השתלות שיניים ביום אחד: האם הן אכן מתאימות לכולן?

השתלת שיניים ביום אחד משווקת כפתרון היעיל ביותר למצבים של חוסר בשיניים. עם זאת, פעמים רבות שיטה זו אינה יעילה ואף עלולה לסכן את הצלחת השיקום כולו: מהי החשיבות של זמן ההחלמה עד לקליטת השתלים, כיצד מתבצעת השתלת השיניים באופן מסורתי ואיך ניתן לשמור על השתלים לאורך זמן? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהשתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במצבים שבהם היה צורך בעקירת שיניים מכיוון שלא ניתן היה להצילן באמצעות טיפולים שונים. בניגוד לתותבות או גשרים ארוכים, השתלים הדנטליים מהווים פתרון קבוע למצבים של חוסר בשיניים. השתל הדנטלי הוא מעין בורג עשוי ממתכת המהווה תחליף לשורש השן. מעל לשתל מתבצע שחזור של השן עצמה באמצעות גשר, כתר או תותבת. 

כיצד מתבצעת השתלת שיניים באופן מסורתי?
אסטרטגיית ההשתלה מתוכננת לאחר בדיקה מקדימה על ידי הרופא המומחה וביצוע של צילומי הדמיה שונים. פעולת ההשתלה עצמה יכולה להתבצע בהרדמה חלקית או מלאה, ובמהלכה הרופא המטפל מתקין את השתלים במיקומים שנקבעו מראש בתכנית הטיפול. לאחר התקנת השתלים יש צורך בתקופת המתנה של מספר חודשים עד להיקלטות השתלים בעצם הלסת. 


מדוע נדרש זמן החלמה עד להתקנת השיקום?
תקופת ההחלמה מהווה את אחד השלבים החשובים ביותר בתהליך ההשתלה הדנטלית. בזמן זה, גדלה העצם הטבעית סביב השתל ומתחברת אליו בצורה הדוקה, וכך למעשה מתאפשרת יציבותו. איחוי לא תקין של העצם סביב השתל מסכן את השתלים עצמם ואף עלול להוביל לכישלון ההשתלה כולה. 


אישה מבוגרת מחייכת חיוך מלא שיניים לאחר השתלה דנטליתמהי שיטת השתלת שיניים ביום אחד?
השתלת שיניים ביום אחד כוללת התקנה של שיקום זמני במעמד התקנת השתלים (העמסה מידית). שיקום זה מהווה עבור המטופלים פתרון פונקציונלי ואסתטי עד לקליטת השתל בעצם הלסת והתקנת השיקום הקבוע. 

למרות שמדובר בפתרון יעיל, חשוב לציין כי שיטה זו אינו מתאימה לכל המקרים ולמעשה היא תתבצע במיעוט המטופלים. לשם ביצוע של העמסה מידית יש צורך בנפח עצם מספק ויציבות ראשונית של השתל. כדי לבחון האם ניתן להתקין את השיקום הזמני, הרופא המטפל ישתמש במכשיר ייחודי הבודק את היציבות הראשונית של השתל. רק לאחר בדיקה זו יקבע אם ניתן לבצע העמסה מידית.

אם אינה מתבצעת תחת הקריטריונים שפורטו, מהן הסכנות בהעמסה מידית?
התקנת השיקום הזמני במטופלים שאינם נבחרים כראוי עלולה להוביל לכישלון מידי של השתלים והשיקום ולהמשך טיפול מורכב יותר. ככלל, שיטת ההעמסה המידית עלולה להוביל לשיעור גבוה יותר של כישלונות, מאשר זה הקיים במצבים בהם בוצעה ההשתלה בצורה מסורתית. 


מה ניתן לעשות כדי לשמור על השתלים לאורך זמן?
אחד התנאים המרכזיים להצלחת הליך ההשתלה ולעמידות השתלים לאורך זמן הוא בחירת מקרים מתאימים: מטופלים אשר סובלים ממחלות רקע שונות, כמו סוכרת, מטופלים מעשנים או אלו בהם נפח העצם אינו מספק לשם יציבות השתל לא ייחשבו כמתאימים לביצוע ההשתלה. על כן, התייעצות עם רופא מומחה בעל ניסיון בביצוע השתלות שיניים תסייע בהתאמה מיטבית של המקרה לטיפול ובתכנון אסטרטגיית השתלה מתאימה. כמו כן, גם בשלב השיקום חשוב להתייעץ עם רופא בעל ניסיון שיתאים את אמצעי השיקום המיטבי למקרה המסוים. לאחר התקנת השתלים וביצוע השיקום יש לשמור על בריאות הפה ולהגיע לביקורים תקופתיים אצל השיננית. שמירה על היגיינת השתלים חיונית להצלחת הפעולה לטווח ארוך ולהחזקת השתלים והשיקום לאורך זמן. הכתבה בשיתוף עם ד"ר חיים שוחט, רופא שיניים בעל ניסיון רב, עוסק בשתלים ושיקום הפה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר חיים שוחט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתלים סיום טיפול שני 26/11/2020 17:35
 • שלום , לאחר ביצוע שתלים בכל הפה , וסיום תקופת התותבות וחשיפת השתלים וכתרים זמניים קבועים , עכשיו אני בשלב הסופי של כתרים קבועים זמניים, בלסת העליונה אני מרגישה טוב אבל בלסת התחתונה מרגישה את נוכחות השיניים ולחץ .. עבר חודש וחצי כבר , מנסה להתרגל אבל לא מצליחה .. אמרו לי שהשינים יושבות טוב כניראה שהבעיה בחניכיים הקידמיות העצב ניפע מההשתלות . האם יש פיתרון לבעיה הזאת או כל מה שעשיתי היה לשווא ?? אודה על התייחסותך

 • + הוסף תגובה
סיום טיפול - שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 27/11/2020 19:21
 • שני שלום, איני מבין מה הכוונה ב "אמרו לי שהשיניים יושבות טוב ,כנראה הבעיה בחניכיים הקדמיות, העצב נפגע" - נא הבהירי. בכל מקרה לאחר חודש וחצי היית אמורה להתרגל לגשר בעיקר לאחר שלפני כן היית עם תותבת נא הסברי מה לא נוח לך - מה כוונה במרגישה נוכחות של השיניים - - יתכן יש להפחית מעט מן הנפח הפנימי של השיניים . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
סיום טיפול , שתלים שני 27/11/2020 23:34
 • תודה על התייחסותך המהירה . הכוונה שלי שאני מרגישה את נוכחות הכתרים.. לחץ כזה בלסת התחתונה מקדימה, לכן הרופא אמר שיש עצבים בתוך החניכיים שיכול להיות שניפגעו מהשתלים..ובגלל זה אני מרגישה לחץ.

 • + הוסף תגובה
סיום טיפול - שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 01/12/2020 19:48
 • שני שלום, עדיין לא ממש מצליח להבין , אבל רצוי לבדוק יתכן ויש צורך להוריד מן הנפח הפנימי של הגשר . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
לעשות שתל או לחכות דחוף מיטל 19/11/2020 13:11
 • הי עברתי עקירה בשן למטה צד שמאל לפני אחרונה. בתחילת אוגוסט 2020 עקירה היתה לא פשוטה. בצילום סיטי שעשיתי ב12.10.2020 ראו חוסר בעצם/החלמת עצם לקויה. 1. האם עשיתי את הצילום מהר מידי ולכן נראה החלמה לקויה? במידה וכן מה עושים במקרה כזה ? בזמן השתל בודקים אם יד צורך בהוספת עצם? 2. ב23.11 יש לי תור לשתל. האם כדאי לחכות עוד לפני שעושה שם שתל? בעצם עבר 3.5 חודשים מהעקירה.. האם יש סיכוי שאם אחכה עוד המקום יחלים יותר טוב? איחוי העצם ימשיך? מעדיפה לא לדחות את עשיית השתל ( מתכננת הריון)במידה ואין באמת סיכוי לשינוי? 3. האם המיקום של השן החברה קרוב לעצב? וכדאי לעשות שתל קצר או ששתל רגילmis עם הוספת עצם יכולה לעשות ללא דאגה? תודה מראש מיטל

 • + הוסף תגובה
מתי להשתיל שתל דנטלי ? ד"ר ניצן שלזינגר 21/11/2020 12:07
 • מיטל שלום, הדמית ה CT בוצעה חודשיים וחצי לאחר העקירה , בד"כ זה זמן מספק לבנית עצם ראשונית . אולם על פי התיאור שלך היה נזק לעצם - ולכן לעיתים עדיף להמתין קצת יותר - . ניתן לבצע צילום רנטגן רגיל באזור העקירה על מנת לבדוק את מצב העצם .3.5 חודשים לאחר העקריה בהחלט זמן טוב להשתלה - ובמידה וחסר נפח של עצם - הנפח לא יגדל יותר ויהיה צורך להוסיף. בכל מקרה תמיד בזמן ההשתלה של השתל ניתן לבצע גם השתלת עצם. \לגבי הקירבה לעצב- בד"כ ננסה לבצע את השתל הארוך ביותר שניתן ללא סיכון העצב, במידת הצורך ניתן לבצע בניה של עצם - במידה והגבוה של העצןם מוגבל , יש לבצע שתל עם הקוטר הגדול ביותר שניתן. ישנם מקרים בהם העצם צרה וקצרה ואז רצוי לבצע שני שתלים עבור שן טוחנת. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
שתלים אסתי 05/11/2020 20:04
 • היי שלום עשיתי שתל דנטלי ביום שישי שעבר 30.10 שבו נעשה כבר חשיפה באותו שלב. כלומר הבורג מחוץ לחניכיים ושמו לי תפרים. אמרו לי להגיע ביום ראשון הקרוב חהוציא תפרים 8.11 אבל כבר היום אני מרגישה שהתפרים עוד שניה כבר בחוץ.אם הם יפלו לי היום או מחר זה קריטי? תודה.. פשוט עד ראשון אני די בטוחה שהם יפלו לבד וקצת חוששת.

 • + הוסף תגובה
מתי להוריד תפרים לאחר השתלת שיניים? ד"ר ניצן שלזינגר 05/11/2020 20:50
 • אסתי שלום, לפני שאענה לך יש להבין מה תפקידם של התפרים ? תפקיד הראשוני של התפר הוא להצמיד את רקמת החניכיים, במהלך ההשתלה מנתקים את החניכיים מן העצם על מנת לחשוף את העצם ולאפשר התקנת השתל הדנטלי- ואז בסיום ההתקנה של השתל הדנטלי מצמידים מחדש את החניכיים לעצם ע"י התפרים. תפקידים נוספים של התפרים - הדרכה של כיוון גדילת החניכיים , עוזרים בכיסוי השתל והזזת החניכיים במקרים בהם הדבר נדרש, קירוב שולי הפצע בחניכיים כך שהסגירה של הפצע תהיה מהירה יותר. את הדברים הללו מבצעים ע"י יצירת מתח של התפרים על הרקמה. כאשר התפרים נהיים רפויים , חופשיים - הרי שהם כבר לא עושים את תפקידם ועדיף להוציאם. לפי התיאור שלך התפרים כבר רפויים ולכן אין כל מניעה להוציאם - גם אם הם ישארו עוד מספר ימים או אפילו יפלו מעצמם לא יגרם נזק שהרי שהם כבר סיימו את תפקידם. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!