לא רק גלולת היום שאחרי: אלו הם אמצעי החירום שיסייעו במניעת הריון

כולנו מכירים את "גלולת היום שאחרי" כפתרון אשר עשוי למנוע הריון לא רצוי במקרים בהם התקיימו יחסי מין לא מוגנים. למרות שמדובר בשיטה יעילה וזמינה, קיימות גם דרכים אחרות אשר יכולות להיות בטוחות יותר במניעת הריון: הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותאמצעי מניעה בחירום נועדו לשימוש במצבי חירום, כמו אונס, כאמצעי לגיבוי במקרים בהם יש חשד לכישלון אמצעי המניעה, או כאשר התקיימו יחסי מין לא מוגנים.

פתרונות אלו מהווים דרכים למניעת הריון לא רצוי. למרות שרובינו מכירים את "גלולת היום שאחרי" כאמצעי הבלעדי למניעת הריון בחירום, קיימות דרכים נוספות שעשויות למנוע את התפתחותו. המידע שחשוב להכיר בכתבה שלפניכן. 


אישה צעירה חוששת מהריון לאחר קיום יחסי מין ללא אמצעי מניעהמהן הדרכים המסורתיות למניעת הריון במצבים בהם התקיימו יחסי מין לא מוגנים ויש חשש להריון?

גלולות היום שאחרי הן תרופות המכילות את הורמון הפרוגסטרון או נגזרות שלו. הן מסייעות במניעת הריון באמצעות שני מנגנונים:

- הן פוגעות בהתפתחות התקינה של רירית הרחם וכתוצאה מכך גם ביכולתו של הרחם לקלוט את ההריון

- הפרוגסטרון מאט את תנועתיות החצוצרות וכך מעכב את יציאת הביצית המופרית מהחצוצרה אל הרחם. 

תרופות אלה נלקחות עד ל-72 שעות לאחר קיום יחסים לא מוגנים. עם זאת, ככל שהתרופה נלקחת מאוחר יותר ישנה ירידה משמעותית ביעילותה (ב-24 השעות הראשונות יעילות התרופה עומדת על כ-90%).

היתרון המרכזי בגלולת היום שאחרי הוא כי מדובר באמצעי זמין, שאינו דורש מרשם רופא ויכול במידה מסוימת למנוע הריון לא רצוי. בנוסף, בניגוד לסברה הרווחת, ברוב המקרים נטילת התרופה מלווה בתופעות לוואי מינימליות. עם זאת, לא מדובר באמצעי בטוח מספיק ובמצבים של קיום יחסים שאינם מוגנים הסיכוי לכניסה להריון, למרות השימוש באמצעי זה עדיין קיים באופן משמעותי. 


קראו עוד: התקן בלרין: איך זה עובד ולמי הוא מתאים?

מהו הפתרון הנוסף למניעת הריון בחירום?

התקן תוך רחמי לא הורמונלי מהווה אמנם אמצעי מניעה ארוך טווח, אך הוא עשוי לשמש גם כפתרון חירום במקרים של יחסי מין לא מוגנים. מדובר בגוף זר,  שצורתו לרוב היא צורת T, אשר מכיל נחושת אשר מוחדר לחלל הרחם. ניתן להשתמש בהתקן עד לחמישה ימים לאחר קיום יחסים לא מוגנים ויעילותו שווה לזו הקיימת במצבים בהם ההתקן הוחדר ללא כל חשש להתפתחות של הריון (כ-98%).


כיצד מסייע התקן תוך רחמי לא הורמונלי במניעת התפתחות הריון?

להתקן שני מנגנוני פעולה:

- יוני הנחושת פוגעים בתנועתיות הזרע. 

- הם משפיעים על רירית הרחם וכך מונעים את השתרשות הביצית המופרית. 

מהם היתרונות בשימוש בהתקן תוך רחמי למניעת הריון בחירום?
ראשית, ההתקן מאפשר טווח פעולה רחב יותר, היות וניתן להשתמש בו עד לחמישה ימים לאחר קיום של יחסי מין לא מוגנים. שנית, מחקרים שונים הראו כי יעילותו גבוהה יותר, מאשר זו הקיימת בשימוש בגלולת היום שאחרי.


האם השימוש בהתקן לאחר קיום יחסים לא מוגנים מתאים לכל אישה?

השימוש בהתקן לא הורמונלי כאמצעי חירום מתאים לכל אישה והוא נמצא כיעיל יותר במחקרים שונים מאשר גלולת היום שאחרי במניעת הריון. חשוב לציין כי כל התקן המכיל נחושת מהווה אמצעי מניעה יעיל בחירום. עם זאת, בקרב נשים שאינן מעוניינות בהתפתחות של תופעות הלוואי הכרוכות בהחדרת ההתקן, ניתן להוציאו לאחר מועד קבלת הוסת. אם יש רצון בהשארת ההתקן, ניתן לבחור בהתקן בלרין אשר עשויה להיות בעל השפעה טובה יותר על איכות החיים, בכל הנוגע לכמות הדימום ולכאבי הווסת זאת בהשוואה להתקני ה-T .

בלרין הוא התקן תוך רחמי לא הורמונלי המעוצב בצורת כדור. התקן הבלרין עשוי מחומר דק וגמיש והוא בעל זיכרון צורני. על גבי ההתקן מושחלות כדוריות נחושת המפרישות יוני נחושת לשם מניעת הריון. בשל תכונותיו, החדרת התקן זה לרוב אינה מלווה בכאבים או אי נוחות משמעותיים, ושיעור הדימומים והכאבים בזמן הוסת בקרב נשים המשתמשות בו לרוב נמוך יותר.הכתבה בחסות ד"ר אילן ברעם, גינקולוג ומומחה בינלאומי בהתקנים תוך רחמיים.בעל ניסיון רב בהחדרת והוצאת התקנים תוך רחמיים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אילן ברעם השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת זרע שלילית גיל 13/01/2020 15:46
 • בן הזוג שלי עשה 3 בדיקות זרע והתוצאה היא אפס תאי זרע, איך אפשר להתקדם הלאה? אני מאד במתח מהתוצאה.

 • + הוסף תגובה
מחסור בתאי זרע דר' שלומי ברק 13/01/2020 17:20
 • שלום גיל, יש לבחון את המאפיינים השונים בבדיקת הזרע (נפח, PH, נוכחות תאים שונים, ועוד) ובמקביל לבדוק את הפרופיל ההורמונלי, כדי לקבל אינדיקציה ראשונית האם מדובר באזוספרמיה חסימתית הנובעת ממעצור בדרכי הזרע, או באזוספרמיה לא חסימתית הנובעת מכשל בייצור הזרע באשך או כתוצאה מכשל הורמונלי. בהמשך יש לבצע המשך הערכה אנדרולוגית מקיפה (בדיקות גנטיות שונות, בדיקה פיזית של האשכים ע"י אנדרולוג ו-US אשכים, ובדיקות שונות נוספות לפי הצורך) כדי לאבחן במידת האפשר את הגורם לתופעה, ולפנות לטיפול בהתאם. באופן כללי ניתן לומר, שכאשר התופעה אובחנה כאזוספרמיה לא חסימתית על רקע כשל אשכי, יש לפנות תחילה לחיפוש זרע מעמיק במעבדה איכותית.

 • + הוסף תגובה
בדיקת מיקרו טסה שלילית דודו 06/01/2020 21:37
 • ניתוח מיקרו טסה יצא שלילי מה ניתן למען השם עוד לעשות

 • + הוסף תגובה
כשלון בניתוח מיקרו טסה דר' שלומי ברק 06/01/2020 21:48
 • שלום דודו, כדי לענות על השאלה באופן פרטי ולתת הערכה לאחוזי ההצלחה, יש לערוך בדיקה יסודית ע"י רופא מומחה לפריון הגבר (אנדרולוג) של ההיסטוריה הרפואית של המטופל, אתייחס באופן כללי לניתוח חוזר להפקת זרע: יש לבדוק האם בניתוח הקודם בוצעו כל המאמצים לביצוע איתור זרע מוצלח, כגון טיפול הורמונלי מקדים לצורך עידוד ייצור הזרע באשך, חיפוש זרע מעמיק במעבדה בבית החולים בו בוצע הניתוח + העברת חלק מהרקמה למעבדה אנדרולוגית חיצונית למיקסום מאמצי החיפוש, ועוד, כמו כן יש לבדוק מה הם תוצאות הבדיקה ההיסטו-פתולוגית. מלבד זאת, בעולם ובארץ מתפתחות שיטות להפריה באמצעות תאי זרע ראשוניים (ראונד-ספרמטידים) באמצעות אקטיבציה חשמלית, מה שנותן תקוה שבעתיד, אולי כבר הקרוב, ניתן יהיה לנסות ולהפרות ביציות באמצעות תאי הזרע הראשוניים שאולי קיימים ברקמה, להרחבה ראה בעמוד במאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר. בשורות טובות!

 • + הוסף תגובה
טיפול חדש לאזוספרמיה מומי 2 22/12/2019 09:14
 • https://nbscience.com/azoospermia-infertility-treatment-by-using-stem-cells/ מישהו שמע על זה ?

 • + הוסף תגובה
טיפול חדש דר' שלומי ברק 22/12/2019 15:50
 • שלום מומי, אנו פחות מכירים את פרטי הטיפול הזה. לפני שהולכים לדרך טיפול חדשה, יש לשאול את השאלות הבאות: האם בכתבי עת נחשבים פורסמו מאמרים התומכים בדרך הטיפול המוצעת? באיזו מדינה מתבצע הטיפול? מיהו הרגולטור המקומי? האם המרפאה קבלה אישור ועדת הלסינקי לביצוע הטיפול? נשמח לעבור על ספרות מדעית שפורסמה על ידי הקליניקה בהקשר לניסיונם הקליני. באופן כללי, טיפול בתאי גזע הינו דרך טיפול מוצעת לבעיות בריאות רבות, בכלל זה מחסור בתאי זרע, אך לעת עתה לפי הידוע לנו עדיין לא מדובר ברמה מעשית, להסבר נוסף בענין, ניתן לראות בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!