//

מהו הטיפול הטרום ניתוחי בסרקומה של הרקמה הרכה?

מהי סרקומה של הרקמה הרכה, מדוע יש צורך בטיפול טרום ניתוחי ואילו סוגי טיפולים קיימים? פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, מסביר על כל אחד מהטיפולים הטרום ניתוחיים
כתבה פרסומית כתבת חסותסרקומה של הרקמה הרכה היא מחלה ממאירה אשר עלולה להתפתח בכל אזור בגוף בקרב מטופלים מקבוצות גיל רבות. במקרים רבים, הגידול הוא בעל תאים המזכירים במבניהם תאי רקמת חיבור, לרבות רקמת שריר או שומן.


אילוסטרציה רופא מחזיק שלט עליו כתוב סרקומה- סרטן המתפתח ברקמות הרכותהטיפול הרווח בסרקומה מבוסס על ניתוח להסרת הגידול. עם זאת, גידולים אלה עלולים להגיע לממדי ענק, להוביל לצורך בפעולה כירורגית נרחבת שיכולה לגרום למוגבלות ואף לנכות. על כן, טרם לביצוע הניתוח להסרת הגידול יתבצע טיפול טרום ניתוחי המבוסס על קרינה ו/או על כימותרפיה.    


 כדי לאפשר טיפול מוצלח בסרקומה של הרקמה הרכה נדרש צוות רב תחומי הכולל רופא מנתח, אונקולוגי רפואי ואונקולוג קרינתי, רדיולוג ואחות. 


קראו עוד: מהי אונקולוגיה מותאמת אישית?

טיפול כימותרפי
הטיפול הכימותרפי ניתן לבדו או בשילוב עם טיפול בקרינה, זאת כדי לעצור את התפתחות הגידול, להקטין אותו, להרחיק אותו מרקמות בסביבה, ולאפשר ניתוח טוב יותר ומוצלח יותר. 

טיפול קרינתי
חולים בסרקומה של הרקמה הרכה יקבלו טיפול קרנתי, לפני או אחרי ביצוע הניתוח לכריתת הגידול. בגישה המודרנית, טיפול טרום ניתוחי קרינתי יבוצע לאחר הטיפול הכימותרפי או במקומו, כדי לאפשר קרינה במנה קטנה יותר, לשדה מצומצם. הטיפול הקרינתי הטרום ניתוחי יאפשר ניתוח בטוח יותר עם סיכוי לתוצאות תפקודיות טובות יותר, זאת בהשוואה לטיפול בקרינה לאחר הניתוח.הכתבה בשיתוף עם פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, סגן מנהל המערך האונקולוגי, מנהל היחידה לאונקולוגיה של שלד ורקמה רכה ומנהל מרפאת מעקב אונקולוגית במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' עפר מרימסקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול ב לטרוזול ריקי 08/08/2020 14:11
  • שלום, בתי (בת 49) עברה כריתה חלקית לפני 3 וחצי שנים, מאז היא מטופלת בטומקסיפן. הגידול היה מסוג לובלרי. היות ובתי כבר לא מקבלת מחזור מזה שנה, הרופאה הציעה שכדאי לעבור לטיפול בתרופה לטרוזול. זו תרופה עם הרבה מאד תופעות לוואי, ואת הטומקסיפן, בתי כבר לוקחת זמן רב, וחוץ מהשמנה (שהיא בהחלט בעיה) אין יותר מידי תופעות נוספות. השאלה היא האם הטיפול בלטרוזול עדיפה? או מה ידוע לגבי יעילותה? כמה שנים צריך לקחת אותה? תודה על כל מענה. אמא דואגת

  • + הוסף תגובה
שד שמאלי תחושה מוזרה אני 07/08/2020 04:55
  • שלום. יש לי דקירות בשד השמאלי ברציפות כבר זמן מה, הוא נפוח יותר מהשני וקשה יש בו גושים וכואב לי בו האם זה אומר משהו?

  • + הוסף תגובה
שד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/08/2020 09:47
  • אני מאד ממליצה לך לגשת בהקדם לבדיקה על ידי כירורג שד. או רופא משפחה

  • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 29/07/2020 20:20
  • שלום רב, בת 34 מטופלת פוריות מזה 4 שנים ( מקבלת הורמונים במינונים הכי גבוהים) ברקע כשל שחלתי על רקע לא מוסבר ומספר אירועי תרומבופלביטיס כתוצאה מהאסטרוגנים ככל הנראה אי לזאת נוטלת קלקסן 60. בריאות כללית תקינה.( בירור המטולוגי מלא תקין) בחודשים האחרונים כ4/5 שמתי לב לשינויים קלים בשד הופעת נמשים באזור בתחתית השדאם מותחים את השד זה נראה כמו סטיפלינג..ובאחד השדיים ממצא חדש יחסית - מורם קטנטן להערכתי כ2 מ"מ בעל מראה מעט ארוזיבי כמו קילופי עור זה לא נעלם וגם לא שמתי לב שגדל מזה כ4 חודשים. לאור הטיפולים אני במעקבים אצל כירורג שד כל חצי שנה ( תור עוד 3 שבועות) בדיקה אחרונה כולל us תקינה . אחת הכיררוגיות ציינה שיש לי שד פיברוציסטי השנייה חלקה לדעתי יש לעיתים מרגישה כמו גושים תת עורים ניידים וכואבים משתנים לאורך המחזור החודשי. בירור של brca שלילי לשמחתי. בקרע משפחתי סרטן שד ושחלה. האם לדעתך יש מקום לדאגה? צריך לבקש משהו בבדיקה הקרובה, להשב את תדומת לבה של הרופאה למשהו?

  • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 31/07/2020 18:11
שינויים בשד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 31/07/2020 19:10
  • לא נשמע לי מדאיג ספרי לרופאה את כל מה שכתבת לי כאן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!