הטיפול האדג'ובנטי: מדוע הוא כל כך חשוב?

מדוע חשוב לאבחן מלנומה בשלביה המוקדמים, מהו טיפול אדג'ובנטי (משלים) ומדוע הוא כה חשוב במקרה של חולי מלנומה? ד"ר גיא בן-בצלאל, אונקולוג בכיר ממכון אלה למלבאום לאימונו-אונקולוגיה ולמלנומה, מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


בשיתוף עם חברת נוברטיס ישראל


לפני 19 שנים חלתה עירית פלדמן במלנומה, סרטן העור הקטלני. המחלה שלה התגלתה בשלב מוקדם, עירית טופלה והבריאה. במשך מספר שנים הקפידה על בדיקות מעקב ומאחר שלא נמצא דבר, החליטה להפסיק להיבדק. כשלפני 3 שנים חלתה בדלקת ריאות, שלח אותה הרופא לצילום רנטגן. איש לא שיער כי הבדיקה הזו תציל את חייה. בבדיקה התגלו גרורות של מלנומה באחת מריאותיה, על הכבד ועל בלוטת האדרנל. 

"לפני 19 שנים עברתי ניתוח ולאחריו הרופאים הודיעו לי שהגידול הוסר במלואו והשוליים נקיים מתאים סרטניים. נשמתי לרווחה. לא הייתי מודעת לאפשרות שהמחלה תחזור אחרי כל כך הרבה שנים, בפרט שאני חיה חיים בריאים, לא משתמשת בתרופות, מטפלת בהומיאופתיה ומקפידה על מזון אורגני", מספרת עירית בראיון לאינפומד. 

אישה צעירה עוברת בדיקת שומות עקב חשד למלנומה
 Evgeniy Kalinovskiy | Shutterstock


מדוע המחלה חזרה? 

"שיעור ההישרדות ממלנומה בשלבים המוקדמים הוא גבוה, ועומד על כ-95% בטווח של 10 שנים. הבעיה העיקרית שלנו היא ששיעור החזרה של מלנומה הוא גבוה, בין 20% ל-70%", מסביר ד"ר גיא בן-בצלאל, אונקולוג בכיר, מכון אלה למלבאום לאימונו-אונקולוגיה ולמלנומה. "זו הסיבה שכיום אנחנו רושמים למטופלים לאחר הניתוח טיפול אדג'ובנטי (משלים) תרופתי, שמטרתו היא מניעה של חזרת המחלה".

מלנומה היא מחלה קטלנית מכיוון שהיא נוטה להתפשט לאיברים נוספים בגוף באמצעות מערכת הלימפה ומערכת כלי הדם. כמו לסוגי סרטן אחרים, גם למלנומה ישנם מספר שלבים (מ-0 ועד 4). אצל עירית המחלה החוזרת התגלתה בשלב הרביעי. 

מהם שלבי המחלה?

חלק משמעותי באבחון מלנומה הוא קביעת שלב המחלה. אלה הם שלביה: 

שלב 0 
(In Situ) הימצאות של תאי מלנוציטים חריגים באפידרמיס (שכבת העור החיצונית), שעלולים להפוך סרטניים ולהתפשט. 

שלב 1-2
הימצאות של גידול מקומי, כלומר תאי הגידול נמצאים רק בשכבות החיצוניות של העור. כאשר המדד (פרמטר) העיקרי הוא עומק החדירה לשכבות העור. 

שלב 3 
תאי מלנומה התפשטו לבלוטות הלימפה או בעור, מעבר לאתר הגידול הראשוני.

שלב 4 
תאי המלנומה התפשטו לאיברים אחרים בגוף, כגון הריאות, הכבד, עמוד השדרה, העצמות, המוח ועוד.

מהו הטיפול האדג'ובנטי? 

הטיפולים העיקריים במלנומה בשלבים שאינם גרורתיים הם ניתוח להסרת הנגע, הקרנות וכימותרפיה. המטרה היא להקטין את הסיכון לחזרת המחלה, גם  לאחר שהגידול הוסר במלואו. 

טיפול אדג'ובנטי (Adjuvant Therapy) הוא טיפול משלים הניתן לחולי סרטן בכלל ולחולי מלנומה בפרט, כדי להפחית את הסיכון לחזרת המחלה. טיפול אדג'ובנטי יכול להתבסס על תרופות, הקרנות וכדומה. במקרה של מלנומה, אפשרויות הטיפול הן טיפול מוכוון מטרה (ממוקד), במידה ומאובחנת מוטציה בגן BRAF, או אימונותרפיה.

מדוע חשוב גם אם הנגע הוסר, לקבל טיפול אדג'ובנטי?

ד"ר בן בצלאל: "אנחנו מדגישים בפני החולים עד כמה חיוני להיענות לטיפול המשלים, למרות תופעות הלוואי. מלנומה היא מחלה שיכולה להתקיים למרות שלא רואים את סימניה על פני העור. המחלה עלולה להתקדם, וגם אחרי שנים ניתן לגלות חזרת מחלה וגרורות. חולים שמחלתם אובחנה בשלב 3, כאשר יש נוכחות בבלוטות הלימפה, הם בסיכון גבוה לחזרת המחלה. כ-50% מהם יחוו חזרה של מחלה בשנה הראשונה לאחר הסרת הנגע. הטיפול האדג'ובנטי עשוי להקטין את הסיכון הזה בצורה משמעותית". 

כשזה נוגע לאפשרויות הטיפוליות, ישנה חשיבות רבה גם לגורמים הגנטיים שמשפיעים על המחלה. במקרה של מלנומה, ההבנה הזו היא בגדר פריצת דרך שהתרחשה לפני כ-10 שנים, עם גילוי המוטציה בגן BRAF. גילוי זה הוביל לשינוי מהותי בטיפול במלנומה גרורתית ובטיפול האדג'ובנטי בכמחצית מהחולים.

מוטציה בגן BRAF גורמת לשינוי בחלבון שאחד מתפקידיו הוא לווסת את קצב צמיחתם של תאים. שמה המלא של המוטציה הוא BRAF V600 , והיא שגורמת לגידול הלא מבוקר של תאי מלנומה וסוגים נוספים של סרטן. המוטציה מופיעה ב 40-50% ממקרי המלנומה.

כיצד בוחרים מהו הטיפול האדג'ובנטי המתאים, מה ההבדל בין טיפול מוכוון מטרה לטיפול אימונותרפי?

ד"ר בן בצלאל: "רצוי להדגיש, כי שני הטיפולים המדוברים הם ביולוגיים. ההבדל העיקרי הוא שטיפול מוכוון מטרה מיועד לחולים שיש להם מוטציה בגן BRAF, שמהווים כמחצית מחולי המלנומה. לכן, כיום, בדיקה גנטית להימצאותה של מוטציית BRAF חיונית לקביעת הטיפול המדויק בחולי מלנומה בשלב 3/4. לחולים שאצלם התגלתה מוטציה בגן BRAF, ניתן להציע טיפול מוכוון מטרה או טיפול באימונותרפיה. לחולים שבהם לא נמצאה המוטציה, אנחנו ממליצים על טיפול אימונותרפי. חשוב לי להדגיש: מלנומה היא מחלה אגרסיבית, והסיכון שהמחלה תחזור כגרורתית הוא גבוה. ללא טיפול אדג'ובנטי, סיכויי חזרת המחלה של חולים בשלבים מתקדמים של המחלה הם גבוהים". 


מהן תופעות הלוואי הצפויות?

ד"ר בן בצלאל: "תופעות הלוואי שונות בין טיפול אימונותרפי לטיפול מוכוון מטרה. בטיפול אימונותרפי כ-15% מהחולים יפתחו תופעות לוואי שיחייבו טיפול ואף את הפסקת הטיפול המשלים. כ-40% ממטופלי טיפול מוכוון מטרה יחוו  תופעות לוואי אשר חולפות תוך ימים מהפסקת הטיפול. חשוב להדגיש, כי מרבית המטופלים בשני סוגי הטיפולים עוברים את שנת הטיפול ללא קושי משמעותי וללא פגיעה ממשית באיכות החיים".

האם עדיין מומלץ לקבל טיפול אדג'ובנטי למרות תופעות הלוואי הידועות? 

ד"ר בן בצלאל: "בהחלט, כשמדובר בטיפול מוכוון מטרה, תופעות הלוואי עלולות להיות קשות, אבל הן ידועות, צפויות ובדרך כלל חולפות בתוך כמה ימים לאחר הטיפול. כשנותנים טיפול אימונותרפי תופעות הלוואי עלולות להמשך מספר חודשים, ועלול להיווצר מה שנקרא  "נזק שאריתי" שעלול להישאר לצמיתות. למרות שידוע על תופעות הלוואי, אנחנו שבים ומדגישים: הטיפול האדג'ובנטי מקטין את הסיכון לחזרת המחלה בכ-50% וכמובן מאריך את תוחלת החיים של החולים בה". 


כתבות נוספות בסדרה:
מהן הזכויות שמגיעות לחולי מלנומה?
הכירו את העמותה הישראלית לסרטן העור
מלנומה גרורתית: מה הטיפולים הקיימים? 
כיצד מוטציות בגנים גורמות למחלה ממאירה וגרורתית ומהי המשמעות של מוטציית בירף (BRAF) במלנומה?
מהם הטיפולים התרופתיים למלנומה גרורתית וכיצד הם קשורים להימצאות מוטציה בחלבון בירף?

הכתבה נכתבה בשיתוף עם חברת נוברטיס ישראל.


פורומים סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שומה דיספלסטית נועם 02/09/2020 23:59
 • שלום, הוסרו אצלי לאחרונה שלוש שומות. שתיים מהן אובחנו כשפירות - intradermal nevus ו compound nevus והן הוצאו בשלמותן. אחת מהן אובחנה כ compound dysplastic Nevus (moderate dysplasia) - one side margine involved. בעקבות זאת ביצעו ניתוח הרחבה והיא נשלחה שוב לביופסיה. אני מאוד חוששת, האם הביופסיה הנוספת עלולה פתאום למצוא משהו חמור יותר משום שהנגע לא הוסר בשלמותו? בנוסף, אשמח להבין מה המשמעות של moderate dysplasia? האם העובדה שנמצאה אצלי שומה דיספלסטית מעלה משמעותית את הסיכוי למלנומה? אציין שאין היסטוריה משפחתית למלנומה ולא אובחנו אצלי בעבר שומות דיספלסטית. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
שומה דספלסטית ד"ר עופר ארנון 12/09/2020 10:50
 • היא שומה צבעונית שהסידור הפנימי של התאים שלה הוא פרוע... נהוג לומר שעדיף להסירה בשלמות. לא בטוח שבכלל צריך להסירה. לסיכומו של דבר. הסירי דאגה מליבך. לא מדובר בסרטן. לא מדובר גם על סיכון יתר. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
הרגשת לחץ במקום ניתוח מוס לאחר כשנתיים מירי 06/09/2020 00:42
 • שלום רב. לפני כשנתיים עברתי ניתוח מוס. כיום יש לי לחץ במקום הניתוח מעל גבנ שמאל עם הקרנה לרטש וגיקוד בקרקפת שנמצאה נקיה לאחר בדיקת רופא. האם עליי לחשוש מחזרה של גידול?

 • + הוסף תגובה
מעקב לאחר ניתוח ד"ר עופר ארנון 07/09/2020 16:57
 • נשמע שאתה צריך להבדק על ידי רופא עור או פלסטיקאי. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
כתם עור בפנים גל 30/08/2020 18:38
 • שלום לאחרונה הבחנתי בכתם חום על הפנים. רציתי לדעת האם זה יכול להיות סרטני תודה

 • + הוסף תגובה
כתם חום ד"ר עופר ארנון 30/08/2020 23:31
 • יתכן, יש להבדק על ידי רופא עור או פלסטיקאי או רופא משפחה שמבין בנגעי עור. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
BCC ד"ר עופר ארנון 30/08/2020 23:34

הצטרפו לאינדקס הרופאים!