מהי אונקולוגיה מותאמת אישית?

מדוע חשוב שהטיפול בסרטן יותאם אישית לחולה וכיצד ניתן לזהות איזה טיפול ניתן להתאים למטופל? פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, מסביר מהי אונקולוגיה מותאמת אישית
כתבה פרסומית כתבת חסותגידול סרטני מתפתח בשל חלוקה בלתי מבוקרת של תאים, המובילה ליצירת גוש הגידול. במקרים בהם התאים הממאירים נודדים לאיברים נוספים בגוף, נוצרות גרורות וישנה החמרה במחלה. בעבר, כל הגידולים מאותו הסוג טופלו באותם משלבים של כימותרפיה, ולא הייתה התאמה ספציפית של הטיפול לסוג הגידול באותו חולה. בזכות הביולוגיה והגנטיקה, כיום הגיעו לידיעה שגידולים מסוימים מופיעים באופן שונה אצל כל חולה, ולכן, לא הגיוני שאותו הטיפול יועיל באותה המידה לשני אנשים. גישה מודרנית זו לטיפול בסרטן נקראת גם אונקולוגיה מותאמת אישית. 


   קראו עוד: איך נבחרת אסטרטגיית הטיפול בסרטן ריאות?

כיצד ניתן להתאים את הטיפול האונקולוגי?

קיימים מגוון טיפולים אונקולוגיים, בהם כימותרפיה, טיפול בקרינה, ניתוחים וטיפולים ביולוגיים (אימונותרפיה). האחרונים עושים שימוש בחומרים המצויים בגוף החולה לשם הרס של התאים הממאירים. 


אישה צעירה מדברת עם רופא אונקולוג לגבי טיפול מותאם אישית בסרטן


התאמת הטיפול האונקולוגי מתבצעת באמצעות סדרה של בדיקות ביולוגיות וגנטיות לדגימת הגידול או לדגימת דם אשר נלקחת מהמטופל. מטרתן של הבדיקות השונות היא לבחון אילו חלבונים ספציפיים קיימים בתוך גידול של כל מטופל, כדי להתאים טיפול כנגד החלבונים האלו. 

הטיפולים הביולוגיים מתאימים לחלבונים ספציפיים המצויים בתאים הממאירים. בקרב חלק מהחולים האונקולוגיים אסטרטגיית הטיפול תכלול שילוב של כימותרפיה עם טיפולים ביולוגיים, זאת בהתאם לבדיקות שבוצעו. בקרב חולים בהם לא נמצאו שינויים בחלבונים אלו ניתן לתת טיפול כימותרפי.הכתבה בשיתוף עם פרופ' עופר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, סגן מנהל המערך האונקולוגי, מנהל היחידה לאונקולוגיה של שלד ורקמה רכה ומנהל מרפאת מעקב אונקולוגית במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' עפר מרימסקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן המעי הגס אורלי 02/08/2020 20:25
  • אבי בן 89 סובל מסרטן המעי הגס עם גרורות בכל הגוף ונמצא בבית כי אין מה לעשות ומטופל במדבקות פנטה לכאבים. הוא סובל מטעם מר בפה ובגרון שממש קשה לו להתמודד עם זה. שאלתי האם יש תכשיר או כל דבר שיכול לעזור לזה?

  • + הוסף תגובה
פוליפ שהוצא לפני 5 שנים אתי 26/07/2020 10:51
  • שלום רב , בת 34 +2 ברקע יתר לחץ דם ואבן בכיס מרה לעיתים תקופות של שלשולים ,לפני 5 שנים תקופה של שלשושלים עשיתי בדיקת קולונוסקופיה ושם התגלה פוליפ POLYP COLON BENIGN האח או הרופא שקיבל אותי אחרי הבדיקה אמר לי שטוב מאוד שהגעתי כי עוד 5 שנים זה יכל להיות משהו מסוכן -אולם שהגעתי לרופאת משפחה טענה שזה לא סוג מסוכן. השאלה שלי היא כזו האם עליי לעשות כיום לאחר 5 שנים שוב בדיקת קלונוסקופיה ?לאחרונה תחושה מוזרה בבטן עם אוויר קלוע וקרקור בטן ללא רעב הרופאת משפחה נוטה לחשוב על מעי רגיז...

  • + הוסף תגובה
שאלה בקשר להכנות לקולונוסקופיה אייל 22/07/2020 15:56
  • שלום, אני אמור לעבור בדיקת קולונוסקופיה בעוד 3 ימים (בשבת בערב), בטעות אכלתי היום בבוקר כמה פירות (ליצ'י) בניגוד להוראות. האם עדיף לבקש לדחות את הבדיקה? או שזה לא כזה קריטי? תודה מראש.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!