השתלות שיניים ביום אחד: האם הן אכן מתאימות לכולן?

השתלת שיניים ביום אחד משווקת כפתרון היעיל ביותר למצבים של חוסר בשיניים. עם זאת, פעמים רבות שיטה זו אינה יעילה ואף עלולה לסכן את הצלחת השיקום כולו: מהי החשיבות של זמן ההחלמה עד לקליטת השתלים, כיצד מתבצעת השתלת השיניים באופן מסורתי ואיך ניתן לשמור על השתלים לאורך זמן? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהשתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במצבים שבהם היה צורך בעקירת שיניים מכיוון שלא ניתן היה להצילן באמצעות טיפולים שונים. בניגוד לתותבות או גשרים ארוכים, השתלים הדנטליים מהווים פתרון קבוע למצבים של חוסר בשיניים. השתל הדנטלי הוא מעין בורג עשוי ממתכת המהווה תחליף לשורש השן. מעל לשתל מתבצע שחזור של השן עצמה באמצעות גשר, כתר או תותבת. 

כיצד מתבצעת השתלת שיניים באופן מסורתי?
אסטרטגיית ההשתלה מתוכננת לאחר בדיקה מקדימה על ידי הרופא המומחה וביצוע של צילומי הדמיה שונים. פעולת ההשתלה עצמה יכולה להתבצע בהרדמה חלקית או מלאה, ובמהלכה הרופא המטפל מתקין את השתלים במיקומים שנקבעו מראש בתכנית הטיפול. לאחר התקנת השתלים יש צורך בתקופת המתנה של מספר חודשים עד להיקלטות השתלים בעצם הלסת. 


מדוע נדרש זמן החלמה עד להתקנת השיקום?
תקופת ההחלמה מהווה את אחד השלבים החשובים ביותר בתהליך ההשתלה הדנטלית. בזמן זה, גדלה העצם הטבעית סביב השתל ומתחברת אליו בצורה הדוקה, וכך למעשה מתאפשרת יציבותו. איחוי לא תקין של העצם סביב השתל מסכן את השתלים עצמם ואף עלול להוביל לכישלון ההשתלה כולה. 


אישה מבוגרת מחייכת חיוך מלא שיניים לאחר השתלה דנטליתמהי שיטת השתלת שיניים ביום אחד?
השתלת שיניים ביום אחד כוללת התקנה של שיקום זמני במעמד התקנת השתלים (העמסה מידית). שיקום זה מהווה עבור המטופלים פתרון פונקציונלי ואסתטי עד לקליטת השתל בעצם הלסת והתקנת השיקום הקבוע. 

למרות שמדובר בפתרון יעיל, חשוב לציין כי שיטה זו אינו מתאימה לכל המקרים ולמעשה היא תתבצע במיעוט המטופלים. לשם ביצוע של העמסה מידית יש צורך בנפח עצם מספק ויציבות ראשונית של השתל. כדי לבחון האם ניתן להתקין את השיקום הזמני, הרופא המטפל ישתמש במכשיר ייחודי הבודק את היציבות הראשונית של השתל. רק לאחר בדיקה זו יקבע אם ניתן לבצע העמסה מידית.

אם אינה מתבצעת תחת הקריטריונים שפורטו, מהן הסכנות בהעמסה מידית?
התקנת השיקום הזמני במטופלים שאינם נבחרים כראוי עלולה להוביל לכישלון מידי של השתלים והשיקום ולהמשך טיפול מורכב יותר. ככלל, שיטת ההעמסה המידית עלולה להוביל לשיעור גבוה יותר של כישלונות, מאשר זה הקיים במצבים בהם בוצעה ההשתלה בצורה מסורתית. 


מה ניתן לעשות כדי לשמור על השתלים לאורך זמן?
אחד התנאים המרכזיים להצלחת הליך ההשתלה ולעמידות השתלים לאורך זמן הוא בחירת מקרים מתאימים: מטופלים אשר סובלים ממחלות רקע שונות, כמו סוכרת, מטופלים מעשנים או אלו בהם נפח העצם אינו מספק לשם יציבות השתל לא ייחשבו כמתאימים לביצוע ההשתלה. על כן, התייעצות עם רופא מומחה בעל ניסיון בביצוע השתלות שיניים תסייע בהתאמה מיטבית של המקרה לטיפול ובתכנון אסטרטגיית השתלה מתאימה. כמו כן, גם בשלב השיקום חשוב להתייעץ עם רופא בעל ניסיון שיתאים את אמצעי השיקום המיטבי למקרה המסוים. לאחר התקנת השתלים וביצוע השיקום יש לשמור על בריאות הפה ולהגיע לביקורים תקופתיים אצל השיננית. שמירה על היגיינת השתלים חיונית להצלחת הפעולה לטווח ארוך ולהחזקת השתלים והשיקום לאורך זמן. הכתבה בשיתוף עם ד"ר חיים שוחט, רופא שיניים בעל ניסיון רב, עוסק בשתלים ושיקום הפה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר חיים שוחט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתל החליק לתוך החך יוסי 13/03/2020 12:33
 • שלום רב, אימי ביצעה שתל,ותוך כדי עבודה השתל החליק לתוך הלסת ,הרופא לא הצליח להוציא אותו וצריכים לגשת לבית חולים לעשות ניתוח ,מה יעשו בבית חולים? מה התהליך שיעשו? תודה רבה מראש

 • + הוסף תגובה
כניסת שתל דנטלי לתוך הסינוס ד"ר ניצן שלזינגר 18/03/2020 16:53
 • יוסי שלום, אני מניח שהכוונה היא לשתל בלסת העליונה באזור אחורי - כך שהכוונה לשתל ש"נפל" לתוך הסינוס - במקרה ששתל נכנס לתוך הסינוס - מבצעים פתיחה של הסינוס על ידי כמו חלון בדופן של הסינוס ( בדומה להרמת סינוס פתוחה רק שבמקרה זה פותחים פתח גם ברירית של הסינוס על מנת להגיע לתוך חלל הסינוס ) ונכנסים לתוך הסינוס על מנת להוציא את השתל ש"נפל" לתוכו.. לאחר הוצאת השתל ניתן לשקול ביצוע של הרמת סינוס - כלומר במידה וניתן וצריך - לבצע מילוי של עצם או רק לסגור את ה" חלון" בדופן הסינוס - ולאפשר למקום לעבור ריפוי ובשלב מאוחר יותר לבצע שתל . בד"כ הטיפול מלווה במתן אנטיביוטיקה ומשככי כאבים. בד"כ לא משאירים שתל בתוך הסינוס כי עלול להתפתח זיהום בתוך הסינוס . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
שתל דנטלי נפל נוי 21/02/2020 11:46
 • שלום ד"ר, היום נפל לי שתל בזמן שאכלתי, לא הרגשתי כאב לפני, אחרי וגם לא תוך כדי. בעצם רק השן נפלה(לא הבורג), מכיוון שזה יום שישי אין כרגע מענה וזמינות לרופא שיניים. מה מומלץ לעשות? האם המצב יכול להחמיר? ואיך כדי לאחסן את השתל עצמו? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
מה לעשות כאשר כתר על שתל מתנתק? ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 19:27
 • נוי שלום, אני שמח שעשיתי את האבחנה בין השתל לבין הכתר המותקן עליו - שתל הינו חלופה של השורש - מעין "דיבל" טיטניוםאשר מותקן בוך העצם ואליו מחברים את הכתר ("השן"). במקרים של כתר מודבק - מבריגים מבנה אל השתל ( מעין עמוד) ואליו מדביקים את הכתר - בד"כ כתר על גבי שתל מודבק באופן זמני ולא מדביקים אותו באופן קבוע ( על מנת לאפשר גישה אל המבנים - לעיתים המבנה עלול להשתחרר וכן יש לאפשר הגעה אליו ) . כאשר מרגישים תזוזה או כאשר הכתר ממש מתנתק - יש לשמור את הכתר ורצוי להגיע למרפאת השיניים ושם ידביקו את הכתר מחדש ( עם דבק זמני ) . רצוי להגיע בהקדם ( כאשר הכתר נופל) על מנת שהחניכיים לא יסגרו את המקום שהכתר תפס בחניכיים. במידה והחניכיים הספיקו לסגור הרי שבהחזרת הכתר למקום לעיתים תהיה תחושה של לחץ או אפילו כאב . עד להגעה למרפאת השיניים רצוי לשטוף את הכתר ולשים בתוך שקית או קופסא קטנה . ( טיפ - לא לשים בנייר טישו- כי אתם עלולים לזרוק את הטישו שנראה טישו משומש) . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
המשך לשאלתי לגבי הדבקת הגשר נופית 27/01/2020 15:06
 • בתשובה לשאלתי אמרת שגשר מודבק בדבק זמני.אך לפי מה שהבנתי מהרופא שטיפל בי הדבק הוא קבוע ואם אכן ניתן להוציא את הגשר מבלי שהשתלים יפגעו.זה לא גשר מוברק. נצא מנקודת הנחה שזה הדבק החזק ביותר. אודה לתשובתך פשוט לא יכולה לסבול את הגשר.

 • + הוסף תגובה
הסרת גשר על גבי שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 01/02/2020 23:38
 • נופית שלום, כפי שציינתי בד"כ גשר על גבי שתלים מודבק עם דבק זמני על מנת יהיה אשפר להורידו במידה והברגת המבנים משתחררת. בכל מקרה במידה והגשר מודבק קבוע ולא ניתן להסירו הרי שתמיד ניתן לחתוך את הגשר ולהסירו ( ובכך להשמיד אותו) מבלי לפגוע במבנים ובשתלים אבל יהיה צורך לבצע גשר חדש ובכל מקרה להתקין גשר זמני שכן לא ניתן יהיה להשתמש בגשר שהוסר. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!