השתלת שיניים רגילה או ממוחשבת? המידע שיעזור לכם להחליט

השתלת דנטלית היא אחת מהפעולות הנפוצות ביותר בתחום רפואת השיניים. עם השנים, פותחו טכנולוגיות שונות במטרה לייעל את הפעולה ולשפר את תוצאותיה. השתלת שיניים ממוחשבת היא שיטה חדשנית המאפשרת תכנון מוקדם של מיקום השתלים הדנטליים, אשר עשוי לשפר את דיוק הפעולה:
כיצד מתבצעת, מהם היתרונות בשיטה הממוחשבת ומהם החסרונות? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותאבדן שיניים עלול להתרחש מסיבות שונות, כמו חבלה, תאונה, או הרס של השיניים בשל מחלת עששת שלא טופלה. בעבר, הטיפול בשיניים חסרות התבצע בעזרת גשר אשר מורכב ממספר כתרים המחוברים זה לזה. למרות שמדובר בפתרון קבוע ויעיל יחסית, הוא מצריך השחזה של השיניים הסמוכות – דבר אשר עלול לגרום לנזק לאבדן חיות השיניים הללו ולעיתים אף להוביל לצורך בטיפול שורש. 

השתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במקרים בהם קיים חוסר בשניים או כאשר ישנן שיניים המיועדות לעקירה. התקנת השתלים אינה תלויה בשיניים הסמוכות או מערבת פגיעה בהן. במהלך הפעולה, משתילים שתל דנטלי (בורג דמוי דיבל העשוי מטיטניום עם פני שטח מיוחדים) המשמש כתחליף לשורש השן, ובהמשך מתקינים על גבו שיקום המהווה תחליף לשן עצמה. 

השתלים הדנטליים הפכו בשנים האחרונות לאפשרות טיפולית נגישה ונפוצה במיוחד, דבר אשר הוביל למציאת דרכים שונות לייעול הליך ההשתלה. אחד מהחידושים האחרונים בתחום הוא תכנון ההשתלה בצורה ממוחשבת.


כיצד מתבצעת השתלת שיניים בשיטה הרגילה?

בצורה הרגילה, תכנון ההשתלה מתבסס על בדיקתCT  מקדימה. בדיקת ההדמיה נועדה כדי לבחון האם קיים נפח עצם מספק לשם ביצוע ההשתלה והיא מהווה כלי עזר המסייע לרופא המטפל בבחירת השתל המתאים באורכו ובקוטרו וכן מאפשרת זיהוי איברים אנטומיים, כגון הסינוס בלסת העליונה והעצב של הלסת התחתונה . למרות שתכנון מיקום החדרת השתלים נקבע מראש על פי צילומי ה-CT, לא ניתן לדעת בוודאות מה יהיה מיקומם המדויק. 

במהלך הפעולה, מבצע רופא השיניים חתך באזור ההשתלה, מפשיל את החניכיים וחושף את עצם הלסת. לאחר מכן, מכין הוא את הקדח במיקום מקורב לזה שתוכנן ומתקין את השתל הדנטלי. בסיום הפעולה הרופא תופר את החניכיים מעל השתל או מסביב לכיפת הריפוי, ומבצע הרופא צילום רנטגן או צילום פנורמי כדי לוודא שהשתלים הוחדרו במיקום המתאים. לאחר התקנת השתלים נדרשת תקופת החלמה של מספר חודשים. במהלכה, מתרחש תהליך ביולוגי אשר במהלכו העצם גדלה על פני שטח השתל וכך השתל נקלט ויכול לשמש כבסיס לכתר . 


קראו עוד: כל מה שחשוב לדעת על שתלים קצרים 

מהם החסרונות בשיטת התכנון הרגילה?

כאמור, בשיטה הרגילה המיקום הסופי של התקנת השתלים נקבע במהלך הפעולה – דבר שעלול לפגום בדיוקה. בנוסף, תכנון מיקום השתלים במהלך הטיפול יאריך לרוב את משך הטיפול.  מעבר לכך, שיטת התכנון הרגילה דורשת כמעט תמיד פעולה כירורגית נרחבת יותר הכוללת חיתוך והפשלה של החניכיים ולאחר ההשתלה תפירה שלהם. 


מהי השתלת שיניים הממוחשבת?

כיום, ברפואה ככלל ובתחום רפואת השיניים בפרט, עולה הנטייה לביצוע של פעולות כירורגיות זעיר פולשניות, אשר עשויות להקטין את תופעות הלוואי אשר מתפתחות לאחר הטיפול. הפעולה הזעיר פולשנית יכולה לקצר את משך הטיפול, להפחית את הסיכון לזיהומים, לקצר את זמן ההחלמה ולהפחית את הכאבים, שטפי הדם והנפיחויות, אשר מתפתחים לאחר הטיפול. השתלה ממוחשבת היא שיטה חדשנית, אשר מתבצעת לרוב בגישה זעיר פולשנית וכוללת תכנון מוקדם של מיקום התקנת השתלים. 


מהו מהלך הפעולה?

בדומה להשתלה הרגילה, לשם ביצוע השתלה ממוחשבת יש צורך בבדיקת CT מקדימה לבחינת נפח העצם. מן הסריקה הזו המחשב "בונה" מודל תלת ממדי של לסת  המטופל , המכיל את מודל השיניים ושאר הפרטים האנטומיים. לאחר בחינת נפח העצם הקיימת ממקם הרופא המטפל באופן מיטבי את השתלים ,בהתייחס לאורך ורוחב העצם הקיימת  במודל הווירטואלי. התכנון הווירטואלי יעיל  עוד יותר  במקרים שבהם יש צורך בהטיית השתלים בזווית מסוימת (כמו בשיטת  ALL ON 4-6), במקרים בהם רוצים להימנע מביצוע של הרמת סינוס.

לאחר קביעת מיקום השתלים במודל, מיצרים סד כירורגי ממוחשב בהדפסה תלת ממדית.  הסד הוא מעין התקן פלסטיק שקוף בעל פתחים עגולים דמויי שרוולים, אשר מובילים את המקדחים למיקום הנכון ולעומק הנכון בעצם. ביום ההשתלה, לאחר ביצוע של הרדמה מקומית, מקבע הרופא המטפל את הסד לאזור הטיפול בצורה מדויקת, ודרכו מחדיר את השתלים. על כן במקרים רבים אין צורך בחיתוך ובהפשלת החניכיים וכתוצאה מכך גם בתפרים.

קראו עוד: כדאי שתכירו: הרמת סינוס בשיטה זעיר פולשנית

מהם היתרונות בהשתלה ממוחשבת?

ראשית, התכנון הממוחשב משפר את דיוק הזווית והמיקום בו יוחדר השתל. שנית, הוא מסייע בקיצור משמעותי של זמן ביצוע הפרוצדורה לכשליש מן הזמן שאורך הליך רגיל של השתלה. שלישית, מאחר וההשתלה הממוחשבת אינה דורשת הפשלה של החניכיים לצורך חשיפת העצם והחדרת השתל, אין צורך בתפרים בסיום הטיפול. היעדר הצורך בהפשלת החניכיים ובתפרים מסייע בצמצום תופעות הלוואי שעלולות להתפתח. 

במקרים מסוימים במעמד התקנת השתלים ניתן להתקין שיקום זמני המתוכנן גם הוא באופן וירטואלי לפני לטיפול. תקופת ההחלמה לאחר ביצוע של השתלה ממוחשבת תהיה לרוב קצרה יותר מזו הנדרשת לאחר השתלה רגילה. 

מהם החסרונות בשיטה?

למרות שהשיטה החדשנית טומנת בחובה יתרונות רבים, היא אינה חפה מחסרונות: ראשית, בהשתלה הממוחשבת משתמשים במקדחים ארוכים יותר ולכן אינה מתאימה לכל המטופלים, בייחוד לאלו בעלי פתיחת פה מוגבלת והזקוקים להשתלה באזור אחורי של הלסת . שנית, למרות שזמן ביצוע ההשתלה קצר יחסית, התכנון המקדים אורך זמן רב יותר. שלישית, במקרים מסוימים יהיה צורך בהפשלת החניכיים. לבסוף, בדומה לכל טכנולוגיה חדשה, לעיתים ישנן סטיות וחוסר דיוקים ויש צורך בעקומת לימוד מצד הרופא המטפל.הכתבה בחסות ד"ר ניצן שלזינגר מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסטתיקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניצן שלזינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שימור רכס לאחר עקירה ירון 15/09/2020 11:21
 • בן 38, הייתי עם חוסר של שן 35 במשך 12 שנה. לפני כחודש נאלצתי לעקור את שיניים 36-37 ואני מתכנן לעשות 3 שתלים בעוד מספר חודשים עבור שיניים 35-37 עקרתי את השיניים אצל פריודונט והוא אמר שאין טעם לעשות שימור רכס מכיוון שגם ככה עוד מספר חודשים בזמן השתלת השתלים נעשה גם אוגמנטציה. הלכתי לפני כשבועיים לפריודונט נוסף כדי לשמוע חוות דעת נוספת והוא אמר שזאת הייתה טעות לא לעשות שימור רכס לאחר העקירה. האם בכל מצב היה צריך לעשות שימור רכס? מה החסרונות העתידיים הצפויים לי בעקבות זה שלא נעשה שימור רכס?

 • + הוסף תגובה
שימור רכס לאחר עקירה ד"ר ניצן שלזינגר 18/09/2020 17:48
 • ירון שלום, שימור רכס הינה פרוצידורה בה מיידית לאחר העקירה של השן מחדירים גרגירי עצם או קולגן למכתשית ( אותו "חור" שנשאר בעצם לאחר העקירה) על מנת שנפח העצם ישמר. בעקרון לאחר עקירה של שן - העצם מאבדת במהירות מנפחה במהלך 3-6 חודשים הראשונים ועל מנת לשמר את נפח העצם מבצעים שימור של הרכס. עלי לציין כי במידה וכל קירות העצם שלמים החשיבות של שימור העצם קטנה יותר, אולם במידה וחסר קיר אחד או יותר יש חשיבות גדולה לשימור של הרכס אחרת לאחר כ 3 חודשים הנפח יקטן ויתכן ויהיה צורך בבנית עצם( אוגמנטציה ).. נכון שבמקרה שלך סביר שבאזור שן 35 יהיה צורך לבצע בנית עצם ( אם כי לא בטוח ) כי היא נעקרה לפני הרבה זמן , אולם גם במקרה הזה עדיף לשמר את הרכס הקיים של 36 37 ולא לבצע בניה גדולה של עצם.. ככל שבנית העצם ( האוגמנטציה) גדולה יותר כך יש להמתין זמן רב יותר וכן מתקבלת עצם פחות טובה מעצם עצמית.. בכל מקרה שיהיה בהצלחה :-) שנה טובה וחג שמח

 • + הוסף תגובה
פליפר שן קידמית בנצי 02/09/2020 11:10
 • ד"ר ניצן שלום ביצעתי לפני כשבוע עקירה ושתל בשן 21 והורכב לי פליפר נאמר לי שעליי להיות עם הפליפר 6 חודשים עד השלמת השן הקבועה שאלתי איזה סוג מזון מותר לאכול ואיזה אסור וכמובן אני לא נוגס עם השניים הקדמיות איזה שתיה אסורה האם לדוגמה קולה או קפה מותרים וגם בזמן שאני אוכל התחושה לא טובה האם זה זמן עד שהתרגל

 • + הוסף תגובה
תותבת חלקית להשלמת שן - פליפר ד"ר ניצן שלזינגר 05/09/2020 22:04
 • בנצי שלום, בעקרון לאחר ביצוע השתל יש להמנע ממזון קשה וחם במשך 24 שעות. לאחר מכן , מאחר והותקן פליפר להשלמת השן , אני יכול להניח כי השתל מצוי מתחת לחניכיים ולכן אין מגבלות ללעיסה - אם זאת יש חוסר נוחות מסויים עם הפליפר ועדיף שלא לנגוס איתו. הלפיפר בהיותו תותבת נשלפת - הרי שהוא זז במהלך הלעיסה עליו וכלן קיימת חוסר נוחות מסויימת. אין מניעה לשתות קפה וקולה ( אם כי עדיף באופן עקרוני שלא לשתות קולה ) . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
עקירת שן רון 29/08/2020 21:14
 • לאחר עקירה והשתלת עצם BIOOSS נאמר לי לא לירוק ולא לעשות שטיפות פה ביומיים הראשונים אבל עדיף שבוע כדי למנוע מהעצם לצאת ממקומה. אני חושש לזיהום באזור העקירה. לוקח מוקסיפן אנטיביוטיקה למניעה. מה המלצתך במקרה כזה? האם ייתכן שהעצם לא תקלט ? איך זה יבוא לידי ביטוי ? מה הסיבות ?

 • + הוסף תגובה
השתלת עצם - הוראות ד"ר ניצן שלזינגר 29/08/2020 21:41
 • רון שלום, בנוסף להוראות הנ"ל- , אני ממליץ למרוח על המקום קורסודיל ג'ל כ 6-7 פעמים ביום ( לאחר האוכל) או לבצע שטיפה עם קורסודיל או תארודנט - 6-7 פעמים מבלי לנפח את הפנים ( על מנת שלא למתוח את התפרים). במידה והעצם לא תיקלט - תהיה במקום דלקת או שהחניכיים לא יסגרו ותרגיש גרגירים שיוצאים החוצה . במידה וזה המצב -אני ממלץ לחזור לרופא המטפל. הסיבות לכך להיות רבות- מתח על הרקמה , עישון, הגיינה לקויה , אין כיסוי מספיק של הרקמה ועוד... מאחל החלמה מהירה הצלחה ובריאות :-)

 • + הוסף תגובה
עקירת שן - הכנה לשתל רון 29/08/2020 22:06
 • תודה על תשובתך המהירה, אחרי כמה זמן מהעקירה ולמשך כמה זמן אתה ממליץ על שטיפות פה ? במידה והעצם לא נקלטת יש אפשרות לחזור על פעולה זו? האם ממברנה הייתה משפרת את התוצאות ? לא ברור לי מדוע לא שמו לי ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!