זה הגורם הנוסף שמשפיע על תמותה מקוביד 19

רבות כבר דובר על האוויר הנקי שהעולם זוכה לו בתקופת הקורונה, כמו גם על הצורך לטפל במגפת זיהום האוויר ובמשבר האקלים, שלא פחות חמורים מווירוס הקורונה. האם ייתכן שזיהום האוויר משפיע על שיעור המתים מ-Covid-19? התשובה בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותחוקרים מאוניברסיטת אורהוס, דנמרק, ואוניברסיטת סיינה שבאיטליה, בדקו את הקשר בין זיהום אוויר לקוביד 19. המחקר, שהתפרסם בכתב העת Environmental Pollution מצא קשר ברור בין זיהום אוויר לשיעור תמותה מ-Covid-19 באיטליה. 


אישה משתמשת במסכה כדי להימנע מהידבקות בקורונה, בשטח עירוני בו זיהום האוויר גבוה
Zigres | Shutterstock


גורמי תמותה ל-Covid-19

ההתפשטות המהירה של ווירוס הקורונה הובילה לכך שהיה מעט זמן למדענים לקבוע מה משפיע על מהירות ההעברה של הנגיף ועד כמה קטלני זה יכול להיות.

עם זאת, חוקרים בעולם כבר הספיקו למצוא כמה גורמים אשר יכולים להשפיע על הקטלניות של Covid-19. גורמים אלו כוללים מצב בריאותי, גיל האדם ומינו. ממצאים אלו בוססו על נתונים שהוסקו ממחלות נשימה ויראליות קודמות, או ממדינות כמו סין או איטליה, שנחשפו לנגיף בשלבים המוקדמים של התפרצות המגפה.


קראו עוד: האם סוג הדם קשור לסיכון לחלות בקורונה?

זיהום אוויר

חוקרי מחקר זה גילו קשר אפשרי שאליו לא התייחסו עד כה, והוא הקשר בין זיהום אוויר ובין מספר מקרי המוות כתוצאה מקוביד 19. קשר זה למעשה התגלה כאשר בחנו את המצב באיטליה.

נתונים רשמיים של ממשלת איטליה מראים הבדלים משמעותיים בקטלניות של וירוס הקורונה ביחס למיקום הגיאוגרפי. על פי נתונים אלו, אזורים בחלק הצפוני של איטליה, מחוז לומברדיה או מחוז אמיליה רומאניה, היו בעלי שיעור תמותה של 12%.עם זאת, בשאר המדינה השיעור היה בסביבות 4.5%.

החוקרים מציינים כי ייתכנו מגוון הסברים להבדלים הללו – הם יכולים להיות מושפעים מהדרך שבה כל אזור מתעד את ההידבקויות ומקרי המוות, כמו גם מהעובדה שמדובר באוכלוסייה מבוגרת יחסית בשני מחוזות אלו.החוקרים מציעים כעת שגם זיהום האוויר הוא גורם אופציונאלי שיכול להסביר את הפערים הללו.

פרט לשיעור התמותה הגבוה מ-Covid-19, המחוזות לומברדיה ואמיליה רומאניה סובלים גם מהרמות הגרועות ביותר של זיהום אוויר, ולא רק באיטליה, אלא באירופה כולה. 

נתונים אלו נלקחו מהלוויין אאורה של נאס"א וממדד איכות האוויר של סוכנות הסביבה האירופית (EEA) – שני מאגרי מידע המאפשרים תמונה ברורה ומדויקת של זיהום האוויר היחסי באזורים גאוגרפים שונים ברחבי אירופה.

פרט להיותם מרכזים גדולים לייצור תעשייתי, המהווים גורם עיקרי לזיהום אוויר, החוקרים טוענים שגם התנאים הגיאוגרפיים והאקלימיים של צפון איטליה מחמירים את זיהום האוויר – האוויר המזוהם נוטה לעמוד במקום באזורים אלו יותר מבכל מקום אחר במדינה.

מערכות חיסון לקויות

הקשר בין זיהום אוויר לתמותה מ- Covid-19 לא מעיד בהכרח על כך שאחד מוביל לשני, והחוקרים מונים גורמים נוספים שיכולים לקשור בין זיהום אוויר להשפעת המחלה. 

מחקר עבר שבחן מחלות אחרות שגורמות לבעיות נשימה קשות מבהיר כי מחלות אלו מחמירות משמעותית כאשר המערכת החיסונית לקויה ומובילה לדלקות באזורים שונים בגוף. יתרה מזאת, החוקרים מציינים כי זיהום אוויר מייצג את אחד הגורמים הידועים ביותר לדלקת ממושכת, שבתורה מובילה לפעילות יתר של המערכת החיסונית.

מחקר משנת 2016 מצא כי סוג זה של דלקת הופיע גם בקרב צעירים שלא עישנו. במחקר אחר נמצא קשר בין דלקת זו למשך הזמן שאדם נחשף לזיהום אוויר. בנוסף, זיהום אוויר פוגע בסיליות (ריסים) שבריאה. סיליות הן מעין שערות מיקרוסקופיות העוזרות בפינוי הליחה ובניקוי דרכי הנשימה, וכן הן משמשות כאחד מקווי ההגנה הראשונים נגד זיהום הנישא באוויר.

למרות שהחוקרים מאמינים כי ייתכן שזיהום האוויר תרם למספר הגבוה של המתים מ- Covid-19 במחוזות לומברדיה ואמיליה רומאניה, הם מדגישים כי יש לבצע מחקר נוסף שיבחן את חשיבות זיהום האוויר ואת הגורמים הנוספים שעלולים להשפיע על שיעור התמותה. פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נגיף הקורונה יוסי 03/12/2020 22:44
  • שלום רב מבקש לדעת האם יחד עם המירוץ למציאת חיסון נגד הקורונה, נעשים מאמצים למצוא תרופה לקורונה? מדוע המאמצים הם למציאת חיסון ולא למציאת תרופה? תודה והמשך ערב נפלא

  • + הוסף תגובה
התנפחות בלוטה אחרי חיסון דנדוש 26/11/2020 22:05
  • בן 21, התחסן נגד שפעת, דיי מידית הופיעה בלוטת לימפה נפוחה בבית השחי, ביד המחוסנת, המקום כואב .האם תקין? מה צריך לעשות

  • + הוסף תגובה
שאלה מסקרנת לגבי חיסוני קורונה עתידיים יהודה 23/11/2020 13:46
  • שלום ד"ר, כמי שלמד ביולוגיה בתיכון - לא מבין מי יודע מה, יש לי שאלה שמטרידה אותי באופן כללי. כיום - אדם שנדבק בקרונה דהיינו מאומת, לא בטוח שלא יחלה שוב , כלומר הוא עבר את החיסון הכי אמיתי שיש - מחלה - והוא לא מחוסן ! אם כך הוא הדבר - מדוע יש מירוץ חיסון לקורונה שהוא בטוח פחות יעיל בוודאות ל- "מקור" - וירוס חי ונושם, ואיך העולם נוטע תקוות שווא בחיסון - כאשר ההדבקה המקורית לא ממש עוזרת ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!