אילו טיפולים עשויים למנוע הישנות של גידולי גיסט (GIST)?

מהם גורמי הסיכון להישנות של גידולי גיסט וכיצד ניתן להקטין את הסיכוי לחזרתם? פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסותגידולי גיסט (GIST (Gastro intestinal stromal tumor  הם גידולי סרקומה של הרקמות הרכות. גידולים אלו מתפתחים ברקמת החיבור של מערכת העיכול. הטיפול הראשי וההכרחי במחלה זו הוא ניתוחי. מטרת הניתוח היא לכרות את הגידול הממאיר ולהשאיר את המטופל ללא עדות למחלה. עם זאת, במקרים מסוימים עלולה להתרחש הישנות של הגידול. ישנם מספר גורמי סיכון אשר משפיעים על סיכויי הישנות המחלה, בהם גודל הגידול, מיקומו, מספר המיטוזות (חלוקת גרעין התא), אירועי דמם בזמן הניתוח, פיזור המחלה בזמן הניתוח ועוד. כל אלו מעלים את רמת הסכנה שהמחלה תחזור. 

 
 

מהו הטיפול שעשוי לצמצם את הסיכוי לחזרת המחלה?
גידול הגיסט מכיל חלבון שנקרא קיט (KIT), אשר אמון על התפתחות הגידול הממאיר.  תקיפת חלבון הקיט באמצעות תרופה שנקראת אימטיניב (Imatinib), מעלה את הסיכוי לשלוט במחלה, לעצור אותה, להקטין אותה ואף להעלים אותה. 


רופא מדבר עם מטופלת לגבי אפשרויות הטיפול בגידול גיסט


הטיפול התרופתי משפר את הזמן עד לחזרת המחלה באופן ניכר, כמו גם את תוחלת החיים של המטופל. הטיפול ניתן במשך 3-5 שנים, עם אופציה להארכה. משך הטיפול נקבע על-פי הרופא האונקולוג בהתייחס למידת הסיכון של המחלה או לפי מידת ההתקדמות שלה. הכתבה בשיתוף עם פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, סגן מנהל המערך האונקולוגי, מנהל היחידה לאונקולוגיה של שלד ורקמה רכה ומנהל מרפאת מעקב אונקולוגית במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' עפר מרימסקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רמות CEA עלו ליז 16/11/2020 14:11
  • שלום, בעלי עבר ניתוח הסרת ערמונית לפני שנתיים וחצי כולל טיפול הורמונלי והקרנות , כל שלושה חודשים הוא בודק מדד PSA , בבדיקה בחודש אוגוסט 2020 מדד PSA עלה וגם מרקר CEA עלה מ 2.4 באוגוסט ל 9.2 באוקטובר, בבדיקה נוספת לאחר חודש עלה ל 19 בעלי עשה מיד בדיקת דם סמוי - בדיקה יצא תקינה וגם קולונוסקופיה וגסטרו - בדיקות יצאו תקינות לגמרה . מה יכולה להיות סיבה שCEA עולה ? האם זה יכול להיות קשור לPSA? תודה

  • + הוסף תגובה
ביופסיה בבדיקהת קולונוסקופיה אנה 15/11/2020 20:17
ביופסיה בבדיקהת קולונוסקופיה אנה 15/11/2020 20:12
  • Small bowel mucosa with preserved villous architecture contains reactivelymphoid follicles מה משמעות הממצא מהאיליום

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!