ניתוחי לב: מתי ניתן לבצע את הפעולות בגישה זעיר פולשנית?

מהם ניתוחי הלב הנפוצים, באילו מצבים יועדף הפתרון הניתוחי על פני פעולות שמרניות אחרות, ומהם היתרונות בביצוע של ניתוחי לב בגישה זעיר פולשנית? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוחי לב מספקים מענה לחולים קרדיאליים בהם לא ניתן לטפל ביעילות באמצעים אחרים, כמו תרופות או צנתורים. לרוב, הפניה למנתח לב תתבצע על ידי הקרדיולוג המטפל לאחר שלילת אפשרויות טיפול שמרניות אחרות. 

ניתוחי הלב מהווים פתרון ארוך טווח לבעיות לבביות שונות, ולאחריהם לרוב אין יותר  צורך בביצוע של פעולות, תרופות מיוחדות או טיפולים חוזרים. למרות שהם עלולים להיתפס כפעולה מאיימת, ניתוחים שמתבצעים בשלבים מוקדמים להתפתחות הבעיה הלבבית מתאפיינים באחוזי הצלחה גבוהים ביותר. מהם ניתוחי הלב הנפוצים ובאילו מצבים ניתן יהיה לבצעם בגישה זעיר פולשנית? מה שחשוב לדעת בכתבה שלפניכם. 


אילוסטרציה של ניתוח לבניתוח מעקפים

ניתוח מעקפים יתבצע לשם טיפול בחסימה או היצרות של העורקים הכליליים, לרוב בשל מחלה טרשתית. העורקים הכליליים, אשר אמונים על אספקת הדם לשריר הלב, מתחלקים לשלושה ענפים עיקריים. במקרים בהם התפתחה חסימה באחת או יותר ממערכות אלה עולה הצורך בניתוח. 

מטרת הניתוח היא "לעקוף" את אזור החסימה בעורק הכלילי באמצעות כלי דם אחר אשר נלקח מאזור בית החזה ולעיתים אף מאזור הגפיים התחתונות או העליונות. כלי דם זה מחובר אל העורק החסום מעבר לאזור ההיצרות, והוא למעשה "צינור טבעי" חדש המסייע בחידוש אספקת הדם ללב. 

למרות שהוא לעיתים נתפס כפעולה מאיימת, ניתוח מעקפים נחשב להליך ותיק ושכיח מאוד. הלכה למעשה, הידע והניסיון הרב שנצבר הפכו את ניתוח המעקפים להליך בעל תוצאות מצוינות המחזיקות מעמד למשך שנים ארוכות. בהשוואה לצנתורים, ניתוח המעקפים הוכח במחקרים שונים כמפחית את הסיכוי להתקפי לב, מצמצם את הצורך בפעולות חוזרות ואף מאריך חיים. הניתוח עצמו אורך לרוב מספר שעות והוא אינו דורש זמן החלמה ממושך. עם זאת, בדומה לכל ניתוח קיים סיכוי מצומצם להתפתחות של אירועים לא רצויים במהלך או אחרי ביצוע הפעולה הכירורגית. 

ניתוח החלפת מסתם

בלב קיימים ארבעה מסתמים האמונים על כיווניות הזרימה התקינה של הדם בתוכו. המסתם מונע זרימה אחורה של הדם במהלך התכווצות הלב. פגיעה בכל אחד ממסתמי הלב מעמידה את שריר הלב כולו בסכנה. 

קיימות שתי סיבות מרכזיות לפגיעה במסתמי הלב: 

היצרות של המסתם
מצב בו פתח המסתם קטן מן הרגיל ועל כן ישנו מעבר מועט מדי של דם. 

דליפת המסתם
מצב בו מתאפשרת זרימה אחורה  (זרימה דו כיוונית) של דם דרך המסתם. 

ניתוחים להחלפת מסתם כוללים תיקון או החלפה של המסתמים. אם הבעיה הקיימת מאפשרת תיקון בלבד, הוא תמיד יועדף על פני החלפת המסתם כולו. תיקון המסתם מאפשר למטופל לחיות ללא כל צורך בטיפול תרופתי. אם לא ניתן לתקן את המסתם הפגוע, הוא יוחלף במסתם ביולוגי מרקמת חי או במסתם מכאני ממתכת. לעיתים יהיה גם צורך בתיקון או החלפה של מקטע מסוים מאבי העורקים. 

באופן מסורתי, ניתוחי מעקפים וניתוחים להחלפת מסתם, מתבצעים בגישה הפתוחה הדורשת פתיחה של עצם החזה. למרות שפעולה זו עלולה להיתפס כמאיימת, ברוב המקרים היא אינה גורמת לסבל משמעותי או לכאב ניכר, זאת בשל ריכוז נמוך יחסית של סיבי עצבים באזור בית החזה. ההחלמה לאחר הניתוח הפתוח קצרה יחסית ולרוב המטופלים יעמדו על רגליהם לאחר ימים ספורים ויחזרו לשגרת חיים רגילה מספר שבועות לאחר הניתוח. 

עם זאת, המחקר הענף בתחום ניתוחי הלב הוביל למציאת פתרונות שונים שיצמצמו אף יותר את היקפן של הפעולות הכירורגיות. כיום ניתוחי מעקפים והחלפת מסתמים ניתנים פעמים רבות לביצוע גם בגישה זעיר פולשנית. 

מהם ניתוחי לב זעיר פולשניים?

ניתוחים זעיר פולשניים אינם דורשים פתיחה של עצם החזה והם מתבצעים דרך פתח זעיר במרווח הבין צלעי. במהלך הניתוח הרופא המנתח צופה באזור הניתוח או ישירות דרך הפתח הקטן בגוף החולה או על ידי מיכשור וידאו מתקדם המעביר את שדה הניתוח למסך בעל ניגודיות חדה המצוי בחדר הניתוח. לניתוחי לב זעיר פולשניים מספר יתרונות בולטים, בהם יתרון קוסמטי והימנעות מצלקת משמעותית לאחר הניתוח, התאוששות מהירה, שימוש בפחות מנות דם וכאבים מתונים יותר לאחר ביצוע הפעולה. 


האם בכל מצב ניתן יהיה לבצע ניתוחי לב בגישה זעיר פולשנית?

קיים מגוון רחב של התוויות והתוויות נגד אנטומיות, מורפולוגיות וטכניות לביצוע ניתוחי לב בגישה הזעיר פולשנית. על כן, טרם לביצוע הניתוח חשוב להתייעץ עם כירורג לב מיומן, שלו ניסיון אמתי בביצוע ניתוחיםבמגוון הגישות הניתוחיות השונות. כך ניתן יהיה לבצע את הניתוח בגישה שתאפשר ניתוח מוצלח ובטוח וזאת ב"מחיר" של חתך ניתוחי קטן במידת האפשר. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ינאי בן גל, מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ינאי בן גל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בליפידים גבוהים פיני 16/09/2020 19:20
 • ד"ר נכבד קיימות שתי תרופות להורדת כולסטרול בזריקה. רפאטה ופרלואנט. מה ההבדל בין שתיהן?ובמה מתחשבים כשמחליטים על בחירת טיפול באחת מהן. בתודה על תשובתך המלומדת.

 • + הוסף תגובה
פצע שאינו נרפא לאחר החלפת מסתם אורטלי יוסי 10/09/2020 21:13
 • שלום, מזה 4 חודשים עברתי ניתוח להחלפת מסתם. הפצע שלי מאד עיקש בהתחלה היה לי מידי בוקר דימום מאד עדין. הלכתי למרפאת פצעים בבית החולים שם הכירורג ניקה מבפנים ונתן לי אנטיביוטיקה 500 מג פיברודקס. לצערי לא ידעתי שאין לערבב אותה עם מוצרי חלב. וכן אני הולך מידי בוקר כ50 דקות. הלאחר 3 שבועות הפצי אמנם לא דיימם אבל התרחב מאד. הלכתי שוב לבי״ח ושם רק הוסיפו לי על האנטיביוטיקה אוגמנטין 875 מג. שאלתי - האם כדאי לי להמשיך ללכת מידי בוקר? מה איני עושה נכון? האם יש צורך בבדיקה כלשהי נוספת? תודה רב

 • + הוסף תגובה
פצע לאחר ניתוח להחלפת מסתם אאורטלי (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 13/09/2020 21:36
 • יוסי שלום, 4 חודשים לאחר הניתוח זה פרק זמן יחסית ארוך ולכן אני נוטה להתייחס לסיפורך בצורה מחמירה. כפי שתיארת- הפרשות בתקופה הראשונה לאחר הניתוח יכולות להיות בגדר הנורמה בשל סיבות מרובות. אינך מתאר את הפצע לפרוטרות אך בין השורות אני מבין שישנו פתח מסוים, די רחב, קרי- מקום בו העור אינו מחובר ומשם יוצאת ההפרשה. חשוב להבין מספר נקודות- 1) האם נעשה CT חזה בנקודת זמן כלשהי לאחר הניתוח? 2) האם נלקחו תרביות? 3) האם בבדיקה גופנית עצם בית החזה יציבה? 4) האם בצילומי החזה יש תפליט פלאורלי (נוזל מסביב לאחת הריאות)? 5) האם יש נוזל מסביב ללב באקו? עלייך לפנות למנתח וכן לקרדיולוג המטפל על מנת לאמוד את מצבך ולהתוות את הטיפול מכאן. רק הגורמים הנ״ל יכולים להמליץ על המשך פעילות גופנית. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
תגובתי יוסי 13/09/2020 23:37
 • לא עשו לי סיטי. אין לי יותר הפרשות כי אני עם 2 האנטיביוטיקה שרשמתי בשאלתי, הפצע די גדול ועבה, מסביבו יש אודם. מוזר,כשהלכנו למחלקת פצעים בפעם ה1 היתה התחייבות לתרבית שלא נעשתה וכן לא נתנו לי סיכום ביקור- לו הייתי זקוק להתחייבות בביקורי בפעם ה2. כשהייתי בפעם השניה ביקשתי ונתנו לי מסמך בכתב ממש לא מובן בכתב קשה לקריאה ולא קיבלתי סיכום ביקור בפעם השניה. ביקור זה הסתיים בבדיקה חיצונית ובמתן תוספת לאנטיביוטיקה ה1. לא נעשו לי שום בדיקות או צילומים מאז.

 • + הוסף תגובה
החיים אחרי מעקפים רוני 10/09/2020 12:47
 • בן 64, פנסיונר, עברתי בהצלחה 3 מעקפים לפני 3 שנים. מרגיש טוב ובדיקות הדם (כולסטרול, טריגליצרידים) בסדר, תודה לאל, למעט HDL – כ-25. מטופל תרופתית בביסופרולול, אספירין וסטטינים (וכן בציפרלקס 10 מ"ג, יען כי אני מעט חרדתי). עוסק בפעילות ספוטיבית יומיומית ושומר על תזונה נכונה. לפי "הפרוטוקול הרפואי" או ההנחיות הקיימות – האם אני צריך איזו בדיקה או מעקב ללב?

 • + הוסף תגובה
מעקב לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 11/09/2020 08:57
 • רוני שלום, גישתך הינה נכונה מאוד בכל הנוגע לאיזון גורמי הסיכון ושמירה על אורח חייים בריא ופעיל. לגבי המעקב הדרוש לאחר הניתוח יש צורך להכיר ולהבין את עברך הרפואי, כולל: גורמי הסיכון הנוספים, עורקי המטרה אליהם הושקו המעקפים, להבין האם נותרו עורקים חסומים נוספים אשר לא קיבלו מענה בניתוח, תפקוד לבבי לפני ואחרי הניתוח וכו׳. על כל השאלות הנ״ל צריך לתת את דעתו הקרדיולוג המטפל. בין השאר הוא יחליט על אחת או חלק מהבדיקות הבאות במועדן: אקו לב, מיפוי לב, צילום חזה, מבחן מאמץ וכו׳. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
תודה רבה לתשובה המפורטת. שנה טובה! רוני 11/09/2020 11:54

הצטרפו לאינדקס הרופאים!