השתלת שיניים רגילה או ממוחשבת? המידע שיעזור לכם להחליט

השתלת דנטלית היא אחת מהפעולות הנפוצות ביותר בתחום רפואת השיניים. עם השנים, פותחו טכנולוגיות שונות במטרה לייעל את הפעולה ולשפר את תוצאותיה. השתלת שיניים ממוחשבת היא שיטה חדשנית המאפשרת תכנון מוקדם של מיקום השתלים הדנטליים, אשר עשוי לשפר את דיוק הפעולה:
כיצד מתבצעת, מהם היתרונות בשיטה הממוחשבת ומהם החסרונות? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותאבדן שיניים עלול להתרחש מסיבות שונות, כמו חבלה, תאונה, או הרס של השיניים בשל מחלת עששת שלא טופלה. בעבר, הטיפול בשיניים חסרות התבצע בעזרת גשר אשר מורכב ממספר כתרים המחוברים זה לזה. למרות שמדובר בפתרון קבוע ויעיל יחסית, הוא מצריך השחזה של השיניים הסמוכות – דבר אשר עלול לגרום לנזק לאבדן חיות השיניים הללו ולעיתים אף להוביל לצורך בטיפול שורש. 

השתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במקרים בהם קיים חוסר בשניים או כאשר ישנן שיניים המיועדות לעקירה. התקנת השתלים אינה תלויה בשיניים הסמוכות או מערבת פגיעה בהן. במהלך הפעולה, משתילים שתל דנטלי (בורג דמוי דיבל העשוי מטיטניום עם פני שטח מיוחדים) המשמש כתחליף לשורש השן, ובהמשך מתקינים על גבו שיקום המהווה תחליף לשן עצמה. 

השתלים הדנטליים הפכו בשנים האחרונות לאפשרות טיפולית נגישה ונפוצה במיוחד, דבר אשר הוביל למציאת דרכים שונות לייעול הליך ההשתלה. אחד מהחידושים האחרונים בתחום הוא תכנון ההשתלה בצורה ממוחשבת.


כיצד מתבצעת השתלת שיניים בשיטה הרגילה?

בצורה הרגילה, תכנון ההשתלה מתבסס על בדיקתCT  מקדימה. בדיקת ההדמיה נועדה כדי לבחון האם קיים נפח עצם מספק לשם ביצוע ההשתלה והיא מהווה כלי עזר המסייע לרופא המטפל בבחירת השתל המתאים באורכו ובקוטרו וכן מאפשרת זיהוי איברים אנטומיים, כגון הסינוס בלסת העליונה והעצב של הלסת התחתונה . למרות שתכנון מיקום החדרת השתלים נקבע מראש על פי צילומי ה-CT, לא ניתן לדעת בוודאות מה יהיה מיקומם המדויק. 

במהלך הפעולה, מבצע רופא השיניים חתך באזור ההשתלה, מפשיל את החניכיים וחושף את עצם הלסת. לאחר מכן, מכין הוא את הקדח במיקום מקורב לזה שתוכנן ומתקין את השתל הדנטלי. בסיום הפעולה הרופא תופר את החניכיים מעל השתל או מסביב לכיפת הריפוי, ומבצע הרופא צילום רנטגן או צילום פנורמי כדי לוודא שהשתלים הוחדרו במיקום המתאים. לאחר התקנת השתלים נדרשת תקופת החלמה של מספר חודשים. במהלכה, מתרחש תהליך ביולוגי אשר במהלכו העצם גדלה על פני שטח השתל וכך השתל נקלט ויכול לשמש כבסיס לכתר . 


קראו עוד: כל מה שחשוב לדעת על שתלים קצרים 

מהם החסרונות בשיטת התכנון הרגילה?

כאמור, בשיטה הרגילה המיקום הסופי של התקנת השתלים נקבע במהלך הפעולה – דבר שעלול לפגום בדיוקה. בנוסף, תכנון מיקום השתלים במהלך הטיפול יאריך לרוב את משך הטיפול.  מעבר לכך, שיטת התכנון הרגילה דורשת כמעט תמיד פעולה כירורגית נרחבת יותר הכוללת חיתוך והפשלה של החניכיים ולאחר ההשתלה תפירה שלהם. 


מהי השתלת שיניים הממוחשבת?

כיום, ברפואה ככלל ובתחום רפואת השיניים בפרט, עולה הנטייה לביצוע של פעולות כירורגיות זעיר פולשניות, אשר עשויות להקטין את תופעות הלוואי אשר מתפתחות לאחר הטיפול. הפעולה הזעיר פולשנית יכולה לקצר את משך הטיפול, להפחית את הסיכון לזיהומים, לקצר את זמן ההחלמה ולהפחית את הכאבים, שטפי הדם והנפיחויות, אשר מתפתחים לאחר הטיפול. השתלה ממוחשבת היא שיטה חדשנית, אשר מתבצעת לרוב בגישה זעיר פולשנית וכוללת תכנון מוקדם של מיקום התקנת השתלים. 


מהו מהלך הפעולה?

בדומה להשתלה הרגילה, לשם ביצוע השתלה ממוחשבת יש צורך בבדיקת CT מקדימה לבחינת נפח העצם. מן הסריקה הזו המחשב "בונה" מודל תלת ממדי של לסת  המטופל , המכיל את מודל השיניים ושאר הפרטים האנטומיים. לאחר בחינת נפח העצם הקיימת ממקם הרופא המטפל באופן מיטבי את השתלים ,בהתייחס לאורך ורוחב העצם הקיימת  במודל הווירטואלי. התכנון הווירטואלי יעיל  עוד יותר  במקרים שבהם יש צורך בהטיית השתלים בזווית מסוימת (כמו בשיטת  ALL ON 4-6), במקרים בהם רוצים להימנע מביצוע של הרמת סינוס.

לאחר קביעת מיקום השתלים במודל, מיצרים סד כירורגי ממוחשב בהדפסה תלת ממדית.  הסד הוא מעין התקן פלסטיק שקוף בעל פתחים עגולים דמויי שרוולים, אשר מובילים את המקדחים למיקום הנכון ולעומק הנכון בעצם. ביום ההשתלה, לאחר ביצוע של הרדמה מקומית, מקבע הרופא המטפל את הסד לאזור הטיפול בצורה מדויקת, ודרכו מחדיר את השתלים. על כן במקרים רבים אין צורך בחיתוך ובהפשלת החניכיים וכתוצאה מכך גם בתפרים.

קראו עוד: כדאי שתכירו: הרמת סינוס בשיטה זעיר פולשנית

מהם היתרונות בהשתלה ממוחשבת?

ראשית, התכנון הממוחשב משפר את דיוק הזווית והמיקום בו יוחדר השתל. שנית, הוא מסייע בקיצור משמעותי של זמן ביצוע הפרוצדורה לכשליש מן הזמן שאורך הליך רגיל של השתלה. שלישית, מאחר וההשתלה הממוחשבת אינה דורשת הפשלה של החניכיים לצורך חשיפת העצם והחדרת השתל, אין צורך בתפרים בסיום הטיפול. היעדר הצורך בהפשלת החניכיים ובתפרים מסייע בצמצום תופעות הלוואי שעלולות להתפתח. 

במקרים מסוימים במעמד התקנת השתלים ניתן להתקין שיקום זמני המתוכנן גם הוא באופן וירטואלי לפני לטיפול. תקופת ההחלמה לאחר ביצוע של השתלה ממוחשבת תהיה לרוב קצרה יותר מזו הנדרשת לאחר השתלה רגילה. 

מהם החסרונות בשיטה?

למרות שהשיטה החדשנית טומנת בחובה יתרונות רבים, היא אינה חפה מחסרונות: ראשית, בהשתלה הממוחשבת משתמשים במקדחים ארוכים יותר ולכן אינה מתאימה לכל המטופלים, בייחוד לאלו בעלי פתיחת פה מוגבלת והזקוקים להשתלה באזור אחורי של הלסת . שנית, למרות שזמן ביצוע ההשתלה קצר יחסית, התכנון המקדים אורך זמן רב יותר. שלישית, במקרים מסוימים יהיה צורך בהפשלת החניכיים. לבסוף, בדומה לכל טכנולוגיה חדשה, לעיתים ישנן סטיות וחוסר דיוקים ויש צורך בעקומת לימוד מצד הרופא המטפל.הכתבה בחסות ד"ר ניצן שלזינגר מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסטתיקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניצן שלזינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתל בפה צד שמאל ליאן 28/12/2019 07:00
 • דר שלום ותודה מראש, לפני 10 שנים עברתי 7 שתלים למעלה -6 למטה. שתל אחד למעלה בצד ימין התנדנד והרופאה הוציאה אותו. שלשום כירורג שמגיע אליה ביצע שתל באותו מקום שהוצא השתל או ליד היכן שהיה השתל (לא יודעת בוודאות). שאלתי אותו אם זה פגע או נכנס לסינוס וענה לי כי זה היה קרוב מילימטר לסינוס נגע בסינוס ואז היטה אותו ימינה. שזה קרוב ממש. לא מבינה בזה, השאלה שלי אם חלילה זה נגע בסינוס או עשה חור עם המקדחה בתוך הסינוס, האם יכול לקרות לי נזק בנשימה או הנחיר בצד שמאל שנעשה השתל יהיה סתום לנשימה, אני יומיים אחרי השתל עדין כואב קצת המקום ומרגישה קשה לנשום בנחיר השמאלי. זה יעבור!? חלילה וחס ונעשה נזק יכול לקרות? תודה רבההה על תשובתך. ליאן.

 • + הוסף תגובה
שכחתי להוסיף עוד משהו ברשותך ליאן 28/12/2019 18:37
 • לפי דברי הרופא היה קרוב קרוב קרוב נגע בסינוס כנראה חדר פנימה קצת ואז היטה ימינה. נניח שהשתל נכנס קצת לסינוס וככה ישאר בתוכו, יכול לקרות משהו לסינוסיטיס, לנשימה, אפשרי בכלל ששתל ישאר שם? אני רוצה להאמין שזה לא המצב אבל, נניח וכן מה קורה אז? ישנם מקרים כאלה? (לפי דברי הסייעת לפני ההשתלה היא אמרה לי שיש לו מכשיר לזיהוי הסינוס שפעם ראשונה ששמעתי דבר כזה) .תודה רבה לך ושבוע נפלא

 • + הוסף תגובה
התקנת שתל וכניסה לסינוס המקסילרי ד"ר ניצן שלזינגר 18/01/2020 19:02
 • ליאן שלום, לא אמורה להיות בעיה עם כניסת השתל לסינוס( אולי אפילו עדיף -אז יש תמיכה של עצם קשה יותר בשתל). איני מכיר מכשיר לזיהוי סינוס. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
אף סתום לאחר השתלת שתל רק בנחיר אחד מירי 05/01/2020 06:46
 • דר שלום , אני אחרי 10 ימים של שתל למעלה ליד הניב. רק אתמול הכאבים פחתו שהיו באף ובעין, אבל בלילה הנחיר סתום לגמרי בצד השתל לא יכולה לנשום ממנו ובבוקר אחרי שעה זה די משתחרר. האם נפגע הסינוס וחלילה המצב ישאר ככה? אצטרך בלית ברירה להוציא את השתל בעקבות הבעיה הזאת? אודה לך מקרב לב על תשובתך ומה עלי לעשות? תודה רבה ליאן.

 • + הוסף תגובה
אף סתום לאחר השתלת שתל ד"ר ניצן שלזינגר 12/01/2020 00:38
 • ליאן/מירי שלום, בד"כ באזור הניב אין סינוס אבל יש את רצפת האף. לא סביר שהסינוס נפגע. ממליץ לפנות לרופא המטפל על מנת שיזהה את הבעיה ( יתכן ובעוד מספר ימים התחושה הזו של נחיר סתום תעלם) בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
שתלים בכל הפה אגי 27/12/2019 20:54
 • (בהמשך לשאלתי הקודמת ) האם עדיף לבצע שתלים בכל הפה כלומר עליון ותחתון? או עדיף להפריד. במה זה תלוי? אצטרך שתלים בכל הפה, ומעדיף בהרדמה תודה למענה

 • + הוסף תגובה
שתלים אגי 03/01/2020 13:21
 • בהנחה שיש צורך לבצע השתלה בכל הפה, האם יש העדפה לבצע כל לסת בנפרד? או כל הפה במועד אחד. במה זה תלוי? ( רוצה לבצע בהרדמה)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!