יובש בעיניים: מהם הטיפולים שישימו סוף לתופעה המטרידה?

מה גורם ליובש בעיניים, איך ניתן לאבחן את המקור לבעיה המטרידה, ואילו טיפולים יכולים לשים לה סוף, גם כאשר הטיפולים הקונבנציונליים נכשלו? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותסובלים מיובש וצריבה בעיניים, הצטברות של הפרשות ולעיתים אף טשטוש ראייה? ייתכן ומדובר בתסמונת העין היבשה - בעיה אשר נגרמת בשל פגם באיכות או באופן הייצור של הדמעות. למרות שמדובר בתופעה נפוצה אשר חולפת לעיתים באמצעות שימוש בטיפות ושינוי הרגלים, במקרים מסוימים היובש חמור יותר ומוביל לפגיעה משמעותית באיכות החיים: מה החשיבות של אבחון מקיף וכיצד ניתן לטפל ביובש שלא עובר? התשובות בכתבה שלפניכם.


אישה סובלת מאדמומיות בעיניים בגלל יובש בעינייםמהן בעצם הדמעות?

הדמעות הן נוזל עיני אשר נועד כדי להרטיב את החלק החיצוני של העין לשם שמירה על ההיגיינה וכיוצא בזאת גם על בריאות העין. בנוסף, הדמעות חיוניות גם לשם שמירה על חדות הראייה. הדמעות מורכבות משלוש שכבות מרכזיות המיוצרות כל אחת בחלקים שונים של העין:השכבה החיצונית (השומנית), השכבה האמצעית (נוזל הדמעות עצמו) והשכבה הפנימית.

קיימות שתי סיבות מרכזיות שעלולות לגרום ליובש בעיניים:

ירידה בכמות נוזל הדמעות
פעילות לקויה של בלוטת הדמעות עלולה להוביל לחוסר בנוזל הדמעות עצמו. תופעה זו יכולה להיות מלווה במחלות דלקתיות אחרות של הגוף, בהן דלקת מפרקים ומחלות אוטואימוניות.

התפתחות של דלקת כרונית וסתימה של בלוטות הדמע הקטנות
היעדר היגיינה של אזור העין, ובייחוד של הריסים, עלולה לגרום לסתימת הבלוטות הקטנות אשר מצויות בשולי העפעפיים. כתוצאה מכך, ייצור השכבה השומנית של הדמעות פוחת, קיים אידוי יתר של נוזל הדמעות ומתפתחת תחושת יובש וצריבה בעיניים. 

חשוב לציין כי בנוסף גם תרופות שונות, כמו תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, תרופות פסיכיאטריות שונות, וגלולות למניעת הריון עלולות לגרום לעיניים יבשות. 


אילו תסמינים יצביעו על כך שאכן מדובר ביובש בעיניים?

הסימן השכיח ביותר הוא תחושת צריבה, כמו גם תחושה של גוף זר או חול בעיניים. כמו כן עלול להתפתח טשטוש ראייה והצטברות של הפרשות (בעיקר בשעות הבוקר). לרוב, היובש יחמיר במצבים שונים, בהם צפייה בטלוויזיה, שהייה ארוכה מול מסך המחשב, קריאה ועוד. היובש יהיה לרוב חמור יותר במצבים בהם האדם אינו ממצמץ בצורה נכונה, או שלא סוגר לחלוטין את העיניים במהלך שנת הלילה.


איך מאבחנים?

אבחון התסמונת מורכב וכולל מספר שלבים: בשלב הראשון, תתבצע אנמנזה מקיפה שבה יתוארו תסמינים אופייניים לאלו הקיימים במצבים של יובש. לאחר מכן, תתבצע בדיקת עיניים כדי לבחון אם קיימים סימני דלקת על גבי העפעפיים או אם יש אידוי יתר של הדמעות. במכונים רפואיים המתמחים באבחון וטיפול ביובש בעיניים, יתבצע גם צילום של בלוטות הדמע כדי לראות אם הן ניזוקו ולבחון אם קיימת סתימה. בדיקה זו תסייע במדידת קצב אידוי הדמעות ובעזרתה ניתן גם לאבחן מצבים של אידוי יתר. בנוסף, ניתן למדוד את העובי של השכבה השומנית על פני שטח העין ועוד. לעיתים, תתבצע גם בדיקה מיקרוסקופית של הריסים כדי לשלול הימצאות של טפילים השוכנים באזור אשר עלולים לגרום ליובש בעיניים. 


כיצד מטפלים ביובש בעיניים?

הטיפול נקבע בהתאם לגורמים שהובילו ליובש בעיניים: בקרב יותר מ-80% מהסובלים מיובש, המקור לבעיה הוא דלקת על שולי העפעפיים. עם זאת, פעמים רבות ישנם גם גורמים התנהגותיים, כמו שהייה ארוכה מול מסך המחשב או נטילת תרופות שונות, אשר גורמים להחמרה. על כן, השלב הראשון והחשוב ביותר בטיפול הוא למצוא את כל הגורמים שהובילו ליובש בעיניים בצורה מדויקת.

הטיפול הסטנדרטי הוא שימוש בטיפות תחליף דמעות, המסייעות בהרטבת העין באופן אידיאלי, ללא כל נוכחות של חומרים משמרים בתוך הבקבוק. טיפול באמצעות תרופות אנטי- דלקתיות, כמו סטרואידים ייבחר במקרים בהם התפתחה דלקת בשולי העפעפיים, זאת לצד ניקוי תדיר שלהם ושימוש בקומפרסים חמים שיסייעו בהפיכת ההפרשות לנוזליות. בנוסף ניתן ליטול גם אומגה 3 כתוסף מזון, המסייע בלחימה בדלקת שנוצרה בשולי העפעפיים. 

מה ניתן לעשות אם הטיפולים הסטנדרטיים אינם מספיק מועילים?

במצבים בהם הטיפול הסטנדרטי לא סייע מספיק בהקלה על המצב, חשוב לפנות למרפאה פרטית אשר מתמחה ביובש בעיניים. קיימות מספר אפשרויות טיפול:

טיפול  IPL
טיפול זה קיים כבר מספר שנים והוא משמש בתחומי רפואה שונים, בהם רפואת עור, אסתטיקה רפואית ועוד. 

טיפול IPL משתמש באנרגיה של הבזקי אור (דומה למנגנון הפעולה של לייזר) כדי לשפר את פעילות הבלוטות  אשר מצויות על גבי שולי העפעפיים. הטיפול מתבצע במרפאת הרופא המומחה, והוא אינו מצריך פעולת הרדמה או טשטוש. האור אשר נקלט על ידי הבלוטות מסייע בשיפור התפקוד שלהן. לשם הקלה משמעותית יש צורך בסדרת טיפולים. 

probing
מדובר בפעולה המתבצעת בהרדמה מקומית, ובמהלכה מחדירים צינורית דקה אל הבלוטות המצויות בשולי העפעפיים תחת הכוונת מיקרוסקופ. הצינורית הדקה מסייעת בפתיחת הסתימות שנוצרו בבלוטות. למרות שלרוב מדובר בהליך חד פעמי, לעיתים יהיה צורך בחזרה הפעולה לאחר כחצי שנה. 

ניקוי יסודי של שולי העפעפיים במרפאה
ישנן שיטות שונות, בהן שימוש במכשיר בלפקס, המשמשות בניקוי יסודי של שולי העפעפיים והסרת החומר הדלקתי שהצטבר. 

במצבים בהם היובש נגרם כתוצאה מנוכחות של טפיל באזור הריסים, יתבצע שימוש במשחה מיוחדת המשמשת לחיסול הטפילים וכך מסייעת בהשגת הטבה במצב היובש. 

מה חשוב לדעת כדי לסייע בהצלחת הטיפולים השונים? 

לשם הצלחת הטיפולים השונים ביובש, חשוב לקבל הדרכה נכונה מהרופא המומחה על אופן ניקוי העיניים. הרופא ידריך את המטופל בכל הנוגע לדרכי ניקוי העפעפיים ודרכי מצמוץ נכונות, כדי לסייע בהשגת שיפור משמעותי במצב. הכתבה בחסות ד"ר אנדרו פינק,  רופא עיניים ומנתח, מומחה לתיקון ראייה לייזר. בעל מרפאת עיניים שמתמחה אך ורק בעיניים יבשות ודלקת עפעפיים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אנדרו פינק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עין יבשה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח קטרקט מייק 03/08/2020 03:49
  • לאחר הניתוח דימום בלובן העין ללא כאבים ללא הפרשה נורמלי ?

  • + הוסף תגובה
בטעות טיפטפתי לעין טיפת ויטמין d בבוקר זה צרב ועבר אחרי שעה כעת בלילה שוב שורף מה לעשות ? נעמי 13/07/2020 23:44
  • היום בבוקר במקום לטפטף טיפות גנטיל לעין טיפטפתי ויטמין די מה לעשות בבוקר היתה צריבה שטפתי עם הרבה מים זה נרגע כעת בלילה שוב צורב שטפתי ללא הועיל ? מה לעשות ?

  • + הוסף תגובה
יובש בעפעפיים אבי 23/06/2020 07:32
  • אני סובל מזה כשנה וחצי מיובש בעפעפיים זה התחיל בעין שמאל בעפעף התחתון זה היה ממש גרוע קיבלתי טיפול של מקסיטרול שעבר וחזר כל פעם ואז זה עבר לי לצד העין ואז פה כבר קיבלתי משחה אחרת בשם אלוקום שעזרה לי אחרי טיפול אחד ועכשיו בדיוק שעבר לי בצד העין זה עבר לעין ימין בעפעף העליון כמובן עם אותו תסמינים של גירוד אדום טיפה וקילופים אני ממש מתחיל לדאוג מזה רציתי לדעת אם חלילה זה יכול להיות משהו מסוכן ומה הטיפול הכי טוב אם להמשיך במשחה אלוקום גם לעפעף העליון או ללכת לרופא עור שיביא לי משחה אחרת תודה מראש ממש דואג מזה מקווה לתשובה מהירה.

  • + הוסף תגובה
יובש בעפעפיים ד"ר אנדרו פינק 25/06/2020 11:00
  • נשמע לי כמו דרמטיטיס של העור של העפעפיים, דבר לא נעים אבל בד"כ לא רציני. תבדוק שאין לך אלרגיה לשמפו. אלוקום בהחלט טיפול מתאים אבל מומלץ להיות במעקב אצל רופא עור וגם אצל רופא עיניים אם משתמשים הרבה משחת סטרוידים כמו אלוקום באזור העיניים. באופן נדיר עלול לעלות את הלחץ בעיניים בין היתר.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!