שוטפים ידיים בקדחתנות? כך תשמרו על העור שלהן

מומחים וארגונים בעולם ממשיכים לבקש מאיתנו לשטוף ידיים מספר פעמים ביום כדי לשמור על עצמינו מפני הידבקות מנגיף הקורונה Covid-19. אלא שחלקנו כבר מרגישים את הפגיעה של השטיפה המרובה בשכבת העור החיצוני של הידיים. איך בכל זאת תשמרו עליהן? כך עושים זאת
כתבה פרסומית כתבת חסותעם התפרצותו של נגיף הקורונה Covid-19, משרד הבריאות, ארגון הבריאות העולמי (WHO) והמרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), מעודדים אותנו לשטוף ידיים לעיתים קרובות. 

שטיפת ידיים היא אחת הדרכים היעילות ביותר למנוע העברה של זיהומים, אך השימוש האינטנסיבי של מים ושל סבון על עור הידיים, עלול לפגום בשכבה החיצונית שלו. מכיוון שבתקופה זו אנחנו שוטפים ידיים בתדירות גבוהה מהרגיל, לפניכם כמה טיפים שיעזרו לכם לשמור על בריאות עור הידיים שלכם.


אמא וילדה שוטפות את הידיים כאמצעי למניעת הידבקות בקורונה
Shutterstock  | Oksana Kuzmina


מים פושרים

חשוב לשטוף את הידיים לפחות 20 שניות מתחת למים. 20 שניות הן בערך הזמן שלוקח לשיר Happy Birthday פעמיים, וזה מה שיבטיח לכם שכפות הידיים, האצבעות, המרווחים בין האצבעות, הציפורניים ומפרק היד, יישטפו כמו שצריך.

טמפרטורת מים חמה מדי גורמת לייבוש עור הידיים ואינה משפרת את יעילות השטיפה, שכן מים חמים מדי בסופו של דבר יסירו מעור הידיים שלנו את השמנים הטבעיים שלו, שאמורים להגן על הלחות שלו. עדיף לשטוף ידיים במים פושרים ועם הרבה סבון.

סבון עם קרם לחות

מאחר שסבונים רבים עלולים לפגום בחומרים הטבעיים של העור, הם עלולים לגרום לו להיות יבש וסדוק, ולכן ההמלצה היא להקפיד בתקופה זו לשטוף ידיים עם סבונים בעלי לחות גבוהה.

בנוסף, מומלץ לא להשתמש בסבונים עם מרכיבים כגון גליצרין ולנולין, הקיימים בדרך כלל בסבונים מוצקים וגורמים לייבוש העור. סבונים נוזליים, לעומת זאת, בדרך כלל פחות נוטים לייבש את עור הידיים ולכן הם מומלצים יותר. ובכל מקרה, כשאתם שוטפים את הידיים עם סבון, נסו שלא להיות אגרסיביים מדי בשפשוף הידיים.


קראו עוד: שפעת אלרגיה או קורונה? כך תוכלו להבדיל

קרם ידיים

למים יש נטייה להתנהג כמו מגנט על היד, וכשהם באים במגע עם עור הידיים הם מושכים נוזלים ולחות מהשכבות העמוקות של העור ומתאדים באוויר היבש. התוצאה היא כמובן עור יבש יותר. כדי למנוע זאת, מומחים מציעים למרוח מיד לאחר השטיפה שכבת קרם ידיים דקיקה על הידיים. 

חשוב להשתמש בקרם ידיים ולא בקרם לחות. קרם לחות מסייע בדברים שונים לעור, אך מאחר שלרוב קרם זה מכיל הרבה מים, הוא אינו חוסם את יציאת המים מהעור, ואינו תורם בשמירת לחות הידיים. קרם ידיים, לעומת זאת, כן עושה זאת.

כפפות

הפעם השימוש בכפפות נועד ללחח את הידיים ולא להגן עליהן מפני מזהמים. לאחר השטיפה, יש להשרות את הידיים במים במשך 5 דקות נוספות. לאחר מכן יש למרוח קרם ידיים ולשים עליהן כפפות למשך שעה עד שעתיים. בצורה זו הלחות נשמרת ומגיעה ליעדה.

במקרה של ידיים סדוקות מאוד, מומלץ למרוח שכבה עבה של קרם ידיים ולשים כפפות כותנה למשך הלילה. פעולה זו שומרת על הידיים לחות במשך שעות השינה והדבר עשוי לשפר מאוד את מצבן.


תכשירים ייעודיים

הסובלים ממחלות עור שונות כגון אקזמה או פסוריאזיס, עלולים למצוא את עצמם סובלים יותר מעור יבש וסדוק בתקופה זו. הדרך להתמודד עם מצב זה, ובכל זאת להקפיד על שטיפת תדירה של הידיים, היא באמצעות תכשירים ייעודיים כגון מריחת וזלין על האזורים הסדוקים ו/או הפצועים.

המטרה בשימוש בווזלין היא גם להרגיע את האזור וגם להגן עליו מפני נזק נוסף. תכשירים נוספים עשויים לעזור בהאצת ריפוי הפצעים באזורים שונים של היד.

חיטוי במקום שטיפה

במקרים בהם מצב הידיים סדוקות ופגועות מדי ואינן מאפשרות שטיפה, ניתן להשתמש באופן זמני בתכשיר חיטוי לידיים. יש להשתמש בתכשיר זה עד שעור הידיים ישתקם. 

חשוב לא לעשות שימוש בחיטוי לפני אכילה, לאחר השירותים וכשהידיים מאוד מלוכלכות. במקרים אלו חשוב בכל זאת להקפיד על שטיפת הידיים.

ייבוש הידיים

חשוב להקפיד על ייבוש טוב של הידיים. ידיים רטובות או לחות חשופות יותר לחיידקים. ייבוש ידיים עם מגבות נייר הן הדרך הטובה ביותר להבטיח שהידיים מתייבשות טוב ואינן חשופות לחיידקים. שימוש במגבות הוא בעייתי יותר, וכן חשוב להקפיד להחליף מגבות בכל כמה ימים, ועדיף שלכל בן בית תהיה מגבת ידיים משלו.   פורומים מחלות עור

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קוסנטיקס וקורונה יוסי 18/03/2020 08:15
  • שלום! האם טיפול בקוסנטיקס מגביר את הסיכוי להידבק בנגיף קורונה? האם במקרה של הדבקה השימוש בתרופה מגדיל את הסיכון? תודה!

  • + הוסף תגובה
המשך טיפול קרואטן אסתר 08/03/2020 17:51
  • הבת שלי התחילה טיפול לפני שנה וחמישה שבועות. לפני חצי שנה התגייסה. הטיפול לא היה רציף היו הפסקות. כרגע העור נקי. המשך הטיפול מונע את השתתפותה בקורס קצינות. האם אפשר להפסיק את הטיפול? או עדיף לדחות את הקורס? נודה ממש לתשןבה

  • + הוסף תגובה
ציפורן אור 03/02/2020 14:16
  • באצבע האמצעית ברגל, הציפורן מתרוממת בקצה הפתוח שלה. הפדיקוריסטית טענה שזאת פטרת ציפורניים. טיפלתי בזה. פודיאטר אמר שזאת יבלת וירלית. טיפלתי גם בזה. היא ממשיכה להתרומם והאצבע כואבת מאוד אולי זה לא קשור לציפורן אלא לזרימת הדם?תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!