7 דברים שחשוב לדעת על מתיחת בטן – רגע לפני הניתוח

האם קיימת גם תועלת רפואית בביצוע הניתוח, מהן ההגבלות עליהן חשוב להקפיד טרם לביצוע הפעולה, איך נבחרת האסטרטגיה הכירורגית ומהו מהלך ההחלמה ? 7 דברים שחשוב לדעת רגע לפני ניתוח למתיחת בטן
כתבה פרסומית כתבת חסותהוא אחד מההליכים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית, המסייע למטופלים רבים לשפר ולעצב את מראה הבטן: ניתוח למתיחת בטן  כולל הסרה של עודפי העור והשומן התת עורי באזור, כמו גם הידוק של דופן הבטן בקו האמצע לשם עיצובה. למרות שמדובר בהליך אסתטי, בדומה לכל פעולה כירורגית גם ניתוח מתיחת בטן כולל הנחיות טרם לביצוע הפעולה ואחריה, שיסייעו בשיפור התוצאות וימזערו את הסיכוי להתפתחות סיבוכים שונים: אספנו עבורכם 7 דברים שחשוב לדעת לפני הניתוח.

1.  ניתוח מתיחת בטן יכול להתבצע גם מסיבות רפואיות

ניתוח מתיחת בטן מתבצע לרוב מסיבות אסתטיות, בעיקר בשני המצבים הבאים:

בקרב נשים לאחר הריונות ולידות
במהלך תשעת חודשי ההריון עור הבטן נמתח ולאחר הלידה הוא נוטה לאבד מגמישותו. בנוסף, פעמים רבות לאחר הלידה מתרחשת היפרדות של השריר הישר (שריר הרקטוס) העובר לכל האורך הקדמי של הבטן. כל אלו מובילים למראה בטן מלאה, נפולה ולא אסתטית. 


לאחר ירידה דרסטית במשקל
ירידה דרסטית במשקל גורמת פעמים רבות להצטברות של עודפי עור באזור הבטן המשווים לה מראה נפול. הניתוח משפר את המראה באמצעות הסרת עודפי העור והשומן והידוק השרירים. 

עם זאת, הפעולה הכירורגית המשמשת לשיפור מראה הבטן עשויה להתבצע גם מסיבות רפואיות: כפלי העור באזור הבטן מהווים קרקע פורייה לשגשוג של פטריות ומזהמים שונים. ביצוע ההליך הכירורגי להסרת עודפי העור מצמצם את הסיכון להתפתחות הזיהומים. 

2. ניתוח מתיחת בטן אינו מתאים לכולם
ניתוח מתיחת בטן אינו מסייע בירידה במשקל, אלא הוא מהווה פתרון אסתטי עבור אלה שהשילו אחוז ניכר ממשקלם ומעוניינים לשפר את מראה הבטן. בשל כך, אלו הסובלים מהשמנת יתר (בעלי BMI גבוה מ-30) או אנשים שמשקלם אינו יציב, אינם נחשבים כמועמדים מתאים לביצוע הניתוח. בנוסף, מתיחת בטן אינה מומלצת גם למטופלות אשר מעוניינות להיכנס להריון זמן קצר לאחר ביצוע הפעולה.


בקרב מעשנים, יש צורך בהפסקת עישון חודש לפני ואחרי הניתוח. עבודות שונות מראות כי מטופלים מעשנים מצויים בסיכון גבוה יותר להתפתחות סיבוכים כתוצאה מהניתוח, בהן סרומות (הצטברות נוזל בחלל הניתוחי) , צלקות לא אסתטיות ואף נמק של העור שעלול להוביל לניתוח להשתלת עור. גמילה של חודש טרם לניתוח מנקה את הגוף מניקוטין וכך מסייעת במזעור הסיכוי להתפתחות סיבוכים אלו. 

3. טרם לביצוע הניתוח, יש צורך בפגישה מקדימה עם הרופא המנתח
הפגישה הטרום ניתוחית עם הרופא המטפל חיונית לשם תכנון אסטרטגיית הטיפול. במהלכה, יבצע הרופא המנתח הערכה כללית של המטופל, מחלות הרקע מהן הוא סובל וכן גם ניתוחים שבוצעו בעבר. בנוסף, יבחן הוא גם את איכות העור, את כמות עודפי העור ומיקומם. טרם לביצוע ניתוח מתיחת בטן חשוב לשלול קיום של בקע ולהעריך את חומרת היפרדות שרירי הבטן. 


במקרים מסוימים, הרופא יפנה לביצוע של בדיקות הדמיה שונות, כמו CT בטן, ובדיקות מעבדה. בנוסף, ינחה הוא את המטופל להצטייד בחגורת בטן ליום הניתוח. על מנת לקבל את התוצאה הסופית המוצלחת והאסתטית ביותר חשוב לפנות לכירורג פלסטי בעל רקע וניסיון בביצוע ניתוחים למתיחת בטן.


אילוסטרציה אישה בוחנת את גופה ושוקלת ניתוח למתיחת בטן4. קיימות שיטות שונות לביצוע מתיחת בטן, הבחירה באסטרטגיה הכירורגית תלויה בנתוני המטופל, ברצונותיו, ובמצבו הבריאותי

קיימים מספר סוגים של ניתוח למתיחת בטן. להלן הסוגים העיקרים: 

מתיחת בטן מלאה:
במהלך הניתוח מבצע הרופא המנתח חתך רוחבי בשיפולי הבטן כדי להפריד את עור הבטן והשומן התת עורי ממעטפת השרירים. לאחר מכן, יתקן הוא את היפרדות שרירי הבטן, יהדק את שרירי הבטן הרפויים, יסיר את עודפי העור והשומן התת עורי ויקבע את הטבור במיקומו החדש. 


מיני מתיחת בטן:
ניתוח פחות נרחב אשר מיועד למטופלים בעלי עודפי עור קלים בשיפולי הבטן. במהלך הפעולה כורת הרופא המטפל את עודפי העור והשומן ומהדק את העור. ניתוח זה לא כולל הידוק של השרירים. 


מתיחת בטן היקפית:
ניתוח הנרחב ביותר אשר מיועד בעיקר למטופלים שירדו במשקל בצורה דרסטית עם צניחת עכוז ועודפי עור בגב תחתון ,במותניים ובאזור הבטן. במהלך הניתוח מבוצעת הרמת עכוז ועיצובו, הסרה של עודפי העור במותניים, כמו גם מתיחת בטן מלאה. 

ההליכים שתוארו מתבצעים תחת הרדמה מלאה ונמשכים מספר שעות. ברוב המקרים המטופל יישאר להשגחה במרכז הרפואי למשך לילה אחד. ללא כל תלות בסוג הניתוח, קיים סיכון להתפתחות של סיבוכים שונים, לרבות זיהום, פתיחה של הפצע הניתוחי, צלקות לא אסתטיות, הצטברות של סרומה ועוד. פנייה לרופא מנוסה עשויה לתרום למזעור הסיכוי להתפתחות הסיבוכים הנ"ל. 

5. ניתוח מתיחת בטן משולב פעמים רבות גם עם שאיבת שומן
לצורך קבלת תוצאה אסתטית ופרופורציונלית, ניתוח מתיחת בטן ישולב לרוב גם עם שאיבת שומן מאזור המותניים. שאיבת השומן נועדה כדי להצר את היקף המותניים ולעצב אותן. הפעולה מתבצעת במעמד הניתוח והיא אינה משפיעה באופן ניכר על מהלך ההחלמה. לעיתים, יכול להתפתח כאב מקומי באזור השאיבה שיחלוף לרוב זמן קצר לאחר ביצוע הניתוח.


6.  לאחר הניתוח ישנן הגבלות שונות עליהן חשוב להקפיד
לאחר הניתוח ישנה תקופת התאוששות שבמהלכה הגוף מתרגל לשינויים שבוצעו במהלך הניתוח. הליכה שפופה נפוצה לאחר הניתוח, והיא נובעת ממתיחת העור. תופעה זו תחלוף לרוב זמן קצר לאחר הניתוח. מומלץ לחזור ולהתנייד מיד למחרת הניתוח כדי למנוע סיבוכים שונים. עם זאת, חשוב להזדקף בהדרגתיות ולהימנע מהרמת משאות כבדים.


במהלך חודש וחצי לאחר ביצוע הפעולה, יש להשתמש בחגורת בטן, לה מספר מטרות: היא מקטינה את החלל הניתוחי, ממזערת את האפשרות להצטברות נוזלים באזור הניתוח, וכן גם שומרת על הפצע הניתוחי ומסייעת בריפוי תקין שלו. יש לחגור אותה במשך כל היממה (למעט בזמן המקלחת).

7.  הצלקות המתפתחות לאחר מתיחת בטן משתנות ממטופל למטופל ותלויות בהליך שבוצע, בסוג העור ובמיומנות הרופא המנתח
הצלקת הניתוחית תלויה בראש ובראשונה בסוג ההליך שבוע: ניתוח מתיחת בטן מלאה תיוותר לרוב צלקת בשיפולי הבטן באזור נסתר מתחת לקו התחתונים וצלקת נוספת באזור הטבור. מנגד, במיני מתיחת בטן תיוותר צלקת אחת בקו התחתונים בלבד שתהיה במקרים רבים מינורית יותר מזו שתיוותר לאחר הניתוח המלא. 

התפתחות של צלקות אסתטיות תלויה במאפיינים נוספים בהם סוג העור ומיומנות הרופא המנתח. ניסיון הכירורג חשוב במיוחד לשם יצירת צלקת מינורית ואסתטית ככל שניתן. חשוב לציין כי למרות שישנם טיפולים שונים לטשטוש הצלקות, לא ניתן להעלימן לחלוטין. הכתבה בשיתוף עם ד"ר תומר איזנברג, מומחה לכירורגיה פלסטית, בעל קליניקה פרטית לניתוחים פלסטים וטיפולים אסתטים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר תומר איזנברג השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שאיבת שומן, מתיחת בטן והצרת היקפים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאיבת שומן מהבטן לונה 16/02/2020 15:32
  • היי, מעוניינת לדעת ההבדלים בין שאיבת שומן עם גלי רדיו (הבודיטייט), לעומת שאיבה עם החדרת תמיסת מי מלח (הקונבנציונאלית). מה קורה עם העור לאחר השאיבה? שתי השיטות הינן בהרדמה מקומית! ה-BMI שלי הוא 24. תודה!

  • + הוסף תגובה
מתיחה לאחר קיסרי יולדת 31/07/2019 08:57
  • נותרתי עם הרבה עודפים באזור הבטן לאחר ניתוח קיסרי. האם ניתן לבצע מתיחת בטן למרות שמתכננת ילדים נוספים? כנראה גם הם יוולדו בקיסרי..

  • + הוסף תגובה
מתיחת בטן לאחר ניתוח קיסרי ד"ר אסף אולשינקה 31/07/2019 23:13
  • שלום ומזל טוב ליולדת, בהחלט אפשר לבצע ניתוח מתיחת בטן עם תכנון ילודה נוסף. ניתוח מתיחת בטן בהחלט הוא האופציה הנכונה לטיפול בעודפי עור ועל פי רוב הצלקת בו היא נמוכה יותר מזאת של הקיסרי, ככה שתשאר רק צלקת אחת של הניתוח. כן יש להתחשב לגבי הכוונה להריון נוסף, בסוג הניתוח (בעיקר האם עושים פליקציה - הצמדה של שרירי הבטן) ובתזמון - אין טעם/לא כדאי לבצע ניתוח אם מתוכנן הריון במהלך השנה לאחר הניתוח. בהצלחה, ד"ר אולשינקה

  • + הוסף תגובה
הקפאת שומן רונית 11/06/2019 13:56
  • שלום אני מעוניינת לעשות הקפאת שומן בקור. שאלתי היא האם זה באמת עובד,למי מיועד ההליך הזה,כמה טיפולים צריכים לעשות עד שרואים תוצאות?.אשמח גם לשמוע חוות דעת/המלצות של אנשים שעברו את ההליך הזה. תודה רונית

  • + הוסף תגובה
מענה להקפאת שומן (בת שבע בייטש מנהלת תחום עיצוב הגוף ופלסטיקה CARE LASER) בת שבע בייטש 11/06/2019 14:27
  • הליך הקפאת שומן מתאים למטופלים בעלי BMI תקין (לא מתאים למטופלים עם BMI מעל ל 30....) אשר מעוניינים להפטר ממאגרי שומן באזורים שקשה להפטר בדיאטה או בחדר כושר באזורים בטן עליונה תחתונה ,שיפולי הגב מאחור מותניים וירכיים פנימיות וחיצוניות כמות הטיפולים הינה בין1- 3 טיפולים, (בהתאם למצב המטופל/ת)בתהליך הקפאת שומן מתבצע הרס של תאי השומן ע"י קור, מניסיוני טיפול מוצלח מאוד ,עם תוצאות טובות ,חשוב לציין כי הצלחת הטיפול תלויה גם באורח חיים של המטופל (תזונה, שתיה, ופעילות ספורטיבית)/ בהצלחה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!