רגליים עקומות במתבגרים: מצב חולף או בעיה שדורשת טיפול?

ברוב המקרים, רגליהם של פעוטות אינן ישרות ומצויות במנח X או O . מדובר במצב שגרתי שיחלוף לרוב עד לשנה החמישית או השישית לחיים. עם זאת, במקרים בהם מנח הרגליים הלקוי נותר ללא שינוי גם בגיל ההתבגרות, הוא עלול לגרום לתופעות לוואי שונות: מהם הגורמים לאבחון מאוחר של הבעיה ואיך ניתן לטפל בה? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהורים רבים מוצאים עצמם מודאגים לגבי ההתפתחות התקינה של ילדם. אחת שהתופעות שעלולות לגזול מחשבה רבה היא התפתחות לא תקינה של מנח הרגליים: בקרב רוב הפעוטות, קיים מנח מסוים של רגלי O בשנים הראשונות לחיים. במצב זה, כאשר הילד מצמיד את קרסוליו יראה רווח בין הברכיים. הרגליים צפויות להתיישר עד לגיל שנתיים, אז תתקיים צורה מסוימת של רגלי X – מצב בו קיים מרווח בין הקרסוליים כאשר הילד מצמיד את ברכיו. רגלי הילד יגיעו לרוב למנח תקין בשנה החמישית או השישית לחיים. 

עם זאת, לעיתים בגילאי העשרה מתגלים מצבים בהם הרגליים אינן ישרות ונותרו במנח של רגלי X או רגלי O. בשלב חיים זה, מנח לא תקין של הרגליים עלול לגרום להתפתחות של תופעות לוואי שונות שיובילו לאבחון הבעיה. על הגורמים למנח רגליים לא תקין במתבגרים, התסמינים שיעוררו חשד והטיפולים בכתבה שלפניכם.

מה גורם לרגלי X  או רגלי O במתבגרים?
לרוב, רגלי O או X במתבגרים נובעות מפגם התפתחותי מינורי אותו ניתן היה לאבחן בגיל צעיר. במיעוט המקרים הגורם לבעיות אלו הוא טראומה (חבלה או שבר). בנוסף, גם מחלות שונות, כמו מחלות מטבוליות, זיהום בעצמות או במפרקים, או מחלות דלקתיות, עלולות להוביל להתפתחות המצב. יש לציין כי ברוב המכריע של המקרים לא ניתן לאתר את הגורם המדויק לבעיה. 


אילו תסמינים יעוררו חשד ?
כאמור, הסימן המובהק לבעיות במנח הרגליים הוא קיום של רגלי X או O גם לאחר גיל 5-6. לעיתים עלולים המתבגרים גם לסבול מכאבי ברכיים, אך הדבר לא מהווה סימן מובהק לבעיה. רגלי O של נער מתבגראיך מאבחנים? 
האבחון מתבצע על סמך בדיקה פיזיקלית וצילום רנטגן של הרגליים. צילום הרנטגן יחשוף סטייה של ציר הרגל לכיוון פנימי (במקרה של רגלי O ) או חיצוני (במקרה של רגלי X). 


מהן דרכי הטיפול?
הטיפול היחיד במנח רגליים לא תקין הוא ניתוחי. אם המתבגר מצוי עוד במהלך תקופת הצמיחה יתבצע ניתוח תמיכה מונחית, שמטרתו היא ביצוע של שינוי הדרגתי במנח הרגליים כדי להאט או לעצור את הצמיחה בחלק הקעור של העיוות. 

מדובר בניתוח זעיר פולשני שבמהלכו מוחדר בורג או פלטה זעירה לאזור הקעור של העיוות, דבר אשר מאפשר ללוחית הצמיחה בעצם השוקה לגדול בחלק הקמור ועל ידי כך ליישר את הרגל. כאשר ציר הרגל מגיע למנח תקין, יש צורך בניתוח נוסף להוצאת המתכות שהוחדרו. מדובר בפעולה קצרה יחסית שאינה דורשת תקופת החלמה ממושכת.

בקרב מתבגרים שסיימו את תקופת הצמיחה, לא ניתן להשתמש בפעולת התמיכה המונחית, ולשם יישור הרגליים נדרש ניתוח משמעותי יותר שכולל שבירה מבוקרת של עצם השוקה ויישור הציר. 

מהם סיכויי הצלחת הניתוחים?
אם הבעיה מטופלת בזמן בו קיים פוטנציאל גדול יחסית לצמיחת העצם, סיכויי הצלחת הניתוח הזעיר פולשני גבוהים מאוד, עם אחוז נמוך של סיבוכים. סיכויי הצלחת הפעולה תלויים במידה רבה בביצוע של מעקב אורתופדי צמוד בתקופת גדילת העצם וכן גם בהוצאה של המתכות בזמן הנכון. 

גם הפעולה הכירורגית הנרחבת, אשר מתבצעת כאמור במתבגרים אשר סיימו את תקופת הצמיחה, מתאפיינת באחוזי הצלחה גבוהים. עם זאת, יש לציין כי ברוב המקרים הליך זה ידרוש זמן החלמה ארוך יותר ויצריך שימוש בקביים. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ולדימיר גולדמן, מנהל שירות תיקון דפורמציות והארכות גפיים במחלקה האורתופדית בהדסה עין כרם. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ולדימיר גולדמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עקמת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח לתיקון עקמת עדן 17/11/2019 00:52
 • לבתי בת 11 יש עקמת מעל 60 מעלות ואנו ממתינים לניתוח דרך בית חולים איכילוב. מה הסיכוי לבצע ניתוח חוזר כעבור כמה שנים ? האם הקיבוע של עמוד השדרה לא יפריע לגדילת העצמות בעתיד ? יש טכנולוגיה מועדפת לניתוח זה ?

 • + הוסף תגובה
ניתוח לבת 11 אורתוטיסט שמואל להב 26/12/2019 13:33
 • שלום, אלו שאלות לרופא המנתח.. התשובה תלוייה בסוג הפרוצדורה, יש מוטות בעלי אפשרות שינוי אורך, באיכילוב הם מנוסים ומקצוענים, תתיעצו איתם.

 • + הוסף תגובה
גם הבת שלי לאה 15/01/2020 13:43
 • שלום עדן אנחנו באותו מצב, נשמח לדבר איתכם על הנושא 0556622451

 • + הוסף תגובה
מה עושים בזמן ההמתנה לניתוח אורתוטיסט שמואל להב 15/01/2020 18:33
 • באחד מהביקורים שלי אצל ד"ר ריגו בברצלונה, ראיתי מטופלת שלו בעלת 65 מעלות ותור לניתוח - עם מחוך, לשאלתי ענה שמכיוון שהניתוח לא חרום ניתן להמתין לו גם שנה, בינתיים המחוך שומר שלא תחמיר את מצבה ומתקן את הפיתול (התופעה בה בכיפוף הגב רואים הבדלי גובה בין השכמות). לידיעתכם. בהצלחה בניתוח, שמוליק

 • + הוסף תגובה
עקמת חן 06/01/2020 22:59
 • יש לי עקמת קלה קמורה ימינה ופלטפוס חמור בכף רגל שמאל בימין הרבה פחות הליכה לא מאוזנת נוטה לימין סובלת מכאבי גב כבר שנים משנות התיכון (בת 26) ( בעבר שחיתי וחיזק מאוד את השרירים והפחית בצורה משמעותית מהכאב) ממה שקראתי עקמת לא אמורה לכאוב...או שלא בהכרח או שתלוי בחוזק השרירים או שמא הכאבים מהפלאטפוס.....??? מה מקור הכאב? אגב הלכתי לפיזיותרפיה שלא הועילה ופילאטיס שביכלל החמיר לי את הכאב בצורה מבהילה לא להאמין ששילמתי על כל שיעור 150 שקלים לשעה שגרמה לי להרס!! לא לכל אחד זה מועיל...יש פתרון אחר חוץ משחייה? ולגבי הנאמר לעיל זה גם מוזר לי לקרוא בפורום על עקומות חמורות שהבעיה אסטטית בלבד?!?!?! שלי אפסית וגורמת לכאבים) ותודה

 • + הוסף תגובה
כאבים לא מוסברים בגב אורתוטיסט שמואל להב 07/01/2020 10:20
 • היי חן, יהיה מאד לא רציני לייעץ כך מבלי לראותך. אם תרצי להגיע אלי הייעוץ לא יעלה לך! רק לתאם 036121070 לשמוליק, מקור הכאב יכול להיות עמוד השדרה אם העקמת הקלה שלך נוגעת בעצב. הכאב יכול להיות כתוצאה מהבדלי מתח בין השרירים בגב, יכול להיות כתוצאה של קור, כאב יכול להגיע מכיין הרגליים, יש לך הבדל אורך בין רגל אחת לרעותה גם זה יכול להיות מקור כאב, מחלה.. בקיצור אם תרצי את עזרתי בואי עם צילום הרנטגן האחרון, סיכום ביקור , מדרסים אם ישנם ונעלי היום יום שלך. בהצלחה ובריאות. שמוליק

 • + הוסף תגובה
ApiFix לעקמת קשה מ.א. 01/01/2020 13:58
 • בס"ד שלום הבת שלי בת 12 עם עקמת של כ50 מעלות. האם ניתוח כזה עם הטכנולוגיה של Apifix יכול להתאים לה?

 • + הוסף תגובה
עקמת קשה? אורתוטיסט שמואל להב 03/01/2020 07:27
 • בוקר טוב, לא תמיד 50 מעלות זו עקמת קשה. זו עקמת משמעותית . אם הבת סיימה צמיחה אין סיבה להחמרה, לרוב בנות לא מסיימות צמיחה בגיל זה. אשר לשאלה, צריך להפנות אותה לרופא. בקשו טלפון של מספר ילדות שעברו ניתוח כזה (הוא חדש יחסית) ושאלו את המשפחות על התהליך. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!