//

מחסור בטסטוסטרון: מהם הטיפולים שיכולים למתן את תופעות הלוואי ולשפר את איכות החיים?

מהם הגורמים למחסור בטסטוסטרון, אילו תופעות לוואי עלולות להתפתח כתוצאה מהירידה ברמות ההורמון הגברי בגוף ומהו הטיפול שעשוי לסייע במיתון תופעות הלוואי ובשיפור איכות החיים? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותטסטוסטרון, הורמון המין הגברי, לוקח חלק בתפקידים רבים בגוף הגבר, בהם התפתחות העצמות והשרירים, ייצור הזרע וכן גם החשק המיני והתפקוד המיני. הטסטוסטרון אמון גם על הסממנים הגבריים השונים, כמו שיעור והקול העמוק והעבה. מחסור בטסטוסטרון הוא מצב בו רמת ההורמון בגוף נמוכה מהרמה התקינה. הרמות הנמוכות של ההורמון גורמות למגוון תסמינים שונים והן עלולות להשפיע על איכות החיים ועל הבריאות הכללית. טיפול חדש המתבצע באמצעות כמוסה תת עורית המכילה הורמון זהה לטסטוסטרון הקיים באופן טבעי בגוף, עשוי לסייע בהעלאת רמות ההורמון, במיתון תופעות הלוואי ובשיפור איכות החיים: כל הפרטים.
מהם הגורמים למחסור בטסטוסטרון?

הגורם המרכזי לירידה ברמות ההורמון הגברי הוא הגיל. מגיל 40 לערך, רמות הטסטוסטרון בגוף יורדות בהדרגה ומובילות להתפתחות של תופעות לוואי שונות. בגברים בעשור החמישי והשישי לחיים שכיחות התופעה עומדת על כ-10% וכ- 30% מהגברים בני השבעים ומעלה צפויים לסבול מרמות נמוכות של טסטוסטרון.

מהן תופעות הלוואי שעלולות להתפתח עקב מחסור בטסטוסטרון?

החסר בהורמון גורם להאטה בתהליכי הבנייה וההתחדשות של הגוף. בנוסף, הוא עלול להוביל לירידה בתפקוד המיני ובזקפה, לפגיעה בחשק המיני, לירידה במסת השריר ובצפיפות העצם, לפגיעה באיכות האורגזמה ועוד. מחסור בטסטוסטרון עלול להוביל גם לבעיות קוגניטיביות שונות, כמו קשיי ריכוז ופגיעה בזיכרון, הוא יכול לגרום להשמנה ובייחוד השמנה בטנית, לעצבנות ובמקרים מסוימים אף להתפתחות של דיכאון. 


איך ניתן לאבחן מחסור בטסטוסטרון?

בשלב הראשון תתבצע אנמנזה מקיפה על ידי הרופא המטפל. במקרים בהם התסמינים שתוארו על ידי המטופל תואמים לאלה המאפיינים מחסור בטסטוסטרון, יופנה הוא לביצוע של בדיקת דם לבחינת רמות ההורמון בגוף. בשל העובדה שרמות הטסטוסטרון בגוף משתנות במהלך היום, מומלץ לבצע את הבדיקה בשעות הבוקר המוקדמת אז רמות ההורמון בדם גבוהות יותר. 


מהן דרכי הטיפול?

הטיפול במחסור בטסטוסטרון יתבצע באמצעות מתן טסטוסטרון ממקור חיצוני, קיימים מספר טיפולים אפשריים, בהם מתן טסטוסטרון בזריקות, מתן טסטוסטרון באמצעות ג'ל למריחה על גבי העור ומתן טסטוסטרון באמצעות כמוסות תת עוריות. חשוב לציין טיפול בטסטוסטרון אינו ניתן למטופלים החולים בסרטן הערמונית.


ג'ל למריחה על גבי העור

קיימים מספר סוגי תכשירים המכילים טסטוסטרון וניתנים באמצעות מריחה יומיומית על גבי העור. היתרון המרכזי בג'ל הטסטוסטרון נעוץ בכך שזהו טיפול שאינו פולשני. למרות זאת, בשל העובדה שמדובר במדובר בתכשיר אותו מורחים על גבי העור, ספיגתו בגוף נמוכה יותר ובשל כך יעילות הטיפול עלולה להיות פחותה. הטיפול בטסטוסטרון מתבצע עצמאית על ידי המטופל ועל כן יעילותו תלויה גם במידת היענות המטופל לטיפול. יש לציין כי מעבר לטסטוסטרון הקיים בתכשירים אלה, הם מכילים גם רכיבים סינתטיים נוספים שעלולים לגרום לתגובה אלרגית.


זריקות טסטוסטרון

קיימים שני סוגים של זריקות טסטוסטרון: זריקות קצרות טווח, הניתנות אחת לכל שלושה שבועות, וזריקות ארוכות טווח הניתנות אחת לכל שלושה חודשים. היתרון המרכזי בטיפול בזריקות הוא כי מדובר בטיפול סיסטמי אשר משפיע על כלל מערכות הגוף הסובלות מהמחסור בהורמון. אך בדומה לטיפול בג'ל, גם החומר הניתן בהזרקה תוך שרירית מכיל חומרים סינתטים שונים שעלולים לגרום לתגובה אלרגית ולהתפתחות של תופעות לוואי שונות. 


כמוסות תת עוריות

כמוסות תת עוריות מכילות הורמון זהה לזה הקיים בגוף שלנו אשר מחקה את פעילות הטסטוסטרון בגוף. מדובר בטיפול קצר מאוד הניתן במרפאת הרופא המומחה ומתבצע בהרדמה מקומית. במהלך הטיפול מחדיר הרופא המטפל את הכמוסה אל שכבת השומן המצויה מתחת לעור. התאמת המינון תתבצע בהתאם לתוצאות בדיקות הדם. לאחר החדרת הכמוסה התת עורית, מתבצע שחרור הדרגתי של ההורמון. לאחר כשבועיים עד לחודש ימים ממועד הטיפול תורגש הקלה בתסמינים השונים. השפעת הטסטוסטרון הניתן באמצעות הכמוסות נמשכת 4-6 חודשים, לאחריהם יהיה צורך בטיפול נוסף. 


מה היתרונות בטיפול בכמוסות?

אחד היתרונות המרכזיים בטיפול בכמוסות נעוץ בעובדה שמדובר בהורמון זהה לזה הקיים בגוף שלנו. טיפול זה אינו מכיל כל מרכיב סינטטי ועל כן יעילותו עשויה להיות גבוהה יותר והוא אינו צפוי לגרום לתופעות לוואי משמעותיות. כמו כן, בשל בעובדה שמדובר בטיפול הניתן בשחרור הדרגתי הוא אינו צפוי לגרום לשינויים קיצוניים ברמות ההורמון בגוף. מעבר לכך, מדובר בטיפול ארוך טווח שאינו מצריך התמדה יומיומית מצד המטופל. 

מהן תופעות הלוואי שעלולות להתפתח בשל הטיפול בכמוסות תת עורית?

לאחר הטיפול עלולות להתפתח תחושות כאב ורגישות מקומית. במקרים מסוימים עלול להתפתח זיהום באזור ההזרקה שיטופל באמצעות אנטיביוטיקה. 

לסיכום, במקרים בהם מתפתחים תסמינים שונים המעלים חשד למחסור בטסטוסטרון, חשוב לפנות לרופא שיפנה לביצוע בדיקת דם לבחינת רמות הטסטוסטרון. במקרים בהם הבדיקה הראתה פרופיל הורמונלי נמוך מן התקין יבחר הטיפול המתאים. טיפול בטסטוסטרון עשוי לסייע בשיפור באיכות החיים, לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני וכן גם לשיפור החשק המיני והליבידו. הכתבה בחסות ד"ר מיכאל בז'יוריאנו הוא רופא בעל ניסיון רב ולו תיק עבודות מרשים שמתמחה ברפואה אסתטית.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מיכאל בז'וריאנו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סיאליס וזיקפה אורן 06/08/2020 10:15
  • סיאליס שלום . לבן זוג שלי (בן 36 עם שיתוק מוחין קל מאוד, צולע)אין זיקפה בזמן האקט המיני. רק בבוקר כשהוא קם או בלילה. יש לציין שהוא מאונן כמעט כל יום בבוקר. הוא היה אצל אורולוג והחבר לא מסר את המידע הזה. האורולוג נתן בדיקה וסיאליס לקחת כל יום. רציתי לדעת אם לאור המידע הזה החבר עדיין צריך לקחת סיאליס כל יום? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
הפסקת שימוש בדואדרט עמרם 05/08/2020 10:59
  • שלום רב אני בן 63 סובל מערמונית מוגדלת עם תכיפות השתנה מאד תכופה עד התחלת שימוש בדואדרט לפני כ7 חודשים , מאז שינוי משמעותי בתסמינים. חזרתי לחיים נורמליים בתחום ההשתנה. החיים השתנו בתחום המיני , חוסר בזיקפה , ירידה בחשק המיני , שפיכה אחורית ... קבלתי מאנשים במצבי המלצה להשתמש בדקל ננסי ( פרמיקסון 160 מ"ג)במינון גבוה. האם ניתן ואיך לעבור משימוש בדואדרט לשימוש בפרמיקסון. תודה

  • + הוסף תגובה
דואודארט וזקפה ד"ר נחום זילבר 05/08/2020 20:01
  • תרופה זו שעוזרת בטיפול בתסמינים של ערמונית מוגדלת אכן פוגעת בחלק מהגברים בתפקוד המיני אולם לא רצוי להחליפה ללא המלצת האורולוג במיוחד כאשר תרופת פרמיקסון הצמחית ניתנת בתחילת הטיפול ואין טעם לקחתה כעת ובמקום או בנוסף לדואודרט

  • + הוסף תגובה
חוסר זקפה אבי 20/07/2020 08:05
  • שלום אני לפני חודש עברתי תסחיף ריאתי בינוני בעקבות הקורונה.מקבל פעמיים ביום קלקסן 60 בבוקר 80 בערב.איבדתי את הזקפה לגמרי מזמן התסחיף ועד היום.האם יש קשר בין קרישי דם בגוף לאיבוד זקפה?האם זה בגלל הטראומה?זמני?דורש התערבות רפואית? תודה על המענה

  • + הוסף תגובה
שכחתי לציין גיל 45 ללא מחלות רקע אבי 22/07/2020 20:46
גיל 45 ד"ר נחום זילבר 03/08/2020 05:30
זקפה ד"ר נחום זילבר 03/08/2020 05:37
  • אחרי אירוע טראומטי נשימתי המצריך אישפוז יש שינוי התנהגותי -נפשי בגוף. הזקפה משתנה בין שאר הדברים. עם הופעה הדרגתית של זקפות בוקר וזקפות ספונטניות תצא לאט מהבעיה. אם הבעיה ממשיכה עוד חודש- חודשיים פנה לייעוץ.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!