וירוס קורונה: מה שחשוב לדעת על הנגיף המלחיץ

בשבוע האחרון צמחה כמות המקרים של הידבקות בווירוס קורונה המסתורי. מהו וירוס קורונה, איך להקטין את הסיכון להידבקות והאם הבהלה סביבו מוצדקת? הכתבה שתעשה לכם סדר
כתבה פרסומית כתבת חסותזוכרים את הסערה שפרצה סביב החצבת  באביב האחרון? אחריה הגיעה השפעת הקטלנית, שעדיין ממשיכה ללוות אותנו לתוך החורף. אבל מי באמת זוכר את אלו כשאל החגיגה הזו התפרץ לפתע נגיף מסתורי חדש מסין, אשר מאפיל על כל השאר? 

האם מדובר בעוד סערה שתחלוף עם הופעתו של הנגיף הבא, או שמא כדאי לשקול מחדש לפסוח על העצירה בהונג קונג בדרך לאוסטרליה? דברים שחשוב לדעת על וירוס קורונה בכתבה שלפניכם.


מהו וירוס קורונה החדש? 

משפחת נגיפי קורונה, או בשם המקוצר CoV, היא משפחה של וירוסים אשר גורמים למחלות בדרגות שונות, החל ממחלות קלות ונפוצות כגון הצטננות, ועד למחלות חמורות כגון מרס (MERS-Cov) או סארס (SARS-Cov), מחלות נשימתיות קשות. 

בשונה מהווירוסים הללו, שכבר מוכרים לאנושות, וירוס קורונה שהתגלה לאחרונה הוא וירוס ממשפחת קורונה שאינו זוהה עד כה בבני אדם , ועל כן גם זכה לשם וירוס קורונה חדשני, ובאנגלית nCov (Novel Coronavirus), או קורונה וירוס ווהאן, על שם העיר שבה התגלה לראשונה הווירוס.


האם יש סיבה לדאגה?

כאמור, הווירוס התגלה לראשונה בעיר ווהאן שבסין בסוף דצמבר האחרון (2019), כאשר כמה מקרים של חולי דלקת ריאות זוהו כנשאים של וירוס לא מוכר. שבועות בודדים בלבד עברו מאז שהמקרים הראשונים התגלו, ונראה שהנגיף הולך ומתפשט בסין ובעולם. 

הדבר כמובן מעלה דאגה בקרב הקהילה הרפואית, שכן לא ידוע כיצד וירוס חדש עלול להשפיע על בני אדם, וכן אופיו המדבק של וירוס עלול לגרום למחלה להתפשט ברחבי העולם ואף להגיע לישראל. 

עם זאת, עד כה לא התגלו מקרים של וירוס קורונה בישראל ונעשים מאמצים של מערכת הבריאות בארץ, בהנחיית משרד הבריאות, לבודד אנשים המגיעים מסין אשר קיים בהם חשד של הידבקות בנגיף. 

בשלב זה אין הנחיות כלשהן להימנעות ממסחר או מתעופה לסין. עם זאת, מתחילת התפרצות הווירוס נרשמה ירידה בכמות רכישת כרטיסי טיסה ליעד. 


איך להקטין את הסיכוי להידבקות?

כמו ברבים מהמקרים של הידבקות במחלות ויראליות, ניתן לנקוט באמצעי זהירות אשר יקטינו את הסיכון להידברות בנגיף. אלו הם חלק  מן הדברים שממליץ ארגון הבריאות העולמי (WHO) לעשות:

• הקפידו על שטיפת ידיים לעיתים תדירות (לפני ארוחה, לפני הכנת אוכל, אחרי שיעול או התעטשות, לאחר שהייה במקומות הומי אדם ועוד).

• יש לכסות את הפה בזמן שיעול ואת הפה והאף בזמן התעטשות (רצוי עם נייר טישו או עם המרפק).

• יש להימנע ממגע ולשמור מרחק מאנשים עם תסמינים של צינון או שפעת.

• יש לאכול ביצים ובשר מבושלים לגמרי.

• יש להימנע ממגע לא מוגן עם בע"ח פראיים או חיות חווה (קיים חשד שמקור ההדבקה פרט לבני אדם הוא גם בע"ח ).

• מומלץ להימנע ממגע עם בע"ח באזורים נגועים. 

במידה ונדבקים, מה לעשות?

ידוע שלמשפחת נגיפי קורונה נטייה למחלות הקשורות למערכת הנשימה, וכך כנראה גם בווירוס קורונה חדשני. תסמיני המחלה בדרך כלל כוללים חום, שיעול וקוצר נשימה.

במידה ואתם סובלים מתסמינים אלו, הייתם בשבועיים שלפני התסמינים בסין או שבאתם במגע עם אדם השוהה או שהה בסין או שהתגלה כנגוע בווירוס קורונה, יש לפנות לקבלת טיפול.פורומים מרפאת מטיילים רמב"ם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Q Fiver מתעניין 17/09/2020 11:32
  • שלום רב ד"ר נויברגר, שאלתי, האם יש סכנה לאדם שאובחן כסובל מ Q Fiver, להסיע בעלי חיים (כלב) ברכבו.

  • + הוסף תגובה
ממש לא ד"ר עמי נויברגר 17/09/2020 11:42
שימוש בRulid לביב 14/09/2020 18:53
  • האם שימוש ב Rulid עוזר להוריד את הזיהומים במערכת הנשימה קשיי נשימה תסמיני קורונה פעם לפי תקופת הקורנה בהרבה היה לי כאבי ראש סתימות באף ומערכת הנשימה שלחו אותי למרפאה בנהריה כללית הרופא רשם את Rulid ועוד תרופות יש לי צילום למרשם מרשם זה עזר לי בזמנו בצורה יעילה זה לא עוזר עכשיו בקורונה

  • + הוסף תגובה
איידס יכול להישאר לא מזוהה במשך שנתיים? ד 05/09/2020 19:11
  • לפני שנתיים קיימתי יחסים לא מוגנים עם נשא לא מטופל ושבועיים לאחרהחלו לי: כאב גרון, נזלת, כאב ראש, פריחה בגב שעברו. ואז 8 חודשים אחרי החלו: סינוסיטיס פטרייה בלשון Lipoatrophy כאבי שרירים שריפות וזרמים (כל אלה נמשכים עד היום) נבדקתי בבדיקת הקומבו שנתיים אחרי המקרה שיצא שלילי(לא נחשפתי שוב במהלך הזמן). השאלה שלי היא מה הסיבות שבדיקת הקומבו לא מצליחה לזהות הדבקה אחרי שנתיים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!