אקזמה בתינוקות או פריחת עור אחרת?

מהי אקזמה, כיצד ניתן להבחין בינה לבין פריחות אחרות בעור, ומהם המצבים הבריאותיים שעלולים להוביל לאקזמה בתינוקות? ד"ר יעקב משיח, מומחה לעור ומין, מנהל מרפאת עור ילדים בי"ח דנה איכילוב, מערך העור מהרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


ברפואת עור המושג אקזמה מתאר סוג של פריחה בעור, הנקראת גם תפרחת אקזמטותית. לא כל פריחת עור היא אקזמה. אקזמה מתאפיינת באודם ובהופעה של קשקשת על העור. 

ישנם מספר מצבים בריאותיים בתינוקות ובילדים, אשר עלולים להוביל לאקזמה, בעוד מצבים אחרים מדמים מצב של אקזמה, אך למעשה מדובר בפריחה אחרת בעור. כיצד מבדילים? בכתבה שלפניכם ישנן כמה דוגמאות.


תינוק קטן סובל מפריחה בעור באזור הלחיים, סוג של אקזמה
Shutterstock |  alexeisidoאסתמה של העור

יש מספר לא מבוטל של מחלות שיכולות להוביל למצב של אקזמה, הבולטת בהן היא אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) - מחלה בעלת שכיחות גבוהה יחסית, עד 20%, בקרב תינוקות וילדים. במבוגרים השכיחות יורדת ל-10%. מחלה זו תתחיל לרוב בגיל חודשיים, כאשר ב-60% מהמקרים המחלה מתחילה עד גיל שנה. 

מחלה זו מאופיינת במספר תסמינים, כאשר אחד המרכזיים שבהם הוא הגרד. בינקות המחלה לרוב תתחיל בצורה של פריחה בעור שתופיע על הלחיים, ולאחר מכן היא יכולה לערב גם את הצוואר, המצח, הקרקפת, פרקי הידיים והרגליים, ואזורים מרוחקים יותר של הגפיים העליונות והתחתונות.

עם הזמן, ככל שהילדים גדלים, משתנים האזורים בהם העור מעורב והפריחה מופיעה לרוב בכפלי העור. במצבים קשים יכולה להיות מעורבות של העור כולו. אסתמה של העור מאופיינת בשיפור ובהחמרה וככל שמתבגרים בדרך-כלל רואים שיפור בתסמינים. במקרים רבים המחלה אף נעלמת עם הגיל. 

סבוריאה

סבוריאה, מחלה המופיעה גם במבוגרים, היא מחלה הכוללת הופעה של קשקשים שלעיתים יכולים לדמות אטופיק דרמטיטיס. לרוב, בתינוקות המחלה תתחיל בקרקפת בדמות קשקשת עבה. מעבר לקרקפת יכולה להיות גם מעורבות של הפנים - הגבות, הלחיים, הכפלים מסביב לאף והאזור שמתחת לאוזניים.

סבוריאה יכולה להופיע גם באזור החיתול ובית השחי ולבוא לידי ביטוי ברבדים אדומים בגוף המלווים בקשקשת. בחיתול תהיה פחות קשקשת בגלל הלחות. 

הסיבה להופעת סבוריאה אינה ידועה, אך היא ככל הנראה נובעת מהשפעה של הורמונים אימהיים ומהפרשת פטרת מסוימת בשם פיטריוספרום אובלה, המופרשת מבלוטות החלב. 

דלקת עור ממגע

דלקת עור ממגע היא תגובה עורית הנובעת ממגע עם חומר מסוים. קיימים שני סוגים של דלקת עור ממגע: הסוג האלרגי, בו תתרחש תגובה אלרגית כתוצאה ממגע עם אלרגנים; הסוג האיריטנטי, בו נוצרת פריחה עורית כתגובה לחומר המעורר גירוי. 

בילדים, קיימת שכיחות גבוהה יותר של דלקת עור ממגע מהסוג האיריטנטי, ופעמים רבות הפריחה תופיע באזור החיתולים – מצב המכונה גם תפרחת חיתולים. במצב זה שימוש ממושך בחיתול גורם לפגיעה בעור בגלל מגעו עם החומרים האירטנטיים בחיתול. 

פריחות בעור שאינן אקזמה

פריחה בעור, שיכולה להידמות לאקזמה אך היא אינה כזו, עלולה להופיע בגלל מחלה בשם פסוריאזיס. מדובר במחלה שכיחה שקיימת בכ-2% מהאוכלוסייה, שלרוב תתפתח בבגרות, אך היא יכולה להופיע גם בילדים ובתינוקות. במצבים של פסוריאזיס ניתן לראות אזורים נרחבים עם אדמומיות וקשקשת גדולה לבנה, ולעיתים קשה להבדיל בינה לבין הפריחה האקזמטית, שהיא פריחה נקודתית מאוד, שמופיעה באזורים ספציפיים מאוד, כמו המפשעות ואזור איברי המין, אזור הטבור ועוד. 

קיימות גם מחלות זיהומיות שיכולות לדמות פריחה של אקזמה. המחלה הנפוצה ביותר היא פטרת של הגוף. במצבים אלה פעמים רבות ישנו אזור של פריחה אדומה עם קשקשת עליה, כאשר הרובד האופייני של הפטרת הוא בעל התבהרות מרכזית ושוליים מורמים עם קשקשת, וכך ניתן להבדיל בין פטרת לבין אקזמה מסוג אחר. 

מחלה זיהומית נוספת היא סקביאס. למרות שבתינוקות מדובר במצב נדיר, המחלה עלולה לפגוע בהם ולכן חשוב לשלול אותה. לרוב יופיעו רבדים אקזמטוטים שמפורזים על פני הגוף, אך בדרך-כלל הנגעים יהיו שונים בצורתם. המחלה, בדומה לאטופיק דרמטיטיס, מתאפיינת בגרד ולרוב הופעת תסמינים דומים בסביבתו של הילד תהווה חשד לה.

גם מחלות גנטיות מסוימות, ובעיקר איכטיוזיס, יכולות לדמות אקזמה. המחלה מאופיינת ביובש ובהופעת קשקשים על העור. ישנם סוגים רבים של המחלה, אך זו אחת האופציות שיש לבחון במקרים של פריחה אקזמטית בעור. 

גם חוסרים מסוימים בתזונה, למשל חסר באבץ, יכולים לגרום לפריחה בעור אשר מדמה פריחה אקזמטותית לעיתים גם עם גלדים. הפריחה תופיע באזורים ספציפיים - על הפנים, מסביב לפה ובאזור החיתול. מצב נוסף שעלול לגרום לפריחה הדומה לאקזמה הוא חסר בוויטמין B מסוג בביוטין. 

קבוצה נוספת של מחלות שיכולות לדמות פריחה אקזמטותית הן מחלות הנובעות מחסר אימוני כמו תסמונת היפר IGE, שבה יופיעו נגעים אקזמטותיים על הפנים.

איך מאבחנים?

תהליך האבחון בראש ובראשונה כולל אנמנזה מקיפה - מתי המחלה התחילה, באיזו צורה, האם יש עוד בני משפחה שסובלים מהתסמינים ועוד. 

במהלך הבדיקה הגופנית יבחנו פיזור המחלה ואופי הפגיעה העורית. לדוגמה, קשקשת עם רבדים אדומים מסביב לאף תעלה חשד לסבוריאה, בעוד שפריחה באזור החיתול תעלה חשד לפריחת חיתולים. 

פעמים רבות, בעיקר במחלות כמו אטופיק דרמטיטיס, סבוריאה או פסוריאזיס, תספיק הבדיקה הגופנית. עם זאת, ישנן מחלות בהן יהיה צורך בבדיקות נוספות כגון ביופסיה עורית - לקיחת דגימה מהעור ובחינתה במיקרוסקופ. במקרה של חשד למחלה זיהומית השיטה לאבחון פטרת היא גירוד קשקשים מהעור, בחינתם במיקרוסקופ וזריעתם בתרבית מיוחדת.אם יש חשד למחלה גנטית, תתבצע ביופסיה ולעיתים אף בדיקה גנטית מולקולרית, כדי לאבחן מה סוג החסר האימוני. לעיתים ידרשו גם בדיקות דם, כמו במקרה של חשד לחסר באבץ. 

הטיפול

במקרה של מחלה אקזמטותית כמו אטופיק דרמטיטיס או דלקת עור ממגע, חשוב קודם כל להרגיע את הדלקת בעור באמצעות שימוש במשחות המכילות סטרואידים, כאשר באטופיק דרמטיטיס יש חשיבות גבוהה לשמירה על אורח החיים כגון שימוש בתכשירים מיוחדים. בשאר המחלות הטיפול נקבע בהתאם לגורם למחלה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר יעקב משיח, מנהל מרפאת עור ילדים בי"ח דנה איכילוב, מערך העור מהרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי, הכתבה נערכה על ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יעקב משיח השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מחלות עור

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פריחה הנמשכת מעל לחודש ומתפשטת יורם 29/04/2020 12:26
 • פריחה הנמשכת מעל חודש ומתפשטת התחילה בפנים הירך ומתפשטת במשך חודש לכל הרגל. קיבלתי סטרואידים ואנטיביוטיקה ללא שיפור ואף החמרה. אשמח לצרף תמונות באופן אישי. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
יש לך פיטריאזיס רוזאה בסבירות גבוה אושרת 21/05/2020 13:41
 • מצרפת לך קישור אך אם הוא לא יפתח ? https://www.youtube.com/watch?v=TWguJQbk6yc אז תחפש ביו טיוב פיטריאזיס רוזאה הטיפול הצמחי , זה הטיפול הכי טוב שקיים בעולם במקום כל הסבל.

 • + הוסף תגובה
פיטריאזוס רוזאה תכנס דרך גוגל אושרת 21/05/2020 13:43
 • האתר כאן לא מפעיל קישורים. תחפש בגוגל : רמי מור פיטריאזיס רוזאה זה הטיפ]ול היחיד בעולם בלי כל הסבל המיותר מהמחלה הקשה הזאת. בהצלחה אושרת

 • + הוסף תגובה
קח אנטי היסטמין ותרופה נגד פטריות בבליעה - לימיסיל אני 19/07/2020 20:47
להקלה פיטריאזיס רוזה טאקי 07/10/2020 02:49
 • אם זו האבחנה, זה לא מדבק. זה עובר לבד, לוקח לזה זמן. כדי להקל כדאי לקבל מרשם לכדורי אלרגיה, לקחת לפני שהולכים לישון. להתרחץ במים פושרים/קרים בלבד עם אל סבון או סבון טיפולי, להשתמש בקלמין.

 • + הוסף תגובה
גירוד בעיקר בלילות שרה 06/10/2020 01:59
 • לפני כחודש וחצי אומתתי כחולת קורונה.ב"ה כמעט ולא השפיעה. לכאורה מאז התחיל הגירודים בעיקר בסוף כל יום, גירודים שגורמים לעור להראות כמו עקיצות יתוש. האם יתכן שיש קשר? או שזה רק מפגש אקראי? איך ניתן לטפל?

 • + הוסף תגובה
דרמגרופיזם מעל שנה שלומית 26/11/2019 12:13
 • אני כבר מעל שנה סובלת מדרמוגרפיזם שכולל גירוד, עקצוץ, הרגשת צריבה, נמלים על העור, בכל חלקי הגוף, תחושת הבגדים על הגוף מפריעה. לפעמים זה נרגע לפעמים זה לא מפסיק. אני לוקחת אנטי היסטמניים שלא ממש עוזרים ( דסלורטדין, ציטרזין, בילקסטן..) אני ממש אבודה ולא יודעת מה לעשות! איך ניתן להקל על התסמינים? מתי זה יחלוף?

 • + הוסף תגובה
הקלה מיידית וחיטוי העור - כנסי אני 19/07/2020 20:58
 • סבלי בדיוק מזה. קניתי שני שמנים: שמן זרעי המפ - מרגיע את העור ומונע גירודים. תורם רבות ללחות בעור. שמן נים - שמן טבעי עם גופרית וסטרואידים טבעיים. ריחו מאוד חריף, אך הוא מרגיע מאוד גירודים והורג כל דבר שעל העור, כולל מרחיק חרקים עוקצים כי הוא מר מרור ודי דוחה! הוא לא לשתייה, רק למריחה. 24 שעות עם החומר הזה לא היו קלים לסובבים אותך, אך המצב ישתפר מהר. אחרי שמחת וחיכית, צרי להסתבן עם סינטבון כדי שהריח יצא. אבל סבון רגיל גם יספיק, אם יישאר קצת ריח, לא נורא. זה שומר על העור מצוין גם בהמשך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!