השתלות שיניים ביום אחד: האם הן אכן מתאימות לכולן?

השתלת שיניים ביום אחד משווקת כפתרון היעיל ביותר למצבים של חוסר בשיניים. עם זאת, פעמים רבות שיטה זו אינה יעילה ואף עלולה לסכן את הצלחת השיקום כולו: מהי החשיבות של זמן ההחלמה עד לקליטת השתלים, כיצד מתבצעת השתלת השיניים באופן מסורתי ואיך ניתן לשמור על השתלים לאורך זמן? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהשתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במצבים שבהם היה צורך בעקירת שיניים מכיוון שלא ניתן היה להצילן באמצעות טיפולים שונים. בניגוד לתותבות או גשרים ארוכים, השתלים הדנטליים מהווים פתרון קבוע למצבים של חוסר בשיניים. השתל הדנטלי הוא מעין בורג עשוי ממתכת המהווה תחליף לשורש השן. מעל לשתל מתבצע שחזור של השן עצמה באמצעות גשר, כתר או תותבת. 

כיצד מתבצעת השתלת שיניים באופן מסורתי?
אסטרטגיית ההשתלה מתוכננת לאחר בדיקה מקדימה על ידי הרופא המומחה וביצוע של צילומי הדמיה שונים. פעולת ההשתלה עצמה יכולה להתבצע בהרדמה חלקית או מלאה, ובמהלכה הרופא המטפל מתקין את השתלים במיקומים שנקבעו מראש בתכנית הטיפול. לאחר התקנת השתלים יש צורך בתקופת המתנה של מספר חודשים עד להיקלטות השתלים בעצם הלסת. 


מדוע נדרש זמן החלמה עד להתקנת השיקום?
תקופת ההחלמה מהווה את אחד השלבים החשובים ביותר בתהליך ההשתלה הדנטלית. בזמן זה, גדלה העצם הטבעית סביב השתל ומתחברת אליו בצורה הדוקה, וכך למעשה מתאפשרת יציבותו. איחוי לא תקין של העצם סביב השתל מסכן את השתלים עצמם ואף עלול להוביל לכישלון ההשתלה כולה. 


אישה מבוגרת מחייכת חיוך מלא שיניים לאחר השתלה דנטליתמהי שיטת השתלת שיניים ביום אחד?
השתלת שיניים ביום אחד כוללת התקנה של שיקום זמני במעמד התקנת השתלים (העמסה מידית). שיקום זה מהווה עבור המטופלים פתרון פונקציונלי ואסתטי עד לקליטת השתל בעצם הלסת והתקנת השיקום הקבוע. 

למרות שמדובר בפתרון יעיל, חשוב לציין כי שיטה זו אינו מתאימה לכל המקרים ולמעשה היא תתבצע במיעוט המטופלים. לשם ביצוע של העמסה מידית יש צורך בנפח עצם מספק ויציבות ראשונית של השתל. כדי לבחון האם ניתן להתקין את השיקום הזמני, הרופא המטפל ישתמש במכשיר ייחודי הבודק את היציבות הראשונית של השתל. רק לאחר בדיקה זו יקבע אם ניתן לבצע העמסה מידית.

אם אינה מתבצעת תחת הקריטריונים שפורטו, מהן הסכנות בהעמסה מידית?
התקנת השיקום הזמני במטופלים שאינם נבחרים כראוי עלולה להוביל לכישלון מידי של השתלים והשיקום ולהמשך טיפול מורכב יותר. ככלל, שיטת ההעמסה המידית עלולה להוביל לשיעור גבוה יותר של כישלונות, מאשר זה הקיים במצבים בהם בוצעה ההשתלה בצורה מסורתית. 


מה ניתן לעשות כדי לשמור על השתלים לאורך זמן?
אחד התנאים המרכזיים להצלחת הליך ההשתלה ולעמידות השתלים לאורך זמן הוא בחירת מקרים מתאימים: מטופלים אשר סובלים ממחלות רקע שונות, כמו סוכרת, מטופלים מעשנים או אלו בהם נפח העצם אינו מספק לשם יציבות השתל לא ייחשבו כמתאימים לביצוע ההשתלה. על כן, התייעצות עם רופא מומחה בעל ניסיון בביצוע השתלות שיניים תסייע בהתאמה מיטבית של המקרה לטיפול ובתכנון אסטרטגיית השתלה מתאימה. כמו כן, גם בשלב השיקום חשוב להתייעץ עם רופא בעל ניסיון שיתאים את אמצעי השיקום המיטבי למקרה המסוים. לאחר התקנת השתלים וביצוע השיקום יש לשמור על בריאות הפה ולהגיע לביקורים תקופתיים אצל השיננית. שמירה על היגיינת השתלים חיונית להצלחת הפעולה לטווח ארוך ולהחזקת השתלים והשיקום לאורך זמן. הכתבה בשיתוף עם ד"ר חיים שוחט, רופא שיניים בעל ניסיון רב, עוסק בשתלים ושיקום הפה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר חיים שוחט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתל ומחלה אוטואימונית מלי 20/07/2020 12:38
 • האם יש אזהרות או הוראות מיוחדות כשמשתילים שן ויש מחלה אוטואימונית? תודה

 • + הוסף תגובה
שתל דנטלי ומחלה אוטואימונית ד"ר ניצן שלזינגר 22/07/2020 00:27
 • מלי שלום, באופן כללי במקרים של מחלה אוטואימונית , יש להתייעץ עם הרופא המטפל במחלה האוטואימונית . שכן לעיתים התרופות למחלה האוטואימונית יכולות לפגוע בתהליך הריפוי והקליטה של השתלים - תלוי בסוג התרופה ובמינון. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
כתר על שתל נועה 23/08/2017 10:31
 • ד"ר שלום וברכה לפני כשנה בצעתי שתל ,הכתר שעליו מודבק בדבק זמני כיון שהרופא טוען כי לא ניתן להדביק קבוע על שתל לעולם. מאז הכתר נפל פעמיים עם כל האי נוחות הכרוכה והריצה לרופא להדבקה שאלתי האם אכן לא ניתן להדביק קבוע?לא נראה לי הגיוני כל כמה חודשים להדביק שוב..... תודה רבה

 • + הוסף תגובה
הדבקת כתר על שתל ד"ר ניצן שלזינגר 23/08/2017 23:59
 • נועה שלום אכן, כתר על שתל לא מדביקים עם דבק קבוע. הדבר נובע מן העובדה שאל השתל מחובר מבנה בהברגה ואליו מודבק הכתר . ישנם מקרים בהם הבורג שמהדק את המבנה לשתל נפתח ואז המבנה זז. על מנת לסדר את זה יש להסיר את התער מן המבנה ,לחזק שוב את הבורג ואז להדביק שוב את הכתר למבנה. במידה והכתר מודבק קבוע . לא ניתן להסיר אותו ואז יש לחתוך את הכתר ולחזק את המבנה ולבצע כתר חדש.לכן מדביקים רק עם דבק זמני. במקרים בהם הכתר נוטה ליפול. רי שניתן להדביק עם דבק זמני חזק יותר. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
כתר על שתל אחרי כמה שנים שמתנדנד אך אינו יוצא שרה 03/07/2020 16:27
 • האם יש חומר כל שהו שניתן באמצעותטו להמיס את הדבק בין הכתר לשתלים? יש לי גשר של 3 כתרים על שתלים, שהחל להתנדנד לאחר כ8 שנים, והרופאה חוששת לדפוק בכתרים שמא יישבר השתל, או צוואר השתך. האם ניתן לעשות משהו לפני חיתוך הכתרים? האם קיים אולי סוג צילום שאפשר לראות בצילום כלשהו מיוחד אם בגשר של 2 הכתרים האחרים שאינם מתנדנדים יש רק דבק או המסנה מחובר לכתר?

 • + הוסף תגובה
כתר מתנדנד על שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 04/07/2020 21:48
 • שרה שלום, כתר אשר מתנדנד כתוצאה משחרור של מבנה - אינו דבר רצוי לאורך זמן - הדבר יוצר דלקת במקם וכן הבורג והתבגיג בתוך השתל נשחקים. ממליץ לנסות להוציא ובמידת הצורך אף לחתוך את הגשר- אני מכיר חומר שיכול המיס את הדבק. במידה והכתרים האחרים יצבים סביר שהכל בסדר בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
נפל לי שתל עם השן והבורג השתל ויש לי שם מוגלה אין דימום...לאחר שהרופא אמר שיש לי מוגלה יולה 24/06/2020 20:31
 • מה לעשות נפל לי השתל אין דימום לוקח מוקסיפן כי יש שם מוגלה

 • + הוסף תגובה
נפל לי השתל עם השן והבורג ד"ר ניצן שלזינגר 30/06/2020 00:07
 • שלום יולה, עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת שיבדוק מה קרה ולטפל. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!