רגליים עקומות במתבגרים: מצב חולף או בעיה שדורשת טיפול?

ברוב המקרים, רגליהם של פעוטות אינן ישרות ומצויות במנח X או O . מדובר במצב שגרתי שיחלוף לרוב עד לשנה החמישית או השישית לחיים. עם זאת, במקרים בהם מנח הרגליים הלקוי נותר ללא שינוי גם בגיל ההתבגרות, הוא עלול לגרום לתופעות לוואי שונות: מהם הגורמים לאבחון מאוחר של הבעיה ואיך ניתן לטפל בה? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהורים רבים מוצאים עצמם מודאגים לגבי ההתפתחות התקינה של ילדם. אחת שהתופעות שעלולות לגזול מחשבה רבה היא התפתחות לא תקינה של מנח הרגליים: בקרב רוב הפעוטות, קיים מנח מסוים של רגלי O בשנים הראשונות לחיים. במצב זה, כאשר הילד מצמיד את קרסוליו יראה רווח בין הברכיים. הרגליים צפויות להתיישר עד לגיל שנתיים, אז תתקיים צורה מסוימת של רגלי X – מצב בו קיים מרווח בין הקרסוליים כאשר הילד מצמיד את ברכיו. רגלי הילד יגיעו לרוב למנח תקין בשנה החמישית או השישית לחיים. 

עם זאת, לעיתים בגילאי העשרה מתגלים מצבים בהם הרגליים אינן ישרות ונותרו במנח של רגלי X או רגלי O. בשלב חיים זה, מנח לא תקין של הרגליים עלול לגרום להתפתחות של תופעות לוואי שונות שיובילו לאבחון הבעיה. על הגורמים למנח רגליים לא תקין במתבגרים, התסמינים שיעוררו חשד והטיפולים בכתבה שלפניכם.

מה גורם לרגלי X  או רגלי O במתבגרים?
לרוב, רגלי O או X במתבגרים נובעות מפגם התפתחותי מינורי אותו ניתן היה לאבחן בגיל צעיר. במיעוט המקרים הגורם לבעיות אלו הוא טראומה (חבלה או שבר). בנוסף, גם מחלות שונות, כמו מחלות מטבוליות, זיהום בעצמות או במפרקים, או מחלות דלקתיות, עלולות להוביל להתפתחות המצב. יש לציין כי ברוב המכריע של המקרים לא ניתן לאתר את הגורם המדויק לבעיה. 


אילו תסמינים יעוררו חשד ?
כאמור, הסימן המובהק לבעיות במנח הרגליים הוא קיום של רגלי X או O גם לאחר גיל 5-6. לעיתים עלולים המתבגרים גם לסבול מכאבי ברכיים, אך הדבר לא מהווה סימן מובהק לבעיה. רגלי O של נער מתבגראיך מאבחנים? 
האבחון מתבצע על סמך בדיקה פיזיקלית וצילום רנטגן של הרגליים. צילום הרנטגן יחשוף סטייה של ציר הרגל לכיוון פנימי (במקרה של רגלי O ) או חיצוני (במקרה של רגלי X). 


מהן דרכי הטיפול?
הטיפול היחיד במנח רגליים לא תקין הוא ניתוחי. אם המתבגר מצוי עוד במהלך תקופת הצמיחה יתבצע ניתוח תמיכה מונחית, שמטרתו היא ביצוע של שינוי הדרגתי במנח הרגליים כדי להאט או לעצור את הצמיחה בחלק הקעור של העיוות. 

מדובר בניתוח זעיר פולשני שבמהלכו מוחדר בורג או פלטה זעירה לאזור הקעור של העיוות, דבר אשר מאפשר ללוחית הצמיחה בעצם השוקה לגדול בחלק הקמור ועל ידי כך ליישר את הרגל. כאשר ציר הרגל מגיע למנח תקין, יש צורך בניתוח נוסף להוצאת המתכות שהוחדרו. מדובר בפעולה קצרה יחסית שאינה דורשת תקופת החלמה ממושכת.

בקרב מתבגרים שסיימו את תקופת הצמיחה, לא ניתן להשתמש בפעולת התמיכה המונחית, ולשם יישור הרגליים נדרש ניתוח משמעותי יותר שכולל שבירה מבוקרת של עצם השוקה ויישור הציר. 

מהם סיכויי הצלחת הניתוחים?
אם הבעיה מטופלת בזמן בו קיים פוטנציאל גדול יחסית לצמיחת העצם, סיכויי הצלחת הניתוח הזעיר פולשני גבוהים מאוד, עם אחוז נמוך של סיבוכים. סיכויי הצלחת הפעולה תלויים במידה רבה בביצוע של מעקב אורתופדי צמוד בתקופת גדילת העצם וכן גם בהוצאה של המתכות בזמן הנכון. 

גם הפעולה הכירורגית הנרחבת, אשר מתבצעת כאמור במתבגרים אשר סיימו את תקופת הצמיחה, מתאפיינת באחוזי הצלחה גבוהים. עם זאת, יש לציין כי ברוב המקרים הליך זה ידרוש זמן החלמה ארוך יותר ויצריך שימוש בקביים. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ולדימיר גולדמן, מנהל שירות תיקון דפורמציות והארכות גפיים במחלקה האורתופדית בהדסה עין כרם. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ולדימיר גולדמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מה זה ניתוח בשיטה פתוחה? דניאל 05/08/2020 11:15
  • אני כרגע חייל שיש לו בעיה בקרסול ומיועד לעשות ניתוח ankle arthroscopy,complex,inpatient.. ועם כל הבירוקרתיה של הצבא לא מאשרים לי לעשות את הניתוח הזה וכתבו בהערות: ״למה ארתרוסקופיה ולא ניתוח בשיטה פתוחה כמקובל?״ השאלה שלי מה זה ניתוח בשיטה פתוחה? והאם אפשר לקבל עוד מידע לקבל לגבי הניתוח הזה.. כמו כן אם אפשר לדעת מהו זמן ההחלמה ? וגם לדעת מהו זמן ההחלמה בשיטה הפתוחה תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
אי סדירות קורטיקלית חגית 30/07/2020 14:29
  • בבדיקת US נכתב כי מודגמת אי סדירות קורטיקלית במפרק שבין עצם מטטרזוס 2 והקוניפורם, זרימת דם ערה באזור. אשמח לדעת מה המשמעות של זה, היות והתור המוקדם למומחה כף רגל במכבי הוא בספטמבר

  • + הוסף תגובה
טנוסינוביטיס בקרסול שי 22/07/2020 14:15
  • | 23:46 | מאת: שי אהלן ד"ר. לפני כשנתיים קראתי את רצועת ה atfl.עשיתי פיזיותרפיה שלא עזרה ולפני כחצי שנה עברתי ניתוח להוצאת אוסטריגונום. היום הכאבים לא פסקו- להלן ממצאי MRI: טנוסינוביטיס של גידי fhl, פרו נאס ברוויס והברונאס הארוך. צלקות של הרצועה הטלו פיבולר הקדמית. קלקנאו פיבולר והרצועה הדלטואידית. הרופא המליץ על לקיחת אטופן וקיבוע הקרסול בעזרת מגף במשך חודש וחצי. בינתיים כמה שבועות אחרי לא חל שיפור, הנפיחות קיימת עדיין והכדורים לא ככ משפיעים. מה דעתך? האם יש חשש שזה יישאר ככה בעתיד? מה החיסרון של אי השלמת רצועה בקרע מלא? תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!