ניתוחי לב: מתי ניתן לבצע את הפעולות בגישה זעיר פולשנית?

מהם ניתוחי הלב הנפוצים, באילו מצבים יועדף הפתרון הניתוחי על פני פעולות שמרניות אחרות, ומהם היתרונות בביצוע של ניתוחי לב בגישה זעיר פולשנית? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוחי לב מספקים מענה לחולים קרדיאליים בהם לא ניתן לטפל ביעילות באמצעים אחרים, כמו תרופות או צנתורים. לרוב, הפניה למנתח לב תתבצע על ידי הקרדיולוג המטפל לאחר שלילת אפשרויות טיפול שמרניות אחרות. 

ניתוחי הלב מהווים פתרון ארוך טווח לבעיות לבביות שונות, ולאחריהם לרוב אין יותר  צורך בביצוע של פעולות, תרופות מיוחדות או טיפולים חוזרים. למרות שהם עלולים להיתפס כפעולה מאיימת, ניתוחים שמתבצעים בשלבים מוקדמים להתפתחות הבעיה הלבבית מתאפיינים באחוזי הצלחה גבוהים ביותר. מהם ניתוחי הלב הנפוצים ובאילו מצבים ניתן יהיה לבצעם בגישה זעיר פולשנית? מה שחשוב לדעת בכתבה שלפניכם. 


אילוסטרציה של ניתוח לבניתוח מעקפים

ניתוח מעקפים יתבצע לשם טיפול בחסימה או היצרות של העורקים הכליליים, לרוב בשל מחלה טרשתית. העורקים הכליליים, אשר אמונים על אספקת הדם לשריר הלב, מתחלקים לשלושה ענפים עיקריים. במקרים בהם התפתחה חסימה באחת או יותר ממערכות אלה עולה הצורך בניתוח. 

מטרת הניתוח היא "לעקוף" את אזור החסימה בעורק הכלילי באמצעות כלי דם אחר אשר נלקח מאזור בית החזה ולעיתים אף מאזור הגפיים התחתונות או העליונות. כלי דם זה מחובר אל העורק החסום מעבר לאזור ההיצרות, והוא למעשה "צינור טבעי" חדש המסייע בחידוש אספקת הדם ללב. 

למרות שהוא לעיתים נתפס כפעולה מאיימת, ניתוח מעקפים נחשב להליך ותיק ושכיח מאוד. הלכה למעשה, הידע והניסיון הרב שנצבר הפכו את ניתוח המעקפים להליך בעל תוצאות מצוינות המחזיקות מעמד למשך שנים ארוכות. בהשוואה לצנתורים, ניתוח המעקפים הוכח במחקרים שונים כמפחית את הסיכוי להתקפי לב, מצמצם את הצורך בפעולות חוזרות ואף מאריך חיים. הניתוח עצמו אורך לרוב מספר שעות והוא אינו דורש זמן החלמה ממושך. עם זאת, בדומה לכל ניתוח קיים סיכוי מצומצם להתפתחות של אירועים לא רצויים במהלך או אחרי ביצוע הפעולה הכירורגית. 

ניתוח החלפת מסתם

בלב קיימים ארבעה מסתמים האמונים על כיווניות הזרימה התקינה של הדם בתוכו. המסתם מונע זרימה אחורה של הדם במהלך התכווצות הלב. פגיעה בכל אחד ממסתמי הלב מעמידה את שריר הלב כולו בסכנה. 

קיימות שתי סיבות מרכזיות לפגיעה במסתמי הלב: 

היצרות של המסתם
מצב בו פתח המסתם קטן מן הרגיל ועל כן ישנו מעבר מועט מדי של דם. 

דליפת המסתם
מצב בו מתאפשרת זרימה אחורה  (זרימה דו כיוונית) של דם דרך המסתם. 

ניתוחים להחלפת מסתם כוללים תיקון או החלפה של המסתמים. אם הבעיה הקיימת מאפשרת תיקון בלבד, הוא תמיד יועדף על פני החלפת המסתם כולו. תיקון המסתם מאפשר למטופל לחיות ללא כל צורך בטיפול תרופתי. אם לא ניתן לתקן את המסתם הפגוע, הוא יוחלף במסתם ביולוגי מרקמת חי או במסתם מכאני ממתכת. לעיתים יהיה גם צורך בתיקון או החלפה של מקטע מסוים מאבי העורקים. 

באופן מסורתי, ניתוחי מעקפים וניתוחים להחלפת מסתם, מתבצעים בגישה הפתוחה הדורשת פתיחה של עצם החזה. למרות שפעולה זו עלולה להיתפס כמאיימת, ברוב המקרים היא אינה גורמת לסבל משמעותי או לכאב ניכר, זאת בשל ריכוז נמוך יחסית של סיבי עצבים באזור בית החזה. ההחלמה לאחר הניתוח הפתוח קצרה יחסית ולרוב המטופלים יעמדו על רגליהם לאחר ימים ספורים ויחזרו לשגרת חיים רגילה מספר שבועות לאחר הניתוח. 

עם זאת, המחקר הענף בתחום ניתוחי הלב הוביל למציאת פתרונות שונים שיצמצמו אף יותר את היקפן של הפעולות הכירורגיות. כיום ניתוחי מעקפים והחלפת מסתמים ניתנים פעמים רבות לביצוע גם בגישה זעיר פולשנית. 

מהם ניתוחי לב זעיר פולשניים?

ניתוחים זעיר פולשניים אינם דורשים פתיחה של עצם החזה והם מתבצעים דרך פתח זעיר במרווח הבין צלעי. במהלך הניתוח הרופא המנתח צופה באזור הניתוח או ישירות דרך הפתח הקטן בגוף החולה או על ידי מיכשור וידאו מתקדם המעביר את שדה הניתוח למסך בעל ניגודיות חדה המצוי בחדר הניתוח. לניתוחי לב זעיר פולשניים מספר יתרונות בולטים, בהם יתרון קוסמטי והימנעות מצלקת משמעותית לאחר הניתוח, התאוששות מהירה, שימוש בפחות מנות דם וכאבים מתונים יותר לאחר ביצוע הפעולה. 


האם בכל מצב ניתן יהיה לבצע ניתוחי לב בגישה זעיר פולשנית?

קיים מגוון רחב של התוויות והתוויות נגד אנטומיות, מורפולוגיות וטכניות לביצוע ניתוחי לב בגישה הזעיר פולשנית. על כן, טרם לביצוע הניתוח חשוב להתייעץ עם כירורג לב מיומן, שלו ניסיון אמתי בביצוע ניתוחיםבמגוון הגישות הניתוחיות השונות. כך ניתן יהיה לבצע את הניתוח בגישה שתאפשר ניתוח מוצלח ובטוח וזאת ב"מחיר" של חתך ניתוחי קטן במידת האפשר. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ינאי בן גל, מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ינאי בן גל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בבית החזה ובצד ימין בעקבות ניתוח החלפת מסתם מיטראלי בביולוגי עדיין אחרי חלוף שנה פלורי 13/01/2020 20:26
 • עברתי לפני שנה ניתוח החלפת מסתם המיטראלי בביולוגי.עקב דילול הדם יתר על המידה תהיווצרות טומפונדה על המסתם הובלתי כעבור 4 ימים לניתוח בהרדמה כללית עם הטובוס לניקוז. וכעבור ליילה נוסף לעוד ניתוח "טאראסקופויה"ושוב עקב טומפונדה.עברתי תקופה קשה. אבל הבעייה שעד היום כעבור שנה אני סובלת בכאבים באיזור החזה ובצד ימין כאבים שהצלעות לוחצות כאילו הדבקויות כמו פלטה על החזה שלוחץ...מושך..ואפילו מכביד על הנשימנה .ובאותו זמן גם הצד ימין לא נותן מנוחה וכאילו אבנים/זולות מתמקשות /משתפשפות..?? מטופלת במרפאת כאב כל מיני כדורים כמו סימבלטה,אלטרולט.אקספו, מדבקות בוטורנס לגב, זריקה תחת אלחוש "בלוקים"בגב, טיפולי ם אלטרנטיביים..פזיוטרפיה נשימתית, משחות ותוספי מזון טבעיים.. והשתתפות בשיקום הלב .. הכל ללא הועיל. סובלת וצועקת הצילו! הכאבים הם בכל שעות היום ולפעמים מתגברים יותר ומכניסים למצוקה..

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר החלפת מסתם (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 16/01/2020 20:15
 • פלורי שלום, ראשית, אכן השתלשלות אירועים מטרידה, בטוח שעברת תקופה קשה ושמח בשבילך שיש לך את הכוחות הנפשיים להמשיך ולהלחם על בריאותך. כידוע, ישנם סיבוכים, גם ברפואה, אשר ניתן לצמצם את שכיחותם אך קשה מאוד למנוע לחלוטין. בדרך כלל, כאשר אני נדרש לתת חוות דעת במקרים כמו שלך הסדר הינו: גשי למנתח שניתח--- שיכוך כאבים מקסימאלי--- מרפאת כאב---- רפואה אלטרנטיבית. במקרה שלך, ולאור העובדה שהכל כבר נעשה, הייתי דווקא חוזר להתחלה ומנסה למצוא סיבה (אולי פשוטה ושכיחה) שגורמת לכאבים. לעניינות דעתי, גשי שוב למנתח, בקשי בדיקה גופנית ובדיקות ראשוניות כגון: אקו לב ו-CT של בית החזה. הייתי גם מציע לגשת למנתח חזה (שאינו מנתח לב), להם ניסיון רב בטיפול בכאבים מהסוג שתיארת ואולי הסיבה כן תימצא. חשוב לי להדגיש כי הכל צריך להיות מתואם עם רופא המשפחה שלך. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל לאחר ניתוח מעקפים בר 12/01/2020 21:16
 • שלום, אימי עברה ניתוח מעקפים לפני כ5 שנים וחשה כאבים עזים ברגלה (מהאזור שנלקח הווריד). איך אפשר לעזור עם הכאב? האם יש פתרונות שהם לא משככי כאבים / רפואה אלטרנטיבית? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
כאבים מאיזור גיוס שתל ברגל (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 15/01/2020 07:55
 • בר שלום, כמובן שבשלב הראשון כדאי מאוד להראות את הרגל למנתח שניתח אותה. במידה ובדיקה זו, ואולי בדיקות נוספות והיא תשלח אליהן, תימצאנה תקינות אז האפשרות של השליטה בכאבים תישאר הפתרון היחיד. הייתי ממליץ כמובן לשתף את רופא המשפחה בנעשה ולפנות יחד למרפאת כאב אשר במקרים רבים תוכל לפתור את הבעיה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
אורטה מפותלת אוריתה 30/07/2015 16:05
 • שלום! עשיתי צילום חזה ובתשובה כתוב שהאורטה מפותלת. מה זה אומר אורטה מפותלת?

 • + הוסף תגובה
אאורטה מפותלת ד"ר דוד יעקובי 03/08/2015 14:12
 • אוריתה שלום, אאורטה מפותלת יכולה להיות ממצא תקין בהנחה שקוטר האאורטה אינו גדול. לא הייתי מסיק מסקנות על-סמך פיענוח אחד של צילום-חזה. במידה והרופא המפענח חושב כי ישנם ממצאים החורגים מגבולות הנורמה יש בהחלט לשקול ביצוע בדיקת CT. עליכם לפנות לרופא המטפל לקבלת תשובות. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
אאורטה מפותלת מה היא? פאר 12/01/2020 14:10
 • ביצעתי צילום בית החזה ישר וצדדי בתוצאה רשום אאורטה מפותלת מה זה אומר? האם מצריך ניתוח? עד כמה מסוכן? אודה לך על תשובה

 • + הוסף תגובה
אאורטה מפותלת ד"ר דוד יעקובי 12/01/2020 15:16
 • פאר שלום, כמובן שיש להכיר את עברך הרפואי לפני הכל. אאורטה מפותלת יכולה להיות ממצא תקין בהנחה שקוטר האאורטה אינו גדול. לא הייתי מסיק מסקנות על-סמך פיענוח אחד של צילום-חזה. במידה והרופא המפענח חושב כי ישנם ממצאים החורגים מגבולות הנורמה יש בהחלט לשקול ביצוע בדיקת CT. עליכם לפנות לרופא המטפל לקבלת תשובות. בברכה, ד"ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
אאורטה מפותלת מה היא? פאר 12/01/2020 14:12
 • ביצעתי צילום בית החזה ישר וצדדי בתוצאה רשום אאורטה מפותלת מה זה אומר? האם מצריך ניתוח? עד כמה מסוכן? אודה לך על תשובה

 • + הוסף תגובה
אאורטה מפותלת מה היא? פאר 12/01/2020 14:14
 • ביצעתי צילום בית החזה ישר וצדדי בתוצאה רשום אאורטה מפותלת מה זה אומר? האם מצריך ניתוח? עד כמה מסוכן? אודה לך על תשובה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!