בחירות 2020: המפה הפוליטית של הקנאביס הרפואי

מחר נצא לקלפיות בפעם השלישית בתוך שנה. פוליטיקאים רבים יוצאים בהכרזות כדי להגדיל את קהל הבוחרים שלהם ולא בוחלים בהבטחות גם סביב נושא הקנאביס הרפואי. מה הבטיחו לנו ואיפה זה עומד כיום? לפניכם סקירה קצרה
כתבה פרסומית כתבת חסותלכמה רגעים היה נדמה שבחירות 2019 עשויות להיות מושפעות מסוגיה אחת שבערה בכותרות: הקנאביס הרפואי. מי שהעלה אותה לתודעה הפוליטית היה ככל הנראה משה פייגלין, יו״ר מפלגת ״זהות״ שבין חבריה נמנה הפעיל החברתי גדי וילצ׳נסקי שפועל לקידום הלגליזציה. אחת מהנקודות העיקריות במצע הפוליטי של ״זהות״ הייתה הנגשת הקנאביס הרפואי במתווה קרוב ללגליזציה מלאה.

סקרי עומק הראו שהנושא בוער בדמם של נתח מקהל המצביעים  וראשי המפלגות מהרו למסור הבטחות בנושא, אך מאחר שכבר עברו שתי מערכות בחירות וטרם הוקמה ממשלה, הפוליטיקאים לא עמדו בשלב זה במבחן התוצאה.


אילוסטרציה: אדם משלשל פתק לקלפי, בחירות 2020 לכנסת ה-23
 Inna Reznik | Shutterstock


מה נאמר בזמנו והיכן זה עומד כיום?

מפלגת השלטון: קידום תחום הגידול והיצוא
ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג עמדה עמומה בנושא הקנאביס הרפואי לאורך הדרך. סביב הרעש התקשורתי בנושא בסבב הבחירות הראשון הוא הצהיר שסוגית הלגליזציה לקנאביס ״תיבדק ותיתכן״ . 

עם זאת, נתניהו התייחס בחיוב לענף הצומח במהרה של גידול הקנאביס הרפואי ושל היצוא שלו, גם בזירה הבינלאומית, כאשר נפגש אשתקד עם ראש ממשלת צ׳כיה – אחת מהמדינות המובילות בתחום הקנאביס הרפואי – וציין כי ״תחום הקנאביס הרפואי נמצא בהיי ״.

ח״כ גלעד ארדן, שכיהן כשר לביטחון הפנים מטעם הליכוד בממשלה האחרונה, קידם את רפורמת אי ההפללה לצרכני קנאביס לצורכי פנאי, אך נראה שעבור מטופלי הקנאביס הרפואי אין תכנית לשינוי חוקי, לפחות לפי ההצהרות הנוכחיות. 


קראו עוד: על צבע ועל ריח יש מה להתווכח? על איכות הקנאביס הרפואי בישראל


פרישת פייגלין הורידה את נושא הקנאביס מהכותרות
בסבב השני לבחירות הודיע משה פייגלין ש״זהות״ לא תתמודד, וזאת לאחר שלא עברו את אחוז החסימה בפעם הראשונה. בהמשך יצא בהצהרה שהמניע לפרישתו היה הסכם שנחתם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ובמסגרתו התחייב פייגלין לא לרוץ בתמורה למינויו כשר.

חלק מההבטחות שנכללו בהסכם היו הגשת הצעת חוק ללגליזציה של קנאביס רפואי ופתיחת שוק הקנאביס הרפואי ליצוא, בין היתר כדי להוזיל את מחירי הטיפולים שהאמירו בעקבות הרפורמה החדשה. 

הדבר היה נכון למערכת הבחירות השנייה, אולם נראה שבמערכת הבחירות הנוכחית, השלישית, ההסכם נשכח ויחד איתו גם נושא הקנאביס הרפואי. עם היציאה מהמפה הפוליטית של מי שהעלה אותו לכותרות, נראה שמפלגות אחרות ממעטות להתייחס לנושא בעצמן.


קראו עוד: ארץ זבת חלב וקנאביס? על מגדלות הקנאביס הרפואי הגדולות בישראל

כחול-לבן ללא ירוק
המפלגה הגדולה שנמצאת בתחרות צמודה מול הליכוד לפי הסקרים האחרונים, ממעטת לגבש עמדה סביב הקנאביס הרפואי. ההתייחסות במצע שלהם הייתה בעיקר ליישום מודלים שמרניים לצריכת קנאביס לצורכי פנאי – כדוגמת ״מודל קולורדו״ (אפשרות גידול והחזקה מוגבלת למטופלים רפואית ובהמשך לצורכים למטרות פנאי),  אך לא נשמע מהם קו ברור לגבי תכנית שגיבשו לקידום זכויות מטופלי הקנאביס הרפואי בארץ. 

נראה שאם ייבחרו, קידום הקנאביס הרפואי יהיה תלוי בעיקר על כתפי שר הבריאות שיבחר. לדברי יו״ר המפלגה, ח״כ בני גנץ, המפלגה לא מתכוונת לוותר על תיק הבריאות בכל ממשלה שתקום, אך לא הציע מועמד אחד מטעמם. 

לא ברור האם בכוונתם להחזיר לתפקיד את יעל גרמן, מי שהייתה שרת הבריאות מטעם יש עתיד בממשלה הקודמת, ואם כן – מהן עמדותיה כיום? אולם בשעתו היא זכורה בעיקר כספקנית לגבי יעילותו של הקנאביס כטיפול ולגבי שינוי ההתוויות הרפואיות עבורו .osbkin | Shutterstock

osbkin | Shutterstockעמדת המפלגות הקטנות
יתכן שהבשורה טמונה דווקא במפלגות הקטנות, שכן במסגרת ההסכמים הקואליציוניים תיק שר הבריאות עשוי להימסר לכל אחת מהן. מרביתן לא מסרו עמדה רשמית ואינן כוללות הבטחות מפורטות לגבי שינוי עתיד הקנאביס הרפואי בישראל.

אולם העמדות הטשטשו עוד יותר לאחר האחודים הפוליטיים. לדוגמה, מפלגות איחוד הימין בכללן נקטו בעמדה שתומכת בשיפור הבירוקרטיה שעוברים מטופלי הקנאביס הרפואי , אך לא גבשו עמדה מחודשת לאחר האיחוד האחרון שעברו לקראת מערכת הבחירות השלישית. אחת מחברות המפלגה, רוני ססובר, היא בעלת קשרים משפחתיים לחברת הקנאביס קנאביט .

אורלי לוי-אבקסיס שהצהירה על רצונה לקבל את תיק שרת בריאות מטעם איחוד המפלגות העבודה-גשר-מרצ, פרסמה לפני מספר ימים פוסט בעמוד הפייסבוק שלה שבו היא מכירה בסבלם של מטופלי הקנאביס הרפואי ומציינת כי מערכת הבריאות זקוקה לשינוי מדיניות בתחום, אולם לוי-אבוקסיס לא פרטה מה השינוי אותו היא מציעה .

מימין או משמאל – המסרים דומים

הנושא החם של בחירות 2019 נדחק לשולי בחירות 2020, ולצד ההכרה בחשיבות הטיפול בקנאביס הרפואי לחולים שנעזרים בו, מרבית המפלגות נוקטות בגישה דומה – גישה נטולה הבטחות ברורות בקשר לעתיד הקנאביס בארץ.

גם הפעם נצטרך לחכות לתוצאות הבחירות, ואם אכן תקום ממשלה, נמשיך לעקוב ביתר שאת אחר המדיניות שתגבש המפלגה שתחזיק בתיק הבריאות בכנסת ה-23.פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צילום חזה קוקי 27/03/2020 08:02
 • שלום דר עבד אני כיפח בת 38 היתי שבוע עם חולשה כללית כאבי גרון עם הרבה ליחה ירוקה אחרי שבועים התפתח שיעול יבש עברתי צילום חזה יצא קביטציה בשדה אמצעי שריאה ימינית ללא שינוי עם הצילום נעשה עם אוויר ובלי הרופק המליץ על צילום ct..רציתי לדעת דר האם מדובר בממצא סרטני גידול מה זה אומר ??תודה לך

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 27/03/2020 17:07
 • נראה כמו תהליך דלקתי צריך בדיקה לקורונה כיפאח

 • + הוסף תגובה
צילום ריאות דחוף בבקשה כיפאח 29/03/2020 10:17
 • תודה לך ד"ר עבד על התשובה .רוצה לעדכן שעשיתי בדיקת קורונה מחקה לתוצאות!!! לגבי צילום חזה שעשיתי ויצא רושם לקביטציה בשדה אמצעי של ריאה ימנית הרופא טוען קביטציה לא ממצא דלקתי ולא קשור לקרונה זה קשור למחה כרונית רוצה לציין שברקע אני בונת צפורנים השאלה שלי ד"ר יש מצב שקביטציה היא מעידה על ממצא סרטני?? תודה לך מכל הלב .הרבה בריאות

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 29/03/2020 11:06
 • קביטציה מחייבת בירור גם לשול תהליך דלקתי אך כמובן לשלול סרטן . קשה לי להגיד לך שאין בכלל סיכוי שזה סרטני . אני מבין את הדאגות שלך .

 • + הוסף תגובה
אלקטיניב סיון 24/03/2020 20:04
 • ד"ר אגבאריה ערב טוב קיבלנו תוצאות של סיטי וברוך ה ממצאים יציבים. מחכים עכשיו לתוצאות של mri מח. (בשורות טובות אמן) את הסיטי עשינו שבוע שעבר חודשיים אחרי לקיחת אלקטיניב. אחרי כמה זמן הכדור מתחיל להשפיע על הגוף? קראתי מחקרים שהוא כדור קסם (אמן) תודה רבה

 • + הוסף תגובה
MRI מח סיון 25/03/2020 10:06
 • קיבלנו הרגע תוצאות של MRI התהליך המתאדר הקורטיקלי הפרונטלי מימין מעט גדל בהשוואה לבדיקה הקודמת והבצקת סביבו גברה, קוטרו עד 5.8 מ"מ לעומת עד 5.6 מ"מ בבדיקה הקודמת. שיפור בשלושת המוקדים המתאדרים הזעירים בהמיספרה השמאלית שהודגמו בבדיקה מ- 19.11.19. שיפור במוקד המתאדר במידבריין משמאל שהודגם בבדיקה מ-2020/01/13. אין עדות להופעת תהליך מתאדר חדש. מוקדים של תוצרי פירוק דם המייצגיים תהליכים שטופלו . אין עדות לדימום חדש. החדרים והחריצים יציבים בגודלם. אין עדות לפיזור לפטומנינגיאלי. אין עדות להגבלה משמעותית בדיפוזיה. אין עדות לפקקת בסינוסים הוורידיים. המעבר הקרניו-צרביקלי שמור. מה עושים?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 25/03/2020 18:00
תגובה סיון 25/03/2020 18:57
 • כן. שלחתי לאונקולוג אמר שהתוצאה מצויינת. ושיכול להיות שזה מההקרנה. זה הגיוני??? אנחנו חודשיים על האלקטיניב אחרי כמה זמן מתחיל ממש להשפיע בדרכ?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 26/03/2020 09:09
המשך תגובה סיון 26/03/2020 10:26
 • אבל רשום בצקת. זה ממש מלחיץ. הגודל עלה מ6.5 ל- 8.5 ממ. לא לייחס חשיבות גם אם כתבו החמרה? תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 26/03/2020 16:20
 • בשלב הזה ממליץ המשך אלקטיניב ללא שום שינוי . השינוי בגרורה והבצקת לא משמעותיים .

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 27/03/2020 17:06
 • יכול להיות שזה מקרינה אלקטיניב כבר משפיע ומייצב את המחלה

 • + הוסף תגובה
זה 6.5 ל8.5. יצא אחרת סיון 25/03/2020 19:11
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 26/03/2020 09:10
תודה רבה סיון 26/03/2020 19:08
התייעצות לטיפול אורן 26/03/2020 09:02
 • שלום רב ד"ר לאחר ניתוח הסרת אונה באפריל 2017 מקבל אופדיבו מאוגוסט 2017 עד היום פעם בשבועיים. בכל הצילומים אין שינוי אין עדות למחלה. בשבוע הבא אמור לפי התכנית לבצע טיפול. לאור המצב של התפשטות הקורונה האם לדעתך אפשר או מותר לדחות טיפול אחד או בכלל לוותר? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 26/03/2020 09:08
 • יש מינון אופדיבו של 480 מ"ג פעם בחודש . תבקש לעבור לפעם בחודש

 • + הוסף תגובה
היתייעצות לטיפול אורן 26/03/2020 12:22
 • שלום ד"ר בתשובתך כתבת שיש טיפול פעם בחודש 480 מ"ג אופדיבו.עד לפני חודשיים ביצעתי פעם בחודש בעת האחרונה החזירו אותי לפעמיים בחודש ולא ידוע מה הסיבה.בבית חולים אומרים שזו הוראה של קופת חולים.האם ידוע לך מדוע? תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 26/03/2020 16:19

הצטרפו לאינדקס הרופאים!