//

בעיות משקל ודימוי גוף בנערות: איך ניתן להתמודד?

תקופת ההתבגרות רצופת חווית חיוביות, אך היא טומנת בחובה גם אתגרים: אחד המרכזיים שבהם הוא התמודדות עם המשקל והניסיון לעמוד במודל היופי המוצג במדיה. על הגורמים להשמנה בקרב נערות, תפקידה של המדיה החברתית בהתפתחות הבעיה והטיפול שעשוי לסייע בירידה מאוזנת במשקל ובשמירה עליו, בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תקופת הנעורים אמנם נתפסת כשלב מלא חוויות, אך היא גם רצופת אתגרים. אחד מהמשמעותיים שבהם, אשר מהווה נחלתן של נערות רבות, הוא התמודדות עם המשקל. מודל הרזון המשווק בתעשיות הפרסום והיופי, לצד חברת השפע המלאה בשלל מאכלים עתירי שומן וקלוריות,  עלולים להוביל לבלבול רב ולהתמודדות מורכבת עם תפיסת הגוף. כתוצאה מכך יכולים להתפתח דפוסי אכילה לא בריאים ואף  הפרעות אכילה שונות. הרגלי האכילה הלקויים אינם משפיעים רק על המשקל, והם יכולים להוביל גם להתפתחות של בעיות בריאותיות ונפשיות. כיצד ניתן ללמד את הנערות המתבגרות להתמיד בתזונה בריאה ומאוזנת ולשמור על משקל תקין? התשובות בכתבה שלפניכם. סלפי של נערות מתבגרות


מהם הגורמים להשמנה בקרב נערות צעירות ומתבגרות?

השמנה היא אינה תוצר ישיר של דפוסי התנהגות לקויים, אלא נגרמת ממכלול גורמים, בהם: 

שינויים הורמונאליים
בגיל ההתבגרות מופרשים הורמוני מין וגדילה. הורמונים אלו גורמים לעיתים לתחושת רעב מוגברת וכתוצאה מכך עלולים גם להוביל להשמנה בקרב צעירות ומתבגרות. 

גנטיקה
התורשה משפיעה במידה מסוימת על הנטייה להשמנה. 

בקרת אכילה
גיל ההתבגרות מאופיין בהתפתחות ובצמיחה רגשית ופיזית, שבאה לעיתים לידי ביטוי בתאבון מוגבר ובעליה במשקל.

הרגלי אכילה לקויים
צריכת יתר של קלוריות ומזונות לא בריאים, כמו גם קנייה של מזונות עתירי קלוריות מהירים ומעובדים, עלולות להוביל להשמנה בקרב מתבגרות. מעבר לכך, גם הרגלי אכילה לקויים, כמו אכילת מנות גדולות ו/או ריבוי של ארוחות יכולים גם הם להשפיע על המשקל ולהוביל להשמנה. 

חוסר פעילות גופנית
אורח החיים המערבי הוא יושבני בעיקרו:  ריבוי שעות מול מסך המחשב, הטלוויזיה והסמארטפונים, מוביל להיעדר תנועה, למיעוט בפעילות גופנית, וכתוצאה מכך גם לעלייה משקל.

השפעה פחותה של ההורים 
בגיל ההתבגרות הנערה מנסה לפתח עצמאות ולקבל אחריות על חייה, ועל כן לרוב התערבות ההורים במהלך החיים הכללי והתזונתי פוחתת. היעדר שליטה זה עלול להוביל להתפתחות של הפרעות אכילה שונות. 

בעיות שינה
מתבגרים רבים אינם מקפידים על שינה סדירה ומספקת. מחקרים שונים הראו כי קיים קשר בין שינה לקויה לבין סיכוי גבוה יותר להשמנה. 

אכילה רגשית
מצבים נפשיים בחייה של הנערה, בהם דימוי עצמי נמוך, בדידות או דיכאון, עלולים להוביל לאכילה רגשית ולעליה במשקל.

מדוע שיטות הדיאטה השונות אינן מועילות לירידה מאוזנת במשקל ?
דיאטות רבות מבטיחות ירידה מהירה במשקל באמצעות מגוון איסורים והגבלות תזונתיות. שיטות אלו אמנם משווקות כפתרון בזק, אך הן אינן מתייחסות לכלל הגורמים שהובילו להשמנה ועל כן יכולות לגרום להשגת תוצאה הפוכה ולשינויים קיצוניים במשקל. תופעה זו, המכונה גם דיאטת יו-יו, מתארת תנודות קיצוניות במשקל תוך זמן קצר. תנודות אלו עלולות לגרום להתפתחות של בעיות פיזיולוגיות שונות, כמו גם לפגיעה נפשית. דיאטה לא מאוזנת יכולה לגרום לירידה בקצב חילוף החומרים, לפירוק רקמת שריר, לפגיעה במערכת החיסונית ועוד. בפן הנפשי התנודות הקיצוניות במשקל עלולות להוביל להערכה עצמית נמוכה, להתפתחות של הפרעות אכילה ובמקרים קיצוניים אף להפרעות נפשיות.


נערה צעירה שמתמודדת עם בעיות דימוי גוף יושבת מתוסכלת ליד משקלהאם למדיה החברתית יש תפקיד ''בעידוד'' של נערות צעירות להתמדה בדיאטות קיצוניות?
בשנים האחרונות, עם כניסתם של אמצעים שונים לשיפור המראה (וירטואליים ומוחשיים), קיימים מקרים בהם נערות מנסות לחקות את מודל היופי המוצג . כתוצאה מכך, נערות אלו עלולות לפצוח במגוון דיאטות כדי לנסות ולעמוד בסטנדרט היופי המוצג במדיה. הדיאטות הקיצוניות אינן מועילות תמיד לירידה במשקל ואף יכולות לעיתים להשיג את המטרה ההפוכה ולהוביל מתבגרות רבות לעלייה קיצונית יותר במשקל. 


כיצד ניתן לרדת במשקל בדרך מאוזנת ובטוחה?
תכנית תזונה מותאמת אישית יכולה לסייע בירידה במשקל, בייחוד לנערות אשר חוות שינויים רבים, נפשיים, פיזיים והורמונליים. התאמת התזונה למאפיינים פיזיולוגיים, כמו גיל, גובה, משקל, אחוזי שומן, מצב הורמונאלי ומצב רפואי (בהתייחס לנתוני בדיקות הדם) ולמאפיינים נפשיים, יכולה לתרום לירידה בריאה ומאוזנת במשקל ולשמירה על התוצאות לאורך זמן. 


מהו מהלך הטיפול?
בשלב הראשון, יתבצע אבחון מקיף הכולל תשאול ושיחה אישית עם הנערה, הפנייה לביצוע של בדיקות דם ובחינת התוצאות. מעבר לכך, מתבצע גם אבחון הוליסטי הכולל בדיקת לשון, בדיקת דופק ובדיקת עיניים. בדיקות אלו מאפשרות אבחון מעמיק יותר לבעיות הפיזיות והנפשיות של המטופלת ויכולות לתרום גם לזיהוי של מצבים שאינם נראים בבדיקות הדם או עולים בשיחת האבחון עם הנערה המתבגרת. 

הטיפול בנערות ומתבגרות כולל מספר שלבים: בתחילה, יותאם תפריט מאוזן המכיל את כל אבות המזון הנחוצים לשם התפתחות פיזית, נפשית ושכלית. בעת התאמת התפריט נלקחים בחשבון מספר פרמטרים, בהם העדפות של מזונות שונים ואורח החיים של המתבגרת. התפריט מורכב ממזונות מלאים, בריאים ולא מעובדים.

התמדה בתפריט המאוזן תסייע באיזון מנגנוני השובע והרעב שנפגעו וכך תתרום לאיזון פיזי ונפשי של הנערה, לטיפול בהפרעת האכילה ובהתאם גם לירידה הדרגתית במשקל ולשמירה על התוצאות לטווח הארוך.

מעבר לייעוץ הנטורופתי, הטיפול כולל גם טיפול באמצעות דיקור סיני (אקופונטורה) המשמש לאיזון נפשי ופיזי. הדיקור מסייע לטיפול בהשמנה כתוצאה מאכילה לא מאוזנת ולא מבוקרת, השמנה כתוצאה מחוסר איזון הורמונאלי, השמנה כתוצאה מאכילה רגשית, או השמנה כתוצאה מאכילה כפייתית. 

להפרעות האכילה השונות נלוות גם לרוב בעיות פיזיות ונפשיות, בהן ניתן לטפל באמצעות דיקור סיני. הבעיות השונות בהן ניתן לטפל באקופונטורה הן: שלשולים, כאבי בטן, נפיחות, גזים, כאבי ראש, סחרחורות, עייפות, הפרעות שינה, בעיות הורמונאליות: אל ווסת, אי סדירות בווסת, דימום יתר, ווסת מאחרת, ווסת מקדימה, כאבי בטן, מיגרנות, בחילות, נשירת שיער, אקנה, הפרעות שינה, דכדוך, עצבות ודיכאון, עצבנות, רגזנות, בלבול, הפרעות קשב והפרעות בזיכרון, הערכה עצמית נמוכה.

לאורך הטיפול המתבגרת נמצאת תחת מעקב צמוד כדי לנטר בעיות פיזיות ונפשיות בתהליך הירידה במשקל בזמן אמת ולסייע בפתרונן. עם הגעה למשקל היעד יותאם תפריט שיסייע בתחזוקת התוצאות.

כמו כן, אחת לכל שלושה חודשים תתבצע פגישה נוספת לשם בקרה על השמירה על המשקל ותחזוקת הטיפול. תכנית הטיפול מותאמת למצבה הפיזי והנפשי של הנערה. 

הגישה ההוליסטית המשלבת טיפול נטורופתי ודיקור סיני מתייחסת לכלל מאפייני הגוף והנפש. מטרתה אינה רק לסייע בירידה במשקל, אלא גם לשפר את ההערכה והקבלה העצמית של הנערה המתבגרת. הכתבה בחסות יעל מצליח, מטפלת ברפואה סינית ותזונאית קלינית טבעית, המתמחה בדיקור סיני ונטורופתיה. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם יעל מצליח השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים רפואה סינית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב בין תרופות אלעד 14/04/2020 03:07
  • שלום עישנתי קנאביס תחת תרופה פסיכיאטרית זה יצר לי בלבול וטשטוש בראיה הפרעות שמיעה כמו פוסט טראומה ואפאתיות אשמח שתכון אותי מה לעשות

  • + הוסף תגובה
פרולקטין גבוה מה הסיבה חגית 09/03/2020 13:00
  • שלום רב, (אישה, לא בהריון ולא אחרי לידה) לאחר בדיקות דם שגילו פרולקטין מאוד גבוה, לאחר כמה חודשים הלכתי לרופא אחר, עשיתי MRI ונאמר שיש חשד לאדנומה אבל הרופא החליט שמדובר בשפיר, הוא נתן לי תרופות להפחתת פעילות הבלוטה אבל לדעתי לא מדובר בשום גידול כי אין שום תופעות שקשורות לאדנומה(לא בראייה, לא בכלום, אני לא אחרי לידה או הריון או קבלת הורמונים, הכל אצלי תקין מלבד אנמיה והמוגלובין נמוך גם בלוטת התריס תקינה) ועברה כבר שנה, מה הגישה של דיקור או רפואה סינית בנושא, איך נגשים לזה במה מטפלים, אני צריכה לדעת לפני תחילת הטיפול אם יש דברים שעליי לדעת ואם זה בכלל יעזור, תודה

  • + הוסף תגובה
תוספת הסבר אם לא היה ברור חגית 10/03/2020 13:19
  • אולי זה יהיה יותר ברור: פרולקטין גבוה, Somatomedin C (IGF-1) גם גבוה , ממצאי MRI כתוב: אזור בעל אות חריג בחלק שמאל של היפופיזה קדמית, ייתכן אדנומה. לקורולציה מעבדתית. הרופא נתן לי תרופה שנקראת CABOTRIM TAB ל3 חודשים, אשמח להבין דעתך אם את צריכה יותר פירוט כדי להבין מה הגורם ומה יש לי בדיוק תודה

  • + הוסף תגובה
דיקור סיני שמואל 26/02/2020 16:23
  • עברתי דיקור סיני היום ולפני שבוע בדיוק. האמת שבינתיים מהטיפול אכן יש תוצאות (ויש לזה משמעות רבה). הנקודה היא שהטיפולים כואבים, אמנם אני לא יכול להעיד על עצמי שיש לי סף כאב גבוה, אך הדקירות באמת כאבו לי, גם אחרי שהמחטים היו בפנים (שלב ההמתנה) וגם 6-7 שעות אחרי הטיפול אני מרגיש את הדקירות ברגליים. אולי זה בראש שלי, אבל באמת כואב לי.. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!