מבוגרים בקבוצת סיכון? הנה המידע שיסייע לכם להישמר מפני הקורונה

במחקר חדש שהתפרסם, אחוז התמותה של מבוגרים מעל לגיל 80 עומד על 15%, זאת בהשוואה ל-2.3% באוכלוסייה הכללית. איך ניתן לשמור על האוכלוסייה המבוגרת? התשובות בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסות


למרות שאנחנו מתחילים לחזור לשגרה, סכנת המגפה עוד לא חלפה מעלינו. כידוע, חלק מנשאי וירוס הקורונה אינם מראים תסמינים משמעותיים, וחלקם אפילו א-סימפטומטיים. מעבר לכך, מסיבות שאינן ידועות לחלוטין עד כה, חלק מהחולים בקוביד 19 סובלים ממחלה קלה בלבד.  לכן, מבוגרים מעל לגיל 65 המצויים בסיכון גבוה לתחלואה קשה ואף למוות, צריכים להמשיך ולהישמר.


במחקר חדש שהתפרסם במגזין JAMA, נמצא כי שיעור התמותה באנשים מעל גיל 80 עומד על כ-15%, בעוד שממוצע התמותה באוכלוסייה הכללית עומד על 2.3%.עוד נמצא כי ילדים מתחת לגיל 10 מהווים רק 1% מכלל הנדבקים בנגיף, בעוד שמבוגרים מגיל בגילאי 30-79 מהווים כ-90% מכלל המקרים.

למרות ששכיחות הופעת המחלה בילדים נמוכה יותר, יש לזכור כי במקרים רבים ילדים יכולים שלא לפתח תסמינים ולכן לא להיות מאובחנים. לכן, בכל הנוגע במגע בין ילדים לבין מבוגרים בעשור השישי לחייהם, חשוב לנקוט משנה זהירות כדי להגן על האוכלוסייה המבוגרת. 

מבוגרים ואנשים החולים במחלות רקע מצויים בסיכון גבוה יותר
לפי נתוני ה-WHO , אחוזי התמותה עולים בגילאים מבוגרים ומגיעים לשיאם בקרב אלה בעשור השמיני ומעלה לחייהם ובאנשים אשר סובלים ממחלות רקע.

בדו"ח שפורסם על ידי המרכזים האמריקאים לבקרת מחלות ומניעתן, ה-CDC, ופורסם בתחילת חודש מרץ נכתב כי אנשים מבוגרים ואלה אשר סובלים ממחלות רקע, כמו מחלות לב, מחלות ריאה וסוכרת, מצויים בסיכון גבוה פי שניים לפתח מחלה רצינית בהשוואה לאנשים צעירים ובריאים.


קראו עוד: קורונה: האם חולי פרקינסון מצויים בסיכון?

איך ניתן להפחית את הסיכון לחלות ב-COVID-19?

אנשים מבוגרים ואלו הסובלים ממחלות כרוניות, כמו יתר לחץ דם וסוכרת, צריכים לוודא שהם מוגנים בצורה הטובה ביותר וכי יש להם מלאי מספק של אמצעי הגנה, כמו מסיכות וכפפות. 

בנוסף, למבוגרים המתגוררים באזורים בהם שיעור התחלואה גבוה, מומלץ להימנע ככל הניתן מחשיפה לנגיף, זאת על ידי הפחתת היציאה מהבית, הימנעות משהייה במקומות הומי אדם, הימנעות ממגע עם אנשים שחשודים כחולים ועוד. 

ה-CDC פרסם מספר המלצות למניעת הדבקה: 

- הימנעו ממגע קרוב עם אנשים חולים

- הקפידו שלא לגעת בעיניים באף או בפה.

- במידה והתפתחו סימפטומים שיכולים להעיד על מחלה הקפידו להישאר בבית.

- השתעלו והתעטשו אל תוך מטלית נייר או אל המרפק.

- הקפידו על חיטוי וניקיון של הבית וסביבת העבודה באמצעות מגבונים או תרסיסי ניקוי ביתיים. חשוב במיוחד לחטא משטחים שבהם יש שימוש נפוץ (כמו ידיות של דלתות).

את רשימת ההמלצות המלאה ניתן למצוא  כאן.
 

איך ניתן להפחית את אחוזי התחלואה והתמותה?

לפי ה-WHO, הציבור יכול לסייע בהפחתת התחלואה במספר דרכים:

• עלינו להבין כי COVID-19 היא מחלה חדשה ומדאיגה, אך כי היענות הציבור להנחיות יכולה לסייע בניהול ההתפרצויות ולהקטין את אחוזי התמותה.

• עלינו לשמור על ההמלצות: לשמור על מרחק של 2 מ' מאנשים נוספים, לשטוף ידיים בתדירות גבוהה ולכסות את הפה והאף בנייר טואלט במידה ומשתעלים או מתעטשים.

• עלינו להיות ערים לסימפטומים כמו חום ושיעול יבש, ובמידה ועולה חשד שנדבקנו לפנות לגורמים הרלוונטיים לביצוע בדיקה.

לסיכום, למרות שמחלת הקוביד 19 עלולה לגרום לסימפטומים קלים בלבד בחלק גדול מהחולים בה, אנשים מבוגרים ובפרט אלה הסובלים ממחלות רקע כמו סוכרת, מחלות לב, מחלות ריאה ויתר לחץ דם, עלולים לחלות בצורה קשה. על כן, על אנשים הנמצאים בקבוצות אלה להקפיד הקפדה יתרה על ההנחיות וכך לצמצם את הסיכון לתחלואה ככל שניתן. פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קרם למניעת פצעי לחץ גריאטריה דוד אבישר 05/07/2014 14:40
 • ד"ר רון בן יצחק שלום רב avisardאשתי בת 71 סיעודית חולת דמנציה לא משתפת פעולה אחרי ניתוח beg {צינורית להזנה ישירות לבטן מעסיק עובדת זרה . מרותקת למיטה,יש סימנים לפצעי לחץ,משתדלים לשנות תנוחה מצד לצד ,שוטפים אותה מסביב העור שדרכו החדירו צינורית לבטן.איזה קרם או משחה היעילה ביותר להשתמש כדי למנוע פצעי לחץ.אני מאוד מודאג ומבקש התיחסותך תודה מראש דוד

 • + הוסף תגובה
קרם למניעת פצעי לחץ ד"ר רון בן יצחק 06/07/2014 10:14
 • דוד שלום רב, אתה עובר תקופה לא קלה עם אשתך אני מבין שהיא סיעודית ואתה מטפל בה בעזרת עובדת זרה המניעה של פצעי לחץ היא בשינויי תנוחה תכופים מידי שעה שעתיים איוורון איזור האגן והחלפה תכופה של מוצרי ספיגה מומלץ למרוח קרם מסוג בייבי פסטה/אינוטיול במידה ויש סימני אודם ללא פגיעה בשלמות העור בשלב המוקדם ביותר... הטיפול במטופל סיעודי דורש מעורבות רב-צוותית, הכוללת: אחות רופא פיזיותראפיסט דיאטאנית תעסוקה בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
אני אישית מעדיפה את משחת.. פאני 07/07/2014 09:50
 • Dermacombin. כמובן שהמשחה למריחה זמנית והיא עוזרת לאדמומיות והפריחה סביב. אני לא רופאה אבל זה בהחלט טוב יותר ממשחות אחרות שניסיתי.

 • + הוסף תגובה
DERMACOMBIN ד"ר רון בן יצחק 07/07/2014 12:08
 • המשחה הזו היא שילוב של מספר מרכיבים וביניהם אנטי - פיטרייתי ו- סטירואידים המשחה בשימוש רק כתרופת מירשם בהוראת רופא ויכולה להיות מסוכנת בשימוש לא מושכל ולא נכון לידיעה ד"ר רון בן יצחק

 • + הוסף תגובה
מזרן אקטיבי לטיפול בפצעי לחץ אבי 30/11/2020 09:06
 • ברשותי מזרן אקטיבי TS506 של Rcure Medical המנפח בכל פעם אזור אחר.מאד יעיל. זמין למכירה. אבי

 • + הוסף תגובה
מחשבות טורדניות - ממש אשמח ואודה על מענה אורית 28/11/2020 20:55
 • אימי היא אישה בת 75. לפני כארבע שנים עברה אירוע מוחי שהשלכותיו יצרו מגבלה בהליכה וביציבות. בחודש האחרון , ממש לפתע פתאום, החלו לצוץ אצלה מחשבות טורדניות כאילו מערבבת עבר עם הווה, מציינת פרטים שכלל לא קיימים במציאות ומגלה תסכול אמיתי כשלא מבינים אותה או שוללים את הדברים. מה שכן, נראה שזה בא והולך מאחר שבשבוע האחרון היא הייתה מאוד צלולה וכמו ימים עברו- דיברה לעניין והכל היה בסדר גמור. חשוב לי לציין שעברה בדיקות דם והכל תקין. אם כן, ממה זה נובע? מה זה יכול להיות? ממש מצפה. בקוצר רוח לתגובתך המקצועית.

 • + הוסף תגובה
מחשבות טורדניות? ד"ר רון בן יצחק 30/11/2020 06:58
 • בוקר טוב קראתי בעיון את שאלתך. מצב בלבולי וחוסר אוריינטאציה עשויים להצביע על אירוע מוחי ! האבחנה המבדלת היא רחבה, וכוללת גם תגובה לטיפול תרופתי או חוסר איזון מיטאבולי (סוכר, לחץ דם) לפיכך נדרש לבצע בדיקה על ידי רופא המשפחה\גריאטר\נוירולוג ולהחליט על אמצעי אבחוני להמשך בירור (דימות, על קול\דופלר\אקו-לב\הולטר קצב לב-לחץ דם) בנוסף- אני מציע לבדוק את מצבה הקוגניטיבי והפיזיקאלי (ניידות) של אמא וכמו כן להקפיד על מעקב קליני קבוע. בהצלחה ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
בילבול ואיבוד זיכרון הדס 17/11/2020 12:55
 • שלום, אבי מאוד מבולבל בימים האחרונים, הוא גם שוכח הרבה וגם חושב שהוא במקומות אחרים. האם נוירולוג הוא הכתובת המתאימה?

 • + הוסף תגובה
חוסר אוריינטאציה והפרעה בזכרון ד"ר רון בן יצחק 20/11/2020 16:09
 • שלום רב שאלה חשובה ומועילה- תודה! במידה ואבא סובל גם: ריבוי תרופות שינויים במצב הרוח הפרעה בשליטה בסוגרים ירידה תפקודית הפרעה בהליכה נפילה חוזרת רצוי לבצע הערכה גריאטרית כוללנית\מקיפה. בהצלחה ד"ר בן יצחק רון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!