קנאביס רפואי לחולי סרטן: בישראל מעודדים, המחקרים בעולם סותרים

למרות שמשרד הבריאות בישראל מאשר שימוש בקנאביס רפואי לחולי סרטן כבר מ-2007, הספרות הרפואית ספקנית מאוד בנוגע ליעילות הטיפול להקלה על תסמיני המחלה. אספנו עבורכם כמה מהמחקרים החשובים בעולם בנושא - לרבות מעקב אחר כ-3,000 מטופלים בישראל
כתבה פרסומית כתבת חסותעל אף שהשימוש בקנאביס רפואי בקרב חולי סרטן הוא נפוץ ביותר ונהוג בישראל כבר החל מ-2007 , הקהילה הרפואית עדיין מתלבטת בנוגע ליעילות של קנאביס רפואי להקלה על תסמיני המחלה - במיוחד בהשוואה לטיפולים תרופתיים אחרים.


מטופלת חולת סרטן מתייעצת עם הרופא לגבי קנאביס רפואיהקלות במתן רישיון לחולי סרטן בישראל

חשוב להדגיש שקנאביס רפואי, גם על פי הדיווחים האופטימיים ביותר, אינו משמש כטיפול למחלה עצמה והוא אינו מחליף טיפולים רפואיים עבורה. ומה בכל זאת תפקידו?

קנאביס רפואי עשוי לתרום לחולי סרטן בשני אספקטים: 

א. הקלה כאבים שנגרמים עקב המחלה עצמה או הטיפול בה. 

ב. הקלה על תופעות לוואי הנובעות מטיפול נוגד סרטן (כימותרפיה, אימונותרפיה או הקרנות) כמו חוסר תיאבון, בחילות והקאות.

'נוהל 106' של משרד הבריאות קובע מי זכאי לקבל רישיון לקנאביס רפואי. לרוב, השימוש מאושר במהלך הטיפול וכחצי שנה אחריו, ובניגוד למטופלים רבים אחרים בקנאביס רפואי, חולי סרטן יכולים לקבל רישיון ישיר מהמחלקה האונקולוגית שבה הם מטופלים, בלי לעבור בעצמם המערכת המרכזית של היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות. 

בין המחלקות האונקולוגיות שמאפשרות קבלת רישיון קנאביס רפואי באופן ישיר ניתן למנות את המרכז הרפואי לגליל (נהריה), המרכז הרפואי זיו (צפת), המרכז הרפואי רמב"ם (חיפה), המרכז הרפואי רבין (בילינסון פתח תקווה), מרכז הרפואי איכילוב (תל-אביב), המרכז הרפואי שיבא (תל השומר) והמרכז הרפואי הדסה (ירושלים) . 


קראו עוד: קנאביס רפואי במדינת ישראל: כל מה שחשוב לדעת 

סוף שנת 2019: למרות ההקלות בישראל, בעולם עדיין סקפטיים

בזמן שבישראל מקלים על חולי סרטן במתן רישיון לשימוש בקנאביס רפואי, מאמרים שסקרו את הספרות הרפואית המקצועית לא הצליחו להדגים תוצאות חיוביות עקביות של השימוש בקנאביס רפואי בקרב חולי סרטן. 

לאחרונה פורסם בכתב העת הגרמני לרפואת כאב Der Schmerz, מחקר מסוג מטה-אנליזה, שסקר 5 מחקרים מבוקרים שבדקו את היעילות של קנאביס או של תרופות שהכילו קנבואידים. סוג מחקר זה נחשב חזק במיוחד והוא כלל גם מחקרי פלצבו (כך שהמטופלים לא ידעו אם הם מטופלים בקנאביס רפואי או בחומר דמוי קנאביס). 

במחקר זה נמצא שמטופלי סרטן שטופלו בתכשירים קנבואידים לא דיווחו על שיפור מובהק סטטיסטית בכאב, בבעיות שינה או במינון תרופות אופיואידיות לעומת מטופלים שטופלו בפלצבו. 


זיכוך של קנאביס רפואי במעבדה לשם טיפולי בסרטןעמדת הארגונים ברחבי העולם אינה חד משמעית

העדויות המדעיות הסותרות המתקבלות ממדינות שונות מקשות על ארגוני חולים וגופים מקצועיים להגיע למסקנות והמלצות חותכות בנוגע לשימוש בקנאביס רפואי במטופלי סרטן. כך למשל, 'העמותה למלחמה בסרטן' האמריקנית מצהירה שהיא לא קובעת את עמדתה בנוגע לקנאביס רפואי באופן מכוון .

גם המכון הממשלתי האמריקני לסרטן (National Cancer Institute) אינו קובע באופן חד-משמעי שקנאביס רפואי עדיף על טיפולים אחרים לתופעות הלוואי של המחלה או הטיפולים, למרות שהוא מכיר במספר רב של מחקרים שמצאו תוצאות חיוביות. 

מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA), שמשמש כסמכות עולמית לאישור של טיפולים רפואיים, אינו מאשר גם הוא את הטיפול בקנאביס רפואי עבור תופעות הלוואי של הטיפול בסרטן. עם זאת, המנהל אישר 2 תרופות שמכילות THC ו-CBD, חומרים פעילים המצויים בקנאביס רפואי, לטיפול בבחילות בחולי סרטן שלא הגיבו לטיפולים קודמים . 

קנאביס רפואי ותופעות לוואי בישראל: הרוב דיווחו על שיפור 

אחד המחקרים הגדולים בעולם שבחן את שביעות הרצון מהטיפול בקנאביס רפואי בעולם בוצע אצלנו בישראל ופורסם בשנת 2018 בכתב העת European Journal of Internal Medicine על ידי חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון, האוניברסיטה העברית בירושלים וחברת 'תיקון עולם'. 

המחקר כלל 2970 חולי סרטן שטופלו בקנאביס רפואי בתקופה שלפני הרפורמה, בשנים 2015-2017. החוקרים עקבו אחרי המטופלים בין חודש לשנתיים ומצאו שמתוך הנבדקים כ-20% הפסיקו את הטיפול בקנאביס רפואי תוך פחות מחצי שנה. מתוך מי שהמשיכו בטיפול 96% דיווחו על שיפור במצב שבגינו הם פנו לטיפול, כ-3.7% דיווחו שלא חשו שינוי ורק 0.3% דיווחו על הידרדרות. 

התסמינים ששופרו במידה הרבה ביותר היו בחילות והקאות (91%), בעיות שינה (87.5%), חוסר מנוחה (87.5%), חרדה ודיכאון (84%), גרד (82%) וכאבי ראש (81%).

32% מהחולים דיווחו שהם הפחיתו את צריכת התרופות האחרות שלהם במקביל לטיפול. כך למשל, 36% מהמטופלים שנטלו משככי כאבים אופיאטיים דיווחו שהם הפסיקו ליטול אותם, 10% נוספים הפחיתו את מינון תרופות אלה. 

על אף שמדובר במחקר גדול יחסית חשוב לציין שיש לו מגבלות: מדובר במחקר תצפיתי שלא כלל קבוצת בקרה; רבות מהתוצאות דווחו על ידי החולים עצמם, ולא נמדדו באופן אובייקטיבי; וחלק גדול מהשיפור ניתן לייחס גם לטיפולים אחרים שניתנו במקביל לטיפול בקנאביס הרפואי. כמו כן, חשוב לציין שחברת קנאביס רפואי תמכה במחקר ומימנה משכורות של מספר חוקרים. פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כיח דמי צרבות יעח 05/08/2020 05:36
  • אני מזה הרבה זמן סובלת מצרבות קשטת שיפות באזור הגב חומציות בפה ודימום בבוקר שאני כמה כיח דמי אדמח לדעת מה לעשות בדיקת הגסטרו תקינה חמעט חיידק אליקובקטר...אשמח לכיון

  • + הוסף תגובה
חוסר תחושה סיון 29/07/2020 16:16
  • ד"ר אגבאריה צהריים טובים, אבא מתלונן שהוא לפעמים לא מרגיש את האצבעות בכפות רגליים. האם חלילה זה יכול להיות משהו? מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 29/07/2020 20:07
  • נראה לי יותר נוירופתחה פרפרית מהכדורים. לא צריך כעת שום דבר

  • + הוסף תגובה
תגובה סיון 30/07/2020 21:28
  • לקחתי את אבא לרופאת משפחה אמרה שיש לו בצקת היא לקחה מחט ונגעה לו בכפות רגליים אמרה שיש הרגשה. רצתה להחליף לו את הכדורים שלוקח שנים ללחץ דם. האם כדאי? האם נכון?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 30/07/2020 23:00
תודה רבה ד"ר. סיון 31/07/2020 18:33
יעוץ אסנת 29/07/2020 15:33
תשוב ד"ר עבד אגבאריה 29/07/2020 15:42
  • לצערי בתקופה זו לא מקבל פרטי אפשר לראות אתכם דרך בני ציון או למבוטחי כללית במגדלי נצרת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!