רפואה מרחוק בימי הקורונה: המדריך המלא לשירותי בריאות שאפשר לצרוך מהבית

מגפת הקורונה הובילה לשינויים רבים בשגרת חיינו, ואחד המרכזיים שבהם הוא שינוי באופן צריכת שירותי הרפואה. בזמנים בהם אנו חושבים פעמיים על כל יציאה מהבית, שירותי הבריאות מרחוק מעולם לא היו נוחים יותר. סקרנו עבורכם את מגוון השירותים שניתן לקבל היום מבלי לזוז מהספה
כתבה פרסומית כתבת חסותההתפתחויות הטכנולוגיות בשנים האחרונות הובילו לשגשוג של עולם השירותים מרחוק, בהם גם שירותי הרפואה, וכיום ניתן לצרוך יותר ויותר שירותי בריאות מבלי לצאת מהבית. למרות שלא מדובר בבשורה חדשה, במציאות שלפני מגפת הקורונה השימוש בשירותי רפואה שאינם ניתנים במסגרת הקונבנציונלית היה נמוך יחסית. נותני השירות ומקבליו התקשו לעבור לשירותים רפואיים מקוונים או כאלו שהתבצעו במסגרת הביתית, והעדיפו לבחור במפגש פרונטלי במרפאות.

אילוסטרציה: טיפול רפואי מרחוק בימי הקורונה

 PopTika | Shutterstock


אך הנגיף החדש אילץ אותנו להתרגל למציאות חדשה והוביל לנסיקה של שירותי רפואה עד הבית ותחום הטלרפואה: שוק הטלרפואה, שערכו המוערך בשנת  2019 עמד על 45 ביליון דולר, צפוי לעלות ב- 19.3% בממוצע בכל שנה בשש השנים הקרובות, כך לפי פורבס

גם ציבור בקרב המטופלים נראה כי מתחולל שינוי בנושא הרפואה מרחוק: סקר שבחן 500 אזרחים אמריקאים מצא כי כ-19% מהנבדקים אינם חשים בטוחים להגיע למרפאת הרופא המומחה בזמנים אלה ו-22% אינם בעלי דעה מוצקה בנוגע לסוגיה. מתוצאות הסקר נמצא כי רק רבע מהנבדקים השתמשו בשירותי הטלה-רפואה בעבר, אך 59% מהם מעוניינים להשתמש ברפואה מרחוק בעתיד.

בישראל, המצב לא שונה בהרבה. בצל המגפה, יותר ויותר שירותי רפואה נצרכים כיום באופן מקוון, דרך אפליקציות ייעודיות, שיחות טלפון ופניות בכתב. בימים אלו גם שירותי המעבדה והפארמה עברו מהפך, ומרבית קופות החולים הנגישו את השירותים לאוכלוסיות המתקשות להגיע למרפאות ולבתי המרקחת. על-פי החברה האחראית  על התשתית הלאומית לרפואה מרחוק עבור משרד הבריאות, בתי החולים וקופות החולים בארץ, בחודש אפריל התקיימו 130 אלף טיפולים רפואיים בווידאו, זאת בהשוואה ל-30 אלף ביקורים מקוונים בחודש זה אשתקד. 

בראיון למהדורה המקוונת של עיתון "הארץ"  סיגל רגב רוזנברג, מנכ"לית מאוחדת, ציינה כי חל גידול משמעותי בכמות המטופלים אשר מבקשים לצרוך שירותי רפואה היברידית דרך הקופה: בחודש אפריל תועדה עלייה של פי 3.5 במספר המטופלים מרחוק בתחומי הרפואה הכללית (משפחה, נשים וילדים. בתחום הרפואה המייעצת תועדו 110 פניות ביום בממוצע בחודש אפריל, לעומת ממוצע שנתי של כ-20 פניות. 

נראה כי אנו עומדים בפתחו של עידן חדש, בו שירותי רפואה מרחוק ייועדו גם לאוכלוסייה הכללית ולא רק למקרי קצה.
כדי להקל על השינוי,  אספנו עבורכם את המידע החיוני על שירותי הבריאות המקוונים אשר ניתנים על-ידי קופות החולים והמכונים הפרטיים.

שירותי אחיות 
שירותי רופאים 

שירותי מעבדה
שירותי בית מרקחת 
שירותי טיפול נפשי


פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון אנטי טטנוס אחרי פרדניזון יעל 25/05/2020 23:56
  • שלום, אני בת 37. קיבלתי קורס פרדניזון שנמשך חודש ושבוע(40 מ"ג וכל שבוע ירידה של 10 מ"ג) לאסתמה. כעבור חודש וחצי עברתי חיסון אנטי טטנוס כי נחתכתי. חלף מאז זמן והכל בסדר עם החתך. השאלה היא: האם חודש ואחרי אחרי סיום קורס פרדניזון חיסון האנטי טטנוס יכיל באופן מלא ל 10 או ל 5 שנים הקרובות, או שיעילותו נפגעה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
חיסון לקורונה ריטה 18/05/2020 23:40
  • שלום, מהתקשורת אני מבינה שמנסים לפתח חיסון על בסיס נוגדנים מפלסמה של אנשים שחלו בקורונה והחלימו. ככל הידוע לי קיימים למחלות ויראליות כמו חצבת חזרת ואדמת חיסונים על בסיס הוירוס עצמו כשהוא חי מוחלש. שאלותי: א. מדוע לא מנסים להמציא חיסון לקורונה על בסיס וירוס חי מוחלש ו-ב. מה ההבדל מבחינת התמודדות מערכת החיסון בין שתי השיטות?

  • + הוסף תגובה
חיסון לשלבקת חוגרת רעות 18/05/2020 08:24
  • לאחר שמישהו חלה בשלבקת חוגרת,מתי מותר לו לקבל חיסון למחלה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!