//

מתכננות הריון? כך קנאביס יכול להשפיע עליכן

רופאים וחוקרים ממליצים חד משמעית להימנע מעישון מריחואנה במהלך ההריון וההנקה, אך לא כל הזוגות יודעים שהוא גם עלול להקשות על הכניסה להריון. כיצד קנאביס משפיע על פוריות הגבר והאישה, ומה עושים עם קנאביס רפואי? כמה עובדות שכדאי לדעת
כתבה פרסומית כתבת חסותישראל נחשבת לאחת משיאניות טיפולי הפוריות בעולם, כאשר 1 מכל 20 לידות מקורה בטיפולי הפריה חוץ-גופית (IVF). את הסטטיסטיקה הזו אפשר לייחס לגורמים רבים, אחד מהם הוא ירידה של כמעט 60% בספירת הזרע הממוצעת (מדד של פריון הגבר) ב-40 שנים האחרונות במדינות מערביות, כך לפי מחקר ישראלי משנת 2017 .

אבל קשה להאשים בכך סיבה אחת בלבד, וככל הנראה אורח החיים המערבי משפיע לרעה על היכולת להיכנס להריון וללדת. חלק מהסיבות שהוצעו כוללות רמת סטרס גבוהה, חשיפה לזיהום אויר וגם הקמת משפחה בגילאים מאוחרים יותר.

כיוון שרבע מהמטופלים בקנאביס רפואי בארץ הם בגילאי 18-40 וקרוב ל-35% מהישראלים בגיל הפוריות משתמשים בקנאביס באופן כללי – חשוב להכיר את ההשפעות האפשריות של הסם על הקמת משפחה בהמשך.


אילוסטרציה: עלה קנאביס ומעליו דגם שחלותבעיות פריון – ההבדל בין המינים

פריון הגבר הוא תהליך פשוט יחסית – השפעת הורמונים גבריים כמו טסטוסטרון גורמת ליצור תאי זרע באשך שיבשילו ויצאו יחד עם נוזל הזרע. ספירת זרע יכולה להעיד אם והיכן קיימת הפרעה באחד מהשלבים הללו. הבדיקה בודקת לא רק את כמות תאי הזרע אלא גם מדדים נוספים כמו צורת התאים, יכולת התנועה שלהם וכמות הנוזל הכללית.

בנשים מדובר בתהליך מורכב הרבה יותר. המחזור החודשי תלוי בשני הורמונים: אסטרוגן ופרוגסטרון, המשפיעים על כל איברי הרביה הנשיים, ומעודדים ביוץ (תהליך הבשלת הביצית) בשחלות, מעבים את רירית הרחם כהכנה לקליטת הביצית המופרית, ואף אחראיים להתפתחות התקינה של ההריון. 

כך למשל הם עוזרים לתהליך ההשרשה, שבמהלכו הביצית המופרית נקלטת ברחם ומתפתחת לשליה, שק הריון, ובהמשך – לעובר. הפרעה בתהליך עלולה להוביל להפלה פתאומית.

קנאביס בנשים – שיבוש המחזור, ירידה בכמות הביציות וסכנה בהריון

עיקר התופעות המוכרות של מריחואנה נגרמות בגלל השפעת החומרים הפעילים שבצמח על הקולטנים הקנבינואידים (של הקנאביס) שנמצאים באופן טבעי במוח – ובראשם ה-THC. אלא שמחקרים הראו שקולטנים נוספים נמצאים גם בריאות, במערכת העיכול, וכן – גם באיברי הרביה הנשיים כמו הרחם והשחלות.

כך לדוגמה שימוש כרוני בקנאביס גורם להפעלת הקולטן הקנבינואידי CB2 שנמצא בתאי השחלה. ההפעלה של הקולטן יכולה לגרום להאצה של הבשלת ביציות ולתמותה שלהן , ובכך מקטינה את המאגר הסופי של הביציות שיוכלו לשמש בעתיד להריון.

החומרים הפעילים בקנאביס משפיעים גם בצורה עקיפה באמצעות שינויים בפעולה של אותם הורמונים שאחראים על בקרת תהליכי המחזור החודשי. התערבות חיצונית כזו יכולה להוביל להפרעות בביוץ, לשינויים בזמני המחזור ולהקדמה של המנופאוזה (גיל המעבר). 

לקנאביס השפעות שליליות רבות על ההריון

THC מגיע לזרם הדם של האם בכל צורת צריכה של קנאביס, ומשם עובר בקלות לעובר דרך השליה. השפעות ה-THC לא מובנות לחלוטין וקשה להשוות בין תוצאות מחקרים שונים, בין היתר בגלל הבדלי ריכוז של THC בין זני וסוגי קנאביס שונים במדינות שונות. עם זאת מהמחקרים עולה שאכן קיימת השפעה של קנאביס על ההריון – והיא אינה חיובית.

חלק מהמחקרים הראו שצריכה של קנאביס ונגזרותיו עלולה להפריע להתפתחות העובר ולהוביל ללידה מוקדמת ולילוד במשקל נמוך, כמו גם לשבש את תהליך קליטת העובר ברחם (ההשרשה), ובכך להעלות את הסיכוי להריון חוץ-רחמי (אקטופי) ולהפלות מוקדמות.

במחקרים אחרים עלה שילדים שנחשפו למריחואנה ברחם נוטים להיות חולים יותר בעתיד. ייתכן כי תופעה זו נגרמת עקב ההשפעה הידועה של קנאביס על המערכת החיסונית.

בהנקה, ה-THC מתרכז בחלב האם ומגיע לריכוזים גבוהים עד פי 8 מאשר ריכוזו בדם, כתלות בתדירות ובכמות צריכת המריחואנה. עבור תינוק שרק נולד מדובר במינונים שהשפעתם על ההתפתחות שלו אינה ברורה בשלב זה.

השימוש בקנאביס משפיע גם על ספירת הזרע

בעולם שבו התזונה, העישון ואורח החיים הקדחתני גורמים לירידה ניכרת באיכות ספירת הזרע של הגבר המערבי, שימוש כרוני בקנאביס נכנס גם הוא לרשימת הגורמים החשודים.

סקירת ספרות שפורסמה בכתב העת Journal Of Urology בסוף שנת 2019 מצאה שסביר שמריחואנה פוגעת באיכות הזרע בבני אדם. מחקר מדנמרק שכלל מעל ל-1,200 גברים בריאים מצאה שספירת הזרע אצל גברים שהעידו כי השתמשו בקנאביס יותר מפעם אחת בשבוע הייתה נמוכה ב-30% בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. בקרב משתמשים כרוניים (מעל 4 פעמים בשבוע למשך חצי שנה ויותר) מדובר בירידה מ-67.9 מיליון תאים למ״ל ל-26.6 מיליון תאים למ״ל – שינויים משמעותיים שיכולים לפגוע בסיכויי הכניסה להריון. כמו כן, נמצא שהקנאביס לא משפיע רק על כמות הזרע אלא גם על איכותו ועל יכולת התפקוד וההפריה שלו.

בדומה לסוגיות שנויות במחלוקת אחרות על השפעות הקנאביס גם כאן עולות עדויות סותרות: מחקרים אחרים טוענים שהשימוש בקנאביס דווקא משפיע לחיוב על איכות הזרע דרך שינויים הורמונליים ומניעת נזקים חמצוניים. עם זאת, מדובר ככל הנראה במחקרים שנערכו בקנה מידה קטן בהרבה מאשר אלו שהסיקו כי קנאביס פוגע באיכות הזרע, ולכן כדאי להתייחס אליהם בהתאם.

קנאביס והריון - לעשן או לא לעשן? 

רוב המחקרים שסקרו קנאביס ופריון מתייחסים בעיקר לשימוש במריחואנה לצרכי פנאי ולא לצרכים רפואיים. 

אצל אנשים שמקבלים קנאביס רפואי מדובר בסוגיה מורכבת יותר, שכן הפסקת הרצף הטיפולי עלולה להחמיר את המצב הבסיסי עבורו הם מטופלים מלכתחילה. לכן, לפני הכניסה להריון ממליצים באיגוד האמריקני לרופאי נשים ומיילדות (ACOG) להתייעץ גם עם הרופא המטפל שאחראי על מרשם הקנאביס וגם עם רופא נשים, כדי לקבל את ההמלצות הרלוונטיות ולשמוע על חלופות מתאימות לקנאביס רפואי במהלך ההריון.

בכל הנוגע לשימוש במריחואנה לצרכי פנאי, גופים רפואיים בינלאומיים ממליצים בתוקף לנשים לפני הריון, במהלך הריון ובמהלך הנקה להימנע משימוש במריחואנה על כל צורותיה.פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בטא נמוך מורן 09/08/2020 14:45
  • שלום, בטא יום 7 היה 12, ביום 10 היה 17. הרופא אמר שזה לא הריון תקין וכנראה הריון כימי. ההחזרה הייתה של בלטוציסט באיכות טובה מאוד הביוץ טבעי עם ערכים מתאימים. יש דרך לדעת למה ההריון לא המשיך? תודה,

  • + הוסף תגובה
במרבית המקרים אין לנו דרך לדעת מדוע לא התפתח בשלב כה מוקדם. בהצלחה בהמשך ד"ר אמיר רבהון 11/08/2020 13:34
קרינון גושים כים נינהנינה 09/08/2020 17:35
  • היי, אני 9 ימים אחרי החזרה ואתמול התחיל לצאת ממני הקרינון עם צבעים חומים-שחורים... לצערי בפעמיים הקודמות אחרי החזרה היה לי את זה, אמנם היתה בטא חיובית ביום ה12 אבל ביום ה14 היא כבר נפלה וכך הסתיומו להם ה"הריונות" המיוחלים... האם ידוע על מישהי שלקחה קרינון אחרי החזרת עוברים, יצאו לה גושים חומים-שחורים כתוצאה מהשימוש בקרינון והבדיקות בטא בימים ה12 וה-14 יצאו תקינות?? בעצם אני שואלת... אם יש תקווה...? או שזה מעיד על סוף סיפור?

  • + הוסף תגובה
הייתי ממשיך תמיכה לפי ההנחיות ומבצע בדיקת בטא במועד המתוכנן. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 11/08/2020 13:34
בדיקות הורמונליות יעוץ זוהר 07/08/2020 19:19
  • שלום. רציתי להתיעץ איתך כי התור שלי לרופא פריון הוא לעוד הרבה זמן. אני בת 33 לאחר שנה של ניסיונות נשלחנו למומחה פוריות. עשיתי בדיקות: LH-7.3 FSH-13 Estradiol-144 Progesterone- 1.0 Prolactin-274 Testosterone total- 0.9 לבעלי בבדיקת זרע התגלה תנועתיות נמוכה 10% Total motility. Vitality 30% האם הבדיקות שלי תקינות לגיל שלי? האם יש לנו אופציה להריון טבעי או אבוד מראש? הפיתרון לדעתך IVF, הזרעה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
הי זוהר. ממליץ לחזור שוב על בדיקת זרע. כמו כן מציע שתבצעי גם בדיקת דם ל AMH. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 08/08/2020 21:40
זוהר יעוץ 09/08/2020 23:14
  • שלום. תודה על תשובתך. זו התוצאה גם בבדיקה זרע נוספת. מה אתה חושב? תוצאת הfsh שלי כל כך גרועה? תודה

  • + הוסף תגובה
הי זוהר. ממליץ שתקבלי יעוץ מעמיק ומסודר במרפאה ולא דרך הפורום. ד"ר אמיר רבהון 11/08/2020 13:33

הצטרפו לאינדקס הרופאים!