מבוגרים בקבוצת סיכון? הנה המידע שיסייע לכם להישמר מפני הקורונה

במחקר חדש שהתפרסם, אחוז התמותה של מבוגרים מעל לגיל 80 עומד על 15%, זאת בהשוואה ל-2.3% באוכלוסייה הכללית. איך ניתן לשמור על האוכלוסייה המבוגרת? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסות


למרות שאנחנו מתחילים לחזור לשגרה, סכנת המגפה עוד לא חלפה מעלינו. כידוע, חלק מנשאי וירוס הקורונה אינם מראים תסמינים משמעותיים, וחלקם אפילו א-סימפטומטיים. מעבר לכך, מסיבות שאינן ידועות לחלוטין עד כה, חלק מהחולים בקוביד 19 סובלים ממחלה קלה בלבד.  לכן, מבוגרים מעל לגיל 65 המצויים בסיכון גבוה לתחלואה קשה ואף למוות, צריכים להמשיך ולהישמר.


במחקר חדש שהתפרסם במגזין JAMA, נמצא כי שיעור התמותה באנשים מעל גיל 80 עומד על כ-15%, בעוד שממוצע התמותה באוכלוסייה הכללית עומד על 2.3%.עוד נמצא כי ילדים מתחת לגיל 10 מהווים רק 1% מכלל הנדבקים בנגיף, בעוד שמבוגרים מגיל בגילאי 30-79 מהווים כ-90% מכלל המקרים.

למרות ששכיחות הופעת המחלה בילדים נמוכה יותר, יש לזכור כי במקרים רבים ילדים יכולים שלא לפתח תסמינים ולכן לא להיות מאובחנים. לכן, בכל הנוגע במגע בין ילדים לבין מבוגרים בעשור השישי לחייהם, חשוב לנקוט משנה זהירות כדי להגן על האוכלוסייה המבוגרת. 

מבוגרים ואנשים החולים במחלות רקע מצויים בסיכון גבוה יותר
לפי נתוני ה-WHO , אחוזי התמותה עולים בגילאים מבוגרים ומגיעים לשיאם בקרב אלה בעשור השמיני ומעלה לחייהם ובאנשים אשר סובלים ממחלות רקע.

בדו"ח שפורסם על ידי המרכזים האמריקאים לבקרת מחלות ומניעתן, ה-CDC, ופורסם בתחילת חודש מרץ נכתב כי אנשים מבוגרים ואלה אשר סובלים ממחלות רקע, כמו מחלות לב, מחלות ריאה וסוכרת, מצויים בסיכון גבוה פי שניים לפתח מחלה רצינית בהשוואה לאנשים צעירים ובריאים.


קראו עוד: קורונה: האם חולי פרקינסון מצויים בסיכון?

איך ניתן להפחית את הסיכון לחלות ב-COVID-19?

אנשים מבוגרים ואלו הסובלים ממחלות כרוניות, כמו יתר לחץ דם וסוכרת, צריכים לוודא שהם מוגנים בצורה הטובה ביותר וכי יש להם מלאי מספק של אמצעי הגנה, כמו מסיכות וכפפות. 

בנוסף, למבוגרים המתגוררים באזורים בהם שיעור התחלואה גבוה, מומלץ להימנע ככל הניתן מחשיפה לנגיף, זאת על ידי הפחתת היציאה מהבית, הימנעות משהייה במקומות הומי אדם, הימנעות ממגע עם אנשים שחשודים כחולים ועוד. 

ה-CDC פרסם מספר המלצות למניעת הדבקה: 

- הימנעו ממגע קרוב עם אנשים חולים

- הקפידו שלא לגעת בעיניים באף או בפה.

- במידה והתפתחו סימפטומים שיכולים להעיד על מחלה הקפידו להישאר בבית.

- השתעלו והתעטשו אל תוך מטלית נייר או אל המרפק.

- הקפידו על חיטוי וניקיון של הבית וסביבת העבודה באמצעות מגבונים או תרסיסי ניקוי ביתיים. חשוב במיוחד לחטא משטחים שבהם יש שימוש נפוץ (כמו ידיות של דלתות).

את רשימת ההמלצות המלאה ניתן למצוא  כאן.
 

איך ניתן להפחית את אחוזי התחלואה והתמותה?

לפי ה-WHO, הציבור יכול לסייע בהפחתת התחלואה במספר דרכים:

• עלינו להבין כי COVID-19 היא מחלה חדשה ומדאיגה, אך כי היענות הציבור להנחיות יכולה לסייע בניהול ההתפרצויות ולהקטין את אחוזי התמותה.

• עלינו לשמור על ההמלצות: לשמור על מרחק של 2 מ' מאנשים נוספים, לשטוף ידיים בתדירות גבוהה ולכסות את הפה והאף בנייר טואלט במידה ומשתעלים או מתעטשים.

• עלינו להיות ערים לסימפטומים כמו חום ושיעול יבש, ובמידה ועולה חשד שנדבקנו לפנות לגורמים הרלוונטיים לביצוע בדיקה.

לסיכום, למרות שמחלת הקוביד 19 עלולה לגרום לסימפטומים קלים בלבד בחלק גדול מהחולים בה, אנשים מבוגרים ובפרט אלה הסובלים ממחלות רקע כמו סוכרת, מחלות לב, מחלות ריאה ויתר לחץ דם, עלולים לחלות בצורה קשה. על כן, על אנשים הנמצאים בקבוצות אלה להקפיד הקפדה יתרה על ההנחיות וכך לצמצם את הסיכון לתחלואה ככל שניתן. פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר איזון ורצון לישון אריה 01/06/2020 00:45
  • שלום אבא בן 83 שנים. עם מסתם אורטאלי. לפני 4 עבר ניתוח להסרת גידול שפיר בשלפוחית השתן. היה פעיל וחיוני. ב3 חודשים האחרונים רוצה יותר לישון , מתעייף מהר. מטופל תרופתית ב:סטונרון לחוסר איזון, קרדילוק ואלקוויס לדילול. התיאבון שלו בינוני. הוא מתקשר ודינמי אבל מאבד עניין מהר. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה
קטטר קבוע נתן 31/05/2020 08:49
  • שלום...אימי נמצאת בבית כבר חודש עם קטטר שתן...שאלתי מה סדר הפעולות הנדרש במעדה וברצוננו לנסות גמילה מהקטטר...האם ישנן תרופות שיש צורך לקחת במקביל? ומה עלינו לעשות כדי להימנע ממצב שבו, לאחר הסרת הקטטר יגרמו בעיות במתן שתן...כלומר במידה ויהיה צורך בהחזרת הקטטר...תודה.

  • + הוסף תגובה
ייעוץ בנוגע לאימי, אישה בת 68 בל 26/05/2020 00:00
  • שלום רב אני שואלת עבור אימי, אישה בת 68. חולת סכרת שהחריפה לה לפני מעל כשנתיים. מטופלת מטופלת בתרופות ג'ארדינס, טרוגלודק ואיזומפיק. וקרדילוק ללחץ דם. כתוצאה מהסכרת העיניים נפגעו, יש לה בצקות והיא מקבלת זריקות לתוך העיניים כבר שנתיים. ועדיין לא יודעים מתי הסוף.. שאלתי היא כזאת..מאז ההחנרה בסכרת היא שבר כלי. כאבי שרירים, כאבי פרקים, סחרחורות, כאבי ראש, בחילות, חולשה, רצון לישון כל הזמן. לאחר פנייה לרופאת משפחה, נאמר לאימי שזנ כתוצאה מתרופות. האם יכול להיות שאיכות החיים כ"כ תפגע בגלל הטיפול לסכרת ( שכן התאזנה בזכות התרופות) לאיזה רופאה או הפנייה לבדיקה עלינו לבקש כדי לעשות לה בדיקות מקיפות ולנסות לעלןת על הבעיה? אודה לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
חולת סוכרת עם ריבוי תלונות ד"ר רון בן יצחק 26/05/2020 22:12
  • שלום רב מבין את המצוקה הגדולה. אמא סובלת מירידה תפקודית וריבוי תלונות. אני מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית ובה התייחסות למצב רפואי, תרופתי, מנטאלי קוגניטיבי, פיזיקאלי וסוציו-ביולוגי. בהצלחה ד"ר רון בן יצחק

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!