לכידת העצב האולנרי: מתי יהיה צורך בניתוח?

סובלים מזרמים ביד ומחולשה באצבעות? ייתכן ומדובר בתסמונת לכידת העצב האולנרי. מדוע מתפתחת הבעיה ומהן דרכי הטיפול השמרניות והניתוחיות? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותהעצב האולנרי הוא אחד מעצבי היד העיקריים. עצב זה חוצה את המרפק ואמון על תחושת הזרת ומחצית הקמיצה. בנוסף, הוא מעצבב גם את השרירים הקטנים בכף היד שבאמצעותם מתבצעות תנועות עדינות. 

תסמונת לכידת העצב האולנרי היא מצב בו נגרם נזק לסיבי העצב כתוצאה מהפעלת לחץ עליו. למרות שלכידת העצב יכולה להתפתח לכל אורכו, היא נפוצה בעיקר באזור הפנימי של המרפק – בתעלה הקוביטלית. מצב זה גורם לכאבים או לתחושת זרם לאורך האמה והזרוע. בנוסף יכולה להופיע גם תחושת נימול בזרת ובקמיצה. לעיתים לכידת העצב האולנרי יכולה לגרום גם להיחלשות באחיזת האצבעות והזרוע, דבר שיכול לגרום למגבלה תפקודית ניכרת. 


אדם סובל מכאב במרפק הנובע מתסמוונת לכידת העצב האולנרי
 wutzkohphoto | Shutterstock


מהם הגורמים ללכידת העצב האולנרי?

הסיבה להיווצרות הלכידה אינה ידועה במלואה. אולם, קיימים גורמים שונים המובילים ללחץ מוגבר על העצב באזור המרפק, כמו לדוגמה כיפוף חוזר ונשנה של המרפק אשר מוביל ללחץ מוגבר על העצב.

לעיתים העצב אינו יציב במיקומו בתעלה הקוביטלית ובזמן כיפוף המרפק הוא "יוצא" מתוך התעלה. כתוצאה מכך נוצר חיכוך בין העצב לבין העצם אשר עלול להוביל לפגיעה בו. 

גורמי סיכון נוספים ללכידת העצב האולנרי כוללים הישענות ממושכת על המרפק והפעלת לחץ ממושך על העצב, כמו לדוגמה בזמן נהיגה למרחקים ארוכים. לבסוף, גם חבלה ישירה באזור המרפק עלולה לגרום לנזק לסיבי העצב. 

אילו תסמינים יעוררו חשד?

התלונה המוקדמת השכיחה ביותר היא נימול באצבע הרביעית והחמישית (הזרת ומחצית הקמיצה). עם החמרת המצב עלולה להתפתח גם תחושת כאב ביד (מעין זרם מכאיב לאורך האמה) ובצידו הפנימי של המרפק. במצבים מתקדמים יכולה להופיע גם חולשה של היד והזרוע.

מדוע חשוב לטפל בבעיה?

לחץ ממושך על העצב יכול לגרום לדלדול שרירי כף היד ולחולשה בלתי הפיכה. כתוצאה מכך תפקוד כף היד עלול להיפגע משמעותית. מעבר לכך, היעדר טיפול יכול לגרום ירידת תחושה בלתי הפיכה בזרת וחצי הקמיצה. 

איך ניתן לאבחן?

בשלב הראשון, יבצע הרופא המטפל תשאול מקיף של המטופל כדי לבחון אם קיים סיפור מקרה אופייני ללכידת העצב האולינרי. לאחר מכן, תתבצע בדיקה פיזית בה יודגמו התסמינים האופייניים, לרבות פגיעה בתחושה באצבע הרביעית והחמישית, חולשה של שרירי כף היד ועוד. לשם אבחנה סופית, תתבצע בדיקה אלקטרומיוגרפית  (EMG)לבחינת מהירות ההולכה החשמלית של העצב האולנרי. 


איך ניתן לטפל?

בשלבים הראשונים להתפתחות הבעיה, ישנו סיכוי להיעלמות התסמונת ללא טיפול, באמצעות הימנעות מביצוע פעולות אשר מגרות את העצב, כמו כיפוף המרפק. בנוסף, במהלך שנת הלילה, כאשר היד מצוי בתנוחה סטטית, מומלץ להניח כרית בקדמת המרפק או להשתמש בסד כדי למנוע את תנוחת הכיפוף. טיפול תרופתי יינתן במידת הצורך כדי לסייע בהקלה על התלונות האופייניות ובמיתון הכאב.

במצבים בהם לא הושג שיפור באמצעות הטיפול השמרני במשך שלושה חודשים, או שהתפתחה פגיעה בשרירים ובתחושה יהיה צורך בטיפול ניתוחי.

ניתוח לשחרור העצב האולנרי

במהלך הניתוח, הרופא המנתח מבצע חשיפה של העצב לאורכו ומאתר את המבנה אשר מוביל ללחץ על העצב. ישנן מספר שיטות לשחרור העצב, בהן שחרור העצב בעודו נותר במקומו, העתקת העצב אל מתחת לעור, העתקתו אל מתחת לשרירים ועוד. בנוסף, ניתן להעביר את העצב מחלקו האחורי של המרפק לקדמתו וכך "לקצר" את הדרך שעל העצב לעבור בעת כיפוף המרפק ולהפחית את הלחץ אשר מופעל עליו.

חשוב לציין כי במקרים בהם התפתחה כבר פגיעה ניכרת בעצב, לא ניתן להבטיח התאוששות מלאה שלו. לכן, מומלץ לטפל בבעיה בשלבים הראשונים להתפתחותה וכך למנוע נזק בלתי הפיך. הכתבה בשיתוף עם ד"ר מרדכי ויגלר, מנהל שירות כירורגיה של הגפה העליונה, מרכז רפואי רבין, בית חולים השרון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מרדכי ויגלר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה כף יד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פגיעה באגודל שירז 18/07/2016 10:53
  • לפני מעל חצי שנה נסגרה דלת על קצה האגודל. עברו חודשים בהם הציפורן היתה סגולה וכואבת, הציפורן נפלה ובקצב איטי צמחה חדשה. כיום כל הציפורן התחדשה , אולם עדיין יש כאב / מגע לא נעים כאשר אני משתמשת בציפורן (לקלף משהו למשל) , וכאשר הציפורן גדלה, היא מתעוותת אחרי הגדילה. החלק הקרוב לקצה אינו בריא ויפה. מה עליי לעשות? בעבר ביקרתי אצל כירורג שטען שיש לחכות להחלמה ואין הרבה מה לעשות אם לא יחלים לחלוטין, כמו שנראה כרגע .

  • + הוסף תגובה
ציפורן מעוותת דר' תמיר פריטש 24/07/2016 06:17
  • על מנת לתת תשובה רצינית יש לבדוק אותך. לפעמים לאחר פגיעותנוצרת צלקת במיטת הציפורן האחראית על צמיחה תקינה וחלקה של הציפורן והדבר יכול להתבטא בעיוותים. בעיוותים חמורים ניתן לכרות את הצלקת ולשחזר את מיטת הציפורן.

  • + הוסף תגובה
עיוות בציפורן יעל 26/05/2020 13:22
  • היי דר' יש לי בדיוק את הבעיה שאמרת ורופא עור אמר לי שאי אפשר לעשות כלום ושאני אחיה עם זה ,אני בת 23 ויש לי את זה בשני האגודלים. למי אני צריכה לפנות? מה אני צריכה לעשות?

  • + הוסף תגובה
עצביים אולינרי ומדאני צביקה 03/05/2020 15:56
  • מה קורה בעצבים אולנרי ומדיני אחרי שני ניתוחים כושלים כאבי והנימולים נמשכים ויש היצתלקות סביב העצב. מחכה לתגובתכם צביקה.

  • + הוסף תגובה
חצי כף יד רדומה ססב 06/04/2020 01:46
  • נרדמה לי חצי כף יד שמאל + זרת חצי קמיצה. סובל מזה שבועיים. כרגע אין לי אפשרות לעשות את הבדיקה של EMG בשל המצב של הקורונה. לא קיבלתי מכה, לא נשרטתי במשהו - לצורך זיהום. אני עובד פיזית, אך זה קרה קצת אחרי שישבתי בבית שבועיים, ככה שלא בטוח שזה מפיזיות, אולי מהמקלדת גם לא בטוח. בכל אופן, אני שבועיים וחצי עם הבעיה. זה עדיין לא עבר. רציתי לדעת, כמה זמן לקוח לדבר כזה לעבור (?) ואיך אני אמור להרגיש את השיפור (מחצי הקמיצה, מלמטה וכד'). ואם אחרי שבועיים וחצי אני עדיין עם התחושה, ולא יודע אם יש הקלה. יש סיכוי שזה בכלל לא יעבור ? (אין לי אפשרות כרגע לעשות EMG במרפאות כי הן נסגרו). תוך כמה זמן אמור לעבור דבר כזה ? חודשים? ועד כמה זמן צריך כבר לעשות ניתוח במידה וזה לא עובר ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!