העידן החדש בהתמכרויות

נושא ההתמכרות מוכר לאנושות שנים רבות, אך בשנים האחרונות הוא זוכה להתייחסות מחודשת בעקבות מקרי מוות רבים בארה"ב ובכל העולם עקב שימוש בלתי מבוקר במשככי כאבים מסוג אופיאוידים. מה הם בדיוק אופיואידים ומדוע הם כה ממכרים? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהתמכרות היא מצב של תלות נרכשת, פסיכולוגית וגופנית, בחומר או בפעילות כלשהי. התמכרות מתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו הגירוי שהושג בעת תחילת השימוש בחומר או בפעילות. ההתנהגות הזאת ממשיכה גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות ובאה על חשבונם צרכים חשובים אחרים, פסיכולוגיים וגופניים כאחד, ופוגעת בכל רבדי החיים, כגון עבודה, יחסים חברתיים, וכולי.


התמכרות לאופיאטים
Victor Moussa | Shutterstock


מהם אופיאטים (Opiates)?

אופיאוידים הם תרכובות שונות אשר נקשרות לקולטנים במערכת העצבים ובאיברים אחרים בגוף, הנקראים גם קולטני האופיואיד. השפעתם המרכזית היא דיכוי של מערכת העצבים המרכזית וירידה ביכולת הגוף להגיב לגירויים שונים, בהם גם כאב.

חומרים הטבעיים – אופיאטים, נוצרים בטבע ומופיעים כאלקלואידים בשרף של צמח הפרג: אופיום, מורפין, קודאין ואחרים. אופיואידים הם חומרים סינטטיים, כמו פנטניל, מתדון, טרמדול, פתידין, בופרנורפין (סובוטקס/סובוקסון) ועוד. כמו כן, קיימים גם אופיואידים חצי סינטטיים, בהם הרואין, אוקסיקודון, הידרומורפין ועוד.


קראו עוד: אצלי בבית? לא יכול להיות זיהוי והתמודדות עם מכור במשפחה

באילו מצבים יהיה צורך בשימוש בתכשירים מסוג אופיאטים? 

אופיואידים נמצאים בשימוש נרחב ברפואה כמשככי כאבים חזקים, כתרופות המסייעות בדיכוי שיעול, בהחלשת פריסטלטיקה במעיים (פעילות שרירי המעיים מסייעים למעבר האוכל ולתנועתיות לאורך מערכת העיכול), ועוד. הם גורמים לתחושת רוגע, להפחתת חרדה ולאופוריה.

המצבים הנפוצים שעלולים להוביל לנטילת אופיואידים כוללים כאבים כרוניים למיניהם, וכאבים לאחר ניתוחים, בהם גם ניתוחים אורתופדיים, כמו לדוגמה הליכים כירורגיים המתבצעים בשל פגיעות כתוצאה מתאונות. 


איך אופיאטים עלולים להוביל להתמכרות? 

ישנן שתי נקודות מרכזיות המסבירות את ההתמכרות לאופיואידים:

תלות 
כאמור, האופיואידים נקשרים לקולטנים במוח וגורמים לאופוריה. התמכרות לתחושה זו מובילה להתפתחות של מצב פסיכולוגי וגופני, בו האדם אינו יכול להפסיק את השימוש בתרופה או להפחית במינון.

סבילות 
ברגע שנוצרת תלות לאורך זמן, עוצמת ההשפעה של התרופה על הגוף והמוח יורדת. דבר זה מוביל לצורך בכמויות גדלות יותר ויותר של התרופה, כדי להשיג את אותה ההשפעה הרצויה.

אופיואידים במרשם והסיבות למגיפה האופיואידית

כמות המרשמים לאופיואידים גדלה בשנים האחרונות, כאשר הנפוצים ביותר הם אוקסיקונטין (OxyContin) ולאחרונה  גם פנטניל  (Fentanyl). המטרה בשימוש בתרופות אלו היא שליטה בכאב. אולם, בקרב מטופלים רבים ישנה נטייה לשימוש מוגבר וכתוצאה מכך גם להתמכרות. 

הסיבות לשימוש מוגבר בחומרים אלה רבות: ראשית, היד קלה בהשגת מרשמים למשככי כאבים מסוג זה. שנית, מודעות הציבור להשלכות הטיפול המתמשך באופיואידים נמוכה יחסית. יש לציין כי הפסקת הטיפול בעיתוי נכון עשויה למזער את נזקי הטיפול ואף למנוע את תופעת ההתמכרות. 

שלישית, רצונן של חברות תרופות להרחיב את שוק המכירה שלהן, ושיווק מאסיבי הובילו לעלייה חדה בצריכת החומרים הממכרים. כדוגמה לכך ניתן לראות את כניסתו של אוקסיקונטין לשוק התרופות משככי כאבים בארה"ב. בתחילת דרכו, אוקסיקונטין פורסם ושווק כתרופה אפקטיבית, יעילה וידידותית לטיפול בכאב, וחשוב מכך גם כלא ממכרת. בהמשך, התגלתה תופעת התמכרות חמורה לתרופה זו, אך לא היה ניתן כבר להחזיר גלגל אחורה. כמו כן, לא הייתה קיימת בעבר רגולציה בנוגע אופיואידים, אשר מגדירה כללים לפיתוח, ייצור ורישום תרופות, לניפוק, שיווק ומכירה. 

האם יש קבוצות מסוימות בעלות נטייה מוגברת להתפתחות ההתמכרות? 

אנשים בעלי מבנה אישיות מסוים (הפרעות אישיות), אלה שנולדו עם תסמונת גמילה (מאימהות מכורות), בעלי הפרעות קשב וריכוז, אנשים הסובלים מכאבים מתמשכים, כל אלה, ואחרים יכולים להיות בעלי נטייה מוגברת להתמכרות.

איך ניתן להבחין בין התמכרות לבין צורך פיזי לשימוש בתרופה?  

חוקרים שונים בתחום הרפואה התבססו על מאגר מחקרים רחב שנוצר בשנים האחרונות ובחרו מספר קריטריונים מדויקים ושכיחים המגדירים התמכרות. קריטריונים אלו מופיעים ב- DSM-V  (מהדורה החמישית של מדריך האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, המיועד לאבחן ולסווג את הפרעות הנפש על פי תסמיניהן).

• לקיחת חומר בכמויות גדולות יותר או ממושך יותר מהמתוכנן.

• רצון להפסיק שימוש בחומר ללא הצלחה.

• התעסקות מתמשכת כדי להשיג, להשתמש, ובהמשך להחלים אחרי שימוש בחומר.

• תשוקה ודחף להשתמש בחומר.

• ירידה בתפקוד, הזנחת העבודה והבית בגלל שימוש בחומרים.

• המשך השימוש, גם כאשר הוא גורם לבעיות ביחסים בינאישיים.

• ויתור מוחלט על פעילות חברתית, על תעסוקה או על פנאי בגלל השימוש בחומרים.

• שימוש חוזר בחומרים, גם כאשר הוא מעמיד את המשתמש בסכנה.

• המשך השימוש, גם כאשר המשתמש יודע שיש לו בעיה פיזית או פסיכולוגית שיכולה להופיע או להחמיר עקב שימוש בחומר.

• צריכה בכמות יתר של החומר, כדי לקבל את אותו האפקט הרצוי ( סבילות - TOLERANCE ).

• פיתוח תסמיני גמילה, והקלה כתוצאה מלקיחת חומר.

מהן ההשלכות של שימוש ארוך טווח באופיואידים ?

שימוש בחומרים אלה עלול להיות בעל השפעה הרסנית על תחומי חיים רבים: התמכרות לאופיואידים פוגעת בתפקוד הנורמלי, ביחסים חברתיים וכן גם היא עלולה להיות בעלת השפעה מזיקה על המצב הכלכלי. מעבר לכך, שימוש באופיואידים יכול להוביל לתזונה לא בריאה וירידה במשקל, לתחלואה גופנית ולעיתים אף לתמותה בשל מינון יתר.

כיצד ניתן לטפל בהתמכרות לאופיואידים ?

הטיפול המרכזי בהתמכרות לאופיואידים הוא טיפול תרופתי ופסיכוסוציאלי המתבצע על ידי רופא מוסמך לטיפול בהתמכרויות. בשלב הראשון, מטרת הטיפול היא הקלה על תסמיני גמילה באמצעות מתן מידע ותמיכה נפשית סביב תהליך ההתמכרות והתאמת טיפול תרופתי תמיכתי. הגמילה מהחומרים תתבצע באופן הדרגתי בהשגחת רופא באמצעות הפחתת המינון, במידת האפשר וכל עוד אין כאב. למטופלים מסוימים, אשר סובלים מכמיהה קשה לסם, ניתן לתת טיפול בתחליף סם, כגון BUPRENORPHINE, בהמלצת ובהשגחת רופא מומחה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר יורי שפאק פסיכיאטר ורופא נרקולוג, מומחה להתמכרויות מסוגים שונים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יורי שפאק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ייעוץ לגבי סחרחורות וחוסר יציבות שם 26/05/2020 10:45
  • שלום, סובל מסחרחורות וחוסר יציבות לאחר תאונת דרכים שנפתחו כריות אויר צליפת שוט ומכה בראש. הסחרחורות מופיעות בלי שום קשר למשהו שאני מצליח לקשר בתדירות של בין כמה ימים לכמה שבועות (לא קבוע) לאחר בדיקת נירולוג תקינה הגעתי לרופא אף אוזן גרון וביצעתי ENG וקלורית תקינות. לאחר מכן נשלחתי לבדיקה מיפוי PET CT של המוח. שבוצעה אחרי הזרקה של 6 מיליקירי FDG נעשתה רגיסטרציה בו זמנית עם CT דיאגנוסטי ללא הזרקת חומר ניגודי. סיבת ההפניה ירידה קוגנטיבית סחרחורות וחוסר יציבות לאחר חבלת ראש. תיאור הממצאים מודגמת פרפוזיה קורטיקלית בלתי הומוגנית מופחתת מעט באונות הטמפורו פריאטליות משמאל. קליטת חומר טובה בגרעינים הברזליים, בתלמוס ובמוחון. לסיכום ירידת מטבוליזם קלה בלתי ספציפית באונות טמפורו פריאטליות משמאל. רופא אף אוזן גרון המליץ לי לעשות טיפול היפרברי (תא לחץ) מכיון שהטיפול הזה הוא טיפול חדש שיש בו המון דעות סותרות לגבי יעילות הטיפול ובנוסף הוא גם פרטי ונורא יקר. הייתי שמח לקבל חוות דעת נטרלית ולא מהמכון עצמו. לגבי יעילות הטיפול לדעתכם והשלכותיו, תופעות לוואי וכו,

  • + הוסף תגובה
אטנט סיגל 24/05/2020 19:52
  • הבן שלי בן 16 נוטל אטנט 30 מג. הוא מרגיש שזה מינון גבוה מדי עבורו. ירד לאחרונה מאוד במשקל, אז אולי זה בגלל זה. האם ניתן לחתוך את הכדור ולתת לו חצי כדי לבדוק אם ירגיש טוב יותר?

  • + הוסף תגובה
אטנט דר' אולגה קובלצ׳וק 25/05/2020 00:58
  • שלום בעיקרון מותר לחתוך את הכדור. כדאי להתייעץ עם רופא לגבי שינוי. יכול להיות שההשפעה חזקה מדי בגלל ירידה משמעותית במשקל. השאלה למה ירד מאוד במשקל? האם יש שינוי במצבו הנפשי?

  • + הוסף תגובה
בת זוג עם ADHD יאיר 22/05/2020 15:04
  • שלום, אני ובת הזוג שלי 7 שנים יחד, סטודנטים, גרים יחד, שנינו עם ADHD אך אצלה הבעיה חמורה הרבה יותר בנושא התנהלות ביומיום, דחיינות, עייפות וגם נטייה להתמכרויות (מה שידוע אצל בעלי ADHD כהיפר-פוקוס). בשנה האחרונה היא התמכרה למשחק בפלאפון, אשר בעיני הוא החמור מבין כל שאר הדברים אליהם הייתה מכורה בעבר, בו היא משחקת לפחות שעתיים ביום אך לרוב זה מגיע ל-5-6 שעות ולפעמים גם יותר. תוך כדי התעלמות טוטאלית ממטלות הבית (שנופלות תמיד עלי), הזוגיות שלנו, הקשר עם המשפחה ועוד. בעבר הדבר היה הרבה יותר בעייתי אך לאחר שיחות וריבים רבים היא מנסה בתקופה האחרונה לנסות ולעשות יותר דברים בבית אך עדיין היא לא מפחיתה משעות המשחק, אלא פשוט עושה אותם (חלק קטן מהם) בין משחק למשחק. חשוב לי לציין שבמשחק הזה היא עם אוזניות והיא משחקת עם אנשים אחרים ברשת וכל משחק אורך כחצי שעה ככה שאי אפשר לעצור באמצע. במשך שעות אי אפשר לדבר איתה או להפריע לה והיא מנותקת לחלוטין מהעולם בניגוד לדברים אחרים אליהם הייתה מכורה בעבר - אותם היה אפשר לעצור (כשממש מבקשים ממנה). לא יודע אם הבעיה חמורה באמת או שאולי אני מגזים אבל אני באמת אובד עצות תודה רבה

  • + הוסף תגובה
התמכרות למשחקי מחשב בפלאפון ד"ר גלעד חבצלת 23/05/2020 11:00
  • שלום יאיר! השאלה שלך איננה ניתנת לפתרון במדור זה. מציע לכם ללכת לטיפול זוגי. כן, אני חושב שהבעייה באמת פוגעת בזוגיות שלכם ובעיקר בתפקוד של בת זוגך.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!