//

קנאביס רפואי ופרקינסון: מה צופה העתיד?

מחלת פרקינסון היא המחלה הנוירולוגית הניוונית השנייה בשכיחותה בעולם, אחרי אלצהיימר. קיימים כיום מגוון טיפולים תרופתיים וניתוחיים, שמקלים על תסמיני המחלה או מאטים את התקדמותה, אך טרם נמצא טיפול מרפא. כעת עולם הנוירולוגיה מנסה לגלות האם וכיצד קנאביס רפואי יכול לשפר את היצע הטיפולים
כתבה פרסומית כתבת חסותהארכת תוחלת החיים והגידול באוכלוסיית הקשישים הובילו את מערכת הרפואה להתמודדות עם מספר עולה של מחלות הגיל השלישי, בהן מחלות ניווניות. 

פרקינסון היא אחת ממחלות אלו. מספר חולי הפרקינסון מכפיל את עצמו בימים אלו (בחצי היובל שבין 2005 ל-2030) עם הימצאות של 2% בגברים ו-1.3% בנשים. מדובר במחלה נוירולוגית שמאופיינת בהפרעות תנועה: רעד במנוחה, נוקשות שרירים (ריגידיות), איטיות בתנועה (ברדיקינזיה) והפרעות ביציבות. 

המחלה תוארה עוד בכתבים ממצרים העתיקה ומתקופת האימפריה הרומית, אולם אופיינה לראשונה על ידי ד״ר ג׳יימס פרקינסון ב-1817. כיום אנו יודעים שהיא נגרמת בעקבות הצטברות חלבונים פגומים והרס תאים באזור במוח שאחראי בין היתר על דיוק התנועה שלנו ונקרא הגרעינים הבזאליים (הגרעינים הבסיסיים), ובעיקר מערב גרעין אחד מתוכם – החומר השחור (Substantia Nigra, SN).

הטיפול בפרקינסון כיום מתמקד בשחזור התפקוד שנפגע בגרעין ה-SN בין אם בעזרת תרופות שמעלות את ריכוז הדופמין, החומר העיקרי שמתווך את יכולת התנועה באזור זה במוח, ובין אם בעזרת גירויים חשמליים באמצעים ניתוחיים. המטרה העיקרית של הטיפולים היא שיפור תסמיני המחלה, חלק מהטיפולים אף הצליחו במידה חלקית לעכב את התקדמות המחלה.


Shutterstock  | Flapas

קולטני קנאביס באזור התנועה והקשר שלהם לפרקינסון

אותם גרעינים בזאליים, שבתוכם נמצא אזור התנועה שנפגע הדרגתית בפרקינסון, נמצאו במחקרים שונים כעשירים בקולטנים קנבינואידיים מסוג CB1. 

הקולטנים הללו מופעלים על-ידי האנדוקנבינואידים (קנבינואידים שהגוף שלנו מייצר בעצמו), וייתכן שהם מושפעים גם מהחומרים הפעילים של הקנאביס. בדיקות הדמיה הראו שעם הרס התאים בפרקינסון, גם רמות הקולטנים הקנבינואידים בגרעין ה-SN יורדות. 

עוד לפני שהיו סריקות מוח מתקדמות במאה ה-19, הנוירולוג ויליאם גווארס תיאר שיפור ברעד בעזרתו של תת הזן המפ הודי. במקרה אחד הוא תאר אפילו השפעה לטווח הארוך של ההמפ על הרעד לאחר שנה.

האם מדובר בהשפעה על אותם קולטנים ב-SN או על קשר מקרי בלבד? היום יש בידי הרפואה כלים להבין.

השימוש המותווה בקנאביס רפואי במחלות נוירולוגיות

קנאביס רפואי מהווה מוקד עניין בתחום חקר המוח והמחלות הנוירולוגיות, וכיום הוא בעל התוויה מאושרת בישראל עבור 4 מחלות מתחום זה: טרשת נפוצה (MS), אפילפסיה, תסמונת טורט ומחלת הפרקינסון

ההמלצה לטיפול בפרקינסון היא עבור מטופלים הסובלים מכאב – בין אם כרוני ובין אם כאב שנגרם מנוקשות השרירים (הריגידיות) שמהווה אחד מתסמיני המחלה העיקריים – אשר לא הגיבו לטיפול המקובל בכאב.

כלומר, ההתוויה מתייחסת רק להקלה בכאב אך לא מתייחסת לשיפור משמעותי בתסמיני המחלה עצמם כגון הפחתת הרעד, וזאת כנראה בגלל היעדר עדות מחקרית.

המחקרים העדכניים על קנאביס רפואי ופרקינסון

נראה שהקשר האנטומי שנמצא בין קנאביס לקולטניו באזורים שמעורבים בפרקינסון עורר את עניינם של מספר נוירולוגים. ב-2018 פורסמה בכתב העת Frontiers in Integrative Neuroscience סקירה מקיפה על המחקרים האחרונים שבוצעו בקנאביס רפואי עבור שלל מחלות נוירולוגיות, בהן גם פרקינסון, אולם קשה להסיק מהם האם וכיצד קנאביס רפואי יכול להשפיע על תסמיני מחלת פרקינסון.

כך למשל מחקר מ-2004 הראה שתמצית מעורבת של THC ו-CBD לא הובילה לשיפור תסמינים בקרב 17 מטופלים שהשתתפו במחקר, אולם 5 שנים לאחריו, מחקר אחר הראה ש-5 מטופלים חוו שיפור בפסיכוזה – הסתמנות מאוחרת יחסית של המחלה. 

מחקרים מהשנים האחרונות הראו שיפור מידי ברעד, בנוקשות ובאיטיות. לדוגמה מחקר ישראלי שבוצע בבית החולים בילינסון ב-2014 הראה ש-22 מתוך 28 מטופלים שעישנו קנאביס דווקא עם THC דומיננטי יחסית, דיווחו על ירידה ממוצעת ב-10 נקודות (מ-33.1 ל-23.2) בדירוג ההפרעות המוטוריות של המחלה שלהם.

בסקר שנערך בקרב 339 מטופלים בצ׳כיה, מתוכם 25% השתמשו בקנאביס, דווח שלאחר טיפול ממושך של 3 חודשים ומעלה 46% מהמטופלים חוו שיפור בתפקוד הכללי, ברעד במנוחה, באיטיות ובנוקשות.

למדע נותרה חובת ההוכחה על שיפור הרעד בפרקינסון בעזרת קנאביס

למרות המסקנות החיוביות שהוצגו בסקירה המקיפה מ-2018, גם כאן, בדומה למחקרים רפואיים קליניים רבים בקנאביס, רובם בוצעו על מדגם מצומצם של חולים ולכן קשה להוכיח קשר מובהק ומשמעותי בין השימוש בקנאביס לבין ההטבה בתסמיני המחלה.

מחקרים רבים ומקיפים יותר יוכלו להראות האם אכן קיימת הטבה בפרקינסון לאחר הטיפול בקנאביס רפואי וכיצד הוא משפיע – אם הוא בכלל מעורב – על התהליכים הפתולוגיים שמתרחשים בהתפתחות המחלה ובהתקדמות שלה.פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
2 שאלות שחר 31/07/2020 12:45
  • בן 34, סובל כבר 3 חודשים מחולשה גופנית כללית בלתי ברורה. לא מסוגל לבצע מאמצים.השרירים מתעייפים מאוד מאוד מוקדם ומתאוששים לאט מאוד. לא מסוגל לעושת אימונים גופניים מהפשוטים ביותר. ואם אני מנסה "בכוח" אני משלם על כך בחולשה עוד יותר נוראית ביומיים שלאחר מכן. אני עייף מוקדם יותר במהלך היום בהשוואה לתקופהשלפני שזה התחיל אבל זה משתנה מיום ליום. יש כאב ראש קל תמידי שלפעמים לא מורגש אבל מיד מתגבר בעת מאמץ. הכאב ראש הוא אחורי יותר. בחלק העליון ומאחורה מעט אבל בעיקר בקודקוד וכלפי אחורה/צדדים. הכאב מופיע ככל שאני עייף יותר או ככל שאני מאמץ את השרירים יותר. הייתי מתאמן, באופן קבוע, 5 ימים בשבוע, בעיקר אימוני משקולות. בבדיקות דם הכל תקין, גם רמות ck תקינות, תפקודי בלוטת תריס/כליות/כבד תקינים לחלוטין. אפילו בדיקה ל מיאסטניה גראביס עשיתי ויצא שלילי. כמובן בדיקת קורונה שלילית. ביצעתי EMG מלא כולל דקירת מחט וכו', הכל תקין ואין עדות ל מיופתיה או מחלה של LMN. אין חולשה בגפה אחת מסוימת. החולשה היא כללית. לא מצליח לפענח מה זה. השרירים לא כואבים בספונטניות, אלא רק מתעייפים מאוד מהר במאמץ. חי רגיל ומתפקד כרגיל אבל לא יכול לבצע שום מאמצים ואני פשוט משתגע מכך. מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
טיפולים לפרקניסון מתקדם משה 28/07/2020 20:00
  • שלום רב, מדבר בשם אבי, סובל מהמחלה במשך 16 שנים, לטענת הרופאים המטפלים נמצא בשלב האחרון שלה. שנה שעבר עבר התקף אספירציה שהוביל לאשפוז של חודש, מאז מנסים לשקמו בבית ללא הצלחה. מאז חזרתו הביתה הוא איבד כמעט כל יכולת תנועה ודיבור למעט פרקי זמן של מספר דקות אחת לכמה לכמה ימים בהם הוא מסוגל לדבר. אנחנו רוצים לנסות להאריך את פרקי הזמן הללו, מחפשים כל דרך אפשרית.

  • + הוסף תגובה
קפיצות של הרגליים כשנשכבת לישון יעל 22/07/2020 10:42
  • שלום. בת 80. הפרעות בקצב הלב ולוקחת רבע כדור ניאובלוק, ויטמין B וטיפות ויטמין D.בערב כדור סידן. כבר יותר משנה כאשר אני עייפה ורוצה לישון - הרגליים קופצות, מטריד מאד, מעצבן, וברור שאיני נרדמת. נירולוג נתן לי לפני שנה כדור sifrol והייתי לוקחת חצי כדור בערך פעם בשבוע לא יותר. בחדשיים האחרונים כ ל לילה זה קורה ומכיוון שאיני אוהבת לקחת עוד ועוד תרופות - נכנסת למיטה ואחרי שעה של אי-הרדמות קמה - לוקחת הכדור... אודה על הסבר האם אכן לקחת כ ל ערב מעכשיו לפני השינה ולא לחכות? האם לקחת כדור שלם? האם מתנגש עם הסידן החשוב מאד בגלל ירידה בצפיפות עצם שיש לי ועוד כמה שתוכל להרחיב. מבינה שאי אפשר לנצח את התופעה המ ע צ ב נ ת הזו. תודה רבה יעל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!