מחלת השקד שלישי: מתי יהיה צורך בניתוח ואיך ניתן למנוע סיבוכים?

מחלת השקד השלישי היא בעיה נפוצה המתפתחת בילדים בשנים הראשונות לחיים ועלולה להוביל לקשיי נשימה, לעיוות לסתות ולפגיעה ניכרת באיכות החיים. ניתוח להסרת השקד השלישי עשוי לפתור את המצב ביעילות: באילו מקרים יהיה צורך בו, מהם הסיבוכים האפשריים וכיצד ניתן להימנע מהם? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותשקד שלישי או אדנואיד, הוא רקמה הצומחת בחלק האחורי ביותר של מעבר האוויר באף. באופן תקין, השקד השלישי נמצא בילדים מגיל חצי שנה, והוא הולך ודועך בגילאי הילדות המאוחרים. בשנים הראשונות תפקידו של השקד השלישי הוא לזהות מזהמים הנשאפים דרך האף ולדאוג שתתפתח נגדם תגובה חיסונית. תהליך זה חיוני במיוחד בילדים בגילאים אלה, עד להבשלת מערכת החיסון.

עם זאת, בקרב חלק מהילדים, לרוב בעקבות מחלה נגיפית (ויראלית), רקמת השקד השלישית מתנפחת מעבר לגודלה הנורמלי ומובילה לחסימת מעבר הנשימה מהאף. מחלת השקד גורמת גם להפסקת הפעילות החיסונית שלו. כתוצאה מכך, נוצר מעין גוש חוסם אשר מקשה על הנשימה האפית, גורם לנחירות ולעיתים אף להפסקות נשימה בשינה. 


רופא בודק ילדה כדי לאבחן את מחלת השקד השלישי
By goodluz | Shutterstock


אילו תסמינים עלולים לעורר חשד להתפתחות של מחלת השקד השלישי?

קיימים מספר תסמינים אופייניים שעלולים להעיד על הגדלת הרקמה, בהם נשימה עם פה פתוח, ריור מוגבר, קושי בנשימה מהאף, אבדן חוש הריח, נחירות ושינה קטועה המלווה בשינויי תנועה תכופים ויקיצות מרובות. חלק מהילדים עלולים לסבול גם מנזלת כרונית ומחסימה משנית של צינורות האוורור לאוזניים, דבר שעלול להוביל להצטברות של נוזלים ולהתפתחות של דלקות אוזניים חוזרות או ליקוי שמיעה. 


מהן ההשלכות של שקד שלישי מוגדל שאינו מטופל?

שקד שלישי מוגדל שאינו מטופל עלול לגרום לשינה לא איכותית ולירידה בזרימת החמצן למוח, אשר יכולה להוביל לליקוי בהתפתחות ובגדילה. בנוסף, נשימה עם פה פתוח לאורך זמן עלולה לגרום לשינוי במבנה הלסתות, לאירועי עששת מרובים ולכאבי גרון מתמשכים. בקרב ילדים הסובלים מרגישות בדרכי הנשימה, דלקת כרונית של השקד השלישי תגרום לשיעול ולקשיי נשימה, בעיקר בלילה. 


כיצד מאבחנים?

אבחון מתבצע בעזרת בדיקת האף והלוע על ידי רופא אף אוזן גרון. לעיתים יהיה צורך גם בבדיקה אנדוסקופית אשר במהלכה משתמשים בסיב אופטי דק המוכנס דרך הנחיר ומאפשר הסתכלות ישירה על השקד השלישי. לעיתים, מבוצע צילום רנטגן לבחינת השקד השלישי. 

מהן דרכי הטיפול בשקד שלישי?

הטיפול יתבצע במקרים בהם השקד השלישי המוגדל הוביל לירידה ניכרת באיכות השינה, לפעירת פה כרונית הגורמת לשינויים במבנה הלסתות, או אם התפתחו נזלת כרונית או שיעול ממושך אשר פוגעים באיכות חייו של הילד באופן משמעותי. 

אם התפתחה דלקת כרונית של השקד השלישי, בשלב הראשון יישקל טיפול אנטיביוטי. במקרים של הגדלת יתר קלה עד בינונית של הרקמה, יישקל טיפול תרופתי באמצעות תרופה אנטי אלרגית אשר נמצאה במחקרים שונים כמסייעת בהקטנת השקד השלישי, כמו גם טיפול באמצעות תרסיס סטרואידים לאף. 

למרות שהטיפול השמרני עשוי לסייע בפתרון הבעיה, ברוב המקרים הוא אינו מועיל בצורה מספקת. במצבים אלה הפתרון היחיד שעשוי לסייע הוא ניתוח להסרת השקד השלישי. 

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית קצרה ומבוצע דרך הפה. הגישה אל השקד השלישי מתבצעת מאחורי החך הרך והרקמה החולה מוסרת תחת בקרה. קיימות מספר אפשרויות להסרת השקד השלישי, בהן חיתוך כירורגי, המסה (קובלציה), או גילוח מבוקר (שייבר). 

מהם הסיבוכים הכרוכים בניתוח וכיצד ניתן להימנע מהם?

ניתוח להסרת השקד השלישי נחשב כפעולה כירורגית בטוחה וברוב המקרים הוא יעבור בהצלחה ללא בעיות החלמה או סיבוכים. לאחר הניתוח עלול להופיע דימום קל מהאף, כמו גם כאבים קלים בבליעה שיחלפו לרוב לאחר מספר ימים. 

עם זאת, קיים סיבוך נדיר יחסית שעלול להשפיע לאורך זמן, ונובע מכך שהסרת השקד השלישי מובילה להיווצרות של מרווח מאחורי האף. במצב תקין, מרווח זה נסגר על ידי החך הרך. עם זאת, במקרים מסוימים בהם החך הרך חלש מדי כדי לסגור את החלל שנוצר בצורה מספקת, עלול להתפתח ליקוי בדיבור עקב אנפוףלאחר הניתוח. 

כדי להימנע מסיבוך זה, חשוב לבצע בדיקה מקיפה של מצב החך הרך לפני הניתוח ובמהלך הפעולה, לפני הסרת השקד השלישי. אם קיים חשד לחולשת החך, יש צורך לבצע כריתה חלקית בלבד של השקד השלישי וכך למנוע את התפתחות הליקוי. 

אם התבצעה כריתה מלאה של השקד השלישי והתפתח ליקוי בדיבור כתוצאה מכך, ברוב המקרים הוא צפוי להעלם מעצמו בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח. עם זאת, במקרים נדירים בהם הבעיה אינה חולפת, מומלץ לפנות להערכה של רופא אף אוזן גרון המומחה בתפקוד החך, אשר יציע טיפול מתאים, לרבות טיפול בדיבור או ניתוח לתיקון. מודעות לבעיה זו חשובה לאין ערוך והיא עשויה למנוע שנים של ליקוי שפתי, תקשורתי וחברתי  וביצוע טיפולים שונים שלא לצורך. הכתבה בשיתוף עם ד"ר יניב אבנר, רופא ומנתח בכיר במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא. משמש כמנהל שירות אף אוזן גרון ילדים והמרכז לחך ושפה שסועים בבית החולים. מוביל בארץ בניתוחי חך מורכבים לתיקון הדיבור. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יניב אבנר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
post nasal drip שמתעקש להשאר ערן 17/12/2014 19:47
 • היי, שמי ערן, אני אוטוטו בן 29 בריא בד"כ ואני סובל מפוסט נזל דריפ (שאבחנתי לעצמי). 1. לפני כחודש סבלתי מהתקררות דמויית שפעת * ללא חום, * נזלת מוגלתית (צמיגית בצבעי צהוב ירקרק). * עבר תוך 3 ימים 2. במהלך המחלה, הדלקת עברה לאיזור הגרון ומשם ירדה לקנה הנשימה. 3. נכון להיום אין לי נזלת.. המחלה עברה אבל השיעול נשאר אני משתעל המון וכבר נמאס לי. כואב לי הראש מרוב שיעול. בערך פעם ב-2 דקות 4. נקבע תור לרופא משפחה שרשם לי אומפרזול (כי הוא חושב שזה ריפלוקס) והפנה אותי לרופא א.א.ג שכמובן הקופה שלי יכולה לספק לי תור רק בעוד חודש וקצת... 5.התחלתי ליטול סינופד (pseudoephedrine) באופן עצמאי פעם ביום לפני השינה (היות וההתרשמות שלי שהנזלת מגיעה לקנה הנשימה בשינה) 6. בנוסף התחלתי ליטול ראולין (אציטילציסטאין) 200 מ"ג במטרה להשתעל את מה שכבר יש בתקווה שאפטר מהשיעול הטורדני הזה. 3 פעמים ביום במנות של 600 מ"ג זהו היום החמישי שאני נוטל את התרופות אך ללא שינוי מהותי 7. היום חזרתי לבית המרחקת וקניתי מוקוליט בקפסולות (קארבוציסטאין) 375 מ"ג. הבהרות לפני שאגש לעניין: א. בריא בד"כ ב. הלחה שקופה ומעט צמיגית ללא ריח ג. אין בעיות נשימה כמו אסטמה או COPD גם לא להורים ד. מקפיד לשתות כמות גבוהה של נוזלים ה. המקרה הזה חוזר כמעט כל שנה השאלות שלי הם כאלה: א. מה ההמלצה עם פוסט נזל דריפ? במיוחד כזה שמתעקש להשאר. זה קורה לי כמעט כל שנה ב. כמה מוקוליט אני יכול לקחת בבת אחת בלי לחטוף הרעלה? מה זמן מחצית החיים של התרופה (כל כמה שעות אני יכול לקחת את המנה הבאה?) ג. האם כדאי לטול את 2 התרופות במקביל? האם קארבוסיצטאין מתנגש עם אציטילסיצטאין? ד. אם גם מוקוליט לא יעזור האם שווה לחשוב על טיפול מסוג מדכאי השיעול? האם יש מדכא שיעול OTC (ללא מרשם) או שאני חייב לפגוש רופא בשביל זה? ודבר אחרון, אני בטוח שחלק מהתשובה תהיה להמשיך בירור רפואי. אני מנחש שרופא א.א.ג ישלח אותי ל-200 בדיקות וככה בין תור לתור יעברו עוד כמה שבועות ובסופו של דבר המחלה תעבור כבר בעצמה, את זה אני יודע גם לבד :) תודה רבה על זמנך, ערן

 • + הוסף תגובה
PND ד"ר אמנון שמושקוביץ 28/12/2014 23:29
 • שלום ערן.אני רואה שענית כבר בעצמך על מירב התשובות , אז לשם מה אתה זקוק ליעוץ רפואי? האם אתה רופא? או אח? לקחת על עצמך גם לאבחן את בעייתך , גם החלטה טיפולית, אז מה בדיוק השאלה? אני מתאר לעצמי שאם מכוניתך מתקלקלת אתה לא מפרק לבד את המנוא אלא פונה לאנשי מקצוע. כנ"ל לגבי מכשיר הטלויזיה שלך או גאדג'ט אחר שברשותך. אז למה להתייחס בזלזול לגופינו? אם אתה מסיק מראש שרופא אאג יפנה אותך ל-2000 בדיקות , אז המסקנה היא לא לפנות לבדיקצת רופא. בקופוות השונות יש גם רופאים עצמאיים המקבלים במרפאותיהם הפרטיות והתור אליהם משמעותית קצר יותר מאשר המתנה למרפאות הקופות השונותת. זנית, לא ניתן לעשות רפואה דרך האינטרנט ולא משנה אילו פרטים תמסור מבלי להתרשם מבדיקה פיזיקאלית של הפונה/ מטופל. אז עזוב אותך כרגע מזמן מחצית החיים של התרופות השונות שאתה יכול בעצמך להוציא מהאינטרנט וכל שאר ההחלטות הטיפוליות שקבלת וגש ברצינות להיבדק ע"י רופא/ה מקצועי/ת כיון שיש להתתיחס לדברים נוספים אותם לא ציינת כגון , מה הכלכלה שאתה אוכל? האם אתה מעשן או לא? האם אתה חשוף לגרויים סביבתיים שונים ועוד ועוד. התפקייד של המדור הוא לא לנתח את ההחלטות הרפואיות שקבלת אלא לתת לך הכוונה כללית למי לפנות .נזלת אחורית -PND עלולנה להיות על רקע בעייה בגתות הפנים , כמו שעלולה להיות יצור מוגבר של ליחה על רקע רגישות למשל למאכיל חלב , קמח לבן , ועוד דברים רבים אחרים. שורה תחתונה, אל תזלזל לפנות לרופאים מומחים ואל תקבל החלטות רפואיות של טיפול ללא ידע מוקדם בנושא ( אם אינך רופא) . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
אותה בעיה נור 29/04/2019 01:24
 • אני גם סובלת מאותה בעיה בדיוק כמו שתארת למרות שעברתי בדיקות מרוסות את עדיין לא הגעתי לרופא שיפסיק לי את הסבל הזה

 • + הוסף תגובה
גם אני נועה 22/10/2020 16:17
כאב בגרון-איזור הגרוגרת ריטה 19/11/2012 12:28
 • יש לי כאב בגרון , במרכז-באיזור הגרוגרת. הכאב הוא חיצוני-כשלוחצים מעט באיזור, ופנימי-בעת בליעה של אוכל (מוצק) ולאחר דיבור רב. הכאב נמש זמן רב- הולך וחוזר חודשים. בדיקות דם לא העלו דבר, ואולטרה סאונד - גם יצא תקין. אז למה כואב לי? מה עוד עושים?

 • + הוסף תגובה
כאב באיזור סחוס התריס דר' אמנון שמושקוביץ 19/11/2012 20:27
 • שלום ריטה. איזור הגרוגרת או תפוח אדם או סחוס התריס , הינו חלק מסחוסי הגרון . באיזור הנ"ל , יש עצם הניקראת בשם עצם הלשון או HYOID BONE . לעצם הנ"ל מתחברים שרירים וגידים . יש לה פרקים כי העצם עצמה מורכבת מגוף מרכזי ומכנפיים צדדיות. מכיון שמדובר במערכת של מיפרקים ( קטנים) עלולה להיווצר שם דלקת מיפרקים רגילה כמו בכל מיפרק אחר בגוף. הדלקת הנ"ל מכונה בשם ארטאלגיה . איני מתיימר לאבחן לך דלקת מסוג זה מבלי שבדקתי אותך אך אני נותן לך הסבר על אפשרות להימצאות דלקת מסוג זה. פעמים רבות קשה לאבחן זאת והולכים על בדיקות מיותרות כגון על קול גראפיה- אולטרה סאונד, בדיקות דם וכ'ו. כאשר מאובחנת דלקת מסוג זה הטיפול המקובל בד"כ הוא בתרופות הניקראות Non Steroidal Anti Inflamatory Drugs כגון אתופאן , וולטארן וכ'ו. שוב , איני אומר שזה אכן מה שיש לך ובכל מקרה רצוי לפנות לרופא/ה משפחה, אאג וכ'ו על מנת לנסות לאבחן את הבעייה ולטפל בה. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
תודה ועוד שאלה ריטה 20/11/2012 08:19
 • תודה על התשובה המפורטת. איך ניתן לאבחן אם יש לי את הדלקת שציינת? רופא אא"ג אמר שהוא משער דלקת בסחוסים-הזכיר דלקת כרונית...ושלח אותי לאולטרה סאונד ובדיקות דם. האם יש בדיקה מיוחדת לאתר את הדלקת שציינת? אני מעדיפה לבקש ולדעת מה יש ולא לקחת אנטיביוטיקה בלי לאתר בוודאות את הבעיה. אגב, הדלקת הזו לא מופיעה בבדיקת דם?

 • + הוסף תגובה
כאב באיזור סחוס התריס- המשך דר' אמנון שמושקוביץ 20/11/2012 13:58
 • שלום ריטה. קשה לאבחן דלקת מסוג זה בעל קול גראפיה ( אולטרה סאונד) גם בדיקות דם אינם תמיד אינדיקאטיביות. מדובר על ניסיון של הרופא/ה הבודק/ת. הטיפול אינו אנטיביוטי במידה ואכן מדובר בדלקת מסוג זה אלא בתרופות אותן הזכרתי בתשובתי הקודמת.

 • + הוסף תגובה
תודה הדסה 07/09/2019 22:07
 • סבלתי מאותם סימפטומים שהיו לריטה(בשונה ממנה זה קרה לי רק לפני שבועיים) וחיפשתי מענה באתר ולפני ששאלתי ניתקלתי בעזרת ה' בתשובה שכתבת לריטה ולאחר בירור הדבר התברר כנכון התשובה חסכה לי התרוצצות חסרת תועלת ,כאב והרבה דאגה ע"כ רציתי להודות לד"ר אמנון על התשובה המפורטת שעזרה לי מאד

 • + הוסף תגובה
בעזרת ה׳ או בעזרת הדוקטור? הנביא יחזקאל 08/12/2019 10:42
כאב בגורגורת שחר 21/10/2020 14:29
 • שלום, אני הבוקר קמתי עם אותו הרגשה שחוותה ריטה- כאב בגורגורת רק כשאני נוגעת בה וכשני מזיזה את הראש קצת אחורה וקדימה. לפי מה שעניתם פה אני לא כל כך הבנתי מה הבדיקות הרצויות לעשות. אשמח לתשובה 🙏🏽

 • + הוסף תגובה
תחושה שיש משהו באוזן שרון 24/03/2014 13:13
 • שלום רב, מזה כחודש יש לי תחושה שיש לי משהו באוזן, מין דגדוג קל ומציק, כמו שערה או אבק... ניקיתי את האוזן וזה לא עזר... אין לי דלקת ולא היתה לאחרונה, גם לא הייתי מקוררת... רק תחושת דגדוג. מה זה יכול להיות ואיך אפשר להפסיק את זה? אני בת 35

 • + הוסף תגובה
מענה לשאלה - יציאה לחופשה מערכת אינפומד 25/03/2014 11:15
 • בשל יציאה לחופשה, לא יינתן מענה לשאלות עד לתאריך 3 באפריל. ניתן לשאול שאלות בפורום, אשר ייענו עם חזרתו של הרופא. בתודה

 • + הוסף תגובה
תחושת דיגדוג באוזן ד"ר אמנון שמושקוביץ 02/04/2014 23:01
 • שלום רב. במידה ובבדיקה של רופא/ת אאג נישללה בעיית דלקת באוזן , הסיבה יכולה להיות קשורה, לקשקשת ( קשקשים) באוזניים . בתעלות השמע יש לנו שערות מיניאטוריות , בלוטות חלב המפרישות שעווה , בלוטות זיעה ועוד. לעיתים על גבי השערות המיניאטוריות מתלבשות פיטריות זעירות המכונות בשם -pitirosporum ovale הגורמות לגרד ואי נוחות בתעלות השמע. מכיון שמבחינה ביוכימית פטריות וחיידקים גדלים בסביבה בסיסית , המטרה לשנות את הסביבה לחומצית . אומנם לא בדקתי אותך ועל כן קשה לי להמליץ על טיפול ללא בדיקה אך במידה וזאת אכן הסיבה מומלץ לעיתים להטביל צימרון בחומץ ביתי ולהעבירו בעדינות על פני תעלת השמע . הטפול משנה את הביוכימיה של תעלת השמע מבסיסית לחומצית . בכל מקרה מומלץ לפנות לבדיקת אאג . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
גם לי היה דיגדוג מעצבן באוזן ימין תומר 08/07/2014 21:50
 • הלכתי לרופא פעמיים, והוא לא מצא כלום, ונתן לי משחה נגד פיטריות שלא עזר. בסוף עליתי על זה לבד, אלרגיה לחריף

 • + הוסף תגובה
גרד באוזן ד"ר אמנון שמושקוביץ 17/07/2014 15:54
גירוד או דגדוג באוזן טלי 11/11/2019 23:56
 • הי בדיוק אותה תחושה יש לי כבר כמה חודשים באוזן ימין. 2 רופאי אאג לא מצאו גלום. רופא משפחה נתו לי משחה נגד פיטריה למרוח באוזן...גם ללא שיפור. משתגעתתתתת מה עושים??? זה יעבור פעם???

 • + הוסף תגובה
דגדוג ולחץ באוזן יעל 20/10/2020 01:11
 • גם לי יש דגדוג כאילו יש לי שערה בפנים, כבר כשנה, הייתי אצל רופא שאמר לי שזה איזה וירוס שמתיישב באוזן. עשיתי טיפול והוקל לי לתקופה אך עכשיו כבר חודשיים מרגישה את זה שוב מלווה בלח לא נעים כזה. מה יכול להקל? בערב זה מציק יותר....

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!