אילו טיפולים עשויים למנוע הישנות של גידולי גיסט (GIST)?

מהם גורמי הסיכון להישנות של גידולי גיסט וכיצד ניתן להקטין את הסיכוי לחזרתם? פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: פרופ' עפר מרימסקיגידולי גיסט (GIST (Gastro intestinal stromal tumor  הם גידולי סרקומה של הרקמות הרכות. גידולים אלו מתפתחים ברקמת החיבור של מערכת העיכול. הטיפול הראשי וההכרחי במחלה זו הוא ניתוחי. מטרת הניתוח היא לכרות את הגידול הממאיר ולהשאיר את המטופל ללא עדות למחלה. עם זאת, במקרים מסוימים עלולה להתרחש הישנות של הגידול. ישנם מספר גורמי סיכון אשר משפיעים על סיכויי הישנות המחלה, בהם גודל הגידול, מיקומו, מספר המיטוזות (חלוקת גרעין התא), אירועי דמם בזמן הניתוח, פיזור המחלה בזמן הניתוח ועוד. כל אלו מעלים את רמת הסכנה שהמחלה תחזור. 

 
 

מהו הטיפול שעשוי לצמצם את הסיכוי לחזרת המחלה?
גידול הגיסט מכיל חלבון שנקרא קיט (KIT), אשר אמון על התפתחות הגידול הממאיר.  תקיפת חלבון הקיט באמצעות תרופה שנקראת אימטיניב (Imatinib), מעלה את הסיכוי לשלוט במחלה, לעצור אותה, להקטין אותה ואף להעלים אותה. 


רופא מדבר עם מטופלת לגבי אפשרויות הטיפול בגידול גיסט


הטיפול התרופתי משפר את הזמן עד לחזרת המחלה באופן ניכר, כמו גם את תוחלת החיים של המטופל. הטיפול ניתן במשך 3-5 שנים, עם אופציה להארכה. משך הטיפול נקבע על-פי הרופא האונקולוג בהתייחס למידת הסיכון של המחלה או לפי מידת ההתקדמות שלה. הכתבה בשיתוף עם פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, סגן מנהל המערך האונקולוגי, מנהל היחידה לאונקולוגיה של שלד ורקמה רכה ומנהל מרפאת מעקב אונקולוגית במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' עפר מרימסקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב עמום בבטן התחתונה אסף 12/12/2019 21:53
  • שלום מזה מס' שבועות אני חש כאב עמום בבטן התחתונה בצדה הימני. מורגש בעיקר כשאני מתכופף או לוחץ על האזור. יש לציין, שלא מזמן הייתה לי אבן בגודל 2 מ"מ בדרכי השתן שגרמה לי לכאבים אדירים טרם יציאתה. אני חושש שאולי אין קשר ושמא מדובר בגידול. על אילו בדיקות מומלץ?

  • + הוסף תגובה
גידול במעי הגס אור אור 07/12/2019 12:30
  • שלום, התגלה אצל אבי גידול במעי הגס בגיל 94 לא במצב של ניתוח אך החל לדמם לקח שנים קומדין וכעת לפני הדימומים החל פרדקסה האם יש קשר? וכיצד להמשיך מכאן מבלי שיאבד דם ..(בתחתון ובצואה)

  • + הוסף תגובה
סרטן מעי גס ותורשה מירב 05/12/2019 11:28
  • שלום ד"ר , אבא שלי נפטר מסרטן מעי גס. מה תדירות רצויה שאני אבדק ? מה מידת התורשה בסוג כזה של סרטן? תודה על תשובתך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!