחלה מתקדמת תסמינים אלו מחמירים ואף עלולים להוביל למצב של קיפאון וחוסר יכולת לנוע. תופעות אלו עלולות להוביל את החולה לנכות משמעותית מאוד ולצורך מתמיד בעזרת הזולת.  דבר זה קורה בדרך כלל  לאחר שנים רבות.

תופעות שכיחות נוספות הקשורות במחלה הניוונית  הן תופעות לא-מוטוריות  אשר כוללות הפרעות שינה (שיכולות להתפתח בכל שלבי המחלה), דיכאון, ירידה ביכולת הקוגניטיבית, הזעה מרובה, שינויים בעור ועוד. התסמינים אינם קבועים ומשתנים מחולה לחולה. גם התקדמות המחלה והתגובה לטיפול אינן קבועות. עם זאת, אבחון וטיפול מוקדם עשויים לשפר משמעותית את ביטויי המחלה. 

כיצד מאבחנים?
אבחון המחלה מתבצע באמצעות בדיקה קלינית - גופנית על ידי נוירולוג וסיפור מחלה אשר תואם למחלת פרקינסון. בבדיקה הגופנית צריכים להימצא סימנים אופייניים למחלה, בהם איטיות בתנועות, נוקשות בשרירים, רעד במנוחה ועוד. 


מעבר לכך יבצעו גם בדיקות הדמיה, כמו בדיקת CT ראש (מוח) או בדיקת MRI של המוח, כדי לשלול מצבים אחרים הדומים בהתבטאותם לפרקינסון וכן לבחון את תקינות מבנה המוח. בדיקת דימות נוספת אשר יכולה להצביע על התפתחות המחלה ומשמשת כאמצעי תומך באבחנה היא בדיקת PET-CT FDOPA.

כיצד ניתן לטפל?
נכון להיום, לא קיים טיפול שמביא לריפוי של מחלת פרקינסון, ושיטות הטיפול הקיימות משמשות בעיקר למיתון חומרת התסמינים ותדירות הופעתם. רוב הטיפולים הם תרופתיים, אך קיימים גם מספר ניתוחים.


טיפולים תרופתיים
תרופות מקבוצת נגזרת דופמין – לבודופה (דופיקר, סינמט, סטאלבו, לבופר, מדופר)

תרופות אלו מבוססות בעיקר על החזרת פעילות הדופמין למוח. לבודופה היא חומצת אמינו אשר הופכת בתוך המוח לדופמין וכך מסייעת בשיפור הסימפטומים התנועתיים של חולי פרקינסון.

כדורים שמשפיעים במנגנונים שונים על מערכת הדופמין
חוסמי MAO B (רסגילין או סלגילין וגם אמנטדין), ומשפעליי דופמין dopamine agonists, (רופינירול/רקויפ או פרמיפקסול/סיפרול). תרופות אלה מסייעות במיתון תסמינים הקשורים במערכת עצבים המרכזית , לרבות תסמינים תנועתיים כמו רעד , איטיות וקישיון. 


מקובל להתחיל במינונים נמוכים של תרופה אחת כאשר יש הסתמנות קלה, ועם ההחמרה במצב להעלות את המינון ולשלב  תרופות מקבוצות נוספות שפועלות במנגנונים שונים כדי להימנע מתופעות לוואי.

טיפולים תרופתיים נוספים
מעבר לתרופות אשר משמשות להקלה על תסמינים תנועתיים אשר אופייניים למחלה, במקרים מסוימים חולי פרקינסון זקוקים גם לתרופות נוספות שמשמשות להקלה על סימפטומים נוספים, כמו דיכאון, הפרעות שינה, עצירות ועוד. טיפולים אלה אינם ייעודיים לחולי פרקינסון אך עשויים להקל על התופעות השונות. 


מה חשוב לדעת טרם לנטילת הטיפול התרופתי?
ככלל, הטיפול התרופתי בפרקינסון אינו חף מתופעות לוואי ועל כן חשוב שיינתן על ידי רופא בקיא בשלל התרופות הקיימות, בתופעות הלוואי שעלולות להתפתח בשל הטיפול וכן גם דרכי ההתמודדות איתן. רוב הטיפולים התרופתיים ניתנים באופן פומי (דרך הפה) באופן יומיומי ובשעות קבועות ולעיתים יש ליטול את התרופות מספר פעמים ביום.  התאמת הטיפול התרופתי תלויה בשלב המחלה ובחומרתה, כמו גם בסימפטומים הספציפיים מהם סובל החולה. ניהול התרופות מהווה את מרכז הטיפול בפרקינסון והוא דורש מהרופא המומחה זמן וקשב לחולה. 


טיפולים ניתוחיים
במקרים מסוימים, בחולי פרקינסון צעירים יחסית וכשהמצב מאפשר, מומלץ לבצע ניתוח להשתלת קוצב מוחי או ניתוח צריבה מוחית לטיפול ברעד. 

ניתוחים אלה מקלים על התסמינים התנועתיים. חשוב לציין כי לא מדובר בפעולות כירורגיות מרפאות, אלא בטיפול תומך. למרות זאת, הניתוחים מסייעים בהשגה של תקופות הפחתה ממושכות בחומרת התסמינים ובשיפור באיכות החיים. 

האם קיימים טיפולים שיכולים לבלום את התקדמות המחלה?
השנים האחרונות סוערות מאוד בתחום המחקר על אודות פרקינסון: ישנה התחדשות אדירה בזכות מחקרים טרום-קליניים (תאים, חיות מעבדה) בשיטות ביולוגיות וגנטיות וחברות תרופות משקיעות משאבים רבים כדי למצוא תרופה שתשנה את מהלך המחלה.  לשם כך, מתבצעים כיום ניסויים קליניים , חלקם אף בישראל, כדי למצוא דרכים טיפוליות לעיכוב התקדמות המחלה. 


מה חשוב לדעת מצד החולה כדי לאפשר טיפול מוצלח?
החולה הוא חלק מרכזי בהתמודדות עם המחלה וככל שמעורבותו גבוהה יותר, כך הסיכוי לחיות חיים איכותיים גדל. על כן, חשוב שחולה פרקינסון ידע כמה שיותר על מחלתו, על אופן ההתמודדות אתה, דרכי פעולה יומיומיות להקלה על הסימפטומים, אופן נטילת התרופות ועוד. ההמלצות כיום גורסות כי על חולי פרקינסון להיות פעילים עד כמה שניתן, גופנית וחברתית, כדי להקל על עול המחלה. 

פעילות גופנית מומלצת במיוחד ויש להתמיד בה ולב צעה באופן יומיומי. במצבי מחלה מתקדמים יותר ניתן להיעזר גם באנשי מקצועות בריאות שונים, לרבות פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק פסיכולוגיה שיקומית ועוד. 

עמותת פרקינסון בישראל היא עמותה ללא מטרת רווח אשר יוזמת ומקיימת מקורות מידע שונים על אודות המחלה, כמו גם שירותים תומכים רב תחומיים, בהיקף ובאיכות גבוהים המתאימים למגוון החולים במחלה. 


כדי לאפשר טיפול מקיף המותאם אישית לחולה, לשלב המחלה ולחומרתה, חשוב לפנות לנוירולוג בעל מומחיות בהפרעות תנועה אשר מקדיש את רוב זמנו ללמידת התחום, מכיר את מהלך המחלה ואת התסמינים האופייניים. כל אלו יאפשרו לרופא המומחה לבצע את הבחירה הטיפולית הנכונה לכל חולה. 
הכתבה בשיתוף עם פרופ' שרון חסין, מנהלת המכון להפרעות תנועה בבית החולים שיבא - תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שרון חסין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי ראש מידי פעם נתי 06/08/2020 10:15
 • שלום דוקטור, הסיפור שלי קצת ארוך ואשמח לעצה. באזור ינואר חוויתי תופעה של הבהוב בעין שמאל באותו יום עשיתי ביקורת רפואית מעמיקה הכוללת בדיקות CT ראש ועורקיים אופטלמיים שיצאה תקינה וכלל הבדיקות הכלליות יצאו תקין(בדיקות עינים). לאחר רגיעה של התופעה והופעה חוזרת המשכתי בבדיקות מעמיקות יותר בחודש מרץ ואפריל הבדיקות כללו: MRI, בדיקת EEG, אקו לב. בדיקות עיניים: OCT,צילום רשתית, אולטרסאונד לעצבי הראייה, שדה ראייה, בדיקה של רופאה נוירואופטלמולוגית שגם ראתה שעצבי הראיה תקינים. כלל הבדיקות יצאו תקין פרט לכך שעצבי הראיה הינם מורחבים אבל בדיקת האולטרסאונד לעצבי הראיה הראתה שאין נוזלים כך שאין סכנה. לאחר כלל הבדיקות שנגמרו באיזור חודש מאי חוויתי רגיעה והעלמות מוחלטת של התופעה!ובהמשך לפני חודש הלכתי לביקורת ראיה והביקורת יצאה תקין. לאחרונה(שבועיים) אני חווה רגישות לאור וכאשר אני עוצם עיניים אני רואה נקודה קטנה ממש ממש כמו נקודה של עט שנעלמת ולפעמים מידי פעם תחושה של בחילה וכאשר אני צופה בסרט אני שם לב כי הכתוביות כפולות (זה לא קבוע אך קורה כמה פעמיים במשך היום). חשוב לי להגיד שהראייה שלי תקינה וחדה והתופעות הללו הן בשלשה שבועות האחרונות. השאלה שלי היא מה אוכל לעשות מכאן לאחר שכל הבדיקות כמו MRI וכו יצאו תקינות. איני נמצא בלחץ אולי קצת היפוכונדר מכל מה שעובר :), אבל קשה לי להתעלם מהתופעות הללו. אשמח לעצה ולחוות דעתך. מצד

 • + הוסף תגובה
זרמים בראש וכאבי ראש עמומים חיים 28/10/2018 08:27
 • שלום רב, לפני כמה ימים, ובמשך שבועיים צצו לי זרמים בראש, מעיין תחושה של נימולים בשני צידי הראש. התחושה מלווה אותי לאורך כל היום ואי הנורמטיביות שבדבר די מלחיצים אותי. הלכתי לרופא המשפחה אשר טען כי ייתכן ומדובר בתוצאה של לחץ וחרדה (מה שיכול להיות נכון, כי אחרי קריאה קצרה באנטרנט על התסמינים הללו די נבהלתי והמחשבות על זה מעסיקות אותי במרבית היום), הלכתי לנסיון טיפול אצל רפלקסולוגית (כולל דיקור) ויש לציין שהתחושה נרגעה הרבה יותר. מעבר לזה שמתי לב כי כאשר אני נמצא בפעולה/ עם אנשים וראשי אינו מתעסק בדבר, אז התחושה מאוד נחלשת עד לא מורגשת. הלכתי בכל אופן לנוירולוגית במטרה לוודא שאינה מוצאת ממצא חריג וזו אמרה שהבדיקה תקינה וכי הנימולים לא מעידים על משהו מסוכן מלבד החרדה שצריך לטפל בה. לבקשתי היא נתנה מרשם לסיטי אולם לא המליצה לי לבצע את הצילום כיוון שכרוך בקרינה רבה שאינה מומלצת אם אין באמת צורך בכך. התחושה הזו לא כללה כאבי ראש או סימפטומים נלווים. אולם באחרונה אני חש בכאבי ראש מאוד עמומים (נסבלים לגמרי) לעיתים בצד הראש העליון (אזור הקרקפת) השמאלי למעלה ולעיתים בימני, ובחלקו האחורי של הראש. לעיתים כאבי הראש העמומים מתחילים עם הקימה בבוקר ומתפתחים לאורך היום (אלא אם אני לוקח משכך כאבים) ולעיתים לא מורגש בכלל. רציתי לשמוע את המלצתך בעניין, אני נהייתי נורא כפייתי וחרד בקשר לבריאותי והקריאה באנטרנט כלל לא מסייעת לי בכך. **יש לציין כי אני אדם בריא לחלוטין ללא בעיות בריאותיות בעבר, לא נוטל כדורים, ביצעתי בדיקת דם כללית לפני מספר שבועות שממציאה יצאו תקינים לחלוטין

 • + הוסף תגובה
אגב, אני בן 26 חיים 28/10/2018 08:29
זרמים ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/05/2019 08:19
 • הי חים. שמחה לשמוע שהבדיקה הנוירולוגית תקינה. במידה והתלונות ממשיכות אנא פנה לבדיקה נוירולוגית חוזרת. מקווה שהתחושה תעבור לבד.

 • + הוסף תגובה
האם נפתרה לך הבעיה חיים? גילה 15/05/2019 00:26
 • נימולים בראש לעיתים קרובות קשורים ללחץ על עצב בצוואר. אפשר לבדוק בMRI

 • + הוסף תגובה
נימולים בראש צוואר ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/05/2019 08:20
באותו מצב דומה נועה 20/05/2019 14:26
 • היי חיים אומנם זה היה לפני שנה בערך ... האם הבעיה עברה ? סובלת גם מלחץ עמום בקרקפת כל היום כבר מס' חודשים ומעסיק אותי רוב היום

 • + הוסף תגובה
היי חיים 20/05/2019 14:29
 • עברה תקופה ממושכת מאז, אני הגעתי למסקנה שזה קשור ללחץ. אני עדיין חווה את זה פה ושם, אבל כמו שמגיע ככה נעלם.

 • + הוסף תגובה
היי נועה 20/05/2019 16:36
 • חיים תודה על המענה השאלה שלי היכן הכאב ראש אצלי זה בקרקפת והכאב הוא עמום ייתכן שבגלל שאני מתעסקת בזה כל היום לא עובר

 • + הוסף תגובה
היי חייפ 20/05/2019 16:40
 • כאב הראש היה ממוקד בקודקוד הראש (בקרקפת) והוא היה נורא עמום, כלומר לא ברמה נוראית. ברגע שהפסקתי להתעסק בזה עבק כמעט לחלוטין. בדומה אלייך גם אני התעסקתי בזה במשך כל היום בלא מנוחה, וברגע ששחררתי- גם הכאב שוחרר. אם הכאב ראש אצלך הוא ברמה בלתי נסבלת, ומתווספים אל זה תופעות לוואי למיניהם עדיף שתלכי לנוירולוג רק בשביל להרגע

 • + הוסף תגובה
ממש תודה נועה 20/05/2019 17:40
 • שיגעתי אותך חחחח האמת שהכאב הוא ממש עמום ונסבל אפילו לא לוקחת משכך כאבים לפעמים מרגישה לפעמים לא אבל על בסיס יומיומי זה מה שמטריד אותי יש לי גם לחץ קל כשאני משתעלת לא תמיד לא כל שיעול בכל מקרה יש לי תור לרופא תודה על השיתוף

 • + הוסף תגובה
באותו מצב אנונימית 04/09/2019 11:52
היי נועה 04/09/2019 12:19
 • היי כן עבר כמו שחיים רשם ברגע שהפסקתי להתעסק בזה זה נעלם כי כל היום חשבתי על זה וזה הלחיץ יותר זה היה סתם מלחץ וחרדות את חרדתית ?

 • + הוסף תגובה
היי אנונימית 04/09/2019 12:30
 • לא חרדתית הפכתי לאמא ועם זה כל הדאגות והלחצים מתי עבר לך מהרגע שהתחיל?

 • + הוסף תגובה
המשך נועה 04/09/2019 12:37
 • היה לי את זה גם אחרי לידה לפני עשר שנים וגם עכשיו עבר אחרי חצי שנה בערך כי התעסקתי עם זה מידי והלחיץ ונכנסתי ללופ תעשי עיסוי לבד או או הוליסטי אל תלחצי זה יעבור

 • + הוסף תגובה
היי אנונימית 04/09/2019 12:45
 • כן.. זה בהחלט מלחיץ ומעסיק אנסה לראות איך מעבירה את זה.. בינתיים מרגישה את זה כחודש

 • + הוסף תגובה
המשך נועה 04/09/2019 12:23
 • בנוסף הייתי אצל מטפל הוליסטי מדהים שעשה לי טיפול בראש ועזר מאוד זה היה נטו לחץ ומתי יש שרירים הקרקפת וכשאת לחוצה הם פשוט נתפסים נוירולוג נתן לי כדור אלטרולט משהו כזה שממש הרדים אותי אז לא לקחתי אבל שוב זה היה נטו לחץ ומתח ולא עבר עד שלא שיחררתי

 • + הוסף תגובה
זרמים בראש מיקי 09/05/2020 21:35
 • גם לי יש זרמים בראש מלפני שבועיים וזה לא עובר לי, חשבתי לעשות דיקור סיני או עיסוי הוליסטי, מה אפשר להציע..

 • + הוסף תגובה
היי נועהְ 10/05/2020 02:49
 • היי מיקי לי היה מן לחץ עמום טיפול הוליסטי ממש עזר לי

 • + הוסף תגובה
זרמים בראש מיקי 10/05/2020 09:42
 • בימים האחרונים ניהיה לי סחרחורת מרגיש לא ממוקד ולא יודע אם קשור וגם נפיחות בצידי הראש, הלכתי לרופא ולבית חולים עשיעתי בדיקות ואמרו שהכל תקין, שהלחץ ירד הנפיחות גם תרד או שזה קבוע? גם הבנתי כשיש לחץ בראש אז השרירים של הקרקפת מתכווצים.

 • + הוסף תגובה
תשובה למיקי נועם 15/05/2020 18:52
 • היי אכן יש שרירים שמתכווצים מהלחץ גם אני לא ידעתי בגלל זה הרופא נתן לי אלטרולט לשחרור ההתכווצות אבל זה הרדים אותי האם אתה סובל מחרדות ?

 • + הוסף תגובה
תשובה לנועם מיקי 16/05/2020 11:21
 • כן נהיה לי מתחים נראה לי בגלל הפרעות וחוסר שינה שגרם ללחץ.. עשיתי אתמול עיסוי הוליסטי ולא עזר הרבה אלא רק לגוף נראה לי אעשה גם עיסוי קרקפת הבנתי שזה משחרר לחצים מהראש.

 • + הוסף תגובה
מיקי נועה 16/05/2020 20:34
 • כן רק קרקרפת זה מה שעזר לי אם אתה מאזור חיפה יכולה להמליץ לך על מישהו תותח שממש עזר לי

 • + הוסף תגובה
תשובה לנועם מיקי 17/05/2020 10:00
זרמייםמ פארדה 06/08/2020 09:19
 • אני גם סובל מזה שנתיים באותה בעיה אשמח שתייצר איתי קשר עם מצאת טיפול לזה 0549728186

 • + הוסף תגובה
נועם איריס 18/05/2020 12:31
CT ראש איריס 18/05/2020 12:42
כאבי ראש כאב 19/06/2020 14:08
כאב ראש אדיר 19/06/2020 14:11
תחושת זרמים בראש מלי 06/07/2020 17:19
 • גם אני סובלת מזרמים בראש בצד ימין כבר למעלה משנה יש פתרון?

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש כאבים 09/07/2020 13:22
היי חיים 15/07/2020 18:04
 • הייתי בתקופה מאוד לחוצה באותו זמן שכתבתי את הפוסט. עברו שנתיים מאז וברוך השם הכל בסדר. אני לא לקחתי תרופות ולא כדורים. באותו זמן הלכתי איזו תקופה לרפלקסולוגית אבל זה עזר ממש מעט.. בסופו של דבר הכל קשור למתח נפשי..

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש כאבים 15/07/2020 18:00
כואב לחץ 18/07/2020 14:04
כאב ראש לא שגרתי (קצר צד ימין) דן 02/08/2020 10:41
 • שלום בן 48. לפני 3 שנים הופיע כאב ראש בדרגה 3 עד 4 מתוך 10 מעל אוזן ימין, עמום שנמשך כמה שניות עד דקות, כ 10 עד 20 התקפים ביום. הכאב קצר פתאומי אך מרגיש עמום בצד ימין. לאחר חודש של תלונות לרופא המשפחה, נשלחתי ל CT מוח שבוצע עם וללא חומר ניגודי. התוצאות היו תקינות. כעבור שבוע נוסף הכאב נעלם. בשבוע האחרון, 3 שנים לאחר הופעה ראשונה, הוא חזר. אותו הדפוס, רק שהפעם קרה לי כבר 3 פעמים שהכאב העיר אותי משינה. לאחר שאני מתעורר מהכאב החד בצד ימין (מעל האוזן) בתוך דקה הוא נעלם ואני חוזר לישון ולא מתעורר שוב עד הבוקר. יש לציין שבפעמים שהכאב העיר אותי משינה, ההייתי באמצע חלום מאד אינטנסיבי. במהלך היום הכאב מופיע בפתאומיות, מרגיש כמו תופעה ראומטית רק בראש, ודועך בתוך כדקה. משך הזמן הממוצע בין התקפים נע בין דקות לבין שעות. קורה שיום אחד הוא נעלם ולמחרת חוזר. רופא המשפחה אמר שכרגע יש רק להמשיך לעקוב. בדיקה נירולוגית תקינה וגם בדיקות דם תקינות. אמר שרק אם תהיה החמרה, או סיפטומים נלווים הוא ישלח ל MRI. הוא חושב שמדובר בכאב על רקע של חרדה\מתח. הוא לא רוצה למהר לבצע MRI כי לדעתו רוב הסיכוי שזה לא יועיל ואף עלול להחמיר את החרדה או לחשוף ממצא מקרי שאינו רלוונטי לתלונות. הציע להמתין עוד חודש חודשיים ואז להחליט. הוא נתן לי קלונקס, אבל זה לא ממש עוזר, פרט לכך שזה מעייף אותי. האם לדעתך יש להתעקש על MRI דחוף, או שרופא המשפחה צודק? מה זה יכול להיות? כאב סומטי?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!