שתלים דנטליים: איך נבחרת שיטת הטיפול?

מהו שתל דנטלי, אילו שיטות קיימות לביצוע הפעולה, כיצד ניתן להימנע מסיבוכים ומה חשוב לדעת רגע לפני הטיפול? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותשתלים דנטליים הפכו בשנים האחרונות לאחד מהפתרונות הנפוצים ביותר במצבים של מחסור בשיניים או כאשר ישנן שיניים המיועדות לעקירה. 

השתל הדנטלי הוא מעין בורג בעל צורה גלילית המוחדר לעצם הלסת. הוא מהווה תחליף לשורש השן ועל בסיסו נבנים שחזורי השיניים. באמצעות השתלים ניתן לשקם שן אחת, מספר שיניים ואף לסת מלאה. השתלים מיוצרים לרוב מטיטניום ועוברים בקרת איכות קפדנית. הכנה מתאימה של אזור העקירה לקליטת השתל חיונית לצורך חיבור האחרון לעצם הלסת ולהצלחת פעולת ההשתלה והשיקום.


   

מהן השיטות השונות לביצוע השתלה דנטלית?

השיטה המסורתית לביצוע ההשתלה כוללת עקירה של השיניים והכנת האזור לקליטת השתל, החדרת השתל אל עצם הלסת ולאחר מכן תקופת המתנה של כשישה חודשים. במהלך תקופה זו, השתל נקלט בעצם ויציבותו מובטחת. בתום תקופת ההמתנה חושף הרופא המטפל את השתל ועל גבו מציב מבנה וכתר. 

אחת השיטות הנפוצות כיום לביצוע השתלת שיניים מכונה העמסה מידית וכוללת עקירה של השן ההרוסה, הצבת שתל ועליו מבנה וכתר זמניים בפעולה אחת, ללא כל תקופת המתנה עד לקליטת השתל בעצם הלסת. שיטה זו מאפשרת לספק למטופל פתרון אסתטי ופונקציונלי זמני, עד להצבת השיקום הקבוע.


דגם של שתלים דנטלייםמהם הפרמטרים לבחירת השיטה המתאימה להשתלה?

במקרים בהם מכתשית השן באזור בו יש להתקין את השתל אינה מוגלתית, ניתן לבצע את התקנת השתל במעמד ביצוע העקירה. עם זאת, אם האזור מוגלתי יש להמתין כשלושה חודשים עד להחלמה מלאה של האזור והצבת השתלים. 

העמסה מידית ניתנת לביצוע בתנאי שגובה העצם הטבעית עולה על 8 מ"מ. אם יש צורך בהוספת תחליף עצם ממקור חיצוני, לא מומלץ להתקין שיקום זמני במעמד התקנת השתלים. במקרים בהם יש צורך בשיקום של לסת שלמה, ניתן כיום לבצע מספר רב של שתלים (6-10) ועל גביהם לבצע גם שיקום זמני. כך יכול המטופל ליהנות מפתרון קבוע ולא מתותבות, כפי שהיה נהוג בעבר.


מהן תופעות הלוואי אשר יכולות להתפתח לאחר התקנת השתלים?

לאחר ההשתלה יכולים להתפתח כאבים אזוריים, שטפי דם ונפיחות מקומית. ברוב המקרים תופעות אלו יחלפו לאחר מספר ימים. בדומה לכל פעולה כירורגית גם השתלת שיניים כרוכה בסיבוכים כללים וייחודיים לפעולה זו. הסיבוכים הכלליים כוללים זיהום בפצע הניתוח שלרוב יטופל באופן מקומי. במקרים נדירים הזיהום יצריך פתיחה מחדש של החניכיים, הסרה של השתל וניקוי האזור מהחיידקים. בנוסף, עלול להתפתח גם דימום כתוצאה מפגיעה ברקמה. אם הופיעו כאבים עזים או דימום, יש לפנות מידית לרופא המטפל.

הסיכונים הייחודיים לפעולת ההשתלה כוללים פגיעה עצבית אשר גורמת לתחושת נימול בשפה,  פגיעה בסינוס כתוצאה מחדירת השתל לחלל הסינוס, או דחייה של השתל המובילה לצורך בהסרתו. פנייה לרופא שיניים בעל ניסיון רב בביצוע השתלות דנטליות תסייע במזעור הסיכוי להתפתחות הסיבוכים הנ"ל ובפעולה בטוחה.


מה חשוב לדעת כדי לאפשר השתלת שיניים מוצלחת?

טרם לביצוע ההשתלה חשוב לבצע בירור מקיף של ההיסטוריה הרפואית של המטופל. בקרב מטופלים הסובלים מאוסטאופורוזיס קשה או מסוכרת שאינה מאוזנת , סיכויי כישלון השתל גדולים יותר ועל כן הפעולה אינה מומלצת ויש לפנות לרופא אנדוקרינולוג טרם לביצוע ההשתלה.

מעבר לכך, טרם לביצוע השתלת שיניים חשוב לבצע בדיקת CT  ולבחון את גובה העצם הטבעית ואת שטח הפנים שלה. ככל שגובה ורוחב העצם גדולים יותר, כך עולה בהתאמה גם הסיכוי לקליטת השתלים ולהצלחת הפעולה. תכנון נכון של אסטרטגיית הטיפול יסייע גם הוא במידה רבה בחלוקת עומסים נכונה על גבי השתלים ובהצלחת הפעולה. הכתבה בחסות ד"ר חיים ריידר, רופא שיניים העוסק בעיקר בהשתלות שיניים ושיקומים מורכבים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר חיים ריידר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתל בפה צד שמאל ליאן 28/12/2019 07:00
 • דר שלום ותודה מראש, לפני 10 שנים עברתי 7 שתלים למעלה -6 למטה. שתל אחד למעלה בצד ימין התנדנד והרופאה הוציאה אותו. שלשום כירורג שמגיע אליה ביצע שתל באותו מקום שהוצא השתל או ליד היכן שהיה השתל (לא יודעת בוודאות). שאלתי אותו אם זה פגע או נכנס לסינוס וענה לי כי זה היה קרוב מילימטר לסינוס נגע בסינוס ואז היטה אותו ימינה. שזה קרוב ממש. לא מבינה בזה, השאלה שלי אם חלילה זה נגע בסינוס או עשה חור עם המקדחה בתוך הסינוס, האם יכול לקרות לי נזק בנשימה או הנחיר בצד שמאל שנעשה השתל יהיה סתום לנשימה, אני יומיים אחרי השתל עדין כואב קצת המקום ומרגישה קשה לנשום בנחיר השמאלי. זה יעבור!? חלילה וחס ונעשה נזק יכול לקרות? תודה רבההה על תשובתך. ליאן.

 • + הוסף תגובה
שכחתי להוסיף עוד משהו ברשותך ליאן 28/12/2019 18:37
 • לפי דברי הרופא היה קרוב קרוב קרוב נגע בסינוס כנראה חדר פנימה קצת ואז היטה ימינה. נניח שהשתל נכנס קצת לסינוס וככה ישאר בתוכו, יכול לקרות משהו לסינוסיטיס, לנשימה, אפשרי בכלל ששתל ישאר שם? אני רוצה להאמין שזה לא המצב אבל, נניח וכן מה קורה אז? ישנם מקרים כאלה? (לפי דברי הסייעת לפני ההשתלה היא אמרה לי שיש לו מכשיר לזיהוי הסינוס שפעם ראשונה ששמעתי דבר כזה) .תודה רבה לך ושבוע נפלא

 • + הוסף תגובה
התקנת שתל וכניסה לסינוס המקסילרי ד"ר ניצן שלזינגר 18/01/2020 19:02
 • ליאן שלום, לא אמורה להיות בעיה עם כניסת השתל לסינוס( אולי אפילו עדיף -אז יש תמיכה של עצם קשה יותר בשתל). איני מכיר מכשיר לזיהוי סינוס. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
אף סתום לאחר השתלת שתל רק בנחיר אחד מירי 05/01/2020 06:46
 • דר שלום , אני אחרי 10 ימים של שתל למעלה ליד הניב. רק אתמול הכאבים פחתו שהיו באף ובעין, אבל בלילה הנחיר סתום לגמרי בצד השתל לא יכולה לנשום ממנו ובבוקר אחרי שעה זה די משתחרר. האם נפגע הסינוס וחלילה המצב ישאר ככה? אצטרך בלית ברירה להוציא את השתל בעקבות הבעיה הזאת? אודה לך מקרב לב על תשובתך ומה עלי לעשות? תודה רבה ליאן.

 • + הוסף תגובה
אף סתום לאחר השתלת שתל ד"ר ניצן שלזינגר 12/01/2020 00:38
 • ליאן/מירי שלום, בד"כ באזור הניב אין סינוס אבל יש את רצפת האף. לא סביר שהסינוס נפגע. ממליץ לפנות לרופא המטפל על מנת שיזהה את הבעיה ( יתכן ובעוד מספר ימים התחושה הזו של נחיר סתום תעלם) בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
שתלים בכל הפה אגי 27/12/2019 20:54
 • (בהמשך לשאלתי הקודמת ) האם עדיף לבצע שתלים בכל הפה כלומר עליון ותחתון? או עדיף להפריד. במה זה תלוי? אצטרך שתלים בכל הפה, ומעדיף בהרדמה תודה למענה

 • + הוסף תגובה
שתלים אגי 03/01/2020 13:21
 • בהנחה שיש צורך לבצע השתלה בכל הפה, האם יש העדפה לבצע כל לסת בנפרד? או כל הפה במועד אחד. במה זה תלוי? ( רוצה לבצע בהרדמה)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!