רפואה 2019: הממצאים הבולטים של השנה

האם לחץ דם גבוה הוא לא תמיד אויב? איזו תרופה עלולה להעלות את הסיכון לדמנציה? האם אוכל מעובד בעל ערך קלורי זהה לאוכל לא מעובד עדיין יותר משמין? עוד שנה עמוסה עברה על מדענים מתחום הרפואה. לפניכם סקירה קצרה של כמה מן הממצאים הבולטים ביותר לשנת 2019
כתבה פרסומית כתבת חסותמה קרה בתחום המחקר הרפואי בעולם בשנת 2019? לפניכם כמה מתחומי המחקר הבולטים ביותר של השנה, וסקירה קצרה של הממצאים הראויים ביותר לציון. 


אילוסטרציה: עולם הרפואה בשנת 2020תרופות – חברות או אויבות?

התרופות שאנו צורכים אמורות לעזור לנו להילחם במחלות, להקל על תסמינים ולשפר את רווחת חיינו ובריאותנו. אך האם בנות ברית אלו עלולות לעיתים להפוך גם לאויבות?

מרבית התרופות גורמות לתופעות לוואי, אך כעת יותר ויותר מחקרים מצביעים גם על קשר בין תרופות נפוצות וסיכון גבוה להתפתחותם של מצבים בריאותיים שונים.

במרץ השנה, חוקרים הקשורים למועצה האירופאית European Resuscitation Council, מצאו כי תרופות מרשם לטיפול ביתר לחץ דם ובתעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) עלולות להעלות את הסיכון לדום לב: החוקרים, שבחנו כ-60,000 משתתפים שצרכו תרופה לטיפול בבעיות קרדיווסקולריות, היו בעלי סיכון מוגבר לדום לב פתאומי.

מחקר נוסף שהתפרסם ביוני השנה בכתב העת JAMA מצא כי תרופות אנטיכולינרגיות, אשר מווסתות התכווצויות והרפיות של השרירים ונועדו בין היתר לטיפול בפרקינסון, בעיות בשלפוחית השתן ובעיות במערכת העיכול, עלולות להעלות את הסיכון לפתח דמנציה: החוקרים בחנו נתונים של כרבע מיליון איש ומצאו כי אנשים בני 55 ומעלה שהשתמשו באופן תדיר בתרופות אנטיכולינרגיות היו בעלי 50% סיכון גבוה יותר לפתח דמנציה, זאת בהשוואה לאלו שלא צרכו תרופות אלו.


לחץ דם גבוה – לא תמיד אויב 

מחקרים רבים התמקדו השנה בבריאות קרדיווסקולרית, כך למשל מחקר שפורסם ביולי בכתב העת New England Journal of Medicine, שבחן למעלה ממיליון איש ומצא כי שני המדדים של לחץ הדם חשובים כדי לנבא את בריאות הלב של אדם.

כיום, כאשר מודדים לחץ דם, עלייה בלחץ הסיסטולי נחשבת כגורם סיכון למחלות קרדיווסקולריות. עם זאת, המחקר החדש טוען כי עליות בלחץ הדם, הן הסיסטולי והן הדיאסטולי, שתיהן מהוות אינדיקציה לבעיות קרדיווסקולריות.

זאת ועוד, מחקר קטן יותר של כ-1600 משתתפים, שגם נעשה השנה והופיע במרץ בכתב העת European Heart Journal, הדגיש כי לחץ דם גבוה אינו בהכרח משקף מצב דומה אצל כולם, וזאת למרות שכיום מתייחסים אליו כמעט תמיד כאל דבר שלילי: במחקר זה הגיל הממוצע של המשתתפים היה 81 והחוקרים מצאו כי בקרב אנשים מבוגרים יותר עם לחץ דם סיסטולי נמוך יותר היו בעלי סיכון הגבוה ב-40% לתמותה, בהשוואה לאנשים עם לחץ דם גבוה.

ומה לגבי גורמים אחרים המשפיעים על בריאות הלב? מחקר שפורסם השנה באוגוסט בכתב העת Journal of the American Heart Association הראה כי אנשים שהקפידו לשמור על תזונה על בסיס צמחי היו בעלי 32% פחות סיכון לתמותה ממחלות קרדיווסקולריות, וסיכון נמוך ב-25% לתמותה מכל סיבה שהיא.

מחקר נוסף בהקשר זה, אשר פורסם בכתב העת Nutrients באפריל השנה, מזהיר כי אנשים שדבקים בתזונה קטוגנית (תזונה עשירה בשומנים ודלה בפחמימות) ומדי פעם לוקחים "יום חופש" מתזונה זו, עלולים לפגוע בכלי הדם בגוף. המחקר מצא ביו-מרקרים בדם של משתתפי המחקר, אשר עלולים להעיד על פגיעה בדפנות כלי הדם כתוצאה מהעלייה הפתאומית בגלוקוז בדם.

קראו עוד: האם חשיפה לאור כחול עשויה למתן יתר לחץ דם?

התזונה שלנו – הבריאות שלנו

בשנת 2019, הבחירות התזונתיות והשפעתן על הבריאות שלנו עדיין נשארו פופולריות כמושא למחקר. השנה, המחקרים התמקדו בעיקר בבחירות התזונתיות והשפעתן על הרווחה שלנו.

מחקר חשוב בנושא, שפורסם השנה במאי בכתב העת Nature Metabolism, הראה כי שייקים של חלבונים, הפופולאריים מאוד בקרב ספורטאים שרוצים לבנות מסת שריר גדולה יותר, עלולים להזיק לבריאות. מן המחקר עולה כי אבקות חלבונים אלו מכילות בעיקר חלבון מי גבינה, שיש בהן רמות גבוהות של חומצות אמינו, החיוניות לגוף. עם זאת, בניסוי שנעשה על עכברים נמצא כי רמות גבוהות של חומצות אלו הובילו לירידה ברמות הסרוטונין במוח, מה שהוביל את העכברים בסופו דבר לסבול מהשמנת יתר ולהיות עם תוחלת חיים קצרה יותר.

ומה לגבי תזונה עשירה בסיבים תזונתיים – האם גם היא עלולה להזיק לנו? כנראה שלא, כך לפחות על פי מחקר שפורסם בתחילת 2019 בכתב העת The Lancet על ידי הארגון העולמי לבריאות (WHO). החוקרים ערכו אנליזה ל-185 מחקרי תצפית ול-58 ניסויים קליניים שנערכו ב-40 שנה האחרונות, ומצאו שכדי להפחית את הסיכון לתמותה ואת השכיחות למחלות לב כלילי, שבץ, סוכרת מסוג 2 וסרטן המעי, אדם צריך לצרוך 25-29 גרם סיבים תזונתיים ביום. 

קראו עוד: חושבים שאתם מכירים את המזון שאתם צורכים? בחנו את עצמכם 

לצד זה, ניסוי קטן שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Cell Metabolism במאי השנה, הראה כי שמזון מעובד עלול להוביל לעלייה מהירה במשקל: משתתפים במחקר צרכו אוכל לא מעובד ואוכל מעובד בעלי ערך קלורי זהה. אלו שצרכו את המזון המעובד עלו מהר יותר במשקל מאשר אלו שאכלו אוכל לא מעובד.

עוד ניסוי שנעשה בתחילת השנה ופורסם בכתב העת Scientific Reports מצא שאומולסיפיר, מתחלב הנפוץ במוצרי מזון רבים כגון מיונז וחמאה, עלול להשפיע על חיידקי המעי שלנו ולהוביל לדלקת מערכתית. יתרה מזאת, השפעה זו על המעיים עלולה להשפיע גם על תהליכים במוח ולהעלות את רמות החרדה.

לסיכום, עולם הרפואה ממשיך לחקור ולגלות ממצאים מרעישים, אך לא כולם חד משמעיים והדרך להסקת מסקנות חד משמעיות עדיין ארוכה. עם זאת, ברור לחלוטין שהמטרה המשותפת של כולם היא אחת – לשפר את הבריאות של כולנו.פורומים מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Rbbb Moria 09/12/2019 18:27
 • אובחן rbbb בבדיקת אקג הולטר ואקו לב תקין גיל 28 יש ממה לחשוש והאם אפשר לטפל ?

 • + הוסף תגובה
RBB טלי 10/12/2019 07:04
 • כעיקרון ממצא של RBB באקג ללא תסמינים , ממצאים אחרים באקג ולב תקין במבנה ותפקוד הינו ממצא לא נדיר שלא קשור בהכרח בבעיה לבבית

 • + הוסף תגובה
Rbbb Moria 10/12/2019 10:23
 • תסמינים ? ישלי דקירות בחזה הבנתי שאין לזה משמעות מבחינה קלינית .. במידה וזה היה קיים מאז ומתמיד אבל כשזה משהו שקרה זה כן מעורר חשש זה הסיבה שאני לחוץ מהנושא יש את סנדרום ברגודה אני באמת מנסה להבין למה לא מטפלים בבעיה ?

 • + הוסף תגובה
שנית טלי 10/12/2019 10:26
 • לעניני כאב בחזה ברוגדה וכו - ממליצה על יעוץ רשמי מול קרידוג /ית

 • + הוסף תגובה
תודה על המענה Moria 10/12/2019 10:32
 • קיים טיפול לrbbb ?? הפסקה מעישון תזונה או צינתור ?

 • + הוסף תגובה
טלי טלי 10/12/2019 10:47
Rbb Moria 14/01/2020 14:55
 • פונה שוב לגבי rbb לאחרונה יחד סחרחורות חולשה והרגשה של עומד ליפול לפעמים זה קורה בישיבה ובמנוחה מרגיש מעולה הדופק שלי בדרך כלל 72-68 במנוחה אתמול בדקתי והיה בין 60 ל52 זה משהו נורמאלי ?

 • + הוסף תגובה
Rbb טלי 14/01/2020 17:05
 • זב לא קשור לrbb- לא ניתן להעריך וירטואלית אם יש בעיה ( הדופק כשלעצמו לא) נא לגשת לרופא/ה המטפלים

 • + הוסף תגובה
בדיקת אקו לב אבי 13/01/2020 12:41
 • שלום, בן 40 עשיתי בדיקת אקו לב בעקבות כאב באזור החזה וצילום חזה שיצא תקין ובדיקת אקג תקינה. בגדול, משקל גוף תקין,מתאמן לפחות 3 פעימים בשבוע. להלן התוצאה של אקו לב: מסתם מיטרלי : תקין מסתם אאורטלי: תקין מסתם טריקוספילי: אי ספיקה מינימלית מסתם פולמונרי: תקין עוד נכתב: normal left ventricular size and systolic function normal right ventricular size and systolic function normal ivc size and collapse האם יש ממצא מדאיג בבדיקה?, אודה לעזרתך

 • + הוסף תגובה
אקו טלי 13/01/2020 13:12
הסננה שומנית בחדרי הלב Carsh 12/01/2020 20:09
 • ד"ר שלום בבדיקת CT נמצא הסננה שומנית בחדרי הלב. מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
שומן פרי קרדיאלי טלי 12/01/2020 21:32
 • בדכ נמצא בקשר לשומן ברקמת הכבד ולהשמעה / סוכרת ותסמונת מטבולית - קשור בסיכון לתחלואה לבבית ( לא גורם למחלה אלא סמן )

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!