מהי אונקולוגיה מותאמת אישית?

מדוע חשוב שהטיפול בסרטן יותאם אישית לחולה וכיצד ניתן לזהות איזה טיפול ניתן להתאים למטופל? פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, מסביר מהי אונקולוגיה מותאמת אישית

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: פרופ' עופר מרימסקיגידול סרטני מתפתח בשל חלוקה בלתי מבוקרת של תאים, המובילה ליצירת גוש הגידול. במקרים בהם התאים הממאירים נודדים לאיברים נוספים בגוף, נוצרות גרורות וישנה החמרה במחלה. בעבר, כל הגידולים מאותו הסוג טופלו באותם משלבים של כימותרפיה, ולא הייתה התאמה ספציפית של הטיפול לסוג הגידול באותו חולה. בזכות הביולוגיה והגנטיקה, כיום הגיעו לידיעה שגידולים מסוימים מופיעים באופן שונה אצל כל חולה, ולכן, לא הגיוני שאותו הטיפול יועיל באותה המידה לשני אנשים. גישה מודרנית זו לטיפול בסרטן נקראת גם אונקולוגיה מותאמת אישית. 


   קראו עוד: איך נבחרת אסטרטגיית הטיפול בסרטן ריאות?

כיצד ניתן להתאים את הטיפול האונקולוגי?

קיימים מגוון טיפולים אונקולוגיים, בהם כימותרפיה, טיפול בקרינה, ניתוחים וטיפולים ביולוגיים (אימונותרפיה). האחרונים עושים שימוש בחומרים המצויים בגוף החולה לשם הרס של התאים הממאירים. 


אישה צעירה מדברת עם רופא אונקולוג לגבי טיפול מותאם אישית בסרטן


התאמת הטיפול האונקולוגי מתבצעת באמצעות סדרה של בדיקות ביולוגיות וגנטיות לדגימת הגידול או לדגימת דם אשר נלקחת מהמטופל. מטרתן של הבדיקות השונות היא לבחון אילו חלבונים ספציפיים קיימים בתוך גידול של כל מטופל, כדי להתאים טיפול כנגד החלבונים האלו. 

הטיפולים הביולוגיים מתאימים לחלבונים ספציפיים המצויים בתאים הממאירים. בקרב חלק מהחולים האונקולוגיים אסטרטגיית הטיפול תכלול שילוב של כימותרפיה עם טיפולים ביולוגיים, זאת בהתאם לבדיקות שבוצעו. בקרב חולים בהם לא נמצאו שינויים בחלבונים אלו ניתן לתת טיפול כימותרפי.הכתבה בשיתוף עם פרופ' עופר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, סגן מנהל המערך האונקולוגי, מנהל היחידה לאונקולוגיה של שלד ורקמה רכה ומנהל מרפאת מעקב אונקולוגית במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' עפר מרימסקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב עמום בבטן התחתונה אסף 12/12/2019 21:53
  • שלום מזה מס' שבועות אני חש כאב עמום בבטן התחתונה בצדה הימני. מורגש בעיקר כשאני מתכופף או לוחץ על האזור. יש לציין, שלא מזמן הייתה לי אבן בגודל 2 מ"מ בדרכי השתן שגרמה לי לכאבים אדירים טרם יציאתה. אני חושש שאולי אין קשר ושמא מדובר בגידול. על אילו בדיקות מומלץ?

  • + הוסף תגובה
גידול במעי הגס אור אור 07/12/2019 12:30
  • שלום, התגלה אצל אבי גידול במעי הגס בגיל 94 לא במצב של ניתוח אך החל לדמם לקח שנים קומדין וכעת לפני הדימומים החל פרדקסה האם יש קשר? וכיצד להמשיך מכאן מבלי שיאבד דם ..(בתחתון ובצואה)

  • + הוסף תגובה
סרטן מעי גס ותורשה מירב 05/12/2019 11:28
  • שלום ד"ר , אבא שלי נפטר מסרטן מעי גס. מה תדירות רצויה שאני אבדק ? מה מידת התורשה בסוג כזה של סרטן? תודה על תשובתך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!