האם היקף המותניים מנבא דמנציה?

BMI או היקף מותניים? מה אינדיקטור טוב יותר לניבוי מחלות? מחקר חדש וגדול בדק האם יש קשר בין היקף המותניים בגיל מבוגר ובין הסיכון לדמנציה. התוצאות היו מפתיעות, גם כשנלקחו בחשבון גורמי בריאות אחרים. הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותאמנם כבר שנים רבות אנשים מקצוע מתחום הרפואה משתמשים במדד מסת גוף, BMI, כדי לקבוע את משקלו של אדם ביחס לגובהו. אלא שמדד זה אינו מושלם ואחד הליקויים הבולטים בו הוא אי ההבחנה בין שומן לשריר, ובשנים האחרונות קיימת נטייה למדוד גם את היקף המותניים כדי לדייק יותר את משקלו הבריא של אדם. 

ומה בעצם אומר השומן במותניים ואיך הוא משפיע על המוח שלנו? כך למשל, מחקר שפורסם השנה (2019) בכתב העת Neurology מצא קשר בין משקל עודף בבטן ובין הנטייה לחוות אטרופיה מוחית (ניוון מוחי). מחקר אחר משנת 2018 שפורסם בכתב העת British Journal of Nutrition, מצא קשר בין שומן בטני לתפקוד קוגניטיבי ירוד.


גבר שסובל מעודף משקל מודד את היקף המותניים שלו
עם זאת, הדברים לא היו חד משמעיים, שכן חלק מהמחקרים מצאו גם ש-BMI גבוה יותר מעלה את הסיכון לדמנציה, בעוד שמחקרים אחרים מצאו את ההיפך. אז מה אם כן התשובה הנכונה?  מחקר חדש של אוניברסיטת קוריאה שבסיאול, ניסה לענות על שאלה זו, תוך כדי בחינת שיטת מדידת השומן הנכונה ביותר לענות על שאלה זו. תוצאות המחקר שלהם פורסמו בכתב העת Obesity.

היקף מותניים או BMI?
לצורך המחקר החוקרים עקבו אחר 872,082 משתתפים בני 65 ומעלה, בשנים 2009 עד 2015, או עד שהמשתתפים פיתחו דמנציה.

במהלך המחקר המשתתפים ענו על שאלות בנוגע לסטטוס עישון, צריכת אלכוהול ורמות פעילות גופנית. החוקרים לקחו בחשבון גם את המצב הסוציו-אקונומי של המשתתפים, כמו גם היסטוריה של סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות קרדיווסקולריות. לבסוף, חושבו גם מדידות BMI והיקף המותניים של המשתתפים.

לאחר אנליזות שעשו החוקרים, נמצא כי היקף המותניים עשוי לנבא התפתחות דמנציה: משתתפים שהיקף המותניים שלהם היה 90 ס"מ ומעלה בגברים, ו-85 ס"מ ומעלה בנשים, היו בעלי סיכון גבוה יותר באופן משמעותי לפתח דמנציה. קשר זה נותר גם לאחר התאמה של גיל, BMI, לחץ דם, רמות כולסטרול, בריאות כבד וגורמים בריאותיים נוספים.

עוד עלה במחקר כי סיכון מעט גבוה יותר לשיטיון מצוי גם בקרב אנשים עם תת משקל, אך זאת רק לאחר שחושבו גם תחלואות נלוות וגורמים בריאותיים נוספים.


קראו עוד: עודף משקל: האם הוא תמיד מעיד על השמנה?


הקשר בין דמנציה ושומן
לטענת החוקרים, מחקר זה מדגיש את העובדה כי קיים קשר בין דמנציה ושומן ומדגיש את הצורך של רופאים לקחת בחשבון את היקף המותניים של המטופלים בהערכת השמנה במטופלים קשישים.

מחקר זה אמנם אינו מאפשר להבין את הקשר הסיבתי שבין היקף מותניים לדמנציה, אך הוא בהחלט יכול להצביע על התפקידים השונים של שומן תת עורי ושומן וסצרלי (פנימי) בתהליך ההתפתחות של דמנציה, כאשר השומן של האיברים הפנימיים מסתמן כבעל השפעות מזיקות על דמנציה. 

ממגבלות המחקר: מחקר זה נעשה על אוכלוסייה מזרח אסייתית בלבד.פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איך האומגה הזאת של RAY AND TERRY? אבג 06/12/2019 16:07
 • https://transcend.me/products/epa-dha-enteric-mega?_pos=4&_sid=9a6f5a6b0&_ss=r מכירים?

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער טלי 04/12/2019 18:38
 • שלום, בני בן ה25 מקריח למעלה באיזור הראש(לאט לאט השיער נסוג בקרקפת ) האם יש דרך לעצור את התהליך בעזרת תזונה מתאימה?

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!