העידן החדש בהתמכרויות

נושא ההתמכרות מוכר לאנושות שנים רבות, אך בשנים האחרונות הוא זוכה להתייחסות מחודשת בעקבות מקרי מוות רבים בארה"ב ובכל העולם עקב שימוש בלתי מבוקר במשככי כאבים מסוג אופיאוידים. מה הם בדיוק אופיואידים ומדוע הם כה ממכרים? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותהתמכרות היא מצב של תלות נרכשת, פסיכולוגית וגופנית, בחומר או בפעילות כלשהי. התמכרות מתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו הגירוי שהושג בעת תחילת השימוש בחומר או בפעילות. ההתנהגות הזאת ממשיכה גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות ובאה על חשבונם צרכים חשובים אחרים, פסיכולוגיים וגופניים כאחד, ופוגעת בכל רבדי החיים, כגון עבודה, יחסים חברתיים, וכולי.


התמכרות לאופיאטים
Victor Moussa | Shutterstock


מהם אופיאטים (Opiates)?

אופיאוידים הם תרכובות שונות אשר נקשרות לקולטנים במערכת העצבים ובאיברים אחרים בגוף, הנקראים גם קולטני האופיואיד. השפעתם המרכזית היא דיכוי של מערכת העצבים המרכזית וירידה ביכולת הגוף להגיב לגירויים שונים, בהם גם כאב.

חומרים הטבעיים – אופיאטים, נוצרים בטבע ומופיעים כאלקלואידים בשרף של צמח הפרג: אופיום, מורפין, קודאין ואחרים. אופיואידים הם חומרים סינטטיים, כמו פנטניל, מתדון, טרמדול, פתידין, בופרנורפין (סובוטקס/סובוקסון) ועוד. כמו כן, קיימים גם אופיואידים חצי סינטטיים, בהם הרואין, אוקסיקודון, הידרומורפין ועוד.


קראו עוד: אצלי בבית? לא יכול להיות זיהוי והתמודדות עם מכור במשפחה

באילו מצבים יהיה צורך בשימוש בתכשירים מסוג אופיאטים? 

אופיואידים נמצאים בשימוש נרחב ברפואה כמשככי כאבים חזקים, כתרופות המסייעות בדיכוי שיעול, בהחלשת פריסטלטיקה במעיים (פעילות שרירי המעיים מסייעים למעבר האוכל ולתנועתיות לאורך מערכת העיכול), ועוד. הם גורמים לתחושת רוגע, להפחתת חרדה ולאופוריה.

המצבים הנפוצים שעלולים להוביל לנטילת אופיואידים כוללים כאבים כרוניים למיניהם, וכאבים לאחר ניתוחים, בהם גם ניתוחים אורתופדיים, כמו לדוגמה הליכים כירורגיים המתבצעים בשל פגיעות כתוצאה מתאונות. 


איך אופיאטים עלולים להוביל להתמכרות? 

ישנן שתי נקודות מרכזיות המסבירות את ההתמכרות לאופיואידים:

תלות 
כאמור, האופיואידים נקשרים לקולטנים במוח וגורמים לאופוריה. התמכרות לתחושה זו מובילה להתפתחות של מצב פסיכולוגי וגופני, בו האדם אינו יכול להפסיק את השימוש בתרופה או להפחית במינון.

סבילות 
ברגע שנוצרת תלות לאורך זמן, עוצמת ההשפעה של התרופה על הגוף והמוח יורדת. דבר זה מוביל לצורך בכמויות גדלות יותר ויותר של התרופה, כדי להשיג את אותה ההשפעה הרצויה.

אופיואידים במרשם והסיבות למגיפה האופיואידית

כמות המרשמים לאופיואידים גדלה בשנים האחרונות, כאשר הנפוצים ביותר הם אוקסיקונטין (OxyContin) ולאחרונה  גם פנטניל  (Fentanyl). המטרה בשימוש בתרופות אלו היא שליטה בכאב. אולם, בקרב מטופלים רבים ישנה נטייה לשימוש מוגבר וכתוצאה מכך גם להתמכרות. 

הסיבות לשימוש מוגבר בחומרים אלה רבות: ראשית, היד קלה בהשגת מרשמים למשככי כאבים מסוג זה. שנית, מודעות הציבור להשלכות הטיפול המתמשך באופיואידים נמוכה יחסית. יש לציין כי הפסקת הטיפול בעיתוי נכון עשויה למזער את נזקי הטיפול ואף למנוע את תופעת ההתמכרות. 

שלישית, רצונן של חברות תרופות להרחיב את שוק המכירה שלהן, ושיווק מאסיבי הובילו לעלייה חדה בצריכת החומרים הממכרים. כדוגמה לכך ניתן לראות את כניסתו של אוקסיקונטין לשוק התרופות משככי כאבים בארה"ב. בתחילת דרכו, אוקסיקונטין פורסם ושווק כתרופה אפקטיבית, יעילה וידידותית לטיפול בכאב, וחשוב מכך גם כלא ממכרת. בהמשך, התגלתה תופעת התמכרות חמורה לתרופה זו, אך לא היה ניתן כבר להחזיר גלגל אחורה. כמו כן, לא הייתה קיימת בעבר רגולציה בנוגע אופיואידים, אשר מגדירה כללים לפיתוח, ייצור ורישום תרופות, לניפוק, שיווק ומכירה. 

האם יש קבוצות מסוימות בעלות נטייה מוגברת להתפתחות ההתמכרות? 

אנשים בעלי מבנה אישיות מסוים (הפרעות אישיות), אלה שנולדו עם תסמונת גמילה (מאימהות מכורות), בעלי הפרעות קשב וריכוז, אנשים הסובלים מכאבים מתמשכים, כל אלה, ואחרים יכולים להיות בעלי נטייה מוגברת להתמכרות.

איך ניתן להבחין בין התמכרות לבין צורך פיזי לשימוש בתרופה?  

חוקרים שונים בתחום הרפואה התבססו על מאגר מחקרים רחב שנוצר בשנים האחרונות ובחרו מספר קריטריונים מדויקים ושכיחים המגדירים התמכרות. קריטריונים אלו מופיעים ב- DSM-V  (מהדורה החמישית של מדריך האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, המיועד לאבחן ולסווג את הפרעות הנפש על פי תסמיניהן).

• לקיחת חומר בכמויות גדולות יותר או ממושך יותר מהמתוכנן.

• רצון להפסיק שימוש בחומר ללא הצלחה.

• התעסקות מתמשכת כדי להשיג, להשתמש, ובהמשך להחלים אחרי שימוש בחומר.

• תשוקה ודחף להשתמש בחומר.

• ירידה בתפקוד, הזנחת העבודה והבית בגלל שימוש בחומרים.

• המשך השימוש, גם כאשר הוא גורם לבעיות ביחסים בינאישיים.

• ויתור מוחלט על פעילות חברתית, על תעסוקה או על פנאי בגלל השימוש בחומרים.

• שימוש חוזר בחומרים, גם כאשר הוא מעמיד את המשתמש בסכנה.

• המשך השימוש, גם כאשר המשתמש יודע שיש לו בעיה פיזית או פסיכולוגית שיכולה להופיע או להחמיר עקב שימוש בחומר.

• צריכה בכמות יתר של החומר, כדי לקבל את אותו האפקט הרצוי ( סבילות - TOLERANCE ).

• פיתוח תסמיני גמילה, והקלה כתוצאה מלקיחת חומר.

מהן ההשלכות של שימוש ארוך טווח באופיואידים ?

שימוש בחומרים אלה עלול להיות בעל השפעה הרסנית על תחומי חיים רבים: התמכרות לאופיואידים פוגעת בתפקוד הנורמלי, ביחסים חברתיים וכן גם היא עלולה להיות בעלת השפעה מזיקה על המצב הכלכלי. מעבר לכך, שימוש באופיואידים יכול להוביל לתזונה לא בריאה וירידה במשקל, לתחלואה גופנית ולעיתים אף לתמותה בשל מינון יתר.

כיצד ניתן לטפל בהתמכרות לאופיואידים ?

הטיפול המרכזי בהתמכרות לאופיואידים הוא טיפול תרופתי ופסיכוסוציאלי המתבצע על ידי רופא מוסמך לטיפול בהתמכרויות. בשלב הראשון, מטרת הטיפול היא הקלה על תסמיני גמילה באמצעות מתן מידע ותמיכה נפשית סביב תהליך ההתמכרות והתאמת טיפול תרופתי תמיכתי. הגמילה מהחומרים תתבצע באופן הדרגתי בהשגחת רופא באמצעות הפחתת המינון, במידת האפשר וכל עוד אין כאב. למטופלים מסוימים, אשר סובלים מכמיהה קשה לסם, ניתן לתת טיפול בתחליף סם, כגון BUPRENORPHINE, בהמלצת ובהשגחת רופא מומחה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר יורי שפאק פסיכיאטר ורופא נרקולוג, מומחה להתמכרויות מסוגים שונים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יורי שפאק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סקסולוג מומלץ במרכז איתי 17/09/2020 09:41
 • שלום, האם תוכל להמליץ על סקסולוג במרכז? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
רק על עצמי לספר ידעתי דר' יצחק צחי בן ציון 18/09/2020 02:43
 • אני מקבל במרכז אחת לשבוע במרפאתי ברחוב גרוזנברג 25. את התור קובעים עם חני בטלפון 08-6467334 רשימת חברי הסקסולוגים מופיעה באתר איט"ם האגודה הישראלית למטפלים מיניים: www.itam.org.il

 • + הוסף תגובה
בעיות מין להומואים ולסביות דור 13/09/2020 09:37
 • האם גם להומואים ולסביות יש בעיות במין? יש סקסולוגים שמומחים למגזר הזה?

 • + הוסף תגובה
אותן בעיות דר' יצחק צחי בן ציון 14/09/2020 15:13
 • להומואים לסביות וטרנסים יש אותן בעיות אם כי יותר שגיח שהומואים באים עם בעיות זיקםה ולסביות עם בעיות חשק אבל אני רואה בקליניקה את כל מגוון הבעיות. דיכאון וחרדה יותר שכיחים אצל חד מינים וטרנסים גם בגלל הקבלה העצמית שקשה ועוד יותר מזה בגלל יחס החברה והמשפחה. יש מטפלים שהם מה שנקרא "ידידי גאים=GAY FRIENDLY " אבל עקרונית כל מטפל מיני מקבל הכשרה לטיפול באוכלוסיה זו. בין הגאות והגאים יש שמות של מטפלים ידידותיים יותר כנ"ל.

 • + הוסף תגובה
אורך פין טל 06/09/2020 17:55
 • בת 26, חבר שלי בן 29. יוצאים כארבעה חודשים, ארבעה חודשים בהם לא קיימנו יחסים כלל, כי רציתי לחכות (שנינו חווינו מערכות יחסים ארוכות, פשוט פה העדפתי לחכות כי חשוב לי שדברים אינטיממם יגיעו מאהבה) כל הארבעה חודשים הללו היה בינינו מתח אדיר, אנחנו נמשכים ממש אחש לשני, ועושים הכל חוץ מחדירה, שנינו גומרים. שכבנו השבוע והאמת שממש התאכזבתי... אורך ממוצע אבל לא עבה והרגשתי שזה ממש משפיע, כמובן שלא גמרתי. אני מאוד אוהבת אותו, ורואים עתיד משותף, אבל קצת קשה לי להתעלם מהעניין הזה. מה ניתן לעשות? אולי משחק מקדים יותר מושקע? איך בכלל לדבר על זה ... כמובן שלא רוצה חלילה להעליב

 • + הוסף תגובה
שכחתי להגיד טך 06/09/2020 17:56
 • שכחתי לכתוב שנמשכת אליו בטירוף וכל התקופה הזו שלא שכבנו הוא לגמרי ידע לענג אותי. אבל באקט עצמו...

 • + הוסף תגובה
פין קצר דר' יצחק צחי בן ציון 09/09/2020 11:11
 • עובי ואורך הפי לא אמורים לקבוע הנאה ממין. החלק המרגיש של הנרתיק הוא השליש החיצוני שאורכו עד 7 ס"מ- כך שלשם בטוח הפין שלו מגיע. פין עבה וארוך נותן תחושת מלאות וזה יכול להיות מה שחסר לך. על זה ניתן להתגבר בעזרת שינוי תנוחות למשל דוגי סטייל או WOTP- תנוחת רכיבה, שאת רוכבת על הפין שלו. גם משחק מקדים ארוך ומושקע כדברייך בטח יוסיף לחוויה. אם הוא יודע לענג אותך זה גם אקט, אל תתפסי לקלישאות: יחסי מין אינם רק חדירה. אם הוא אוהב ומשקיע ויודע לענג תלמדי לפרגן וליהנות מזה. חבל לפספס בחור טוב בגלל שאת רגילה , או מצפה למשהו שונה שאותו הוא מתקשה לספק. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!