הרגלים חדשים מתקופת הקורונה שפוגעים לנו בשינה

איכות השינה שלנו משחקת תפקיד חשוב בהגנה על הגוף מפני קוביד 19. משבר הקורונה שינה את אורח החיים שלנו בצורה דרמטית והוביל להרגלים חדשים שעלולים להשפיע על איכות השינה שלנו. כך נפטרים מהרגלים אלו
כתבה פרסומית כתבת חסותמגפת הקורונה עדיין ממשיכה להתפשט בעולם, ולצידה מתעדכנות בכל יום חדשות מדאיגות. העיסוק האינטנסיבי בנושא הקורונה זורע באנשים רבים חרדות ודאגות, מה שיכול להשפיע באופן ישיר על איכות השינה שלנו. 

גבר צעיר מתקשה לישון
Sam Wordley | Shutterstock

הגורם החשוב שעשוי להגן עליכם מפני וירוס הקורונה

שינה טובה, כידוע, היא גורם משמעותי התורם לבריאות המוח והגוף. כשאנחנו לא ישנים טוב אנו עלולים להחליש את המערכת החיסונית שלנו ולהעלות את הדלקתיות בגוף, ואלה בתורם עלולים להגדיל את הסיכוי של הגוף להיות פגיע יותר לווירוסים, כמו גם למחוללי מחלה אחרים. 

במילים אחרות, איכות השינה שלנו משחקת תפקיד חשוב ביכולתו של הגוף לשמור עלינו מפני הידבקות ב-Covid-19. ועל כן, בנוסף לכל ההנחיות שיעזרו לנו לשמור על עצמנו כגון שטיפת ידיים, חבישת מסכה וריחוק חברתי, כדאי שתתחילו לקחת בחשבון גם את איכות השינה שלכם כגורם משמעותי שעשוי להגן עליכם מפני נגיף הקורונה. לפניכם כמה הרגלים שעלולים להוביל לפגיעה בשינה, כמו גם הדרך להיפטר מהם.

שמרו על שגרה 

שגרתם של אנשים רבים נפגעה בעקבות התפרצות הקורונה: חלק מתרגלים לעבוד מהבית, חלק מובטלים ומקיצים בשעות מאוחרות יותר, אחרים רצים כל היום אחרי הילדים שאינם הולכים למסגרות חינוכיות. 

לא משנה כיצד הושפעה השגרה שלכם בתקופה זו, מה שחשוב זה לשמור על שגרה כלשהי. המטרה היא לנסות להחזיר חלק מהרוטינות שהיינו רגילים אליהם בחיים שלפני הקורונה כדי לייצר פחות הפרעות בחיים שלנו, שכן הפרעות עלולות להשפיע גם על השינה. למשל – אם אתם עובדים מהבית, התעוררו כל יום בשעה קבועה וגם אם אתם רק עוברים חדר לצורך העבודה, התארגנו כאילו אתם עומדים לצאת למשרד.


קראו עוד: מדיטציית הליכה: הכירו את הפעילות שכדאי לאמץ בימי הקורונה 

אל תרבו בשנ"צ

זה אמנם מאוד מפתה, אבל הן אם אתם בבידוד והן אם אתם עובדים מהבית, נסו להימנע משנ"צים או מנמנומים על הספה לעיתים קרובות מדי. 

שינה מרובה מדי במהלך היום, בנוסף לשינת הלילה, עלולה לייצר את האפקט ההפוך ולגרום לכם להיות ישנוניים יותר במהלך היום ואף לשבש את שינת הלילה.

אם אתם בכל זאת מרגישים עייפים במהלך היום, במקום לנמנם בסלון פשוט נצלו רגעים אלו כדי לקום ולבצע משימות שטרם הספקתם לעשות.

הקפידו על פעילות גופנית

למרות שחדרי הכושר עדיין סגורים וצריך לשמור על ריחוק חברתי, המשיכו לעשות פעילות גופנית - בבית או בחוץ.  פעילות גופנית תורמת רבות לבריאות שלנו, וכיום ידוע כי פעילות גופנית קשורה גם לשיפור איכות השינה: היא עוזרת לאנשים להירדם יותר בקלות, והיא מפחיתה נדודי שינה והפרעות שינה אחרות. 

וזה פועל גם בכיוון ההפוך – ככל שתשנו טוב יותר, כך גם תתאוששו טוב יותר מהמאמץ הגופני ותתפקדו טוב יותר באימון הבא.

לצד כל זאת, חשוב לזכור לא לעשות פעילות גופנית בצמוד לשעת השינה. שחרור האדרנלין והעלייה בחום הגוף שמתרחשים בזמן פעילות גופנית עלולים להקשות עליכם להירדם.

הגבילו את צריכת החדשות היומית

קשה להימנע מקריאת חדשות יומית בכל מה שקשור ל- Covid-19, אך צריכה אינטנסיבית של מידע על המגפה עלולה בהחלט להעלות את סף החרדה שלנו ולהשפיע על איכות השינה.

נסו להחליט על כמות הפעמים שתקראו חדשות ביום, כמו גם על זמן המסך שתקדישו לכך. בנוסף, ובדומה לצריכת קפאין למשל, נסו להימנע מלהיחשף לחדשות לפני השינה.

הגבילו זמן מסך

האינטרנט עובד בימים אלו שעות נוספות כמעט בכל בית בישראל, ובכלל בעולם. הוא מספק לנו בידור, מידע ואפילו קניות. עם זאת, חשיפה מוגברת לתאורת מסך עלולה להקשות עלינו להירדם.

כשעה לפני השינה מומלץ להתנתק מהמסך, הן אם מהטלוויזיה, הלפטופ או הטלפון הנייד. במקום זאת, נסו לקרוא ספר או להאזין למוסיקה.


הימנעו מצריכה מוגברת של אלכוהול

זה אולי מרגיש ששתיית אלכוהול משפרת את הרגשתנו בימים מתוחים אלו, אך למעשה אלכוהול עלול לפגום באיכות השינה שלנו ולהפוך אותה ללא נינוחה.

אלכוהול אינו מנגנון בריא להתמודדות עם לחץ וחרדה. שתייה לא מתונה ושינה לקויה עלולים ביחד להשפיע לרעה על המערכת החיסונית, וזו בתורה, כאמור, משחקת תפקיד חשוב ביכולתו של הגוף לשמור עלינו מהידבקות בנגיפים.פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת סטרובוסקופיה אורי 25/05/2020 13:42
 • שלום ד"ר, קבעתי תור אצלך לשבוע הבא, יש לי כאב כרוני בגרון וצרידות כרונית, אשר מתחזקת ונחלשת לסרוגין, אני מוגדר GERD , ושוקל לעבור ניתוח תיקון רפלוקס, ובשל כך אני רוצה לעבור בדיקות א.א.ג ע"י מומחה כחוות דעת שנייה ע"מ לשלול כל בעיה שקשורה במיתרים ואכן הצרידות נובעת מריפלוקס, האם אצלך במרפאה בתל אביב אתה מבצע בדיקת סטרובוסקופיה, אשר הינה בדיקה יותר מדוייקת (ממה שהבנתי), נא התייחסותך לעניין

 • + הוסף תגובה
בדיקת סטורב ד"ר יקי כהן 25/05/2020 13:45
 • אורי שלום, אין צורך בבדיקת סטרוב , בדיקה זו נועדה למדידת גל הרטט של המיתר במקרה של ריפלוקס היא מיותרת. אתה מוזמן לבוא למרפאה ואבדוק אותך בעזרת סיב רך או קשיח לפי מה שנראה בשטח.

 • + הוסף תגובה
בדיקת סטרוב אורי 27/05/2020 12:48
 • תודה על המענה, הייתי כן מעוניין בבדיקת סטרוב מכוון שבבדיקות הקודמות שעשיתי בסיב אופטי הרופא הבחין בציטה, ובבדיקה אחרונה ממש לפני כמה ימים בסיב אופטי לא הובחן שום ממצא על המיתרים, לכן הייתי רוצה בדיקה סטרוב, האם לדעתך בדיקה זו יכולה להבחין בשאריות של ציטה במידה והתפוצצה? נא תגובתך

 • + הוסף תגובה
שאלה ד"ר יקי כהן 27/05/2020 13:10
קלינאי תקשורת לאחר ניתוח רונית 24/05/2020 15:19
 • הי, האם יש לך המלצה לקלינאי/ת תקשורת תותח על חלל בתחום , חשוב שיהיה בעל נסיון בעבודה עם מבוגרים? אני לאחר DL שני, ונערכת ל"מלחמה" על החזרת הקול שלי, מחפשת את הרמטכ"ל הנכון :-)... עברתי אצל כל מיני קלינאים ואני באמת רוצה לדייק ולהגיע לטוב ביותר. תודה

 • + הוסף תגובה
קלינאי תקשורת לאחר ניתוח ד"ר יקי כהן 25/05/2020 08:20
 • בתחום הקול יש את ד"ר יעל מנור ואריק זמיר . יעל מנור ניתן לקבוע בטלפון053-2762577 אריק זמיר 050-8539818

 • + הוסף תגובה
בדיקת f.o סיב אופטי עקב צרידות מתמשכת אורי 18/05/2020 08:36
 • שלום ד"ר , יש לי בדיקת סיב אופטי לגרון בעוד כמה ימים, קבעתי תור בבית חולים מסויים בבוקר בשעה 10.00 לרופא א.א.ג לבדיקת סיב אופטי, וכמו כן ולפי המלצת רופא המשפחה קבעתי תור לרופא מומחה במיתרי הקול, והבדקיה נקבעה באותו יום בשעה 17.00, שאלתי היא, האם ניתן לבצע 2 בדיקות סיב אופטי למיתרים באותו יום? האם קיים סיכון כלשהוא בבדיקות הללו אם מבוצעות ביום אחד?

 • + הוסף תגובה
בדיקת סיב אופטי ד"ר יקי כהן 18/05/2020 08:45
 • אורי שלום, אם קבעת בבית חולים בדיקה אצל א.א.ג אשר יעשה לך גם בדיקה עם סיב אופטי אין צורך ללכת לעוד רופא לאותה בחדקה אלא אם מי שבדק אותך בבית החולים הוא לא מומחה למיתרי הקול. מה שקשה לי להאמין. אני מניח שקבעת למרפאות חוץ ולכן מי שיבודק אותך הוא רופא לרנגולוג כלומר מומחה למיתרי הקול.

 • + הוסף תגובה
בדיקת סיב אופטי אורי 19/05/2020 13:11
 • תודה רבה על המענה, אכן קבעתי תור לבית חולים למרפאות חוץ, אבל הייתי מעוניין לקבל עוד חוות דעת , כי בבדיקות קודמות רשמו לי בסיכום הבדיקה שמצאו ציסטה, ובבדיקות לאחר מכן הענין לא הוזכר בכלל ולא דובר על בצקת, לכן הייתי מעוניין לפנות לבדיקה למומחה נוסף עם שם טוב, יש לי בעיית צרידות שלא חולפת מזה 3 שנים ובחודשיים האחרונים הבעיה מחמירה מאוד.

 • + הוסף תגובה
בדיקת סיב אופטי ד"ר יקי כהן 20/05/2020 09:17
 • יתכן ורזולוציית הבדיקה לא הייתה זהה בבדיקות, האם אותו רופא בדק אותך? . אני הייתי ממליץ לך לפנות כרגע רק למומחה למיתרי הקול ולחסוך לעצמך את האי נעימות מכיוון ולמי שלא תבחר ללכת אם הוא באמת מומחה של מיתרי הקול יהיה את הציוד והידע לאבחן. אתה יותר ממוזמן להגיע אלי למרפאה בתל אביב אבל יש עוד מומחים למיתרי הקול שניתן לפנות אליהם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!