ניתוחי לב: מתי ניתן לבצע את הפעולות בגישה זעיר פולשנית?

מהם ניתוחי הלב הנפוצים, באילו מצבים יועדף הפתרון הניתוחי על פני פעולות שמרניות אחרות, ומהם היתרונות בביצוע של ניתוחי לב בגישה זעיר פולשנית? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוחי לב מספקים מענה לחולים קרדיאליים בהם לא ניתן לטפל ביעילות באמצעים אחרים, כמו תרופות או צנתורים. לרוב, הפניה למנתח לב תתבצע על ידי הקרדיולוג המטפל לאחר שלילת אפשרויות טיפול שמרניות אחרות. 

ניתוחי הלב מהווים פתרון ארוך טווח לבעיות לבביות שונות, ולאחריהם לרוב אין יותר  צורך בביצוע של פעולות, תרופות מיוחדות או טיפולים חוזרים. למרות שהם עלולים להיתפס כפעולה מאיימת, ניתוחים שמתבצעים בשלבים מוקדמים להתפתחות הבעיה הלבבית מתאפיינים באחוזי הצלחה גבוהים ביותר. מהם ניתוחי הלב הנפוצים ובאילו מצבים ניתן יהיה לבצעם בגישה זעיר פולשנית? מה שחשוב לדעת בכתבה שלפניכם. 


אילוסטרציה של ניתוח לבניתוח מעקפים

ניתוח מעקפים יתבצע לשם טיפול בחסימה או היצרות של העורקים הכליליים, לרוב בשל מחלה טרשתית. העורקים הכליליים, אשר אמונים על אספקת הדם לשריר הלב, מתחלקים לשלושה ענפים עיקריים. במקרים בהם התפתחה חסימה באחת או יותר ממערכות אלה עולה הצורך בניתוח. 

מטרת הניתוח היא "לעקוף" את אזור החסימה בעורק הכלילי באמצעות כלי דם אחר אשר נלקח מאזור בית החזה ולעיתים אף מאזור הגפיים התחתונות או העליונות. כלי דם זה מחובר אל העורק החסום מעבר לאזור ההיצרות, והוא למעשה "צינור טבעי" חדש המסייע בחידוש אספקת הדם ללב. 

למרות שהוא לעיתים נתפס כפעולה מאיימת, ניתוח מעקפים נחשב להליך ותיק ושכיח מאוד. הלכה למעשה, הידע והניסיון הרב שנצבר הפכו את ניתוח המעקפים להליך בעל תוצאות מצוינות המחזיקות מעמד למשך שנים ארוכות. בהשוואה לצנתורים, ניתוח המעקפים הוכח במחקרים שונים כמפחית את הסיכוי להתקפי לב, מצמצם את הצורך בפעולות חוזרות ואף מאריך חיים. הניתוח עצמו אורך לרוב מספר שעות והוא אינו דורש זמן החלמה ממושך. עם זאת, בדומה לכל ניתוח קיים סיכוי מצומצם להתפתחות של אירועים לא רצויים במהלך או אחרי ביצוע הפעולה הכירורגית. 

ניתוח החלפת מסתם

בלב קיימים ארבעה מסתמים האמונים על כיווניות הזרימה התקינה של הדם בתוכו. המסתם מונע זרימה אחורה של הדם במהלך התכווצות הלב. פגיעה בכל אחד ממסתמי הלב מעמידה את שריר הלב כולו בסכנה. 

קיימות שתי סיבות מרכזיות לפגיעה במסתמי הלב: 

היצרות של המסתם
מצב בו פתח המסתם קטן מן הרגיל ועל כן ישנו מעבר מועט מדי של דם. 

דליפת המסתם
מצב בו מתאפשרת זרימה אחורה  (זרימה דו כיוונית) של דם דרך המסתם. 

ניתוחים להחלפת מסתם כוללים תיקון או החלפה של המסתמים. אם הבעיה הקיימת מאפשרת תיקון בלבד, הוא תמיד יועדף על פני החלפת המסתם כולו. תיקון המסתם מאפשר למטופל לחיות ללא כל צורך בטיפול תרופתי. אם לא ניתן לתקן את המסתם הפגוע, הוא יוחלף במסתם ביולוגי מרקמת חי או במסתם מכאני ממתכת. לעיתים יהיה גם צורך בתיקון או החלפה של מקטע מסוים מאבי העורקים. 

באופן מסורתי, ניתוחי מעקפים וניתוחים להחלפת מסתם, מתבצעים בגישה הפתוחה הדורשת פתיחה של עצם החזה. למרות שפעולה זו עלולה להיתפס כמאיימת, ברוב המקרים היא אינה גורמת לסבל משמעותי או לכאב ניכר, זאת בשל ריכוז נמוך יחסית של סיבי עצבים באזור בית החזה. ההחלמה לאחר הניתוח הפתוח קצרה יחסית ולרוב המטופלים יעמדו על רגליהם לאחר ימים ספורים ויחזרו לשגרת חיים רגילה מספר שבועות לאחר הניתוח. 

עם זאת, המחקר הענף בתחום ניתוחי הלב הוביל למציאת פתרונות שונים שיצמצמו אף יותר את היקפן של הפעולות הכירורגיות. כיום ניתוחי מעקפים והחלפת מסתמים ניתנים פעמים רבות לביצוע גם בגישה זעיר פולשנית. 

מהם ניתוחי לב זעיר פולשניים?

ניתוחים זעיר פולשניים אינם דורשים פתיחה של עצם החזה והם מתבצעים דרך פתח זעיר במרווח הבין צלעי. במהלך הניתוח הרופא המנתח צופה באזור הניתוח או ישירות דרך הפתח הקטן בגוף החולה או על ידי מיכשור וידאו מתקדם המעביר את שדה הניתוח למסך בעל ניגודיות חדה המצוי בחדר הניתוח. לניתוחי לב זעיר פולשניים מספר יתרונות בולטים, בהם יתרון קוסמטי והימנעות מצלקת משמעותית לאחר הניתוח, התאוששות מהירה, שימוש בפחות מנות דם וכאבים מתונים יותר לאחר ביצוע הפעולה. 


האם בכל מצב ניתן יהיה לבצע ניתוחי לב בגישה זעיר פולשנית?

קיים מגוון רחב של התוויות והתוויות נגד אנטומיות, מורפולוגיות וטכניות לביצוע ניתוחי לב בגישה הזעיר פולשנית. על כן, טרם לביצוע הניתוח חשוב להתייעץ עם כירורג לב מיומן, שלו ניסיון אמתי בביצוע ניתוחיםבמגוון הגישות הניתוחיות השונות. כך ניתן יהיה לבצע את הניתוח בגישה שתאפשר ניתוח מוצלח ובטוח וזאת ב"מחיר" של חתך ניתוחי קטן במידת האפשר. הכתבה בשיתוף עם ד"ר ינאי בן גל, מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ינאי בן גל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דופק נמוך אילן 28/11/2020 11:25
  • שלום,אני בן 60,עוסק בפעילות גופנית מוגברת(הליכה בקצב מהיר 5-6 פעמים בשבוע,כשעה וחצי כל פעם).בעבר ספורטאי מקצוען.תמיד הדופק היה נמוך יחסית(בסביבות 45),לאחרונה הדופק ירד במנוחה ל 35.לחץ דם תקין ומרגיש מצויין(לפני מספר חודשים א.ק.ג במאמץ תקין). האם יש סיבה לדאגה בגין הירידה לדפוק כל כך נמוך,והאם זה מצריך בירור או בדיקות נוספות תודה אילוץן

  • + הוסף תגובה
ניתןח מעקפים עופר 22/11/2020 18:13
  • שלום דר בן 54 לפני שנתיים בדיוק עברתי מעקפים עדיין בצד שמאל יש הרגשה של מעין צביטה לא נעימה שאני מתכופף לשרוך נעל או מרים סל קניות כל פעולה קטנה שמצריכה מאמץ קל יש כאמור צביטה על שטח לא קטן בשד השמאלי וגם חוסר תחושה בשריר של השד האם התופעה שכיחה תןדה מראש

  • + הוסף תגובה
רגישות בחזה לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 24/11/2020 10:38
  • עופר שלום, לפי הסיפור שלך נראה כי מדובר במשהו מכאני הגורם לצביטה/גירוי/כאב אשר ניתן להפיק עם תנועה ידועה מראש. מטבע הדברים אינני מכיר את פרטי הניתוח ולא בדקתי אותך אך זה נשמע כמו חוט נירוסטה (איתם סוגרים את בית החזה) אשר גורם להרגשה הנ״ל. הייתי מציע לך לגשת למנתח או למחלקה שניתחה על מנת לעבור בדיקה גופנית, צילום חזה ואולי CT. במידה וגם הם יתרשמו כמוני בהחלט ניתן לטפל בבעיה בניתוח קצר ועם אחוזי הצלחה די גבוהים. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

  • + הוסף תגובה
פער בתוצאות יונתן 16/11/2020 11:53
  • שלום. עשיתי היום בדיקת לחץ דם. התוצאה 112 ו- 57 , מה המשמעות וההשלכות?

  • + הוסף תגובה
לחץ דם ד"ר דוד יעקובי 16/11/2020 14:06
  • שלום רב, זוהי קריאת לחץ דם יחידה אשר באנשים מסוימים יכולה להיות בגדר הנורמה בהיעדר תסמינים. (בעיקר בנשים בגיל הפוריות) כמובן שיש להשוות למדידות קודמות. הלחץ הדיאסטולי (57 ממ״כ) אכן נמוך מערכי הנורמה- יש לשלול בעיה מסתמית. מציע לפנות לרופא המשפחה על מנת לעבור על כלל התיק הרפואי. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!