שתלים דנטליים: איך נבחרת שיטת הטיפול?

מהו שתל דנטלי, אילו שיטות קיימות לביצוע הפעולה, כיצד ניתן להימנע מסיבוכים ומה חשוב לדעת רגע לפני הטיפול? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותשתלים דנטליים הפכו בשנים האחרונות לאחד מהפתרונות הנפוצים ביותר במצבים של מחסור בשיניים או כאשר ישנן שיניים המיועדות לעקירה. 

השתל הדנטלי הוא מעין בורג בעל צורה גלילית המוחדר לעצם הלסת. הוא מהווה תחליף לשורש השן ועל בסיסו נבנים שחזורי השיניים. באמצעות השתלים ניתן לשקם שן אחת, מספר שיניים ואף לסת מלאה. השתלים מיוצרים לרוב מטיטניום ועוברים בקרת איכות קפדנית. הכנה מתאימה של אזור העקירה לקליטת השתל חיונית לצורך חיבור האחרון לעצם הלסת ולהצלחת פעולת ההשתלה והשיקום.


   

מהן השיטות השונות לביצוע השתלה דנטלית?

השיטה המסורתית לביצוע ההשתלה כוללת עקירה של השיניים והכנת האזור לקליטת השתל, החדרת השתל אל עצם הלסת ולאחר מכן תקופת המתנה של כשישה חודשים. במהלך תקופה זו, השתל נקלט בעצם ויציבותו מובטחת. בתום תקופת ההמתנה חושף הרופא המטפל את השתל ועל גבו מציב מבנה וכתר. 

אחת השיטות הנפוצות כיום לביצוע השתלת שיניים מכונה העמסה מידית וכוללת עקירה של השן ההרוסה, הצבת שתל ועליו מבנה וכתר זמניים בפעולה אחת, ללא כל תקופת המתנה עד לקליטת השתל בעצם הלסת. שיטה זו מאפשרת לספק למטופל פתרון אסתטי ופונקציונלי זמני, עד להצבת השיקום הקבוע.


דגם של שתלים דנטלייםמהם הפרמטרים לבחירת השיטה המתאימה להשתלה?

במקרים בהם מכתשית השן באזור בו יש להתקין את השתל אינה מוגלתית, ניתן לבצע את התקנת השתל במעמד ביצוע העקירה. עם זאת, אם האזור מוגלתי יש להמתין כשלושה חודשים עד להחלמה מלאה של האזור והצבת השתלים. 

העמסה מידית ניתנת לביצוע בתנאי שגובה העצם הטבעית עולה על 8 מ"מ. אם יש צורך בהוספת תחליף עצם ממקור חיצוני, לא מומלץ להתקין שיקום זמני במעמד התקנת השתלים. במקרים בהם יש צורך בשיקום של לסת שלמה, ניתן כיום לבצע מספר רב של שתלים (6-10) ועל גביהם לבצע גם שיקום זמני. כך יכול המטופל ליהנות מפתרון קבוע ולא מתותבות, כפי שהיה נהוג בעבר.


מהן תופעות הלוואי אשר יכולות להתפתח לאחר התקנת השתלים?

לאחר ההשתלה יכולים להתפתח כאבים אזוריים, שטפי דם ונפיחות מקומית. ברוב המקרים תופעות אלו יחלפו לאחר מספר ימים. בדומה לכל פעולה כירורגית גם השתלת שיניים כרוכה בסיבוכים כללים וייחודיים לפעולה זו. הסיבוכים הכלליים כוללים זיהום בפצע הניתוח שלרוב יטופל באופן מקומי. במקרים נדירים הזיהום יצריך פתיחה מחדש של החניכיים, הסרה של השתל וניקוי האזור מהחיידקים. בנוסף, עלול להתפתח גם דימום כתוצאה מפגיעה ברקמה. אם הופיעו כאבים עזים או דימום, יש לפנות מידית לרופא המטפל.

הסיכונים הייחודיים לפעולת ההשתלה כוללים פגיעה עצבית אשר גורמת לתחושת נימול בשפה,  פגיעה בסינוס כתוצאה מחדירת השתל לחלל הסינוס, או דחייה של השתל המובילה לצורך בהסרתו. פנייה לרופא שיניים בעל ניסיון רב בביצוע השתלות דנטליות תסייע במזעור הסיכוי להתפתחות הסיבוכים הנ"ל ובפעולה בטוחה.


מה חשוב לדעת כדי לאפשר השתלת שיניים מוצלחת?

טרם לביצוע ההשתלה חשוב לבצע בירור מקיף של ההיסטוריה הרפואית של המטופל. בקרב מטופלים הסובלים מאוסטאופורוזיס קשה או מסוכרת שאינה מאוזנת , סיכויי כישלון השתל גדולים יותר ועל כן הפעולה אינה מומלצת ויש לפנות לרופא אנדוקרינולוג טרם לביצוע ההשתלה.

מעבר לכך, טרם לביצוע השתלת שיניים חשוב לבצע בדיקת CT  ולבחון את גובה העצם הטבעית ואת שטח הפנים שלה. ככל שגובה ורוחב העצם גדולים יותר, כך עולה בהתאמה גם הסיכוי לקליטת השתלים ולהצלחת הפעולה. תכנון נכון של אסטרטגיית הטיפול יסייע גם הוא במידה רבה בחלוקת עומסים נכונה על גבי השתלים ובהצלחת הפעולה. הכתבה בחסות ד"ר חיים ריידר, רופא שיניים העוסק בעיקר בהשתלות שיניים ושיקומים מורכבים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר חיים ריידר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתל החליק לתוך החך יוסי 13/03/2020 12:33
 • שלום רב, אימי ביצעה שתל,ותוך כדי עבודה השתל החליק לתוך הלסת ,הרופא לא הצליח להוציא אותו וצריכים לגשת לבית חולים לעשות ניתוח ,מה יעשו בבית חולים? מה התהליך שיעשו? תודה רבה מראש

 • + הוסף תגובה
כניסת שתל דנטלי לתוך הסינוס ד"ר ניצן שלזינגר 18/03/2020 16:53
 • יוסי שלום, אני מניח שהכוונה היא לשתל בלסת העליונה באזור אחורי - כך שהכוונה לשתל ש"נפל" לתוך הסינוס - במקרה ששתל נכנס לתוך הסינוס - מבצעים פתיחה של הסינוס על ידי כמו חלון בדופן של הסינוס ( בדומה להרמת סינוס פתוחה רק שבמקרה זה פותחים פתח גם ברירית של הסינוס על מנת להגיע לתוך חלל הסינוס ) ונכנסים לתוך הסינוס על מנת להוציא את השתל ש"נפל" לתוכו.. לאחר הוצאת השתל ניתן לשקול ביצוע של הרמת סינוס - כלומר במידה וניתן וצריך - לבצע מילוי של עצם או רק לסגור את ה" חלון" בדופן הסינוס - ולאפשר למקום לעבור ריפוי ובשלב מאוחר יותר לבצע שתל . בד"כ הטיפול מלווה במתן אנטיביוטיקה ומשככי כאבים. בד"כ לא משאירים שתל בתוך הסינוס כי עלול להתפתח זיהום בתוך הסינוס . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
שתל דנטלי נפל נוי 21/02/2020 11:46
 • שלום ד"ר, היום נפל לי שתל בזמן שאכלתי, לא הרגשתי כאב לפני, אחרי וגם לא תוך כדי. בעצם רק השן נפלה(לא הבורג), מכיוון שזה יום שישי אין כרגע מענה וזמינות לרופא שיניים. מה מומלץ לעשות? האם המצב יכול להחמיר? ואיך כדי לאחסן את השתל עצמו? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
מה לעשות כאשר כתר על שתל מתנתק? ד"ר ניצן שלזינגר 22/02/2020 19:27
 • נוי שלום, אני שמח שעשיתי את האבחנה בין השתל לבין הכתר המותקן עליו - שתל הינו חלופה של השורש - מעין "דיבל" טיטניוםאשר מותקן בוך העצם ואליו מחברים את הכתר ("השן"). במקרים של כתר מודבק - מבריגים מבנה אל השתל ( מעין עמוד) ואליו מדביקים את הכתר - בד"כ כתר על גבי שתל מודבק באופן זמני ולא מדביקים אותו באופן קבוע ( על מנת לאפשר גישה אל המבנים - לעיתים המבנה עלול להשתחרר וכן יש לאפשר הגעה אליו ) . כאשר מרגישים תזוזה או כאשר הכתר ממש מתנתק - יש לשמור את הכתר ורצוי להגיע למרפאת השיניים ושם ידביקו את הכתר מחדש ( עם דבק זמני ) . רצוי להגיע בהקדם ( כאשר הכתר נופל) על מנת שהחניכיים לא יסגרו את המקום שהכתר תפס בחניכיים. במידה והחניכיים הספיקו לסגור הרי שבהחזרת הכתר למקום לעיתים תהיה תחושה של לחץ או אפילו כאב . עד להגעה למרפאת השיניים רצוי לשטוף את הכתר ולשים בתוך שקית או קופסא קטנה . ( טיפ - לא לשים בנייר טישו- כי אתם עלולים לזרוק את הטישו שנראה טישו משומש) . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
המשך לשאלתי לגבי הדבקת הגשר נופית 27/01/2020 15:06
 • בתשובה לשאלתי אמרת שגשר מודבק בדבק זמני.אך לפי מה שהבנתי מהרופא שטיפל בי הדבק הוא קבוע ואם אכן ניתן להוציא את הגשר מבלי שהשתלים יפגעו.זה לא גשר מוברק. נצא מנקודת הנחה שזה הדבק החזק ביותר. אודה לתשובתך פשוט לא יכולה לסבול את הגשר.

 • + הוסף תגובה
הסרת גשר על גבי שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 01/02/2020 23:38
 • נופית שלום, כפי שציינתי בד"כ גשר על גבי שתלים מודבק עם דבק זמני על מנת יהיה אשפר להורידו במידה והברגת המבנים משתחררת. בכל מקרה במידה והגשר מודבק קבוע ולא ניתן להסירו הרי שתמיד ניתן לחתוך את הגשר ולהסירו ( ובכך להשמיד אותו) מבלי לפגוע במבנים ובשתלים אבל יהיה צורך לבצע גשר חדש ובכל מקרה להתקין גשר זמני שכן לא ניתן יהיה להשתמש בגשר שהוסר. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!