מחסור בטסטוסטרון: מהם הטיפולים שיכולים למתן את תופעות הלוואי ולשפר את איכות החיים?

מהם הגורמים למחסור בטסטוסטרון, אילו תופעות לוואי עלולות להתפתח כתוצאה מהירידה ברמות ההורמון הגברי בגוף ומהו הטיפול שעשוי לסייע במיתון תופעות הלוואי ובשיפור איכות החיים? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותטסטוסטרון, הורמון המין הגברי, לוקח חלק בתפקידים רבים בגוף הגבר, בהם התפתחות העצמות והשרירים, ייצור הזרע וכן גם החשק המיני והתפקוד המיני. הטסטוסטרון אמון גם על הסממנים הגבריים השונים, כמו שיעור והקול העמוק והעבה. מחסור בטסטוסטרון הוא מצב בו רמת ההורמון בגוף נמוכה מהרמה התקינה. הרמות הנמוכות של ההורמון גורמות למגוון תסמינים שונים והן עלולות להשפיע על איכות החיים ועל הבריאות הכללית. טיפול חדש המתבצע באמצעות כמוסה תת עורית המכילה הורמון זהה לטסטוסטרון הקיים באופן טבעי בגוף, עשוי לסייע בהעלאת רמות ההורמון, במיתון תופעות הלוואי ובשיפור איכות החיים: כל הפרטים.
מהם הגורמים למחסור בטסטוסטרון?

הגורם המרכזי לירידה ברמות ההורמון הגברי הוא הגיל. מגיל 40 לערך, רמות הטסטוסטרון בגוף יורדות בהדרגה ומובילות להתפתחות של תופעות לוואי שונות. בגברים בעשור החמישי והשישי לחיים שכיחות התופעה עומדת על כ-10% וכ- 30% מהגברים בני השבעים ומעלה צפויים לסבול מרמות נמוכות של טסטוסטרון.

מהן תופעות הלוואי שעלולות להתפתח עקב מחסור בטסטוסטרון?

החסר בהורמון גורם להאטה בתהליכי הבנייה וההתחדשות של הגוף. בנוסף, הוא עלול להוביל לירידה בתפקוד המיני ובזקפה, לפגיעה בחשק המיני, לירידה במסת השריר ובצפיפות העצם, לפגיעה באיכות האורגזמה ועוד. מחסור בטסטוסטרון עלול להוביל גם לבעיות קוגניטיביות שונות, כמו קשיי ריכוז ופגיעה בזיכרון, הוא יכול לגרום להשמנה ובייחוד השמנה בטנית, לעצבנות ובמקרים מסוימים אף להתפתחות של דיכאון. 


איך ניתן לאבחן מחסור בטסטוסטרון?

בשלב הראשון תתבצע אנמנזה מקיפה על ידי הרופא המטפל. במקרים בהם התסמינים שתוארו על ידי המטופל תואמים לאלה המאפיינים מחסור בטסטוסטרון, יופנה הוא לביצוע של בדיקת דם לבחינת רמות ההורמון בגוף. בשל העובדה שרמות הטסטוסטרון בגוף משתנות במהלך היום, מומלץ לבצע את הבדיקה בשעות הבוקר המוקדמת אז רמות ההורמון בדם גבוהות יותר. 


מהן דרכי הטיפול?

הטיפול במחסור בטסטוסטרון יתבצע באמצעות מתן טסטוסטרון ממקור חיצוני, קיימים מספר טיפולים אפשריים, בהם מתן טסטוסטרון בזריקות, מתן טסטוסטרון באמצעות ג'ל למריחה על גבי העור ומתן טסטוסטרון באמצעות כמוסות תת עוריות. חשוב לציין טיפול בטסטוסטרון אינו ניתן למטופלים החולים בסרטן הערמונית.


ג'ל למריחה על גבי העור

קיימים מספר סוגי תכשירים המכילים טסטוסטרון וניתנים באמצעות מריחה יומיומית על גבי העור. היתרון המרכזי בג'ל הטסטוסטרון נעוץ בכך שזהו טיפול שאינו פולשני. למרות זאת, בשל העובדה שמדובר במדובר בתכשיר אותו מורחים על גבי העור, ספיגתו בגוף נמוכה יותר ובשל כך יעילות הטיפול עלולה להיות פחותה. הטיפול בטסטוסטרון מתבצע עצמאית על ידי המטופל ועל כן יעילותו תלויה גם במידת היענות המטופל לטיפול. יש לציין כי מעבר לטסטוסטרון הקיים בתכשירים אלה, הם מכילים גם רכיבים סינתטיים נוספים שעלולים לגרום לתגובה אלרגית.


זריקות טסטוסטרון

קיימים שני סוגים של זריקות טסטוסטרון: זריקות קצרות טווח, הניתנות אחת לכל שלושה שבועות, וזריקות ארוכות טווח הניתנות אחת לכל שלושה חודשים. היתרון המרכזי בטיפול בזריקות הוא כי מדובר בטיפול סיסטמי אשר משפיע על כלל מערכות הגוף הסובלות מהמחסור בהורמון. אך בדומה לטיפול בג'ל, גם החומר הניתן בהזרקה תוך שרירית מכיל חומרים סינתטים שונים שעלולים לגרום לתגובה אלרגית ולהתפתחות של תופעות לוואי שונות. 


כמוסות תת עוריות

כמוסות תת עוריות מכילות הורמון זהה לזה הקיים בגוף שלנו אשר מחקה את פעילות הטסטוסטרון בגוף. מדובר בטיפול קצר מאוד הניתן במרפאת הרופא המומחה ומתבצע בהרדמה מקומית. במהלך הטיפול מחדיר הרופא המטפל את הכמוסה אל שכבת השומן המצויה מתחת לעור. התאמת המינון תתבצע בהתאם לתוצאות בדיקות הדם. לאחר החדרת הכמוסה התת עורית, מתבצע שחרור הדרגתי של ההורמון. לאחר כשבועיים עד לחודש ימים ממועד הטיפול תורגש הקלה בתסמינים השונים. השפעת הטסטוסטרון הניתן באמצעות הכמוסות נמשכת 4-6 חודשים, לאחריהם יהיה צורך בטיפול נוסף. 


מה היתרונות בטיפול בכמוסות?

אחד היתרונות המרכזיים בטיפול בכמוסות נעוץ בעובדה שמדובר בהורמון זהה לזה הקיים בגוף שלנו. טיפול זה אינו מכיל כל מרכיב סינטטי ועל כן יעילותו עשויה להיות גבוהה יותר והוא אינו צפוי לגרום לתופעות לוואי משמעותיות. כמו כן, בשל בעובדה שמדובר בטיפול הניתן בשחרור הדרגתי הוא אינו צפוי לגרום לשינויים קיצוניים ברמות ההורמון בגוף. מעבר לכך, מדובר בטיפול ארוך טווח שאינו מצריך התמדה יומיומית מצד המטופל. 

מהן תופעות הלוואי שעלולות להתפתח בשל הטיפול בכמוסות תת עורית?

לאחר הטיפול עלולות להתפתח תחושות כאב ורגישות מקומית. במקרים מסוימים עלול להתפתח זיהום באזור ההזרקה שיטופל באמצעות אנטיביוטיקה. 

לסיכום, במקרים בהם מתפתחים תסמינים שונים המעלים חשד למחסור בטסטוסטרון, חשוב לפנות לרופא שיפנה לביצוע בדיקת דם לבחינת רמות הטסטוסטרון. במקרים בהם הבדיקה הראתה פרופיל הורמונלי נמוך מן התקין יבחר הטיפול המתאים. טיפול בטסטוסטרון עשוי לסייע בשיפור באיכות החיים, לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני וכן גם לשיפור החשק המיני והליבידו. הכתבה בחסות ד"ר מיכאל בז'יוריאנו הוא רופא בעל ניסיון רב ולו תיק עבודות מרשים שמתמחה ברפואה אסתטית.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מיכאל בז'וריאנו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיקפה יורדת לי 29/11/2020 08:34
  • אני ובן זוגי מתקשים לקיים יחסים אינטימיים כי הזקפה יורדת לו מהר. הוא בן 49 ואני צעירה ממנו בהרבה. אחרי חדירה הזקפה נעלמת לו תוך כמה שניות והכל נעצר. בפעם הראשונה שזה קרה הוא אמר שהוא לא מרגיש אותי בחדירה ועם הזמן הוא מוצא זוויות שכן הוא מרגיש וגמר כמה פעמים. הוא הלך לרופא מומחה שאמר לו שהכל בסדר ואין לו בעיה רפואית ויכול להיות שזה מלחץ ונתן לו כדור בשם תרין. לפניי היו לו חברות ולא הייתה לו את הבעייה הזאת. רציתי לשאול אם יכול להיות שאברי המין שלנו לא מתאימים? יכול להיות שעם בחורה אחרת לא תיהיה לו את הבעייה הזאת? יכול להיות שהוא לא נמשך לגוף שלי ובגלל זה יורד לו? הבעייה תעלם או שהיא תשאר לנצח? כרגע אני בסוג של דיכאון והביטחון העצמי שלי איתו נעלם. אני נמנעת מלהיות ערומה עלידו ומתביישת לבקש לקיים יחסים. מציינת שאני שומרת נידה וחלון ההזדמנויות שלנו קצר. אודה לעזרתכם 🙏

  • + הוסף תגובה
בעייה בסקס ראול 19/11/2020 15:51
  • EMLA/VIAGRA יכולים לתת תוצאות טובות אם אני עם בעייה של אורגזמה מהירה מדיי ? איזה טיפול יש אם התרופות נוגדות דכאון לא רלבנטי

  • + הוסף תגובה
סליחה אבל אין לי את מי לשאול מעניין 13/11/2020 20:08
  • שלום אני חיה עם בעלי 5 שנים ויש לנו 3 ילדים.מספר הפעמיים שקיימנו יחסי מין ספורים וגם בפעמיים האלה שקיימנו יחסי מין לא עמד לו אבל יצא משם זרע ונכנסת להיריון מזה.שאלתי היא האם גבר יכול להכניס להיריון בלי שיעמוד לו ממש? בטוח לבעלי יש בעיה?

  • + הוסף תגובה
הריון מחצי זקפה ופליטה טובה ד"ר נחום זילבר 16/11/2020 23:09
  • התשובה לכותרת היא -כן. אבל לפי תיאורך ישנה בעיה קשה שצריכה אבחון ואולי גם סוג של טיפול!1!

  • + הוסף תגובה
אם אפשר לענות לי בבקשה מעניין 17/11/2020 18:53
  • הבנתי שהבעיה היא שלא עומד לו .או שיכול להיות בעיות רפואיות נוספות אתה רומז?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!