//

אילו טיפולים עשויים למנוע הישנות של גידולי גיסט (GIST)?

מהם גורמי הסיכון להישנות של גידולי גיסט וכיצד ניתן להקטין את הסיכוי לחזרתם? פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסותגידולי גיסט (GIST (Gastro intestinal stromal tumor  הם גידולי סרקומה של הרקמות הרכות. גידולים אלו מתפתחים ברקמת החיבור של מערכת העיכול. הטיפול הראשי וההכרחי במחלה זו הוא ניתוחי. מטרת הניתוח היא לכרות את הגידול הממאיר ולהשאיר את המטופל ללא עדות למחלה. עם זאת, במקרים מסוימים עלולה להתרחש הישנות של הגידול. ישנם מספר גורמי סיכון אשר משפיעים על סיכויי הישנות המחלה, בהם גודל הגידול, מיקומו, מספר המיטוזות (חלוקת גרעין התא), אירועי דמם בזמן הניתוח, פיזור המחלה בזמן הניתוח ועוד. כל אלו מעלים את רמת הסכנה שהמחלה תחזור. 

 
 

מהו הטיפול שעשוי לצמצם את הסיכוי לחזרת המחלה?
גידול הגיסט מכיל חלבון שנקרא קיט (KIT), אשר אמון על התפתחות הגידול הממאיר.  תקיפת חלבון הקיט באמצעות תרופה שנקראת אימטיניב (Imatinib), מעלה את הסיכוי לשלוט במחלה, לעצור אותה, להקטין אותה ואף להעלים אותה. 


רופא מדבר עם מטופלת לגבי אפשרויות הטיפול בגידול גיסט


הטיפול התרופתי משפר את הזמן עד לחזרת המחלה באופן ניכר, כמו גם את תוחלת החיים של המטופל. הטיפול ניתן במשך 3-5 שנים, עם אופציה להארכה. משך הטיפול נקבע על-פי הרופא האונקולוג בהתייחס למידת הסיכון של המחלה או לפי מידת ההתקדמות שלה. הכתבה בשיתוף עם פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, סגן מנהל המערך האונקולוגי, מנהל היחידה לאונקולוגיה של שלד ורקמה רכה ומנהל מרפאת מעקב אונקולוגית במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' עפר מרימסקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת סי טי בטן לאחר אבחון גידול ממאיר במעי הגס טלי 10/08/2020 12:17
  • באבחנה עיבוי דופן צירקולרי ברקטו סיגמה מלווה בהצרות שומן . גודש בכלי הדם וקשרי לימפה בקוטר 0.3 ס''מ במהלך של IMA ללא הזמנת שומן. שינויים ניווניים בעמוד השדרה

  • + הוסף תגובה
סרטן המעי הגס אורלי 02/08/2020 20:25
  • אבי בן 89 סובל מסרטן המעי הגס עם גרורות בכל הגוף ונמצא בבית כי אין מה לעשות ומטופל במדבקות פנטה לכאבים. הוא סובל מטעם מר בפה ובגרון שממש קשה לו להתמודד עם זה. שאלתי האם יש תכשיר או כל דבר שיכול לעזור לזה?

  • + הוסף תגובה
פוליפ שהוצא לפני 5 שנים אתי 26/07/2020 10:51
  • שלום רב , בת 34 +2 ברקע יתר לחץ דם ואבן בכיס מרה לעיתים תקופות של שלשולים ,לפני 5 שנים תקופה של שלשושלים עשיתי בדיקת קולונוסקופיה ושם התגלה פוליפ POLYP COLON BENIGN האח או הרופא שקיבל אותי אחרי הבדיקה אמר לי שטוב מאוד שהגעתי כי עוד 5 שנים זה יכל להיות משהו מסוכן -אולם שהגעתי לרופאת משפחה טענה שזה לא סוג מסוכן. השאלה שלי היא כזו האם עליי לעשות כיום לאחר 5 שנים שוב בדיקת קלונוסקופיה ?לאחרונה תחושה מוזרה בבטן עם אוויר קלוע וקרקור בטן ללא רעב הרופאת משפחה נוטה לחשוב על מעי רגיז...

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!