השתלת שיניים רגילה או ממוחשבת? המידע שיעזור לכם להחליט

השתלת דנטלית היא אחת מהפעולות הנפוצות ביותר בתחום רפואת השיניים. עם השנים, פותחו טכנולוגיות שונות במטרה לייעל את הפעולה ולשפר את תוצאותיה. השתלת שיניים ממוחשבת היא שיטה חדשנית המאפשרת תכנון מוקדם של מיקום השתלים הדנטליים, אשר עשוי לשפר את דיוק הפעולה:
כיצד מתבצעת, מהם היתרונות בשיטה הממוחשבת ומהם החסרונות? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותאבדן שיניים עלול להתרחש מסיבות שונות, כמו חבלה, תאונה, או הרס של השיניים בשל מחלת עששת שלא טופלה. בעבר, הטיפול בשיניים חסרות התבצע בעזרת גשר אשר מורכב ממספר כתרים המחוברים זה לזה. למרות שמדובר בפתרון קבוע ויעיל יחסית, הוא מצריך השחזה של השיניים הסמוכות – דבר אשר עלול לגרום לנזק לאבדן חיות השיניים הללו ולעיתים אף להוביל לצורך בטיפול שורש. 

השתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במקרים בהם קיים חוסר בשניים או כאשר ישנן שיניים המיועדות לעקירה. התקנת השתלים אינה תלויה בשיניים הסמוכות או מערבת פגיעה בהן. במהלך הפעולה, משתילים שתל דנטלי (בורג דמוי דיבל העשוי מטיטניום עם פני שטח מיוחדים) המשמש כתחליף לשורש השן, ובהמשך מתקינים על גבו שיקום המהווה תחליף לשן עצמה. 

השתלים הדנטליים הפכו בשנים האחרונות לאפשרות טיפולית נגישה ונפוצה במיוחד, דבר אשר הוביל למציאת דרכים שונות לייעול הליך ההשתלה. אחד מהחידושים האחרונים בתחום הוא תכנון ההשתלה בצורה ממוחשבת.


כיצד מתבצעת השתלת שיניים בשיטה הרגילה?

בצורה הרגילה, תכנון ההשתלה מתבסס על בדיקתCT  מקדימה. בדיקת ההדמיה נועדה כדי לבחון האם קיים נפח עצם מספק לשם ביצוע ההשתלה והיא מהווה כלי עזר המסייע לרופא המטפל בבחירת השתל המתאים באורכו ובקוטרו וכן מאפשרת זיהוי איברים אנטומיים, כגון הסינוס בלסת העליונה והעצב של הלסת התחתונה . למרות שתכנון מיקום החדרת השתלים נקבע מראש על פי צילומי ה-CT, לא ניתן לדעת בוודאות מה יהיה מיקומם המדויק. 

במהלך הפעולה, מבצע רופא השיניים חתך באזור ההשתלה, מפשיל את החניכיים וחושף את עצם הלסת. לאחר מכן, מכין הוא את הקדח במיקום מקורב לזה שתוכנן ומתקין את השתל הדנטלי. בסיום הפעולה הרופא תופר את החניכיים מעל השתל או מסביב לכיפת הריפוי, ומבצע הרופא צילום רנטגן או צילום פנורמי כדי לוודא שהשתלים הוחדרו במיקום המתאים. לאחר התקנת השתלים נדרשת תקופת החלמה של מספר חודשים. במהלכה, מתרחש תהליך ביולוגי אשר במהלכו העצם גדלה על פני שטח השתל וכך השתל נקלט ויכול לשמש כבסיס לכתר . 


קראו עוד: כל מה שחשוב לדעת על שתלים קצרים 

מהם החסרונות בשיטת התכנון הרגילה?

כאמור, בשיטה הרגילה המיקום הסופי של התקנת השתלים נקבע במהלך הפעולה – דבר שעלול לפגום בדיוקה. בנוסף, תכנון מיקום השתלים במהלך הטיפול יאריך לרוב את משך הטיפול.  מעבר לכך, שיטת התכנון הרגילה דורשת כמעט תמיד פעולה כירורגית נרחבת יותר הכוללת חיתוך והפשלה של החניכיים ולאחר ההשתלה תפירה שלהם. 


מהי השתלת שיניים הממוחשבת?

כיום, ברפואה ככלל ובתחום רפואת השיניים בפרט, עולה הנטייה לביצוע של פעולות כירורגיות זעיר פולשניות, אשר עשויות להקטין את תופעות הלוואי אשר מתפתחות לאחר הטיפול. הפעולה הזעיר פולשנית יכולה לקצר את משך הטיפול, להפחית את הסיכון לזיהומים, לקצר את זמן ההחלמה ולהפחית את הכאבים, שטפי הדם והנפיחויות, אשר מתפתחים לאחר הטיפול. השתלה ממוחשבת היא שיטה חדשנית, אשר מתבצעת לרוב בגישה זעיר פולשנית וכוללת תכנון מוקדם של מיקום התקנת השתלים. 


מהו מהלך הפעולה?

בדומה להשתלה הרגילה, לשם ביצוע השתלה ממוחשבת יש צורך בבדיקת CT מקדימה לבחינת נפח העצם. מן הסריקה הזו המחשב "בונה" מודל תלת ממדי של לסת  המטופל , המכיל את מודל השיניים ושאר הפרטים האנטומיים. לאחר בחינת נפח העצם הקיימת ממקם הרופא המטפל באופן מיטבי את השתלים ,בהתייחס לאורך ורוחב העצם הקיימת  במודל הווירטואלי. התכנון הווירטואלי יעיל  עוד יותר  במקרים שבהם יש צורך בהטיית השתלים בזווית מסוימת (כמו בשיטת  ALL ON 4-6), במקרים בהם רוצים להימנע מביצוע של הרמת סינוס.

לאחר קביעת מיקום השתלים במודל, מיצרים סד כירורגי ממוחשב בהדפסה תלת ממדית.  הסד הוא מעין התקן פלסטיק שקוף בעל פתחים עגולים דמויי שרוולים, אשר מובילים את המקדחים למיקום הנכון ולעומק הנכון בעצם. ביום ההשתלה, לאחר ביצוע של הרדמה מקומית, מקבע הרופא המטפל את הסד לאזור הטיפול בצורה מדויקת, ודרכו מחדיר את השתלים. על כן במקרים רבים אין צורך בחיתוך ובהפשלת החניכיים וכתוצאה מכך גם בתפרים.

קראו עוד: כדאי שתכירו: הרמת סינוס בשיטה זעיר פולשנית

מהם היתרונות בהשתלה ממוחשבת?

ראשית, התכנון הממוחשב משפר את דיוק הזווית והמיקום בו יוחדר השתל. שנית, הוא מסייע בקיצור משמעותי של זמן ביצוע הפרוצדורה לכשליש מן הזמן שאורך הליך רגיל של השתלה. שלישית, מאחר וההשתלה הממוחשבת אינה דורשת הפשלה של החניכיים לצורך חשיפת העצם והחדרת השתל, אין צורך בתפרים בסיום הטיפול. היעדר הצורך בהפשלת החניכיים ובתפרים מסייע בצמצום תופעות הלוואי שעלולות להתפתח. 

במקרים מסוימים במעמד התקנת השתלים ניתן להתקין שיקום זמני המתוכנן גם הוא באופן וירטואלי לפני לטיפול. תקופת ההחלמה לאחר ביצוע של השתלה ממוחשבת תהיה לרוב קצרה יותר מזו הנדרשת לאחר השתלה רגילה. 

מהם החסרונות בשיטה?

למרות שהשיטה החדשנית טומנת בחובה יתרונות רבים, היא אינה חפה מחסרונות: ראשית, בהשתלה הממוחשבת משתמשים במקדחים ארוכים יותר ולכן אינה מתאימה לכל המטופלים, בייחוד לאלו בעלי פתיחת פה מוגבלת והזקוקים להשתלה באזור אחורי של הלסת . שנית, למרות שזמן ביצוע ההשתלה קצר יחסית, התכנון המקדים אורך זמן רב יותר. שלישית, במקרים מסוימים יהיה צורך בהפשלת החניכיים. לבסוף, בדומה לכל טכנולוגיה חדשה, לעיתים ישנן סטיות וחוסר דיוקים ויש צורך בעקומת לימוד מצד הרופא המטפל.הכתבה בחסות ד"ר ניצן שלזינגר מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסטתיקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניצן שלזינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתל החליק לתוך החך יוסי 13/03/2020 12:33
 • שלום רב, אימי ביצעה שתל,ותוך כדי עבודה השתל החליק לתוך הלסת ,הרופא לא הצליח להוציא אותו וצריכים לגשת לבית חולים לעשות ניתוח ,מה יעשו בבית חולים? מה התהליך שיעשו? תודה רבה מראש

 • + הוסף תגובה
כניסת שתל דנטלי לתוך הסינוס ד"ר ניצן שלזינגר 18/03/2020 16:53
 • יוסי שלום, אני מניח שהכוונה היא לשתל בלסת העליונה באזור אחורי - כך שהכוונה לשתל ש"נפל" לתוך הסינוס - במקרה ששתל נכנס לתוך הסינוס - מבצעים פתיחה של הסינוס על ידי כמו חלון בדופן של הסינוס ( בדומה להרמת סינוס פתוחה רק שבמקרה זה פותחים פתח גם ברירית של הסינוס על מנת להגיע לתוך חלל הסינוס ) ונכנסים לתוך הסינוס על מנת להוציא את השתל ש"נפל" לתוכו.. לאחר הוצאת השתל ניתן לשקול ביצוע של הרמת סינוס - כלומר במידה וניתן וצריך - לבצע מילוי של עצם או רק לסגור את ה" חלון" בדופן הסינוס - ולאפשר למקום לעבור ריפוי ובשלב מאוחר יותר לבצע שתל . בד"כ הטיפול מלווה במתן אנטיביוטיקה ומשככי כאבים. בד"כ לא משאירים שתל בתוך הסינוס כי עלול להתפתח זיהום בתוך הסינוס . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
שתל דנטלי נפל נוי 21/02/2020 11:46
 • שלום ד"ר, היום נפל לי שתל בזמן שאכלתי, לא הרגשתי כאב לפני, אחרי וגם לא תוך כדי. בעצם רק השן נפלה(לא הבורג), מכיוון שזה יום שישי אין כרגע מענה וזמינות לרופא שיניים. מה מומלץ לעשות? האם המצב יכול להחמיר? ואיך כדי לאחסן את השתל עצמו? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
מה לעשות כאשר כתר על שתל מתנתק? ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 19:27
 • נוי שלום, אני שמח שעשיתי את האבחנה בין השתל לבין הכתר המותקן עליו - שתל הינו חלופה של השורש - מעין "דיבל" טיטניוםאשר מותקן בוך העצם ואליו מחברים את הכתר ("השן"). במקרים של כתר מודבק - מבריגים מבנה אל השתל ( מעין עמוד) ואליו מדביקים את הכתר - בד"כ כתר על גבי שתל מודבק באופן זמני ולא מדביקים אותו באופן קבוע ( על מנת לאפשר גישה אל המבנים - לעיתים המבנה עלול להשתחרר וכן יש לאפשר הגעה אליו ) . כאשר מרגישים תזוזה או כאשר הכתר ממש מתנתק - יש לשמור את הכתר ורצוי להגיע למרפאת השיניים ושם ידביקו את הכתר מחדש ( עם דבק זמני ) . רצוי להגיע בהקדם ( כאשר הכתר נופל) על מנת שהחניכיים לא יסגרו את המקום שהכתר תפס בחניכיים. במידה והחניכיים הספיקו לסגור הרי שבהחזרת הכתר למקום לעיתים תהיה תחושה של לחץ או אפילו כאב . עד להגעה למרפאת השיניים רצוי לשטוף את הכתר ולשים בתוך שקית או קופסא קטנה . ( טיפ - לא לשים בנייר טישו- כי אתם עלולים לזרוק את הטישו שנראה טישו משומש) . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
המשך לשאלתי לגבי הדבקת הגשר נופית 27/01/2020 15:06
 • בתשובה לשאלתי אמרת שגשר מודבק בדבק זמני.אך לפי מה שהבנתי מהרופא שטיפל בי הדבק הוא קבוע ואם אכן ניתן להוציא את הגשר מבלי שהשתלים יפגעו.זה לא גשר מוברק. נצא מנקודת הנחה שזה הדבק החזק ביותר. אודה לתשובתך פשוט לא יכולה לסבול את הגשר.

 • + הוסף תגובה
הסרת גשר על גבי שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 01/02/2020 23:38
 • נופית שלום, כפי שציינתי בד"כ גשר על גבי שתלים מודבק עם דבק זמני על מנת יהיה אשפר להורידו במידה והברגת המבנים משתחררת. בכל מקרה במידה והגשר מודבק קבוע ולא ניתן להסירו הרי שתמיד ניתן לחתוך את הגשר ולהסירו ( ובכך להשמיד אותו) מבלי לפגוע במבנים ובשתלים אבל יהיה צורך לבצע גשר חדש ובכל מקרה להתקין גשר זמני שכן לא ניתן יהיה להשתמש בגשר שהוסר. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!