//

עובדה או מיתוס? 5 הנחות נפוצות על מיגרנות והאמת לגביהן

האם כל כאב ראש עוצמתי מוגדר כמיגרנה? מהם השלבים המקדימים להופעת כאב הראש? מי צפוי לסבול יותר – גברים או נשים? ואילו שיטות טיפול קיימות? לפניכם מיתוסים ועובדות על התקפי מיגרנה – והאמת לגביהם
כתבה פרסומית כתבת חסותכאב ראש מהווה את אחת מהתלונות הנפוצות ביותר בקרב כלל האוכלוסייה. הלכה למעשה, לא מדובר במצב אחד, אלא באוסף של מצבים הנבדלים אלה מאלה בסיבה להתפתחותם. 

אחד מכאבי הראש הנפוצים והעוצמתיים ביותר, המהווה סיבה מובילה לפנייה לרופא נוירולוג בקהילה, הוא מיגרנה. מדובר בסוג של כאב ראש התקפי ספציפי המתאפיין בתסמינים נוספים הנלווים לכאבים העוצמתיים. תהליך התפתחות המיגרנה הוא מורכב ומערב אזורי מוח שונים ומגוון של מתווכים כימיים. בשלב הראשון, מתרחשת פעילות מוגברת בגזע המוח המשפיעה על עצב הפנים. זה בתורו מגרה את כלי הדם באזור וגורם להם להתרחב ((TRIGEMINOVASCULAR PATHWAY. כתוצאה מכך מופיעים כאבים עזים ותסמינים נוספים האופייניים למיגרנה, בהם בחילות, הקאות, רגישות לאור ולרעש. אספנו עבורכם את העובדות על כאב הראש העוצמתי. 


אישה צעירה מחזיקה את ראשה במטרה להקל על כאב הראש כתוצאה ממיגרנהעובדה: מיגרנות נפוצות יותר בנשים מאשר בגברים

מיגרנה היא מחלה שכיחה המתפתחת בכ-12% מהאוכלוסייה, לרוב בנשים. הלכה למעשה, כ-17% מהנשים צפויות לסבול ממספר התקפי מיגרנה בשנה, זאת בהשוואה לכ-6% מכלל אוכלוסיית הגברים. ברוב המקרים (כ-65%) המיגרנה תופיע ללא שלב מקדים, האאורה. מיגרנות שכיחות יותר בגילאי 30-39 ופעמים רבות קיימת נטייה משפחתית למחלה.

מיתוס: מיגרנה נמשכת לרוב זמן קצר

התקף מיגרנה כולל רצף של אירועים המתרחשים במשך שעות עד ימים. קיימים ארבעה שלבים טיפוסיים להתקפי המיגרנה:

1. השלב המקדים
מתפתח בקרב כ-80% מהסובלים מכאב הראש, לרוב מספר ימים לפני התפרצות הכאב. השלב המקדים כולל תחושות, כמו חולשה כללית, חוסר שקט, דיכאון, עצירות, תיאבון מוגבר ונוקשות בשרירי הצוואר.

2. שלב האאורה 
מדובר במצב נדיר יחסית, המתפתח בקרב פחות מ-25% מהסובלים ממיגרנה. האאורה מהווה חסר נוירולוגי פוקלי (מקומי), אשר יכול להתבטא בתסמינים נוירולוגיים חיוביים או שליליים. כאב הראש, המהווה את השלב השלישי, יכול להופיע תוך כדי שלב האאורה או אחריו.

אאורה חיובית 
יכולה להיות ויזואלית (מצב בו נראים בשדה הראייה קווים לבנים או הבזקי אור); שמעתית (התפתחות של טנטון או רעש באוזניים); תחושתית (נימול, כאב, תחושת שריפה בגפיים העליונות, התחתונות או באזור הפנים). במקרים נדירים האאורה החיובית תכלול תסמינים מוטוריים, כמו תנועות חוזרות בידיים ובאצבעות. 

אאורה שלילית
מתבטאת במגוון תסמינים הפיכים לחלוטין, בהם אבדן ראייה רגעי, אבדן שמיעה, חוסר תנועה של חלק מהגוף ועוד. חשוב לציין כי האאורה מתפתחת תוך דקות ספורות ולרוב לא תימשך יותר משעה. 

3. כאב הראש
כאב הראש האופייני למיגרנה יהיה לרוב חד צדדי, פועם או דוקר, בעל עוצמה הולכת ומתגברת. כאמור, הוא מלווה לעיתים בתופעות נוספות, כמו רגישות לאור או לרעש, ואי סבילות של ריחות מסוימים. ההתקף יכול להימשך מספר שעות ועד לכמה ימים, ולרוב יחלוף לאחר שינה. 

4. שלב ההתאוששות 
שלב זה מופיע לאחר שכאב הראש חולף והוא מאופיין בכאב מקומי באזור הראש והצוואר בתנועה, תחושת עייפות, שינויים במצב הרוח. 


מיתוס: אחרי ההתקף, לרוב אין כל זכר לכאב הראש העוצמתי

גם אחרי שכאב הראש העוצמתי חולף, הסובלים ממיגרנות עלולים לחוש חולשה ותשישות. על כן, למרות שמיגרנה היא אינה מחלה מסכנת חיים, היא עלולה להוביל לחוסר תפקוד משמעותי במשך ימים ולפגיעה ניכרת באיכות החיים של הסובלים ממנה. 

עובדה: קיימים טריגרים שעלולים להוביל להתפתחות התקף  המיגרנה או להחמרתו

לחצים נפשיים, גירוי ויזואלי כלשהו (כמו אורות מהבהבים), שינויים במזג האוויר, צום לתקופה ממושכת, שתיית יין, חסך שינה, עישון, ריחות מסוימים ואף הוסת החודשית, יכולים להוביל להתפתחות המיגרנה ולהחמרה במצב.


עובדה: קיימים מספר תת סוגים למיגרנה

מיגרנה כוללת מספר תתי סוגים:

- מיגרנה עם אאורה של גזע המוח

במצב זה מתפתחת אאורה המתבטאת בסחרחורות, הפרעה בדיבור, כפל ראייה, חוסר יציבות ושינויים במצב ההכרה.

- מיגרנה עם מעורבות של רשתית העין

מצב נדיר מאוד הכולל אבדן של ראייה חלקי או מלא, לפני התפתחות כאב הראש. אבדן הראייה עלול להימשך מספר שעות. 

- מיגרנה כרונית 

מצב בו מתפתחים כאבי ראש במשך יותר מ-15 ימים בכל חודש, לשלושה חודשים ויותר. כדי שכאבי הראש יוגדרו כמיגרנה כרונית, לפחות ב-8 ימים צריכים להופיע תסמינים אופייניים לכאב ראש זה. 

- מיגרנה הקשורה בווסת
זהו כאב ראש שמתרחש במועד קבלת הוסת או בסמוך לו ונמשך מספר ימים לאחר סיומה. נשים שחוות כאבי ראש הקשורים בווסת יוכלו לחוות התקפי מיגרנה גם בשאר ימות החודש. 

מיתוס: טיפול במיגרנה כולל תרופות לשיכוך כאב בלבד 

הטיפול במיגרנה כולל שיטות שונות המסייעות במיתון ההתקף עצמו, כמו גם טיפולים מניעתיים:

1. טיפולים הניתנים במהלך התקף המיגרנה
קיימים מגוון טיפולים המסייעים במיתון התסמינים במהלך ההתקף. בחירת הטיפול תלויה בעוצמת הכאב:

- אם מדובר בהתקף קל עד בינוני, מומלץ להשתמש בתרופות לשיכוך כאב, כמו אציטאמינופין (אקמול), תרופות ממשפחת ה- NSAID, או שילוב של תרופות אלה. 

- במקרים בהם התפתח התקף בעוצמה בינונית עד קשה, לרוב יינתנו תרופות ייעודיות לטיפול במיגרנה. תרופות מקבוצת הטריפטנים משפיעות על כיווץ כלי הדם, כמו גם על קולטני הסרוטונין במוח, וכך מסייעות בחסימת אותות הכאב. הן יכולות להינתן בבליעה, תת לשוני, באמצעות זריקה (פתרון יעיל לאלו הסובלים גם מבחילות והקאות), ולעיתים תרופות אלו ניתנות גם בצורת משאף לנחיר. 

- אם התפתח התקף חזק מאוד המצריך טיפול באמצעות עירוי תוך ורידי,  לעיתים ישולבו גם תרופות נגד בחילות והקאות. 

2. טיפול מניעתי
הטיפול המניעתי ניתן לחולים הסובלים מהתקפי מיגרנה מרובים או ארוכים, או לאלו הסובלים מירידה קשה בתפקוד בשל כאב הראש, זאת למרות טיפול התקפי מתאים. חשוב לציין, כי הטיפולים המניעתיים גם יינתנו לאלו אשר לא הועילו מהטיפול בהתקף, או לחולים אשר סובלים מתופעות לוואי קשות בעקבותיו. מעבר לכך, החלטה על טיפול תרופתי מניעתי יכולה להיות אינדקציה למטופלים שסובלים מהתמכרות לטיפולים התקפיים. 


טיפול באמצעות תרופות מקבוצת חוסמי בטא
תרופות אלו נועדו לטיפול ביתר לחץ דם, אך הן נמצאו יעילות גם כטיפול מניעתי במיגרנה. יש ליטול אותן באופן יומיומי לתקופה ממושכת. 

נוגדי דיכאון 
תרופות מקבוצת ממשפחות ה-TCA ו- SNRI, הניתנות גם הן על בסיס יומיומי. יש לציין כי תרופות אלו ניתנות במינון נמוך יותר לטיפול במיגרנה, מאשר זה הניתן לצורך טיפול בבעיות נפשיות. 


תרופות נוגדות פרכוסים 
תרופות המשמשות לטיפול באפילפסיה, כמו טופירמאט וחומצה וולברואית נמצאו גם הן כיעילות לטיפול במיגרנה. יש צורך בנטילה יומיומית של התרופה דרך הפה. 


אנטגוניסטים ל- CGRB
אלה הן תרופות חדשות שאושרו על-ידי ה-FDA  בשנת 2018 כטיפול מניעתי למיגרנה. תרופות אלו חוסמות את פעילות החלבון CGRP אשר גורם להרחבה של כלי הדם ונמצא כקשור בהתקפי המיגרנה. תרופות אלו מוזרקות עצמאית על ידי המטופל פעם בחודש, למשך 3-6 חודשים. לאחר תקופת זמן זו יש לבצע הערכה אצל הנוירולוג המטפל ולהחליט האם יש צורך בהמשך מתן התרופה. 


מיתוס: הטיפולים היחידים למיגרנה הם תרופתיים 

ב-2011 אישר ה-FDA  את השימוש בבוטוקס כטיפול מונע למיגרנה כרונית. טיפול זה, נמצא במספר עבודות כיעיל במיתון עוצמת התקפי המיגרנה ותדירותם. יעילותו של הבוטוקס לטיפול בהתקפי כאב הראש התגלתה במקריות, בשל העלייה בשימוש בבוטוקס לצרכים קוסמטיים. מטופלים אשר ביצעו הזרקות בוטוקס לאזור הפנים דיווחו על ירדה בעוצמת התקפי המיגרנה. ברוב המקרים תידרש סדרה של טיפולים כדי להשיג הטבה משמעותית במצב. קיימים גם טיפולים אלטרנטיביים שיכולים לשפר את עוצמת ההתקפים, בהם גרייה מגנטית, דיקור סיני ועוד. 

מה חשוב לדעת כדי לאפשר טיפול יעיל במיגרנה?

כדי לאפשר טיפול יעיל במהלך התקף המיגרנה ואף למנוע את ההתקפים, חשוב להגיע לאבחנה מדויקת של סוג המיגרנה. בנוסף, יש להבין אילו טריגרים עלולים לעורר את כאבי הראש ובהתאם לכך לספק הנחיות שיסייעו להימנע מהתקפים. מעקב נוירולוגי סדיר ובחירת טיפולים מתאימה יסייעו במיתון עוצמת המיגרנות ותדירותן ובשיפור איכות החיים של הסובלים מהמחלה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר עלא אבו סאלח, מומחה בנויורולוגיה, רופא בכיר בטיפול נמרץ ויועץ למחלות נוירולוגיות בבית חולים זיו. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר עלא אבו סאלח השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי ראש מידי פעם נתי 06/08/2020 10:15
 • שלום דוקטור, הסיפור שלי קצת ארוך ואשמח לעצה. באזור ינואר חוויתי תופעה של הבהוב בעין שמאל באותו יום עשיתי ביקורת רפואית מעמיקה הכוללת בדיקות CT ראש ועורקיים אופטלמיים שיצאה תקינה וכלל הבדיקות הכלליות יצאו תקין(בדיקות עינים). לאחר רגיעה של התופעה והופעה חוזרת המשכתי בבדיקות מעמיקות יותר בחודש מרץ ואפריל הבדיקות כללו: MRI, בדיקת EEG, אקו לב. בדיקות עיניים: OCT,צילום רשתית, אולטרסאונד לעצבי הראייה, שדה ראייה, בדיקה של רופאה נוירואופטלמולוגית שגם ראתה שעצבי הראיה תקינים. כלל הבדיקות יצאו תקין פרט לכך שעצבי הראיה הינם מורחבים אבל בדיקת האולטרסאונד לעצבי הראיה הראתה שאין נוזלים כך שאין סכנה. לאחר כלל הבדיקות שנגמרו באיזור חודש מאי חוויתי רגיעה והעלמות מוחלטת של התופעה!ובהמשך לפני חודש הלכתי לביקורת ראיה והביקורת יצאה תקין. לאחרונה(שבועיים) אני חווה רגישות לאור וכאשר אני עוצם עיניים אני רואה נקודה קטנה ממש ממש כמו נקודה של עט שנעלמת ולפעמים מידי פעם תחושה של בחילה וכאשר אני צופה בסרט אני שם לב כי הכתוביות כפולות (זה לא קבוע אך קורה כמה פעמיים במשך היום). חשוב לי להגיד שהראייה שלי תקינה וחדה והתופעות הללו הן בשלשה שבועות האחרונות. השאלה שלי היא מה אוכל לעשות מכאן לאחר שכל הבדיקות כמו MRI וכו יצאו תקינות. איני נמצא בלחץ אולי קצת היפוכונדר מכל מה שעובר :), אבל קשה לי להתעלם מהתופעות הללו. אשמח לעצה ולחוות דעתך. מצד

 • + הוסף תגובה
זרמים בראש וכאבי ראש עמומים חיים 28/10/2018 08:27
 • שלום רב, לפני כמה ימים, ובמשך שבועיים צצו לי זרמים בראש, מעיין תחושה של נימולים בשני צידי הראש. התחושה מלווה אותי לאורך כל היום ואי הנורמטיביות שבדבר די מלחיצים אותי. הלכתי לרופא המשפחה אשר טען כי ייתכן ומדובר בתוצאה של לחץ וחרדה (מה שיכול להיות נכון, כי אחרי קריאה קצרה באנטרנט על התסמינים הללו די נבהלתי והמחשבות על זה מעסיקות אותי במרבית היום), הלכתי לנסיון טיפול אצל רפלקסולוגית (כולל דיקור) ויש לציין שהתחושה נרגעה הרבה יותר. מעבר לזה שמתי לב כי כאשר אני נמצא בפעולה/ עם אנשים וראשי אינו מתעסק בדבר, אז התחושה מאוד נחלשת עד לא מורגשת. הלכתי בכל אופן לנוירולוגית במטרה לוודא שאינה מוצאת ממצא חריג וזו אמרה שהבדיקה תקינה וכי הנימולים לא מעידים על משהו מסוכן מלבד החרדה שצריך לטפל בה. לבקשתי היא נתנה מרשם לסיטי אולם לא המליצה לי לבצע את הצילום כיוון שכרוך בקרינה רבה שאינה מומלצת אם אין באמת צורך בכך. התחושה הזו לא כללה כאבי ראש או סימפטומים נלווים. אולם באחרונה אני חש בכאבי ראש מאוד עמומים (נסבלים לגמרי) לעיתים בצד הראש העליון (אזור הקרקפת) השמאלי למעלה ולעיתים בימני, ובחלקו האחורי של הראש. לעיתים כאבי הראש העמומים מתחילים עם הקימה בבוקר ומתפתחים לאורך היום (אלא אם אני לוקח משכך כאבים) ולעיתים לא מורגש בכלל. רציתי לשמוע את המלצתך בעניין, אני נהייתי נורא כפייתי וחרד בקשר לבריאותי והקריאה באנטרנט כלל לא מסייעת לי בכך. **יש לציין כי אני אדם בריא לחלוטין ללא בעיות בריאותיות בעבר, לא נוטל כדורים, ביצעתי בדיקת דם כללית לפני מספר שבועות שממציאה יצאו תקינים לחלוטין

 • + הוסף תגובה
אגב, אני בן 26 חיים 28/10/2018 08:29
זרמים ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/05/2019 08:19
 • הי חים. שמחה לשמוע שהבדיקה הנוירולוגית תקינה. במידה והתלונות ממשיכות אנא פנה לבדיקה נוירולוגית חוזרת. מקווה שהתחושה תעבור לבד.

 • + הוסף תגובה
האם נפתרה לך הבעיה חיים? גילה 15/05/2019 00:26
 • נימולים בראש לעיתים קרובות קשורים ללחץ על עצב בצוואר. אפשר לבדוק בMRI

 • + הוסף תגובה
נימולים בראש צוואר ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/05/2019 08:20
באותו מצב דומה נועה 20/05/2019 14:26
 • היי חיים אומנם זה היה לפני שנה בערך ... האם הבעיה עברה ? סובלת גם מלחץ עמום בקרקפת כל היום כבר מס' חודשים ומעסיק אותי רוב היום

 • + הוסף תגובה
היי חיים 20/05/2019 14:29
 • עברה תקופה ממושכת מאז, אני הגעתי למסקנה שזה קשור ללחץ. אני עדיין חווה את זה פה ושם, אבל כמו שמגיע ככה נעלם.

 • + הוסף תגובה
היי נועה 20/05/2019 16:36
 • חיים תודה על המענה השאלה שלי היכן הכאב ראש אצלי זה בקרקפת והכאב הוא עמום ייתכן שבגלל שאני מתעסקת בזה כל היום לא עובר

 • + הוסף תגובה
היי חייפ 20/05/2019 16:40
 • כאב הראש היה ממוקד בקודקוד הראש (בקרקפת) והוא היה נורא עמום, כלומר לא ברמה נוראית. ברגע שהפסקתי להתעסק בזה עבק כמעט לחלוטין. בדומה אלייך גם אני התעסקתי בזה במשך כל היום בלא מנוחה, וברגע ששחררתי- גם הכאב שוחרר. אם הכאב ראש אצלך הוא ברמה בלתי נסבלת, ומתווספים אל זה תופעות לוואי למיניהם עדיף שתלכי לנוירולוג רק בשביל להרגע

 • + הוסף תגובה
ממש תודה נועה 20/05/2019 17:40
 • שיגעתי אותך חחחח האמת שהכאב הוא ממש עמום ונסבל אפילו לא לוקחת משכך כאבים לפעמים מרגישה לפעמים לא אבל על בסיס יומיומי זה מה שמטריד אותי יש לי גם לחץ קל כשאני משתעלת לא תמיד לא כל שיעול בכל מקרה יש לי תור לרופא תודה על השיתוף

 • + הוסף תגובה
באותו מצב אנונימית 04/09/2019 11:52
היי נועה 04/09/2019 12:19
 • היי כן עבר כמו שחיים רשם ברגע שהפסקתי להתעסק בזה זה נעלם כי כל היום חשבתי על זה וזה הלחיץ יותר זה היה סתם מלחץ וחרדות את חרדתית ?

 • + הוסף תגובה
היי אנונימית 04/09/2019 12:30
 • לא חרדתית הפכתי לאמא ועם זה כל הדאגות והלחצים מתי עבר לך מהרגע שהתחיל?

 • + הוסף תגובה
המשך נועה 04/09/2019 12:37
 • היה לי את זה גם אחרי לידה לפני עשר שנים וגם עכשיו עבר אחרי חצי שנה בערך כי התעסקתי עם זה מידי והלחיץ ונכנסתי ללופ תעשי עיסוי לבד או או הוליסטי אל תלחצי זה יעבור

 • + הוסף תגובה
היי אנונימית 04/09/2019 12:45
 • כן.. זה בהחלט מלחיץ ומעסיק אנסה לראות איך מעבירה את זה.. בינתיים מרגישה את זה כחודש

 • + הוסף תגובה
המשך נועה 04/09/2019 12:23
 • בנוסף הייתי אצל מטפל הוליסטי מדהים שעשה לי טיפול בראש ועזר מאוד זה היה נטו לחץ ומתי יש שרירים הקרקפת וכשאת לחוצה הם פשוט נתפסים נוירולוג נתן לי כדור אלטרולט משהו כזה שממש הרדים אותי אז לא לקחתי אבל שוב זה היה נטו לחץ ומתח ולא עבר עד שלא שיחררתי

 • + הוסף תגובה
זרמים בראש מיקי 09/05/2020 21:35
 • גם לי יש זרמים בראש מלפני שבועיים וזה לא עובר לי, חשבתי לעשות דיקור סיני או עיסוי הוליסטי, מה אפשר להציע..

 • + הוסף תגובה
היי נועהְ 10/05/2020 02:49
 • היי מיקי לי היה מן לחץ עמום טיפול הוליסטי ממש עזר לי

 • + הוסף תגובה
זרמים בראש מיקי 10/05/2020 09:42
 • בימים האחרונים ניהיה לי סחרחורת מרגיש לא ממוקד ולא יודע אם קשור וגם נפיחות בצידי הראש, הלכתי לרופא ולבית חולים עשיעתי בדיקות ואמרו שהכל תקין, שהלחץ ירד הנפיחות גם תרד או שזה קבוע? גם הבנתי כשיש לחץ בראש אז השרירים של הקרקפת מתכווצים.

 • + הוסף תגובה
תשובה למיקי נועם 15/05/2020 18:52
 • היי אכן יש שרירים שמתכווצים מהלחץ גם אני לא ידעתי בגלל זה הרופא נתן לי אלטרולט לשחרור ההתכווצות אבל זה הרדים אותי האם אתה סובל מחרדות ?

 • + הוסף תגובה
תשובה לנועם מיקי 16/05/2020 11:21
 • כן נהיה לי מתחים נראה לי בגלל הפרעות וחוסר שינה שגרם ללחץ.. עשיתי אתמול עיסוי הוליסטי ולא עזר הרבה אלא רק לגוף נראה לי אעשה גם עיסוי קרקפת הבנתי שזה משחרר לחצים מהראש.

 • + הוסף תגובה
מיקי נועה 16/05/2020 20:34
 • כן רק קרקרפת זה מה שעזר לי אם אתה מאזור חיפה יכולה להמליץ לך על מישהו תותח שממש עזר לי

 • + הוסף תגובה
תשובה לנועם מיקי 17/05/2020 10:00
זרמייםמ פארדה 06/08/2020 09:19
 • אני גם סובל מזה שנתיים באותה בעיה אשמח שתייצר איתי קשר עם מצאת טיפול לזה 0549728186

 • + הוסף תגובה
נועם איריס 18/05/2020 12:31
CT ראש איריס 18/05/2020 12:42
כאבי ראש כאב 19/06/2020 14:08
כאב ראש אדיר 19/06/2020 14:11
תחושת זרמים בראש מלי 06/07/2020 17:19
 • גם אני סובלת מזרמים בראש בצד ימין כבר למעלה משנה יש פתרון?

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש כאבים 09/07/2020 13:22
היי חיים 15/07/2020 18:04
 • הייתי בתקופה מאוד לחוצה באותו זמן שכתבתי את הפוסט. עברו שנתיים מאז וברוך השם הכל בסדר. אני לא לקחתי תרופות ולא כדורים. באותו זמן הלכתי איזו תקופה לרפלקסולוגית אבל זה עזר ממש מעט.. בסופו של דבר הכל קשור למתח נפשי..

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש כאבים 15/07/2020 18:00
כואב לחץ 18/07/2020 14:04
כאב ראש לא שגרתי (קצר צד ימין) דן 02/08/2020 10:41
 • שלום בן 48. לפני 3 שנים הופיע כאב ראש בדרגה 3 עד 4 מתוך 10 מעל אוזן ימין, עמום שנמשך כמה שניות עד דקות, כ 10 עד 20 התקפים ביום. הכאב קצר פתאומי אך מרגיש עמום בצד ימין. לאחר חודש של תלונות לרופא המשפחה, נשלחתי ל CT מוח שבוצע עם וללא חומר ניגודי. התוצאות היו תקינות. כעבור שבוע נוסף הכאב נעלם. בשבוע האחרון, 3 שנים לאחר הופעה ראשונה, הוא חזר. אותו הדפוס, רק שהפעם קרה לי כבר 3 פעמים שהכאב העיר אותי משינה. לאחר שאני מתעורר מהכאב החד בצד ימין (מעל האוזן) בתוך דקה הוא נעלם ואני חוזר לישון ולא מתעורר שוב עד הבוקר. יש לציין שבפעמים שהכאב העיר אותי משינה, ההייתי באמצע חלום מאד אינטנסיבי. במהלך היום הכאב מופיע בפתאומיות, מרגיש כמו תופעה ראומטית רק בראש, ודועך בתוך כדקה. משך הזמן הממוצע בין התקפים נע בין דקות לבין שעות. קורה שיום אחד הוא נעלם ולמחרת חוזר. רופא המשפחה אמר שכרגע יש רק להמשיך לעקוב. בדיקה נירולוגית תקינה וגם בדיקות דם תקינות. אמר שרק אם תהיה החמרה, או סיפטומים נלווים הוא ישלח ל MRI. הוא חושב שמדובר בכאב על רקע של חרדה\מתח. הוא לא רוצה למהר לבצע MRI כי לדעתו רוב הסיכוי שזה לא יועיל ואף עלול להחמיר את החרדה או לחשוף ממצא מקרי שאינו רלוונטי לתלונות. הציע להמתין עוד חודש חודשיים ואז להחליט. הוא נתן לי קלונקס, אבל זה לא ממש עוזר, פרט לכך שזה מעייף אותי. האם לדעתך יש להתעקש על MRI דחוף, או שרופא המשפחה צודק? מה זה יכול להיות? כאב סומטי?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!