האם קנאביס הוא טיפול יעיל לכאב נוירופתי?

בין 1-2% מהאוכלוסייה סובלת מכאב נוירופתי כרוני – כאב שמקורו עצבי ועלול להשפיע בצורה קשה על שגרת היומיום של החולים. מבין כל הטיפולים התרופתיים שמוצעים כיום, האם קנאביס רפואי מסתמן כחלופה טיפולית? התשובה בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


כאבים נוירופתיים יכולים לשנות לחלוטין את שגרת החיים של האדם הסובל מהם, ולשבש את יכולתו לאכול, לישון ולתפקד. המקור לכאבים אלו יכול להיות טראומה, טיפולים כימותרפיים מסוימים או מחלה – כמו סוכרת, איידס, הרפס-זוסטר (שלבקת חוגרת) או שבץ – ולעתים לא ניתן להסביר כלל מדוע הם מופיעים.


אישה מבוגרת סובלת מכאב נוירופתי בגפיים התחתונות

 Pixel-Shot | Shutterstockלצד חשיבותם של טיפולים התנהגותיים ופיזיותרפיה, חלק מהמטופלים נזקקים גם לטיפול תרופתי כדוגמת תרופות נוגדות דלקת וחומרים אופיואידים. כמו כן, כאב נוירופתי הוא לעתים ״התווית-צד״ של תרופות, שייעודן הוא בכלל למחלות אחרות, אולם נמצא שהן יעילות גם לכאב נוירופתי, כמו למשל תרופות אנטי-אפילפטיות ונוגדי דיכאון.

למרות התרופות הרבות שבהן נעשה שימוש לטיפול בכאב נוירופתי, חלק מהמטופלים לא מגיבים לטיפולים הללו או סובלים מתופעות הלוואי שלהם. כאן נכנס לתמונה השימוש בקנאביס סאטיבה – צמח שהשימוש בו כמשכך כאבים ידוע עוד מהמאה השלישית לפני הספירה ומאז תוארו במרוצת השנים מנגנונים מדעיים בהם הוא משפיע על חישת הכאב בגופנו.

אולם ההשפעה האנלגטית (משככת הכאבים) של הקנאביס נותרת שנויה במחלוקת, וזאת למרות שכאב נוירופתי שלא הגיב לטיפולים אחרים הוא אחת מההתוויות המוכרות לקנאביס רפואי על-ידי משרד הבריאות. כמו כל מחלוקת – עולם המדע מתגייס לגלות את התשובה. סקירת ספרות מ-2020: קנאביס בעישון יכול לסייע לכאב נוירופתי 

סקירת ספרות שפורסמה בכתב העת Journal of Anesthesia בתחילת שנת 2020 סקרה עשרות מחקרים קודמים ומצאה ש"קיימות עדויות שקנבואידים הם בטוחים ויעילים במידה צנועה לטיפול בכאב נוירופתי". החוקרים ציטטו מחקר מ-2007 שמצא שמטופלים שעישנו בין 4 ל-32 מ"ג של מריחואנה עקב נוירופתיה על רקע HIV (איידס), דיווחו על הפחתה בכאב לעומת פלצבו. 

עוד ציינו החוקרים שעל אף שהוכחת היעילות של קנאביס רפואי בטיפול בסרטן כרוני היא גבולית, נראה שהיא משמעותית יותר דווקא בכאב נוירופתי - זאת על פי מחקר שפורסם בשנת 2018 בכתב העת הקנדי לרפואת משפחה.

מחקר אחר שפורסם בכתב העת לכאב (The Journal Of Pain) בשנת 2015 מצא ששאיפה של קנאביס רפואי יכולה לספק הקלה קצרת טווח לכאב נוירופתי עבור אחד מכל 5-6 מטופלים. 

כיצד קנאביס רפואי משפיע על כאב נוירופתי לאחר טראומה?

דוגמה למחקר שמספק תוצאות מעודדות אך מתאפיין במיעוט משתתפים, ועל כן מקשה על הסקת מסקנה רחבה יותר, הוא מחקר קנדי שפורסם ב-Canadian Medical Association Journal בשנת 2010. המחקר גייס חולים עם כאב נוירופתי שנמשך לפחות 3 חודשים בעקבות טראומה או ניתוח, ושאת עוצמתו המטופלים דרגו כגבוהה מ-4 מתוך 10 בסקאלת כאב. פרט לכאב הנוירופתי המשתתפים היו בריאים. 

החוקרים חלקו את 21 המשתתפים לארבע קבוצות שצרכו ריכוזים שונים של הקנבואיד THC לאורך המחקר, שארך כחודשיים: 0%, 2.5%, 6.4% ו-9.4%. 

כל מטופל קבל אחד מהריכוזים למשך 5 ימים, בלי שידע איזה ריכוז הוא מקבל, שלוו לאחר מכן ב-9 ימים נוספים ללא טיפול (כלומר, ללא שימוש בקנאביס). לאחר מכן שוב קבל כל מטופל מינון אחר למשך 5 ימים, וכך למשך החודשיים של המחקר.

שיטה זו נקראת בעולם המחקר ניסוי מבוקר עם הקצאה אקראית (RCT), בו המשתתפים מחולקים בצורה שרירותית ולא יודעים איזה טיפול רפואי הם מקבלים, כך שניתן למדוד את ההשפעה ״האובייקטיבית״ של ריכוזי הקנאביס המשתנים בלי השפעה פסיכולוגית, שיתכן ונלווית לטיפול. מדובר בשיטה מהימנה, המשמשת עדות ברמת איכות גבוהה כדי לקבוע יעילות של טיפול מסוים.

קראו עוד: האם קנאביס רפואי יכול להחליף תרופות לכאבים ולחרדה?

ריכוז THC של 9.4% הוריד את דרגת הכאב

לאורך המחקר החוקרים בקשו מהמטופלים לדרג את הכאב שלהם ביום תחילת הטיפול ו-5 ימים לאחריו. הם מצאו שדירוג עצמת הכאב מ-1 עד 10 הייתה נמוכה יותר בקרב מטופלים שקבלו ריכוז של 9.4% THC (5.4) לעומת אלו שקבלו ריכוז של 0% (6.1). 

מעבר לירידה בכאב, בזמן קבלת THC בריכוז הגבוה (9.4%) המשתתפים דיווחו על שיפור גם באיכות ובמשך השינה, כמו גם הקלה בתסמיני חרדה ודיכאון.

תופעות הלוואי השכיחות תחת שימוש בריכוז הגבוה היו כאבי ראש, יובש בעיניים, תחושת שריפה או נימול, סחרחורת ושיעול. לא נצפו שינויים גופניים או מעבדתיים אצל הנבדקים.

משמעות תוצאות המחקר: קנאביס יכול לסייע

המחקר הראה ששאיפה של 25 מ״ג THC בריכוז 9.4% - 3 פעמים ביום למשך 5 ימים – יכול להפחית את עוצמת הכאב.

הירידה שהראו בעוצמת הכאב במחקר – 0.7 נקודות פחות – נמוכה יותר מהירידה הממוצעת שמדווחת לאחר שימוש בתרופות אחרות כמו גבפנטין ופרגבלין (ליריקה), עבורן דווחה ירידה של 1.2 ו-1.3, בהתאמה, אולם חשוב לציין שמדובר במטופלים אשר לא הגיבו לטיפולים הללו מלכתחילה. כמו כן, השיפור שנצפה באיכות השינה ובחרדה חשוב גם הוא עבור אותם מטופלים.

למרות מספר המשתתפים הקטן של המחקר, הוא מספק כיוון חשוב על השימוש של קנאביס רפואי בקרב מטופלים עם כאב נוירופתי: ההיענות של המטופלים הייתה גבוהה, השימוש היה בטוח יחסית ותופעות הלוואי לא היו משמעותיות. 

מחקרים נוספים שיבוצעו בשיטה דומה אך יסקרו מטופלים רבים יותר - כאבים נוירופתיים מסיבות אחרות וצורות צריכה אחרות בקנאביס – עשויים לשפוך אור נוסף על הנושא ולחזק, או שמא דווקא להפריך, את אותן מסקנות של המחקר הקנדי.פורומים ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בדלקת פרקים - בי קיור לייזר ישראלה 11/05/2016 09:59
 • שלום וברכה אימי אובחנה עם דלקת פרקים חריפה (בת 70 ) וסובלת מכאבים קשים אך לצערי יש לה אלרגיה למגוון גדול של משכחי כאבים ומגיבה עם ת. לוואי קשות לתרופות נרקוטויות(שניתנות כחלופה לשאר שאלרגית להם- ממשפחת הוולטרן אופטלגין וכו) שאלתי האם המכשיר שמקבל פירסום נירחב ה"בי קיור לייזר" יעיל פה אנחנו אובדי עצות ומחפשים פיתרונות לסיבלה אם כן אשמח לדעת מה אחוזי ההצלחה שלו בדלקות אלו (מאחר והוא יקר מאד) תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר פרופ' משה טישלר 11/05/2016 15:40
 • אני לא מכיר כל מחקרים מדעיים ברמה טובה שיאשרו את "תכונות הפלא" של מכשיר זה

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר קונג'י 08/07/2018 14:07
 • לא שמעתי בקולו של חבר וקניתי. השתמשתי במשך חודש והחזרתי לחברה. לא עזר ולא הפחית שום כאב. סתם גימיק יקר מאד שדואגים לקדמו בעזרת אנשים כמו מיקי ברקוביץ'. בקיצור, לא יותר מפנס כיס עם צד דיגיטלי- חבל על הכסף!!! ראו הוזהרתם!

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון - ברכיים מעיין 14/01/2019 18:25
 • אבי בן 70+ חלה במחלת אפלה סינדרום, קרישות יתר - סובל מכאבי גב תחתון כאבי ברכיים -קרישות יתר ועוד כאבים סביב עמוד השידרה בואכה לחוליות תחתון L4+5' AK , התבקשתי על ידו לבדוק את יעולות המכשיר - במצב הרפואי שלו- נמסר לי על ידי מכר שעלות מכשיר זה יקר שימוש ניסיון למשך חודשיים עולה 20% מערך המכשיר , יוצא שהנזק מגודל האכזה מגודל הציפייה , הייתי מבקש תגובה או חוות דעת לכבי שימוש "במכשיר מבטיל זה "

 • + הוסף תגובה
מכשיר לכאבים פרופ' משה טישלר 14/01/2019 22:29
 • המכשיר לא נבדק בצורה מדעית מספיקה ובטח אינו בהתוויה לטיפול במצב של קרישיות יתר

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר חיים 22/10/2019 09:15
 • כל מי שמעוניין להצטרף לתובענה ייצוגית נגד חברת בי קיור לייזר ובעליה שייצור קשר .

 • + הוסף תגובה
היי משה אופיר אריה 27/11/2019 14:47
 • מה לגבי המחקרים שמפורסמים באתר? https://gd-energies.co.il/studies/ הם לא אמיתיים? עושה רושם שרופאים אמיתיים חתמו עליהם, מה הם ישקרו?

 • + הוסף תגובה
בי קיור לייזר משה 14/06/2020 12:27
 • רכשתי לאשתי בי קיו לייזר פרו לאחר שלא מצאנו טיפול לדורבן בכף רגל, אשתי משתמשת בקביעות ולפי ההוראות, ויש לציין שכוסות רוח למת מועילים יותר. אין שום הקלה, הכאב נשאר כפי שהיה, בקיצור, חבל על הכסף, אינו מועיל בכלום, רק מבזבז זמן, סתם ציפיות לשוא. איךכל "הפרופסורים" "והדוקטורים" למינהם אומרים שזה עוזר ומקל את הכאב איני יודע מאין הביאו את זה. לא הגיוני שקרינה מסויימת על האזור הכואב יוכל למנוע את הכאב. בשורה תחתונה איני ממליץ בכלל

 • + הוסף תגובה
סחרחורות ושיוט ממושכות דודי 03/06/2020 15:06
 • הנני סובל מסחרחורת ואי יציבות/שיוט ממושכים. נסיתי הרבה דברים/כדורים-דיזותיאזיד,בטהיסטין,דיקור... שלא עזרו. האם קנאביס רפואי יכול לסייע? בדיקות דם ופרמטרים רפואיים תקינים.לחץ דם 135/85 איזה עוד אפשרויות עומדות בפני?המצב ממש בלתי נסבל

 • + הוסף תגובה
Ana titer תשובה אביטל 01/05/2020 07:42
 • שלום רב אני סובלת מכאבים בכל הגוף ואף התנפחויות באצבעות. אני נוטלת פלקווניל אלטרוטל וקומדיןנעקב בעיות קרישה סבלתי בעבר מדלקת פרקים ביצעתי לאחרונה את כל הבדיקות את ה ana titer ויצא שיש סימני דלקת התוצאה היא 1.160 חיובי האם זו דלקת פרקים מה עושים ובדיקת anti cardiolipin 92.4אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!