השתלות שיניים ביום אחד: האם הן אכן מתאימות לכולן?

השתלת שיניים ביום אחד משווקת כפתרון היעיל ביותר למצבים של חוסר בשיניים. עם זאת, פעמים רבות שיטה זו אינה יעילה ואף עלולה לסכן את הצלחת השיקום כולו: מהי החשיבות של זמן ההחלמה עד לקליטת השתלים, כיצד מתבצעת השתלת השיניים באופן מסורתי ואיך ניתן לשמור על השתלים לאורך זמן? התשובות בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר חיים שוחטהשתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במצבים שבהם היה צורך בעקירת שיניים מכיוון שלא ניתן היה להצילן באמצעות טיפולים שונים. בניגוד לתותבות או גשרים ארוכים, השתלים הדנטליים מהווים פתרון קבוע למצבים של חוסר בשיניים. השתל הדנטלי הוא מעין בורג עשוי ממתכת המהווה תחליף לשורש השן. מעל לשתל מתבצע שחזור של השן עצמה באמצעות גשר, כתר או תותבת. 

כיצד מתבצעת השתלת שיניים באופן מסורתי?
אסטרטגיית ההשתלה מתוכננת לאחר בדיקה מקדימה על ידי הרופא המומחה וביצוע של צילומי הדמיה שונים. פעולת ההשתלה עצמה יכולה להתבצע בהרדמה חלקית או מלאה, ובמהלכה הרופא המטפל מתקין את השתלים במיקומים שנקבעו מראש בתכנית הטיפול. לאחר התקנת השתלים יש צורך בתקופת המתנה של מספר חודשים עד להיקלטות השתלים בעצם הלסת. 


מדוע נדרש זמן החלמה עד להתקנת השיקום?
תקופת ההחלמה מהווה את אחד השלבים החשובים ביותר בתהליך ההשתלה הדנטלית. בזמן זה, גדלה העצם הטבעית סביב השתל ומתחברת אליו בצורה הדוקה, וכך למעשה מתאפשרת יציבותו. איחוי לא תקין של העצם סביב השתל מסכן את השתלים עצמם ואף עלול להוביל לכישלון ההשתלה כולה. 


אישה מבוגרת מחייכת חיוך מלא שיניים לאחר השתלה דנטליתמהי שיטת השתלת שיניים ביום אחד?
השתלת שיניים ביום אחד כוללת התקנה של שיקום זמני במעמד התקנת השתלים (העמסה מידית). שיקום זה מהווה עבור המטופלים פתרון פונקציונלי ואסתטי עד לקליטת השתל בעצם הלסת והתקנת השיקום הקבוע. 

למרות שמדובר בפתרון יעיל, חשוב לציין כי שיטה זו אינו מתאימה לכל המקרים ולמעשה היא תתבצע במיעוט המטופלים. לשם ביצוע של העמסה מידית יש צורך בנפח עצם מספק ויציבות ראשונית של השתל. כדי לבחון האם ניתן להתקין את השיקום הזמני, הרופא המטפל ישתמש במכשיר ייחודי הבודק את היציבות הראשונית של השתל. רק לאחר בדיקה זו יקבע אם ניתן לבצע העמסה מידית.

אם אינה מתבצעת תחת הקריטריונים שפורטו, מהן הסכנות בהעמסה מידית?
התקנת השיקום הזמני במטופלים שאינם נבחרים כראוי עלולה להוביל לכישלון מידי של השתלים והשיקום ולהמשך טיפול מורכב יותר. ככלל, שיטת ההעמסה המידית עלולה להוביל לשיעור גבוה יותר של כישלונות, מאשר זה הקיים במצבים בהם בוצעה ההשתלה בצורה מסורתית. 


מה ניתן לעשות כדי לשמור על השתלים לאורך זמן?
אחד התנאים המרכזיים להצלחת הליך ההשתלה ולעמידות השתלים לאורך זמן הוא בחירת מקרים מתאימים: מטופלים אשר סובלים ממחלות רקע שונות, כמו סוכרת, מטופלים מעשנים או אלו בהם נפח העצם אינו מספק לשם יציבות השתל לא ייחשבו כמתאימים לביצוע ההשתלה. על כן, התייעצות עם רופא מומחה בעל ניסיון בביצוע השתלות שיניים תסייע בהתאמה מיטבית של המקרה לטיפול ובתכנון אסטרטגיית השתלה מתאימה. כמו כן, גם בשלב השיקום חשוב להתייעץ עם רופא בעל ניסיון שיתאים את אמצעי השיקום המיטבי למקרה המסוים. לאחר התקנת השתלים וביצוע השיקום יש לשמור על בריאות הפה ולהגיע לביקורים תקופתיים אצל השיננית. שמירה על היגיינת השתלים חיונית להצלחת הפעולה לטווח ארוך ולהחזקת השתלים והשיקום לאורך זמן. הכתבה בשיתוף עם ד"ר חיים שוחט, רופא שיניים בעל ניסיון רב, עוסק בשתלים ושיקום הפה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר חיים שוחט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתלים אליקו 03/12/2019 22:09
 • היה לי גשר בשניים 23-24-25-27 הגשר נשבר והמבנה יצא עם הטיפול שורש הרופה הציע לעשות ארבע שתלים במקום מה אני צריך לדעת בנושא .שהרופה צריך לעשות שן שן או גשר מספיק תודה מראש על תשובתך

 • + הוסף תגובה
שיקום על שתלים - האם לחבר את הכתרים או לעשות כל כתר בנפרד ? ד"ר ניצן שלזינגר 14/12/2019 18:19
 • אליקו שלום, שיקום על גבי שתלים שונה משיקום על גבי שיניים. החיבור של השן לעצם מקנה לשן יכולת לזוז או לבצע בלימת זעזועים ובמידה והלחץ יהיה גדול יותר תהיה תחושת כאב אשר תגרום להפסקת הלחץ , לכן בשיקום על גבי שיניים ניתן לבצע כל כתר בנפרד ( במידה ומתאפשר). שתל לעומת זאת מחובר אל העצם והופך להיות חלק מן העצם וכאשר לוחצים חזק על כתר עלשתל - אין תחושת כאב וכל העומס מועבר לשתל, לכן במידה ויש שתלים סמוכים עדיף בד"כ לחבר אותם כך שגם אם לועסים על כתר אחד - כל השתלים נושאים בעומס הלעיסי. נתתי לך את הרציונאל של השיקום על גבי שתלים , בכל מקרה יש לשקול כל מקרה לגופו של עניין. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
בעיה בנשך אחרי שתל יוסי 17/11/2019 20:54
 • ערב טוב עברתי תהליך של שתל בלסת תחתונה שהסתיים לפני חודשיים בהצלחה. אולם מאז יש לי רעשים ( "קנקים") בלסת התחתונה. אני מרגיש שהנשך שליממש לא טוב יש לי לחצים על השיניים ואני מרגיש שאני חוכך אותם בלחץ. אינני יודע לאיזה רופא אני אמור לפנות: רופא השיניים שביצע את העקירה רופא משפחה רופא פה ולסת יש מצבשאני אצטרך סד סיליקון לפה למשך הלילה להוריד את הלחץ ? אשמח להכוונה תודה מראש יוסי

 • + הוסף תגובה
בעיה בנשך לאחר שיקום על גבי שתל ד"ר ניצן שלזינגר 14/12/2019 18:13
 • יוסי שלום, במידה וקיימת הפרעה סגרית אשר מקורה בשן ששוקמה , הרי שיש לפנות לרופא השיניים המטפל ששיקם את השן ולדאוג לאזן את הכתר. לפי התיאור שלך של הפרעה סגרית גדולה עם השפעה על המפרק של הלסת , צריך לבדוק האם זה הכתר הבודד שעשה את ההפרעה או שיש בעיה אחרת. סד לילה יכול לעזור במידה והאתה אכן שווחק או מהדק שיניים בלילה . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
תותבות זמניות דב 15/11/2019 19:03
 • ביצעתי עקירה של השיניים לפני כחודש ובאותו מעמד הושתלו לי ארבעה שתלים למעלה ולמטה, כעבור חודש הוזמנתי לשים תותבות שמידות נלקחו בשלב מוקדם יותר, הבעיה שלי שאני מסוגל בשום אופן לשים את התותבות בגלל רפלקס חריף, שאלתי היא האם לא אשים אותם עד לשיניים הקבועות משהו מהתהליך של ההשתלה או משהו אחר ינזק כתוצאה מכך שאהיה בלי תותבות? תודה רבה לעונה

 • + הוסף תגובה
האם חובה להשתמש בתותבות זמנייות לפני שיקום על שתלים ? ד"ר ניצן שלזינגר 14/12/2019 18:10
 • שלום דב, אין חובה להשתמש בתותבות הזמניות - אבל בשלב בו יבוצע השיקום הסופי על גבי השתלים - יהיה קושי גדול יותר להתרגל לכך שיש פתאום שיניים כי הלשון והלחי רגילות להיות חופשייים ללא משהו שמגביל או מגדר אותן. אומנם יקח קצת יותר זמן אבל בסופו של דבר תתרגל. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!