עובדה או מיתוס? 5 הנחות נפוצות על מיגרנות והאמת לגביהן

האם כל כאב ראש עוצמתי מוגדר כמיגרנה? מהם השלבים המקדימים להופעת כאב הראש? מי צפוי לסבול יותר – גברים או נשים? ואילו שיטות טיפול קיימות? לפניכם מיתוסים ועובדות על התקפי מיגרנה – והאמת לגביהם
כתבה פרסומית כתבת חסותכאב ראש מהווה את אחת מהתלונות הנפוצות ביותר בקרב כלל האוכלוסייה. הלכה למעשה, לא מדובר במצב אחד, אלא באוסף של מצבים הנבדלים אלה מאלה בסיבה להתפתחותם. 

אחד מכאבי הראש הנפוצים והעוצמתיים ביותר, המהווה סיבה מובילה לפנייה לרופא נוירולוג בקהילה, הוא מיגרנה. מדובר בסוג של כאב ראש התקפי ספציפי המתאפיין בתסמינים נוספים הנלווים לכאבים העוצמתיים. תהליך התפתחות המיגרנה הוא מורכב ומערב אזורי מוח שונים ומגוון של מתווכים כימיים. בשלב הראשון, מתרחשת פעילות מוגברת בגזע המוח המשפיעה על עצב הפנים. זה בתורו מגרה את כלי הדם באזור וגורם להם להתרחב ((TRIGEMINOVASCULAR PATHWAY. כתוצאה מכך מופיעים כאבים עזים ותסמינים נוספים האופייניים למיגרנה, בהם בחילות, הקאות, רגישות לאור ולרעש. אספנו עבורכם את העובדות על כאב הראש העוצמתי. 


אישה צעירה מחזיקה את ראשה במטרה להקל על כאב הראש כתוצאה ממיגרנהעובדה: מיגרנות נפוצות יותר בנשים מאשר בגברים

מיגרנה היא מחלה שכיחה המתפתחת בכ-12% מהאוכלוסייה, לרוב בנשים. הלכה למעשה, כ-17% מהנשים צפויות לסבול ממספר התקפי מיגרנה בשנה, זאת בהשוואה לכ-6% מכלל אוכלוסיית הגברים. ברוב המקרים (כ-65%) המיגרנה תופיע ללא שלב מקדים, האאורה. מיגרנות שכיחות יותר בגילאי 30-39 ופעמים רבות קיימת נטייה משפחתית למחלה.

מיתוס: מיגרנה נמשכת לרוב זמן קצר

התקף מיגרנה כולל רצף של אירועים המתרחשים במשך שעות עד ימים. קיימים ארבעה שלבים טיפוסיים להתקפי המיגרנה:

1. השלב המקדים
מתפתח בקרב כ-80% מהסובלים מכאב הראש, לרוב מספר ימים לפני התפרצות הכאב. השלב המקדים כולל תחושות, כמו חולשה כללית, חוסר שקט, דיכאון, עצירות, תיאבון מוגבר ונוקשות בשרירי הצוואר.

2. שלב האאורה 
מדובר במצב נדיר יחסית, המתפתח בקרב פחות מ-25% מהסובלים ממיגרנה. האאורה מהווה חסר נוירולוגי פוקלי (מקומי), אשר יכול להתבטא בתסמינים נוירולוגיים חיוביים או שליליים. כאב הראש, המהווה את השלב השלישי, יכול להופיע תוך כדי שלב האאורה או אחריו.

אאורה חיובית 
יכולה להיות ויזואלית (מצב בו נראים בשדה הראייה קווים לבנים או הבזקי אור); שמעתית (התפתחות של טנטון או רעש באוזניים); תחושתית (נימול, כאב, תחושת שריפה בגפיים העליונות, התחתונות או באזור הפנים). במקרים נדירים האאורה החיובית תכלול תסמינים מוטוריים, כמו תנועות חוזרות בידיים ובאצבעות. 

אאורה שלילית
מתבטאת במגוון תסמינים הפיכים לחלוטין, בהם אבדן ראייה רגעי, אבדן שמיעה, חוסר תנועה של חלק מהגוף ועוד. חשוב לציין כי האאורה מתפתחת תוך דקות ספורות ולרוב לא תימשך יותר משעה. 

3. כאב הראש
כאב הראש האופייני למיגרנה יהיה לרוב חד צדדי, פועם או דוקר, בעל עוצמה הולכת ומתגברת. כאמור, הוא מלווה לעיתים בתופעות נוספות, כמו רגישות לאור או לרעש, ואי סבילות של ריחות מסוימים. ההתקף יכול להימשך מספר שעות ועד לכמה ימים, ולרוב יחלוף לאחר שינה. 

4. שלב ההתאוששות 
שלב זה מופיע לאחר שכאב הראש חולף והוא מאופיין בכאב מקומי באזור הראש והצוואר בתנועה, תחושת עייפות, שינויים במצב הרוח. 


מיתוס: אחרי ההתקף, לרוב אין כל זכר לכאב הראש העוצמתי

גם אחרי שכאב הראש העוצמתי חולף, הסובלים ממיגרנות עלולים לחוש חולשה ותשישות. על כן, למרות שמיגרנה היא אינה מחלה מסכנת חיים, היא עלולה להוביל לחוסר תפקוד משמעותי במשך ימים ולפגיעה ניכרת באיכות החיים של הסובלים ממנה. 

עובדה: קיימים טריגרים שעלולים להוביל להתפתחות התקף  המיגרנה או להחמרתו

לחצים נפשיים, גירוי ויזואלי כלשהו (כמו אורות מהבהבים), שינויים במזג האוויר, צום לתקופה ממושכת, שתיית יין, חסך שינה, עישון, ריחות מסוימים ואף הוסת החודשית, יכולים להוביל להתפתחות המיגרנה ולהחמרה במצב.


עובדה: קיימים מספר תת סוגים למיגרנה

מיגרנה כוללת מספר תתי סוגים:

- מיגרנה עם אאורה של גזע המוח

במצב זה מתפתחת אאורה המתבטאת בסחרחורות, הפרעה בדיבור, כפל ראייה, חוסר יציבות ושינויים במצב ההכרה.

- מיגרנה עם מעורבות של רשתית העין

מצב נדיר מאוד הכולל אבדן של ראייה חלקי או מלא, לפני התפתחות כאב הראש. אבדן הראייה עלול להימשך מספר שעות. 

- מיגרנה כרונית 

מצב בו מתפתחים כאבי ראש במשך יותר מ-15 ימים בכל חודש, לשלושה חודשים ויותר. כדי שכאבי הראש יוגדרו כמיגרנה כרונית, לפחות ב-8 ימים צריכים להופיע תסמינים אופייניים לכאב ראש זה. 

- מיגרנה הקשורה בווסת
זהו כאב ראש שמתרחש במועד קבלת הוסת או בסמוך לו ונמשך מספר ימים לאחר סיומה. נשים שחוות כאבי ראש הקשורים בווסת יוכלו לחוות התקפי מיגרנה גם בשאר ימות החודש. 

מיתוס: טיפול במיגרנה כולל תרופות לשיכוך כאב בלבד 

הטיפול במיגרנה כולל שיטות שונות המסייעות במיתון ההתקף עצמו, כמו גם טיפולים מניעתיים:

1. טיפולים הניתנים במהלך התקף המיגרנה
קיימים מגוון טיפולים המסייעים במיתון התסמינים במהלך ההתקף. בחירת הטיפול תלויה בעוצמת הכאב:

- אם מדובר בהתקף קל עד בינוני, מומלץ להשתמש בתרופות לשיכוך כאב, כמו אציטאמינופין (אקמול), תרופות ממשפחת ה- NSAID, או שילוב של תרופות אלה. 

- במקרים בהם התפתח התקף בעוצמה בינונית עד קשה, לרוב יינתנו תרופות ייעודיות לטיפול במיגרנה. תרופות מקבוצת הטריפטנים משפיעות על כיווץ כלי הדם, כמו גם על קולטני הסרוטונין במוח, וכך מסייעות בחסימת אותות הכאב. הן יכולות להינתן בבליעה, תת לשוני, באמצעות זריקה (פתרון יעיל לאלו הסובלים גם מבחילות והקאות), ולעיתים תרופות אלו ניתנות גם בצורת משאף לנחיר. 

- אם התפתח התקף חזק מאוד המצריך טיפול באמצעות עירוי תוך ורידי,  לעיתים ישולבו גם תרופות נגד בחילות והקאות. 

2. טיפול מניעתי
הטיפול המניעתי ניתן לחולים הסובלים מהתקפי מיגרנה מרובים או ארוכים, או לאלו הסובלים מירידה קשה בתפקוד בשל כאב הראש, זאת למרות טיפול התקפי מתאים. חשוב לציין, כי הטיפולים המניעתיים גם יינתנו לאלו אשר לא הועילו מהטיפול בהתקף, או לחולים אשר סובלים מתופעות לוואי קשות בעקבותיו. מעבר לכך, החלטה על טיפול תרופתי מניעתי יכולה להיות אינדקציה למטופלים שסובלים מהתמכרות לטיפולים התקפיים. 


טיפול באמצעות תרופות מקבוצת חוסמי בטא
תרופות אלו נועדו לטיפול ביתר לחץ דם, אך הן נמצאו יעילות גם כטיפול מניעתי במיגרנה. יש ליטול אותן באופן יומיומי לתקופה ממושכת. 

נוגדי דיכאון 
תרופות מקבוצת ממשפחות ה-TCA ו- SNRI, הניתנות גם הן על בסיס יומיומי. יש לציין כי תרופות אלו ניתנות במינון נמוך יותר לטיפול במיגרנה, מאשר זה הניתן לצורך טיפול בבעיות נפשיות. 


תרופות נוגדות פרכוסים 
תרופות המשמשות לטיפול באפילפסיה, כמו טופירמאט וחומצה וולברואית נמצאו גם הן כיעילות לטיפול במיגרנה. יש צורך בנטילה יומיומית של התרופה דרך הפה. 


אנטגוניסטים ל- CGRB
אלה הן תרופות חדשות שאושרו על-ידי ה-FDA  בשנת 2018 כטיפול מניעתי למיגרנה. תרופות אלו חוסמות את פעילות החלבון CGRP אשר גורם להרחבה של כלי הדם ונמצא כקשור בהתקפי המיגרנה. תרופות אלו מוזרקות עצמאית על ידי המטופל פעם בחודש, למשך 3-6 חודשים. לאחר תקופת זמן זו יש לבצע הערכה אצל הנוירולוג המטפל ולהחליט האם יש צורך בהמשך מתן התרופה. 


מיתוס: הטיפולים היחידים למיגרנה הם תרופתיים 

ב-2011 אישר ה-FDA  את השימוש בבוטוקס כטיפול מונע למיגרנה כרונית. טיפול זה, נמצא במספר עבודות כיעיל במיתון עוצמת התקפי המיגרנה ותדירותם. יעילותו של הבוטוקס לטיפול בהתקפי כאב הראש התגלתה במקריות, בשל העלייה בשימוש בבוטוקס לצרכים קוסמטיים. מטופלים אשר ביצעו הזרקות בוטוקס לאזור הפנים דיווחו על ירדה בעוצמת התקפי המיגרנה. ברוב המקרים תידרש סדרה של טיפולים כדי להשיג הטבה משמעותית במצב. קיימים גם טיפולים אלטרנטיביים שיכולים לשפר את עוצמת ההתקפים, בהם גרייה מגנטית, דיקור סיני ועוד. 

מה חשוב לדעת כדי לאפשר טיפול יעיל במיגרנה?

כדי לאפשר טיפול יעיל במהלך התקף המיגרנה ואף למנוע את ההתקפים, חשוב להגיע לאבחנה מדויקת של סוג המיגרנה. בנוסף, יש להבין אילו טריגרים עלולים לעורר את כאבי הראש ובהתאם לכך לספק הנחיות שיסייעו להימנע מהתקפים. מעקב נוירולוגי סדיר ובחירת טיפולים מתאימה יסייעו במיתון עוצמת המיגרנות ותדירותן ובשיפור איכות החיים של הסובלים מהמחלה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר עלא אבו סאלח, מומחה בנויורולוגיה, רופא בכיר בטיפול נמרץ ויועץ למחלות נוירולוגיות בבית חולים זיו. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר עלא אבו סאלח השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיגרנה אחרי לידה חגית 15/01/2020 13:25
 • שלום וברכה. ילדתי בשעה טובה לפני 11 יום. בלידה קיבלתי אפידורל. את רובו הרגשתי בצד ימין. רגל ימין השתחררה מההרדמה רק כיממה לאחר הלידה. ובמשך כמה ימים לאחר הלידה הייתי מרגישה מעין מכת חשמל מגבילה מימין לאיזור האפידורל ובצמוד אליו בכל תנועה צווארית או רגלית. לא יכולתי להרים את רגל ימין מבלי להרגיש כאב חשמלי באיזור האפידורל ולא להוריד סנטר לכיוון החזה מבלי להרגיש את איזור האפידורל. הכאב חלף ב"ה. אז מזה כיומיים (כעשרה ימים לאחר הלידה) הופיעו לי מיגרנות חזקות. בצד ימין של הראש. מרגישה גם מכיוון צוואר ימין. וכעת נילווית גם תחושת נימול קלה בשפתיים. האם קשור לאפידורל? אני בת 40 וקיבלתי פעמיים קלקסן בביהח. תודה.

 • + הוסף תגובה
אחרי לידה ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/01/2020 14:37
 • אם מדובר בתלונות חדשות שאינך מכירה אני מבקשת שתפני לבדיקת רופא בהקדם.

 • + הוסף תגובה
תגובה לתשובת הרופאה חגית 15/01/2020 20:22
 • תודה רבה על המענה המהיר. מיגרנות מכיוון הצוואר לא חדשות לי (לא ככ זוכרת את אופי המגירנה) הנימול בפנים הוא שחדש לי... עדיין ללכת? ממה החשש?

 • + הוסף תגובה
נימול בפנים ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/01/2020 20:52
 • זה שאת מכירה את כאב הראש זה מרגיע אבל עדיין לאור הנימול החדש מציעה שתבדקי

 • + הוסף תגובה
תודה רבה :))) חגית 16/01/2020 00:37
כאבי ראש 9 חודשים 9 חודשים 13/01/2020 21:44
 • שלום לפני 9 חודשים חליתי במחלת הרפז זוסתאר בסוף הטיפול התחילו לי כאבי ראש עם בחילות עברתי בדיקה CT,MRI בדיקת עניים,אפילו גסטרוסקופיה,טופלתי ב10 מפגשים דיקור סיני. ואחרי כול זה... אני עדיין מרגיש לא טוב, עם כאבי ראש ובחילות כול היום וכול יום התפקוד היום יומי שלי נפגעה כשאני מעלה את העניים כלפי מעלה אני מרגיש כמו כובד כאבי מצח. הנירולוגית רוצה שאני יעבור בדיקה נוזל מעמוד השדרה. אני קצת חושש מהבדיקה השאלות שלי הם? האם מחלת הרפז יכולה לגרום למחלה כזו? ואם כן? המחלה הזו עוברת מתישו? ואחרון אני חושש שיגלו לי בבדיקה של מוח עצם גידול כלשהו. זה יכול לקות למרות שבMRI היה הכול בסדר.

 • + הוסף תגובה
כאב ראש לאחר הרפס זוסטר ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/01/2020 20:53
 • באיזה אזור בגוף היה הזיהום ההרפטי? האם בפנים ?

 • + הוסף תגובה
כאב ראש 9 חודשים כאב ראש 9 חודשים 15/01/2020 22:24
ילד בן 7 סובל ממיגרנות רותי 01/01/2020 12:04
 • שלום, הקטן שלי סובל ממיגרנות כבר שנים. בעצם קשה להגיד מתי זה התחיל כי גם כתינוק הוא היה מקיא הרבה. כשהוא היה וורבלי יותר יכולנו לשים לב לדפוס קבוע: הוא אומר שכואב לו הראש, מחוויר ממש, ותוך כ-20 דקות מתחיל להקיא ונרדם לשעות, לא משנה איפה אנחנו נמצאים. עד לשנה האחרונה אחרי ההרדמות שלו היה מתעורר בבוקר כאילו לא קרה כלום. לאחרונה הוא מתעורר גם המון פעמים בלילה וממשיך להקיא... לא תמיד מוכן לקחת אקמול לפני שיש החמרה. אם כבר יש לו בחילה אז הוא לא מסוגל. אם אני מצליחה לתפוס את זה בזמן ואני נותנת לו אקמול וגם שולחת אותו לישון בחושך, לפעמים אני אחסוך ממנו את ההקאות. לא תמיד. התדירות של זה משתנה מתקופות בהן זה מופיע פעם בשבוע, לפעם בכמה שבועות. הורדנו גבינה צהובה וזה עשה שיפור-מה, וכעת גם שוקולד ואני לא רואה שזה עוזר. עשינו MRI ומחכים לתוצאות. השאלה היא האם לא מפספסים עוד בדיקות שאולי כדאי לעשות לו? מיקוד ראיה? עשינו קרקעית העין כמה פעמים והיה תקין. אחרי שצופה במסך אגב, גם בקולנוע, בעיקר אם זה קורה בערב, יש יותר סיכוי שיחטוף. בדיקת ראיה מלפני כשנה - תקינה. גם אני אגב סובלת ממיגרנות, אבל זה לא התחיל בגיל כזה.... והאם יש משהו למניעה? האם נוירופידבק יכול לעזור למסכן החמוד הזה?

 • + הוסף תגובה
אשמח לתגובה.... רותי 12/01/2020 17:55
מיגרנה בילד ד"ר שלומית יוסט-כץ 12/01/2020 21:47
 • רותי שלום. איני מטפלת בילדים. אני מציעה לפנות לנוירולוג ילדים. אני מאמינה שניתן לעזור לבנך עם טיפול נכון.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!