מחלת השקד שלישי: מתי יהיה צורך בניתוח ואיך ניתן למנוע סיבוכים?

מחלת השקד השלישי היא בעיה נפוצה המתפתחת בילדים בשנים הראשונות לחיים ועלולה להוביל לקשיי נשימה, לעיוות לסתות ולפגיעה ניכרת באיכות החיים. ניתוח להסרת השקד השלישי עשוי לפתור את המצב ביעילות: באילו מקרים יהיה צורך בו, מהם הסיבוכים האפשריים וכיצד ניתן להימנע מהם? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותשקד שלישי או אדנואיד, הוא רקמה הצומחת בחלק האחורי ביותר של מעבר האוויר באף. באופן תקין, השקד השלישי נמצא בילדים מגיל חצי שנה, והוא הולך ודועך בגילאי הילדות המאוחרים. בשנים הראשונות תפקידו של השקד השלישי הוא לזהות מזהמים הנשאפים דרך האף ולדאוג שתתפתח נגדם תגובה חיסונית. תהליך זה חיוני במיוחד בילדים בגילאים אלה, עד להבשלת מערכת החיסון.

עם זאת, בקרב חלק מהילדים, לרוב בעקבות מחלה נגיפית (ויראלית), רקמת השקד השלישית מתנפחת מעבר לגודלה הנורמלי ומובילה לחסימת מעבר הנשימה מהאף. מחלת השקד גורמת גם להפסקת הפעילות החיסונית שלו. כתוצאה מכך, נוצר מעין גוש חוסם אשר מקשה על הנשימה האפית, גורם לנחירות ולעיתים אף להפסקות נשימה בשינה. 


רופא בודק ילדה כדי לאבחן את מחלת השקד השלישי
By goodluz | Shutterstock


אילו תסמינים עלולים לעורר חשד להתפתחות של מחלת השקד השלישי?

קיימים מספר תסמינים אופייניים שעלולים להעיד על הגדלת הרקמה, בהם נשימה עם פה פתוח, ריור מוגבר, קושי בנשימה מהאף, אבדן חוש הריח, נחירות ושינה קטועה המלווה בשינויי תנועה תכופים ויקיצות מרובות. חלק מהילדים עלולים לסבול גם מנזלת כרונית ומחסימה משנית של צינורות האוורור לאוזניים, דבר שעלול להוביל להצטברות של נוזלים ולהתפתחות של דלקות אוזניים חוזרות או ליקוי שמיעה. 


מהן ההשלכות של שקד שלישי מוגדל שאינו מטופל?

שקד שלישי מוגדל שאינו מטופל עלול לגרום לשינה לא איכותית ולירידה בזרימת החמצן למוח, אשר יכולה להוביל לליקוי בהתפתחות ובגדילה. בנוסף, נשימה עם פה פתוח לאורך זמן עלולה לגרום לשינוי במבנה הלסתות, לאירועי עששת מרובים ולכאבי גרון מתמשכים. בקרב ילדים הסובלים מרגישות בדרכי הנשימה, דלקת כרונית של השקד השלישי תגרום לשיעול ולקשיי נשימה, בעיקר בלילה. 


כיצד מאבחנים?

אבחון מתבצע בעזרת בדיקת האף והלוע על ידי רופא אף אוזן גרון. לעיתים יהיה צורך גם בבדיקה אנדוסקופית אשר במהלכה משתמשים בסיב אופטי דק המוכנס דרך הנחיר ומאפשר הסתכלות ישירה על השקד השלישי. לעיתים, מבוצע צילום רנטגן לבחינת השקד השלישי. 

מהן דרכי הטיפול בשקד שלישי?

הטיפול יתבצע במקרים בהם השקד השלישי המוגדל הוביל לירידה ניכרת באיכות השינה, לפעירת פה כרונית הגורמת לשינויים במבנה הלסתות, או אם התפתחו נזלת כרונית או שיעול ממושך אשר פוגעים באיכות חייו של הילד באופן משמעותי. 

אם התפתחה דלקת כרונית של השקד השלישי, בשלב הראשון יישקל טיפול אנטיביוטי. במקרים של הגדלת יתר קלה עד בינונית של הרקמה, יישקל טיפול תרופתי באמצעות תרופה אנטי אלרגית אשר נמצאה במחקרים שונים כמסייעת בהקטנת השקד השלישי, כמו גם טיפול באמצעות תרסיס סטרואידים לאף. 

למרות שהטיפול השמרני עשוי לסייע בפתרון הבעיה, ברוב המקרים הוא אינו מועיל בצורה מספקת. במצבים אלה הפתרון היחיד שעשוי לסייע הוא ניתוח להסרת השקד השלישי. 

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית קצרה ומבוצע דרך הפה. הגישה אל השקד השלישי מתבצעת מאחורי החך הרך והרקמה החולה מוסרת תחת בקרה. קיימות מספר אפשרויות להסרת השקד השלישי, בהן חיתוך כירורגי, המסה (קובלציה), או גילוח מבוקר (שייבר). 

מהם הסיבוכים הכרוכים בניתוח וכיצד ניתן להימנע מהם?

ניתוח להסרת השקד השלישי נחשב כפעולה כירורגית בטוחה וברוב המקרים הוא יעבור בהצלחה ללא בעיות החלמה או סיבוכים. לאחר הניתוח עלול להופיע דימום קל מהאף, כמו גם כאבים קלים בבליעה שיחלפו לרוב לאחר מספר ימים. 

עם זאת, קיים סיבוך נדיר יחסית שעלול להשפיע לאורך זמן, ונובע מכך שהסרת השקד השלישי מובילה להיווצרות של מרווח מאחורי האף. במצב תקין, מרווח זה נסגר על ידי החך הרך. עם זאת, במקרים מסוימים בהם החך הרך חלש מדי כדי לסגור את החלל שנוצר בצורה מספקת, עלול להתפתח ליקוי בדיבור עקב אנפוףלאחר הניתוח. 

כדי להימנע מסיבוך זה, חשוב לבצע בדיקה מקיפה של מצב החך הרך לפני הניתוח ובמהלך הפעולה, לפני הסרת השקד השלישי. אם קיים חשד לחולשת החך, יש צורך לבצע כריתה חלקית בלבד של השקד השלישי וכך למנוע את התפתחות הליקוי. 

אם התבצעה כריתה מלאה של השקד השלישי והתפתח ליקוי בדיבור כתוצאה מכך, ברוב המקרים הוא צפוי להעלם מעצמו בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח. עם זאת, במקרים נדירים בהם הבעיה אינה חולפת, מומלץ לפנות להערכה של רופא אף אוזן גרון המומחה בתפקוד החך, אשר יציע טיפול מתאים, לרבות טיפול בדיבור או ניתוח לתיקון. מודעות לבעיה זו חשובה לאין ערוך והיא עשויה למנוע שנים של ליקוי שפתי, תקשורתי וחברתי  וביצוע טיפולים שונים שלא לצורך. הכתבה בשיתוף עם ד"ר יניב אבנר, רופא ומנתח בכיר במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא. משמש כמנהל שירות אף אוזן גרון ילדים והמרכז לחך ושפה שסועים בבית החולים. מוביל בארץ בניתוחי חך מורכבים לתיקון הדיבור. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יניב אבנר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נזלת אחורית עזרה בבקשה רויטל 09/08/2014 10:27
 • היי אני רויטל ואני בבעיה רצינית !! כבר 7 חודשיים אני סובלת מליחות שיוצאות דרך הפה כמו נזלת כרגע אני אחרי שעברתי חצי הריון ועוד 3 חודשים עם הבעיה ואני מרגשה תחושת חנק משהו תקוע בגרון ליחה דביקה שיוצאת כל שעות היום והלילה ללא שינה הצטרפו גם חרדות מהחנק והמשיכות הבלתי פוסקות להוציא את זה או לבלוע בכלל אין בליעה , כבר עברתי מספר בדיקות אצל רופאיםסיטי ריאות רנטגן ושת קיבה צילום סינוס הכל תקין יש לי אני לא יודעת מה לעשות כבר לילות וימים עם אדים בסיר וקינמון שטיפות מלח אינלתיה מכייחים תרופות ועוד ... עזרה בבקשה לא לא יכולה עוד דקה אשמח לתגובה להצעה לרעיון פליז);

 • + הוסף תגובה
סובלת מאודדד רויטל שובב 09/08/2014 10:48
 • דר שלום , שכחתי לציין שגם קניתי סירופ צמחי מרפא , ושהליחה היא צמיגית ושקופה כמו דבק שלא עוזב אותי אין לי שנייה טובה ביום בבקשה תעזור לי , תודה רבההה

 • + הוסף תגובה
ליחה ד"ר אמנון שמושקוביץ 12/08/2014 14:20
 • שלום רויטל . מהפניה את נשמעת מאוד לחוצה . דבר ראשון, זה לא מוסיף בריאות , אז ממליץ לך לנסות לצאת מהלחץ . כמה מהר- ככה עדיף. את לא בסכנת חיים הרי , נכון ? מה שאת מתלוננת זה על אי נוחות. הריון יכול לגרון לשינויים הורמונאליים בגוף , לשינויים פיסיולוגיים כולל נזלת, ליחה, עליית חומצות קיבה ללוע ולגרון עקב שינויים במפל הלחצים בין הלחצים בבית החזה ללחצים בבטן - דבר המכונה בשם רפלוקס. גם הלחץ הנפשי עצמו גורם להחמרת הבעייה. גם סוגי האוכל אותו אנו אוכלים , למשל גבינות מהבקר, אורז לבן, דברי בצק מקמח לבן, דברי מתיקה , כל אילו עלולים לגרום להיווצרות ליחה צמיגה . נראה לי על פי התיאור שעברת ריבוי בדיקות שלא מצאו דבר ( פתולוגיה) . אז שורה תחתונה, ממליץ בירור אאג כולל בדיקת סיב אופטי של מיתרי הקול / לוע. בדיקת גסטרואנטרולוג לשלול רפלוקס ויעוץ עם תזונאית ( אפילו הוליסטית ) לגבי סוגי מזון שאת אוכלת והעיקר, לצאת מהלחץ שלא מוסיף בריאות.ועוד דבר, אני מקווה שאינך מעשנת. רפאה שלמה.

 • + הוסף תגובה
ליחה רויטל 12/08/2014 22:57
 • שלום ד״ר כן אני מאוד לחוצה , היות והרבה זמן אני מחכה שזה יעבור ולא קורה שום דבר למרות הניסיונות הרבים , התחילו לי חרדות מאז שזה קרה והמצב רק מחמיר כי אני לא מוצאת פיתרון .. טוב אני חרדתית בלי כל קשר (; ); . עשיתי צילום רנטגן ושת גיבה ותרסריון יצא תקין .. אאג אמר שזה בצקת באף , גם גודש וקיבלתי גם זריקת סטרואידים שלשום שגרמה לי לתחושת מחנק יותר , לגביי רפלוקס אמרו לי שאין , גם שאני מפחיתה משמעותית מוצרי חלב יש לי עדיין , לגביי עישון .. כל ההריון כמובן שלא עישנתי , כרגע מעשנת 3-4 סיגריות זה קריטי? יש לל המלצה איך להעביר את הגודש ואת הבצקת באף ובגרון? נראה לי שזו הבעיה העיקרית .. ומה דעתך על דיקור סיני אני חושבת שרק את זה לא ניסיתי .. תודה רבה על מה שרשמת טען עוזר שנמאים בחרדה .. אני יודעת שאני לא אמות מזה .. אבל החרדה יותר חזקה ממני..עקב האי נוחות המתמשכת המון זמן .

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אמנון שמושקוביץ 15/08/2014 10:19
 • בנושא החרדה כדאי לפנות לטיפול ויעוץ פסיכולוגי ולעיתים גם פסיכיאטרי - זאת לא בושה וכמו שהגוף זקוק למזור כך לעיתים כגם הנפש. לעיתים לחצים עלולים לדמות מחלות שונות ואז עלולים להתחיל לקבל טיפולים לא נכונים עקב זאת. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
גם אני מרגישה בדיוק כמוך! ממי 15/06/2018 07:55
 • התקפי שיעול וחנק מהלילה הצמיגה. זה מאוד מאוד מפריע. אני גם מכירה את החרדה שהתקף כזה יוצר. גם לי זה התחיל בהריון, אך אני עשרה חודשים אחרי לידה וזה עדיין נמשך. כלומר, חזר מחדש לאחר הפסקה. שללו ריפלוקס. האא'ג אמרו שזה כנראה אלרגיה. השאלה היא למה... זה אכן סיוט

 • + הוסף תגובה
בקשר לליחה ליליאן 14/08/2014 19:14
 • היי רויטל בשעה טובה עם ההריון :-) אני גם סבלתי מליחה, הפתרון שלי היה ניסוי וטעיה-בסוף גיליתי שהורדה מתפריט לגמריי-לחם ומוצרי חלב. הפחית את הלליחה ב100% !! עכשיו כבר אין ליחה! :) את בהריון לכן לא אמליץ לך לנהוג כמוני, אבל אחרי ההריון אם תרצי-תנסי זאת זה לא קל לשנות תזונה. אבל לחם עם שמרים זה מזיק לבריאות-אם תחפשי בגוגל מידע באנגלית כנל לגבי מוצרי חלב. לא אוכל בכלל גם לא עיזים. זה היה קשה בהתחלה, אבל אחרי חצי שנה מתרגלים וכבר אין חשק למוצרים הנל. יש המון מידע בגוגל שחלב עושה ליחה בגוף... בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
ליחה כבר מלא זמן רויטל 16/08/2014 10:10
 • היי לילאן תודה על תשובתך , אני אחרי לידה כבר 4 חודשים זה התחיל בחודש חמישי וקצת ונתקע לי , ליחה דביקה צמיגית כל היום והלילה בלי הפסקה שנתקעת בגרון ולא יוצאת אני כבר לא אוכלת מוצרי חלב ועדיין התופעה ממשיכה זה משהו לא נורמלי אין לי רגע מנוחה , אין איכות חיים בכללל אני בקושי מצליחה לטפל בילדה כי זה תקוע לי בגרון ומוציא אותי מדעתי , בלי שינה וכל הזמן אי נעימות שאני מושכת את זה מחריד . יש לך עוד עצות בשבילי ? תודה רבה ושבת שלום ומבורכת (;

 • + הוסף תגובה
שלום לך רויטל, לליקה 01/03/2017 11:07
 • אמנם עברו מס' שנים. מכיוון שגם אני חווה את אותה הבעיה המטרידה ,סקרנית לדעת האם הבעיה נפתרה ואם כן מה עשית לפתרונה או שמא חלפה מעצמה במהלך הזנים. תודה לאה, 0502796429

 • + הוסף תגובה
ליחה ד"ר אמנון שמושקוביץ 01/03/2017 18:17
ליחה בני 16/09/2017 18:26
 • מזה כבר שנה אני סובל מליחה ואם למישהו ישתרופה אני מבטיח לו שהוא יהיה מליונר בין לילה פשוט כל הרופאים יש להם אותה תרופה רפולוקוס לחץ תזונה אני בדרך כלל בריא לא לוקח שום תאופה אני בן 59 ומאוד סובל אז בבקשה 0606261346

 • + הוסף תגובה
חווה את אותם תסמינים ניקול 19/06/2018 00:57
 • כבר 9 חודשיים סובלת מאותם תסמינים נחנקת בלילה מהליחה והיא לא מפסיקה !! מה לעשות ???

 • + הוסף תגובה
גוש ליחה לא רופא 01/09/2018 19:52
 • אני לא רופא אבל אצלי מה שעזר לתופעה היא לקחת כמה חודשים אומפרודקס אפילו פעמיים ביום שעה לפני האוכל. בנוסף טלפסט ליבוש התגובה האלרגית ואז לרדת במינון לפי סימפטומים. זה יכול לקחת איזה חודש עד שנעלם. להקפיד על הליכה בחוץ כל יום שעה, ולמסות לישון על צד שמאל עם כרית שמישרת את הראש, לי יש גם מיטה מתרוממת אז מרים אותה 10 מעלות

 • + הוסף תגובה
גם אני עם אותן תופעות כבר שנתיים בת 41 דגיגה 14/01/2019 13:31
נזלת אחורית דורית 14/01/2019 20:49
 • לא יאומן..עצוב ש כ"כ הרבה סובלים מזה ואין פיתרון. פשוט אין? יותר מ10 סוגי תרופות נתנו לי, בדיקות בלי סוף וכלום... שינוי תזונה גם לא עזר. דיקור, נטורופטיה כלום. אז לאחר מחקר של שנה: אם כל העניין הוא כרוני מתמשך, יש את אלה שמקור הליחה הוא ממערכת העיכול והליחה פשוט עולה להם ולכן תרופות לריפלוקס וכדו' כולל תזונה מסויימת, הפחתת סטרס, אולי יעזרו. כמובן טיפול רופא. ויש את אלה שמקור הליחה הוא מאחורי האף באיזור הסינוסים וזה נוזל לגרון. ואז כדאי לבדוק אלרגיה או דלקת וטיפול רופא מתאים. לצערי אצלי טרם נמצא פיתרון.. מקווה שעזרתי למישהו. אשת רוקח.

 • + הוסף תגובה
נזלת אחורית, שיעול,גודש בגרון LIR 07/02/2019 12:20
 • שלום, גם אני אחרי שנה וחצי מאז ההריון. התחושה של הגוש בגרון התחילה לי עוד בהריון בחודש 5 6, נאמר לי שזה בצקת וייתכן שזה מההריון . עד עכשיו אני עם התחושות האלה , באות והולכות . גילו לי חיידק בקיבה הילקובקטר - התחלתי עם טיפול אנטיביוטי אך עדיין התחושות בושט ובגרון אותן תחושות של תקיעות, צמיגות ליחתית , הרבה שיעול. הלכתי לרופא אאג אמר לי שזו תגובה אלרגית כנראה כתוצאה ממה שיש לי בקיבה. אנחנו שפני נסיונות או מה? בבקשה מחפשת פתרון . אני סובלת מזה כבר כמעט שנתיים . נורא קשה לי.

 • + הוסף תגובה
מכה שלא כתובה הדבר הזה - סובל סבב שני לאחר שהייתה הפוגה של 8 חודשים אייל 21/03/2019 21:46
 • זה התעורר שוב אחרי הצטננות.. התחלתי טיפול של אסתמה לפני 10 ימים ובנתיים אין שיפור...אמשיך עוד 3 שבועות ונראה..

 • + הוסף תגובה
מעדכן שהטיפול סטרואידי אסתמה לא עזר ונראה שגם סטרואידים לאף לא עזר אייל 11/04/2019 04:29
 • מנסה עכשיו פעמיים ביום לנטון לעיכוב הפרשות חומצה - אחרי שרופא א.א.ג ראה אדמימות בלוע שאולי נגרמת מריפלוקס

 • + הוסף תגובה
נסה לשבועיים-שלושה כדור טאמס לפני השינה. אייל 11/05/2019 05:57
ליחה כתוצאה מסיבות נפשיות? כבר בלי ליחה 12/02/2019 08:14
 • בילדותי עברתי התעללות פיזית ונפשית מצד אמא לאחר מות אבי, והאווירה בבית תמיד מתוחה , במקביל היה לי כל הזמן ליחה כרונית שחוסמת את הנשימה. היתה לי תקופה שיצאתי מהבית לחו''ל לחצי שנה, ושם לא היתה לי ליחה -שייכתי את זה למזג האוויר \ תזונה כי כשחזרתי, ולגור עם אמא, חזרה הליחה. פתאום אני עכשיו מקשרת , אחרי 8 שנים שעזבתי את בית ההורים, ועברתי לחיות עם בן זוגי המהמם , שעכשיו אין לי ליחה כבר שנים, ונמצאת במצב נפשי הרבה יותר נוח. התחלתי לעשות גוגל ומצאתי את הדיון הזה , משאירה את זה פה. עדיין תוהה אם יש קשר

 • + הוסף תגובה
ליחה מסיבה נפשית דורית 24/03/2019 08:53
 • הי.. מעניין מה שכתבת.. ובהחלט הגיוני.. תודה על השיתוף. את האדם הראשון שמעלה אופציה זו לכאן. נטורופט אמר לי שזו תופעה שיכולה להופיע בעקבות סטרס או התקף חרדה.. אצלי זה התחיל חודש אחרי סטרס מטורף ואחרי התקף חרדה אך לצערי לא עבר למרות השיפור במצב הנפשי.

 • + הוסף תגובה
ליחה כל היום. אייל 11/05/2019 05:50
 • כבר רשמתי כאן, אבל מסכם על מנת לתת עוד רעיונות לטיפול... בגדול אומרים ש 90 אחוז מהמקרים שסובלים משיעול כרוני\ליחה זה או נזלת אחורית או ריפלוקס. לפני שנתיים הליחה התפרצה אצלי אחרי צינון - כיוחים כל היום אולי 150! סיוט!לקח לזה איזה חצי שנה להירגע. לאחר כחצי שנה שהיה ממש רגוע שוב הצטננתי ושוב זה התפרץ - אז מה ניסיתי? קצת שינוי תזונתי - הרבה פחות לחם לבן. חלב כמעט לא צורך. טיפולים תרופתיים שניסיתי שקשורים בדלקת\ אלרגיה: תרסיס סטרואידי לאף במשך חודש פלוס - לא ממש עזר. סטרואידים במשאף חודש - לא עזר. אנטיהיסטמין לאף כמה ימים - לא עזר. סינופד - מייבש ליחה הפחית אמנם ב 50 אחוז - אבל אסור לקחת יותר מכמה ימים ברצף לכן הפסקתי. ואז הלכתי לרופא אא"ג - אמר שיש קצת אודם בגרון ואולי זה ריפלוקס ושאנסה לקחת פעמיים ביום לנטון (מעכב הפרשת חומצה) - ניסיתי חודש - אולי שיפור קל. כיום לוקח לנטון אחד בבוקר ולפני שינה לוקח כדור טאמס - מנטרל חומצה שכבר קיימת בקיבה..אולי חלק מהתרופה נשארת בוושט ובגרון ולכן כל מגע עם חומצה שעולה מנטרל אותה - יכול להיות שיש שיפור נוסף בזכות זה. במהלך כל התקופה לקחתי ועדיין לוקח 3 כדורים מוקוליט ביום. לפעמים יש מצבים במיוחד אחרי שינה שהליחה הצטברה ונדבקה למערכת הנשימה וזה גורם לשיעול וכיוח שלא נגמר - הכי טוב זה פשוט ללכת מעל כיור - ולכייח בערך 15-20 דקות (הנשמה יוצאת) כדי לנקות ואז באמת יש קצת שקט מזה - אם זה גורם לרפלקס הקאה - בהחלט כדאי לקחת מוקוליט. זהו, זה הסיפור שלי מקווה שזה ימשיך להשתפר ושמשהו מהמידע הזה יעזור למישהו!

 • + הוסף תגובה
נ.ב אייל 11/05/2019 06:01
 • אה וגם לאחרונה התחלתי עם תכשיר מי מלח - טבע ספריי - כסוף כזה עם סגול זה 80 אחוז מי ים + מים מטוהרים אז אולי גם זה קצת מתחיל לעזור ורופא אמר לי שכל תרסיס לאף שלוקחים נושמים עמוק כדי להחדיר כמו שצריך למערכת הנשימה.

 • + הוסף תגובה
סיכום טוב אבל לא לגמרי. דורית 13/05/2019 17:41
 • הליקובקטור בדקת...? א. לא מצאתי רופא שבאמת מטפל ופותר נזלת אחורית. לא מושפעת משום תרופה עד כה. ניסיתי . אם למישהו יש כזה רופא- תכתבו מי!!!! לריפלוקס ולהליקובקטור יש טיפולים טובים. רק שצריך לבדוק אם זה לא חוזר במקרים של הליקובקטור.

 • + הוסף תגובה
סיכום טוב אבל לא לגמרי. דורית 13/05/2019 17:41
 • הליקובקטור בדקת...? א. לא מצאתי רופא שבאמת מטפל ופותר נזלת אחורית. לא מושפעת משום תרופה עד כה. ניסיתי . אם למישהו יש כזה רופא- תכתבו מי!!!! לריפלוקס ולהליקובקטור יש טיפולים טובים. רק שצריך לבדוק אם זה לא חוזר במקרים של הליקובקטור.

 • + הוסף תגובה
ליחה אנונימית 08/06/2019 13:36
 • אני בת 15 וחצי והליחה התחילה אצלי בערך מגיל 13 סבלתי שנתיים בשקט כל היום מבזבזת קמויות נייר וזה התחיל משפעת שהייתה לי ועד עכשו זה רודף אותי שנתיים וחצי כמעט ואני לא יודעת מה לעשות הלכתי לרופא אף אוזן גרון הוא אמר שאין כלום אין משהו השקדים או משהו אמר שהכל תקין וכל בוקר שאני קמה זה בכלל סבל וסיוט מרגישה שבא לי להקיא מי שיכול לעזור לי אשמח כי לא חשבתי שמגיל 13 תתחיל לי ליחה של כל חצי שעה לפחות אפילו יש פעמים שכל כמה דקות אשמח לעזרה בבקשה merachelazmi@gmail.com

 • + הוסף תגובה
ליחה אנונימי 26/05/2020 08:43
 • היי גם אני סובל מאותה בעיה מעל לשנה עצוב שיש כלכך הרבה סובלים ואין פיתרון

 • + הוסף תגובה
ריח רע אחרי ניתוח שקד שלישי דני 01/09/2013 13:00
 • הבת שלי בת 6 עברה ניתוח להסרת שקד שלישי לפני ארבעה ימים החל מאתמול יש לה ריח רע מאד מהפה יצוין כי באופן כללי היא מרגישה טוב מעט, רק חלשה בחלקו השני של היום

 • + הוסף תגובה
ריח רע לאחר ניתוח שקד שלישי דר' אמנון שמושקוביץ 02/09/2013 01:07
 • שלום דני. לשאלתך על ריח רע לאחר כריתת שקד שלישי , תלוי בשיטת הניתוח , אם מדובר בחיתוך אן בשימוש בגלי רדיו או דיאטרמיה. כללית, השקד השלישי הוא היצטברות של בלוטות לימפה הנימצאות באיזור לוע האף . בניתוח עצמו מוסר השקד השלישי ונוצר למעשה פצע ולאחריו, צלקת המתחילה להיתרפות. במקום הפצע/ צלקת הרקמה שנוצרת מכילה למעשה חיידקים אשר הגוף תוקף אותן והן מתים ועל כן נוצר ריח לא נעים. יש רופאים הממליצים על טיפול אנטיביוטי למספר ימים על מנת להתגבר על כך ויש רופאים שלא ממליצים על טיפול אנטיביוטי. בכל מקרה זה אמור לעבור לאחר מספר ימים ( עד שבוע) . מומלץ בדרך כלל לתת מאכלים קרים או פושרים לאחר הניתוח על מנת למנוע דימומים מהלוע. אין צורך להיכנס ללחץ אך מומלץ להיות במעקב הרופא/ה המנתח/ת ולמסור לו או לה על כל שינוי שמיתרחש לאחר הניתוח. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
ניתוח שקדים תאיר 25/05/2020 18:37
 • יש לי ריח ממש נוראי מהפה אחרי ניתוח שקדים אבל לא קרטתי עשיתי הקטנה תוך כמה זמן זה עובר?

 • + הוסף תגובה
אוזניים נסתמות אריאל 13/08/2015 00:46
 • שלום, מזה כשנתיים בערך אני סובלת מאוזנים סתומות. הן נסתמות לסירוגין לפעמים לתקופה של שבוע ולפעמים רק יום יומיים ואז זה חוזר. יש תקופות שהאוזניים לא סתומות בכלל ויש תקופות שהן סתומות עד כדי כך שכבר כואבות לי האוזניים. כשהאוזניים נסתמות לי זה לא כמו בטיסה שאפשר לפהק או לנשוף עם אף ופה סגורים אלא רק כשאני מטה את הראש למטה ונושמת עמוק הן נפתחות ולאחר כמה דקות נסתמות מחדש וחוזר חלילה. בשבועיים האחרונים אוזן שמאל שלי מאוד מפריעה לי, נסתמת ונפתחת כל כמה דקות ולפעמים אני לא מצליחה ״לשחרר אותה״ וכבר נהייה לי כאב באוזן. בשנה האחרונה הלכתי לשני רופאי אף אוזן גרון, שניהם שללו בעיה של הצטברות שעווה ובעיה בעור התוף. הראשון אמר שיש אנשים שהאוזניים שלהם פשוט נסתמות וש״אפשר לחיות עם זה״ והשני נתן לי טיפות לאף במחשבה שזה נובע מסוג של צינון. ניסיתי גם לשים טיפות אוזניים לבעיה של מים באוזן ושום דבר לא עזר. אני אלך לייעוץ נוסף אבל בנתיים ממש מתחרפנת מהאוזניים שלי.. האם יש לך המלצה או דעה? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
אוזניים נסתמות אריאל 13/08/2015 00:58
 • ברצוני להוסיף שבמהלך פעילות ספורטיבית וכשהדופק שלי גבוה האוזניים לגמרי נסתמות ואני מצליחה לפתוח אותן רק כשהדופק יורד וכשאני נעמדת ללא תזוזה עם ראש למטה. אצל רופא אאג קיבלתי תרסיס לאף לא טיפות סליחה. תודה שוב

 • + הוסף תגובה
לאריאל- בזמן שאת מחכה לתשובה מהרופא אדווה 13/08/2015 14:09
 • היי אריאל אני לא רופאה אבל אני חווה את מה שאת עוברת פחות או יותר. נאמרו לי כמה דברים: 1. מחצית אף עקומה יכולה לגרום לזה (גם אם היא בלתי נראית לעין) 2. עניין חצוצרות האוורור באוזניים. יתכן והן לא מצליחות לעבוד טוב בשל נוזלים שמצטברים, או סינוסיטיס וזה יכול לגרום לתופעה. למיטב הבנתי יש לזה פתרונות. הייתי ממליצה על בדיקת שמיעה ותפקוד חצוצרות שכל רופא משפחה או אאג יכול לתת לך. אבל בואי נחכה ונראה מה הד"ר יגיד. פשוט רציתי שיהיה לך איזשהו כיוון עד שיענו לך כי זה באמת מתסכל :) בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
אדווה אריאל 13/08/2015 17:04
בכיף! :) אדווה 13/08/2015 20:26
אוזן סתומה שמעון 24/05/2020 17:42
 • שלום אריאל. קראתי עכשיו בשנת 2020 את הסימפטומים שציינת. ויש לי בעיה דומה. רציתי לשאול אותך איך יצאת מזה. אני אכן מקווה שכן. אשמח אם תוכלי לעדכן אותי טלפונית ל 0526040894 ובתקווה שאת רואה הודעה שלי. שמעון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!