לא רק גלולת היום שאחרי: אלו הם אמצעי החירום שיסייעו במניעת הריון

כולנו מכירים את "גלולת היום שאחרי" כפתרון אשר עשוי למנוע הריון לא רצוי במקרים בהם התקיימו יחסי מין לא מוגנים. למרות שמדובר בשיטה יעילה וזמינה, קיימות גם דרכים אחרות אשר יכולות להיות בטוחות יותר במניעת הריון: הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/03/2020אמצעי מניעה בחירום נועדו לשימוש במצבי חירום, כמו אונס, כאמצעי לגיבוי במקרים בהם יש חשד לכישלון אמצעי המניעה, או כאשר התקיימו יחסי מין לא מוגנים.

פתרונות אלו מהווים דרכים למניעת הריון לא רצוי. למרות שרובינו מכירים את "גלולת היום שאחרי" כאמצעי הבלעדי למניעת הריון בחירום, קיימות דרכים נוספות שעשויות למנוע את התפתחותו. המידע שחשוב להכיר בכתבה שלפניכן. 


אישה צעירה חוששת מהריון לאחר קיום יחסי מין ללא אמצעי מניעהמהן הדרכים המסורתיות למניעת הריון במצבים בהם התקיימו יחסי מין לא מוגנים ויש חשש להריון?

גלולות היום שאחרי הן תרופות המכילות את הורמון הפרוגסטרון או נגזרות שלו. הן מסייעות במניעת הריון באמצעות שני מנגנונים:

- הן פוגעות בהתפתחות התקינה של רירית הרחם וכתוצאה מכך גם ביכולתו של הרחם לקלוט את ההריון

- הפרוגסטרון מאט את תנועתיות החצוצרות וכך מעכב את יציאת הביצית המופרית מהחצוצרה אל הרחם. 

תרופות אלה נלקחות עד ל-72 שעות לאחר קיום יחסים לא מוגנים. עם זאת, ככל שהתרופה נלקחת מאוחר יותר ישנה ירידה משמעותית ביעילותה (ב-24 השעות הראשונות יעילות התרופה עומדת על כ-90%).

היתרון המרכזי בגלולת היום שאחרי הוא כי מדובר באמצעי זמין, שאינו דורש מרשם רופא ויכול במידה מסוימת למנוע הריון לא רצוי. בנוסף, בניגוד לסברה הרווחת, ברוב המקרים נטילת התרופה מלווה בתופעות לוואי מינימליות. עם זאת, לא מדובר באמצעי בטוח מספיק ובמצבים של קיום יחסים שאינם מוגנים הסיכוי לכניסה להריון, למרות השימוש באמצעי זה עדיין קיים באופן משמעותי. 


קראו עוד: התקן בלרין: איך זה עובד ולמי הוא מתאים?

מהו הפתרון הנוסף למניעת הריון בחירום?

התקן תוך רחמי לא הורמונלי מהווה אמנם אמצעי מניעה ארוך טווח, אך הוא עשוי לשמש גם כפתרון חירום במקרים של יחסי מין לא מוגנים. מדובר בגוף זר,  שצורתו לרוב היא צורת T, אשר מכיל נחושת אשר מוחדר לחלל הרחם. ניתן להשתמש בהתקן עד לחמישה ימים לאחר קיום יחסים לא מוגנים ויעילותו שווה לזו הקיימת במצבים בהם ההתקן הוחדר ללא כל חשש להתפתחות של הריון (כ-98%).


כיצד מסייע התקן תוך רחמי לא הורמונלי במניעת התפתחות הריון?

להתקן שני מנגנוני פעולה:

- יוני הנחושת פוגעים בתנועתיות הזרע. 

- הם משפיעים על רירית הרחם וכך מונעים את השתרשות הביצית המופרית. 

מהם היתרונות בשימוש בהתקן תוך רחמי למניעת הריון בחירום?
ראשית, ההתקן מאפשר טווח פעולה רחב יותר, היות וניתן להשתמש בו עד לחמישה ימים לאחר קיום של יחסי מין לא מוגנים. שנית, מחקרים שונים הראו כי יעילותו גבוהה יותר, מאשר זו הקיימת בשימוש בגלולת היום שאחרי.


האם השימוש בהתקן לאחר קיום יחסים לא מוגנים מתאים לכל אישה?

השימוש בהתקן לא הורמונלי כאמצעי חירום מתאים לכל אישה והוא נמצא כיעיל יותר במחקרים שונים מאשר גלולת היום שאחרי במניעת הריון. חשוב לציין כי כל התקן המכיל נחושת מהווה אמצעי מניעה יעיל בחירום. עם זאת, בקרב נשים שאינן מעוניינות בהתפתחות של תופעות הלוואי הכרוכות בהחדרת ההתקן, ניתן להוציאו לאחר מועד קבלת הוסת. אם יש רצון בהשארת ההתקן, ניתן לבחור בהתקן בלרין אשר עשויה להיות בעל השפעה טובה יותר על איכות החיים, בכל הנוגע לכמות הדימום ולכאבי הווסת זאת בהשוואה להתקני ה-T .

בלרין הוא התקן תוך רחמי לא הורמונלי המעוצב בצורת כדור. התקן הבלרין עשוי מחומר דק וגמיש והוא בעל זיכרון צורני. על גבי ההתקן מושחלות כדוריות נחושת המפרישות יוני נחושת לשם מניעת הריון. בשל תכונותיו, החדרת התקן זה לרוב אינה מלווה בכאבים או אי נוחות משמעותיים, ושיעור הדימומים והכאבים בזמן הוסת בקרב נשים המשתמשות בו לרוב נמוך יותר.הכתבה בחסות ד"ר אילן ברעם, גינקולוג ומומחה בינלאומי בהתקנים תוך רחמיים.בעל ניסיון רב בהחדרת והוצאת התקנים תוך רחמיים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אילן ברעם השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שחלות פוליציסטיות וגידולים בשחלה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ממצאים בשילה קלייר 12/10/2020 14:21
  • בת 79, תוצאות דופלר: רירית 4 מ״מ, לא סדירה, לא הומוגנית,ממצאים אקוגנים בחלל עם נוזל צלול.. מימין ממצא שטבעו לא ברור 20*31 מ״מ ללא זרימות , סולידי עם מרקם לא הומוגני.בחלל הרחם נוזל חופשי צלול עם הדים אקוגנים בתוכו .מה זה אומר ? בדיקות דם:CA-125:8.7, Ca15.3: 37.2,CA 19.9 :9.7, Cea:2.4 מה זב אומר ? האם צריך להוציא את הרחם ?

  • + הוסף תגובה
שחלות פוליציסטיות נויה 09/10/2020 21:25
  • שלום אני בת 25 ואני מתכננת להיכנס להריון הפסקתי עם הגלולות לפני 3 חודשים ומנסה להיכנס להריון מקבלת מחזורים באופן סדיר ואובחנתי עם שחלות פוליציסטיות האם צריך לקחת טיפול תרופתי כלשהו במידה ועדין לא נכנסתי להיריון או שזה עקב שימוש ארוך בגלולות (השתמשתי במשך 7 שנים )

  • + הוסף תגובה
ציסטה דרמאודית נטע 04/10/2020 21:04
  • שלום, לבתי בת החודש וחצי יש ציסטה מסוג טורטומה בשחלה השמאלית וככל הנראה היה תסביב כשהייתה בבטן שלי. הציסטה בגודל של 5.5 מ״מ ויש חילוקי דעות בנוגע להסרת הציסטה או האם כדאי לבצע מעקב עד שתגדל קצת ורק אז לעשות ניתוח. הייתי שמחה לדעת מה הסיכונים והאם בהנחה ששלחה ימין תקינה תוכל להרות בעתיד? תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!