זה הגורם הנוסף שמשפיע על תמותה מקוביד 19

רבות כבר דובר על האוויר הנקי שהעולם זוכה לו בתקופת הקורונה, כמו גם על הצורך לטפל במגפת זיהום האוויר ובמשבר האקלים, שלא פחות חמורים מווירוס הקורונה. האם ייתכן שזיהום האוויר משפיע על שיעור המתים מ-Covid-19? התשובה בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותחוקרים מאוניברסיטת אורהוס, דנמרק, ואוניברסיטת סיינה שבאיטליה, בדקו את הקשר בין זיהום אוויר לקוביד 19. המחקר, שהתפרסם בכתב העת Environmental Pollution מצא קשר ברור בין זיהום אוויר לשיעור תמותה מ-Covid-19 באיטליה. 


אישה משתמשת במסכה כדי להימנע מהידבקות בקורונה, בשטח עירוני בו זיהום האוויר גבוה
Zigres | Shutterstock


גורמי תמותה ל-Covid-19

ההתפשטות המהירה של ווירוס הקורונה הובילה לכך שהיה מעט זמן למדענים לקבוע מה משפיע על מהירות ההעברה של הנגיף ועד כמה קטלני זה יכול להיות.

עם זאת, חוקרים בעולם כבר הספיקו למצוא כמה גורמים אשר יכולים להשפיע על הקטלניות של Covid-19. גורמים אלו כוללים מצב בריאותי, גיל האדם ומינו. ממצאים אלו בוססו על נתונים שהוסקו ממחלות נשימה ויראליות קודמות, או ממדינות כמו סין או איטליה, שנחשפו לנגיף בשלבים המוקדמים של התפרצות המגפה.


קראו עוד: האם סוג הדם קשור לסיכון לחלות בקורונה?

זיהום אוויר

חוקרי מחקר זה גילו קשר אפשרי שאליו לא התייחסו עד כה, והוא הקשר בין זיהום אוויר ובין מספר מקרי המוות כתוצאה מקוביד 19. קשר זה למעשה התגלה כאשר בחנו את המצב באיטליה.

נתונים רשמיים של ממשלת איטליה מראים הבדלים משמעותיים בקטלניות של וירוס הקורונה ביחס למיקום הגיאוגרפי. על פי נתונים אלו, אזורים בחלק הצפוני של איטליה, מחוז לומברדיה או מחוז אמיליה רומאניה, היו בעלי שיעור תמותה של 12%.עם זאת, בשאר המדינה השיעור היה בסביבות 4.5%.

החוקרים מציינים כי ייתכנו מגוון הסברים להבדלים הללו – הם יכולים להיות מושפעים מהדרך שבה כל אזור מתעד את ההידבקויות ומקרי המוות, כמו גם מהעובדה שמדובר באוכלוסייה מבוגרת יחסית בשני מחוזות אלו.החוקרים מציעים כעת שגם זיהום האוויר הוא גורם אופציונאלי שיכול להסביר את הפערים הללו.

פרט לשיעור התמותה הגבוה מ-Covid-19, המחוזות לומברדיה ואמיליה רומאניה סובלים גם מהרמות הגרועות ביותר של זיהום אוויר, ולא רק באיטליה, אלא באירופה כולה. 

נתונים אלו נלקחו מהלוויין אאורה של נאס"א וממדד איכות האוויר של סוכנות הסביבה האירופית (EEA) – שני מאגרי מידע המאפשרים תמונה ברורה ומדויקת של זיהום האוויר היחסי באזורים גאוגרפים שונים ברחבי אירופה.

פרט להיותם מרכזים גדולים לייצור תעשייתי, המהווים גורם עיקרי לזיהום אוויר, החוקרים טוענים שגם התנאים הגיאוגרפיים והאקלימיים של צפון איטליה מחמירים את זיהום האוויר – האוויר המזוהם נוטה לעמוד במקום באזורים אלו יותר מבכל מקום אחר במדינה.

מערכות חיסון לקויות

הקשר בין זיהום אוויר לתמותה מ- Covid-19 לא מעיד בהכרח על כך שאחד מוביל לשני, והחוקרים מונים גורמים נוספים שיכולים לקשור בין זיהום אוויר להשפעת המחלה. 

מחקר עבר שבחן מחלות אחרות שגורמות לבעיות נשימה קשות מבהיר כי מחלות אלו מחמירות משמעותית כאשר המערכת החיסונית לקויה ומובילה לדלקות באזורים שונים בגוף. יתרה מזאת, החוקרים מציינים כי זיהום אוויר מייצג את אחד הגורמים הידועים ביותר לדלקת ממושכת, שבתורה מובילה לפעילות יתר של המערכת החיסונית.

מחקר משנת 2016 מצא כי סוג זה של דלקת הופיע גם בקרב צעירים שלא עישנו. במחקר אחר נמצא קשר בין דלקת זו למשך הזמן שאדם נחשף לזיהום אוויר. בנוסף, זיהום אוויר פוגע בסיליות (ריסים) שבריאה. סיליות הן מעין שערות מיקרוסקופיות העוזרות בפינוי הליחה ובניקוי דרכי הנשימה, וכן הן משמשות כאחד מקווי ההגנה הראשונים נגד זיהום הנישא באוויר.

למרות שהחוקרים מאמינים כי ייתכן שזיהום האוויר תרם למספר הגבוה של המתים מ- Covid-19 במחוזות לומברדיה ואמיליה רומאניה, הם מדגישים כי יש לבצע מחקר נוסף שיבחן את חשיבות זיהום האוויר ואת הגורמים הנוספים שעלולים להשפיע על שיעור התמותה. פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון אנטי טטנוס אחרי פרדניזון יעל 25/05/2020 23:56
  • שלום, אני בת 37. קיבלתי קורס פרדניזון שנמשך חודש ושבוע(40 מ"ג וכל שבוע ירידה של 10 מ"ג) לאסתמה. כעבור חודש וחצי עברתי חיסון אנטי טטנוס כי נחתכתי. חלף מאז זמן והכל בסדר עם החתך. השאלה היא: האם חודש ואחרי אחרי סיום קורס פרדניזון חיסון האנטי טטנוס יכיל באופן מלא ל 10 או ל 5 שנים הקרובות, או שיעילותו נפגעה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
חיסון לקורונה ריטה 18/05/2020 23:40
  • שלום, מהתקשורת אני מבינה שמנסים לפתח חיסון על בסיס נוגדנים מפלסמה של אנשים שחלו בקורונה והחלימו. ככל הידוע לי קיימים למחלות ויראליות כמו חצבת חזרת ואדמת חיסונים על בסיס הוירוס עצמו כשהוא חי מוחלש. שאלותי: א. מדוע לא מנסים להמציא חיסון לקורונה על בסיס וירוס חי מוחלש ו-ב. מה ההבדל מבחינת התמודדות מערכת החיסון בין שתי השיטות?

  • + הוסף תגובה
חיסון לשלבקת חוגרת רעות 18/05/2020 08:24
  • לאחר שמישהו חלה בשלבקת חוגרת,מתי מותר לו לקבל חיסון למחלה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!