וירוס הקורונה: 4 סיבות לאופטימיות זהירה

מניין הנדבקים בנגיף הקורונה Covid-19 נמצא בעלייה מתמדת בעולם, וכך גם מספר הנפטרים. התחושות הקשות שמציפות את כולנו בעקבות החדשות השליליות הן בהחלט טבעיות. בינתיים, חוקרים רבים בעולם עמלים כדי להבין, לטפל ולמנוע מקרים נוספים של קורונה. הנה כמה מחקרים מעוררי תקווה
כתבה פרסומית כתבת חסותמספר הנדבקים בנגיף הקורונה Covid-19 הולך וגדל בכל יום בארץ ובעולם, ומעורר חשש ודאגה אצל רבים מאיתנו. אבל כנראה שיש גם מקום לאופטימיות זהירה. לפניכם 4 מחקרים מעודדים מרחבי העולם, שעשויים לעזור לאנושות בעתיד הקרוב להבין, לטפל ולמנוע את התפשטות המגיפה.

רגלי אישה מצולמים על רקע אופטימי, סלוגן הישארו רגועים והישארו בבית
By Marie Maerz | Shutterstock

הידבקות אחת עשויה למנוע הידבקות נוספת

במחקר אחר שפורסם ב- bioRxiv נטען כי הידבקות בווירוס SARS-CoV-2, אשר מובילה ל-Covid-19, עשויה להגן על הגוף מפני זיהומים חוזרים של הנגיף. 

לצורך המחקר החוקרים חשפו באופן יזום 4 קופים שכבר נדבקו בנגיף 28 יום לפני כן. בבדיקות הקופים לאחר החשיפה החוזרת נמצאו שליליות לווירוס הקורונה.

התוצאות הללו, לטענת החוקרים, מראות כי הידבקויות במחלת וירוס הקורונה Covid-19 עשויות להגן מפני חשיפות עוקבות לווירוס, והדבר עשוי לתרום רבות גם לפרוגנוזת המחלה וגם לפיתוח חיסון נגד המחלה. 

עם זאת, החוקרים מדגישים כי כנראה שמדובר במקרים בהם יש חולי ממשי ולא רק בנשאות של הנגיף. במילים אחרות - במידה והנגיף משתכפל מעט ולא מגיע לבלוטות הלימפה, כנראה שהגוף לא יפתח נוגדנים לווירוס, אך מי שחווה את תסמיני המחלה, סביר להניח שלא יידבק שוב בנגיף. 


יש כבר חיסון בשלב ניסוי

כמה חברות ומעבדות עמלות בימים אלו על פיתוח חיסון נגד נגיף הקורונה. בימים אלו אף נערך ניסוי ראשון על בני אדם. הניסוי מתקיים במימון של המכונים הלאומיים לבריאות (NIH), והוא נערך בסיאטל.

בניסוי, 45 מתנדבים יקבלו חיסון המכיל מקטע מהקוד הגנטי של הווירוס. מאחר שהחיסון אינו מכיל בפועל את הווירוס SARS-CoV-2, לא קיים חשש שהמתנדבים יפתחו Covid-19. 

לצד האופטימיות, גורמים מן המחקר טוענים כי יש להמתין 12-18 חודשים כדי לוודא שלחיסון אין תופעות לוואי חמורות. עם זאת, לצד ניסוי זה מתקיימים מחקרים רבים אחרים למציאת חיסון, כך שיש תקווה שבקרוב נשמע על אחד מהם.להצגת כתוביות בעברית יש ללחוץ על גלגל השיניים, כתוביות - עברית


השיטה הישנה שיכולה להילחם ב- Covid-19

 ממחקר שפורסם בכתב העת The Journal of Clinical Investigation, ייתכן כי רופאים יוכלו השתמש בשיטה עתיקת יומין בשם passive antibody therapy כדי להילחם בווירוס.

מדובר בשיטה שאינה מצריכה מחקר או פיתוח, מאחר שהיא קיימת עוד משנות ה-30. השיטה כוללת איסוף דם שאדם שחלה ב-Covid-19 והחלים ממנה. באמצעות שימוש בסרום – חומר שמכיל נוגדנים הנלחמים בזיהום – החוקרים מקווים להזריקו לאדם אחר, ובכך למנוע ממנו זיהום או לפחות לעזור לו להתגבר עליו.

לטענת החוקרים, זו שיטה קלה יחסית לביצוע, אלא שכדי לצאת לדרך עם התוכנית הזו דרושים ארגון, משאבים וכמובן חולים שהחלימו ומוכנים לתרום דם. 

המערכת החיסונית שלנו יכולה להביס את הווירוס

מחקר חדש שהופיע בכתב העת Nature Medicine מתעד מקרה של חולה שהחלימה מ- Covid-19 בתוך מספר ימים בודדים. החולה, אישה בת 47, נדבקה מהווירוס בוואהן, סין, והחוקרים בחנו את התגובה החיסונית שלה במטרה להבין את תהליך ההחלמה. 

החוקרים מצאו עלייה באימונוגלובולין G  – סוג של נוגדן נפוץ בגוף האדם – בבדיקות הדם של האישה. בנוסף, הם גם גילו שהיו לה רמות גבוהות של האימונוגלובולין M – גם הוא נוגדן השייך למערכת החיסונית. לבסוף, החוקרים מצאו בדמה של האישה מספר גבוה של תאי חיסון מרכזיים כגון תאי  Tותאי B, כ-7 עד 9 ימים לאחר הופעת תסמיני המחלה.

לטענת החוקרים, זהו צעד משמעותי בהבנת תהליך ההחלמה מהמחלה. בעתיד, כך הם מאמינים, ניתן יהיה להשתמש במידע הזה לצורך מחקרי עוקבה רחבים על נגיף הקורונה כדי להבין את התגובות החיסוניות, כמו גם כדי להבין מה חסר בגופם של החולים הלוקים במחלה באופן קשה.פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסונים גל 29/03/2020 21:51
  • האם מותר לבצע חיסון שיגרתי לתלמידים בכיתות ב, (הניתן בבית הספר) בזמן כזה? אודה על תשובה בהקדם.

  • + הוסף תגובה
חיסונים קודמים והשפעתם מפ 27/03/2020 10:44
  • האם יש השפעה כלשהי לגבי קשישים שחוסנו שפעת ודלקת ריאות על אי הידבקות או הקטנת חומרת הקורונה?

  • + הוסף תגובה
חיסון נגד שפעת ודלקת ראות מירי 25/03/2020 23:57
  • אם קיבלתי בסתו חיסון נגד שפעת ולפני חודש חיסון נגד דלקת ראות האם זה יכול לעזור במניעת הקורונה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!