מתכננות הריון? כך קנאביס יכול להשפיע עליכן

רופאים וחוקרים ממליצים חד משמעית להימנע מעישון מריחואנה במהלך ההריון וההנקה, אך לא כל הזוגות יודעים שהוא גם עלול להקשות על הכניסה להריון. כיצד קנאביס משפיע על פוריות הגבר והאישה, ומה עושים עם קנאביס רפואי? כמה עובדות שכדאי לדעת
כתבה פרסומית כתבת חסותישראל נחשבת לאחת משיאניות טיפולי הפוריות בעולם, כאשר 1 מכל 20 לידות מקורה בטיפולי הפריה חוץ-גופית (IVF). את הסטטיסטיקה הזו אפשר לייחס לגורמים רבים, אחד מהם הוא ירידה של כמעט 60% בספירת הזרע הממוצעת (מדד של פריון הגבר) ב-40 שנים האחרונות במדינות מערביות, כך לפי מחקר ישראלי משנת 2017 .

אבל קשה להאשים בכך סיבה אחת בלבד, וככל הנראה אורח החיים המערבי משפיע לרעה על היכולת להיכנס להריון וללדת. חלק מהסיבות שהוצעו כוללות רמת סטרס גבוהה, חשיפה לזיהום אויר וגם הקמת משפחה בגילאים מאוחרים יותר.

כיוון שרבע מהמטופלים בקנאביס רפואי בארץ הם בגילאי 18-40 וקרוב ל-35% מהישראלים בגיל הפוריות משתמשים בקנאביס באופן כללי – חשוב להכיר את ההשפעות האפשריות של הסם על הקמת משפחה בהמשך.


אילוסטרציה: עלה קנאביס ומעליו דגם שחלותבעיות פריון – ההבדל בין המינים

פריון הגבר הוא תהליך פשוט יחסית – השפעת הורמונים גבריים כמו טסטוסטרון גורמת ליצור תאי זרע באשך שיבשילו ויצאו יחד עם נוזל הזרע. ספירת זרע יכולה להעיד אם והיכן קיימת הפרעה באחד מהשלבים הללו. הבדיקה בודקת לא רק את כמות תאי הזרע אלא גם מדדים נוספים כמו צורת התאים, יכולת התנועה שלהם וכמות הנוזל הכללית.

בנשים מדובר בתהליך מורכב הרבה יותר. המחזור החודשי תלוי בשני הורמונים: אסטרוגן ופרוגסטרון, המשפיעים על כל איברי הרביה הנשיים, ומעודדים ביוץ (תהליך הבשלת הביצית) בשחלות, מעבים את רירית הרחם כהכנה לקליטת הביצית המופרית, ואף אחראיים להתפתחות התקינה של ההריון. 

כך למשל הם עוזרים לתהליך ההשרשה, שבמהלכו הביצית המופרית נקלטת ברחם ומתפתחת לשליה, שק הריון, ובהמשך – לעובר. הפרעה בתהליך עלולה להוביל להפלה פתאומית.

קנאביס בנשים – שיבוש המחזור, ירידה בכמות הביציות וסכנה בהריון

עיקר התופעות המוכרות של מריחואנה נגרמות בגלל השפעת החומרים הפעילים שבצמח על הקולטנים הקנבינואידים (של הקנאביס) שנמצאים באופן טבעי במוח – ובראשם ה-THC. אלא שמחקרים הראו שקולטנים נוספים נמצאים גם בריאות, במערכת העיכול, וכן – גם באיברי הרביה הנשיים כמו הרחם והשחלות.

כך לדוגמה שימוש כרוני בקנאביס גורם להפעלת הקולטן הקנבינואידי CB2 שנמצא בתאי השחלה. ההפעלה של הקולטן יכולה לגרום להאצה של הבשלת ביציות ולתמותה שלהן , ובכך מקטינה את המאגר הסופי של הביציות שיוכלו לשמש בעתיד להריון.

החומרים הפעילים בקנאביס משפיעים גם בצורה עקיפה באמצעות שינויים בפעולה של אותם הורמונים שאחראים על בקרת תהליכי המחזור החודשי. התערבות חיצונית כזו יכולה להוביל להפרעות בביוץ, לשינויים בזמני המחזור ולהקדמה של המנופאוזה (גיל המעבר). 

לקנאביס השפעות שליליות רבות על ההריון

THC מגיע לזרם הדם של האם בכל צורת צריכה של קנאביס, ומשם עובר בקלות לעובר דרך השליה. השפעות ה-THC לא מובנות לחלוטין וקשה להשוות בין תוצאות מחקרים שונים, בין היתר בגלל הבדלי ריכוז של THC בין זני וסוגי קנאביס שונים במדינות שונות. עם זאת מהמחקרים עולה שאכן קיימת השפעה של קנאביס על ההריון – והיא אינה חיובית.

חלק מהמחקרים הראו שצריכה של קנאביס ונגזרותיו עלולה להפריע להתפתחות העובר ולהוביל ללידה מוקדמת ולילוד במשקל נמוך, כמו גם לשבש את תהליך קליטת העובר ברחם (ההשרשה), ובכך להעלות את הסיכוי להריון חוץ-רחמי (אקטופי) ולהפלות מוקדמות.

במחקרים אחרים עלה שילדים שנחשפו למריחואנה ברחם נוטים להיות חולים יותר בעתיד. ייתכן כי תופעה זו נגרמת עקב ההשפעה הידועה של קנאביס על המערכת החיסונית.

בהנקה, ה-THC מתרכז בחלב האם ומגיע לריכוזים גבוהים עד פי 8 מאשר ריכוזו בדם, כתלות בתדירות ובכמות צריכת המריחואנה. עבור תינוק שרק נולד מדובר במינונים שהשפעתם על ההתפתחות שלו אינה ברורה בשלב זה.

השימוש בקנאביס משפיע גם על ספירת הזרע

בעולם שבו התזונה, העישון ואורח החיים הקדחתני גורמים לירידה ניכרת באיכות ספירת הזרע של הגבר המערבי, שימוש כרוני בקנאביס נכנס גם הוא לרשימת הגורמים החשודים.

סקירת ספרות שפורסמה בכתב העת Journal Of Urology בסוף שנת 2019 מצאה שסביר שמריחואנה פוגעת באיכות הזרע בבני אדם. מחקר מדנמרק שכלל מעל ל-1,200 גברים בריאים מצאה שספירת הזרע אצל גברים שהעידו כי השתמשו בקנאביס יותר מפעם אחת בשבוע הייתה נמוכה ב-30% בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. בקרב משתמשים כרוניים (מעל 4 פעמים בשבוע למשך חצי שנה ויותר) מדובר בירידה מ-67.9 מיליון תאים למ״ל ל-26.6 מיליון תאים למ״ל – שינויים משמעותיים שיכולים לפגוע בסיכויי הכניסה להריון. כמו כן, נמצא שהקנאביס לא משפיע רק על כמות הזרע אלא גם על איכותו ועל יכולת התפקוד וההפריה שלו.

בדומה לסוגיות שנויות במחלוקת אחרות על השפעות הקנאביס גם כאן עולות עדויות סותרות: מחקרים אחרים טוענים שהשימוש בקנאביס דווקא משפיע לחיוב על איכות הזרע דרך שינויים הורמונליים ומניעת נזקים חמצוניים. עם זאת, מדובר ככל הנראה במחקרים שנערכו בקנה מידה קטן בהרבה מאשר אלו שהסיקו כי קנאביס פוגע באיכות הזרע, ולכן כדאי להתייחס אליהם בהתאם.

קנאביס והריון - לעשן או לא לעשן? 

רוב המחקרים שסקרו קנאביס ופריון מתייחסים בעיקר לשימוש במריחואנה לצרכי פנאי ולא לצרכים רפואיים. 

אצל אנשים שמקבלים קנאביס רפואי מדובר בסוגיה מורכבת יותר, שכן הפסקת הרצף הטיפולי עלולה להחמיר את המצב הבסיסי עבורו הם מטופלים מלכתחילה. לכן, לפני הכניסה להריון ממליצים באיגוד האמריקני לרופאי נשים ומיילדות (ACOG) להתייעץ גם עם הרופא המטפל שאחראי על מרשם הקנאביס וגם עם רופא נשים, כדי לקבל את ההמלצות הרלוונטיות ולשמוע על חלופות מתאימות לקנאביס רפואי במהלך ההריון.

בכל הנוגע לשימוש במריחואנה לצרכי פנאי, גופים רפואיים בינלאומיים ממליצים בתוקף לנשים לפני הריון, במהלך הריון ובמהלך הנקה להימנע משימוש במריחואנה על כל צורותיה.פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ערכי בטא עדי 14/01/2020 17:54
  • שלום ד"ר, ב 07.01 (12 יום לאחר החזרת 2 עוברים בני 3 ימים) - בטא 275. ב 09.01 - בטא 565 ב 12.01 - בטא 1827 ב 14.01 - בטא 3611 זה נראה שערכי הבטא לא בדיוק מכפילים את עצמם, למה? ראיתי שכתוב שעדיף שערכי הבטא יהיו גבוהים מפי 2 ואצלי הם לא. האם זה מעיד משהו על תקינות ההריון? תודה רבה רבה

  • + הוסף תגובה
עדי שלום, הערכים האלה מצוינים. מציע להפסיק לבדוק ולבצע אולטראסאונד בעוד 10 ימים. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 14/01/2020 21:30
תודה רבה עדי 17/01/2020 18:08
עוברים מוקפאים איילה 17/01/2020 16:27
  • לפני 5 שנים עשיתי טיפולי ivf שבמהלכם הוצאו 5 עוברים בריאים שמהם החזירו לי 2 כיום רציתי לחזור לטיפולים בידיעה שיש לי עוברים מוקפאים יצרתי קשר עם המעבדה והם טוענים שלא נותרו עוברים מוקפאים זה הגיוני?

  • + הוסף תגובה
אסטרופם לין 08/01/2020 00:47
  • שלום ד"ר, אני לקראת החזרת מוקפא/ים, התבקשתי לקחת 3 כדורי אסטרופם ביום החל מיום 2 של המחזור למשך 12 ימים.ולהגיע לביקורת ביום ה13 (יום 15 למחזור). אשמח לדעת האם אסטרופם מונע ביוץ ? ואז למעשה אין טעם גם לנסות טבעי ? תודה מראש :)

  • + הוסף תגובה
לין שלום. האסטרופם במינון הזה מונע התפתחות זקיק וביוץ וגורם להתעבות הרירית לקראת החזרה. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 08/01/2020 12:20
דימומים ביום ה15 למחזור לין 12/01/2020 16:27
  • שלום דר, תודה על תשובתך. אני נוטלת אסטרופם כבר 12 ימים . מחר יש לי בדיקות דם ומעקב אצל הרופא. אני מדואגת מאחר והופיעו לי דימומים היום ממש כמו מחזור. מה הסיבה שיכול לקרות דבר כזה ? האם תתבטל ההחזרה כתוצאה מהדימום ?.. האם להמשך ולקחת כדור ערב עד לבדיקה מחר בבוקר ?

  • + הוסף תגובה
במידה והדימום נמשך יש מקום להתיעץ עם הרופא לגבי ההחזרה. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 14/01/2020 21:32

הצטרפו לאינדקס הרופאים!