סובלים מחרדה? הכירו את הטיפול שיכול לעזור

כולנו סובלים מפחדים מפעם לפעם, אך כאשר מדובר בחרדה המצב מורכב הרבה יותר: אלו הסובלים מחרדות חווים פגיעה ניכרת בתפקוד הכללי, בשינה ואף סובלים מתופעות פיזיולוגיות שונות. שיטת הביופידבק, אשר מסייעת בניטור ושליטה בתגובות הפיזיולוגיות הנלוות לחרדה, עשויה לסייע בפתרון הבעיה: הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהפרעות חרדה הן הסוג הנפוץ ביותר של בעיות נפשיות אשר פוגעות במבוגרים ובילדים. מדובר בתגובת חירום של הגוף למצבים המתפרשים כמסכנים. במקרים מסוימים החרדה מתפתחת כתגובה מוקצנת לאירוע אמתי, בעוד שבאחרים היא נובעת ממצבים אשר נתפסים כמסכנים. הלכה למעשה, חרדה עלולה להופיע רק מעצם המחשבה על גורם מאיים.

כיצד מתבטאת חרדה?
אחד הביטויים ההתנהגותיים האופייניים ביותר בקרב אלו הלוקים בחרדה הוא הימנעות מפעולות שונות בשל הקושי לקחת סיכונים. אלו הסובלים מחרדה שוקלים בכובד ראש גם החלטות שבמצב תקין מתקבלות באופן לא מודע, וטרם להחלטה בוחנים את כל הסיכונים והסיכויים הכרוכים בה. 


מהם התסמינים שיעידו על חרדה?
חרדה מתעוררת לרוב כאשר לא קיים איום אובייקטיבי, סביר ומוחשי ומאופיינת בתגובה לא פרופורציונלית לגירוי. מבין התסמינים האופייניים לחרדה נכללים תחושת אי נוחות ומחשבות טורדניות, קשיי שינה ועוד. חרדה הנובעת מטראומה קשה אף עלולה להוביל את האדם לחוות שוב ושוב את האירוע המאיים, דבר אשר יתבטא בתופעות פיזיולוגיות שונות, כמו  רעידות, כאבי בטן, שלשולים, הקאות, דפיקות לב, טשטוש ראייה ועוד. תדירות הופעת התסמינים ומידת חומרתם משתנים מאדם לאדם.


גבר אוחז בראשו וסובל מתסמינים המעידים על חרדהמדוע התסמינים הפיזיולוגיים מתפתחים בזמן חרדה?
במצבים של חרדה כל גירוי נתפס כסכנה ממשית: המוח שלנו מפרש סיטואציות שונות כמצבים של רוגע (בהם המערכות הפיזיולוגיות רפויות יחסית) או חרדה (מצבים בהם המערכות הפיזיולוגיות מתכוננות לתגובת בריחה או לחימה – (fight or flight . הפרשנות לסיטואציות השונות היא זו אשר מובילה להתפתחות התסמינים הפיזיולוגיים אשר נועדו להכין את מערכות הגוף לבריחה או תקיפה. עם זאת, במקרים של חרדה תופעות אלו מופיעות גם כאשר לא קיים גירוי ממשי. 


מי נמצא בסיכון לחרדה?
קיימים סוגים שונים של חרדה, אשר עלולים להתפתח בכל אדם. עם זאת, קיימת נטייה גנטית מסוימת המעלה את הסיכוי להתפתחות הבעיה. בנוסף, קיים גם מקור התנהגותי ונרכש אשר עלול להגביר את הנטייה להתפתחות חרדה: דבר מה שהתפרש בילדות כמסוכן (כמו לדוגמה פחד מכלבים גדולים), עלול בעתיד להפוך למעורר חרדה. הטיפול בחרדות תלוי באבחון ובאיתור המקור לבעיה הנפשית. 


מהי שיטת המשוב ביולוגי (ביופידבק)?
שיטת המשוב הביולוגי, או ביופידבק, עושה שימוש במכשיר אשר קולט שינויים פיזיולוגיים בגוף המטופל המופיעים במצבים של חרדה. במהלך הטיפול המטופל צופה באותם שינויים באמצעות גרף המוצג על גבי המסך. המודעות לתגובה הפיזיולוגית המתעוררת בעת חרדה, תוך שילוב של למידת טכניקות שונות להרפיה ולרגיעה, מסייעות למטופל ללמוד להיות מודע לגופו וכך להשיג שליטה על מצבו. 


מהו מהלך הטיפול?
בזמן הטיפול, המטופל מתחבר למחשב באמצעות קולטנים המוצמדים לאצבעות הידיים. קולטנים אלו מנטרים מדדים שונים, כמו התנגדות חשמלית של העור ושינויים בטמפרטורות הגוף. כך, יכול המטופל לצפות בזמן אמת על גבי צג המחשב במדדים הגופניים שלו. היכולת לקבל משוב מידי של התגובות הפיזיולוגיות המתפתחות במצב של חרדה, מסייעת למטופל להבין ולשלוט במצב. מעבר לכך, הטיפול כולל גם לימוד של טכניקות שונות להרפיה, לשינוי המחשבות ולדמיון מודרך שיסייעו גם הן במיתון החרדה. 


מתי ניתן יהיה לראות שיפור במצב? 
משך הטיפול הוא אינדיבידואלי ומשתנה מאדם לאדם. ברוב המקרים תידרש סדרה של טיפולים בני כשעה כל אחד, כדי להשיג שיפור משמעותי.

טיפול הביופידבק מאפשר למטופל להשיג איזון ושליטה על תופעות שנתפסות כבלתי ניתנות למיתון. אם מתבצע על ידי מטפל בעל ניסיון, טיפול זה תורם במיתון החרדה ואף עשוי למנוע את הפגיעה בתפקוד היומיומי אשר נובעת ממנה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אדוארדו טרטקובסקי, רופא מומחה בפסיכיאטריה ילדים כעשרים שנה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אדוארדו טרטקובסקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים חרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
החלפת ssri הילד 16/01/2020 22:57
  • שלום דוקטור, ראיתי שכתבת שיכול לקחת לפאקסט 6-9 שבועות להשפיע. האם זה המצב גם כאשר בוצע מעבר לפאקסט מתרופה אחרת ממשפחת ה- SSRI? בכל מעבר תרופה נדרש זמן כל כך ארוך כדי לבחון אם היא בכלל עוזרת? תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
החלפת ssri ד"ר יששכר הרמן 18/01/2020 14:08
בדיקה גנטית להתאמת תרופה רוממה 16/01/2020 19:01
  • שלום, ראיתי פרסומים על בדיקות גנטיות שיכולות לנבא איזו תרופה תתאים ביותר למטופל. האם מדובר בהצלחה מוכחת? יכול לעזור גם להפרעת חרדה? תופעות לוואי פחות מעניינות אותי. הרבה יותר חשוב לי למצוא את התרופה היעילה ביותר עבורי כמה שיותר מהר. תודה

  • + הוסף תגובה
בדיקה גנטית להתאמת תרופה ד"ר יששכר הרמן 18/01/2020 14:07
  • בגדול הבדיקה הפרמקוגנטיות לדעתי זה העתיד. יש כבר הצלחות מוכחות, אבל עדיין יש צורך ביותר מחקר, והעמקה בתחום הזה. אני נעזר בבדיקות אלו אצל מטופלים, יש הצלחות, אבל יש גם מקרים שלמרות ההשקעה הכספית הכרוכה בכך זה לא עזר למצוא טיפול מתאים (כאמור הנושא הזה עדיין בתחילת דרכו, ויש צורך בעוד הרבה מחקר). יש כבר נייר עמדה של אגוד הפסיכיאטריה: https://cdn.doctorsonly.co.il/2019/11/%D7%9E%D7%9B%D7%AA%D7%91-%D7%A7%D7%99%D7%98%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-%D7%A4%D7%A8%D7%9E%D7%92%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%A7%D7%94.pdf

  • + הוסף תגובה
חרדה למרות טיפול תרופתי חנה 12/01/2020 12:24
  • שלום ד"ר, לפני כשלושה חודשים חוויתי התקף חרדה מאסיבי ובעקבותיו לופ החרדה מחרדה, של כמעט שבועיים, התחלתי ציטאלופרם ואני כרגע כחודשיים וחצי נוטלת 20 מ"ג מידי יום. יחד עם טיפול פסיכולוגי, יש לציין כי אכן נרגעתי, ומרגישה טוב יותר יש ימים רצופים של שקט אך עדיין עולה לעיתים תחושה של אי שקט, חרדות קטנות ומחשבות טורדניות, רציתי לדעת האם עליי לשקול מינון אחר או החלפת התרופה? או שעליי להמתין,האם חודשיים וחצי זה מספיק זמן? האם התרופה הזו או בכלל כל התרופות מאותה המשפחה מעלימות כליל את החרדה? או שרק מעיטות את החרדה ותופעותיה? אודה לתשובה

  • + הוסף תגובה
חרדה למרות טיפול תרופתי ד"ר יששכר הרמן 18/01/2020 13:58
  • את מתארת שיפור, וזה מעודד. יש סיכוי לא רע שעם המשך הטיפול הנוכחי יהיה שיפור נוסף, שא ההשפעה עדין לפניך. בשלב זה אין סיבה לשקול החלפת התרופה, צעד כזה יהיה כרוך בנסיגה והרעה בלי ביטחון שבסופו של דבר מצבך יהיה טוב יותר מאשר כעת. עם זאת המטרה צריכה להיות סילוק מלא של החרדה. אם בעוד חודש נוסף לא תראי שאת ממשיכה להתקדם למצב כזה יהיה מקום לשקול תוספת לחיזוק - וכאן יש כמה אפשרויות: - ריספרדל, או נוגד פסיכוזה אחר במינון נמוך. - למיקטל או מייצב מצב רוח אחר במינוו נמוך. - תרופה מרגיעה, קלונקס או בנזודיאזפין אחר (לא מומלץ, לרוב ההשפעה המיידית טובה, אבל היעילות פוחתת ונעלמת די מהר). התייעצי עם הפסיכיאטר שלך מה נכון עבורך.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!