קנאביס רפואי ופרקינסון: מה צופה העתיד?

מחלת פרקינסון היא המחלה הנוירולוגית הניוונית השנייה בשכיחותה בעולם, אחרי אלצהיימר. קיימים כיום מגוון טיפולים תרופתיים וניתוחיים, שמקלים על תסמיני המחלה או מאטים את התקדמותה, אך טרם נמצא טיפול מרפא. כעת עולם הנוירולוגיה מנסה לגלות האם וכיצד קנאביס רפואי יכול לשפר את היצע הטיפולים
כתבה פרסומית כתבת חסותהארכת תוחלת החיים והגידול באוכלוסיית הקשישים הובילו את מערכת הרפואה להתמודדות עם מספר עולה של מחלות הגיל השלישי, בהן מחלות ניווניות. 

פרקינסון היא אחת ממחלות אלו. מספר חולי הפרקינסון מכפיל את עצמו בימים אלו (בחצי היובל שבין 2005 ל-2030) עם הימצאות של 2% בגברים ו-1.3% בנשים. מדובר במחלה נוירולוגית שמאופיינת בהפרעות תנועה: רעד במנוחה, נוקשות שרירים (ריגידיות), איטיות בתנועה (ברדיקינזיה) והפרעות ביציבות. 

המחלה תוארה עוד בכתבים ממצרים העתיקה ומתקופת האימפריה הרומית, אולם אופיינה לראשונה על ידי ד״ר ג׳יימס פרקינסון ב-1817. כיום אנו יודעים שהיא נגרמת בעקבות הצטברות חלבונים פגומים והרס תאים באזור במוח שאחראי בין היתר על דיוק התנועה שלנו ונקרא הגרעינים הבזאליים (הגרעינים הבסיסיים), ובעיקר מערב גרעין אחד מתוכם – החומר השחור (Substantia Nigra, SN).

הטיפול בפרקינסון כיום מתמקד בשחזור התפקוד שנפגע בגרעין ה-SN בין אם בעזרת תרופות שמעלות את ריכוז הדופמין, החומר העיקרי שמתווך את יכולת התנועה באזור זה במוח, ובין אם בעזרת גירויים חשמליים באמצעים ניתוחיים. המטרה העיקרית של הטיפולים היא שיפור תסמיני המחלה, חלק מהטיפולים אף הצליחו במידה חלקית לעכב את התקדמות המחלה.


Shutterstock  | Flapas

קולטני קנאביס באזור התנועה והקשר שלהם לפרקינסון

אותם גרעינים בזאליים, שבתוכם נמצא אזור התנועה שנפגע הדרגתית בפרקינסון, נמצאו במחקרים שונים כעשירים בקולטנים קנבינואידיים מסוג CB1. 

הקולטנים הללו מופעלים על-ידי האנדוקנבינואידים (קנבינואידים שהגוף שלנו מייצר בעצמו), וייתכן שהם מושפעים גם מהחומרים הפעילים של הקנאביס. בדיקות הדמיה הראו שעם הרס התאים בפרקינסון, גם רמות הקולטנים הקנבינואידים בגרעין ה-SN יורדות. 

עוד לפני שהיו סריקות מוח מתקדמות במאה ה-19, הנוירולוג ויליאם גווארס תיאר שיפור ברעד בעזרתו של תת הזן המפ הודי. במקרה אחד הוא תאר אפילו השפעה לטווח הארוך של ההמפ על הרעד לאחר שנה.

האם מדובר בהשפעה על אותם קולטנים ב-SN או על קשר מקרי בלבד? היום יש בידי הרפואה כלים להבין.

השימוש המותווה בקנאביס רפואי במחלות נוירולוגיות

קנאביס רפואי מהווה מוקד עניין בתחום חקר המוח והמחלות הנוירולוגיות, וכיום הוא בעל התוויה מאושרת בישראל עבור 4 מחלות מתחום זה: טרשת נפוצה (MS), אפילפסיה, תסמונת טורט ומחלת הפרקינסון

ההמלצה לטיפול בפרקינסון היא עבור מטופלים הסובלים מכאב – בין אם כרוני ובין אם כאב שנגרם מנוקשות השרירים (הריגידיות) שמהווה אחד מתסמיני המחלה העיקריים – אשר לא הגיבו לטיפול המקובל בכאב.

כלומר, ההתוויה מתייחסת רק להקלה בכאב אך לא מתייחסת לשיפור משמעותי בתסמיני המחלה עצמם כגון הפחתת הרעד, וזאת כנראה בגלל היעדר עדות מחקרית.

המחקרים העדכניים על קנאביס רפואי ופרקינסון

נראה שהקשר האנטומי שנמצא בין קנאביס לקולטניו באזורים שמעורבים בפרקינסון עורר את עניינם של מספר נוירולוגים. ב-2018 פורסמה בכתב העת Frontiers in Integrative Neuroscience סקירה מקיפה על המחקרים האחרונים שבוצעו בקנאביס רפואי עבור שלל מחלות נוירולוגיות, בהן גם פרקינסון, אולם קשה להסיק מהם האם וכיצד קנאביס רפואי יכול להשפיע על תסמיני מחלת פרקינסון.

כך למשל מחקר מ-2004 הראה שתמצית מעורבת של THC ו-CBD לא הובילה לשיפור תסמינים בקרב 17 מטופלים שהשתתפו במחקר, אולם 5 שנים לאחריו, מחקר אחר הראה ש-5 מטופלים חוו שיפור בפסיכוזה – הסתמנות מאוחרת יחסית של המחלה. 

מחקרים מהשנים האחרונות הראו שיפור מידי ברעד, בנוקשות ובאיטיות. לדוגמה מחקר ישראלי שבוצע בבית החולים בילינסון ב-2014 הראה ש-22 מתוך 28 מטופלים שעישנו קנאביס דווקא עם THC דומיננטי יחסית, דיווחו על ירידה ממוצעת ב-10 נקודות (מ-33.1 ל-23.2) בדירוג ההפרעות המוטוריות של המחלה שלהם.

בסקר שנערך בקרב 339 מטופלים בצ׳כיה, מתוכם 25% השתמשו בקנאביס, דווח שלאחר טיפול ממושך של 3 חודשים ומעלה 46% מהמטופלים חוו שיפור בתפקוד הכללי, ברעד במנוחה, באיטיות ובנוקשות.

למדע נותרה חובת ההוכחה על שיפור הרעד בפרקינסון בעזרת קנאביס

למרות המסקנות החיוביות שהוצגו בסקירה המקיפה מ-2018, גם כאן, בדומה למחקרים רפואיים קליניים רבים בקנאביס, רובם בוצעו על מדגם מצומצם של חולים ולכן קשה להוכיח קשר מובהק ומשמעותי בין השימוש בקנאביס לבין ההטבה בתסמיני המחלה.

מחקרים רבים ומקיפים יותר יוכלו להראות האם אכן קיימת הטבה בפרקינסון לאחר הטיפול בקנאביס רפואי וכיצד הוא משפיע – אם הוא בכלל מעורב – על התהליכים הפתולוגיים שמתרחשים בהתפתחות המחלה ובהתקדמות שלה.פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תופעות מוזרות משי 04/03/2020 05:22
 • לפני חודשיים עשיתי בדיקת דם שבעקבותיה נגרם לי שטף דם רציני מאד ולאחר כמה ימים(מיום הבדיקה) היד שלי התחילה לרעוד בצורה לא רצונית במשך חצי שעה מאז זה לא חזר יותר, אך החלו כל מיני תופעות לוואי של רגישות במקום הבדיקה, התחלתי לקום בשעות מוקדמות לאחרונה, כאבי ראש רק בצד ימין(צד הבדיקה) תחושת בחילה ולאחרונה הבזקים בעיניים. ביצעתי ct מוח בעקבות התופעות בעיניים והכל תקין. רציתי לשאול האם יש חשש לפרקינסון (במשפחתי אין היסטוריה). האם בדיקת דם יכולה להסב נזק כזה אני

 • + הוסף תגובה
חשש למחלת פרקינסון ד"ר סיימון ישראלי-קורן 22/03/2020 13:44
 • על פניו קשה לומר האם יש מחלת פרקינסון אומנם לפי המידע שאתה מסרת הסיכוי כי נמוך. ליתר ביטחון אני ממליץ על בדיקת רופא נוירולוג מומחה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
גיליאן בריי רחל 12/01/2020 09:45
 • הפרעה בדיבור מה הטיפול הייתי חולה ב שנת 12 יש לי עוד סימפטומים כמו חוסר יציבות והפרעה לסוגרים האם שהתסמונת חוזרם זה אומר

 • + הוסף תגובה
גיליאן בריי / Guillain Barre / GBS ד"ר סיימון ישראלי-קורן 27/01/2020 00:53
 • שלום רחל ותודה על שאלתך, נדיר מאוד שמחלה זו חוזרת אבל יש מקרים שזה הופך להיות מחלה כרונית עם החרפות - מחלה זו נקראית CIDP. חשוב להיבדק שוב על יד נוירולוג ולשקול בדיקה חוזרת של EMG/NCS. בהצלחה :)

 • + הוסף תגובה
הפרעת הליכה והפרעת סוגרים ד"ר סיימון ישראלי-קורן 22/03/2020 13:41
 • אני ממליץ על בדיקת רופא נוירולוג, בדיקת CT ראש, בדיקת אורולוג לבדיקת EMG/NCS. יש לשקול גם הדמייה של עמוד השדרה בהצלחה

 • + הוסף תגובה
בעיות בהליכה ובשווי משקל יעל 02/03/2020 15:02
 • סובלת מבעיות תנועה הליכה מתנדנדת אי יציבות בעיות בליעה המזון והמים לא נספגים וגורמים לכאבים בקיבה בושט בגב יש לי לחץ לסוגר בושט העליונה אני רזה מאד ומיובשת הפסיק לי הרוק לאחרונה סובלת מחנק בלילה כאילו יש ליחה בגרון והלא מצליחה לעלות אותה יש לי חולשות תחושת עייפות טרום עילפון חרדה דכאון בעיות עצירות קשות גזים אינסופיים עם ריח מתקשה לתפקד מיובשת לגמרי האף מדמם הפסיק לי הרוק הפה יבש העיניים הגל כמעט נגמר האםיש קפיצות שרירים הניורולוג טוען שזה לא פרקינזון אם כך ניוון שרירים?

 • + הוסף תגובה
הפרעת הליכה והפרעת בליעה ד"ר סיימון ישראלי-קורן 22/03/2020 13:38
 • שלום יעל ולידה על השאלה, למרות שהפרעת הליכה וגם הפרעות בליעה יכולות להיות משני למחלת פרקינסון צריך בדיקות נוספות על מנת לאמת שאכן זה המצב. אני ממליץ שתפני לרופא משפחה על מנת לקבל הפניות לרופאים רלוונטיים ולבדיקות מתאימות. אל תשכחי גם ייעוץ לטיפול פיזיותרפיה, קלינאי תקשורת ותזונאי. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!