השתלת שיניים רגילה או ממוחשבת? המידע שיעזור לכם להחליט

השתלת דנטלית היא אחת מהפעולות הנפוצות ביותר בתחום רפואת השיניים. עם השנים, פותחו טכנולוגיות שונות במטרה לייעל את הפעולה ולשפר את תוצאותיה. השתלת שיניים ממוחשבת היא שיטה חדשנית המאפשרת תכנון מוקדם של מיקום השתלים הדנטליים, אשר עשוי לשפר את דיוק הפעולה:
כיצד מתבצעת, מהם היתרונות בשיטה הממוחשבת ומהם החסרונות? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותאבדן שיניים עלול להתרחש מסיבות שונות, כמו חבלה, תאונה, או הרס של השיניים בשל מחלת עששת שלא טופלה. בעבר, הטיפול בשיניים חסרות התבצע בעזרת גשר אשר מורכב ממספר כתרים המחוברים זה לזה. למרות שמדובר בפתרון קבוע ויעיל יחסית, הוא מצריך השחזה של השיניים הסמוכות – דבר אשר עלול לגרום לנזק לאבדן חיות השיניים הללו ולעיתים אף להוביל לצורך בטיפול שורש. 

השתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במקרים בהם קיים חוסר בשניים או כאשר ישנן שיניים המיועדות לעקירה. התקנת השתלים אינה תלויה בשיניים הסמוכות או מערבת פגיעה בהן. במהלך הפעולה, משתילים שתל דנטלי (בורג דמוי דיבל העשוי מטיטניום עם פני שטח מיוחדים) המשמש כתחליף לשורש השן, ובהמשך מתקינים על גבו שיקום המהווה תחליף לשן עצמה. 

השתלים הדנטליים הפכו בשנים האחרונות לאפשרות טיפולית נגישה ונפוצה במיוחד, דבר אשר הוביל למציאת דרכים שונות לייעול הליך ההשתלה. אחד מהחידושים האחרונים בתחום הוא תכנון ההשתלה בצורה ממוחשבת.


כיצד מתבצעת השתלת שיניים בשיטה הרגילה?

בצורה הרגילה, תכנון ההשתלה מתבסס על בדיקתCT  מקדימה. בדיקת ההדמיה נועדה כדי לבחון האם קיים נפח עצם מספק לשם ביצוע ההשתלה והיא מהווה כלי עזר המסייע לרופא המטפל בבחירת השתל המתאים באורכו ובקוטרו וכן מאפשרת זיהוי איברים אנטומיים, כגון הסינוס בלסת העליונה והעצב של הלסת התחתונה . למרות שתכנון מיקום החדרת השתלים נקבע מראש על פי צילומי ה-CT, לא ניתן לדעת בוודאות מה יהיה מיקומם המדויק. 

במהלך הפעולה, מבצע רופא השיניים חתך באזור ההשתלה, מפשיל את החניכיים וחושף את עצם הלסת. לאחר מכן, מכין הוא את הקדח במיקום מקורב לזה שתוכנן ומתקין את השתל הדנטלי. בסיום הפעולה הרופא תופר את החניכיים מעל השתל או מסביב לכיפת הריפוי, ומבצע הרופא צילום רנטגן או צילום פנורמי כדי לוודא שהשתלים הוחדרו במיקום המתאים. לאחר התקנת השתלים נדרשת תקופת החלמה של מספר חודשים. במהלכה, מתרחש תהליך ביולוגי אשר במהלכו העצם גדלה על פני שטח השתל וכך השתל נקלט ויכול לשמש כבסיס לכתר . 


קראו עוד: כל מה שחשוב לדעת על שתלים קצרים 

מהם החסרונות בשיטת התכנון הרגילה?

כאמור, בשיטה הרגילה המיקום הסופי של התקנת השתלים נקבע במהלך הפעולה – דבר שעלול לפגום בדיוקה. בנוסף, תכנון מיקום השתלים במהלך הטיפול יאריך לרוב את משך הטיפול.  מעבר לכך, שיטת התכנון הרגילה דורשת כמעט תמיד פעולה כירורגית נרחבת יותר הכוללת חיתוך והפשלה של החניכיים ולאחר ההשתלה תפירה שלהם. 


מהי השתלת שיניים הממוחשבת?

כיום, ברפואה ככלל ובתחום רפואת השיניים בפרט, עולה הנטייה לביצוע של פעולות כירורגיות זעיר פולשניות, אשר עשויות להקטין את תופעות הלוואי אשר מתפתחות לאחר הטיפול. הפעולה הזעיר פולשנית יכולה לקצר את משך הטיפול, להפחית את הסיכון לזיהומים, לקצר את זמן ההחלמה ולהפחית את הכאבים, שטפי הדם והנפיחויות, אשר מתפתחים לאחר הטיפול. השתלה ממוחשבת היא שיטה חדשנית, אשר מתבצעת לרוב בגישה זעיר פולשנית וכוללת תכנון מוקדם של מיקום התקנת השתלים. 


מהו מהלך הפעולה?

בדומה להשתלה הרגילה, לשם ביצוע השתלה ממוחשבת יש צורך בבדיקת CT מקדימה לבחינת נפח העצם. מן הסריקה הזו המחשב "בונה" מודל תלת ממדי של לסת  המטופל , המכיל את מודל השיניים ושאר הפרטים האנטומיים. לאחר בחינת נפח העצם הקיימת ממקם הרופא המטפל באופן מיטבי את השתלים ,בהתייחס לאורך ורוחב העצם הקיימת  במודל הווירטואלי. התכנון הווירטואלי יעיל  עוד יותר  במקרים שבהם יש צורך בהטיית השתלים בזווית מסוימת (כמו בשיטת  ALL ON 4-6), במקרים בהם רוצים להימנע מביצוע של הרמת סינוס.

לאחר קביעת מיקום השתלים במודל, מיצרים סד כירורגי ממוחשב בהדפסה תלת ממדית.  הסד הוא מעין התקן פלסטיק שקוף בעל פתחים עגולים דמויי שרוולים, אשר מובילים את המקדחים למיקום הנכון ולעומק הנכון בעצם. ביום ההשתלה, לאחר ביצוע של הרדמה מקומית, מקבע הרופא המטפל את הסד לאזור הטיפול בצורה מדויקת, ודרכו מחדיר את השתלים. על כן במקרים רבים אין צורך בחיתוך ובהפשלת החניכיים וכתוצאה מכך גם בתפרים.

קראו עוד: כדאי שתכירו: הרמת סינוס בשיטה זעיר פולשנית

מהם היתרונות בהשתלה ממוחשבת?

ראשית, התכנון הממוחשב משפר את דיוק הזווית והמיקום בו יוחדר השתל. שנית, הוא מסייע בקיצור משמעותי של זמן ביצוע הפרוצדורה לכשליש מן הזמן שאורך הליך רגיל של השתלה. שלישית, מאחר וההשתלה הממוחשבת אינה דורשת הפשלה של החניכיים לצורך חשיפת העצם והחדרת השתל, אין צורך בתפרים בסיום הטיפול. היעדר הצורך בהפשלת החניכיים ובתפרים מסייע בצמצום תופעות הלוואי שעלולות להתפתח. 

במקרים מסוימים במעמד התקנת השתלים ניתן להתקין שיקום זמני המתוכנן גם הוא באופן וירטואלי לפני לטיפול. תקופת ההחלמה לאחר ביצוע של השתלה ממוחשבת תהיה לרוב קצרה יותר מזו הנדרשת לאחר השתלה רגילה. 

מהם החסרונות בשיטה?

למרות שהשיטה החדשנית טומנת בחובה יתרונות רבים, היא אינה חפה מחסרונות: ראשית, בהשתלה הממוחשבת משתמשים במקדחים ארוכים יותר ולכן אינה מתאימה לכל המטופלים, בייחוד לאלו בעלי פתיחת פה מוגבלת והזקוקים להשתלה באזור אחורי של הלסת . שנית, למרות שזמן ביצוע ההשתלה קצר יחסית, התכנון המקדים אורך זמן רב יותר. שלישית, במקרים מסוימים יהיה צורך בהפשלת החניכיים. לבסוף, בדומה לכל טכנולוגיה חדשה, לעיתים ישנן סטיות וחוסר דיוקים ויש צורך בעקומת לימוד מצד הרופא המטפל.הכתבה בחסות ד"ר ניצן שלזינגר מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסטתיקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניצן שלזינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתלים סיום טיפול שני 26/11/2020 17:35
 • שלום , לאחר ביצוע שתלים בכל הפה , וסיום תקופת התותבות וחשיפת השתלים וכתרים זמניים קבועים , עכשיו אני בשלב הסופי של כתרים קבועים זמניים, בלסת העליונה אני מרגישה טוב אבל בלסת התחתונה מרגישה את נוכחות השיניים ולחץ .. עבר חודש וחצי כבר , מנסה להתרגל אבל לא מצליחה .. אמרו לי שהשינים יושבות טוב כניראה שהבעיה בחניכיים הקידמיות העצב ניפע מההשתלות . האם יש פיתרון לבעיה הזאת או כל מה שעשיתי היה לשווא ?? אודה על התייחסותך

 • + הוסף תגובה
סיום טיפול - שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 27/11/2020 19:21
 • שני שלום, איני מבין מה הכוונה ב "אמרו לי שהשיניים יושבות טוב ,כנראה הבעיה בחניכיים הקדמיות, העצב נפגע" - נא הבהירי. בכל מקרה לאחר חודש וחצי היית אמורה להתרגל לגשר בעיקר לאחר שלפני כן היית עם תותבת נא הסברי מה לא נוח לך - מה כוונה במרגישה נוכחות של השיניים - - יתכן יש להפחית מעט מן הנפח הפנימי של השיניים . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
סיום טיפול , שתלים שני 27/11/2020 23:34
 • תודה על התייחסותך המהירה . הכוונה שלי שאני מרגישה את נוכחות הכתרים.. לחץ כזה בלסת התחתונה מקדימה, לכן הרופא אמר שיש עצבים בתוך החניכיים שיכול להיות שניפגעו מהשתלים..ובגלל זה אני מרגישה לחץ.

 • + הוסף תגובה
סיום טיפול - שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 01/12/2020 19:48
 • שני שלום, עדיין לא ממש מצליח להבין , אבל רצוי לבדוק יתכן ויש צורך להוריד מן הנפח הפנימי של הגשר . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
לעשות שתל או לחכות דחוף מיטל 19/11/2020 13:11
 • הי עברתי עקירה בשן למטה צד שמאל לפני אחרונה. בתחילת אוגוסט 2020 עקירה היתה לא פשוטה. בצילום סיטי שעשיתי ב12.10.2020 ראו חוסר בעצם/החלמת עצם לקויה. 1. האם עשיתי את הצילום מהר מידי ולכן נראה החלמה לקויה? במידה וכן מה עושים במקרה כזה ? בזמן השתל בודקים אם יד צורך בהוספת עצם? 2. ב23.11 יש לי תור לשתל. האם כדאי לחכות עוד לפני שעושה שם שתל? בעצם עבר 3.5 חודשים מהעקירה.. האם יש סיכוי שאם אחכה עוד המקום יחלים יותר טוב? איחוי העצם ימשיך? מעדיפה לא לדחות את עשיית השתל ( מתכננת הריון)במידה ואין באמת סיכוי לשינוי? 3. האם המיקום של השן החברה קרוב לעצב? וכדאי לעשות שתל קצר או ששתל רגילmis עם הוספת עצם יכולה לעשות ללא דאגה? תודה מראש מיטל

 • + הוסף תגובה
מתי להשתיל שתל דנטלי ? ד"ר ניצן שלזינגר 21/11/2020 12:07
 • מיטל שלום, הדמית ה CT בוצעה חודשיים וחצי לאחר העקירה , בד"כ זה זמן מספק לבנית עצם ראשונית . אולם על פי התיאור שלך היה נזק לעצם - ולכן לעיתים עדיף להמתין קצת יותר - . ניתן לבצע צילום רנטגן רגיל באזור העקירה על מנת לבדוק את מצב העצם .3.5 חודשים לאחר העקריה בהחלט זמן טוב להשתלה - ובמידה וחסר נפח של עצם - הנפח לא יגדל יותר ויהיה צורך להוסיף. בכל מקרה תמיד בזמן ההשתלה של השתל ניתן לבצע גם השתלת עצם. \לגבי הקירבה לעצב- בד"כ ננסה לבצע את השתל הארוך ביותר שניתן ללא סיכון העצב, במידת הצורך ניתן לבצע בניה של עצם - במידה והגבוה של העצןם מוגבל , יש לבצע שתל עם הקוטר הגדול ביותר שניתן. ישנם מקרים בהם העצם צרה וקצרה ואז רצוי לבצע שני שתלים עבור שן טוחנת. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
שתלים אסתי 05/11/2020 20:04
 • היי שלום עשיתי שתל דנטלי ביום שישי שעבר 30.10 שבו נעשה כבר חשיפה באותו שלב. כלומר הבורג מחוץ לחניכיים ושמו לי תפרים. אמרו לי להגיע ביום ראשון הקרוב חהוציא תפרים 8.11 אבל כבר היום אני מרגישה שהתפרים עוד שניה כבר בחוץ.אם הם יפלו לי היום או מחר זה קריטי? תודה.. פשוט עד ראשון אני די בטוחה שהם יפלו לבד וקצת חוששת.

 • + הוסף תגובה
מתי להוריד תפרים לאחר השתלת שיניים? ד"ר ניצן שלזינגר 05/11/2020 20:50
 • אסתי שלום, לפני שאענה לך יש להבין מה תפקידם של התפרים ? תפקיד הראשוני של התפר הוא להצמיד את רקמת החניכיים, במהלך ההשתלה מנתקים את החניכיים מן העצם על מנת לחשוף את העצם ולאפשר התקנת השתל הדנטלי- ואז בסיום ההתקנה של השתל הדנטלי מצמידים מחדש את החניכיים לעצם ע"י התפרים. תפקידים נוספים של התפרים - הדרכה של כיוון גדילת החניכיים , עוזרים בכיסוי השתל והזזת החניכיים במקרים בהם הדבר נדרש, קירוב שולי הפצע בחניכיים כך שהסגירה של הפצע תהיה מהירה יותר. את הדברים הללו מבצעים ע"י יצירת מתח של התפרים על הרקמה. כאשר התפרים נהיים רפויים , חופשיים - הרי שהם כבר לא עושים את תפקידם ועדיף להוציאם. לפי התיאור שלך התפרים כבר רפויים ולכן אין כל מניעה להוציאם - גם אם הם ישארו עוד מספר ימים או אפילו יפלו מעצמם לא יגרם נזק שהרי שהם כבר סיימו את תפקידם. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!