ניתוח הרמת חזה: מי נחשבת למועמדת מתאימה וכיצד ניתן לוודא שהתוצאה תראה טבעית?

בדרך כלל, כשאנו מגיעות לשנות ה-40 לחיינו החזה אינו נראה כבעבר. ההריונות, הלידות וההתבגרות הפיזית עצמה הובילו למראה מרוקן יותר עם עודפי עור. כיצד ניתן לשפר את מראה החזה? ד"ר שגית משולם דרזון, מומחית בכירורגיה פלסטית, אסתטית ומשחזרת מסבירה על הניתוח שעשוי לעזור.
כתבה פרסומית כתבת חסותניתוח הרמת חזה הוא הליך אסתטי המספק מענה לנשים אשר מבקשות להחזיר את המראה שהיה קיים לפני הלידות וההנקות. אולם, צניחת שדיים אינה נגרמת רק בשל ההריונות, ולעיתים מדובר בתהליך הזדקנות טבעי המוביל לאבדן האלסטיות של העור, לריקון של השד ולצניחתו. במקרים מסוימים, הבעיה האסתטית תופיע לאחר ירידה דרסטית במשקל או  מסיבות תורשתיות. 

רופאה מומחית לכירורגיה פלסטית מבצעת מדידות לפני ניתוח להרמת חזה
By New Africa | Shutterstock


באילו מקרים יידרש ניתוח להרמת חזה ובאילו מקרים הגדלת חזה מספקת?

"ניתוח הרמת חזה, בניגוד לחשש, לא נועד להביא את השד למנח גבוה ומלאכותי. מטרת הניתוח להרמת חזה היא לקבל שד מלא, הדוק יותר ובמיקום נכון על גבי בית החזה. זאת באמצעות הרמת הפטמה הצנוחה, הסרת עודפי העור והידוק מעטפת העור על גבי רקמת השד" מסבירה ד"ר משולם דרזון. "ישנם שני מצבים בהם ניתוח להגדלת חזה לא יספק מענה יעיל בכל הנוגע לשיפור מראה השד ויהיה צורך בניתוח להרמת חזה: האחד, הוא כאשר הפטמה צנוחה על גבי השד, כלומר נמצאת בחלקו התחתון ויש צורך בהרמה שלה למיקום הנכון. מצב שני בו יש צורך בהרמת חזה ולא בהגדלה הוא במקרים בהם קיימים עודפי עוד ניכרים ויש צורך בהסרתם כדי לקבל מראה אסתטי" .ה
אם משתמשים בשתלי סיליקון בזמן הניתוח?

"כאמור, המטרה העיקרית של הפעולה היא הידוק עודף העור על גבי תוכן השד. לכן, כאשר התוכן מספיק ואין רצון בהגדלת השדיים, אין צורך להשתמש בשתל סיליקון. למעשה, במהלך הניתוח ניתן לעצב מחדש את רקמת השד הטבעית וכך לספק לו מראה עגול והרמוני יותר, ללא שתל. אולם, אם השד מרוקן בצורה קיצונית ולא קיימת מספיק רקמה טבעית לעיצובו, ישנן שתי אפשרויות: שאיבת שומן מחלק הגוף התחתון  והזרקתו לשד או שימוש בשתל סיליקון קטן. החלופה השנייה תיבחר לרוב בנשים רזות ללא שומן עודף". ד"ר משולם דרזון מדגישה כי השתל אינו נועד כדי להגדיל את השד, אלא לשם עיצובו: "בהרמה נכונה, השתל מעניק נפח ומאפשר את הידוק מעטפת העור על גביו".


כיצד מתבצעת הרמת חזה?

ניתוח להרמת חזה מורכב משלושה שלבים:

1. הרמת הפטמה למקום הנכון על גבי השד
"הדבר נעשה על ידי יצירת פתח עגול במיקום הרצוי (ניתן גם להקטין את העטרה אם היא גדולה מדי) וניוד הפטמה והעטרה למיקום החדש. חשוב לציין כי במהלך הניתוח לא מתבצע ניתוק של הפטמה מהשד והיא נשארת מחוברת אליו. הדבר נכון גם לגבי העצבים האזוריים וצינוריות החלב". 


2. עיצוב רקמת השד
"אם רקמת השד הטבעית מספקת, מעצבים אותה צורה הרמונית יותר. קיימות דרכים רבות לעיצוב רקמת השד ולטכניקה הכירורגית חשיבות רבה. במקרים בהם אין די נפח בשד, ניתן כאמור לשאוב תאי שומן מדופן הבטן, מהמותניים או מהירכיים ולהזריק את רקמת השומן לשד. בנשים רזות, ללא עודפי שומן יתבצע שימוש בשתל סיליקון קטן אשר אינו גורם להגדלה משמעותית של השד, אלא מסייע לעיצוב שלו". 


3. הוצאת עודפי העור והידוק מעטפת העור על-גבי רקמת השד
"בשלב האחרון יוסרו עודפי העור מהחלק התחתון של השד והעור הנותר יהודק". 

מה היתרון בשילוב של הזרקות שומן במהלך הניתוח?

" אם קיימת רקמת שומן באזורים התחתונים של הגוף, הזרקת שומן מהווה פתרון יעיל המסייע בהשבת הנפח לשד. מדובר ברקמה עצמונית אשר עוברת אינטגרציה מלאה עם רקמת השד, ולכן לא קיימת סכנת דחייה שלה. תאי השומן מוזרקים אל השכבות שמעל ומתחת לרקמת השד. למרות שכ-30% מנפח השומן שהוזרק נספג לאחר שלושה חודשים, 70% הנותרים הופכים לחלק אינטגרלי מהשד. יש לציין שוב כי הזרקות השומן אמנם מקנות מלאות טבעית ומעצבות את השד אך הן אינן מגדילות את נפחו בצורה משמעותית". 


מה מיקום הצלקות בניתוח להרמת חזה?

"ניתוח להרמת חזה כרוך בצלקות על גבי השד. לעיתים ניתן להסתפק רק בצלקת עגולה סביב העטרה שמוסתרת בגבול שבין הצבע הכהה של העטרה לצבע הבהיר של העור. בדרך כלל יש צורך גם בצלקת אורכית בחלק התחתון של השד, אשר יורדת מחלקה התחתון של העטרה כלפי מטה".


מה לגבי תקופת ההחלמה?

על פי ד"ר משולם דרזון, ניתוח הרמת חזה לא כרוך בדרך כלל בלכאבים משמעותיים: "ניתוח להגדלת חזה כואב הרבה יותר מניתוח להרמת חזה. הכאב יורגש לרוב בימים הראשונים שלאחר הניתוח, אולם ניתן לטפל בו באמצעות משככי כאבים. מומלצת תקופת החלמה של כשבוע, שלאחריה ניתן יהיה לחזור לעבודה משרדית. ברוב המקרים יש להימנע מעבודה פיזית קשה, פעילות גופנית מאומצת והרמת משאות כבדים למשך כחודש ימים. ים ובריכה אסורים לחודשיים". 


האם יש צורך בניתוח חוזר לאחר תקופת זמן מסוימת?

"בקרב רוב הנשים שעברו ניתוח להרמת חזה, בדרך כלל אין צורך בניתוח נוסף. יחד עם זאת, אם נעשה שימוש בשתל סיליקון יהיה צורך בהחלפה שלו לאחר 15-20 שנים". 


מהם הסיכונים בניתוח?

"בדומה לכל פעולה כירורגית, גם ניתוח להרמת חזה אינו חף מסיכונים. אולם, שיעור הסיבוכים נמוך מאוד ולמרות זאת על האישה לדעת ולהבין את כולם לפני הניתוח. מבין הסיכונים הקיימים ניתן למנות סיכוי לדימום (לא מדובר במצב מסכן חיים, אך הוא דורש ניתוח נוסף כדי לצרוב את כלי הדם שנפתח עקב הניתוח) ולזיהום אשר מהווה סיבוך נדיר מאוד. חשוב לציין כי במקרים בהם מתפתח חום גבוה או שמופיע אודם על גבי השד, יש לפנות לכירורג המנתח ולהתאשפז במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים ציבורי כדי לקבל אנטיביוטיקה דרך הוריד. מעבר לכך, קיימים גם סיבוכים הכרוכים בניתוח עצמו, בהם א- סימטריה וצלקות לא אסתטיות, לרבות צלקות בולטות, רחבות או עם פיגמנטציה. במקרים נדירים אלה ניתן לשפר את מראה הצלקת במגוון דרכים  – החל משימוש במדבקות סיליקון, עבור בהזרקה של חומרים שונים לטשטוש הצלקת, וכלה בטיפול בלייזר". 


מתי צפויה להיראות התוצאה הסופית?

"כדי להתרשם מהתוצאה הסופית, יש להמתין לפחות שלושה חודשים. חשוב לציין כי לאחר הניתוח יש לשמור על תמיכה לשד במהלך היום על ידי לבישת חזייה. פעולה זו תסייע בשמירה על התוצאה האסתטית לאורך זמן. בנוגע לצלקות, ברוב המקרים הן אינן מהוות פגם אסתטי ניכר. עם זאת במקרים בהם מראה הצלקת מפריע ניתן להשתמש במדבקת סיליקון כדי לשפר את המראה של הצלקת". הכתבה בשיתוף עם ד"ר שגית משולם-דרזון, מנהלת השירות לכירורגיה משחזרת של השד, המחלקה לכירורגיה פלסטית בבילינסון. מנהלת המרפאה לכירורגיה משחזרת של השד במרכז דוידוף, מרכז רפואי רבין. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שגית משולם-דרזון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי חזה קוסמטיים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח הרמת חזה – אסימטריה שירי 19/05/2020 08:23
 • שלום, 3 ימים לאחר הרמת חזה ללא שתלים. שד אחד גדול ונמוך מהשני. מאד מוטרדת. זה נראה נורא! אודה להתייחסותך בנושא..

 • + הוסף תגובה
ניתוח הרמת חזה- אסימטריה ד"ר שגית משולם-דרזון 19/05/2020 10:03
 • שירי יקרה, הרבה פעמים בימים הראשונים אחרי ניתוח להרמת חזה יש הבדל בין הצדדים. שד אחד נפוח יותר, כואב יותר או שונה בצורתו. בהרמת חזה ללא שתלים זה טיפה אפילו יותר בולט. כמעט תמיד זה חולף בחודש הראשון. כדאי לחכות כשלושה חודשים אחרי הרמת חזה כדי לראות פחות או יותר כיצד החזה נראה ואז כמובן להתייעץ קודם כל עם הרופא המנתח. אם התשובה לא מניחה את דעתך את רשאית לפנות לחוות דעת נוספת.

 • + הוסף תגובה
ניתוח הרמת חזה – דימום בתפר דנית 13/05/2020 11:08
 • עברתי ניתוח של הרמה והקטנה לפני חודש ושבוע ומיד לאחר כמה ימים החל דימום בתפר. לאחר פניה לרופא נתן לי משחה אנטיביוטית ומאז כבר 3 שבועות שהפצע רק גדל והמקום לא נראה טוב. נורא מודאגת האם צריך ניתוח חוזר לסגור את התפרים או שזה יתרפא ???? אשמח לתשובות

 • + הוסף תגובה
ניתוח להרמת חזה- דימום בתפר ד"ר שגית משולם-דרזון 13/05/2020 18:22
 • דנית יקרה, לעתים יש מוקדים בצלקת הניתוחית אחרי הרמת חזה או הקטנת חזה שנסגרים מאוחר יותר. לעתים, בהתחלה הם אפילו קצת גדלים. במרבית המקרים הם דורשים טיפול שמרני, כלומר טיפול בחבישות מיוחדות שיעזרו למקום להסגר. לרוב לא מקובל לנתח במצבים כאלה אלא לאפשר לגוף לרפא את עצמו. זה דורש זמן וסבלנות אבל כמעט תמיד מסתדר במלואו. החלמה מהרמת חזה או הקטנת חזה נמשכת לפחות ששה שבועות עד שלושה חודשים. בברכה, דר׳ שגית משולם.

 • + הוסף תגובה
שינוי צורת חזה לאחר הנקות רעיה 06/05/2020 10:31
 • יש לי ארבעה ילדים, את כולם הנקתי, וצורת החזה השתנתה מאוד. יש ניתוח שיכול לתקן זאת? מה ההחלמה הכרוכה בו? מפריע לי מאוד..בת 45. תודה

 • + הוסף תגובה
שינוי צורת החזה לאחר הנקות ד"ר שגית משולם-דרזון 06/05/2020 15:09
 • רעיה שלום, הנקה היא אחד הדברים שהכי משנים את צורת השד. כמעט בכל הנשים השד מתרוקן לאחר ההנקות. שד קטן שהתרוקן לאחר ההנקות ניתן למלא על ידי שתל סיליקון קטן או הזרקת שומן על מנת למלא מחדש את הרקמה שהתרוקנה. זהו ניתוח להגדלת חזה. שד בינוני או גדול שהתרוקן וגם נפל לעיתים צריך גם הידוק של מעטפת העור בצורת הרמת חזה בנוסף למילוי. אם לא נח לך עם צורת השד פני לפלסטיקאי שיבדוק אותך באופן אישי ויתן לך חוות דעת מקצועית המדוייקת לך באשר לניתוח שמתאים לך. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!