סובלים מחרדה? הכירו את הטיפול שיכול לעזור

כולנו סובלים מפחדים מפעם לפעם, אך כאשר מדובר בחרדה המצב מורכב הרבה יותר: אלו הסובלים מחרדות חווים פגיעה ניכרת בתפקוד הכללי, בשינה ואף סובלים מתופעות פיזיולוגיות שונות. שיטת הביופידבק, אשר מסייעת בניטור ושליטה בתגובות הפיזיולוגיות הנלוות לחרדה, עשויה לסייע בפתרון הבעיה: הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהפרעות חרדה הן הסוג הנפוץ ביותר של בעיות נפשיות אשר פוגעות במבוגרים ובילדים. מדובר בתגובת חירום של הגוף למצבים המתפרשים כמסכנים. במקרים מסוימים החרדה מתפתחת כתגובה מוקצנת לאירוע אמתי, בעוד שבאחרים היא נובעת ממצבים אשר נתפסים כמסכנים. הלכה למעשה, חרדה עלולה להופיע רק מעצם המחשבה על גורם מאיים.

כיצד מתבטאת חרדה?
אחד הביטויים ההתנהגותיים האופייניים ביותר בקרב אלו הלוקים בחרדה הוא הימנעות מפעולות שונות בשל הקושי לקחת סיכונים. אלו הסובלים מחרדה שוקלים בכובד ראש גם החלטות שבמצב תקין מתקבלות באופן לא מודע, וטרם להחלטה בוחנים את כל הסיכונים והסיכויים הכרוכים בה. 


מהם התסמינים שיעידו על חרדה?
חרדה מתעוררת לרוב כאשר לא קיים איום אובייקטיבי, סביר ומוחשי ומאופיינת בתגובה לא פרופורציונלית לגירוי. מבין התסמינים האופייניים לחרדה נכללים תחושת אי נוחות ומחשבות טורדניות, קשיי שינה ועוד. חרדה הנובעת מטראומה קשה אף עלולה להוביל את האדם לחוות שוב ושוב את האירוע המאיים, דבר אשר יתבטא בתופעות פיזיולוגיות שונות, כמו  רעידות, כאבי בטן, שלשולים, הקאות, דפיקות לב, טשטוש ראייה ועוד. תדירות הופעת התסמינים ומידת חומרתם משתנים מאדם לאדם.


גבר אוחז בראשו וסובל מתסמינים המעידים על חרדהמדוע התסמינים הפיזיולוגיים מתפתחים בזמן חרדה?
במצבים של חרדה כל גירוי נתפס כסכנה ממשית: המוח שלנו מפרש סיטואציות שונות כמצבים של רוגע (בהם המערכות הפיזיולוגיות רפויות יחסית) או חרדה (מצבים בהם המערכות הפיזיולוגיות מתכוננות לתגובת בריחה או לחימה – (fight or flight . הפרשנות לסיטואציות השונות היא זו אשר מובילה להתפתחות התסמינים הפיזיולוגיים אשר נועדו להכין את מערכות הגוף לבריחה או תקיפה. עם זאת, במקרים של חרדה תופעות אלו מופיעות גם כאשר לא קיים גירוי ממשי. 


מי נמצא בסיכון לחרדה?
קיימים סוגים שונים של חרדה, אשר עלולים להתפתח בכל אדם. עם זאת, קיימת נטייה גנטית מסוימת המעלה את הסיכוי להתפתחות הבעיה. בנוסף, קיים גם מקור התנהגותי ונרכש אשר עלול להגביר את הנטייה להתפתחות חרדה: דבר מה שהתפרש בילדות כמסוכן (כמו לדוגמה פחד מכלבים גדולים), עלול בעתיד להפוך למעורר חרדה. הטיפול בחרדות תלוי באבחון ובאיתור המקור לבעיה הנפשית. 


מהי שיטת המשוב ביולוגי (ביופידבק)?
שיטת המשוב הביולוגי, או ביופידבק, עושה שימוש במכשיר אשר קולט שינויים פיזיולוגיים בגוף המטופל המופיעים במצבים של חרדה. במהלך הטיפול המטופל צופה באותם שינויים באמצעות גרף המוצג על גבי המסך. המודעות לתגובה הפיזיולוגית המתעוררת בעת חרדה, תוך שילוב של למידת טכניקות שונות להרפיה ולרגיעה, מסייעות למטופל ללמוד להיות מודע לגופו וכך להשיג שליטה על מצבו. 


מהו מהלך הטיפול?
בזמן הטיפול, המטופל מתחבר למחשב באמצעות קולטנים המוצמדים לאצבעות הידיים. קולטנים אלו מנטרים מדדים שונים, כמו התנגדות חשמלית של העור ושינויים בטמפרטורות הגוף. כך, יכול המטופל לצפות בזמן אמת על גבי צג המחשב במדדים הגופניים שלו. היכולת לקבל משוב מידי של התגובות הפיזיולוגיות המתפתחות במצב של חרדה, מסייעת למטופל להבין ולשלוט במצב. מעבר לכך, הטיפול כולל גם לימוד של טכניקות שונות להרפיה, לשינוי המחשבות ולדמיון מודרך שיסייעו גם הן במיתון החרדה. 


מתי ניתן יהיה לראות שיפור במצב? 
משך הטיפול הוא אינדיבידואלי ומשתנה מאדם לאדם. ברוב המקרים תידרש סדרה של טיפולים בני כשעה כל אחד, כדי להשיג שיפור משמעותי.

טיפול הביופידבק מאפשר למטופל להשיג איזון ושליטה על תופעות שנתפסות כבלתי ניתנות למיתון. אם מתבצע על ידי מטפל בעל ניסיון, טיפול זה תורם במיתון החרדה ואף עשוי למנוע את הפגיעה בתפקוד היומיומי אשר נובעת ממנה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אדוארדו טרטקובסקי, רופא מומחה בפסיכיאטריה ילדים כעשרים שנה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אדוארדו טרטקובסקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים חרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מינון מומלץ של פלוטין עבור ROCD ומחשבות טורדניות מיטל 05/08/2020 10:02
  • שלום. בעשר השנים האחרונות אני לוקחת פלוטין און אנד אוף עבור דכאון ומצבי רוח. בתוך כל הזמן הזה אני גם סובלת מ-ROCD ומחשבות טורדניות שעבורן הפלוטין לא ממש עזר. הפלוטין בעיקר עזר ועוזר למצבי הרוח ולדכאון. הבנתי לאחרונה שעבור מחשבות טורדניות מקובל לקחת מינון גבוה יותר (אני לוקחת 40 מ"ג), אני מלווה על ידי רופא משפחה. אני מתכננת לשאול גם אותו אבל אשמח לשמוע כאן - מה המינון המומלץ עבור הקלה על מחשבות טורדניות וחרדות?

  • + הוסף תגובה
דכאון וadhd דנה 04/08/2020 18:20
  • שלום וברכה, האם דכאון/חרדה יכולים לגרום להפרעת adhd? האם כאשר מחלימים מהדכאון גם הפרעת הקשב והריכוז נעלמת? תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
תרופת אנפרניל כרמי 30/07/2020 17:20
  • שלום דר דברנו קודם בפורום עקב תופעות לוואי של אנפרניל 1 סירוס מיני לגמרי מבחינת חשק 2 עצירת קשה מאוד הפסכיאטרית של הקופה רוצה שאני אקח דפרקסן ואז אירד במינון של האנפרניל האם היא יכולה לעזור לי אני מפחד לקחת את הכדור הזה והרופאה נראת חדשה בתחום האם אני יכול לקחת את דפרקסן ואז להוריד את האנפרניל לאט לאט ? האם אני אשקע שוב בחרדות כתוצאה מהמהלך הזה? הוא רוצה להחליף לי את התרופה לסרנדה

  • + הוסף תגובה
תרופת אנפרניל ד"ר יששכר הרמן 01/08/2020 16:51
  • דפרקסן יכול להועיל מאד כנגד הפגיעה בתפקוד המיני, אך גם יכול להחזיר את החרדה. \ לגבי מעבר לסרנדה - לא ניתן להעריך דרך הפורום אם מהלך כזה נכון עבורך.

  • + הוסף תגובה
תרופת אנפרניל כרמי 04/08/2020 15:32
  • סליחה דר קבל תיקון קבלתי כדור בשם סורבון להורדת האנפרניל כרגע אני אנפרניל 185 sr לציין שהאנפרניל מאוד עזרה לי מאוד מאוד אבל החשק המיני וכאב הקיבה והעצירות והזיעה שהגעתי למצב אני מתבייש לכנס לישיבות מחליפה לי לסורבון ואז לוסטרל השאלה שלי למה אתה מסתייג שלא תעזור לי הלסטורל???!!!!! אני מפחד לקחת את הכדור הזה והרופאה נראת חדשה בתחום האם אני יכול לקחת את דפרקסן ואז להוריד את האנפרניל לאט לאט ? האם אני אשקע שוב בחרדות כתוצאה מהמהלך הזה? הוא רוצה להחליף לי את התרופה לסרנדה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!