הרטבת לילה: מהו הטיפול שעשוי לשים סוף לתופעה המטרידה?

למרות שהיא אינה מהווה סכנה בריאותית, הרטבת לילה משפיעה באופן ניכר על שגרת החיים של הילד ובני משפחתו. התופעה השכיחה עלולה לגרום לבושה רבה, להימנעות ממצבים חברתיים ולפגיעה באיכות החיים: על המקור המפתיע לבעיה והטיפול שעשוי לעזור בפתרונה בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותכ-15% מהילדים בגילאי 5 ומעלה סובלים מהרטבת לילה, המוגדרת כמצב בו מתרחשת הרטבה בשני לילות בשבוע או יותר, במהלך מספר שבועות. הרטבת לילה אינה מהווה אמנם סכנה בריאותית, אך היא עלולה לשבש את שגרת החיים של הילד, להוביל לבושה רבה ולעיתים אף לפגיעה נפשית וחברתית. 


אילוסטרציה: ילד שוכב על המיטה וסובל מהרטבת לילהקיימים שני סוגים עיקריים של הרטבת לילה:

הרטבת לילה ראשונית (מונו סימפטומטית)
מדובר בהרטבת לילה שאינה מלווה בסימנים אחרים, למעט הרטבה בזמן השינה. הרטבת לילה ראשונית תופיע לרוב במהלך שנת הלילה אך היא עלולה להתרחש גם בשנת יום. תדירותה של הרטבת הלילה אינה קבועה, והיא משתנה מילד לילד. בעוד שילדים מסוימים יסבלו מהרטבה יומיומית, באחרים היא תופיע מספר ימים בחודש. קיים מאפיין מרכזי המשותף למרבית הילדים אשר סובלים מהבעיה: ברוב המקרים הם ישנים שינה עמוקה מאוד ועל כן קשה להעיר אותם. עם זאת, בבדיקת EEG יוכח לרוב כי איכות השינה ירודה והיא אינה אחידה. 

הרטבת לילה שניונית
הרטבת לילה אשר מלווה בתסמינים נוספים, בהם דחיפות במתן שתן, חוסר יכולת להתאפק, צריבה בעת מתן שתן, חום ועוד. הרטבת לילה שניונית עלולה להתרחש גם במהלך שעות הערות והיא מעידה לעיתים על קיום של תהליך דלקתי. במצבים של הרטבת לילה שניונית יש צורך בבירור רפואי לשם שלילת סיבות גופניות אורגניות אשר עלולות להוביל להרטבת לילה. במידה וימצאו יטופלו בהקדם. 

בכתבה הנוכחית, נתייחס להרטבת לילה ראשונית בלבד. 

מה גורם להרטבת לילה מונו סימפטומטית?
ברוב הילדים אשר סובלים מהרטבת לילה ראשונית (כ-70-80%), המקור לבעיה נעוץ בחוסר בהורמון זופרסין ‏ (Vasopressin Hormone)אשר מופרש על ידי בלוטת ההיפופיזה. סיבה נוספת להרטבת לילה היא פסיכולוגית (לדוגמה מצבים בהם הילד מתחיל לסבול מהתופעה לאחד אירוע טראומתי, כמו תאונת דרכים או גירושין). 

באילו מצבים יהיה צורך בטיפול בהרטבת לילה?
עם ההתבגרות הרטבת הלילה צפויה לחלוף ללא כל צורך בהתערבות טיפולית, ולמעשה בגיל העשרה הרוב המוחלט של הילדים לא יסבלו מהבעיה. עם זאת הטיפול בהרטבת לילה נדרש בשני מצבים עיקריים: 

1. אם הרטבת הלילה משפיעה על הילד במישור הנפשי והפסיכולוגי.

2. אם קיים לחץ מצד סביבתו של הילד לטיפול בהפרעה, בשל החשש שהיא עלולה לשבש את מהלך החיים כולו. 

חשוב לציין כי גם אם הבעיה נמשכת בבגרות, הרטבת לילה אינה צפויה לגרום לכל בעיה פיזיולוגית. עם זאת, הנזק הנפשי עלול להיות משמעותי ועל כן הטיפול בה מומלץ. 

קיימות שתי דיסציפלינות המטפלות בהרטבת לילה:

הטיפול הפסיכולוגי 
טיפול המתבצע באמצעות שיחות או תרגולים התנהגותיים, כמו שימוש בפעמונית, ואינו כולל שימוש בתרופות. הפעמונית היא מכשיר מיוחד אשר נועד כדי להתריע לילד באמצעות רעש ברגע שמתרחשת הרטבת לילה. המטרה היא להעיר את הילד על מנת שילך לשירותים וימשיך את פעולת ההשתנה. טיפול זה עשוי אמנם להועיל לחלק מהילדים, אך בשל העובדה ששנתם של ילדים אלו היא לרוב עמוקה מאוד הוא עלול שלא להצליח.


טיפול רפואי על ידי רופא ילדים או אורולוג
הטיפול התרופתי נועד כדי להחזיר לגוף את החסר באמצעות מתן של תחליף סינטטי להורמון וזופרסין. קיימות מספר סוגי תרופות הניתנות בצורות שונות. הטיפול המקובל כיום היא בעזרת כדורים מסיסים. התרופה ניתנת עד לפעמיים ביום, על פי המלצת הרופא המטפל. יש לציין כי הצלחת הטיפול התרופתי מותנת במידה רבה במחויבות הילד ובני משפחתו לטיפול ובמעורבות הרופא,  כמו גם בהקפדה על הגבלת נוזלים בשעות אחר-הצהריים המאוחרות והערב. 


מהן תופעות הלוואי שעלולות להתפתח עקב הטיפול התרופתי?
שיעור ההצלחה של הטיפול התרופתי עם הגבלת נוזלים בצורה משמעותית ועקבית גבוה מאוד והוא יכול להועיל בכ- 85-90% מהמקרים. גם במצבים בהם הטיפול התרופתי סייע במיתון תדירות הרטבת הלילה או בהפסקה מוחלטת של התופעה, חשוב להפסיקו באופן הדרגתי.  ברוב המקרים הטיפול התרופתי אינו צפוי לגרום לתופעות לוואי משמעותיות. תרופות אלו לא יינתנו לילדים אשר סובלים מבעיות לב שעלולות לגרום לצבירת נוזלים. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אליאס אסחאק, מומחה באורולוגיה. בעל ניסיון בטיפול באורולוגית ילדים, לרבות אי נקיטת שתן והרטבות לילה אצל ילדים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אליאס אסחאק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הרטבת לילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם יש קשר בין הרכבת לילה וסכרת נעורים מרדכי 09/01/2020 08:06
 • אני בן 12 חולה סכרת נעורים מגיל 7 לפי דברי אימי בגיל שנתיים הגעתי טיטולים ביום ובגיל 3 הגעתי לחלוטין בלילה טיטולים באיזור 6 לפני שעליתי לכיתה א התחלתי להרטיב בלילה בהתחלה ההורים שלי היו שמים לי שעוונית מתחת לסדין אחרי זה בגלל שהיה בורח לי הרבה התחילו לשים לי טיטול של האריס מידה 5 בלילה כ תחתוני לילה של דריינייטס לא סופגים שמספיק. השאלה שלי האם יש קשר בין הרטבת לילה לבין מחלת סכרת שגילו בגיל 7 האם יש דרך לטפל בבעיה כי כי קשה לישון עם טיטול כל לילה בתור ילד רגיל אני לא יכול ללכת לישון בשום מקום גם שאני ישן אצל משפחה או אצל דודים אמא שלי מחלת אותי לפני שאני הולך אליהם או שהם שמים לפני שאני עולה לישון

 • + הוסף תגובה
קשר בין סכרת נעורים להרטבת לילה ד"ר גלעד חבצלת 13/01/2020 07:20
 • בהחלט יש קשר. סכרת לא מאוזנת גורמת להפרשה מרובה של שתן ביום ובלילה. לכן אני שולל סכרת לילדים עם הרטבת לילה. במעדה ואתה ממשיך להרטיב בלילה כדאי לבדוק ראשית אם רמת הסוכר מאוזנת אצלך. בנוסף הייתי בודק עוד גורמים כמו שינה עמוקה מדי או שלפוחית רגיזה.

 • + הוסף תגובה
האם יש קשר בין הרכבת לילה וסכרת נעורים מרדכי 15/01/2020 09:05
 • שינה עמוקה לא הייתי מתעורר מהרטבת לילה לפני החזירו לי הטיטול כי כאמור אני יושן כבר כמה זמן עם טיטול בלילה בגלל שאני קם כל יום ספוג בפיפי אבל איך אני יודע אם זה שינה עמוקה או שלפוחית רגיזה ואיך אפשר לטפל בבעיה כי אני לא הולך לשום מקום לישון וכל לילה אני ישן בבית עם טיטול

 • + הוסף תגובה
האם יש קשר בין הרכבת לילה וסכרת נעורים מרדכי 15/01/2020 09:06
 • ביום אני כמעט ולא מפספס אבל הולך לשירותים הרבה

 • + הוסף תגובה
אני יכול לעזור אני 16/01/2020 10:25
 • נראה לי שאני יכול מאוד לעזור לך דרך המייל שלי 750750ab@gmail.com

 • + הוסף תגובה
גם אתה סובל מזה מרדכי 16/01/2020 18:39
עצות מהחיים אני 16/01/2020 19:31
 • יש לי רעיונות שאני השתמשתי איתם כיצד להקל על ההרטבה

 • + הוסף תגובה
תאומות בנות 11 אמא שואלת 05/09/2017 14:51
 • הבנות שלי תאומות בנות 11 עדיין עם חיתול ביום ובלילה ובקבוק מטרנה לפני השינה. האם כדאי לי לגמול אותן או שבגיל כזה זה כבר מאוחר?

 • + הוסף תגובה
אף פעם לא מאוחר לגמול מהרטבת לילה ד"ר גלעד חבצלת 09/09/2017 21:44
 • שלום רב! קצת מוזר שאת מתעוררת רק כעת. האם יש איזו בעייה מנטלית או בעייה נוירולוגית לבנות? אם לא , אז אין בעייה לגמול אותן.

 • + הוסף תגובה
טיטול בגיל '11 נחמי 13/01/2020 08:53
 • אני לא מבינה למה מטרנה בגיל כל כך גדול זה לא תינוקות זה נירה חוסכים מהיפו שהו

 • + הוסף תגובה
הרטבת לילה ע 20/10/2019 05:05
 • בת 23 אמא מהקשצ ממני לשים טיטול על לילה מגיל 13 בערך קמה רטובה כל יום יותר מ2 פעמים השתנה בלילה אחרי שניכנסת ליפני השנה זה לא עוזר ואם אני לא שמה אמא שלי שמה לי אחרי שנירדמתי

 • + הוסף תגובה
הרטבת לילה מעל גיל 20 שלפוחית רגיזה ד"ר גלעד חבצלת 28/10/2019 09:03
 • ראשית אני מאד שמח שהפורום הופך גם לשיח . אני חושב שזה תורם לדיון. בכל מקרה תמיד כדאי להגיע למומחה להרטבה. יכול להיות שמתן תרופה למשך מספר חודשים יפתור את הבעיה. במיוחד אם מדובר בשלפוחית רגיזה. הסימנים לשלפוחית רגיזה הם: תדירות גבוהה של מתן שתן במשך היום. קושי להתאפק כשצריך לתת שתן. הרטבת הלילה מתרחשת בלק הראשון של הלילה ולעתים אף פעמיים בלילה.

 • + הוסף תגובה
הרטבה בשנות העשרים ד"ר גלעד חבצלת 21/11/2019 12:28
 • כידוע יש כ2 אחוזים שלא נגמלים . בכל זאת מציע לפנות למרפאה להרטבה . בהרבה פעמים מדובר בשלפוחית רגיזה וניתן עם טיפול תרופתי של 3-6 חודשים לפתור את הבעייה. ניתן בינתיים לרכוש תחתוני טיטול בפארמים

 • + הוסף תגובה
בת 23 עם הרטבת לילה. ד"ר גלעד חבצלת 11/12/2019 10:06
 • בהחלט ניתן לטפל . ממליץ לפנות למרפאה להרטבת לילה.

 • + הוסף תגובה
הרטבת לילה טע 12/01/2020 12:59
 • כם אני ישנתי עד גיל 26 עם טיטול של דרי ניט בלילה בלי שאף אחד סם לב ונירגעתי נפשית מהלחץ של מה יגידו זה היה עם טיטול ואחרי חצי שנה יבשה עם טיטול החלטתי שאני מורידה וברוך ה הכל יבש כבר מהתחלת החורף

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!