הפלות חוזרות: איך ניתן להצליח בהריון הבא?

בקרב נשים שעברו הפלות חוזרות, ההריון הבא כולל אתגרים מקצועיים ורגשיים רבים. עם זאת, הכנה מקדימה ומעקב מתוכנן במהלך שבועות ההריון עשויים לתרום להריון מוצלח וללידה. מהי מטרתו של ייעוץ טרום הריוני בנשים שחוו הפלות חוזרות ומה כולל המעקב במהלך ההריון? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותהפלות חוזרות ראשוניות מוגדרות כמצב בו האישה חווה שני אבדני הריון או יותר עד לשבוע ה- 24 להריון. מדובר במצב אשר מתרחש באופן טבעי ולא בעקבות בחירת האישה או לאחר התערבות טיפולית. ברוב המקרים הפלות חוזרות יתרחשו ברצף, וכאשר התרחשה לידה בין ההפלות המצב יוגדר כהפלות חוזרות שניוניות.


   


קיימים מספר מצבים רפואיים אשר יכולים להיות קשורים בהפלות חוזרות:

בעיה כרומוזומלית מאוזנת אצל אחד מההורים או שניהם 

מצבים בהם מספר הכרומוזומים של אחד מההורים או של שניהם תקין, אך סדר הכרומוזומים משובש. כלומר, חלק מכרומוזום מסוים התחלף בחלק מכרומוזום אחר, אך קיימים 46 כרומוזומים סך הכל. ההפרעה הכרומוזומלית המאוזנת בהורים, יכולה לגרום להתפתחות של הפרעה כרומוזומלית קשה בזמן ההפריה, ולכן רוב ההריונות הללו מסתיימים בהפלה טבעית. 

בעיה מבנית ברחם
בעיה אנטומית ברחם עלולה גם היא להיות קשורה בהפלות חוזרות. מבנה לא תקין של הרחם יכול להיות מולד או נרכש: 

סוגי ההפרעות הרחמיות המולדות כוללות בעיקר, רחם מחיצתי, רחם דו קרני ורחם חד קרני. רחם מחיצתי הינו ההפרעה המולדת השכיחה מכולן. הגורמים הנרכשים הנפוצים אשר יכולים להוביל להפלות חוזרות כוללים בעיקר שרירנים (בייחוד אלה הפונים לחלל הרחם), פוליפים והידבקויות ברחם. 

קרישיות יתר
קרשיות יתר היא מצב בו נוצרים קרישי דם בגוף, ללא פציעה או סיבה ידועה. קרישיות יתר יכולה גם היא להיות מולדת או נרכשת. קרישיות יתר נרכשת, המכונה גם 

תסמונת APLA , היא מחלה אוטואימונית המאופיינת בהימצאות של נוגדנים בגוף אשר מתקיפים תאים עצמיים של האישה, בהם גם תאים עובריים או שלייתיים. כתוצאה מכך, ההריון לא שורד ומתרחשת הפלה. קרישיות יתר מולדת מאופיינת בהפרעה במערכת הקרישה המובילה להיווצרות של קרישי דם בשל בעיות מולדות (גנטיות). הקשר בין קרישיות יתר מולדת לבין הפלות חוזרות עדיין שנוי במחלוקת בספרות המקצועית נכון להיום. 

הפרעות הורמונליות
הפרעות הורמונליות שונות, כמו סוכרת שאינה מאוזנת, תת פעילות גלויה של בלוטת התריס או תת פעילות סמויה (סב קלינית), בעיות בבלוטת החלב (פרולקטין) וחסר בוויטמין D,יכולות להשפיע על הסיכוי להפלות חוזרות. 

קיימים גם גורמי סיכון שונים המשפיעים על האפשרות לחוות הפלות חוזרות, בהם גיל אישה מבוגר יותר, מספר רב של הפלות טבעיות שהתרחשו בעבר, הרגלי הבריאות (עודף משקל, עישון, צריכת אלכוהול), מתח וחרדה ועוד. עם זאת, חשוב לציין כי מדובר בגורמים הקשורים בסיכון מוגבר להפלות חוזרות ולא בסיבה ישירה. 

הלכה למעשה, הגורם המובהק היחיד להפלה הוא בעיות כרומוזומליות בעובר. עם זאת, גורם זה לרוב לא נבדק וככלל ניתן לומר שכיום ב-40-50% מהמקרים הסיבה להפלות חוזרות לא מאובחנת. 


זוג מתייעץ עם רופאה בנוגע להפלות חוזרותמהו ייעוץ טרום הריוני בכלל ולנשים עם הפלות חוזרות בפרט?

האתגר המרכזי בייעוץ טרום הריוני הוא איתור של גורמים או מצבים רפואיים המגדילים סיכון לסיבוכי הריון בכלל, וגורמים המגדילים את הסיכוי להפלה נוספת בפרט. 

ייעוץ טרום הריוני כולל בירור מקיף וטיפול כלל מערכתי שיסייע בהכנת האישה להריון ולידה מוצלחים. במהלך הייעוץ הטרום הריוני תתבצע אנמנזה מקיפה לאישה, יבחנו מחלות הרקע השונות, התרופות שהאישה נוטלת בשגרה ועוד. בנוסף, תתבצע גם בדיקה פיזיקלית, בדיקות דם ובדיקות נוספות על פי הצורך. 

נשים עם הפלות חוזרות יעברו לפני תכנון הריון חדש סדרת בדיקות שונות, זאת בהתבסס על הגורמים הידועים הקשורים להפלות חוזרות, לרבות בדיקת קריוטיפ לשני בני הזוג (מספר הכרומוזומים והסדר שלהם), בדיקת אולטרסאונד תלת ממד לרחם, בדיקות הורמונליות הכוללות רמת גלוקוז בצום, בדיקות בלוטת התריס כולל נוגדנים לבלוטת התריס, בדיקות לבחינת רמת הפרולקטין ובדיקת ויטמין D . בנוסף יתבצע גם בירור לקרישיות יתר, בעיקר לצורה הנרכשת. 

כהכנה להריון יינתנו גם המלצות טיפוליות, כגון נטילת חומצה פולית כשלושה חודשים לפני הריון חדש, נטילת ויטמין D באופן מניעתי, הימנעות מעישון ואלכוהול, הפחתת משקל במידת הצורך ובמידת האפשר ביצוע של פעילות גופנית. ישנה גם אפשרות לבצע ולקיים יעוץ עם מומחים מתחומים שונים לגבי מחלות ידועות, או כאלו אשר מאובחנות במהלך הבירור להפלות חוזרות (אנדוקרינולוגים, המטולוגים ואחרים). 


קראו עוד: אובדני הריון חוזרים (הפלות חוזרות): גורמים ואבחוןמה כולל מעקב ההריון בנשים שעברו הפלות חוזרות? 

נשים שעברו הפלות חוזרות מצויות בסיכון גבוה יותר להפלה נוספת וכן גם להתפתחות של סיבוכים במהלך ההריון והלידה. כך לדוגמה, נשים הסובלות מקרשיות יתר הן בסיכון גבוה יותר ללידת תינוק במשקל נמוך או להתפתחות רעלת הריון. נשים עם רחם דו קרני הן בסיכון יתר ללידה מוקדמת ועל כן ישנן המלצות ספציפיות כדי להימנע מסיבוך זה. 

במצב תקין, כל אישה מלווה במהלך ההריון ברופא נשים המבצע את מעקב ההריון, אשר כולל בדיקות לאישה ולעובר לפי הכללים הרפואיים המקובלים. בנשים עם הריון בסיכון גבוה, כגון נשים עם הפלות חוזרות, יש צורך במעקב קפדני יותר ובתכיפות ביקורים גבוהה יותר. ביקורים אלה יתבצעו במרפאות ייעודיות במרכזים רפואיים או במרפאות פרטיות. המטרה של ביקורים אלה היא כאמור לאתר סיבוכים מבעוד מועד, לטפל בהם בזמן ובכך לשפר את תוצאות ההריון והלידה. נשים עם הפלות חוזרות בדרך כלל עוברות בדיקות אולטרסאונד בתחילת ההריון בתכיפות רבה להדגמת הדופק העוברי, כדי להפחית את רמות הסטרס והחרדה. 

נדבך משמעותי נוסף במעקב הריון של נשים עם הפלות חוזרות הוא הליווי הרגשי על ידי הצוות המקצועי. מחקרים שונים הראו כי ליווי מסוג זה מסייע בשיפור תוצאות ההריון והפחתת הסיכון להפלה, גם ללא טיפולים נוספים, כאשר הבירור להפלות חוזרות היה תקין. בדרך כלל, מומלץ לזוגות עם הפלות חוזרות לפנות לטיפול תמיכתי רגשי עוד בשלבי הבירור, לפני הריון חדש. 

חשוב לזכור כי קיימת חשיבות רבה לביצוע הבדיקות השונות בהריון במועד הנדרש, כדי לטפל בבעיות שונות בזמן ולהגיע לתוצאות הטובות ביותר הן עבור האישה והן עבור הילוד. במקרים מסוימים ועל פי הנתונים הרפואיים, המעקב יכלול המלצה למנוחה ושמירת הריון, לרוב בחציו הראשון של ההריון. 

לסיכום, הסיכויים של זוגות עם הפלות חוזרות להגיע להריון ולידה מוצלחים גבוהים. חשוב לבצע את הבירור המלא ולקבל הנחיות ברורות, כולל המלצות טיפוליות מהרופא המומחה. הכתבה בשיתוף עם פרופ' אשר בשירי, מנהל מחלקת יולדות ג׳ והשירות למניעת הפלות חוזרות בסורוקה. מומחה במיילדות, גינקולוגייה ופוריות. מומחה להפלות חוזרות,רפואת האם והעובר ואולטראסואנד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אשר בשירי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הריון בסיכון גבוה - אולטרה סאונד וסקירות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
וריד ימין ושמאל איילת 13/09/2020 11:25
  • שבוע 16 להריון עשינו סקירה מוקדמת ואמרו לנו לעשות אקו לב עוברי ויעוץ גנטי..מכיוון שוריד שמאל נשאר וימין נספג..האם יש ממה לחשוש??

  • + הוסף תגובה
וריד טבורי ימיני מתמיד איילת 13/09/2020 14:01
מי שפיר מאיה 12/09/2020 19:55
  • שלום דר אני בת 36 שבוע 17 כל הבדיקות תקינות סקר ראשון שני , שקיפותמעורםית וסקירה ראשונה. האם למרות זאת כדאי לי לעשות דיקור מי שפיר? כמה הבדיקה מסוכנת? תודה

  • + הוסף תגובה
דימום שבוע 5 כינרת 09/09/2020 00:50
  • שלום רב הייתי ב3 הריונות שהסתיימו בין שבוע 5 ל8 אבל תמיד היה שק ריק וזה הסתיים לצערי. מה יכולה להיות הסיבה ואילו בדיקות אני צריכה לעשות. חייבת לציין שאני בטיפולי ivf והריון אחד היה מהקפאה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!