האם קנאביס רפואי יכול להחליף תרופות לכאבים ולחרדה?

הפרעות חרדה, כאבים כרוניים וקשיי שינה הם מצבים רפואיים שכיחים מאוד, אך הטיפול בהם עלול להיות כרוך בתופעות לוואי, סכנת התמכרות וחוסר בהטבה. מחקר אמריקאי סקר את האפשרות להחליף תרופות אלו בקנאביס רפואי. האם זה הצליח? התשובה בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותמגפת האופיואידים ששטפה את ארצות הברית בשנים האחרונות, ממשיכה להדהד בכותרות. האופיואידים שווקו במשך תקופה ארוכה כמשככי כאבים לא ממכרים וניתנו כתרופות מרשם עבור מצבים רבים כגון כאב כרוני, מצב ממנו סובלים 1 מכל 5 אנשים בממוצע . 

בפועל, מעריכים שלפחות 10% מהאנשים שקיבלו אופיואידים פיתחו תלות קשה עד כדי כך ש-130 איש מתים מדי יום בארצות הברית בגלל מנת יתר של אופיואידים . אבל אז נצפתה תופעה מעניינת: במדינות בהן שימוש בקנאביס רפואי הוא חוקי, שיעור התמותה ממנת-יתר של אופיואידים ירד ב-25%. 

ישנם כמה הסברים אפשריים לתופעה הזו, כמו האפשרות שהקנאביס משנה את צורת הפעולה של אופיואידים, או לחלופין שהקנאביס החליף את תרופות המרשם לחלוטין . 

האם קנאביס רפואי באמת יכול לעזור בהפחתת השימוש במשככי כאבים ובתרופות ממכרות אחרות? לפי מחקר אמריקני שפורסם בכתב העת המקצועי Journal of Psychopharmacology – ייתכן מאד שכן.

77% מהמשתמשים הצליחו להפחית את מינון משככי הכאבים

המחקר בדק איכותית את השפעת השימוש בקנאביס רפואי על נטילת תרופות מרשם אחרות. לשם כך נשלחו שאלונים אינטרנטיים שמולאו על-ידי 1,513 מטופלים בתרופות קונבנציונאליות, שחלקם גם קיבלו טיפול בקנאביס רפואי. המטופלים היו   מ-3 מדינות בארצות הברית, בהן קנאביס רפואי הוא חוקי לשימוש: מיין, ורמונט ורוד איילנד. 

מתוך המשיבים, 70.4% קיבלו קנאביס רפואי לטיפול בכאב כרוני שנגרם מסיבות שונות, ומתוכם 76.7% הצליחו להפחית במידה מסוימת את השימוש באופיואידים במקביל . חשוב לציין שגם לירידה מתונה במינון משככי כאבים חזקים יש ערך גדול בהפחתת התלות והסיכון לתמותה.

השינוי המשמעותי ביותר בצריכת משככי הכאבים היה אצל מטופלים שסובלים מכאב כרוני בעקבות פציעה או טראומה: 89.5% מהם הצליחו להפחית את השימוש באופיואידים בעזרת הקנאביס ברפואי. קבוצה זו גם הובילה בשיעור תחושת השיפור בכאב הכרוני בעקבות הטיפול בקנאביס (77.9%).

נמצא שהקנאביס משפר גם מצבים שנלווים לכאב

מטופלים שסובלים מכאבים כרוניים נוטים לסבול גם מהפרעות נוספות שקשורות אליו כמו דיכאון, חרדה וקשיי שינה. קבוצת תרופות שכיחה לטיפול בהפרעות אלו היא משפחת הבנזודיאזפינים, תרופות אשר טיפול ממושך בהן גורם לסבילות שדורשת העלאה במינון להשגת אותה התוצאה הטיפולית – כאשר שימוש ממושך יחד עם מינונים גבוהים מגבירים את הסיכון לתלות פיזית, להתמכרות ולשימוש מופרז בתרופה .

מעבר להתמכרות מטופלים רבים מתקשים עם ריבוי התרופות שעליהם ליטול עבור המצבים השונים מהם הם סובלים. קנאביס רפואי, שיכול לשמש כטיפול לא רק בכאב הכרוני, אלא גם בהפרעות אלו, עזר לכשני שליש מהמטופלים להפחית את השימוש שלהם בבנזודיאזפינים .

לעומת זאת נראה שקנאביס רפואי לא הצליח להוריד את השימוש בתרופות נוגדות-דיכאון בצורה מובהקת סטטיסטית, כאשר רק 37.6% מהמטופלים דיווחו על ירידה כלשהי במינון נוגדי הדיכאון שלקחו . אחד ההסברים לכך יכול להיות תדירות הטיפול: תרופות נוגדות-דיכאון יש לקחת על בסיס קבוע ולטווח ארוך בעוד שתרופות לכאבים, לחרדה ולשינה נלקחות ״לפי הצורך״, מה שהקשה על המשתמשים לווסת בעצמם את תדירות השימוש בתרופה.


אישה סובלת מהתקף חרדהכעבור שנתיים – נראה שהממצאים לא מקריים

המחקר התפרסם באפריל 2017 ומאז מחקרים רבים נוספים בדקו בקרב אוכלוסיות שונות האם שימוש בקנאביס רפואי אכן מסייע בהפחתת השימוש באופיואידים ובבנזודיאזפינים. רבים מהמחקרים הראו ירידות משמעותיות ברמות משתנות בצריכת התרופות הממכרות עבור מטופלים שסובלים מכאב כרוני. 

אמנם גם הקנאביס אינו חף מתופעות לוואי, אבל מדובר בבשורה משמעותית עבור אנשים שמתמודדים עם קשיי ההתמכרות למשככי כאבים. 

מעניין לציין שהזן המועדף במחקר המוזכר לעיל, כמו גם במחקרים אחרים, היה קנאביס אינדיקה יותר מאשר הסאטיבה – ייתכן שבעקבות רמות ה-THC הגבוהות יחסית שנמצאות בזן אינדיקה. THC פועל על קולטני הקנאביס, שמשפיעים בין היתר על מרכזי הכאב במוח.

ומה בישראל? בארצות הברית, כמו גם בישראל, כאב כרוני הוא הסיבה השכיחה ביותר עבורה נרשם קנאביס רפואי . כיום קנאביס רפואי מאושר לחולים שסובלים מכאב כרוני על רקע בעיות ספציפיות כמו כאבים נוירופתיים (שמקורם בנזק לעצב, כמו פגיעה משנית לכימותרפיה), כאבים אונקולוגיים (שמקורם בסרטן גרורתי או בטיפולים כימותרפיים) וכאבים ספסטיים (שמקורם בהתכווצויות שריר). 

בעוד שמגפת האופיואידים למזלנו אינה גובה מחיר כבד בארץ כמו במדינות אחרות, ייתכן שהחלופה של קנאביס רפואי – או לפחות הטיפול המשולב – יכולה להקל על חולים רבים שאינם מצליחים להשתפר תחת הטיפול באופיואידים במינונים המתאימים.פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציפרלקס ואישפוז א.א 02/12/2019 09:57
  • שלום.אני בת 32 ובשנה האחרונה אני חווה לחץ קשה מאוד בכול תחומי החיים.אני מציינת שאני סובלת מהפרעות בקצב הלב ומטופלת במקרה הצורך בתרופה.החלטתי ליטול ציפרלקס ואכן הרופא אישר.ביום השלישי לנטילת הציפרלקס הרגשתי בעבודה תחושה קשה מאוד של חום גוף ושריפה פנימית קשה שמלווה שטעם מר בפה ובקוצר נשימה ואושפזתי עם דופק 150(שזה קורה לי הרבה הדופק המהיר)לא היה לי מוזר הדופק המהיר אלא התחושה הקשה שעברתי.בבית חולים טוענים שאין קשר בין ציפרלקס לריטמיקס שאני נוטלת וכשירד הדופק שיחררו אותי.אין להם סיבה רפואית למה שהיה לי ואני מציינת שגלי החום והסחרחורות נמשכו עד הערב ויום למחרת הרגשתי חולשה וגם כול היום היה מלווה בדחף חזק כול הזמן להתפנות.למה זה קרה?אולי אני רגישה לציפרלקס?אולי חוויתי התקף לחץ???

  • + הוסף תגובה
מקרה דומה אביעד 11/01/2020 20:13
  • היי, קרה לי משהו דומה מאוד לפני מספר חודשים יומיים לאחר שהתחלתי לקחת ציפרלקס. תחושת שריפה שהגיעה בצורה פתאומית והתפשטה באיזור האגן, כפות הידיים והרגליים ונמשכה כמה דקות ברציפות. התחושות המשיכו לסירוגין בהמשך היום וביום שלאחר מכן (בנוסף לחולשה כללית) ודווקא אצלי זה גרם לקושי ביציאות בכמה ימים שאחרי. השאירו אותי באשפוז להשגחה ושחררו אחרי כמה ימים. לא מצאו סיבה רפואית ואמרו שאי אפשר להתעלם מהסמיכות של האירוע לתחילת נטילת הציפרלקס ולכן לא ניתן לפסול קשר בין הדברים. מאז הפסקתי לקחת את הכדור ועברו 4 חודשים ללא אירוע דומה. כמו-כן, מקריאה על החומר הפעיל בציפרלקס ראיתי שאחת מתופעות הלוואי שלו היא burning sensation אז זה מגביר את החשד שיש קשר.

  • + הוסף תגובה
בהמשך א.א 14/01/2020 12:17
  • היי דווקא לי זה המשיך ועד היום חודש אחרי זה קורה אבל בתדירות נמוכה מאוד. לדעתי ההתקפי חרדה נבעו מהציפרלקס ופשוט המשיכו כי הגוף והנפש כבר בתוך זה. לצערי ההתקפים ממשיכים כשאני נמצאת במצבים לחוצים או ליד אנשים לחוצים. הבנתי שיכול להיות זה קרה כי לא שתיתי את הכדור בהדרגה.. נקווה שהזמן ירפא..

  • + הוסף תגובה
אלכוהול אבי 07/01/2020 01:28
  • שלום. אני נוטל סימבאלטה 60 מ"ג ליום, ולוריוון 1 מ"ג לפי צורך ? האם מותר לי לשתות אלכוהול ? או שאסור בכלל ?

  • + הוסף תגובה
דופק מהיר ורעד פנימי ביקיצה קלודה 31/12/2019 23:30
  • גם אם ישנתי 5 דקות אני מתעוררת עם מהומה בגוף רעד פנימי דופק מהיר בצוואר בראש בגב ברגליים כל ערב אני רוצה לרוץ למיון אני כל כך מיואשת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!