זקוקים לרופא אורולוג? כך תדעו אם אתם צריכים להגיע למרפאה

אלו מקרים מאפשרים הגעה למרפאה? איך תדעו אם המקרה שלכם נחשב לחירום? האם כדאי לחכות עם המעקב עד יעבור זעם? רבים מאיתנו לא בטוחים איך לנהל את הבריאות שלנו בתוך משבר הקורונה. לפניכם כמה תשובות לשאלות הכי בוערות בנושא
כתבה פרסומית כתבת חסות
סובלים מבעיות אורולוגיות בתקופת משבר הקורונה? המרפאה לכירורגיה אורולגית תפקודית ושחזורית של ד"ר שמואל רויזמן עונה על השאלות הבוערות.

מטופל מתייעץ עם רופא אורולוג
 fizkes | Shutterstockבאיזה מתכונת המרפאה עובדת בימי קורונה?

המרפאה עובדת במתכונת רגילה בכפוף להנחיות משרד הבריאות. במסגרת שירותי המרפאה ניתן לפנות טלפונית ולקבוע פגישת אונליין או פגישה פרונטלית – תלוי במקרה.

מה נחשב למקרה חירום?

המקצוע האורולוגי עוסק בדרך-כלל בבעיות שהטיפול בהן יכול להיות אלקטיבי, שאינו דחוף, אך יש מספר מקרי חירום שדורשים בדיקה דחופה ואבחון מהיר, בהם:

- כאבים באשכים.

- דימום מדרכי השתן.

- עווית כליה. 

- אצירת שתן.

- קושי וצריבה במתן שתן.

- דלקת בדרכי השתן.

- חום וצמרמורות עם אחד מהתסמינים הנ"ל.

האם יש מקרים שיכולים להיפתר דרך שיחות טלפוניות?

כמובן שעדיף להיפגש עם המטופל במרפאה, אך ניתן לאבחן ולטפל במקרים מסוימים גם במסגרת שיחת וידאו, אותה ניתן לתאם עם המרפאה.

מה קורה עם תורים שכבר נקבעו – האם יש לבטלם או שזה תלוי בסוג הטיפול?

במקרים של התלבטות  מומלץ להתקשר למרפאה ולקיים דיון עם הרופא המטפל. ביחד ניתן להגיע להחלטה בנוגע לנחיצות ודחיפות הבדיקות והטיפולים. כמו בתחומים רבים, זו לא פעם שאלה של סיכון מול תועלת. 

מטופלים שהופנו לבדיקות או לטיפולים בבתי חולים, האם נדרשים לבטל או להמשיך?

כפי שנאמר לעיל, במקרים של התלבטות  מומלץ לקיים דיון עם הרופא המטפל ולהגיע להחלטה משותפת בנוגע לנחיצות ודחיפות הבדיקות והטיפולים. זאת ועוד, ישנם בתי החולים שאינם בהכרח פנויים לקבל כל מקרה, ולכן יש צורך בבירור גם מול בית החולים בו אמור להתבצע הטיפול או הבדיקה.

מטופלים שנמצאים במעקב – האם המעקב ממשיך בתקופה זו?

תלוי בסוג המעקב ובדחיפותו. ובכל מקרה, שיחת וידאו היא כלי מעקב מצוין שמאפשר לשמור על רצף אבחנתי וטיפולי גם בימים אלו. 

מה לגבי הגעה למרפאה – האם יש הנחיות איך להגיע למרפאה?

 יש להימנע מלהגיע למרפאה במקרים הבאים:

- חום מעל 38 מעלות.

- תסמינים נשימתיים כמו שיעול ,קוצר נשימה, כאבי גרון.

במידה ותסמינים אלו מתקיימים, יש לפנות בהקדם לרופא המשפחה או למרפאה בה מטופלים.

כמו כן, גם במקרים הבאים אין להגיע למרפאה: 

- חשיפה לחולה מאומת עם נגיף הקורונה.

- חזרה מחו"ל ב-14 הימים שקדמו לביקור.

באילו אמצעים נוקטת המרפאה כדי להגן על עצמה ועל מטופלים שמגיעים?

צוות הפקידות במרפאה דואג לאשר הגעה של המטופלים ומוודא מראש שהמוזמן לא עונה על לפחות אחד מהקריטריונים שצוינו לעיל, אחרת יתבקש בשלב זה לא להגיע למרפאה. במקרים של אי הגעה מסיבות אלו, קיימת אפשרות ליצור קשר עם הרופא בשיחת וידאו.

לאלו המגיעים למרפאה - חדר ההמתנה מרווח ומסודר, כך שהמרחק בין הממתינים עולה על שני מטר, ובכל מקרה התפוסה לא עולה על 10 ממתינים ברגע נתון. בנוסף, צוות המרפאה עוטה מסכות וקיימת הקפדה יתרה על שטיפת ידיים.הכתבה בשיתוף עם ד"ר שמואל רויזמן, רופא בכיר במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי שמיר (בית חולים אסף הרופא). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שמואל רויזמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טפול בהיפרטרופיה בינונית של הערמונית דובי 31/05/2020 16:40
  • שלום רב אני בן 71 מושתל כליה וסובל מהיפרטרופיה בינונית של הערמונית ,בנוסף יתר לחץ ,סכרת ,ופרפור פרוזדורי .אני מטופל בקסטרל 10 מג לפני השינה . בנוסף מטופל גם בקדקס 2 מג -בעקבות יתר לחץ הדם .ידוע לי שקדקס 2 מג וקסטרל הם מאותה משפחה .האם היית ממליץ להפסיק קסטרל ולהשאר על קדקס 2 מג או במנון אחר ? במידה ותמליץ שקדקס 2 לבדו הוא טפול מספק ואין צורך בקסטרל בנוסף ,באיזה שעה כדאי לנטול את הקדקס : בתודה אריק

  • + הוסף תגובה
צריבה בשתן סימה 31/05/2020 15:04
  • שלום דר, כבר כמה חודשים יש לי תחושה של צריבה ...לפני או אחרי מתן שתן... אין צורף עז למתן שתן. עשיתי בדיקות שתן הכל תקין גם בדיקות ואגינליות תקינות. חשוב לציין בזמן ההתקף יש לי רגישות בכפות רגליים... כמו קור/חום אני כבר לא יודעת מה לעשות. האם תוכל להמליץ על משהו? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
שלפוחית מנחם 27/05/2020 12:33
  • שלום רב! אני בן 30 ועברתי בדיקת אולטרסאונד לכליות ודרכי השתן. (עקב כאבים קלים בכליה השמאלית ) הממצאים קצת מלחיצים אשמח מאוד לעזרה ע"מ שאבין טוב את המצב. כליה שמאלית באורך - 11 ס"מ כליה ימנית באורך - 10 ס"מ כתוב "התעבות פוליפואידית כ-2 ס"מ בבסיס השלפוחית משמאל. ערמנוית בגודל 16 גרם לאחר התרוקנות, שארית שתן ע-12 סמ"ק. מה זה אומר? והאם זה מצריך טיפול מיידי?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!