ניתוחי לב: מתי ניתן לבצע את הפעולות בגישה זעיר פולשנית?

מהם ניתוחי הלב הנפוצים, באילו מצבים יועדף הפתרון הניתוחי על פני פעולות שמרניות אחרות, ומהם היתרונות בביצוע של ניתוחי לב בגישה זעיר פולשנית? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוחי לב מספקים מענה לחולים קרדיאליים בהם לא ניתן לטפל ביעילות באמצעים אחרים, כמו תרופות או צנתורים. לרוב, הפניה למנתח לב תתבצע על ידי הקרדיולוג המטפל לאחר שלילת אפשרויות טיפול שמרניות אחרות. 

ניתוחי הלב מהווים פתרון ארוך טווח לבעיות לבביות שונות, ולאחריהם לרוב אין יותר  צורך בביצוע של פעולות, תרופות מיוחדות או טיפולים חוזרים. למרות שהם עלולים להיתפס כפעולה מאיימת, ניתוחים שמתבצעים בשלבים מוקדמים להתפתחות הבעיה הלבבית מתאפיינים באחוזי הצלחה גבוהים ביותר. מהם ניתוחי הלב הנפוצים ובאילו מצבים ניתן יהיה לבצעם בגישה זעיר פולשנית? מה שחשוב לדעת בכתבה שלפניכם. 


אילוסטרציה של ניתוח לבניתוח מעקפים

ניתוח מעקפים יתבצע לשם טיפול בחסימה או היצרות של העורקים הכליליים, לרוב בשל מחלה טרשתית. העורקים הכליליים, אשר אמונים על אספקת הדם לשריר הלב, מתחלקים לשלושה ענפים עיקריים. במקרים בהם התפתחה חסימה באחת או יותר ממערכות אלה עולה הצורך בניתוח. 

מטרת הניתוח היא "לעקוף" את אזור החסימה בעורק הכלילי באמצעות כלי דם אחר אשר נלקח מאזור בית החזה ולעיתים אף מאזור הגפיים התחתונות או העליונות. כלי דם זה מחובר אל העורק החסום מעבר לאזור ההיצרות, והוא למעשה "צינור טבעי" חדש המסייע בחידוש אספקת הדם ללב. 

למרות שהוא לעיתים נתפס כפעולה מאיימת, ניתוח מעקפים נחשב להליך ותיק ושכיח מאוד. הלכה למעשה, הידע והניסיון הרב שנצבר הפכו את ניתוח המעקפים להליך בעל תוצאות מצוינות המחזיקות מעמד למשך שנים ארוכות. בהשוואה לצנתורים, ניתוח המעקפים הוכח במחקרים שונים כמפחית את הסיכוי להתקפי לב, מצמצם את הצורך בפעולות חוזרות ואף מאריך חיים. הניתוח עצמו אורך לרוב מספר שעות והוא אינו דורש זמן החלמה ממושך. עם זאת, בדומה לכל ניתוח קיים סיכוי מצומצם להתפתחות של אירועים לא רצויים במהלך או אחרי ביצוע הפעולה הכירורגית. 

ניתוח החלפת מסתם

בלב קיימים ארבעה מסתמים האמונים על כיווניות הזרימה התקינה של הדם בתוכו. המסתם מונע זרימה אחורה של הדם במהלך התכווצות הלב. פגיעה בכל אחד ממסתמי הלב מעמידה את שריר הלב כולו בסכנה. 

קיימות שתי סיבות מרכזיות לפגיעה במסתמי הלב: 

היצרות של המסתם
מצב בו פתח המסתם קטן מן הרגיל ועל כן ישנו מעבר מועט מדי של דם. 

דליפת המסתם
מצב בו מתאפשרת זרימה אחורה  (זרימה דו כיוונית) של דם דרך המסתם. 

ניתוחים להחלפת מסתם כוללים תיקון או החלפה של המסתמים. אם הבעיה הקיימת מאפשרת תיקון בלבד, הוא תמיד יועדף על פני החלפת המסתם כולו. תיקון המסתם מאפשר למטופל לחיות ללא כל צורך בטיפול תרופתי. אם לא ניתן לתקן את המסתם הפגוע, הוא יוחלף במסתם ביולוגי מרקמת חי או במסתם מכאני ממתכת. לעיתים יהיה גם צורך בתיקון או החלפה של מקטע מסוים מאבי העורקים. 

באופן מסורתי, ניתוחי מעקפים וניתוחים להחלפת מסתם, מתבצעים בגישה הפתוחה הדורשת פתיחה של עצם החזה. למרות שפעולה זו עלולה להיתפס כמאיימת, ברוב המקרים היא אינה גורמת לסבל משמעותי או לכאב ניכר, זאת בשל ריכוז נמוך יחסית של סיבי עצבים באזור בית החזה. ההחלמה לאחר הניתוח הפתוח קצרה יחסית ולרוב המטופלים יעמדו על רגליהם לאחר ימים ספורים ויחזרו לשגרת חיים רגילה מספר שבועות לאחר הניתוח. 

עם זאת, המחקר הענף בתחום ניתוחי הלב הוביל למציאת פתרונות שונים שיצמצמו אף יותר את היקפן של הפעולות הכירורגיות. כיום ניתוחי מעקפים והחלפת מסתמים ניתנים פעמים רבות לביצוע גם בגישה זעיר פולשנית. 

מהם ניתוחי לב זעיר פולשניים?

ניתוחים זעיר פולשניים אינם דורשים פתיחה של עצם החזה והם מתבצעים דרך פתח זעיר במרווח הבין צלעי. במהלך הניתוח הרופא המנתח צופה באזור הניתוח או ישירות דרך הפתח הקטן בגוף החולה או על ידי מיכשור וידאו מתקדם המעביר את שדה הניתוח למסך בעל ניגודיות חדה המצוי בחדר הניתוח. לניתוחי לב זעיר פולשניים מספר יתרונות בולטים, בהם יתרון קוסמטי והימנעות מצלקת משמעותית לאחר הניתוח, התאוששות מהירה, שימוש בפחות מנות דם וכאבים מתונים יותר לאחר ביצוע הפעולה. 


האם בכל מצב ניתן יהיה לבצע ניתוחי לב בגישה זעיר פולשנית?

קיים מגוון רחב של התוויות והתוויות נגד אנטומיות, מורפולוגיות וטכניות לביצוע ניתוחי לב בגישה הזעיר פולשנית. על כן, טרם לביצוע הניתוח חשוב להתייעץ עם כירורג לב מיומן, שלו ניסיון אמתי בביצוע ניתוחיםבמגוון הגישות הניתוחיות השונות. כך ניתן יהיה לבצע את הניתוח בגישה שתאפשר ניתוח מוצלח ובטוח וזאת ב"מחיר" של חתך ניתוחי קטן במידת האפשר. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ינאי בן גל, מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ינאי בן גל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קומדין מירי 29/03/2020 20:53
 • שלום לא ידעתי ואלכתי גלידה ולקחת קומדין מה ההשלכות לזה ?

 • + הוסף תגובה
קומדין וגלידה (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 30/03/2020 11:36
 • מירי שלום, למיטב ידעתי אין מניעה לאכול גלידה לחולים הנוטלים קומדין. בסקירה של הספרות ישנו ציון לעניין ספיגה מופחתת לאחר אכילת גלידה ולכן ממליצים שלא לאכול בטווח של שעתיים. בכל אופן כדאי לשאול גם את הרופא המטפל. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
קורונה עם מסתם תותב ארז 12/03/2020 21:57
 • רציתי לשאול בבקשה האם למושתל מסתם מכני יש סיכון מוגבר יותר לתמותה במידה ויידבק חלילה או שזה באותם אחוזים כמו לכל אדם בגילו (35 שנים)?

 • + הוסף תגובה
מסתם מכאני וקורונה ד"ר דוד יעקובי 17/03/2020 08:34
 • ארז שלום, כידוע, אנו עדיין בשלבים התחלתיים בכל הנוגע להיכרות עם טיבו ומאפייניו של הנגיף. לעניות דעתי, כל מטופל בעל עבר קרדיאלי וטיפול בקומדין, קל וחומר בעל מסתם מכאני, הינו בסיכון גבוה יותר לתמותה במידה וידבק. אין ספק כי הנדון חייב להשמר יותר מכלל האוכלוסיה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
צינתור התערבותי שחר 11/03/2020 14:42
 • שלום, אני גבר בן 47. עברתי בשבוע שעבר אירוע לבבי שאובחן כAcute MI subendocardial infraction עם מאפיינים של plaque rupture. נוצר לי קריש דם במרכז הlad עם חסימה של 75%. הורכבו לי שני סטנטים (17 ו8 מ''מ). הסטנטים הם מסוג PCI עם DES. קיבלתי את ההתוויה התרופתית הבאה: אספירין 100 מג' פלאויקס 75 מג ליפיטור 80 מג' ההתוויה למשך שנה ברקע אני מאובחן כ ADHD ונוטל בכל יום- ויואנס 50 מג' לוסטרל 50 מג' כמו כן סובל שנים מפיסורה וטחורים אשר בעקבות מעבר לתפריט טבעוני פרקי זמן בין דימומים גדלו מאוד (בממוצע אחת לחודשיים שלושה) - דבר ששכחתי להזכיר במהלך האישפוז אם אפשר אז כמה שאלות- 1. האם אני בסכנה במידה ויתרחש דימום? אמנם קבעתי פגישה מחרתיים עם פרוקטולוג אך האם זה דחוף מכדי להמתין עד אז? 2. מהתיאור שנתתי עבור הסטנט,האם ניתן לומר מה סוג הסטנט והתכונות שלו? האם בתוך שנה במקרה שלי יש סיכוי שהוא יתכסה ברקמת לב וניתן יהיה להפסיק עם חלק מהתקופות? 3. האם יש משמעות /בעייתיות לשילוב של הטיפול התרופתי שניתן לי לאחר הצינתור יחד עם הטיפול התרופתי הקודם שלי (ויואנס+לוסטרל,כאמור)? תודה מראש, שחר

 • + הוסף תגובה
צינתור (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 15/03/2020 09:01
 • שחר שלום, ראשית, אני מניח שהצוות הרפואי הכיר את מחלות הרקע שלך לפני שנתן את הטיפול התרופתי כפי שתיארת. תשובות לשאלותיך: 1) כל מטופל הנוטל מעקבי-טסיות (משני סוגים במקרה שלך) נמצא בסיכון מוגבר יותר לדימום ולכן ההחלטה צריכה להתקבל בשיתוף פעולה בין כל הרופאים. במקרה הספציפי שלך- מנקודת מבט קרדיולוגית- אין ברירה אלא לטפל כך אלא אם פרוקטולוג יתעקש כי ישנה התווית נגד. 2) לאחר שנה (במקרה של הסטנט שלך) בהחלט ניתן לשקול להסיר את הטיפול בפלאביקס. 3) את האינטראקציה הזו צריך לעשות הרופא המטפל אשר מכיר את עברך הרפואי ומולו רשימת התרופות המלאה. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!