האם קנאביס רפואי יכול להחליף תרופות לכאבים ולחרדה?

הפרעות חרדה, כאבים כרוניים וקשיי שינה הם מצבים רפואיים שכיחים מאוד, אך הטיפול בהם עלול להיות כרוך בתופעות לוואי, סכנת התמכרות וחוסר בהטבה. מחקר אמריקאי סקר את האפשרות להחליף תרופות אלו בקנאביס רפואי. האם זה הצליח? התשובה בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותמגפת האופיואידים ששטפה את ארצות הברית בשנים האחרונות, ממשיכה להדהד בכותרות. האופיואידים שווקו במשך תקופה ארוכה כמשככי כאבים לא ממכרים וניתנו כתרופות מרשם עבור מצבים רבים כגון כאב כרוני, מצב ממנו סובלים 1 מכל 5 אנשים בממוצע . 

בפועל, מעריכים שלפחות 10% מהאנשים שקיבלו אופיואידים פיתחו תלות קשה עד כדי כך ש-130 איש מתים מדי יום בארצות הברית בגלל מנת יתר של אופיואידים . אבל אז נצפתה תופעה מעניינת: במדינות בהן שימוש בקנאביס רפואי הוא חוקי, שיעור התמותה ממנת-יתר של אופיואידים ירד ב-25%. 

ישנם כמה הסברים אפשריים לתופעה הזו, כמו האפשרות שהקנאביס משנה את צורת הפעולה של אופיואידים, או לחלופין שהקנאביס החליף את תרופות המרשם לחלוטין . 

האם קנאביס רפואי באמת יכול לעזור בהפחתת השימוש במשככי כאבים ובתרופות ממכרות אחרות? לפי מחקר אמריקני שפורסם בכתב העת המקצועי Journal of Psychopharmacology – ייתכן מאד שכן.

77% מהמשתמשים הצליחו להפחית את מינון משככי הכאבים

המחקר בדק איכותית את השפעת השימוש בקנאביס רפואי על נטילת תרופות מרשם אחרות. לשם כך נשלחו שאלונים אינטרנטיים שמולאו על-ידי 1,513 מטופלים בתרופות קונבנציונאליות, שחלקם גם קיבלו טיפול בקנאביס רפואי. המטופלים היו   מ-3 מדינות בארצות הברית, בהן קנאביס רפואי הוא חוקי לשימוש: מיין, ורמונט ורוד איילנד. 

מתוך המשיבים, 70.4% קיבלו קנאביס רפואי לטיפול בכאב כרוני שנגרם מסיבות שונות, ומתוכם 76.7% הצליחו להפחית במידה מסוימת את השימוש באופיואידים במקביל . חשוב לציין שגם לירידה מתונה במינון משככי כאבים חזקים יש ערך גדול בהפחתת התלות והסיכון לתמותה.

השינוי המשמעותי ביותר בצריכת משככי הכאבים היה אצל מטופלים שסובלים מכאב כרוני בעקבות פציעה או טראומה: 89.5% מהם הצליחו להפחית את השימוש באופיואידים בעזרת הקנאביס ברפואי. קבוצה זו גם הובילה בשיעור תחושת השיפור בכאב הכרוני בעקבות הטיפול בקנאביס (77.9%).

נמצא שהקנאביס משפר גם מצבים שנלווים לכאב

מטופלים שסובלים מכאבים כרוניים נוטים לסבול גם מהפרעות נוספות שקשורות אליו כמו דיכאון, חרדה וקשיי שינה. קבוצת תרופות שכיחה לטיפול בהפרעות אלו היא משפחת הבנזודיאזפינים, תרופות אשר טיפול ממושך בהן גורם לסבילות שדורשת העלאה במינון להשגת אותה התוצאה הטיפולית – כאשר שימוש ממושך יחד עם מינונים גבוהים מגבירים את הסיכון לתלות פיזית, להתמכרות ולשימוש מופרז בתרופה .

מעבר להתמכרות מטופלים רבים מתקשים עם ריבוי התרופות שעליהם ליטול עבור המצבים השונים מהם הם סובלים. קנאביס רפואי, שיכול לשמש כטיפול לא רק בכאב הכרוני, אלא גם בהפרעות אלו, עזר לכשני שליש מהמטופלים להפחית את השימוש שלהם בבנזודיאזפינים .

לעומת זאת נראה שקנאביס רפואי לא הצליח להוריד את השימוש בתרופות נוגדות-דיכאון בצורה מובהקת סטטיסטית, כאשר רק 37.6% מהמטופלים דיווחו על ירידה כלשהי במינון נוגדי הדיכאון שלקחו . אחד ההסברים לכך יכול להיות תדירות הטיפול: תרופות נוגדות-דיכאון יש לקחת על בסיס קבוע ולטווח ארוך בעוד שתרופות לכאבים, לחרדה ולשינה נלקחות ״לפי הצורך״, מה שהקשה על המשתמשים לווסת בעצמם את תדירות השימוש בתרופה.


אישה סובלת מהתקף חרדהכעבור שנתיים – נראה שהממצאים לא מקריים

המחקר התפרסם באפריל 2017 ומאז מחקרים רבים נוספים בדקו בקרב אוכלוסיות שונות האם שימוש בקנאביס רפואי אכן מסייע בהפחתת השימוש באופיואידים ובבנזודיאזפינים. רבים מהמחקרים הראו ירידות משמעותיות ברמות משתנות בצריכת התרופות הממכרות עבור מטופלים שסובלים מכאב כרוני. 

אמנם גם הקנאביס אינו חף מתופעות לוואי, אבל מדובר בבשורה משמעותית עבור אנשים שמתמודדים עם קשיי ההתמכרות למשככי כאבים. 

מעניין לציין שהזן המועדף במחקר המוזכר לעיל, כמו גם במחקרים אחרים, היה קנאביס אינדיקה יותר מאשר הסאטיבה – ייתכן שבעקבות רמות ה-THC הגבוהות יחסית שנמצאות בזן אינדיקה. THC פועל על קולטני הקנאביס, שמשפיעים בין היתר על מרכזי הכאב במוח.

ומה בישראל? בארצות הברית, כמו גם בישראל, כאב כרוני הוא הסיבה השכיחה ביותר עבורה נרשם קנאביס רפואי . כיום קנאביס רפואי מאושר לחולים שסובלים מכאב כרוני על רקע בעיות ספציפיות כמו כאבים נוירופתיים (שמקורם בנזק לעצב, כמו פגיעה משנית לכימותרפיה), כאבים אונקולוגיים (שמקורם בסרטן גרורתי או בטיפולים כימותרפיים) וכאבים ספסטיים (שמקורם בהתכווצויות שריר). 

בעוד שמגפת האופיואידים למזלנו אינה גובה מחיר כבד בארץ כמו במדינות אחרות, ייתכן שהחלופה של קנאביס רפואי – או לפחות הטיפול המשולב – יכולה להקל על חולים רבים שאינם מצליחים להשתפר תחת הטיפול באופיואידים במינונים המתאימים.פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שילוב תרופות שב 04/07/2020 12:34
דיכאון או השפעת כדור פסיכיאטרי? יוסי 26/02/2020 23:42
  • גבר נשואי אחרי אישפוז בכפר שאול נוטל זיפרקסה 10 מג פעמים ביום. פלוס דיפאלפ 500 פעם ביום. חזר לביתו ואין לו חשק מיני אין חשק ללכת לעבודה רוב היום במיטה מתעייף מהר. האם זה דיכאון או השפעת הכדורים?

  • + הוסף תגובה
מניה דפרסיה ייוסי 20/06/2020 12:00
  • לאחר שמוש של שנים בדפלפ כרונו התחילו רעידות בידיים האם יכול להיות מהכדור?

  • + הוסף תגובה
סכיזואפקטיב - טיפול משלים מלכה 31/05/2020 12:46
  • אני מנסה למצוא תרופה משלימה למחלת הנפש ממנה סובל הבן שלי, הוא מטופל באלנזפין, הוא מגיב טוב לתרופה בדרך כלל, ואני רוצה לשפר את המצב שלו.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!