ירידת שמיעה חד צדדית: מהם הגורמים האפשריים ואיך ניתן לשקם את השמיעה?

מה גורם לירידת שמיעה חד צדדית, כיצד ניתן לאבחן את הבעיה ומהו הניתוח שעשוי להחזיר את השמיעה באוזן שנפגעה? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותלשמיעה תקינה בשתי האוזניים חשיבות מכרעת בכל הנוגע לבטיחות, להבנת דיבור ברעש ועוד. ירידה שמיעה חד צדדית היא מצב בו יכולת השמיעה באחת האוזניים נפגעת. במקרים קיצוניים אף עלולה להתפתח חירשות חד צדדית. כתוצאה מכך, יכולת ההתמצאות במרחב בעזרת צלילים, כמו גם יכולת הבנת הדיבור נפגעות. 


מכשיר שמיעה באוזנו של אדם לצורך שיקום שמיעה בעקבות ליקוי חד צדדיShutterstock | edwardolive


מהם הגורמים לליקוי שמיעה חד צדדי?

ליקוי שמיעה חד צדדי עלול להתפתח בשל בעיות באוזן החיצונית או התיכונה, כמו פקק שעווה או נוזלים באוזניים. במצבים אלה הטיפול הוא יחסית פשוט ועשוי לסייע בהשבת השמיעה התקינה. 

אולם, במקרים רבים מקורה של הבעיה נעוץ בפגיעה בתפקוד האוזן הפנימית, מצב אשר מכונה גם ירידת שמיעה עצבית תחושתית. ברוב המקרים, הגורם לפגיעה באוזן הפנימית אינו ידוע.  ירידת שמיעה עצבית תחושתית יכולה להופיע בטווח רחב של גילאים, אם כי נצפית עלייה בשכיחות התופעה עם הגיל. הפגיעה באוזן הפנימית יכולה לגרום גם לבעיות נוספות, כמו סחרחורות. מחלות שונות, כמו מחלות אוטואימוניות או זיהומיות עלולות גם הן לגרום לליקוי שמיעה חד צדדי.

מה כולל תהליך האבחון?

בשלב הראשון, מתבצעת בדיקה על-ידי רופא אף אוזן גרון כדי לשלול בעיות באוזן החיצונית או התיכונה. כשאלה נשללו, תתבצע בדיקת שמיעה. מטרת הבדיקה היא לבחון אם אכן קיימת ירידה בשמיעה ואם מדובר בבעיה ממקור עצבי תחושתי. לעיתים יידרש גם בירור נוסף (למשל במקרים בהם יש חשד למחלה אוטואימונית או להפרעה מרכזית במערכת העצבים). כמו כן, תתבצע גם בדיקת MRI כדי לבחון קיום של גידול שפיר (נאורומה אקוסטית) אשר לוחץ על עצב השמיעה ועלול להוביל לירידה בשמיעה. גורמים אלו לירידת שמיעה הם נדירים, ובמרבית המקרים בסופו של הבירור לא ידוע מה המקור לירידת השמיעה הפתאומית. רופא אף אוזן גרון מסביר לאישה מבוגרת על פתרונות לשיפור השמיעה
Shutterstock | Monkey Business Images


איך מטפלים בירידת שמיעה עצבית תחושתית פתאומית?

בשלב הראשון יינתן טיפול סיסטמי בסטרואידים. אם טיפול זה לא הועיל לשיפור השמיעה, יינתנו הזרקות סטרואידים דרך עור התוף אל האוזן התחתונה, ממנה יחלחלו הסטרואידים אל האוזן הפנימית. מדובר בטיפול קצר טווח אשר אורך לרוב מספר ימים. מטרתו היא לבלום את הדלקת שהתפתחה "ותורמת" לתהליך הירידה בשמיעה. הטיפול בסטרואידים אמנם לא הוכח כיעיל מעל לכל ספק, אך הוא נחשב כפרוטוקול טיפול מקובל במצבים של ירידה חד צדדית בשמיעה. בקרב שליש עד לשני שליש מהמטופלים צפוי שיפור במצב השמיעה. אולם, חשוב לציין כי קיים קשר בין חומרת הירידה בשמיעה לבין הסיכוי לשיפור. 

טיפול בתא לחץ

טיפול אפשרי נוסף הוא תא לחץ – תא בו הלחץ הסביבתי גבוה מהלחץ האטמוספרי. במהלך הטיפול, המטופל נושם 100% חמצן בעזרת מסיכה מיוחדת. כך ניתן להעביר לדם חמצן במינון גבוה יותר מזה שכדוריות הדם האדומות יכולות לשאת. למרות שהטיפול בתא לחץ לא הוכח מעל לכל ספק כמסייע בשיפור השמיעה, הולכת ועולה הנטייה לשימוש בו. 


שיקום שמיעה

לאחר שהתוצאה השמיעתית התייצבה, בין אם נצפה שיפור או שלא, יישקלו דרכים שונות לשיקום השמיעה: 

- מטופלים ששמיעתם חזרה למצב תקין, לא יזדקקו לשיקום שמיעה. אם זאת, מומלצת בכל זאת בדיקת MRI , כמו גם מעקב אחר מצב השמיעה. 

- במטופלים הנותרים עם ירידת שמיעה חלקית אך עדיין נהנים מהבנה טובה של דיבור, יש לשקול שימוש במכשיר שמיעה. 

- עבור מטופלים הלוקים בירידת שמיעה חמורה או שהבנת המילים שלהם פגועה (שמיעה לא פונקציונלית) , ישנן שתי אסטרטגיות מקובלות לשיקום השמיעה:

1. העברת צלילים מהצד החירש אל האוזן השומעת

שיקום זה מתבצע בעזרת מכשירי שמיעה שונים או שתלים. למרות שמדובר בחלופות בעלות אחוזי הצלחה גבוהים יחסית, חשוב לציין כי הן אינן משפרות את השמיעה הדו אוזנית, וכפועל יוצא אינן מסייעות גם לשיפור ביכולת תפיסת הצלילים במרחב או הבנת דיבור ברעש. בנוסף, שיטות שיקום אלה אינן משפרות את תופעת הטנטון – מצב שכיח הנובע מירידה בשמיעה.

מכשיר שמיעה  CROS 

מכשיר זה מסייע בהעברה אלחוטית של הצלילים מהצד של האוזן החרשת אל זו השומעת. הוא מורכב ממיקרופון המולבש על האוזן החרשת ואוזנייה אשר מוכנסת אל האוזן השומעת. 

מכשיר Bi CROS

במקרים בהם קיימת ירידת שמיעה גם באוזן הטובה יתבצע שימוש במכשיר ה- BiCROS. פעולתו של המכשיר כפולה: הוא מגביר את השמיעה באוזן הטובה ובמקביל גם מעביר אליה את הצלילים מהצד השני. 

מכשירי שמיעה או שתלים מעוגני עצם

מכשירי שמיעה או שתלים המוצבים מאחורי האוזן החרשת, מעל לעצם המסטואיד. מכשירים אלה קולטים צלילים ומייצרים רטט של עצמות הגולגולת. הודות להולכת צליל טובה דרך עצמות הגולגולת, מגיעים הצלילים שנקלטים במכשיר אל האוזן הפנימית (השבלול) באוזן הטובה. כך ניתן לשמוע את הצלילים המגיעים המצד החירש. 

2.  ניתוח להתקנת שתל שבלול

שתל שבלול הוא מכשיר חשמלי המורכב משתי יחידות חיצונית ופנימית. היחידה החיצונית קולטת צלילים מהסביבה ומשדרת אותם ליחידה הפנימית.

היחידה הפנימית שמושתלת בניתוח, כוללת מערך אלקטרודות המושחל לתוך השבלול – איבר השמיעה שבאוזן הפנימית. מערך האלקטרודות מגרה את עצב השמיעה באזורים שונים שלו, ועוקף את תאי השערה הפגועים.

שתל שבלול הוא האמצעי היחיד המאפשר את החזרת השמיעה לאוזן החרשת, וכפועל יוצא גם מסייע בחידוש השמיעה הדו אוזנית.  מחקרים שונים הראו כי השימוש בו משפר את היכולת למקם צלילים במרחב, כמו גם את יכולת הבנת הדיבור ברעש. מעבר לכך, שתל שבלול נמצא כאמצעי אפקטיבי ביותר לטיפול בטנטון המלווה את ירידת השמיעה.

חשוב לציין כי טיפול זה אינו כלול כיום בסל התרופות בישראל. מספר מדינות, למשל גרמניה ואוסטרליה, אישרו שימוש בשתל שבלול גם במצבים של חרשות חד צדדית.

הניתוח להשתלת שתל שבלול מתבצע במרכזי שתל שבלול בבתי החולים תחת הרדמה כללית. מדובר בהליך שגרתי ונפוץ יחסית במצבים של חרשות דו צדדית. אחוזי הצלחת הפעולה במקרים של ירידה פתאומית וחד צדדית בשמיעה גבוהים יחסית.

השיפור בשמיעה לאחר ביצוע הניתוח הוא הדרגתי: חיבור המכשיר החיצוני מתבצע לרוב רק לאחר חודש ממועד ביצוע הניתוח וקיימת תקופת הסתגלות לשמיעה באמצעות השתל ולהפקת היתרונות מהשימוש בו. בשנה הראשונה לאחר ההשתלה יש צורך במפגשים חוזרים במרכז השתל לכיוון השתל ולאימוני שמיעה בעזרתו. מדובר בפתרון אפקטיבי לכל החיים, אולם קיים סיכון נמוך לתקלות ולכן יש להישאר במעקב לאחר ביצוע הניתוח. 

לסיכום, ירידת שמיעה פתאומית שכיחה יחסית ודורשת התייחסות מהירה על מנת שניתן יהיה להשלים את הבירור ולהתחיל טיפול מוקדם. עבור אותם מטופלים בהם הטיפול הראשוני לא הביא לשיפור מלא, קיימים פתרונות שונים לשיקום שמיעה. מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי במידה וחווים ירידת שמיעה פתאומית או שסובלים מירידת שמיעה באחת האוזניים.הכתבה בשיתוף עם ד"ר אוהד חילי, אחראי שירות אוזניים במערך אף אוזן גרון, מרכז רפואי רבין. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אוהד חילי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מכשירי שמיעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסתגלות למכשיר שמיעה דוד 29/09/2020 09:30
 • כמה זמן "לתת" להסתגלות למכשיר שמיעה? אבי כבר מס חודשים עם המכשיר ומסיר אותו בכל הזדמנות כי לא נוח לו, שומע צפצופים ורעשים.. ממתין לעצתך הטובה, תודות

 • + הוסף תגובה
טינטון לאחר דלקת באוזן שלא עובר במשך חודשיים רפי 27/12/2012 21:11
 • נשלח מה-iPad שלי תחילת ההודעה שהועברה: מאת: Roy תאריך: December 27, 2012 8:58:45 PM GMT+02:00   ד"ר טליה מרק שלום, פורום א.א.ג  אתר ינפומד, אני פונה אלייך לאחר שהמתנתי כחודשיים וקיוויתי כי הטינטון שהחל באוזן ימין ייעלם כלא היה, אולם כל בוקר אני מתאכזב מחדש כשאני מתעורר ושומע אותו כך במשך חודשיים אני נואש והדבר פגע בשגרת חיי שנפגעה כתוצאה מכך בצורה קשה אינני יודע אם תוכלי לעזור לי בכך ואפרט את השתלשלות המקרה שלי,אני בן 36 ובתחילת חודש נובמבר כאב לי הגרון ניגשתי לרופא משפחה שטען כי הכאב הוא כתוצאה משפעת וולא נתן לי טיפול לכך, לאחר שעברו יומיים אוזן ימין נסתמה לי וניגשתי לרופא אף אוזן גרון שבדק אותה וטען כי יש בה דלקת ונתן לי אנטיביוטיקה מסוג מוקסיוויט 500 למשך 10 ימים ,כיעבור מס׳ ימים ללא כל הטבה ועם טינטון שהחל באוזן חזרתי לרופא והוא עשה באוזן דיקור של עור התוף ושאיבת המוגלה והנוזלים ממנה ללא כל הטבה ועם טינטון שנשאר והפנה אותי לבדיקת שמיעה שתוצאותיה הראו ירידת שמיעה מימין ומשמאל על רקע הולכתי ועל רקע עיצבי בתדרים הגבוהים באוזן ימין בבדיקת שמיעה שנעשתה במיון בתל השומר התקבלו תוצאות דומות לאחר כשבועיים ימים מבדיקת השמיעה הראשונה שנעשתה במכון השמיעה בקופת החולים,בינתיים סיימתי 10 ימים של טיפול באנטיביוטיקה והטינטון לא עבר ,לפני כשלושה שבועות האוזן שהייתה סתומה נפתחה וקיוויתי כי גם הטינטון ייעלם אך הוא נשאר עד היום כחודשיים מיום תחילת הדלקת ,לפני כחודש חזרתי על בדיקת השמיעה שהראתה שיפור קל בשמיעה תוצאותיה הם :עדיין ירידה הולכתית קלה מימין לסף 25 ד״ב ו15 ד״ב משמאל לציין high tone sensorineural hearing loss וטימפנומטריה c בבדיקה אצל הרופא ב27.12.12 תופיות ב.מ.פ אין ניסטגמוס ספונטאני head shake תקין head trust תקין טימפנומטריה a דו צדדי, כמו כן הרופא שלח אותי לבדיקת שמיעה נוספת בתדרים של עד 20000 הרץ ובדיקת ברה ובדיקות דם מגנזיום חומצה פולית טי אס אייץ קלציום וקרייטין  ואמר כי אולי תא לחץ הוא הטיפול הנכון וכי הטינטון במרבית המקרים יכול לא להיעלם עלול להנמיך וגם עלול להחמיר עם הזמן ,אני מאוד לחוץ גם מהעובדה שלא טופלתי בסטרואידים שאולי לא היו גורמים לטינטון כלל והשאלה שכל כך מטרידה אותי מאז התחיל הטינטון האם הוא יעבור וייעלם ואם הטיפול בתא לחץ יכול להועיל לכך שיעלם או שמדובר בניסיון להחזיר רק את השמיעה שנפגעה למצב תקין יותר ואין בטיפול כל קשר לטינטון שיש שיפור קל מאוד בעוצמת הטינטון מאז החל לפני כחודשיים אבל כרגע הוא מתמקד במרכז הראש ובאוזן הימנית ומה הטיפול שלדעתך יכול להואיל ומה הסיכוי לכך שייעלם,אני כבר מיואש ולא יודע איך ניתן להמשיך בכלל ממצב כזה הלאה,ויש משהו דחוף שצריך לעשות כרגע או להמתין ולבצע את הבדיקות שנתן לי לעשות. רפי

 • + הוסף תגובה
איבחון טנטון דר' טליה מרק - מכון אופקים 29/12/2012 12:21
 • שלום רפי. צר לי שאתה סובל. הפורום אינו יכול להחליף בדיקה והערכה ומרוב פרטים אי אפשר לראות אפילו את התמונה. הבדיקות אינן חיוניות לטעמי ככל שהבנתי מהנתונים, ובכל מקרה לא יתרמו לטיפול. תא לחץ אינו טיפול שמוכך כיעיל לטינטון. אם אתה רוצה התיחסות רצינית לבעייתך אתה צריך להגיע באופן אישי לבדיקה עם כל החומר הרפואי. הטיפול בטינטון שאני מנהלת אינו מכוסה על ידי סל הבריאות, כך שלא מדובר באיבחון דרך הקופה. בברכה ד"ר טלי מרק

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת לטינטון שלא עובר רפי 29/12/2012 14:05
 • תודה על התשובה המהירה, האם לדעתך עם תוצאות הירידה ההולכתית בשתי האוזניים מלפני חודש שרשמתי בהודעה הקודמת יש סיכוי גבוה שהטינטון הקבוע למשך כל שעות היום יעבור או שהוא יישאר איתי לנצח אני מאוד לחוץ מהעובדה שבמשך חודשיים הוא אינו עובר? יש סיכוי לכך? האם זה נכון שטינטון קבוע הוא טינטון שלא עובר במשך חצי שנה?

 • + הוסף תגובה
הנבואה ניתנה לשוטים דר' טליה מרק - מכון אופקים 03/01/2013 16:49
 • אני לא יכולה להתנבא, ואני גם לא מוכנה לכך. אני מוכנה לעשות איבחון טיניטוס באופן רציני ופנים אל פנים ואז לחשוב אבל ממש לא בדרך זו במחשב.

 • + הוסף תגובה
הטנטון עבר? ק 25/07/2015 21:29
 • היי..אני בת 36 ומרגישה כמוך...האם הטנטון עבר? פניתה לתא לחץ?

 • + הוסף תגובה
לא חלף וכבר עברו כ3 שנים רפי 25/07/2015 22:17
 • כמה זמן את סובלת ממנו? לא ניסיתי תא לחץ אין מחקרים שהראו כי הוא עוזר במקרה שלי.

 • + הוסף תגובה
שלושה חודשים כמעט.. ק 26/07/2015 14:21
 • ולקחתי סטרואידים..מה את עושה עם זה? מה עם הדיכאון, התפקוד...ניסתה משהו?

 • + הוסף תגובה
טינטון רפי סלע 19/05/2016 16:21
 • גם אני סבלתי קשות מטינטון זה קרה במהלך עבודתי אך ללא כל קשר לסוג העבודה . בשיא התופעה דרגת הרעש היתה 10 מ10 . רופאי אוזן גרון הראו לי את הדלת לא היה להם כל פתרון. לשמחתי חבר אמר לי תנסה "דיקור סיני". לא תאמינו פשוט נס.לאחר כשמונה טיפולים ירד העומס לסביבות אחד מעשר ולא חזר יותר. עזבתי את ההנדסה והתחלתי לילמוד ולטפל בעזרת הדיקור ועוד שיטות משלימות.

 • + הוסף תגובה
טנטון גלי 12/09/2020 11:21
 • רפי שלום, בהמשך להמלצתך על דיקור רציתי לשאול אצל מי עשית... תודה

 • + הוסף תגובה
מכשיר שמיעה אנלוגי יוסי 23/07/2020 13:09
 • מרכיב מכשיר שמיעה אנלוגי מגיל צעיר מאוד (כיום בן 45 ). ירידה באוזן אחת 75 (עם מכשיר שמיעה) ובשניה 90 (ללא מכשיר שמיעה). משום םה, מכוני השמיעה אינן מספקות מכשירים אנלוגיים. מבקש לברר: 1. האם בכל זאת את מכירה מכוני שמיעה שכן מספקים מכשירי שמיעה אנלוגיים? 2. האם יש מכשירים דיגיטליים שנותנים מענה באיכות השמיעה בדומה למכשיר האנלוגי , קרי קול לא מתכתי ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!