לכידת העצב האולנרי: מתי יהיה צורך בניתוח?

סובלים מזרמים ביד ומחולשה באצבעות? ייתכן ומדובר בתסמונת לכידת העצב האולנרי. מדוע מתפתחת הבעיה ומהן דרכי הטיפול השמרניות והניתוחיות? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותהעצב האולנרי הוא אחד מעצבי היד העיקריים. עצב זה חוצה את המרפק ואמון על תחושת הזרת ומחצית הקמיצה. בנוסף, הוא מעצבב גם את השרירים הקטנים בכף היד שבאמצעותם מתבצעות תנועות עדינות. 

תסמונת לכידת העצב האולנרי היא מצב בו נגרם נזק לסיבי העצב כתוצאה מהפעלת לחץ עליו. למרות שלכידת העצב יכולה להתפתח לכל אורכו, היא נפוצה בעיקר באזור הפנימי של המרפק – בתעלה הקוביטלית. מצב זה גורם לכאבים או לתחושת זרם לאורך האמה והזרוע. בנוסף יכולה להופיע גם תחושת נימול בזרת ובקמיצה. לעיתים לכידת העצב האולנרי יכולה לגרום גם להיחלשות באחיזת האצבעות והזרוע, דבר שיכול לגרום למגבלה תפקודית ניכרת. 


אדם סובל מכאב במרפק הנובע מתסמוונת לכידת העצב האולנרי
 wutzkohphoto | Shutterstock


מהם הגורמים ללכידת העצב האולנרי?

הסיבה להיווצרות הלכידה אינה ידועה במלואה. אולם, קיימים גורמים שונים המובילים ללחץ מוגבר על העצב באזור המרפק, כמו לדוגמה כיפוף חוזר ונשנה של המרפק אשר מוביל ללחץ מוגבר על העצב.

לעיתים העצב אינו יציב במיקומו בתעלה הקוביטלית ובזמן כיפוף המרפק הוא "יוצא" מתוך התעלה. כתוצאה מכך נוצר חיכוך בין העצב לבין העצם אשר עלול להוביל לפגיעה בו. 

גורמי סיכון נוספים ללכידת העצב האולנרי כוללים הישענות ממושכת על המרפק והפעלת לחץ ממושך על העצב, כמו לדוגמה בזמן נהיגה למרחקים ארוכים. לבסוף, גם חבלה ישירה באזור המרפק עלולה לגרום לנזק לסיבי העצב. 

אילו תסמינים יעוררו חשד?

התלונה המוקדמת השכיחה ביותר היא נימול באצבע הרביעית והחמישית (הזרת ומחצית הקמיצה). עם החמרת המצב עלולה להתפתח גם תחושת כאב ביד (מעין זרם מכאיב לאורך האמה) ובצידו הפנימי של המרפק. במצבים מתקדמים יכולה להופיע גם חולשה של היד והזרוע.

מדוע חשוב לטפל בבעיה?

לחץ ממושך על העצב יכול לגרום לדלדול שרירי כף היד ולחולשה בלתי הפיכה. כתוצאה מכך תפקוד כף היד עלול להיפגע משמעותית. מעבר לכך, היעדר טיפול יכול לגרום ירידת תחושה בלתי הפיכה בזרת וחצי הקמיצה. 

איך ניתן לאבחן?

בשלב הראשון, יבצע הרופא המטפל תשאול מקיף של המטופל כדי לבחון אם קיים סיפור מקרה אופייני ללכידת העצב האולינרי. לאחר מכן, תתבצע בדיקה פיזית בה יודגמו התסמינים האופייניים, לרבות פגיעה בתחושה באצבע הרביעית והחמישית, חולשה של שרירי כף היד ועוד. לשם אבחנה סופית, תתבצע בדיקה אלקטרומיוגרפית  (EMG)לבחינת מהירות ההולכה החשמלית של העצב האולנרי. 


איך ניתן לטפל?

בשלבים הראשונים להתפתחות הבעיה, ישנו סיכוי להיעלמות התסמונת ללא טיפול, באמצעות הימנעות מביצוע פעולות אשר מגרות את העצב, כמו כיפוף המרפק. בנוסף, במהלך שנת הלילה, כאשר היד מצוי בתנוחה סטטית, מומלץ להניח כרית בקדמת המרפק או להשתמש בסד כדי למנוע את תנוחת הכיפוף. טיפול תרופתי יינתן במידת הצורך כדי לסייע בהקלה על התלונות האופייניות ובמיתון הכאב.

במצבים בהם לא הושג שיפור באמצעות הטיפול השמרני במשך שלושה חודשים, או שהתפתחה פגיעה בשרירים ובתחושה יהיה צורך בטיפול ניתוחי.

ניתוח לשחרור העצב האולנרי

במהלך הניתוח, הרופא המנתח מבצע חשיפה של העצב לאורכו ומאתר את המבנה אשר מוביל ללחץ על העצב. ישנן מספר שיטות לשחרור העצב, בהן שחרור העצב בעודו נותר במקומו, העתקת העצב אל מתחת לעור, העתקתו אל מתחת לשרירים ועוד. בנוסף, ניתן להעביר את העצב מחלקו האחורי של המרפק לקדמתו וכך "לקצר" את הדרך שעל העצב לעבור בעת כיפוף המרפק ולהפחית את הלחץ אשר מופעל עליו.

חשוב לציין כי במקרים בהם התפתחה כבר פגיעה ניכרת בעצב, לא ניתן להבטיח התאוששות מלאה שלו. לכן, מומלץ לטפל בבעיה בשלבים הראשונים להתפתחותה וכך למנוע נזק בלתי הפיך. הכתבה בשיתוף עם ד"ר מרדכי ויגלר, מנהל שירות כירורגיה של הגפה העליונה, מרכז רפואי רבין, בית חולים השרון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מרדכי ויגלר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה כף יד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קצה אצבע רדום מרי 29/10/2017 16:42
 • שלום לפני שבועיים נחתחתי בין בין עמה לאצבע , מאז המקום התרפה אך עדיין קצה אצבע של אצבע רדום ואם נוגעים באזור ליד החתך שהיה עובר זרם וכאבים באצבע - לפי בדיקה החתך היה קרוב לעורק אצבע הכפי החישורי - במקום שיש לי כמו זרם אם אני נוגעת יש זיולה קטנה - לא נותנים לי לקבוע תור לאורטופד כף היד אלה מפנים לאורטופד - כרגע אני משוייכת לאורטופד ואין תורים קרובים , האם זה מקרה דחוף !!!

 • + הוסף תגובה
קצה אצבע רדומה ליאור 09/10/2020 01:35
 • האם טיפלת בבעייה ? האם זה עבר ? גם אני עם אותה בעייה מזה 10 ימים

 • + הוסף תגובה
עצביים אולינרי ומדאני צביקה 03/05/2020 15:56
 • מה קורה בעצבים אולנרי ומדיני אחרי שני ניתוחים כושלים כאבי והנימולים נמשכים ויש היצתלקות סביב העצב. מחכה לתגובתכם צביקה.

 • + הוסף תגובה
אצבע נפוחה דניאל 10/07/2020 10:17
 • שלום, אתמול קיבלתי מכה בזרת, היא התנפחה, והבוקר גיליתי שלא מצליחה לקפל אותה, (אתמול הצלחתי יערוך היה בקצת כאב) ושהיא הכחילה. מה עושים במצב כזה? צריך לקבע ?

 • + הוסף תגובה
אצבע נפוחה דניאל 10/07/2020 10:19
 • סליחה שהגבתי פה לא הצלחתי לפתוח פנייה חדשה משום מה

 • + הוסף תגובה
צלקת נוקשה דניאל 12/03/2015 21:28
 • שלום אני קצת יותר משנה לאחר ניתוח לתפירת עצב אולנרי לאחר שנחתכתי בתקופה האחרונה יותר ויותר מפריע לי שאזור הצלקת נוקשה,וכל פעם שיש מגע עם האזור יש לי רגישות במקום ואני מרגיש זרמים הבנתי שייתכן ומדובר בנוירומה באזור החתך יש לי מספר שאלות 1) האם לפי התסמינים האם לדעת מדובר בנוירומה ? 2)במידה ואכן מדובר בנוירומה,האם הטיפול הוא ניתוחי בלבד ? 3) הניתוח הזה דחוף ? (למשל כשנחתכתי ביד,והייתה ירידה בתחושה באצבע 5,אז הפנו אותי לניתוח דחוף)

 • + הוסף תגובה
מצב לאחר תפירת עצב אולנרי דר' תמיר פריטש 13/03/2015 07:28
 • דניאל שלום 1. התאור שלך מתאים לנוירומה או כליאת העצב בצלקת אולם על מנת לבסס את האבחנה עליך להבדק. 2. הטיפול בנוירומה הוא טיפול ניתוחי 3. על מנת להחליט על סוג הניתוח (אם יש צורך בניתוח) יש לבדוק אותך ביסודיות ולהעריך אותך מבחנה נוירולוגית לגבי העצב האולנרי. באופן עקרוני, ניתוח לכריתת נוירומה אינו דחוף כמו ניתוח לתיקון עצב חתוך.

 • + הוסף תגובה
תודה על המענה דניאל 15/03/2015 12:28
 • קודם כל תודה על המענה מצורפת תמונה של הצלקת: 1) http://jpg.co.il/view/55055e0dd6544.jpg/ האם על ידי תמונה אפשר לדעת משהו? 2) קבעתי תור למרפאות חוץ שלכם באיכילוב,הצלחתי לקבוע תור לעוד חודש וחצי (במקום שלושה חודשים) זה לא מאוחר ?

 • + הוסף תגובה
חתך בעצב דר' תמיר פריטש 15/03/2015 14:24
 • אם עברה כבר שנה, זה כנראה כבר לא משנה מבחינת הזמנים. אני מסייג זאת בעובדה שלא בדקתי אותך ולכן חסרה לי אינפורמציה רבה.

 • + הוסף תגובה
תמונה דניאל 15/03/2015 16:51
 • התמונה ששלחתי לך בתגובה הקודמת,אפשר להסיק מכך משהו ?

 • + הוסף תגובה
חתך עצב דר' תמיר פריטש 17/03/2015 14:32
 • אתה צריך להבדק בצורה טובה, כל תקשורת אלקטרונית נוספת בנושא אינה רצינית.

 • + הוסף תגובה
חתך ביד שרה 05/07/2020 19:20
 • לפני כשנה חדרה סכין בידי ונגרם לי נזק לאצע ה 4 לפי ה א מ. ג. נאמר לי שאין פעילות בעצב לפי ה מ.א.ר הכל תקין הכט אבים מטריפים אותי ללא רגע של הפסקה . יש רגישות רבה לכל מגע הייתי אצל 2 רופאי כף יד אשר שללו ניתוח אך הנוירולוג שהייתי היום אמר לי שכנראה שזה נוירומה וחבל שלא נותחתי אני לא יודעת אם עלי לעבור חסימה עיצביצ או לראות עוד מומחה לכף היד הריני לציין כי אני חולת פיברומאלגיה האם זה לא מסוכן לעבור ניתוח שכזה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!