שתלים דנטליים: איך נבחרת שיטת הטיפול?

מהו שתל דנטלי, אילו שיטות קיימות לביצוע הפעולה, כיצד ניתן להימנע מסיבוכים ומה חשוב לדעת רגע לפני הטיפול? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותשתלים דנטליים הפכו בשנים האחרונות לאחד מהפתרונות הנפוצים ביותר במצבים של מחסור בשיניים או כאשר ישנן שיניים המיועדות לעקירה. 

השתל הדנטלי הוא מעין בורג בעל צורה גלילית המוחדר לעצם הלסת. הוא מהווה תחליף לשורש השן ועל בסיסו נבנים שחזורי השיניים. באמצעות השתלים ניתן לשקם שן אחת, מספר שיניים ואף לסת מלאה. השתלים מיוצרים לרוב מטיטניום ועוברים בקרת איכות קפדנית. הכנה מתאימה של אזור העקירה לקליטת השתל חיונית לצורך חיבור האחרון לעצם הלסת ולהצלחת פעולת ההשתלה והשיקום.


   

מהן השיטות השונות לביצוע השתלה דנטלית?

השיטה המסורתית לביצוע ההשתלה כוללת עקירה של השיניים והכנת האזור לקליטת השתל, החדרת השתל אל עצם הלסת ולאחר מכן תקופת המתנה של כשישה חודשים. במהלך תקופה זו, השתל נקלט בעצם ויציבותו מובטחת. בתום תקופת ההמתנה חושף הרופא המטפל את השתל ועל גבו מציב מבנה וכתר. 

אחת השיטות הנפוצות כיום לביצוע השתלת שיניים מכונה העמסה מידית וכוללת עקירה של השן ההרוסה, הצבת שתל ועליו מבנה וכתר זמניים בפעולה אחת, ללא כל תקופת המתנה עד לקליטת השתל בעצם הלסת. שיטה זו מאפשרת לספק למטופל פתרון אסתטי ופונקציונלי זמני, עד להצבת השיקום הקבוע.


דגם של שתלים דנטלייםמהם הפרמטרים לבחירת השיטה המתאימה להשתלה?

במקרים בהם מכתשית השן באזור בו יש להתקין את השתל אינה מוגלתית, ניתן לבצע את התקנת השתל במעמד ביצוע העקירה. עם זאת, אם האזור מוגלתי יש להמתין כשלושה חודשים עד להחלמה מלאה של האזור והצבת השתלים. 

העמסה מידית ניתנת לביצוע בתנאי שגובה העצם הטבעית עולה על 8 מ"מ. אם יש צורך בהוספת תחליף עצם ממקור חיצוני, לא מומלץ להתקין שיקום זמני במעמד התקנת השתלים. במקרים בהם יש צורך בשיקום של לסת שלמה, ניתן כיום לבצע מספר רב של שתלים (6-10) ועל גביהם לבצע גם שיקום זמני. כך יכול המטופל ליהנות מפתרון קבוע ולא מתותבות, כפי שהיה נהוג בעבר.


מהן תופעות הלוואי אשר יכולות להתפתח לאחר התקנת השתלים?

לאחר ההשתלה יכולים להתפתח כאבים אזוריים, שטפי דם ונפיחות מקומית. ברוב המקרים תופעות אלו יחלפו לאחר מספר ימים. בדומה לכל פעולה כירורגית גם השתלת שיניים כרוכה בסיבוכים כללים וייחודיים לפעולה זו. הסיבוכים הכלליים כוללים זיהום בפצע הניתוח שלרוב יטופל באופן מקומי. במקרים נדירים הזיהום יצריך פתיחה מחדש של החניכיים, הסרה של השתל וניקוי האזור מהחיידקים. בנוסף, עלול להתפתח גם דימום כתוצאה מפגיעה ברקמה. אם הופיעו כאבים עזים או דימום, יש לפנות מידית לרופא המטפל.

הסיכונים הייחודיים לפעולת ההשתלה כוללים פגיעה עצבית אשר גורמת לתחושת נימול בשפה,  פגיעה בסינוס כתוצאה מחדירת השתל לחלל הסינוס, או דחייה של השתל המובילה לצורך בהסרתו. פנייה לרופא שיניים בעל ניסיון רב בביצוע השתלות דנטליות תסייע במזעור הסיכוי להתפתחות הסיבוכים הנ"ל ובפעולה בטוחה.


מה חשוב לדעת כדי לאפשר השתלת שיניים מוצלחת?

טרם לביצוע ההשתלה חשוב לבצע בירור מקיף של ההיסטוריה הרפואית של המטופל. בקרב מטופלים הסובלים מאוסטאופורוזיס קשה או מסוכרת שאינה מאוזנת , סיכויי כישלון השתל גדולים יותר ועל כן הפעולה אינה מומלצת ויש לפנות לרופא אנדוקרינולוג טרם לביצוע ההשתלה.

מעבר לכך, טרם לביצוע השתלת שיניים חשוב לבצע בדיקת CT  ולבחון את גובה העצם הטבעית ואת שטח הפנים שלה. ככל שגובה ורוחב העצם גדולים יותר, כך עולה בהתאמה גם הסיכוי לקליטת השתלים ולהצלחת הפעולה. תכנון נכון של אסטרטגיית הטיפול יסייע גם הוא במידה רבה בחלוקת עומסים נכונה על גבי השתלים ובהצלחת הפעולה. הכתבה בחסות ד"ר חיים ריידר, רופא שיניים העוסק בעיקר בהשתלות שיניים ושיקומים מורכבים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר חיים ריידר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שימור רכס לאחר עקירה ירון 15/09/2020 11:21
 • בן 38, הייתי עם חוסר של שן 35 במשך 12 שנה. לפני כחודש נאלצתי לעקור את שיניים 36-37 ואני מתכנן לעשות 3 שתלים בעוד מספר חודשים עבור שיניים 35-37 עקרתי את השיניים אצל פריודונט והוא אמר שאין טעם לעשות שימור רכס מכיוון שגם ככה עוד מספר חודשים בזמן השתלת השתלים נעשה גם אוגמנטציה. הלכתי לפני כשבועיים לפריודונט נוסף כדי לשמוע חוות דעת נוספת והוא אמר שזאת הייתה טעות לא לעשות שימור רכס לאחר העקירה. האם בכל מצב היה צריך לעשות שימור רכס? מה החסרונות העתידיים הצפויים לי בעקבות זה שלא נעשה שימור רכס?

 • + הוסף תגובה
שימור רכס לאחר עקירה ד"ר ניצן שלזינגר 18/09/2020 17:48
 • ירון שלום, שימור רכס הינה פרוצידורה בה מיידית לאחר העקירה של השן מחדירים גרגירי עצם או קולגן למכתשית ( אותו "חור" שנשאר בעצם לאחר העקירה) על מנת שנפח העצם ישמר. בעקרון לאחר עקירה של שן - העצם מאבדת במהירות מנפחה במהלך 3-6 חודשים הראשונים ועל מנת לשמר את נפח העצם מבצעים שימור של הרכס. עלי לציין כי במידה וכל קירות העצם שלמים החשיבות של שימור העצם קטנה יותר, אולם במידה וחסר קיר אחד או יותר יש חשיבות גדולה לשימור של הרכס אחרת לאחר כ 3 חודשים הנפח יקטן ויתכן ויהיה צורך בבנית עצם( אוגמנטציה ).. נכון שבמקרה שלך סביר שבאזור שן 35 יהיה צורך לבצע בנית עצם ( אם כי לא בטוח ) כי היא נעקרה לפני הרבה זמן , אולם גם במקרה הזה עדיף לשמר את הרכס הקיים של 36 37 ולא לבצע בניה גדולה של עצם.. ככל שבנית העצם ( האוגמנטציה) גדולה יותר כך יש להמתין זמן רב יותר וכן מתקבלת עצם פחות טובה מעצם עצמית.. בכל מקרה שיהיה בהצלחה :-) שנה טובה וחג שמח

 • + הוסף תגובה
פליפר שן קידמית בנצי 02/09/2020 11:10
 • ד"ר ניצן שלום ביצעתי לפני כשבוע עקירה ושתל בשן 21 והורכב לי פליפר נאמר לי שעליי להיות עם הפליפר 6 חודשים עד השלמת השן הקבועה שאלתי איזה סוג מזון מותר לאכול ואיזה אסור וכמובן אני לא נוגס עם השניים הקדמיות איזה שתיה אסורה האם לדוגמה קולה או קפה מותרים וגם בזמן שאני אוכל התחושה לא טובה האם זה זמן עד שהתרגל

 • + הוסף תגובה
תותבת חלקית להשלמת שן - פליפר ד"ר ניצן שלזינגר 05/09/2020 22:04
 • בנצי שלום, בעקרון לאחר ביצוע השתל יש להמנע ממזון קשה וחם במשך 24 שעות. לאחר מכן , מאחר והותקן פליפר להשלמת השן , אני יכול להניח כי השתל מצוי מתחת לחניכיים ולכן אין מגבלות ללעיסה - אם זאת יש חוסר נוחות מסויים עם הפליפר ועדיף שלא לנגוס איתו. הלפיפר בהיותו תותבת נשלפת - הרי שהוא זז במהלך הלעיסה עליו וכלן קיימת חוסר נוחות מסויימת. אין מניעה לשתות קפה וקולה ( אם כי עדיף באופן עקרוני שלא לשתות קולה ) . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
עקירת שן רון 29/08/2020 21:14
 • לאחר עקירה והשתלת עצם BIOOSS נאמר לי לא לירוק ולא לעשות שטיפות פה ביומיים הראשונים אבל עדיף שבוע כדי למנוע מהעצם לצאת ממקומה. אני חושש לזיהום באזור העקירה. לוקח מוקסיפן אנטיביוטיקה למניעה. מה המלצתך במקרה כזה? האם ייתכן שהעצם לא תקלט ? איך זה יבוא לידי ביטוי ? מה הסיבות ?

 • + הוסף תגובה
השתלת עצם - הוראות ד"ר ניצן שלזינגר 29/08/2020 21:41
 • רון שלום, בנוסף להוראות הנ"ל- , אני ממליץ למרוח על המקום קורסודיל ג'ל כ 6-7 פעמים ביום ( לאחר האוכל) או לבצע שטיפה עם קורסודיל או תארודנט - 6-7 פעמים מבלי לנפח את הפנים ( על מנת שלא למתוח את התפרים). במידה והעצם לא תיקלט - תהיה במקום דלקת או שהחניכיים לא יסגרו ותרגיש גרגירים שיוצאים החוצה . במידה וזה המצב -אני ממלץ לחזור לרופא המטפל. הסיבות לכך להיות רבות- מתח על הרקמה , עישון, הגיינה לקויה , אין כיסוי מספיק של הרקמה ועוד... מאחל החלמה מהירה הצלחה ובריאות :-)

 • + הוסף תגובה
עקירת שן - הכנה לשתל רון 29/08/2020 22:06
 • תודה על תשובתך המהירה, אחרי כמה זמן מהעקירה ולמשך כמה זמן אתה ממליץ על שטיפות פה ? במידה והעצם לא נקלטת יש אפשרות לחזור על פעולה זו? האם ממברנה הייתה משפרת את התוצאות ? לא ברור לי מדוע לא שמו לי ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!