אתם שואלים – הרופא עונה: מה חשוב לדעת על סקירת מערכות?

מה בודקים בסקירת מערכות מוקדמת, מדוע חשוב לבצע גם סקירה ושניה ומתי יש לבצע סקירת מערכות שלישית ? ד"ר ראובן משיח, רופא נשים, מומחה ביילוד וגינקולוגיה, עם התשובות לשאלות החשובות
כתבה פרסומית כתבת חסותסקירת המערכות היא בדיקת אולטרסאונד אשר נועדה לבחון את התפתחות איברי העובר ואת תפקודן של מערכות הגוף השונות. באמצעותה ניתן לקבל מידע חיוני אודות ההתפתחות התפקודית של העובר ועל קצב הגדילה שלו. ברוב המקרים, בדיקות האולטרסאונד משרות ביטחון רב בקרב נשים וזוגות במהלך ההיריון. אולם, במקרים מסוימים מתגלים בבדיקות הסקירה מומים ומצבים שונים המחייבים המשך בירור, טיפול ולעיתים אף מאלצים לשקול הפסקת הריון. אספנו יחד עם ד"ר ראובן משיח, רופא נשים, מומחה ביילוד וגינקולוגיה, רופא בכיר ביחידת האולטרה-סאונד במחלקת נשים ויולדות בביה"ח בילינסון, את כל המידע החיוני על אודות סקירת מערכות. 

רופא מבצע סקירת מערכות לאישה צעירה במהלך ההריון
Shutterstock | Monkey Business Imagesמה בודק הרופא במהלך בדיקת סקירת המערכות המוקדמת?

"סקירת מערכות מוקדמת היא בדיקה מורחבת המבוצעת בין השבועות ה-14-16 להיריון. בשלב זה, הושלמה התפתחותן של מרבית מערכות העובר. מטרת הסקירה היא לבצע בדיקה נרחבת של מערכות העובר השונות, לרבות מערכת העצבים, מוח ועמוד השדרה, הלב וכלי הדם, דרכי השתן, דרכי העיכול, הגפיים ועוד. חלק מהבדיקה מכוון גם לאיתור  סמנים שונים, אשר יכולים להעלות את הסיכון לתסמונת דאון מעבר לסיכון הרקע על פי הגיל בלבד. בהתאם למובהקות הממצא, עולה לדיון הצורך בביצוע דיקור מי שפיר, במסגרת הייעוץ הגנטי". 


למה חשוב לבצע את הבדיקה ?

"היתרון המרכזי הנעוץ בבדיקת סקירת המערכות המוקדמת הוא העובדה שהיא מאפשרת לבני הזוג לקבל החלטות לגבי ההיריון בשלב מוקדם יחסית, כמו אם לבצע בדיקות המשך שלא נשקלו בתחילה.  אם התגלתה חריגה בהתפתחות התקינה של העובר, בני הזוג ניצבים בפני סוגיה מורכבת ורגשית המעלה שאלות רבות, כמו את מי לערב מבחינה רפואית; אילו אפשרויות עומדות על הפרק; מה מידת החומרה של הממצא ועוד. לכן, במקרים אלה קיימת חשיבות עליונה למתן מידע מדויק ומהיר בנוגע לחריגה שאובחנה". 


מה בודקים במהלך בדיקת סקירת המערכות המאוחרת?

"בבדיקת סקירת המערכות המאוחרת מעריכים את קצב גדילת העובר, בוחנים את איברי העובר כדי לשלול מומים מבניים, ומאתרים סמנים אשר יכולים להעלות את החשד להימצאותה של בעיה כרומוזומלית. האיברים הנבדקים הם: גולגולת ומוח, פנים, צוואר, חזה, בטן, עמוד שדרה, עצמות ארוכות בגפיים עליונות ותחתונות, כפות ידיים ורגליים, איברי מין, כלי הדם בחבל הטבור, תנועתיות הגוף, כמות מי שפיר, מיקום שלייה אורך צוואר הרחם".


מדוע חשוב לבצע גם סקירה שנייה, האם יש מומים אותם לא ניתן לזהות בסקירה המוקדמת?

"סקירת המערכות המאוחרת מתבצעת בשלב מאוחר יותר בהריון, בשבועות 20-23. גם אם בוצעה סקירת מערכות מוקדמת, מומלץ לחזור על הבדיקה בשלב זה של ההיריון מכמה סיבות: ראשית, בשל העובדה שאברי העובר גדולים יותר רמת הדיוק של הבדיקה גבוהה יותר. שנית, בסקירה המאוחרת ניתן לזהות מבנים נוספים שלא התפתחו עוד בזמן ביצוע הסקירה המוקדמת. לבסוף, בבדיקת הסקירה המאוחרת ניתן לזהות מצבים אשר דורשים התייחסות מילדותית מיוחדת בכל הנוגע למועד, מיקום ואופן הלידה, כמו גם טיפולים בעובר במהלך ההיריון". 


אם עלה חשד למום בסקירת המערכות המאוחרת, מה צריך לעשות?

"במקרה של חשד למום בעובר, יש לבצע סקירה מכוונת לאיבר החשוד במום. בנוסף, יש להמליץ לבני הזוג לבצע יעוץ גנטי כדי לברר האם עלול להיות מרכיב תורשתי במום שזוהה, כמו גם לבחון את הצורך בבדיקות נוספות, כמו דיקור מי שפיר. במסגרת הייעוץ הגנטי יוסבר גם על בדיקות בעלות דיוק גבוה יותר כמו בדיקת הצ'יפ הגנטי. במצבים קיצוניים כשמתגלה מום חמור בעובר, בני הזוג רשאים לבקש הפסקת הריון, ואז מתכנסת ועדה מיוחדת הדנה בבקשה לאור הממצאים".


 מה לגבי סקירת מערכות שלישית, האם היא נדרשת ומתי?

"למעשה, המונח סקירת מערכות שלישית אינו מדויק: מדובר בבדיקה המתבצעת בשלב מתקדם של ההיריון (סביב שבוע 32) והיא נועדה לשלול מומים התפתחותיים בעובר. בדיקה זו היא בעלת חשיבות רבה  שכן במהלך התפתחות העובר יכולים להתפתח מומים כמו הרחבת חדרי המח, הרחבת אגני הכליות, ריבוי או מיעוט בנפח מי השפיר. יש מצבים שניתן לטפל בהם כמו הפרעות בקצב הלב, או עירוי דם לעובר במקרים של אנמיה עוברית. הטיפולים מתבצעים בבית חולים ביחידות המתמחות בביצועם. במקרים חריגים, אם מתגלה מום חמור, בני הזוג רשאים לבקש הפסקת הריון".הכתבה בשיתוף עם ד"ר ראובן משיח, ד"ר ראובן משיח, רופא נשים, מומחה ביילוד וגינקולוגיה, רופא בכיר ביחידת האולטרה-סאונד במחלקת נשים ומיילדות בביה"ח בילינסון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ראובן משיח השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר תחושה במשגל במצוקה 02/12/2020 15:54
  • שלום, לפני כ-12 שנים ילדתי את בני הבכור (מתוך שלושה), במהלך הלידה ביצעו בי חתך והמון תפרים. לאחר ניסיון לקיום יחסי מין במועד האפשרי, נתקלתי בכאבי תופת, דמויי סכין בעת המשגל. פניתי לעזרה ונאמר לי כי כנראה אחד התפרים נעשה בטעות על עצב. לאחר מכן, לאורך החיים התחושה בעת קיום יחסי המין נעלמה, תחושת איבר המין בתוכי לא קיימת. ואני ייחסתי זאת לעניין המוכר של "התרחבות הנרתיק לאחר הלידה" כנראה שאיבר המין של בעלי כבר קטן מן הנרתיק שלי. כך חשבתי עד כה. התגרשתי, ובעת קיום יחסי מין עם בן זוגי, אשר לו איבר מין גדול באופן ניכר, אכזבתי הייתה רבה כי לא חשתי בו גם. פניתי שוב לעזרה, אצל מומחית רצפת אגן, על מנת להיוועץ בנוגע לאותה התרחבות, אך היא גילתה בבדיקתה כי כלל אין לי תחושה בתוך הנרתיק. כלומר, איבדתי את התחושה ב"קירות הנרתיק" ואני לא חשה בכלום כשיש משהו בתוך הנרתיק שלי, אני חשה רק את החדירה, בשריר הווגינלי בלבד. אני חייבת עזרה, סיוע ופתרון. כיצד ניתן להחזיר את התחושה בתוך הנרתיק שלי על מנת שאהנה מחיי המין לאחר עשרות שנים שלא נהניתי לעזרתך אודה.

  • + הוסף תגובה
רחם מןגדל שרה 22/11/2020 14:17
  • שלום עשיתי בדיקת סי טי ויצא רחם מוגדל ומלאות בצד שמאל.היום כעבור חודש עשיתי אולטרסאונד וגינלי ויצא מידות רחם אורך 52 ממ עובי53 ממ רוחב 60 ממ רירית 11 סמ שחלה ימין ושמאל תקינות ללא נוזל רציתי לדעת האם תקין ומה זה אומר שהרחם מוגדל שראו בסיטי?

  • + הוסף תגובה
סטרפטוקוקוס b עדה 15/11/2020 22:00
  • סטרפטוקוקוס b שלום. תקופה אחרונה חשה תכיפות במתן שתן וחוסר התרוקנות עד הסוף. ביקשתי סוף אוקטובר מרופאת המשפחה בדיקת שתן וזו חזרה עם תשובה של צמיחה מעורבת של חיידקים. עשיתי בדיקה שנייה אך באותו היום מייד אחריה התחלתי אנטיביוטיקה מקרודנטין שאותה קיבלתי מרופאת המשפחה ל4 ימים. באמצע אותם 4 ימים חזרה תשובה שהבדיקה תקינה אך בכל זאת סיימתי את האנטיביוטיקה. במקביל פניתי גם אל רופאת הנשים שלי משום תחושת צריבה בנרתיק ומשטח וגינלי שנתנה לי חזר עם תשובה של מצב ביניים של וגינה נורמלית ועדות לדלקת על כן נתנה לי 3 נרות אנטיביוטיקה. ביום שעשיתי את המשטח הוגינלי עשיתי גם בדיקת שתן שלישית והתוצאה הייתה נוכחות של סטרפטוקוקוס בי מעל 100000. הגניקולוגית רשמה לי אנטיביוטיקה אמוקסי קאר 500 מג 4 כדורים ביום לשבוע. אבל רופאת המשפחה בהתייעצות עם מומחית למחלות זיהומיות המליצו לי לא לקחת ( אני לא בהריון ולא אהיה יותר בהריון)..אלא לשתות המון לקחת חמוציות ופרוביוטיקה ואם עוד שבוע לערך לא יהיה שיפור ירשמו לי פלאג'ל. אובדת עצות. למיטב ידיעתי בחיידק נלחמים באנטיביוטיקה אך לדברי המומחית למחלות זיהומיות זה רק יגרום לעמידות החיידק ולבעיות נוספות. הגניקולוגית שלי אגב איתנה בדעתה שסטרפ בי מעל 100000 מחייב אנטיביוטיקה. אודה מאוד על חוות דעתך.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!