האם סוג הדם שלכם קשור לסיכון לחלות בקורונה?

חוקרים מסין בדקו במחקר חדש ומקדים האם יש קשר בין סוג הדם ובין הסבירות לאשפוז בגלל Covid-19. איזה בעלי סוג דם לטענתם נמצאים בסיכון גבוה יותר ומי פחות? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותמחקר חדש בחן את הקשר הפוטנציאלי בין סוג הדם ובין הסיכוי להתאשפז בבית חולים עקב הידבקות בווירוס הקורונה SARS-CoV-2. המחקר נערך על-ידי חוקרים מהאוניברסיטה למדע וטכנולוגיה בשנזן, סין, ביחד עם קולגות מאוניברסיטאות אחרות במדינה. בשלב זה המחקר מקדים ולכן טרם פורסם בכתב עת רפואי, מה שאומר שאנשי מקצוע מהתחום טרם בחנו את המתודה והממצאים של המחקר. בינתיים הוא זמין ברשת.


בדיקות דם לגילוי קורונה
Jarun Ontakrai | Shutterstock


איזה סוג דם נפגע יותר ואיזה פחות? 

לצורך המחקר, החוקרים בחנו סוגי דם בקבוצה של 2,173 אנשים שהגיעו לאחד משלושה בתי חולים בסין עם Covid-19, המחלה שנגרמת בגלל נגיף הקורונה.

החוקרים השוו את התפלגות סוגי הדם של קבוצת החולים לקבוצה ייצוגית של אנשים מהאוכלוסייה הכללית (בסך הכל 3,694 איש).

החוקרים מצאו כי שיעור האנשים עם סוג דם A היה גבוה באופן משמעותי בקרב קבוצת החולים שאושפזו עם קוביד-19, בהשוואה לקבוצת האוכלוסייה הכללית. 

עוד מצאו החוקרים כי שיעור האנשים עם סוג דם O היה נמוך באופן משמעותי בקרב קבוצת החולים שאושפזו עם קוביד-19, בהשוואה לקבוצת האוכלוסייה הכללית. 

בהתבסס על ממצאים אלו, מחברי המחקר מדווחים כי אנשים עם סוג דם A נמצאים בסיכון גבוה יותר לאשפוז בגלל קוביד-19, בהשוואה לבעלי סוג דם אחר שאינו A, בעוד שאנשים עם סוג דם O נמצאים בסיכון נמוך לאשפוז בגלל קוביד-19, בהשוואה לבעלי סוג דם אחר שאינו O.

חשוב לציין כי החוקרים מתייחסים לסיכון לאשפוז בגלל המחלה Covid-19, ולא לסיכון להידבק בנגיף הקורונה שעלול להוביל למחלה. הסיבה לכך היא שהחוקרים בדקו נתונים של חולים שהראו תסמינים חמורים המצריכים אשפוז, ולא אנשים עם תסמינים קלים שהגיבו טוב לטיפול הביתי.

קראו עוד: לא רק לריאות: זה מה שעלול לקרות לגוף שלנו אם הוא פוגש בווירוס הקורונה 

האם יש סיבה לדאגה או שזו רק מקריות?

האם המחקר הזה באמת מעיד על כך שבעלי סוג דם A צריכים לדאוג בזמן שבעלי סוג דם O יכולים לנשום לרווחה? כנראה שלא.

חשוב לזכור שמדובר במחקר שאינו בודק קשר סיבתי בין סוג הדם לאשפוז בגלל Covid-19 – אין ראיות שמוכיחות שלא מדובר במתאם מקרי בין סוגי הדם לסיכוי להתאשפז בגלל קוביד-19, ולכן אין באמת סיבה לדאגה בקרב אנשים עם דם A, כמו שאין סיבה למסיבה בקרב אנשים עם סוג דם O. 

בשלב זה דרושים מחקרים נוספים שיאששו או שיפריכו טענה זו. באם יעשו זאת, הדבר בהחלט יכול לעזור לאנשי מקצוע מתחום הרפואה לנקוט בדרכים לזיהוי אנשים הנמצאים בסיכון גבוה יותר לאשפוז בגלל המחלה.פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון אנטי טטנוס אחרי פרדניזון יעל 25/05/2020 23:56
  • שלום, אני בת 37. קיבלתי קורס פרדניזון שנמשך חודש ושבוע(40 מ"ג וכל שבוע ירידה של 10 מ"ג) לאסתמה. כעבור חודש וחצי עברתי חיסון אנטי טטנוס כי נחתכתי. חלף מאז זמן והכל בסדר עם החתך. השאלה היא: האם חודש ואחרי אחרי סיום קורס פרדניזון חיסון האנטי טטנוס יכיל באופן מלא ל 10 או ל 5 שנים הקרובות, או שיעילותו נפגעה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
חיסון לקורונה ריטה 18/05/2020 23:40
  • שלום, מהתקשורת אני מבינה שמנסים לפתח חיסון על בסיס נוגדנים מפלסמה של אנשים שחלו בקורונה והחלימו. ככל הידוע לי קיימים למחלות ויראליות כמו חצבת חזרת ואדמת חיסונים על בסיס הוירוס עצמו כשהוא חי מוחלש. שאלותי: א. מדוע לא מנסים להמציא חיסון לקורונה על בסיס וירוס חי מוחלש ו-ב. מה ההבדל מבחינת התמודדות מערכת החיסון בין שתי השיטות?

  • + הוסף תגובה
חיסון לשלבקת חוגרת רעות 18/05/2020 08:24
  • לאחר שמישהו חלה בשלבקת חוגרת,מתי מותר לו לקבל חיסון למחלה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!