יובש בעיניים: מהם הטיפולים שישימו סוף לתופעה המטרידה?

מה גורם ליובש בעיניים, איך ניתן לאבחן את המקור לבעיה המטרידה, ואילו טיפולים יכולים לשים לה סוף, גם כאשר הטיפולים הקונבנציונליים נכשלו? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותסובלים מיובש וצריבה בעיניים, הצטברות של הפרשות ולעיתים אף טשטוש ראייה? ייתכן ומדובר בתסמונת העין היבשה - בעיה אשר נגרמת בשל פגם באיכות או באופן הייצור של הדמעות. למרות שמדובר בתופעה נפוצה אשר חולפת לעיתים באמצעות שימוש בטיפות ושינוי הרגלים, במקרים מסוימים היובש חמור יותר ומוביל לפגיעה משמעותית באיכות החיים: מה החשיבות של אבחון מקיף וכיצד ניתן לטפל ביובש שלא עובר? התשובות בכתבה שלפניכם.


אישה סובלת מאדמומיות בעיניים בגלל יובש בעינייםמהן בעצם הדמעות?

הדמעות הן נוזל עיני אשר נועד כדי להרטיב את החלק החיצוני של העין לשם שמירה על ההיגיינה וכיוצא בזאת גם על בריאות העין. בנוסף, הדמעות חיוניות גם לשם שמירה על חדות הראייה. הדמעות מורכבות משלוש שכבות מרכזיות המיוצרות כל אחת בחלקים שונים של העין:השכבה החיצונית (השומנית), השכבה האמצעית (נוזל הדמעות עצמו) והשכבה הפנימית.

קיימות שתי סיבות מרכזיות שעלולות לגרום ליובש בעיניים:

ירידה בכמות נוזל הדמעות
פעילות לקויה של בלוטת הדמעות עלולה להוביל לחוסר בנוזל הדמעות עצמו. תופעה זו יכולה להיות מלווה במחלות דלקתיות אחרות של הגוף, בהן דלקת מפרקים ומחלות אוטואימוניות.

התפתחות של דלקת כרונית וסתימה של בלוטות הדמע הקטנות
היעדר היגיינה של אזור העין, ובייחוד של הריסים, עלולה לגרום לסתימת הבלוטות הקטנות אשר מצויות בשולי העפעפיים. כתוצאה מכך, ייצור השכבה השומנית של הדמעות פוחת, קיים אידוי יתר של נוזל הדמעות ומתפתחת תחושת יובש וצריבה בעיניים. 

חשוב לציין כי בנוסף גם תרופות שונות, כמו תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, תרופות פסיכיאטריות שונות, וגלולות למניעת הריון עלולות לגרום לעיניים יבשות. 


אילו תסמינים יצביעו על כך שאכן מדובר ביובש בעיניים?

הסימן השכיח ביותר הוא תחושת צריבה, כמו גם תחושה של גוף זר או חול בעיניים. כמו כן עלול להתפתח טשטוש ראייה והצטברות של הפרשות (בעיקר בשעות הבוקר). לרוב, היובש יחמיר במצבים שונים, בהם צפייה בטלוויזיה, שהייה ארוכה מול מסך המחשב, קריאה ועוד. היובש יהיה לרוב חמור יותר במצבים בהם האדם אינו ממצמץ בצורה נכונה, או שלא סוגר לחלוטין את העיניים במהלך שנת הלילה.


איך מאבחנים?

אבחון התסמונת מורכב וכולל מספר שלבים: בשלב הראשון, תתבצע אנמנזה מקיפה שבה יתוארו תסמינים אופייניים לאלו הקיימים במצבים של יובש. לאחר מכן, תתבצע בדיקת עיניים כדי לבחון אם קיימים סימני דלקת על גבי העפעפיים או אם יש אידוי יתר של הדמעות. במכונים רפואיים המתמחים באבחון וטיפול ביובש בעיניים, יתבצע גם צילום של בלוטות הדמע כדי לראות אם הן ניזוקו ולבחון אם קיימת סתימה. בדיקה זו תסייע במדידת קצב אידוי הדמעות ובעזרתה ניתן גם לאבחן מצבים של אידוי יתר. בנוסף, ניתן למדוד את העובי של השכבה השומנית על פני שטח העין ועוד. לעיתים, תתבצע גם בדיקה מיקרוסקופית של הריסים כדי לשלול הימצאות של טפילים השוכנים באזור אשר עלולים לגרום ליובש בעיניים. 


כיצד מטפלים ביובש בעיניים?

הטיפול נקבע בהתאם לגורמים שהובילו ליובש בעיניים: בקרב יותר מ-80% מהסובלים מיובש, המקור לבעיה הוא דלקת על שולי העפעפיים. עם זאת, פעמים רבות ישנם גם גורמים התנהגותיים, כמו שהייה ארוכה מול מסך המחשב או נטילת תרופות שונות, אשר גורמים להחמרה. על כן, השלב הראשון והחשוב ביותר בטיפול הוא למצוא את כל הגורמים שהובילו ליובש בעיניים בצורה מדויקת.

הטיפול הסטנדרטי הוא שימוש בטיפות תחליף דמעות, המסייעות בהרטבת העין באופן אידיאלי, ללא כל נוכחות של חומרים משמרים בתוך הבקבוק. טיפול באמצעות תרופות אנטי- דלקתיות, כמו סטרואידים ייבחר במקרים בהם התפתחה דלקת בשולי העפעפיים, זאת לצד ניקוי תדיר שלהם ושימוש בקומפרסים חמים שיסייעו בהפיכת ההפרשות לנוזליות. בנוסף ניתן ליטול גם אומגה 3 כתוסף מזון, המסייע בלחימה בדלקת שנוצרה בשולי העפעפיים. 

מה ניתן לעשות אם הטיפולים הסטנדרטיים אינם מספיק מועילים?

במצבים בהם הטיפול הסטנדרטי לא סייע מספיק בהקלה על המצב, חשוב לפנות למרפאה פרטית אשר מתמחה ביובש בעיניים. קיימות מספר אפשרויות טיפול:

טיפול  IPL
טיפול זה קיים כבר מספר שנים והוא משמש בתחומי רפואה שונים, בהם רפואת עור, אסתטיקה רפואית ועוד. 

טיפול IPL משתמש באנרגיה של הבזקי אור (דומה למנגנון הפעולה של לייזר) כדי לשפר את פעילות הבלוטות  אשר מצויות על גבי שולי העפעפיים. הטיפול מתבצע במרפאת הרופא המומחה, והוא אינו מצריך פעולת הרדמה או טשטוש. האור אשר נקלט על ידי הבלוטות מסייע בשיפור התפקוד שלהן. לשם הקלה משמעותית יש צורך בסדרת טיפולים. 

probing
מדובר בפעולה המתבצעת בהרדמה מקומית, ובמהלכה מחדירים צינורית דקה אל הבלוטות המצויות בשולי העפעפיים תחת הכוונת מיקרוסקופ. הצינורית הדקה מסייעת בפתיחת הסתימות שנוצרו בבלוטות. למרות שלרוב מדובר בהליך חד פעמי, לעיתים יהיה צורך בחזרה הפעולה לאחר כחצי שנה. 

ניקוי יסודי של שולי העפעפיים במרפאה
ישנן שיטות שונות, בהן שימוש במכשיר בלפקס, המשמשות בניקוי יסודי של שולי העפעפיים והסרת החומר הדלקתי שהצטבר. 

במצבים בהם היובש נגרם כתוצאה מנוכחות של טפיל באזור הריסים, יתבצע שימוש במשחה מיוחדת המשמשת לחיסול הטפילים וכך מסייעת בהשגת הטבה במצב היובש. 

מה חשוב לדעת כדי לסייע בהצלחת הטיפולים השונים? 

לשם הצלחת הטיפולים השונים ביובש, חשוב לקבל הדרכה נכונה מהרופא המומחה על אופן ניקוי העיניים. הרופא ידריך את המטופל בכל הנוגע לדרכי ניקוי העפעפיים ודרכי מצמוץ נכונות, כדי לסייע בהשגת שיפור משמעותי במצב. הכתבה בחסות ד"ר אנדרו פינק,  רופא עיניים ומנתח, מומחה לתיקון ראייה לייזר. בעל מרפאת עיניים שמתמחה אך ורק בעיניים יבשות ודלקת עפעפיים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אנדרו פינק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עין יבשה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שעורה חוזרת רביד 12/03/2020 12:05
  • האם יש קשר בין יובש בעין ושעורה שחוזרת? סובלת מאוד משניהם.

  • + הוסף תגובה
בלפריטיס, שעורה ומה שביניהם י 07/02/2020 18:45
  • היי, בן 37. ברקע פרואטינוריה והמטוריה בשתן (חשד ל-IGAN). נוטל Tritace. מקרים חוזרים ונישנים של שעורה בעפעף העליון (כל פעם בעין אחרת) בחצי השנה האחרונה (כ-5 מקרים, מרביתם בחודש וחצי האחרונים). כלזיון בעפעף השמאלי העליון. כמו כן, בילדות עברתי ניתוח לניקוז כלזיון. במידה ואני מטפל בשעורה בזמן, טיפול בחום (בקבוק מים חמים), עיסוי של המקום, מגבונים לחים יעודיים, טיפות לחות ומקסיטרול – פותר את הבעיה בתוך מספר ימים (למעט הכלזיון שלפעמים נותר). הרופא המליץ שלא להשתמש במקסיטרול בגלל הסטרואידים שבו. רופא העינים לא ידע לומר מהו הגורם להישנות השעורות - האם סטרס, גורמים סביבתיים (דוגמת עשן סיגריות במקומות בילוי, אדי שמן טיגון בבית, וכד'), היגיינה לקויה (חיידקים מאזור הפה או האחוריים), יובש קיצוני, קשר לאטופיק דרמטיטיס שייתכן ויש לי באזור הפנים או בלפריטיס. הרופא אבחן בלפריטיס והמליץ על הנ"ל כטיפול מונע. ברצוני לברר האם הבלפריטיס היא משנית לגדילת יתר של הטפיל Demodex. במקרה כזה הטיפול המומלץ הינו שונה, וכולל למיטב הבנתי, שימוש בשמן עץ התה לצמצום המספרים של הטפיל. ראה פרטים נוספים בקישור הבא: https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD013333/full מספר שאלות: 1. האם נהוג לבצע בדיקה של הריסים/קשקים תחת המיקרוסקופ לצורך זיהוי הטפיל? אם כן, היכן אוכל לבצע בדיקה זו? 2. האם אתם ממליצים על טיפול בשמן עץ התה? האם אני יכול לבקש מרופא העיניים לבצע את הטיפול עבורי? 3. שאלה נוספת, האם הטיפול ב- BlephEx (מכשיר חשמלי ל- (Eyelid microexfoliation) יעיל והאם ניתן לקבל אותו בארץ? 4. האם יש לכם המלצה למשחה עבור היובש בחלק החיצוני של העפעפיים (שלא תגרום לסתימת הבלוטות ולהופעת שעורה)? 5. האם נטילת TritAce עלולה לגרום ליובש בעיניים וכתוצאה מכך להישנות שעורה? תודה המראש!

  • + הוסף תגובה
בלפריטיס, שעורה ומה שביניהם ד"ר אנדרו פינק 17/02/2020 00:18
  • שלום רב! הרבה שאלות אבל שאלות טובות . האם נהוג לבצע בדיקה של הריסים/קשקים תחת המיקרוסקופ לצורך זיהוי הטפיל? אם כן, היכן אוכל לבצע בדיקה זו? עושים באופן שגרתי אצלי במרכז לעין יבשות 2. האם אתם ממליצים על טיפול בשמן עץ התה? האם אני יכול לבקש מרופא העיניים לבצע את הטיפול עבורי? שמן עץ עובד אבל לדעתי לא הטיפול הכי טוב לDEMODEX. יש לשקול IVERMECTIN GEL אבל יש מחסור בארץ כרגע 3. שאלה נוספת, האם הטיפול ב- BlephEx (מכשיר חשמלי ל- (Eyelid microexfoliation) יעיל והאם ניתן לקבל אותו בארץ? עושים באופן שגרתי אצלי להסרת משקעים/DEMODEX על הריסים 4. האם יש לכם המלצה למשחה עבור היובש בחלק החיצוני של העפעפיים (שלא תגרום לסתימת הבלוטות ולהופעת שעורה)? אני צריך לראות מה היא הבעיה 5. האם נטילת TritAce עלולה לגרום ליובש בעיניים וכתוצאה מכך להישנות שעורה? לא שידוע לי. יש לציין שהדלקת של בלוטות הדמע (כולל שעורות) גורמת ליובש, לא ההפך.

  • + הוסף תגובה
תודה י 17/02/2020 09:25
מינון טיפות עיניים מסוג סיסטיין באלאנס וסיסטיין סוגים שונים חיים 09/02/2020 02:52
  • שלום האם מותר לטפטף לתוך העין 1-2 טיפות סיסטיין באלאנס או סיסטיין מכל סוג אחר כל שתי שעות או שצריך מינימום כל ארבע שעות עד ארבע פעמים ביום ? תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
מינון טיפות עיניים מסוג סיסטיין באלאנס וסיסטיין סוגים שונים ד"ר אנדרו פינק 17/02/2020 00:22
  • אפשר לטפטף בקצב הזה, אבל אם אכן יש צורך לתחליף דמעות יותר מ3-4 פעמים ביום, כנרא זה סימן שאתה צריך טיפול נוסף, יותר חזק.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!